Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Veenendaal herdacht op eerbiedige wijze de gevallenen MULDER mmomw- Extraatje van Kunstkring werd genoeglijke variété-avond De eerste nieuwe komt niet voor 22 mei! mssmÊm ELST 33e jaargang DINSDAG 5 MEI 1959 Nr. 36 Redactie; W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Kranslegging en herdenkingssamenkomst Autodiefstal aan de Westersingel Een zomers Idee vakantie plannen Winkels woensdagmiddag open Nieuwe directeur van de Amsterdamse Bank benoemd Even op zicht.... Ere-medaille in zilver voor zuster H. C. van Leeuwen Voor uitzonderlijke diensten DE VLOOT GEREED TOT HARINGVANGEN Pinksterdagen: vlaggetjesdagen Zestig jaar getrouwd Veenendaal beschikt over mobiele liei-installatie Ederveen Bouwen wordt nu veel goedkoper Wat iiu weer. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HyPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Advertenties en abonnementen bum.en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Gelijk overal in den lande heeft ook Veenendaal op de vierde mei in de avond uren op eerbiedige wijze hen herdacht, die in de strijd voor de vrijheid van ons vaderland, hier en overzee, streden en vielen. In tegenwoordigheid van het voltallig college van b. en w. gemeentesecretaris D. Blankespoor en inspecteur Dekker werden van kwart voor acht tot acht uur bij het monument aan het spoor door verschillende Veenendaalse verenigingen en familieleden kransen en bloemen gelegd. Precies om acht uur kondigde de sirene het begin aan van de twee minuten stilte, die door de grote schare belangstellenden volkomen in acht werd ge nomen. Alleen tijdens de kranslegging werd de orde en rust verstoord door een be paalde groep jongelui die niet de moed kon opbrengen om zich maar vijftien minuten lang rustig te houden. De zogenaamde „stille tocht" werd dit jaar niet gehouden, omdat deze maar eens in de vijf jaar plaats vindt. Niet tegenstaande dat, zijn er velen geweest die door middel van een krans of bloe men hun eerbied betuigden voor de doden. Behalve de bloemen van familieleden werden er ook kransen gelegd door de E.H.B.O. afdeling Veenendaal, het Ned. Rode Kruis afdeling Veenendaal, de ver eniging „Oranjedag", gemeente Veenen daal, de Ned. Chr. Vrouwen Bond en har monie „Caecilia". Van acht uur tot twee minuten over acht viel er een doodse stilte over Vee nendaal. Twee minuten lang verkeerde vrijwel iedereen met zijn gedachten bij de velen die in de bange oorlogsjaren hun leven gaven voor onze vrijheid. De plechtigheid werd besloten met spe len van één couplet van het Wilhelmus door de Veenendaalse harmonie .Caecilia' Hierna vond in het verenigingsgebouw aan de Eikenlaan een herdenkingssamen komst plaats, die geleid werd door drie plaatselijke predikanten, n.l. de twee Ned. Herv. predikanten ds D. v. d. Berg en ds W. Goedhart en de Ger. predikant ds C. J. Smelik. Verder verleende medewerking de Christelijk Gereformeerde zangvereni ging „Chigeza" onder leiding van de heer W. J. Hornsveld te Ede. Organist was de heer Gijsbert van Zanten. Na orgelspel en het staande zingen van psalm 66 vers 5 en 6, opende ds v. d. Berg de samenkomst, die door een vrij groot aantal personen werd bijgewoond, met het lezen van Epheze 6 vers 10-20. Vervolgens ging de predikant voor in gebed. De prachtige en indrukwekkende koor zang als volgend onderdeel van het pro gramma werd doodstil aangehoord. De drie onderwerpen waarover de predikan ten bij de herdenking van onze bevrij ding spraken, waren „Pantser der ge rechtigheid" n.a.v. Epheze 6 14 en 14 door ds v. d. Berg, „Schild des geloofs" n.a.v. Epheze 6 16 en door ds Goedhart H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben maandagmorgen een krans gelegd bij het nationaal monu ment op de Dam te Amsterdam. ONVERWACHT EINDE VAN PLEZIERRIT De