Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken een feestelijke Koninginnedag Schoonmaak Wist U... Ondanks het sombere weer in Veenendaal Massale kinderzang op de Markt trok meeste toeschouwers Rode Kruis nam verenigingslokaal in gebruik Mej. Arnoldussen - „Tante Cor" - kreeg hoge onderscheiding WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 4 mei: dodenherdenking bij monument Niet 15, maar 93% Geschil met gasmaatschappij had soepele achtergrond 33e jaargang VRIJDAG 1 MEI 1959 Nr. 35 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Sparta vormt speciale ritmische damesgroep Twee Volkswagens met elkaar in botsing Agenda Na vele omzwervingen thans een eigen haard „Een lichtend voorbeeld voor de jongeren" VOLKOMEN VERRASSING VLINDERWAS Fa. J. F. TAK moderne HEREN- MEER JONGE MENSEN Vinderspremie 5, 2 AD 219177 Schoolzwemmen start maandag 11 mei Jongelui mishandelden 15-jarige knaap Wijziging verschijningsdatum Nationale herdenkingsavond op 4 mei 1959 Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Na afloop herdenkingssamenkomst Op losse schroeven UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL Gevoel boven verstand? Niets van begrepen Geen nieuwe verkeers- boekjes Zuinigheid Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuni:en ook worden opgegeven bö de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-1Q Voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per IwartMl Losse nummers 10 cent Ondanks een zwaar bewolkte hemel en een steeds feller en kouder wordende wind heeft Veenendaal een waardige Koninginnedag gevierd. In de morgenuren was op de Markt en in de Hoofdstraat een grote menigte op de been, die de altijd weer boeiende kinderschare beluisterde en voorbij zag trekken, 's Middags con centreerde het feest zich op het terrein bij de J. G. Sandbrinkstraat, terwijl de kinderen zich uitstekend vermaakten in het verenigingsgebouw aan de Eiken laan. In de avonduren speelde een groot gedeelte van het programma zich af binnen de beschutte muren van het verenigingsgebouw, waar de garderobe weer vele winterkledingstukken te verwerken kreeg. Voorwaar geen luxe, want de snijdende wind liet er geen twijfel aan bestaan dat de lente nog niet in het land was. Toch hadden de twee laatste punten van het met zorg gekozen programma, de taptoe van de D.S.-harmonie en het vuurwerk, niet over gebrek aan belang stelling te klagen. Na de reveille, 's morgens om zeven uur begon om kwart voor tien de klok van de Oude Kerk op de Markt te luiden ter ere van onze Vorstin die Haar vijgtigste verjaardag herdacht. Tegen tienen arriveerden duizenden kinderen op de Markt, velen getooid met vlaggetjes en oranjesjerpen, die onder leiding van de heer J. Dorrestijn de tra ditionele samenzang uitvoerden. Vooraf vond de officiële opening van de feestelijkheden plaats door burgemees ter A. Bakker. Deze herinnerde aan de geboorte van Koningin Juliana, toen Ne derland één jubel was. „Een halve eeuw van lief en leed is verlopen en sindsdien is het kleine prinsesje opgegroeid van zuigeling tot een vrouw op rijpere leef tijd. Onze Koningin heeft altijd midden onder het volk gestaan, ook in de dagen der bezetting." Sprekend tot de kinderen zei burgemeester Bakker, dat het kinder tal steeds groeit en dat men met veel plezier naar de samenzang zou luisteren. Met het voorlezen van het gelukstele gram aan H. M. en de wens dat Veenen daal een gezellige dag zonder wanklanken zou beleven, verklaarde burgemeester Bakker het Oranjefeest 1959 voor geopend Na het hijsen van de nationale drie kleur werd één couplet van het volkslied gezongen. Na de samenzang werd de kinderschare met begeleiding van de verschillende mu ziekkorpsen naar de scholen terugge bracht, waar zij als herinnering een prachtige beker