Enorm Albert Heijn SNIJBONEN ERWTEN met wortelen SPINAZIE Kwaliteitsgarantie Allemaal tot de rand gevulde literblikken maakt u het leven goedkoper Maatschappelijk werkster krijgt bromfiets-toelage WITTE KRUIS HELPT ECHTS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" WOENSDAG 29 APRIL 1959 Nr. 34 mm M Worteltjes extra fijn 3° Kapucijners 5» 'MS 59 Doperwten ba kokosringen zak 9 stuks 50 rollen Is uw boodschappentas te zwaar? Onze speciale bestelservice staat tot uw dienst en brengt uw boodschappen (aankopen in de winkel) desgewenst gratis in Veenendaal bg n thuis! De verdwenen bankdirekteur door TOM LODEWIJKS UIT DE RAAD VAN AMERONGEN De komende raadsvergadering van Veenendaal Geen nieuwe verkeers- boekjes Ritmeester Schaaktoernooi Jubileum dr. Engel Overvallen op spreekuur Ideaal verwezenlijkt '*fc\ X'" Wanneer u enig AH-artikel niet élke cent waard acht die u ervoor betaalde, dan geeft AH u het volledige bedrag terug. Ze zijn er weer! De echte, ouderwetse op blaadje witte ouwel Daar drinkt u natuurlijk een van de 4 lekkerste koffies brj: AH-koffie. Véél goedkoper dan elke andere koffie. EXTRAATJE - DEZE WEEK 100 gram Fijne sni|worst 200 gram Boterhainworst Boeremetworst 03 Blik 425 gram QQ prima gehakt FEUILLETON 10. Ze keek verschrikt naar de wagen.... en opeens voelde Hans al het bloed naar zijn gezicht vloeien. Als je van toeval spreekt! Maar dat was.... Thera. Met bewonderenswaardige tegenwoor digheid van geest trok hij zijn gezicht in een verraste grijns. „Nee maar", zei hij „duizendmaal excuus. Ik deed het heus niet expres!" „Ik dacht dat je om kopij voor je krant verlegen zat en dus maar een verkeersongeval ensceneerde", gaf ze terug. „Wat liet je me schrikken!" „Ik deed het echt niet expresIk zat in gedachten", verontschuldigde hij zich, inwendig vermaakt omdat zij niet wist welke gedachten dat waren. Hij opende het portier „stap in, dan breng ik je...." „Ja maar", protesteerde ze. „Ik moet wandelen. Minstens nog een uur." „Zozo", zei hij tevreden „minstens nog een uur. Nu, Thera van Maurik, dan wandel je nu maar eens niet. Hier vijf minuten vandaan is Boschlust, met een heerlijk zitje onder de bomen en daar gaan wij gezellig thee drinken, en binnen 't uur ben je weer op Zonne gloren terug. Daar kraait geen haan naar. „Ja maar", weerstreefde ze weer, „dat is het niet „Volgens de regels" vulde hij aan. „Maling aan de regels. Van een uurtje lekker lui zitten en gezellig praten knap je óók op. Dan haal je dat uurtje wan delen morgen maar in." „Mannen zijn dictators", constateer de ze, maar tegelijk stapte ze in en vleide zich met een zucht van tevre denheid op de lage bank. „Vooruit dan maar, ik zal het maar met mijn gewe ten op een akkoordje gooien. En met de dokter, maar dat is moeilijker." Hans neuriede innig tevreden, terwijl hij de wagen weer inschakelde en ver der reed langs de gladde asfaltweg. Even later parkeerde hij de wagen voor het terras van Boschlust, waar het nu stil was. Weldra zaten ze gezellig aan een tafeltje, de thee op een knus lichtje en vroeg Thera „Hoeveel sui ker?" Hans liet haar stilletjes haar gang gaan, keek opmerkzaam toe hoe slanke vingers manipuleerden met de suikertang. „Fijn om weer eens voor iemand te kunnen zorgen", zuchtte ze en zag hem aan. Ze