jongeman die zondagmiddag een plezierritje op zijn motor ging maken, zal waarschijnlijk niet gedacht hebben dat hieraan zo gauw een einde zou komen. Bij controle bleek hij niet in het bezit te zijn van het vereiste rijbewijs, waarna zijn motor in beslag genomen werd. Bo vendien kostte hem dit een proces-ver- baal. De heer W. J. van S. alhier kon op de morgen van Koninginnedag zijn eigen ogen niet geloven, toen hij zag dat zijn auto, die hij de avond tevoren geheel af gesloten voor zijn woning aan de Wes tersingel had geparkeerd, was verdwenen Het is trouwens tot op dit moment nog een raadsel - ook voor de Veenendaalse politie - hoe de dieven de auto hebben meegekregen. Hoe het ook zij, de bestelwagen, een groene Ford-Taunus, is nog niet terecht en het ziet er niet zo best uit voor de eigenaar, want de auto was voorzien van alle papieren, aangezien alle bescheiden - ook het rijbewijs - in de auto lagen. Wel vermoedt de Veenendaalse politie verband tussen deze diefstal en een an dere vondst op de morgen van Konin ginnedag. Op de Geerseweg, ter hoogte van houthandel Van den Bosch, zat na melijk een Duitse personenauto in de sloot. Van mogelijke bestuurders ontbrak elk spoor. Bij navraag bleek deze auto op 8 april j.l. reeds in Duitsland gesto len te zijn. Mogelijk zouden zij toen de auto van de heer Van S. hebben „gepikt" om zich daarmee snel uit de voeten te maken. De eigenaar van de Duitse auto is reeds van de vondst op de hoogte en zal zijn wagen persoonlijk in ontvangst ko men nemen. Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184, V'daal RUIT SNEUVELDE Tijdens de taptoe van de D.S. harmonie op Koninginnedag in de Hoofdstraat is, doordat een stel jongelui in de venster bank gingen staan, een vrij grote ruit van een woonhuis in diggelen gedrukt. De daders konden door de enorme drukte niet ontkomen en werden door de politie snel in hun kraag gepakt. In verband met de a.s. Hemelvaarts dag, donderdag 7 mei, zullen alle win kels in Veenendaal woensdag 6 mei tot 's avonds 6 uur geopend zijn. VERGADERING GEPENSIONEERDE AMBTENAREN A.s. vrijdagmiddag om 3 uur zal in de bovenzaal van hotel „De Koren beurs" een vergadering gehouden wor den voor gepensioneerde ambtenaren. Eén der hoofdbestuurders uit Den Haag zal op deze vergadering spreken over „Onze nog niet vervulde wensen". De toegang is vrij. „Zwaard des geestes" n.a.v. Epheze 6 17 door ds Smelik. De korte predikaties werden afge wisseld door koorzang. Ds. v. d. Berg zei o.m.: „Het is nu veertien jaar ge leden dat ons volk verlost werd van de Duitse heerschappij. Duizenden en duizenden kwamen om in gaskamers, werden doodgemarteld of als een wild dier op laaghartige wijze neergescho ten. Duizenden zijn er langzaam, ter gend langzaam gestorven, net zo lang mishandeld dat hun krachten het be gaven. Hoeveel jonge mensen werden weggevoerd en vonden ginds hun graf? Goddank, wij zijn vrij! Maar hoe zul len wij deze vrijheid moeten beleven, hoe de onzekere toekomst tegemoet gaan? Dit kan alleen als we allen bekleed zijn met het pantser der gerechtigheid. Al zouden we omkomen door de wa terstofbom, al zouden we radio-actief worden, als we maar bekleed zijn met dit pantser dan zullen we eeuwig le ven." De samenkomst werd besloten met het staande zingen van Gezang 301 1, 6 en 14. Een terugblik op de dodenherdenking in onze gemeente kan niet nalaten spe ciale aandacht te vestigen op de ge dragingen van de jeugd tijdens de kranslegging bij het monument. Zoals reeds eerder is opgemerkt werd de kranslegging bij het monument door een stel jongelui ergerlijk ver stoord. Waarschuwingen van de politie werden soms op brutale wijze in de wind geslagen. Temeer was dit teleur stellend omdat zich onder de herrie schoppers „kinderen" bevonden die zeer zeker wisten waarom het op dat moment ging. Eenzelfde geval deed