met snoep kregen. Een woord van waardering voor de Veenen- daalse politie, die assistentie gekregen had van de politie van Gelders-Veenen- daal, is zeer zeker op zijn plaats voor de vlotte wijze waarop een en ander ge schiedde. „Caecilia" en de Boerenkapel, samen gesteld uit leden van de Ingense harmo nie, zorgden op diverse punten in Vee nendaal voor vrolijke muziek. Ondertus sen vond in het centrum de jacht op de vossen plaats die naar hotel „De Koren beurs" werden opgebracht. In het verenigingsgebouw aan de Eiken laan genoten honderden kinderen van een uitstekend programma, verzorgd door het Theaterbureau „Het Masker" uit Amers foort en Jan Hagoort met zijn assisten. Voor de ouderen gaf de landelijke rij- vereniging „De Valouwe" uit Ede een ruiterdemonstratie op het feestterrein aan de Sandbrinkstraat. De kassa's kregen een enorm aantal toeschouwers te ver werken, w.o. burgemeester Bakker in ge zelschap van enkele familieleden. De sen satie van de middag was de voetbalmatch te paard, die door de ruiters voortreffe lijk werd uitgevoerd. Het Chr. tamboers- en pijperskorps „Prins Bernhard" met het jeugdkorps „Prinses Marijke" maakten om half vier een muzikale rondgang door Veenendaal- zuid. Het avondprogramma begon om acht uur in het verenigingsgebouw, waar een hersengymnastiekwedstrijd werd gehou den. Het geheel werd afgewisseld met een programma dat eveneens verzorgd werd door „Het Masker" uit Amersfoort. De mannen van Hermandad zorgden intussen voor afzetting van de Hoofdstraat waar de D.S. harmonie een taptoe gaf. Het sluitstuk vormde een groots en schitterend vuurwerk, dat het allernieuw ste op dit gebied bracht. Al vele malen is van verschillende zijden aan het bestuur van de gymnas tiekvereniging „Sparta" gevraagd om voor de dames een speciale ritmische groep op te richten. Aan dit verzoek kon steeds geen gevolg worden ge geven, omdat voor deze les geen leid ster, die een aparte opleiding daarvoor had genoten, beschikbaar was. Thans is het mogelijk een ritmische groep in te stellen, want mej. A. Jacobs uit Utrecht heeft zich bereid verklaard de leiding hiervan op zich te nemen. De lessen zullen worden gegeven op donderdagavond van 9 tot 10 uur in het gymnastieklokaal aan de J. G. Sandbrinkstraat. Deze lessen zijn toe gankelijk zowel voor de damesleden van Sparta als voor diegenen, die nog geen lid zijn, doch wel deze speciale lessen willen meemaken. De eerste les wordt gegeven op 14 mei a.s. Nadere inlichtingen kan men op deze avond aan de zaal krijgen. Juffrouw Arnoldussen omringd door familieleden, wordt na de decoratie toe gesproken door Dr. Thoomes. Geheel rechts burgemeester Bakker. Op de Nieuweweg - ter hoogte van de R.K. begraafplaats - kwamen twee Volkswagens met elkaar in botsing. Het ongeluk gebeurde in de bocht ter plaatse. De auto's, de één bestuurd door de heer J. uit Gouda en de ander door de heer Poort uit Rotterdam, re den met de voorzijden op elkaar in en werden zodanig beschadigd dat zij moesten worden weggesleept. Eén der bestuurders, de heer Poort uit Rotterdam, liep een ernstige hoofd wond op en moest naar het Veenen- daalse Julianaziekenhuis worden over gebracht. De andere bestuurder kon zijn weg naar zijn woning in Gouda vervolgen. VEENENDAAL Zaterdag 2 mei: Gevarieerde avond van Kunst- kring in verenigingsgebouw aan de Eikenlaan. Maandag 4 mei: Dodenherdenking bij monument bij het station. Na afloop her denkingssamenkomst in „Sola Fide" Woensdag 6 mei: Nacht-oriëntatierit van M.A.C. Veenendaal. Start 11.00 uur bij „La Montagne" Luxor Theater: Heden t.e.m. zondag „De circus heid". Toegang 14 jaar. Dinsdag en woensdag „De mijnen van koning Salomo". Toegang 14 jaar. Donderdag „Niets dan pech". Toegang 14 jaar. „Ik ben dankbaar en blij dat zo'n grote schare gehoor