Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Nu een gebouw voor GEHELE VEENENDAALSE JEUGD MULDER Gepensioneerde ambtenaren vinden kwestie A.O.W. ten hemel schreiend ACHTERBERG Het Rode Kruis vraagt een gift Een volk met hoge innerlijke beschaving RENSWOUDE AMERONGEN 33e jaargang WOENSDAG 13 MEI 1959 Nr. 38 Redactie; W. F. ter Hoeven Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Oproep tot samenwerking van alle gezindten Gedachten van de ouderen zijn beschaamd gemaakt Niet slechter, maar anders jVieut€8 uit de omgeving De juiste man op de juiste plaats Laatste interkerkelijke jeugdbijeenkomst Waterpolo-meuws Voorstel om protestvergadering te houden Grieven BIJZONDER JUBILEUM: J. M. Meijer 25 jaar voorzitter van Ned. Herv. Jongelingsvereniging Een zomers Idee vakantie plannen en wensen EDE Massale oproep tot het Nederlandse publiek Wie wil helpen collecteren? Waar onmiddellijke hulp ge boden is, moogt u rekenen op HET RODE KRUIS Geef gul, dan kunnen wij HELPEN namens u. DE INDISCHE NEDERLANDERS: Kinderen krijgen een strenge opvoeding Soepele behandeling Wat nu weer DE KOEKOEK ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden l,—elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het gloednieuwe gebouw van het Jeugdwerk „De Instuif" aan de Industrie- laan is in dubbele betekenis des woords een soort oase. Ten le is het, en dit is wel het allerbelangrijkste, een plaats van samenkomst voor de jeugd van Vee nendaal van onverschillig welke groepering en ten tweede vormt het gebouw, vooral bij avond wanneer het heldere licht van verre te zien is, een opleving in het ietwat verlaten begin van de Meent. Wat hier in nog vry korte tijd ge presteerd is, door jongens en meisjes die met hart en ziel het jeugdwerk be hartigen, kan ten voorbeeld gesteld worden aan vele ouderen. Zelden zal een opening van een gebouw zulk een feestelijk en tegelyk dankbaar karakter ge dragen hebben als j.L maandagavond aan de Industrielaan het geval was. Een groot aantal personen, w.o. het voltallig college van b. en w., gemeentesecre taris D. Blankespoor, verschillende raadsleden, vertegenwoordigers van diverse scholen, leveranciers en niet te vergeten afgevaardigden van de jeugd, gaven van hun belangstelling blyk en de heer Van Pypen mèt zyn jongens en meisjes hebben vele welgemeende gelukwensen in ontvangst mogen nemen. Op het in terieur raakt men bijna niet uitgekeken. Een prachtige zaal met volop licht en een gezellig buffet, ingericht met moderne meubels, grenst aan een aparte lees hoek met fraaie wandschilderingen. Een doelmatig ingerichte handenarbeid- ruimte, een keuken, toilet en garderobe completeren het geheel. .de stuwende kracht van de jeugdwerk leider, de heer Van Pijpen, die de groot ste lof kreeg toegezwaaid met de woor den van de heer Van de Veen, die zei dat de heer Van Pijpen de juiste man op de juiste plaats was. Buitengewoon jam mer was het dat mevrouw Van Pijpen, die ook een groot aandeel in dit werk heeft gehad, wegens ziekte niet bij de bekroning van dit stuk werk aanwezig kon zijn. Aan het slot van zijn rede droeg de voorzitter van de bouwcommissie het ge bouw over aan het bestuur van „Sola Fide", die het op haar beurt weer over droeg aan de werkcommissie onder voor zitterschap van de heer S. Tigchelaar. (Zie verder pagina 2) Mr. J. J. P. C. van Kuyk opende als eerste de rij van sprekers. Deze begon met te zeggen dat men vooral in de grote steden tegenwoordig het probleem van de zogenaamde asfaltjeugd kent. Dit ver schijnsel was, hoewel in kleinere vorm, ook in Veenendaal waarneembaar. Velen roepen ach en wee en denken dat de jongeren slechter zijn dan vroeger. Mr. Van Kuyk was echter van mening, dat de jeugd niet slechter was dan vroeger, NEERBOS-COLLECTANTJES KWAMEN BIJEEN In een der kleine zalen van gebouw „Eltheto" is de jaarlijkse propaganda- avond gehouden van de Neerbos-cent actie. Het werd een zeer genoeglijke avond, die door vele colleetantjes met hun ouders werd bijgewoond. Het geheel stond onder leiding van de beide plaatse lijke agenten van deze actie, de