kleurde. Een fijne blos, die haar bleek gezicht opeens veel mooier maakte. Als dit meisje straks weer gezond en flink is, dacht Hans Miedema, kan ze gerust „voor de kramen om" zoals ze bij ons zeggen. Hij zag aan haar ogen hoe ze genoot van dit alles: de rust, het prachtige uitzicht over de hei, de gezelligheid van dit samenzijn, het verrassende van de ontmoeting. Het moest een beleve nis zijn in die eendere gang van haar dagen van herstellende zieke. „Hoe lang moet je nu nog blijven?" vroeg hij. „Als alles goed gaat een maand" ant woordde ze opgewekt. „En dan natuur lijk voorlopig nog heel kalmpjes aan doen, niet werken. Een rustige vakan tie ergens buiten, veel wandelen, niet te veel nog, aansterken." „En ben je er dan helemaal boven op?" „Volgens de dokter wel" zei ze voor zichtig, „hij zegt dat als ik niet te wild leef, ik wel honderd jaar kan worden, 't Was nog maar een beginstadium, toen ze het ontdekten. Ze kunnen te genwoordig zoveelze maakte de zin niet af, haar ogen staarden na denkend naar de donkere dennenlijn aan de horizon. „Nog iets ontdekt?" vroeg ze op an dere toon, kennelijk geneigd over iets anders te praten. Hij had het onder werp willen vermijden, maar zij ste vende er direct op af. „Nee", antwoordde hij bedachtzaam, „maar je kunt nooit weten. Ik hou m'n ogen open." „Dus je verwacht dat er tóch nog nieuws in zit", stelde ze vast en zag hem opmerkzaam aan. Hij schoof on rustig op zijn stoel heen en weer. „Kijk eens Thera", zei hij na een lange pauze „ik bekijk deze zaak niet alleen ehberoepsmatig. Het gaat me niet alléén om nieuws. Het gaat om het recht. Is jouw vader terecht verdacht, of niet? Is hij schuldig, ge heel, gedeeltelijk, of helemaal niet? Ik kan niet zeggen, dat het onderzoek me daarop al een definitief antwoord ge geven heeft." „Daar hoef jij je toch niet druk om te maken" zei ze nuchter „het uitoefe nen van gerechtigheid is de taak van de justitie. Hoogstens kun je zorgen dat je je vinger op de pols houdt, zodat je er als krantenman bij bent, wanneer er zich eventueel een nieuwe ontwik keling voordoet." „Dat zal ik ook wel" verzekerde hij. „Maarweer aarzelde hij. „Watmaar?" hielp ze. „D'r is een andere kant aan de zaak zette hij door. „De naam, de eer van je vader, ook die van jou, zijn er mee gemoeid." „Ik heb je al gezegdbegon ze. „Ja", weerde hij af „dat weet ik. ■Volgens jou heeft je vader dit niet ge daan. En dus voel jij ook niet, dat er sprake is van enige.... schande. Maar het moet je toch niet onverschillig la ten, of de schijn tegentegen jullie is. Het zal je toch wel wat waard zijn. als je in deze zaak niet meer behoeft te twijfelen, maar houvast hebt aan feiten?" „Hoe dan ook" zei ze. „Hoe dan ook" herhaalde hij aarze lend. „Maakt 't voor jou verschil?" vroeg ze ineens. Op dat ogenblik verloor hij zijn waakzame zelfbeheersing. Hij zag haar aan. Ze hield zijn blik uit, hoewel weer die zachte blos opkroop in haar gezicht. „Nee" zei hij vlak. ,,'t Maakt voor mij geen verschil. Jij bent die je bent" „Je weet niet wie en wat ik ben" zei ze zacht. „Wat ken je me eigenlijk?" „Ik waag het met de eerste indruk" zei hij. Ze wendde haar hoofd af. Ze staarde in de verte. Hans wachtte geduldig, gespannen. Opeens zag ze hem weer aan met die directe open blik. „Hans" zei