gegeven heeft aan de oproep om de opening van ons verenigingslokaal bij te wonen. Het is voor ons een vreugdevolle dag, want na de vele omzwervingen wat de huisvesting be treft mogen we vanavond de officiële opening van het nieuwe verenigingslokaal beleven, waarvoor wij allen die hieraan hebben meegewerkt zeer dankbaar zyn." Deze woorden sprak j.l. dinsdagavond de voorzitter van het Rode Kruis afd. Veenendaal, de heer J. J. Welle, bij de officiële opening van het Rode Kruis verenigingslokaal aan de Verlengde Helling. De ontvangst van de genodigden, w.o. het gemeentebestuur, de kringcommissaris van het Rode Kruis, vertegen woordigers van afdelingen in het district, gewezen bestuursleden en één der oprichters van de afdeling Veenendaal, de heer Van Kuyk. Tot slot van de bijeenkomst sprak de In een j.l. dinsdagavond in de bovenzaal van de Koningin Julianaschool ge houden feestelijke en tegelijk plechtige byeenkomst heeft burgemeester A. Bak ker uit naam van de Koningin aan mej. C. H. Arnoldussen de ere-medaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitgereikt wegens het feit dat deze alom beminde onderwijzeres 55 jaar haar krachten heeft gesteld in dienst van het Christelyk onderwijs. Na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftyd is mej. Arnoldussen, die op 29 oktober 1885 geboren is, bij het onderwas werkzaam gebleven. Regelmatig heeft zy leerkrachten vervangen en toen zy bg het bereiken van de 70-jarige leeftyd voorgoed het onderwys zou moeten verlaten, was zij, naar haar mening en die van vele anderen, nog te vitaal. Na een persoonlyk bezoek aan de minister verkreeg zy speciale toestemming het onderwijs te mogen blyven dienen. Momenteel heeft mej.-Arnoldussen nog een voorbereidingsklasse van een opleidingsschool in Veenendaal onder haar hoede. Bovendien heeft zy zich steeds beschikbaar gesteld voor allerlei christelyke en charitatieve arbeid. Het schoolbestuur evenals de col lega's van de onderscheidene, waren er wonderwel in geslaagd deze plechtig heid volkomen geheim te houden. Zo als later bleek dacht mej. Arnoldussen dat de uitnodiging die zij had gekregen om deze avond aanwezig te zijn, een bespreking omtrent de op handen zijn de schoolreisjes Toen zij echter de ereplaats kreeg aangeboden met vóór haar op tafel een symbolische voorstelling bestaande uit een plateau met 55 brandende kaarsjes en daarbij de vele andere brandende kaarsen en het groen waarmee de bovenzaal was versierd, moet zij wel het vermoeden gekregen hebben dat het speciaal om haar persoon ging. Het werd nog spannender toen het hoofd der Koningin Julianaschool, dr. J. G. Thoomes, meedeelde dat één van de verwachte gasten nog niet aanwezig was, maar ieder ogenblik kon arrive ren. Deze gast bleek burgemeester Bak ker te zijn die de bijeenkomst kwam bijwonen als plaatselijk vertegenwoor diger van H.M. de Koningin. Op ver zoek van dr. Thoomes stonden de aan wezigen op toen Veenendaals eerste burger binnen kwam, waarna hij aan het gezelschap werd voorgesteld. BEHANG 1959 meer dan 100 verschillende soor ten voorradig Plastic muurverf, in diverse tinten geeft niet af in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING voor betere uurwerken H00FD5TR.9I VEENENDAAL De heer Welle memoreerde in het kort de activiteiten van het bouwfonds, dat, in 1954 opgericht, gedachten op zou kun nen roepen aan het vijfjarenplan. Voorts prees hij de vlotte en prettige samenwerking met het O.C.B.