zich voor na de kranslegging. Een verschrikkelijk ge drang van de kinderen bij het voetpad langs het monument, belette vele oude ren in alle eerbied de kransen te be zichtigen. Er waren zelfs drie politie mannen nodig om de orde te bewaren. Dit alles buiten beschouwing gelaten heeft Veenendaal op waardige wijze zijn doden herdacht. Tot opvolger van de onlangs over leden directeur van het kantoor Veenendaal van de Amsterdamse Bank N.V., wij len de heer K. Bok, is benoemd de heer W. B. Versteeg. De heer Versteeg geboren en geto gen in Veenen daal en geen on bekende in onzé plaats was voordien procuratiehouder van het Veenendaalse kantoor van deze bankinstelling. De nieuwbenoemde directeur (44 jr.) is voorzitter van de Stichting Natuur bad „Bergbad" en voorzitter van de afdeling Veenendaal van de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer. Deze week vervoegde zich b(J een ra diohandelaar hier ter plaatse een 12-jari- ge jongen met het beleefde verzoek even een nieuwe radio op zicht te mogen mee nemen. De winkelier wilde wel aan dit verzoek voldoen als de knaap naam en adres opgaf om zekerheid te hebben waar z(jn artikel bleef. Zo gezegd, zo gedaan en even later sjouwde de knaap met een gloednieuw radiotoestel huiswaarts, althans zo dacht de handelaar, want enige tijd later, toen de verkoper eens verder informeerde bleek zowel naam als adres vals te zijn. De politie, inmiddels van het voorval op de hoogte gesteld, toog op onderzoek uit en had de „ondernemende" jongeman snel te pakken. De zichtzending was al tussen de overige meubelstukken opge steld om zijn diensten te gaan verrichten. Bovendien bleek de jongen nog een fiets gestolen te hebben. Woensdagmorgen is ten huize van mevr. Wed. G. H. van Leeuwen-Vink, de be kende Veenendaalse zuster H. C. van Leeuwen, onderscheidden met de ere medaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Deze onderscheiding, die voor zuster v. Leeuwen volkomen onverwachts kwam werd verricht door burgemeester A. Bak ker in tegenwoordigheid van enkele fa milieleden en bestuursleden van het Groe ne Kruis. De medaille werd door zuster Van Leeuwen, die verklaarde geheel overrompeld te zijn, met dank aanvaard. De voorzitter van het Groene Kruis, Dr. Kets, deed z(jn felicitatie vergezeld gaan van een prachtig bouquet bloemen. Mejuffrouw Van .eeuwen heeft per 1 oktober vorig jaar om gezondheids redenen haar werkzaamheden als wijk verpleegster in dienst van de vereniging „Het Groene Kruis'" te Stichts- en Gel«- ders Veenendaal moeten beëindigen. Deze werkzaamheden heeft zij gedurende 22 jaar onafgebroken verricht. Sinds de oprichting - 1 oktober 1948 - is mej. Van Leeuwen lid van het bestuur van de Burgerlijke Instelling voor M. Z. Voorts is mej. Van Leeuwen plv. lid van de commissie van advies Woonruimtewet 1947, terwijl zij al vele jaren de Emma- bloem-collecte in Veenendaal organiseert. Naast haar werk op het gebied van de Volksgezondheid heeft zij veel en belang rijk werk verricht tei dienste van de re classering. Zij trad dit verband vele Een gevarieerde avond meldde het programma van de Kunstkring van het NVV' te Veenendaal voor j.l. zaterdagavond. Beter zou het geweest zün om te vermelden: variété-avond, want dat was het in feite en men zou geneigd zün een dergelijke avond voetstoots te veroordelen als niet op het programma van een kunstkring thuis te behoren. Neemt men echter het overige deel van het program van het afgelopen win terseizoen in aanmerking, dat louter uit toneelstukken bestond, dan kan men zich toch goed de zienswijze van het bestuur van de Kunstkring indenken en dan was deze avond als „toegift" met een wat feestelük tintje volkomen be grijpelijk en verantwoord. Vooropgesteld zij, dat het geen dave rende avond was, maar een genoeglijke verstrooiing en daarom gingen de vele leden, die