ze, „ik wou je wat ver tellen." Hij knikte. En toen vertelde ze. Van haar jeugd. Van de moeder, die zo vroeg gestor ven was. Van de vader, die dit nim mer te boven was gekomen, die ver eenzaamde, zichzelf steeds meer op sloot. Van haar eigen pogen om in het stille huis nog een beetje levenslust en vreugde te brengen. Toen het be richt, dat zij naar het sanatorium moest. De bezoeken van de vader, stil, en verdrietig, een oude, eenzame man. Voor Hans doemde het beeld op van dit bestaan. En tegelijk rees in hem een diepe bewondering voor dit meisje, dat door dit alles heen haar moed, haar levensvreugde, haar optimisme behouden had. Hij keek naar haar, zoals ze zat te vertellen, zacht, bijna eentonigeen wonderlijk mengsel van zelfverzekerdheid en afhankelijk heid. En onderwijl groeide in hem het verlangen om voor dit meisje te zor gen, om die gevoelige mond te zien lachen, die ogen te zien stralen en haar gezonde, kritische, moedige geest naast ...j Fa. J. v. d. HORST Rhenen, Tel. K 8376-484 t zich te weten bij alle beslissingen die het leven hem zou opdringen. Verward bemerkte hij, dat ze al enige tijd zweeg. Hij keek verontschul digend naar haar op. (Wordt vervolgd) J.l. maandagavond kwam de gemeenteraad van Amerongen in vergadering bijeen. Afwezig waren de heren Dagnetie, De Bonte en Hasselaar. Na een vrij vlotte behandeling van de ingekomen stukken en aankoop grond aan de Holle- weg kwam het agendapunt verkeersregeling Overstraat aan de orde, waarover do meningen aanvankelijk nogal verschilden. Voor de rondvraag bestond veel belangstelling. INGEKOMEN STUKKEN B. en W. stellen voor het totaalbedrag voor de commissie tot wering van school verzuim op 80.per jaar te stellen. Over de verdeling kan de commissie in overleg beschikken. Dhr. Brinkman merkt op dat de leden er bij deze regeling op achteruit kunnen gaan. Nu ontvangen ze 2.per vergadering. Spr. wil het laten zo het was plus vervoerskosten voor de leden uit Overberg. Ook dhr. Schreu- ders spreekt in deze geest. Dhr. Tenge wil één jaar de oude regeling handhaven en dan de situatie aan de hand van het aantal gehouden vergaderingen en de ge maakte vervoerskosten bekijken. Dhr. Blankestijn vindt het geven van vergoe ding voor vervoer niet geheel juist. Ook ouders die hun kinderen uit Overberg in Amerongen de school willen laten bezoe ken, konden wel eens om vervoersvergoe- ding komen. Besloten wordt de oude re geling één jaar te handhaven. De meteropnemer zal voorlopig door het stijgen van het aantal meters bij de waterleiding een hoger loon ontvangen. De heren Blankestijn en Wildeman wil len het innen van de gelden en het op nemen van de meter door één persoon laten verrichten. Voorzitter zal advies vragen bij de Utr. Waterleidingmij. Ook het verzoek van de maatschappelijk werkster om toelage voor haar bromfiets wordt ingewilligd. De agendapunten: ver ordening straatbelasting, verhuring woon huis in Overberg, onderhandse verhuring 5 woningwetwoningen, gemeentelijke bij drage in de bouwkosten van een woning in de Gasthuisstraat, voorschot vergoe ding aan de bijzondere scholen over 1959 worden alle z. h. st. goedgekeurd. AANKOOP GROND HOLLEWEG Besloten wordt van dhr. Hezik 225 m2 grond te kopen voor de som van 1000.