-bestuur, waardoor het Rode Kruis in de gelegen heid werd gesteld zo goedkoop mogelijk te bouwen. Allen die op een of andere wijze aan het tot stand komen van het verenigings lokaal hadden meegewerkt, bracht spre ker hartelijk dank, in het bijzonder de heer Stuyvenberg voor zijn vele en nut tige adviezen, die hiervoor een herinne ring kreeg aangeboden. Hierna was het woord aan burgemees ter Bakker die zei vroeger in de mening verkeerd te hebben dat het Rode Kruis een oorlogsonderdeel was. Pas in Vee nendaal had hij het Rode Kruis varl zeer nabij leren kennen en het is nu wel be kend dat het Rode Kruis zowel in oorlogs als in vredestijd onmisbaar is. „Het Rode Kruis floreert in Veenendaal, maar het leed tot nu toe aan één manke ment. Het moest steeds verhuizen, maar dank zij de steun van de Veenendaalse bevolking heeft het Rode Kruis nu een eigen haard." Met de wens uit te spreken dat er meer jonge mensen tot de Rode Kruiscolonne zouden toetreden en het bestuur en leden een florisante toekomst tegemoet zouden gaan, verklaarde burge meester het lokaal voor officieel geopend. Kringcommandant Dr. E. E. Meulmans als volgende spreker, vergeleek het Rode Kruis in Veenendaal met jonggehuwden die wegens de heersende woningnood lange tijd hadden ingewoond en nu ein delijk een huis hadden gekregen. Door verstandig en wijs financieel beleid vond nu, met de opening van het lokaal, de bekroning van inspanning en spaarzaam heid plaats. Van het kringbestuur en aan gesloten verenigingen kreeg de afdeling Veenendaal een prachtige klok cadeau. Mr. J. de Jong van Arkel sprekend na mens het hoofdbestuur, zei dat er in to taal ongeveer 260 colonnes zijn in Neder land en hiervan waren er maar zeer wei nigen die konden bogen op een dergelijk verenigingslokaal. Zich richtend tot de Rode Kruisleden zei hij: „Colonne-leden, besef wel wat u hiermede krijgt. Eigen haard is goud waard en ik hoop dat u het gebouw zult vertroetelen" heer P. v. d. Wal, het oudste colonne-lid, die het bestuur de inventaris van het nieuwe gebouw aanbood. Na het officiële gedeelte van de avond konden de aanwezigen het nieuwe lokaal bezichtigen, dat een fleurige aanblik bood door de vele ontvangen bloemstukken. Unaniem was men het erover eens, dat het Rode Kruis afdeling Veenendaal met deze aanwinst een welverdiende kroon heeft gezet op het vele nuttige werk dat zij verrichtte en nog verrichten zal. Mevrouw Budding, Buurtlaan-W 62 is ditmaal de gelukkige vindster van de Vallei-riks, die uitgegeven was by banketbakkerij Dijkstra. Mevr. Budding ontving by het wisselgeld een ryksdaalder met een rood num mer, die onmiddellyk in een apart vakje werd opgeborgen en bij thuis komst met het nummer in „De Val lei" vergeleken werd. By inlevering ontving zy 7,50 in contanten. De nieuwe riks draagt het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. Om de vinderspremie in ontvangst te ne men, moet de riks vóór a.s. woens dagavond 5 uur op ons bureau, Pa rallelweg 10, ingeleverd worden. Ruim een week na de opening van het „Bergbad" (a.s. zaterdag 2 mei) wordt ook begonnen met het schoolzwemmen. Het zwemonderwijs aan de scholen begint op maandag 11 mei a.s. Hieraan zullen 17 Veenendaalse scholen met in totaal ruim 1700 leerlingen deel nemen Ieder kind krijgt een half uur per week zwemles. Met het vervoer e.d. medegerekend zal dit een uur per leer ling per week vergen. Het vervoer ge schiedt weer in bussen en de lessen staan onder leiding van de zweminstructeur van „Bergbad", de heer J. W. Rompes, die door een aantal instructeurs zal worden bijgestaan. Het geheel wordt bekostigd door de gemeente Veenendaal. Zondagmiddag is in de Tuinstraat een 15-jarige Veenendaalse jongen door een stel jongelui van om en naby de twintig van de fiets getrokken en ergerlyk mis. handeld. Het slachtoffer dat zich nergens van bewust was, reed rustig op zijn fiets door de Tuinstraat en werd zonder enige aan leiding afgeranseld. Tegen de te grote overmacht kon de knaap uiteraard weinig beginnen. Hij heeft zich later onder doktersbehandeling moeten stellen en heeft vermoedelijk een lichte hersenschudding