de zaal van het verenigings gebouw aan de Eikenlaan bevolkten, vol daan naar huis. Het was inderdaad een afwisselend pro gramma, dat door de meer gezellige dan slagvaardige conferences van de bekende radiofiguur Mans uut Twente aan elkaar werd gelijmd. Buitengewoon goed was het optreden van Jos Carpay, bekend bioscooporganist in den lande, die op zijn mobiel ham mondorgel zowel de klassieke als de lichte - en de hele lichte noot - voor treffelijk vertolkte .Daarnaast trad Car pay aan de piano op als vaardig begelei der van de andere artisten. In het variété-genre waren er The Lim bers en Miss Bernelly, parterre acro baten en Johnny en Tonny, op het slappe koord. Mis Bernelly, een griezelig lenige jongedame, die zich in alle standen dub belvouwde en dit later, ondersteund door een jongeman nog eens dunnetjes over deed. Johnny bleek evengoed thuis op het slappe koord als op de begane grond, maar hoe spectaculair zijn optreden als koorddanser dan wel mocht zijn, wij von den hem toch het beste in een geheel andere creatie, n.l. als kozakkendanser. Verder: Geraldini, in een lachwekken de mysterie-show, waarbij het meer op zakkenrollen en het bij de neus nemen van zijn slachtoffers aankwam dan op goochelen. Daarnaast bespeelde Geraldi ni in zijn vrolijke keuken allerlein koks attributen. Buitengewoon goed, maar kort, was ook het optreden van het zangtrio, de Chico's in twee leuke cowboy-shows. Vooral de prima zangcapaciteiten van dit overbe kende trio kwamen hierbij naar voren. Een prima closed-harmony-groepje met zuiver op elkaar ingestelde stemmen. WJZIGING STARTUUR VAN ORIENTATIERIT Volgens de ons verstrekte gegevens zou het startuur van de nachtelijke oriëntatierit van de autoclub Veenen daal, die in de nacht van woensdag op donderdag 7 mei a.s. verreden zal wor-« den, des avonds om elf uur bij hotel La Montagne zijn. Naar men ons heden meedeelde moet dit zijn 's avonds om 9 uur. TWEEDE PRIJS VOOR DOVO Bij het op Koninginnedag te Den Haag gehouden en sterk bezette JAC- tournooi om de „De Rooy"-wisselbe- ker, behaalde een met drie invallers uitkomend Dovo de tweede prijs; in de finale moesten de Veenendalers met 1-0 de meerdere erkennen in de orga niserende vereniging. malen op als voogdes. Uitzonderlijke verdiensten, vooral ook gedurende de afgelopen oorlogsjaren toen meer dan 10.000 evacué's waaronder vele zieken, in deze gemeente waren onder gebracht, brachten zuster Van Leeuwen in aanmerking voor deze hoge onder scheiding. „Weer is de dag, 't aloude feest verschenen, Der vaad'ren lust, de vreugd van 't nageslacht; Weer zeilt de vloot naar 't koele Noorden henen. Waar de oceaan haar op zijn schoud'ren wacht"..., 't Is lang geleden, dat dokter Niermeyer zün buiszang dichtte op het vertrek van de haringvloot. Veel is er sedertdien veranderd. Om een voorbeeld te noe men: een zeilende vloot hebben we niet meer. Krachtige motoren zorgen nu voor snelheid. Maar gelukkig is niet alles veranderd. Wat zeker bleef, dat is de vreug de, ieder jaar opnieuw, wanneer de vloot voor de nieuwe teelt naar zee gaat. We behielden Vlaggetjesdag (de pronkdag), Buisjesdag (de vertrekdag), de jagerij (Wie brengt de eerste haring aan?). Die zijn gebleven, ,,'t Is feest! 't Is feest! Ziet vlag en wimpel zwieren", dichtte dezelfde Niermeyer verder. Zo was het, zo wordt het. Nog enkele dagen en onze haringvloot ligt varens ree. Half april zün ze aan boord ge sprongen om „klaar te maken" en dit klaarmaken mondt uit in het blyde feest van Vlaggetjesdag. Op zaterdag voor Pinksteren en ge durende de beide Pinksterdagen zal Neerlands haringvloot in de havens van Vlaardingen, Scheveningen en IJmuiden, keurig opgekalefaterd, rijk gepavoiseerd, zich presenteren. Het accent valt dit jaar op Vlaardingen. Die zaterdagmiddag is er feest. In Vlaardingen, in Scheveningen en in IJmuiden, waar de Katwijkse en de IJmuider vloot ligt. In Vlaardingen treedt o.a. de bekende Spakenburgse Oratoriumvereniging (groep van ca. 150 personen in klederdracht) op. De voor zitter van het produktschap hijst de wimpel op de VL 97, het schip dat ver leden jaar de best verzorgde haring van de Vlaardingse vloot aanvoerde. Op de Maas neeft een vlooischuuw plaats. Deze laatste, maar dan op zee, wordt ook van Scheveningen uit gehouden. In verband met het Uj in de avonuuien. 