-. De afrastering is voor gemeentekosten. De grond is nodig voor de weg Koene- straat-Holleweg. Dhr. Brinkman infor meert of deze weg spoedig wordt aange legd, hetgeen voorzitter ontkennend be antwoordt. Dhr. Tenge vraagt hoe men (Vervolg van pagina 1) lement verboden is voor een uitrit te Gasmij. betreffende het betalen van de kosten van een gasbuis naar SKF. B. en w. hebben de zaak nog eens door genomen met de rechtskundig adviseur van de gemeente en blijven op hun stand punt staan de dading wel aan te gaan. Deze adviseur, Mr. Vermeulen uit Utrecht, doet in een lijvige brief de zaak nog eens uitvoerig uit de doeken en blijft het ver standiger vinden de dading te accepteren. In verband met een wijziging van de Winkelsluitingswet zullen de gemeente raden nu zelf de zgn. halve-dagsluiting per week van de winkels moeten bepalen. B. en w. stellen de raad voor dit voor de kapperszaken op maandagmiddag en voor de andere winkels op woensdagmid dag te houden en hiervan uit te zonderen de woensdagen, voorafgaande aan de He melvaartsdag, de Nieuwjaarsdag, de eer ste Kerstdag of een nationale feestdag, voor zover deze dagen vallen op een don derdag en verder: de woensdagen tussen 29 november en 4 december en tussen 20 en 23 december. Door de Kon. Julianaschool wordt o.m. gevraagd om geldelijke medewerking voor het aanschaffen van nieuwe boekjes voor het verkeersonderwijs. Volgens b. en w. worden door deze aanschaffing echter de normale eisen, aan het geven van lager onderwijs te stellen, overschreden en zij stellen voor het verzoek te weigeren. Zij geven niettemin toe, dat de boekjes die men wil aanschaffen weliswaar de stof meer praktisch en populair behande len dan het materiaal, dat door het Ver bond voor Veilig Verkeer is beschikbaar gesteld, terwijl bij informatie is gebleken dat de meeste schoolhoofden de nieuwe uitgaven prefereren. Toch vinden b. en w. dat deze bezwaren geen voldoende grond opleveren voor het nu reeds aan schaffen van de nieuwe boekjes. Vorig jaar werd aan de Gereformeerde kerk (vrijgemaakt) een terrein achter de Jan Steenlaan in optie gegeven voor de bouw van een nood-vergaderlokaliteit. Deze kerk ziet echter thans af van dit optie-terrein, omdat de kosten van dit noodgebouw zeer hoog kwamen te liggen en men daarom de plaatsing op een der gelijk achterterrein niet verantwoord achtte. Naar een meer geschikt terrein tot de aankoopsom is gekomen. Voorzitter Dhr. v. H. betaalde destijds hetzelfde be drag. VERKEERSREGELING OVERSTRAAT B. en W. stellen voor de uitritten dui delijk kenbaar te maken door strepen van witte verf aan te brengen ter lengte van 1 m. ter weerszijden van de in aanmer king komende uitritten. De aanwezigheid van de uitritten wordt hierdoor geaccen tueerd, terwijl het volgens verkeersrege- stoppen. Dhr. Tenge acht deze regeling onvoldoende. Spr.' is voor een per dag wisselend parkeerverbod. Dhr. Wildeman wil verder gaan en stelt £enrichting ver keer voor. De schade voor de midden stand zal volgens spr. nog wel meevallen. De heer v. d. Dikkenberg wil de mid denstand zo weinig mogelijk in de weg leggen en is voor voorstel B. en W. Dhr. Brinkman wil tussen de te maken strepen de letters N.P. (niet parkeren) aanbren gen. Dhr. Blankestijn is van mening dat de auto's van de winkeliers zelf( soms de