opgelopen. Hoewel het spreekwoord luidt „de eer ste klap is een daalder waard" zullen de praktijken van deze jongelui wel zwaar der gehonoreerd worden. In verband met de aanstaande Hemelvaartsdag verschynt „De Vallei" volgende week op dins dag 5 en vrydag 8 mei. H.H. adverteerders en correspon denten worden verzocht de copy voor het dinsdagnummer uiterlyk a.s. maandag in ons bezit te doen stellen. Voor het vrydagnummer moet de copy vóór donderdag 7 mei in ons bezit zyn. Red. Evenals vorige jaren, zullen op de Nationale Herdenkingsavond worden herdacht de militairen van de Neder landse strydkrachten, de zeelieden, de verzetsstrijders, de geallieerde militai ren en alle overigen, die - waar ook ter wereld - in de jaren van de oorlog, voor de vrijheid van ons land zyn ge vallen. Men wordt verzocht met de volgende regeling rekening te houden en hieraan mede te werken: 1. van des avonds 18.00 uur af tot zonsondergang zullen van alle open bare gebouwen, particuliere woningen en vaartuigen de vlaggen halfstok wor den gehangen. 2. te 19.40 uur zal een ieder kunnen deelnemen aan de „stille tocht". Deze vangt aan op de Hof voor het gemeen tehuis en voert naar de graven der ge vallenen op de nieuwe algemene be graafplaats. 3. Van 19.45 uur af tot een minuut voor 20.00 uur zullen de kerkklokken luiden. 4. te 20.00 uur precies zal, nadat 30 seconden tevoren door middel van de brandweersirene dit tijdstip is aange kondigd, op de plaatsen der herden king, twee minuten van volkomen stilte in acht worden genomen. Men wordt verzocht deze stilte op alle plaatsen in acht te nemen. Het einde dezer twee minuten wordt aangegeven door een korte sirenestoot. 5. Tijdens de stille tocht worden geen toespraken gehouden. De weg naar de graven wordt te voet, in stilzwijgen, zonder vlag of vaandel afgelegd. 6. Op de begraafplaats bestaat voor elk der deelnemers gelegenheid tot het strooien van bloemen. 7. Deze „stille tocht" kenne rang noch stand. Alleen de rechtstreekse nabe staanden der gevallenen kunnen een bijzondere plaats aan het hoofd van de stoet innemen. All« verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Op maandag 4 mei a.s., des avonds 8 uur precies, zal in het gehele land twee minuten stilte in acht worden genomen, ter eerbiedige nagedachtenis aan hen, die in de strijd voor de vryheid van ons vaderland, hier en overzee, streden en vielen. Ook in onze gemeente zal deze stilte worden in acht genomen. De aanvang en het einde van deze Geref. predikant alhier. stilte zal door de sirenes van het ge meentehuis en de gasfabriek worden aangegeven. De z.g. „stille tocht" van het gemeen tehuis naar het monument bij het sta tion wordt ook dit jaar niet gehouden. Deze zal in het vervolg eens in de vijf jaar plaats vinden. Plaats van samenkomst is weer des avonds kwart voor acht, voor garage De Haas tegenover het monument. Van kwart voor 8 tot 8 uur is er ge legenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Om precies 8 uur begint de stilte, die duurt tot twee minuten over 8. Eventueel is er na de stilte nog ge legenheid tot het leggen van kransen en bloemen. Eventueel is er na de stilte nog ge legenheid tot het leggen van bloemen, waarna de plechtigheid zal worden be sloten met het spelen door de Veenen daalse harmonie „Caecilia" van één couplet van het Wilhelmus. Daarna wordt in het Verenigingsge bouw aan de Eikenlaan om half negen een herdenkingssamenkomst gehouden, die een nationaal karakter zal dragen. Dit jaar zullen spreken de weleerwaar de heren ds. D. van den Berg, Ned. Herv. predikant, ds. W. Goedhart, Ned. Herv. predikant en ds. C. J. Smelik, Medewerking verleent de Chr. Ger. zangvereniging „Chrigeza" onder lei ding van de heer W. J. Hornsveld te Ede. Organist is de heer Gijsbert van Zanten alhier. De