's Middags trekt een optocht van „want tot kant" door de plaats en wordt een groot drumbandconcours gehouden. In IJmuiden is er een optocht, waar bij spreekwoorden, ontleend aan vis- serij en scheepvaart, worden uitge beeld. Des avonds heeft een grote de monstratie plaats. In Vlaaraingen en IJmuiden ligt de vlaggende vloot des avonds onder het licht der schijnwerpers. Zondag en maandag zijn echte „kijk dagen". Ongetwijfeld zullen weer vele duizenden naar de haringhavens trek ken om te genieten van de rijk be- vlagde vloot. Het grote moment valt op dinsdag, 19 mei, wanneer de vloot zee kiest. Om 6 uur gooien de Vlaardingers, Scheve- ningers en Katwijkers/umuidenaren los. Dan is het varen. Een jagerij be gint. Wie zal de eerste haring aan voeren? Wie zal het winnen? Len Sche- veninger, een Katwijker of een Vlaar- dinger? Er zijn al vele berekeningen gemaakt. Die zien er ongeveer als volgt uit: dinsdag varen, woensdagmiddag aan schot (vleet uitzetten), in de nacht van woensdag op donderdag halen en dan Ja, en dan, als er gevangen is, de vangst overgeven aan de jager, het snelste schip van iedere ploeg. Maar dan houden vele berekeningen op. Want niemand weet waar de jager zich zal bevinden en hoe laat hij kan gaan stomen. Doch dit staat vast, als er gevangen wordt, gaan de eerste ja gers in de vroege donderdagmorgen naar huis en kunnen in de loop van vrijdag 22 mei, de eerste malse maat jes in het vaderland worden verwacht. Tot zolang zullen we nog moeten wachten op die „gezondheid bij de vleet". Maar.... ze komen., de malse maatjes. Burgemeester Bakker speldt zr. Van Leeuwen de ere-medaille in zilver op. ZOONLIEF SPEELDE MET KNOPJES De politie is er in geslaagd de hand te leggen op de dader die j.l. zaterdagmid dag de koplampen van de in de Sehim- melpenninckstraat geparkeerd staande auto van de heer C. D. heeft vernield. Het ongeluk was veroorzaakt doordat het zoontje van de automobilist, even alleen in de wagen gelaten door zijn vader, met de knopjes ging spelen. Hierbij probeer de hij ook de starter zodat de auto die in de versnelling stond, pardoes achter uit reed, met bovengenoemd gevolg. Het echtpaar E. van Asselt en J. van Asselt-de Man herdenkt woensdag 6 mei het heuglijke feit, dat zij zestig jaar ge leden in de echt werden verbonden. Het echtpaar, dat aan de Geerseweg 1 te Veenendaal woont en waarvan de bruid 78 en de bruidegom 81 jaar is, heeft 12 kinderen, waarvan er 11 in leven zijn, 34 kleinkinderen en 12 achterkleinkinde ren. Beide verkeren nog in vrij goede ge zondheid. Het zal het diamanten echtpaar deze dag ongetwijfeld niet aan belang stelling ontbreken. KERKDIENST De Oud Ger. Gem. te Eist houdt he denavond een kerkdienst, waarin ds. v. d. Poel uit Ede zal voorgaan. De aanvang is 7 uur. In opdracht van de exp. ondern. G. J. Schoonhoven, heeft de Eerste Veenen daalse Las-Industrie een mobiele hei installatie gebouwd, die tot nu toe slechts op enkele plaatsen in ons land gebruikt wordt. Het stalen gevaarte, bestaande uit een verlengbare mast die een maximum hoogte van 14 meter kan bereiken, is ge monteerd op een G.M.C. vrachtwagen. De gebruikelijke hei-installaties zün aan een bepaalde plaats gebonden en b(j ver plaatsing kost dit veel tqd en geld. Zo niet b(j dit Veenendaals produkt. De verrijdbare heimachine is gemakke lijk demontabel en kan zodoende in de korts