Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het „Bergbad" is open Schoonmaak Wist V... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Het leger in de toekomst Motorcross Grebbeberg trok ruim 2G.GGG toeschouwers Werkloosheid daalde opnieuw Fa. J. F. TAK RENSWOUDE AMERONGEN ELST Ederveen JfeeltolU H 33e jaargang VRIJDAG 8 MEI 1959 Nr. 37 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhénen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Water van 11 graden trok nog zwemmers Autotentoonstelling op schip Ernstig ongeval op Nieuweweg Nachtrit van motorclub werd succes Hoofdagent Laan vijfentwintig jaar politieman Goede neus voor recherchewerk Salvatorparochie herdacht eerste lustrum Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Dubbelop succes voor V'daalse kapperszaak Weer 7,50 waard! AQ 873700 Op de Middellaan is dinsdagmiddag een 12-jarige jongen uit Ede, die per rijwiel deelnam aan een puzzelrit, te gen een geparkeerd staande auto aan gereden. Het slachtoffer, dat zodanig geconcentreerd was op zijn route-papier dat hij de auto niet zag, liep een scheurwond in het voorhoofd op. Na door dr. Kets verbonden te zijn, is hij overgebracht naar zijn woning in Ede. V liegende infanteristen Kinderen brachten geld bijeen voor ziek kameraadje Veilig maar uiterst zwaar circuit Veel vraag naar jeugdige arbeidskrachten VLINDERWAS Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bij de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De grote trekpleister was j.l. zaterdagmiddag in „Bergbad" het ijs. De gratis ijsjes, wel te verstaan, 2000 stuks die tijdens de opening van het bad door de nieuwe pachter van het „Bergbad"-paviljoen gratis aan alle kinderen werden verstrekt. We kunnen ons tenminste niet voorstellen, dat het water zoveel jeugdig be zoek aantrok, want dat was.... ijskoud. Toch waren er, zo vertelde ons bad meester J. W. Rompes, nog een vijftigtal enthousiastelingen die de verleiding niet konden weerstaan en in het water van 11 graden(!) rondkletimden. Overigens zijn er maar zelden dave- massastart, wedstrijden of dergelijke, rende openingen in het zesentwintig-jarig bestaan van „Bergbad" geweest. De weersgesteldheid en de watertempera tuur zijn meestal van dien aard geweest, dat het merendeel van het grote aantal zwemliefhebbers het voorlopig liet af weten. Dit is ook de reden, zo deelde men des gevraagd van de zijde van de Veenen- daalse zwemclub mede, dat men een zo merseizoen niet met de nodige tam-tam, GESTOLEN AUTO TERECHT De auto van de heer W. J. van S., aan de Westersingel nr. 35, die in de nacht vóór Koninginnedag voor de woning van de eigenaar werd ontvreemd, is terecht. Gistermorgen ontving de Veenendaalse politie bericht dat de Ford-Taunus-be- stelwagen onbeheerd was gevonden in de bossen nabij Luijks-Gestel (Noord- Brabant). De wagen was aanzienlijk be schadigd en de reparatie zal een bedrag vergen van ongeveer 300 gulden. Ver moedelijk hebben de dieven geprobeerd de auto over de grens te krijgen, hetgeen hen' niet is gelukt. Op de dagen 7 en 8 mei is in de Wa- geningse haven een varende autoten toonstelling van Citroën. Deze interes sante expositie, die aan de hand van wa gens, zowel als van maquettes, foto's en films een beeld zal geven van de vele technische nouveaute's van Citroën is ingericht op een speciaal voor dit doel verbouwd schip. De expositie is geopend van 10.30 - 5.30 en van 7.30 tot 10.30 uur. Hoofdagent Laan ontvangt uit handen van burgemeester Bakker een prachtige leeslamp. Links van. burgem. Bakker: inspecteur W. Dekker. opent. Men heeft eens eenmaal in het verleden een feestelijke opening van het bad door de Veenendaalse zwemclub voorbereid, doch toen moest men er ook om de bekende reden vanaf zien. Ook