gehele dag geparkeerd) de grootste be lemmering vormen. Spr. wijst op het zeer gevaarlijke kruispunt Molenstraat - Utr. weg. Hier is toezicht noodzakelijk. Voor stel B. en W. aangenomen met dhr. Tenge tegen. RONDVRAAG De heer Brinkman wil de naam van de halte Bosweg in Eist veranderen in halte Molen. Dhr. Blankestijn vraagt verbre ding van de weg achter sloperij Van Vliet in Eist. Dhr. van Mourik verzoekt de ou de rioolbuizen langs de Holleweg op te ruimen. Dhr. Schreuders verzoekt paal tjes met reflectoren aan te brengen in de bochten v. d. weg naar Scherpenzeel, wijst op grote gaten in de Bergweg en vraagt inlichtingen over de toewijzing van de nieuwbouw in Overberg. Dhr. v. d. Dikkenberg verzoekt nogmaals verbe tering van een slecht uitzicht in Overberg (Bergweg-Dwarsweg) De heer Wildeman vraagt verfraaiing van de pomp op het Hofplein, pleinvorming en boven alles sanering van de gracht om kasteel Amerongen. Het plantsoen Lievendaal zal voor alle motorische voertuigen gesloten worden. Hierna sluiting. (Vervolg van pagina 1) R. Beemster, Wageningen, 21/* pnt.; 2. mej. J. Graveland, Zeist, V/s pnt.; P: 1. A. Manussen, Zeist, 2 pnt.; 2. M. de Kleuver, Veenendaal, 2 pnt.; Q: 1. Dr. N. Heertjes, Zeist, 2>/t pnt.; 2. F. de Boer, Bennekom, 1 Vs pnt. Klasse II R: 1. C. E. van Ginkel, Vee nendaal, 2 pnt.; 2. M. van Schuppen, Vee nendaal, 2 pnt.; S: 1. K. de Raad, Den Dolder, 3 pnt.; 2. H. J. Hofstede, Leer- sum, 2 pnt.; T: 1. J. A. Meijnen, Utrecht, 3 pnt.; 2. Tj. Schuurmans, Veenendaal, 2 pnt.; U: 1. H. Matheijer, Zeist, 2Va pnt.; 2. S. Tromp, Den Dolder, l'/ï pnt.; V: 1. S. ten Donkelaar, Leersum, 2 pnt.; 2. G. O. Reininga, Veenendaal, P/a pnt.; W: 1. M. H. Muselaar, Den Dolder, 2Va pnt.; 2. J. Zandvliet, Leersum, 2 pnt.; X: 1. F. v. d. Weg, Den Dolder, 3 pnt.; 2. A. G. Hol- horst, Soestdijk, 2 pnt.; IJ: 1. H. v. d. Berg Zeist, 3 pnt.; 2. G. van Dorland, Dode- waard, 2 pnt.; Z: 1. T. Prill, Den Dolder, 3 pnt.; 2. O. Hager, Ede, V/s pnt.; AA: 1. H. W. v. d. Hoeven, Hoenderlo, 3 pnt.; 2. G. Onderwater, Zeist, V/s pnt.; BB: 1. S. W. M. van Dijk, Zeist, 3 pnt.; 2. H. Overgoor, Soestdijk, 2 pnt. Klasse III CC: 1. J. v. d. Wege, Door- werth, 2»/a pnt.; 2. P. Jansen, Leersum, 2 pnt.; DD: 1. W. Schraven Jr., Zevenaar, 3 pnt.; 2. E. van Ravenswaaij, Veenen daal, 2 pnt.; EE: 1. D. Tromp, Den Dolder, 3 pnt.; 2. G. Bulten, Hoenderlo, 2 pnt.; FF: 1. J. J. Kuipers, Ede, 2'/* pnt.; 2. G. van Houten, Zevenaar, 2 pnt.; GG: 1. P. C. van Werneskerken, Zeist, 2'/» pnt.; 2. A. Gardien, Zevenaar, 2 pnt.; HH: 1. G. Beukhof, Veenendaal, 3 pnt.; 2. J. Breu- nesse, Den Dolder, 2 pnt.; II: 1. S. de Wit, Zevenaar, 2l/s pnt.; 2. Ir. T. F. Sassenus, Oosterbeek, 21/! pnt.; JJ: 1. H. J. Ditewig, Veendaal, 2 pnt.; 2. J. de Wit, Leersum, V/s pnt.; KK: 1. G. Foreman, Huis ter Heide, 2 pnt.; 2. W. Bontebal, Leersum, 2 pnt.; LL: 1. J. Schipper, Den Dolder, 3 pnt.; 2. M. v. d. Kraats, Doorwerth, 2 pnt.; MM: 1. Ir. J. van Hoeken, Ooster beek, 2Vi pnt.; 2. G. den Boer, Zeist, V/s pnt.; NN: 1. G. v. d. Berg, Den Dolder, 3 pnt.; 2. J. van Doorne, Wolfheze, 2 pnt.; OO: 1. F. J. van Galen, Oosterbeek, 2x/s pnt.; 2. B. Blankenspoor, Veenendaal, 2 pnt.; PP: 1. D. A. Wesselo, Veenendaal, 2l/s pnt.; 2. N. P. Verhoef, Oosterbeek pnt.; QQ: 1. mevrouw