mogelijke tijd uit elkaar gehaald worden en verreden worden naar de ge wenste plaats. Bij het opstellen wordt de mast met eigen kracht omhoog gebracht en een heiblok met een gewicht van ruim 750 kilo drijft de paal de grond in. Bij de eerste proefnemingen heeft een deskundige heier uit Amsterdam de lei ding gehad, die na afloop verklaarde uitermate tevreden te zijn over de pres taties van de machine. Een bijzonderheid is dat de E.V.L.I. zelf de gehele lier-in stallatie gefabriceerd heeft. Het ligt in de bedoeling bij de bouw van de nieuwe brandweerkazerne en de toekomstige Schrijverswijk gebruik te maken van de heimachine. Het afgraven van het veengebied met alle gevolgen van dien of het huren van heimachines van elders, dat veelal een kostbare geschie denis is, behoort met de fabricage voor en door een Veenendaalse firma tot het verleden. G. van E., aannemer te Veenendaal, moet in de nacht van de eerste november des morgens omstreeks half drie, met zijn personenauto in Veenendaals centrum nogal rare capriolen gemaakt hebben. De politie had zijn over de weg slin gerende wagen gesignaleerd en ook be merkt, dat een verkeerszuil omvergereden werd, maar daarna was het voertuig in de duisternis verdwenen. Dat was allemaal op de Hoogstraat en de Kerkewijk ge beurd, maar daarna moet Van E. de kluts helemaal kwijtgeraakt zijn, zo bleek vrij dag voor het Wageningse kantongerecht. Op de een of andere manier is hij die nacht nog thuisgekomen, doch zonder auto. Hij had er niet het minste idee van waar die was en samen met zijn zoon ging hij in de loop van de eerste november in de buurt van Ede en Renkum naar het verloren vehikel zoeken, doch het werd in Amerongen gevonden, door de rijks politie, waar de wagen langs de kant van de weg stond. Voor het kantongerecht zeide verdachte zich niets van zijn gevaarlijke manier van rijden te herinneren. Hij herinnerde zich zelfs van de hele tocht niet het minste, hetgeen mocht blijken uit het feit, dat hij in Ede en Renkum naar de auto was gaan speuren, terwijl deze toch in Amerongen te vinden bleek. U had de avond tevoren in Renkum nog al flink gedronken.zo wist de officier. Vier glaasjes sherry, gaf verdachte toe, maar die maken me niets. Er was geen sprake van dronkenschap. Vermoe delijk heb ik plotseling een griepaanval gekregen. Dat klopt wel met de verschijn selen en op een andere manier kan ik er geen verklaring voor vinden. De officier vond het echter een ver weer dat nergens naar leek en hij eiste 100.— of 40 d. Kan het niet wat minder verzocht verdachte. Ik heb al een hoop schade aan de auto gehad. Hoeveel, vroeg rechter v. d. Brand. Dat weet ik niet precies, zei Van E. Ik heb de schade laten repareren, maar meteen ook andere dingen aan de auto laten vernieuwen. Vertel ons nu geen smoesjes, zei de recher, die conform de eis vonniste. J. H., meubelfabrikant te Veenendaal en J. N., chauffeur te Apeldoorn, ver schenen vrijdag samen voor het Wage ningse kantongerecht en beiden werd ook hetzelfde ten laste gelegd. Op de weg tussen Ede en Wekerom zou H. met zijn personenauto een voor hem rijdende, door N. bestuurde V.A.D.-bus zijn gaan inha len, op het moment dat deze reeds een wielrijder aan het passeren was. Chauffeur N. werd verweten, dat hij de fietser was gaan inhalen op een ogen blik dat de personenauto van de hem achterop komende H. reeds te dicht ge naderd was. Een van beiden kan maar schuldig zijn, meende rechter v. d. Brand, doch veiligheidshalve heeft meneer de officier u alle twee een dagvaardiging gestuurd. De officier zelf was het met deze ziens wijze niet geheel eens. Hij oordeelde zo wel H., wiens auto bij de inhaalmanou- vre in de berm was geslipt, als bus chauffeur N. schuldig, doch ondanks de opgeroepen getuigen bleek het wettig be wijs tegen N. niet te leveren. Tegen hem eiste de officier