nu, in verband met het vijfen twintig jarig bestaan van de club had men er weer over gedacht, maar het na derhand toch beter geacht geen festivi teiten voor te bereiden, voordat de kan sen op beter weer en behaaglijker water groter zijn. Het was toch niet allemaal kinderen- bezoek waarin „Bergbad" zich j.l. zater dagmiddag mocht verheugen. Verschil lende ouderen namen de gelegenheid te baat om de uitbreiding van het badcom- plex in ogenschouw te nemen. Over deze uitbreiding - een aanmerkelijke vergro ting van het terrein met o.a. een com pleet dennenbosje - was iedereen enthou siast. Daarnaast kwamen velen de heer B. C. van Norden complimenteren, die als nieu we pachter het paviljoen op feestelijke wijze opende. Het zag er allemaal fris en gezellig uit, welke sfeer nog werd verhoogd door een aantal bloemstukken op de verschillende tafeltjes. Zondagmiddag omstreeks twee uur heeft zich op de Nieuweweg ter hoogte van hotel „La Campagne" een ernstig verkeersongeval voorgedaan, waarbij twee jongetjes (broertjes) ernstig zijn ge wond. De slachtoffertjes zijn naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal over gebracht. Mevrouw D. reed met haar personen auto over de Nieuweweg richting De Klomp. Vóór haar reed een jongen, ge naamd B., op zijn rijwiel waarop tevens de drie broertjes W. zaten. De auto bot ste tegen de achterzijde van de fiets, waardoor twee kinderen van de familie W. gewond werden. Fiets en auto werden beschadigd. De politie stelt een onderzoek in naar de oorzaak van de aanrijding. WIJZIGING NETNUMMER TELEFOON NET 's-GRAVENHAGE IN 070 Het netnummer van 's-Gravenhage (stad - waaronder ook ressorteren Rijs wijk, Scheveningen, Voorburg en Loos duinen) was tot nu toe 01700. Dit wordt gewijzigd in 070. De abonnees van de sectoren Arnhem, BROMFIETSER VERONGELUKT OP KERKEWIJK Gisteravond tegen 7 uur is op het rij wielpad van de Kerkewijk ter hoogte van de Bergweg een 54-jarige brom fietsbestuurder uit Ermelo met volle vaart tegen een langs het rijwielpad staande lantaarnpaal gebotst. Dr. Pilon, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het Juliana ziekenhuis noodzakelijk. De bromfiets werd zwaar beschadigd. De uitzetters van de nachtrit van de motor- en autoclub „Veenendaal" hebben een extra pluim verdiend. De heren K. Koendcrs en J. de Gooijer hebben een rit uitgestippeld, welke de deelnemers - die de finish hebben bereikt dan - nog lang zal heugen. Het ging door een prachtig gebied, voor een groot deel door de Betuwe en rond Nymegen. Het weer werkte bijzonder mee, het was een zach te nacht, waarvan in het bijzonder de motor- en scooterrijders profiteerden. Toch zaten er enkele lastige postjes in en het zoeken daarnaar deed ongeveer van de 82 veertig deelnemers de strijd Dieren, Doetinchem, Terborg, Zevenaar, Wageningen en Ede dienen derhalve voor voortijdig opgeven. De gelederen van de 's-Gravenhage en omgeving van zondag tweewielers werden wel bijzonder ge- 10 mei a.s. af 070 te kiezen inplaats van 01700. brand op stations emplacement Woensdagavond werd de brandweer gealarmeerd voor een brand bij sloperij v. D. op het stationsemplacement. De brandweer die spoedig ter plaatse was, had het vuur snel bedwongen waar door erger werd voorkomen. Voor de derde maal in één week tijds heeft in Veenendaal een huldiging plaats gevonden die voor de betreffende persoon als een verrassing kwam. Na mej. Arnoldussen en Zr. van Leeuwen, was het vrijdagmiddag de beurt aan hoofdagent W. J. Laan die in de theorie zaal op het gemeentehuis door chefs en collega's werd gehuldigd in verband met J.l. zondag heeft de Salvatorkerk aan de Patrimoniumlaan haar eerste lus trum herdacht met een liturgische plechtigheid volgens de Slavisch-By- zantijnse ritus. De