inwoners worden verzocht die avond om 6 uur de vlaggen zonder oranjewimpel halfstok uit te steken. Er wordt een beroep op de inwoners gedaan eraan mee te werken, dat het op de weg en bij en om het monument bij het station die avond volkomen rus tig en stil is. Alleen in volkomen orde, rust en stilheid eert men zijn doden het best. Het eerste optreden in het openbaar op Koninginnedag van de onlangs opgerichte drumband „Rhenen". B. en w. op hun beurt zeiden: Inge volge de concessie heeft de gasmaat schappij zich verbonden om gas te le veren aan alle inwoners, als de ge meente dat vraagt. De regeling is dan zó, dat de afnemer gedurende vijf jaar elk jaar een gas-afname van 15% van de extra aanlegkosten moet garande ren als de gevraagde aansluiting ver der ligt dan 25 meter van de hoofd buizen. Daar beneden hoeft niet ge garandeerd te worden. De garantie zou dan nog alleen maar behoeven te wor den gegeven als het gas gebruikt wordt voor verlichting. In feite zou dus zelfs geen garantie behoeven te worden ver leend, maar de gemeente - in de plaats tredend van de SKF - deed dit wel. Maar de gasmaatschappy eiste de totale aanlegkosten. Hieruit vloeide een geschil voort, dat aan de beslissing van een arbitrage commissie werd onderworpen. Beide partijen handhaafden hun standpunt en het verloop van de zaak leek b. en w. voor de gemeente, die inmiddels een rechtskundig adviseur had aangetrok ken, niet ongunstig. Maar onverwachts deed de gasmaat schappij een voorstel om ieder de helft te betalen, hetgeen neerkomt op een dading (minnelijke schikking, waarby beide partijen iets van hun eisen laten vallen). Aanvankelijk voelden b. en w. niet veel voor deze dading, aangezien zij van mening waren, dat de gemeente juridisch zeer sterk stond. Echter, de juridische aspecten zyn in dit geval niet doorslaggevend omdat naar billijkheid uitspraak wordt ge daan en daarom adviseerde de gemeen telijke rechtskundige tot het aangaan van de dading. Hoewel verschillende raadsleden het toen reeds een vreemd zaakje vonden werd toch op 23 februari van dit jaar besloten de dading te accepteren. Even wel, zonder de stem van mevrouw H Buddingh- de Vries Lentsch. De buis kwam er volgens haar dik uit, omdat het jaarlijks gasverbruik van SKF niet alleen de vereiste 15 van de aanleg kosten haalde, maar zelfs 93 Een schandaal, volgens mevr. Buddingh, om dan nog de gemeente voor de helft te laten opdraaien. In een latere vergadering kwam zij hierop nog eens terug met de mede deling, dat de rechtskundig adviseur van de gemeente niets van dit hoge gasverbruik van SKF wist. Een reden voor b. en w. om de zaak nog eens na der te bekijken. Tot zover hetgeen zich in deze zaak afspeelde vóór de raadsvergadering van woensdagavond j.l. In deze vergadering kwam een nota van b. en w. ter tafel, vergezeld van een lijvig schriftelijk ad vies van de rechtskundig adviseur, mr. W. J. G. Vermeulen te Utrecht, wiens standpunt geheel ongewijzigd bleef. En aangezien het standpunt van b. en w. geheel in overeenstemming was met dat van mr. Vermeulen, gevoelden b. en w. ook thans geen behoefte om erop terug te komen. Dit alles was niet naar de smaak van mevr. Buddingh overigens, die nog maals terdege studie van de zaak had gemaakt en het advies van mr. Ver meulen - ter vergadering - punt voor punt en alinea voor alinea aan een na dere inspectie onderwierp. Mr. Ver meulen heeft enkele aspecten van de zaak over het hoofd gezien was het oordeel van mevrouw Buddingh. Bij raadsbesluit van 1952 heeft de gemeente de helft van de kosten voor geschoten en men meende dit - met de hand op de concessie - te kunnen doen. Het hele gebeuren speelt zich vervol gens af, niet alleen naar de letter - maar ook naar de geest van de con cessie. De gemeente kan de gasmaat schappy