Rumpt van Klin kenberg, Ochten, 3 pnt.; 2. W. Hol, Hoen derlo, 2 pnt.; RR: 1. G. van Kruistum, Veenendaal, 2 pnt. (Vervolg van pagina 1) de kantoren van de Frisia gevestigd zijn. Niet lang daarna werd hij opnieuw overgeplaatst en wel naar het onder gronds hospitaal aan de Kerkewijk bij La Montagne. Dit was een geheel in de grond gebouwd ziekenhuis met prach tige operatiezalen waar alle gewonde militairen van de Grebbeberg werden behandeld. De Duitsers hebben later het hospi taal volkomen vernield en alle instru menten weggehaald. Dr. Engel werd natuurlijk gezocht als officier en moest zoals vele anderen onderduiken. Na een schuilplaats in de pastorie en bij diverse andere adressen gevonden te hebben keerde hij, toen de toestand beter werd, naar huis terug. De tijd verliep totdat de landelijke actie van de artsen tegen de Duitse overheersing kwam. Alle artsen haal den als protest het naambordje bij hun woning weg en tijdens het houden van spreekuur sloeg de bezetter toe. Een tot de tanden gewapende patrouille belde aan en stormde het huis aan de Sandbrinkstraat binnen. Een poging tot ontvluchten van dr. Engel, die door het dienstmeisje was gewaarschuwd, mislukte doordat een der militairen nog juist zag hoe de gezochte probeerde via een muur te ontsnappen. De sol daat bedacht zich geen moment en schoot op de vluchteling, die zich, door de te grote overmacht, gewonnen moest geven. Met dr. Remme, die eveneens ge arresteerd werd, verbleef dr. Engel een dag op het politiebureau, waarna, zoals de bezetter meedeelde, het tweetal naar Duitsland gedeporteerd zou worden. Op het laatste moment, de echtgeno tes van beide artsen stonden al op het station om afscheid te nemen, slaagde de Inspecteur van Volksgezondheid er in de arrestanten vrij te krijgen. Na de oorlog is dr. Engel ook nog aan het militairisme verbonden ge bleven - en is het nog - als contract arts voor militairen in Veenendaal. In de loop der jaren is de praktijk van dr. Engel uitgegroeid en het is zelfs zo ver geweest dat er een assistent bij moest komen. De nu 60-jarige arts denkt er echter niet over om van een welverdiende rust te gaan genieten. Integendeel, nog altijd even vitaal - zijn grootste hobby is zwemmen - behartigt hij de belan gen van zijn patiënten en staat dag en nacht gereed om, waar nodig, hulp te bieden. Het grote ideaal van dr. Engel, een Veenendaals ziekenhuis, is intussen verwezenlijkt. Hij was het die het ini tiatief nam om gelden te verzamelen voor de bouw van het ziekenhuis. Met een onverwoestbaar optimisme heeft hij steeds gestreefd naar de vormge ving van zijn ideaal. Het mooiste ge schenk bij dit 30-jarig jubileum is wel het Julianaziekenhuis aan de Berg. Ook de echtgenote van dr. Engel deelt mee in de vreugde van dit jubileum. Haar belangstelling voor het mooie maar moeilijke beroep van haar man is altijd groot geweest, hetgeen voor de jubilaris een grote steun betekent. Dr. Engel en mevrouw Engel zijn er de personen niet naar om in het licht der publiciteit gesteld te worden. Bij een dergelijk jubileum echter is dit wel het minste wat men als blijk van waardering kan doen. Hebt u griep die zo echt In uw botten Is gaan zitten. Jaagt hem eruit met WITTE KRUIS. tabletten, poeders, cachets l

De Vallei | 1959 | | pagina 3