celebrant van deze plechtigheid was mgr. J. Perridon, die hierbij ge assisteerd werd als diaken door de pater drs. E. van Montfoort uit Nij megen, terwijl pastoor R. Beckers cere moniële assistentie verleende. De gezangen werden gezongen door het Utrechts Byzantijns Koor o.l.v. dr. Antonowyz. Tijdens de plechtigheid, die o.m. werd bijgewoond door burge meester A. Bakker, secretaris D. Blan- kespoor en wethouder C. N. v. Kuyk, werd een sumiere verklaring gegeven door de pater dr. F. Wijnhoven uit Boxtel, promotor van het Apostolaat der Hereniging der Oosterse kerken. ONJUISTE REDEN In ons verslag omtrent de uitreiking van de ere-medaille in zilver aan zus ter H. C. van Leeuwen is, doordat ons onjuiste gegevens zijn verstrekt, vermeld dat mej. van Leeuwen om gezondheids redenen haar werkzaamheden als wijk verpleegster had moeten beeindigen. De opmerkzame lezer zal' hebben begrepen dat de omschrijving van de reden moet luiden: wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. SLUITINGSWEEK VAN L.T.S. De leerlingen van de hoogste klasse der Lagere Technische School die dit jaar de school gaan verlaten, nemen van 29 juni tot 4 juli deel aan een op de Ernst- Sillemhoeve te Lage Vuursche te hou den sluitingsweek. Het doel van deze sluitingsweek is de jongens een algemene maatschappelijke vorming te geven. Als sprekers heeft men o.m. uitgenodigd de heer J. Gor- deau, jeugdleider van het C.N.V. en de heer H. Verhaar jeugdleider van het C.J.V. Ongeveer 50 leerlingen nemen aan de vorming deel. De leiding berust bij het hoofd der school, de heer C. Th. Kroes en de beheerder van de Ernst-Sillem- hoeve de heer Slettenhaar. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 het feit dat de jubilaris vijfentwintig jaar waarvan het grootste gedeelte in Vee nendaal, by de politie heeft gediend. Burgemeester A. Bakker en Inspecteur W. Dekker, alsmede het gehele politie korps voorzover de dienst het toeliet, waren aanwezig om de jubilaris, die be scheiden van aard is, eens letterlijk en figuurlijk in het zonnetje te zetten. Hoofdagent Laan was, voordat hij bij de politiedienst kwam, lid van de bewa kingsdienst van Philips. Op 1 mei 1934 werd hij aangesteld tot gemeenteveld wachter in Jisp (N.-H.). Na de oorlog, toen het systeem van gemeente veld wachters werd opgeheven, volgde zijn aanstelling als wachtmeester bij de Rijkspolitie, eveneens te Jisp. In april 1947 is de heer Laan naar Veenendaal gekomen. De collega's hadden de theoriezaal een feestelijk aanzien gegeven en tegen drieen werd de jubilaris, vergezeld van echtgenote en kinderen en enkele ver dere familieleden, door de burgemeester Bakker ontvangen. Met op de achter grond de nationale driekleur en een bordje waarop de cijfers 25, nam het ge zelschap aan het hoofd van de dis plaats, waarna burgemeester Bakker hoofdagent Laan toesprak. Deze vond het een groot voorrecht en roemde »de heer Laan's goede humeur en gemakkelijke omgang met collega's. „U hebt een goede neus voor recherche werk en Uw stelregel: dienst is dienst en zaken gaan voor het meisje, is een stimu lans voor Uw jongere collega's." Wij hebben geprofiteerd van Uw capa citeiten en wij willen dit waarderen door U namens het gehele korps een geschenk aan te bieden." Dit geschenk bleek be halve de enveloppe met inhoud, een prachtige leeslamp te zijn. Ook de echtgenote van de jubilaris, die tijdens de toespraak van burgemeester Bakker enkele voorvallen uit de loop baan van haar man vernam waaruit zijn zijn capaciteiten nog groter bleken te zijn dan zij ooit gedacht had, kreeg een bloemetje aangeboden. Zeer speciale gelukwensen richtte burgemeester Bakker tot de 84-jarige moeder van de heer Laan die deze heug lijke dag nog in goede gezondheid mocht De bekende