niet dwingen tot aanleg van een onrendabele gasbuis, maar dat is die buis ook niet, want de gasmaat schappij heeft zelf het grote gasver bruik genoemd. En dat grote gasver bruik was, volgens mevr. Buddingh, heus niet achteraf gebleken: bij vesti ging van de SKF zijn over een grote afstand wijde buizen aangelegd. Men wist dit dus wel degelyk van tevoren! Wie weet, aldus mevr. Buddingh, dat de concessie al niet veel méér over schreden is. Dat er fabrikanten zyn, die teveel hebben betaald, omdat zij niet van de inhoud van de concessie op de hoogte waren. De Gasmaatschappij heeft volgens de concessie nergens recht op. En als deze dading wordt aanvaardt, wordt de hele concessie op losse schroeven gezet. Dan kon de gasmaatschappij volgens Over het aangaan van een dading met de Ned. Gasmaatschappy, betreffende de aanlegkosten van een hoofdbuis naar de SKF was in de raadsvergadering van 23 februari j.l. het laatste woord nog niet gesproken. In deze vergadering werd immers - zy het door enkele raadsleden met schroom - tot de dading besloten. De voorgeschiedenis van deze affaire zy ter verduideiyking hier nog eens vermeld. In 1952 was er reeds een geschil gerezen tussen de gasmaatschappy en de ge meente over de vraag wie de gasleiding naar de SKF-fabriek moest betalen. Het ging om een bedrag van byna dertigduizend gulden. By de grondverkoop aan SKF had de gemeente zich verbonden te zorgen voor een gasleiding naar de fabriek en daarmee had, volgens de gasmaatschappy, de gemeente haar de mogelykheid ontnomen de kosten hiervan aan SKF in reke ning te brengen. Dus, zo redeneerde deze maatschappy, is het logisch dat de gemeente betaalt. Zo heftig als mevrouw Buddingh was, zo rustig waren de andere heren, o.a. Jac. Slok (A.R.), Joh. van Hardeveld (PvdA) en G. J. van Deelen (S.G.P.). Maar deze heren konden dan ook weer op hun ge voel werken, omdat zij de raadsvergade ring van 1952 hadden bijgewoond en me vrouw Buddingh niet. Zij bekeken de kwestie niet zo scherp juridisch want het was immers zo geweest: Iedereen was in 1952 blij dat SKF zich in Veenendaal ves tigde en al het mogelijke werd gedaan om het dit bedrijf zo aannemelijk moge lijk te maken. Op een gasbuis meer of minder werd toen niet gekeken en de ge meente stelde zich meteen garant. Mis schien, zo zei de heer Slok, is het gevoel toen boven het verstand gegaan, maar hij was toch niet voor doorzetten van het geschil tot het uiterste. De gasmaatschappij zat toen in moei lijkheden, voegde de heer Van Hardeveld er nog aan toe en de gemeente hielp. De gemeente was bereid de helft te betalen en spreker had toen onmiddellijk gezegd: dat geld zijn we kwijt. Dus nu viel het hem nog mee, dat er iets van terugkwam. Had men in 1952 de gemeente om een hele buis gevraagd dan was de raad daarmee ook akkoord gegaan. Van aantasting van de concessie door het aanvaarden van deze dading was vol gens de voorzitter geen sprake. Een arbi trage is iets anders dan een rechtsgeding. Het betoog van mevrouw Buddingh is ook op vele punten aanvechtbaar. Uitdrukke lijk is in de concessie bepaald dat men zich hierop niet mag beroepen in gelijk soortige, volgende, gevallen. De concessie komt door de dading dus helemaal niet op losse schroeven te staan. De grote kwestie is hierin gelegen: een dading is geen juridische zaak. Er wordt naar bil lijkheid gehandeld. Maar ook naar recht, aldus mevrouw Buddingh. Zij liet zich overigens niet door de heren, die de aanleiding in 1952 van nabij hadden meegemaakt, van de wijs brengen. Nog sterker: er zijn raads leden die er niets van begrepen hebben, was haar scherp oordeel, maar het had volgens mevrouw Buddingh geen zin er nog meer woorden aan vuil te maken. Blij zijn met een nieuwe industrie wilde naar haar mening nog niet zeggen, dat men