heren J. Huibers en R. Valkenburg. Een viertal dames verleenden hierbij assistentie. In de loop van de avond werden enke le propagandafilmpjes vertoond die zeer in de smaak vielen. Maria Koops kreeg de eerste prijs voor de grootste prestatie, bestaande uit een prachtig fototoestel. Verder kregen alle collectanten een nut tige surprise. Er werd meegedeeld dat er reeds 750,was gecollecteerd. Men hoopt op kersendag' 4 juli a.s. de 1000, vol te hebben waarna het aan Neerbos wordt afgedragen. Aan het slot van de avond vond de nieuwe officiële wijkindeling plaats. GESLAAGD Aan de Nijverheidsavondschool te Wa- geningen slaagden per 31 maart j.l. de volgende plaatsgenoten: brood- en ban ketbakken P. van Soest; machinebank- werken S. van Leeuwen. EDE. Enige tijd geleden werd van de heer V. uit Otterlo een herenrijwiel ge stolen, dat nog steeds niet terecht was. Toen de heer V. deze week op de markt in Ede was zag hij tot zijn verbazing het ontvreemde rijwiel te koop aange boden in een kraam met tweede hands fietsen. Bij onderzoek door de politie bleek de handelaar niets van de diefstal af te weten. De eerste verkoper kon niet achterhaald worden. LUNTEREN. Een hond van Van L. uit Lunteren heeft vorige week een reebok, die op de schietbaan op de Goudsberg liep, aangevallen. Aanvankelijk werd de hond door de reebok verjaagd, maar bij het felle gevecht bleek de ree zulke ver wondingen te hebben opgelopen, dat men hem korte tijd later dood in een bosje vond liggen. MAARSBERGEN. De autocoureur Jhr Carel Godin de Beaufort heeft de grote prijs van Francorchamps voor sportwa gens gewonnen. De Nederlander verrich te deze prestatie met een Porsche. Hij had voor de 15 ronden (met een totale afstand van 21lVs km) 1 uur, 11 min. en 10,1 sec. nodig. Dit komt neer op een ge middelde van 178,309 kilometer per uur. LEERSUM. Bij de wegversmalling ter hoogte van het gemeentehuis is momen teel éénrichting verkeer toegestaan, waardoor veelal een lange fille auto's moet machten. Hieronder bevinden zich ook vele bussen met Duitse toeristen. Enkele jongelui nu zijn op de gedachte gekomen dit wachten der auto's te kun nen uitbuiten door bij de inzittenden te gaan bedelen. Toen zulks succes oplever de gingen zelfs meer deze sport beoefe nen. maar anders. De omstandigheden van deze tijd zouden de jongelui aan veel meer verleidingen blootstellen dan vroe ger. Als oorzaak dat men op straat ging slenteren noemde spreker de grenzeloze verveling en hij memoreerde in dit ver band de spreuk uit de bijbel: „Ledig heid is des duivels oorkussen." Gelukkig heeft men in Veenendaal iets gedaan tegen het typische verschijnsel van de vorming van de asfaltjeugd. In eerste instantie werd een bezoldigd vak man aangetrokken en nu had men een onderdak in de vorm van dit nieuwe ge bouw. Mr. Van Kuyk noemde het gebouw fi nancieel een sprong in het duister, maar onder bet motto „Ora et Labora" had hij volledig vertrouwen in de toekomst. De voorzitter van de bouwcommissie, de heer Van de Veen, als volgend spre ker, prees de jeugd die zelf, onder be zielende leiding van de heer Van Pijpen, het gebouw opgetrokken en ingericht had. Dit geschiedde veelal in de avonduren en de jongens en meisjes hebben al hun energie aan hun gebouw gegeven. Ook tot alle andere goede gevers en medewerkers richtte de voorzitter een dankwoord. Achter al dit werk stond en staat steeds Het nieuwe jeugdgebouw aan de In dustrielaan, dat j.l. maandagavond onder grote belangstelling is geopend. De laatste interkerkelijke jeugdbijeen komst van dit seizoen zal een enigszins ander karakter dragen dan de vorige bij eenkomsten. Op deze bijeenkomst, die hedenavond in 't Trefpunt zal plaatsvinden en om kwart voor acht begint zal de filmstrip „In het land van de Bijbel" worden ver toond. Dit is een film met tekst. Muzikale medewerking verleent een kwartet, bestaande uit: C. de Kleuver, orgel, T. v. d. Weerd, trompet en P. Val kenburg en A. van Manen, viool. VZC I INGEDEELD IN ZOMER COMPETITIE Zeer waarschijnlijk nog aan het eind van deze maand zal de watercompetitie van de