Veenendaalse kapper Matthieu Bermel heeft vorige week woensdag de eerste prijs, bestaande uit een prachtige wisselbeker, gewonnen bij de Technische Clubkampioenschappen Zeist en Omstreken, gehouden in hotel Victoria in Zeist. Het model' waarmee de heer Bermel aan de wedstrijd deelnam droeg de naam „coupe Horizon". Vorig jaar kwam de beker in het bezit van kapper Vos uit Den Dolder die ditmaal in een eervolle strijd zijn meerdere moest erkennen in zijn Veenendaalse collega. Bovendien behaalde de broer van de heer Bermel, die eveneens in de Vee nendaalse zaak werkzaam is, het kam pioenschap van Gelderland voor bedien den. Zijn model heette „Ligne Chat". De prijs bestond uit een prachtig uit gevoerd diploma. beleven. Inspecteur Dekker als volgend spreker prees de vindingrijkheid van de heer Laan, die hij graag ten voorbeeld wilde stellen aan de jongeren. Sprekend tot de jubilaris zei hij o.m. „U hebt een mijlpaal bereikt met een echtgenote die U tot in de kleinigheden bijstaat". Door U is veel goed en op bouwend werk verricht en dat het korps U welgezind is blijkt wel uit de grote opkomst." Inspekteur Dekker besloot zijn rede met de gehele familie een prettige dag toe te wensen en dat hoofdagent Laan op de ingeslagen weg nog lange tijd voort mocht gaan. Na door zijn collega's vele malen ver eeuwigd te zijn, sprak de jubilaris een dankwoord uit, waarin hij allen die had den meegewerkt om hem een onverge telijke dag te bezorgen bedankte. Als laatste sprak hoofdagent Imbos die de heer Laan namens collega's geluk wenste met zijn vijfentwintig jarig jubi leum. Tijdens de huldiging gaven ook wet houder C. N. v. Kuyk en de gemeente ontvanger de heer Beekman van hun be langstelling blijk en boden de jubilaris eveneens hun gelukwensen aan. dund in de loop van de rit, want slechts één motorrijder viel in de prijzen. De rest werd gediskwalificeerd, wegens te laat binnenkomen. Start en finish waren zoals gewoonlijk bij hotel „La Montagne". Er was een verplichte rust ingelast van drie kwar tier in hotel „Erica" te Berg en Dal bij Nijmegen. De duur van de rit was on geveer vier en een half uur. Het was al diep in de nacht, liever ge zegd tegen de morgen van Hemelvaarts dag, toen de uitslag, welke hieronder volgt, bekend kon worden gemaakt. De uitslag: auto's: 1. P. Hiensch, Vee nendaal (20 strafp.) extra prijs: mistlamp; 2. G. van Offeren, Veenendaal (24 straf- punten) extra prijs: ruitensproeiers; 3. F. Meloen, Nunspeet (28) extra prijs: ach- teruitrijlamp; 4. M. Kuipers, Nunspeet (30); 5. R. Klein, Nunspeet (32); 6. F. v. d. Saag, Nunspeet (33); 7. J. Cupido, Nun speet (35); 8. E. J. van Schuppen, Veenen daal (39). Motoren: 1. Volker, Arnhem, 45 strafp., extra prijs: motorband (rest gediskwalifi ceerd, wegens te laat binnenkomen). Uit de uitslag blijkt, dat de resultaten van de Nunspeetse rijders bijzonder goed waren. Kennelijk hebben deze rijders de rit gezamenlijk uitgepuzzeld, waardoor de gehele groep in de prijzen viel. Naast de prachtige extra-prijzen, be- Na vorige keer al heel spoedig ont dekt te zijn, is de Vallei-riks deze week onvindbaar gebleven. Hij was uitgegeven by rijwielhandel Rein Veenendaal aan de Gortstraat. De riks die wij deze week weer uit geven, brengt by inlevering op ons bureaü 7,50 op en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen, moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. hij was voor de bakker Het zal voor bakker De G. in 't Gel derland donderdagmiddag wel een hoogst ongebruikelijke vertoning ge weest zijn, toen tegen half één een klant zich met bromfiets en al via de etalageruit toegang tot de winkel ver schafte om inkopen te doen. Deze vreemde capriolen veroorzaakte de bromfietser S. uit Gelders Veenen daal die, op weg naar