rechten uit handen moet geven. Van het tegenvoorstel van mevrouw Buddingh kwam ook niets terecht en de zaak bleef dus bij het oude: de dading bleef aangegaan en gemeente en gasmaat schappij betalen dus ieder de helft (rond 15.000). De heer J. Scholten (C.H.) brak een lans voor de Kon. Julianaschool, die nieu we verkeerssonderwijsboekjes had aange vraagd, omdat de door het Verbond voor Veilig Verkeer verstrekte exemplaren niet zo praktisch en populair waren als nieuwere, andere uitgaven. Bovendien in de onderwijswereld werden de nieuwere uitgaven alom geprefereerd. B. en w. hadden de raad voorgesteld afwijzend beschikken omdat naar hun mening door deze aanschaffing de nor male eisen aan het geven van lager on derwijs te stellen zouden worden over schreden. En bovendien, zoals later uit uitlatingen van de voorzitter bleek, dit een precendent zou scheppen voor andere scholen. Maar matig was de heer Scholten het met deze motivering eens. U bent zelf een groot voorstander van verkeersonder- wijs, zei hij tot burgemeester Bakker en zou toch met mij van mening moeten zijn, dat, als er iets beters te krijgen is, de raad hiervoor geld beschikbaar moet stellen. Zo ook de heer F. P. Stal (KVP). Deze had zelfs de nieuwe en de oude boekjes vergeleken en was tot de conclussie ge komen, dat de nieuwe exemplaren veel beter zijn en ook meer vruchten zullen afwerpen. Natuurlijk was de voorzitter blij, dat iedereen het verkeersonderwijs een goed hart toedroeg. B. en w. hadden evenwel zo geredeneerd: laten we - uit zuinig heid - nog even wachten. De nu in ge bruik zijnde boekjes zijn nog tekort op de scholen gehanteerd om nu al nieuw® aan te schaffen, want natuurlijk geeft dit de consequentie, dat alle scholen nieuwe boekjes moeten hebben. (Zie verder pagina 4) dat de gemeente Veenendaal thans de 18.000 inwoners is gepasseerd? dat deze 18.000e Veenendaler in de maand maart op het gemeentehuis werd geboekt? dat dit zonder uiterlijk vlagvertoon is geschied? dat ongeveer tachtig scholieren van mevr. Buddingh bij iedere vestiging het Chr. Lyceum in het donker in de van een nieuwe industrie weer by de gemeente aankloppen om bijdragen in de aanlegkosten van de buizen. We kunnen ons, waarschuwde mevr. Buddingh, geen nadeel van een chica nerende gasmaatschappy op de hals halen. En later zei zij nog: en de gas- concessie is niet de enige concessie in deze gemeente. Het hek zou op die ma nier wel eens van de dam kunnen zyn. Mevrouw Buddingh opperde de moge lijkheid van een tegenvoorstel in deze zin: de gemeente biedt aan om de helft van de arbitragekosten te betalen en daarmee uit. In ieder geval adviseerde zij de heren raadsleden niet op de dading in te gaan en zij schrok kennelijk een beetje toen de voorzitter zei: hiertoe is al besloten. Uit beleefdheid tegenover de raad is een nader advies uitgebracht en de raad kan zijn mening nog herzien. Mevrouw Buddingh: Gelukkig, anders was mijn hele werk voor niets geweest. Amerongse bossen zijn „gedropt"? dat de opdracht luidde in de kortst mogelijke tijd het vakantiecentrum „De Ossenberg" op te zoeken? dat de eersten al om negen uur op de plaats van bestemming waren? dat er echter ook een aantal ver dwaald zijn en pas tegen het middernach telijk uur de veilige haven bereikte? dat er volgens geruchten door enke le .nachtlopers' wilde zwijnen zijn gezien? dat er van de zijde van de Veenen daalse jeugd weinig belangstelling bestaat voor de auditie-avond van het Jeugdwerk „De Instuif"? dat er tot nu toe nog maar vier aanmeldingen binnen zijn? dat de organisatoren zich zodoende - helaas - genoodzaakt zien deze avond te laten vervallen? dat dit laatste nog kan veranderen als alle Jongeren tot 21 jaar met hun ar tistieke prestaties voor de dag durven komen?

De Vallei | 1959 | | pagina 1