vrijspraak, doch tegen H. vroeg hij 60.of 24 d. Rechter v. d. Brand achtte evenwel in beide zaken het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd, zodat het zowel voor H. als voor N. vrijspraak werd. Een van U, heeft geluk gehad, zo be sloot de rechter. G. G. J. v. d. W. plaatselijk hoofd van de Bescherming Bevolking te Druten, had tijdens mist in Wageningen op zijn per sonenauto stadslichten gevoerd inplaats van de bij de wet voorgeschreven grote lichten. Ik vond het niet erg sportief van de agent, die mij verbaliseerde, zei v. d. W. vrijdag voor het Wageningse kantonge recht, want er was helemaal geen dichte mist. Het zich was ruim voldoende. Op meer dan 200 meter afstand stond een bus en die was duidelijk te zien. Op mijn verzoek om samen even deze afstand te meten, wilde de agent niet ingaan. Hem was medegedeeld, dat het zicht minder dan 100 meter was en er dus van dichte mist gesproken diende te worden en daar hield hij zich aan. Ik had twee mensen in de wagen, die mijn verhaal kunnen bevestigen, vervolg de v. d. W. Er hing wel mist, maar bij vlagen. Op de ene plaats was het veel erger dan op de andere. Waarom hebt U die twee mensen niet als getuige meegebracht, informeerde de rechter. Dat mag toch niet antwoordde v. d. W. Het was familie van me. Dat hinderd niets, legde de rechter uit Ook familieleden mogen getuigen als ze dat willen, alleen zijn ze er niet toe verplicht. Ze kunnen desgewenst van het verschoningsrecht gebruik maken. De zaak werd daarop voor nader onderzoek aangehouden. WEGEN AFGESLOTEN DOOR RIOOLAANLEG Hoge bergen zand bedekken momen teel de Nieuweweg en de Leesonweg te Ederveen waar men ten behoeve van de in aanbouw zijnde woningen in het uit breidingsplan bezig is de riolering te leggen. Beide wegen zijn niet meer voor het verkeer toegankelijk. Hopelijk zal nu ook de vuile sloot aan de Leesonweg, waar de faeciliën en ander afval van omwonenden in uitmonden en daarom een doorn in het oog van de be- 1 woners van deze weg, worden gedempt, omdat men nu met geringen kosten en moeite de putten op de midden in de weg aangelegde riool kan aansluiten. Een arbeider van een Moskouse fabriek heeft een produktiebaan ont worpen waarmee in één dag 20.000 pa pieren bekers vervaardigd kunnen worden. Technici hebben een drijvende brandspuit ontworpen met aan boord zuigpompen met een capaciteit van 250 ton per uur, die voor het leegpompen van lek geworden schepen bestemd zijn. Een Poolse voetballer is door een Poolse rechtbank veroordeeld tot een boete van 1200,en twee weken ge vangenisstraf, omdat hij de scheids rechter had gemolesteerd. Vorig jaar hebben bijna 5 mil joen bedevaartgangers Lourdes bezocht. Zij verzonden ruim 14 miljoen ansicht kaarten en het postkantoor verkocht 235 miljoen postzegels. Een mens verorbert gedurende zijn leven (tot 70 jaar) 10.000 kg brood, 2000 kg boter, 4000 kg suiker en een berg aardappelen van 4 meter hoog. De Franse sterrenkundige Dollfus is met 104 ballons tot de stratosfeer op gestegen. De ballons vormden een snoer van 450 m., langer dan de Eiffeltoren is. In Amerika krijgen alle gepen sioneerden boven 60 jaar een reductie van 40 procent op de bioscoopkaartjes. Men probeert hiermee het bezoek aan de bioscoop, dat door de televisie te ruggelopen is, weer op het oude peil te brengen. President Coty van Frankryk, die zich teruggetrokken heeft uit het openbare leven, is in vier maanden tüds zesmaal verhuisd. Toch weet men steeds weer zün adres te vinden. Een bekende psychiater heeft uitgemaakt dat men, als men last heeft van geeuwen, dit euvel kan verhelpen door met de grote teen hard op de grond te drukken. Een opname van dc mobiele hei-instal latie van de fa. Schoonhoven. KEPKËWIJK 167 •TIL.J000'VEENENDAAl Company of North America Gevolmachtigde van de Insurance

De Vallei | 1959 | | pagina 1