genoemde bak kerij, de bocht te ruim nam en door de etalageruit van de betreffende winkel vloog. De onfortuinlijke bromfietser liep ettelijke snijwonden op, terwijl de duopassagier geen letsel bekwam. De bromfiets werd beschadigd. tegen stilstaande auto gereden- Schrijvers van stripverhalen en toekomstfilms hebben het in hun ongebrei delde fantasie al voorspeld- over een aantal jaren zullen de legers geen last meer ondervinden van slechte wegen, vermoeide en kapotgelopen voeten, mij nenvelden en waterbarrières. Niets op de begane grond zal nog een dam kun nen opwerpen tegen de aanval van een groep infanteristen, want de soldaten van de toekomst zullen niet meer over de weg of het veld naderen, maar ais sprinkhanen uit de lucht komen vallen. In de science-fiction-boeken dragen de gewapende helden kleine raketten op hun rug, waarmee zij zich met onvoorstelbare snelheden kunnen voortbewegen. In werkelijkheid zal dit naar alle waarschijnlijkheid binnen niet al te lange tijd ook het geval zijn, al zullen de geromantiseerde heiden plaats maken voor sewone infanteristen en de snelheden wat geringer zijn. Een ingenieur van een Amerkiaahse vliegtuigfabriek heeft bekend gemaakt, dat een apparaat is ontwikkeld waarmee een man zich met een snelheid van bijna 90 km/u door de lucht kan verplaatsen over afstanden van 50 tot 100 meter. Het apparaat bestaat uit een ongeveer vijftig kilo zware raketmototr, die als een para- chutepak op de rug kan worden gebon den. Een verticale besturing en een rege ling van snelheid zijn mogelijk. De gassen die door de motor naar buiten worden ge stoten, leveren geen gevaar voor de vlie ger of zijn achterbuurman op, daar zij bijzonder snel afkoelen en kort achter de uitlaat nog slechts een temperatuur heb ben van 40° C. De draagbare raket kan, wanneer zij op grote schaal wordt toegepast, een ware verschrikking voor de moderne strategen betekenen, maar aan de andere kant ook een oplossing zijn voor heel wat proble men. Een nucleaire oorlogsvoering is op geen voorrang verleend Doordat één van de twee personen auto's donderdagmiddag op de hoek Jan Steenlaan-Frans Halslaan geen voorrang verleende, ontstond een bot- sing met vrij aanzienlijke materiële schikbaar gesteld door de garages De j schade. De politie stelt een onderzoek Haas, Van der Kolk en motorengarage in naar de juiste toedracht van dit on- Jan Jansen en Zoon ontvingen de win- geval, naars bekers e.d. De meisjes van het Meisjesgilde S. Jeanne d'Arc en de verkenners van de S. Rafaëlgroep uit Veenendaal heb ben het initiatief genomen om geld bij een te brengen voor hun 11-jarig ka meraadje Japie van Hardeveld uit de Prins Bernhardlaan, die door een ziek te is getroffen die hem o.m. het lopen onmogelijk maakt. Met het bedrag, dat zij bijeen brach ten door „heitjes" te verdienen en krui denierszegels te verzamelen, wordt de jongen en zijn moeder in de gelegen heid gesteld een tiendaagse reis naar het bedevaartsoord Lourdes in Zuid- Frankrijk te maken. Zij vertrekken Tweede Pinksterdag met een grote groep zieken uit Roermond. De door de Motor- en Autoclub „Rhenen en Omstreken" onder auspiciën van de Zuid-Nederlandse Motor Bond georganiseerde terreincross op de Grebbeberg trok ruim twintig duizend toeschouwers, die allen waar voor hun geld hebben gekregen. Dit jaar was van het traditionele circuit afgeweken uit veiligheidsoverwe gingen, zowel voor de motorrenners zelf als voor het talrijke publiek. De baan, ter lengte van ongeveer een kilometer, was nu bovendien heel wat overzichte lijker geworden voor de duizenden motorsportliefhebbers, die als een compacte massa de steile hellingen en heuveltjes hadden bezet om de strijd van nabij op de voet te kunnen volgen. Een speciaal voor dit doel gebouwde brug zorgde, dat de toeschouwers zich van de buitenbaan op het middenterrein konden begeven. Het was deze Hemelvaartsdag boven- dat er geen enkel ongeval had plaats dien zulk prachtig weer, dat ae orga nisatoren werkelijk alles mee hebben gehad tot een volledig slagen van dit jaarlijks sportevenement. Er kwamen op de verschillende num mers ongeveer honderd renners aan start, waaronder vijf Duitsers. De Bel gen, die eveneens hadden ingeschreven, moesten door allerlei omstandigheden op het laatste moment verstek laten gaan. Hoewel het circuit dus veiliger was geworden, hetgeen wel bleek aan het einde van de cross, toen gemeld werd De dalende tendenz der werkloosheid bleef, zy het in mindere mate dan de vorige verslagmaand, aanhouden en was waarneembaar in praktisch alle be roepsgroepen. De vraag concentreert zich voornamelijk in de sectoren aarde werk en baksteen, bouwnijverheid, hoornbewerking, metaalnijverheid, textiel nijverheid en voedings- en genotmiddelenindustrie. De werkloosheid per 1000 mnl. beroepsbevolking in de provincie Utrecht be draagt 13, die in het gewest Veenendaal 11. Deze provincie heeft hiermede het laagste werkloosheidscijfer. De arbeidsmarkt is vrijwel in evenwicht, hoewel, indien dezelfde tendenties zich voortzetten, voor een lichte overspanning in enkele sectoren moet worden gevreesd. Situatie per eind april 1959: Geregistreerde arbeidsreserve mannen per uit. mrt uit. apr. uit. apr. 1959 1959 1958 aardewerk-baksteen 3 1 8 bouwnijverheid 18 16 36 metaalnijverheid 13 8 37 textielnijverheid 4 2 22 voed. en genotmidd. ind. 2 2 7 handel 15 8 7 niet varend transp. pers. 7 2 12 kantoorpersoneel 13 11 11 losse arbeiders 30 20 38 overigen 87 65 86 192 135** 264 vraag naar mnl. pers. 105 115* 25 45 °/o der vraag heeft betrekking op jeugdigen t.e.m. 19 jaar. Geregistreerde arbeidsreserve per uit. april 1959 per gemeente Amerongen 15 Leersum 27 Renswoude 2 Rhenen 46 Veenendaal 45 135 gevonden, was het wel enorm zwaar geworden. 'Verschillende machines lie pen zware averij op, een enkele motor brak zelfs in tweeën. Er waren deze middag vier klassen, de junioren tot 175 cc, de junioren tot 500 cc, de senioren tot 175 cc en de senioren tot 500 cc. Junioren en senioren tot 175 cc reden elk twee manches en de junio ren en senioren 500 cc reden elk drie manches. De senioren 500 cc maakten de snelste ronde van de hele middag. Zij legden de kilometer af in een tijd van 1 min. 27 sec. De winnaar in deze klasse draaide over de laatste manche de win nende tijd over acht ronden van 11 min. 46.8 sec. Bij de junioren 175 cc was de strijd zo fel, dat zich twee winnaars klasseerden met elk drie punten. De volledige uitslagen waren als volgt: Junioren tot 175 cc: 1. P. Kessel, Amster dam op Maico, 3 punten; 2. J. Strumpel, Soest op Maico, 3 punten; 3. K. Bolman, Den Haag op NSU, 7 punten; 4 J. Schuur man, Doorn op CZ, 8 punten; 5. G. Poel, Rotterdam op DKW, 11 punten. Junioren tot 500 cc: 1. C. van Heugten, Amersfoort op Velocette, 3 punten; 2. J. M. A. van Dijk, Eindhoven op BSA, 6 punten; 3. S. Smits, Tilburg op BSA, 10 punten; 4. J. van Gompel, Eindhoven op BSA, 12 punten; 5. M. v. Heugten, Amers foort op Maico, 17 punten. Senioren tot 175 cc: 1. E. v. d. Waerdt, Doorn op DKW, 4 punten; 2. M. Kooij, Baarn op DKW, 6 punten; 3. J. v. d. Kaaij, Doorn op DKW, 8 punten; 4. S. Smits, Volkel op NSU, 9 punten; 5. M. Karsmakers, Aalst op DKW, 10 punten. Senioren tot 500 cc: 1. W. v. d. Elzen, Gemert op Matchless, 3 punten; 2. G. v. Beek, Soest op BSA, 9 punten; 3. G. van Heugten, Amersfoort op Velocette, 11 punten; 4. L. v. d. Heijden, Den Bosch op Matchless, 13 punten; 5. C. A. Turk, Utrecht op Matchless en C. van Kalmt- hout, Hoofddorp op Velocette, elk 21 pun ten. De vijf Duitse renners vielen niet in de prijzen. Het kampioenselftal van GVVV dat nu promoveert naar de derde klasse. Zittend v.Ln.r.: H. van Essen, A. Dicpeveen, J. v. d. Pavert, G. v. d. Bovenkamp, J. Beukhof. Staand: J. van Hardeveld, A. v. d. Haar, A. Leppers, J. v. d. Boven kamp, E. Scholts en grensrechter G. Leppers. BEHANG 1959 meer dan 100 verschillende soor ten voorradig Plastic muurverf, in diverse tinten geeft niet af in dozen, ook los verkrijgbaar Zeemleer, Sponsen, Borstelwerk enz Tel. 2576 Hoofdstraat 106 Hr. Schilders krijgen op behangsel EXTRA KORTING GEVALLENEN HERDACHT Dinsdagavond j.l. zijn in Renswoude de gevallenen in de jongste oorlog herdacht, terwijl vele vlaggen halfstok waren uit gestoken. Om kwart voor acht vertrok onder klókgelui een stille stoet van het gemeentehuis, vooargegaan door de mu ziekvereniging Ons Genoegen met om floerste trommen. Helaas bestond hier voor niet bijzonder veel belangstelling. Om 8 uur werden bij het monument aan de Barnêveldsestraat 2 minuten stilte in acht genomen, waarna burgemeester J. A. Hosang en wethouder J. T. Wolles- winkel namens het gemeentebestuur een krans legden, terwijl daarna nog ver schillende bloemstukken aan de voet van het monument werden gedeponeerd. De muziekvereinging Ons Genoegen speelde vervolgens 2 coupletten van het Wilhelmus, die door de aanwezigen wer den meegezongen. De korte herdenkingsplechtigheid in Renswoude was hiermede ten einde. Tydens de Grebbecross te Rhenen: De 500 cc senioren in actie. het ogenblik al gebaseerd op het zelfstan dig optreden van betrekkelijk kleine een heden, maar wanneer deze bovendien nog in staat worden gesteld zich over korte afstanden bijzonder snel te bewegen en iedere hindernis, inclusief rivieren, te nemen, zal een statische verdediging bij na, zo niet helemaal, onmogelijk worden. OMWENTELING In een eventueel uitbrekend conflict tussen de beide grote wereldmachten zal men voornamelijk zijn toevlucht moeten zoeken tot betrekkelijk kleine acties, die echter gezamenlijk één grote operatie vormen. Door de dreiging van een atoom- aanval op grote militaire concentraties zijn omvangrijke acties, zoals de landing in Normandië uit de tweede wereldoorlog, niet meer mogelijk. Aanvallen op kleinere schaal zullen echter, wil men niet tegen over oppermachtige vijandelijke eenheden komen te staan, snel en krachtig moeten worden uitgevoerd. De parachutelandin gen uit de jongste oorlog hebben dikwijls door haar verrassingselement onverwacht grote voordelen opgeleverd. Wanneer nu de individuele infanterist de beschikking krijgt over een apparaat, waarmee hij zich bliksemsnel door de lucht kan verplaatsen, komt men tege moet aan de belangrijkste eisen van een moderne aanval - snelheid en verrassing. Al geruime tijd geleden heeft men dit idee uitgewerkt en vorig jaar is dan ook een Amerikaanse vliegtuigfabriek voor de dag gekomen met een soort vliegend platform waarop een man in staande hou ding kon plaats nemen. Dit toestel kon een snelheid van» 100 km/u bereiken. Een dergelijk vliegmiddcl brengt echter nogal hoge produktie- en onderhoudskosten met zich mee, terwijl het bovendien moeilijk in grote hoeveelheden over de weg is te vervoeren. Daarentegen is een kleine ra ketmotor goedkoper te produceren en ge makkelijker mee te nemen. Het ziet er daarom naar uit dat de militaire autori teiten heel wat zullen voelen voor een uitrusting met dergelijke apparaten. Wel iswaar hebben zij (nog) geen groot vlieg- bereik, maar zij betekenen toch een ware omwenteling in de methode van aanval len. Een omwenteling, die een grotere kans op succes biedt. AFGEWAAIDE TAK TROF WIELRIJDSTER Toen mej. G. Blanche verleden don derdag in de Overstraat fietste, kwam er een dikke tak van een kastanjeboom naar beneden, die precies achter haar op het rekje van de fiets viel. Doordat het dikke gedeelte haar juist niet raakte kwam zij er met enkele kleine lichte ver wondingen nog goed af. Een EHBO-er verleende eerste hulp. De tak die de weg versperde, moest in stukken gezaagd worden, alvorens hij vervoerd kon wor den. SOBERE HERDENKING VAN GEVALLENEN Een kleine groep, sober door zijn aan tal, maar zinvol door de achtergrond van gedachten, heeft maandagavond deelgenomen aan de tocht naar de gra ven van hen die door het oorlogsgeweld vielen. Juist de stilte van de natuur, en het sobere karakter van de plechtigheid maakte deze herdenking aangrijpend. Ook ditmaal maakte een aantal school kinderen deel uit van de stoet. Na twee minuten stilte op het nieuwe kerkhof bij de graven van de gevallen Amerongers, ging de stoet weer dorps- waarts, en werd op de Hof na een enkel woord ontbonden. velen bewezen laatste eer aan wijlen a. kosters Woensdagmiddag is onder grote be langstelling wijlen de heer A. Kosters, in leven directeur van het aannemers bedrijf Kosters en Zonen, medefirmant van het Bouwbedrijf Van Eist en Kos ter N.V. en commissaris van de brand- stoffenhandel Melchior N.V. te Doorn, op het kerkhof van Eist ter aarde be steld. Achter de lijkauto volgde een grote wagen voor de vele kransen en behalve de familie liep ook het gehele personeel van het aannemersbedrijf in de rouwstoet mee. Bij het kerkhof sloten vrienden, aan nemers en vertegenwoordigers van ver schillende fabrieken uit de wijde om trek, zich achter de baar aan, om de dode de laatste eer te bewijzen. Aan de groeve werd het woord ge voerd door ds. Van Viegen uit Achter berg en de heer T. Jarings, directeur gemeentewerken Veenendaal. De heer Jarings memoreerde dat hij Kosters altijd als een vriend, had gekend, die altijd het goede met een ieder voor had. Ook sprak hij over het vele werk dat de overledene in zijn leven had verzet en de prestatie om zich van gewoon arbeider op te werken tot directeur van twee grote ondernemingen. Velen zullen dan ook de heer Kosters nog lang gedenken, want in zijn leven heeft hij veel goed gedaan. Instellingen en verenigingen die in moeilijkheden zaten, vonden bij hem altijd een ge willig oor en met raad en daad werd er geholpen. Na de plechtigheid op het kerkhof ging de groeve geheel schuil onder de kransen en de bloemen. AUTOBUS RAAKTE IN DE SLOOT Een autobus van de fa. de H. uit Vee nendaal moest maandagochtend op de Brinklanderweg te Ederveen uitwijken voor een personenauto en geraakte door deze manouvre in de langs deze weg lo pende sloot. De schade was echter niet beduidend. dat de Chr. Openbare Leeszaal vorig jaar 23.476 boeken heeft uitgeleend? dat er hierbij ruim zevenhonderd waren in vreemde talen? dat het aantal uitgeleende studie boeken 7.828 bedroeg? dat het aantal lezers naar verhou ding met 1954 meer dan verdubbeld is? dat de Leeszaal veertien boeken en zes tijdschriften ten geschenke heeft ge kregen? dat bij het Julianaziekenhuis met ingang van 1 mei j.l. een aanvang is ge maakt met een 3-jarige opleiding tot ver pleegster? dat het Rode Kruis afdeling Vee nendaal vandaag aan enige zieken en hulpbehoevenden in Veenendaal en Over berg een versnapering heeft uitgereikt? dat men dit gedaan heeft ter ge legenheid van de herdenking van de ge boorte van de oprichter van het Rode Kruis op 8 mei? dat de jaarlijkse inzamelingsactie van het Rode Kruis dit jaar zal worden gehouden van 25 mei t.e.m. zaterdag 6 juni? dat de eerste zwemmers in de Grift maandagmiddag al gesignaleerd zijn? dat het twee jongens waren die zich van de koude wind en het nog kou dere water niets aantrokken? Wandklokken WANDK voor betore uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1