Kon. Ned. Zwembond weer be ginnen. De Veenendaalse zwemclub zal evenals vorig jaar met vijf zeventallen in de bonds- en kringcompetitie uitko men, n.l. drie herenzeventallen, één da mes- en één aspirantenzevental. De indeling van de kringcompetitie is nog niet bekend, doch zal niet lang meer op zich laten wachten. In de groepen, waarin VZC I-heren uitkomt, komt men naast de oude be kenden Sedna, Amersfoort en Flevo, Nij- kerk, twee nieuwe tegenstanders tegen, n.l .Esca, Arnhem en Zeus, Nijmegen. Zo mogelijk zal nog deze week worden begonnen met het spelen van oefenwed strijden, speciaal door het eerste heren zevental. Op de ledenvergadering van de Algemene Ned. Bond van Gepensioneerden, welke j.l. vrijdagmiddag in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" is ge houden, zijn harde woorden gevallen. De voormalige bondssecretaris, de heer Smit, die als spreker voor deze middag uitgenodigd was, had een grote lijst ernstige grieven en een even grote serie onvervulde wensen, die voornamelijk betrekking hadden op de financiële omstandigheden van de gepensioneerde ambtenaren. De A.O.W.-regeling voor deze categorie werd het felst aangevallen, direct ge volgd door de evenzeer verfoeide A.W.W.-regeling. Protest op protest bij de regering hebben volgens de heer Smit tot nu toe nog niets geholpen en men kan in vele gevallen alleen maar afwachten. Zodoende kreeg deze vergadering het karakter van vechten tegen de bierkaai, maar met het devies: de aanhouder wint. enigszins gewijzigd en kreeg het hoofd bestuurslid als eerste het woord. Deze vatte direct de koe bij de ho- Ongeveer vijfentwintig leden had den aan de oproep deze vergadering bij te wonen gehoor gegeven. Na de opening door de voorzitter werden enkele ogenblikken stilte in acht ge nomen om de overleden leden te her denken. In verband met de reisgelegenheid van de heer Smit werd het programma De viering van een niet-alledaags ju bileum staat onze plaatsgenoot, de heer J. M. Meijer, wonende aan de Mulders- laan, te wachten. Zaterdagmiddag 16 mei a.s. van vier tot vijf uur zal hem name lijk een receptie worden aangeboden in gebouw „Bethel" bij de Julianakerk, ter gelegenheid van het feit, dat hij vijfen twintig jaar lang onafgebroken het voor zitterschap van de Ned. Hervormde Jon gelingsvereniging „Pred. 12 la" heeft bekleed. Tegelijkertijd zal de heer Meijer dan afscheid nemen als voorzitter van deze jongelingsvereniging, want hij vindt daartoe zijn tijd gekomen. Een jongere kracht zal zijn functie moeten overne men, al gaat het hem aan zijn hart, want het kerkelijk verenigingsleven - en spe ciaal onder de jongeren - heeft, zoals hij het zelf altijd zegt: „Nog altijd de liefde van zijn hart". En het is ook niet zo, dat de heer Meijer met zijn bijna 59 jaren niet meer Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal mee kan met de jongere generatie. In tegendeel. Alle leden van de jongelings vereniging zien hem node gaan, omdat hij zich als geen ander nog zo goed kon inleven in de problemen, kortom alles, waarmee de hedendaagse jeugd op ker kelijk- en op maatschappelijk terrein te maken krijgt. Wie kent de heer Meijer niet? We mo gen wel zeggen: in Hervormde kringen nagenoeg iedereen en daarbuiten zeer velen. Goed, hij mag dan vele functies binnen de Ned. Herv. kerk bekleden, hij bepaalt zich toch niet tot zijn eigen kring. De heer Meijer is voorzitter van de A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oran je" en heeft als bestuurslid van het O.C.B. veel voor de ontspanning van de bejaarden gedaan. Het laatste is wel een bewijs, dat de jubilaris niet alleen door de jongere, maar ook door de oudste Veenendalers op handen wordt gedragen. Hij is een prima verteller voor jong en oud. Zowel zondagsschoolkinderen als oudjes hebben meermalen genoten van zijn boeiende verteltrant, speciaal van zijn prachtige kerstvertellingen. Bijna 40 jaar is de heer Meijer nu on derwijzer aan de Prinses Beatrixschool te Veenendaal. Daarnaast is hij gods dienstonderwijzer en als zodanig vervult hij nog iedere zondag twee drie spreek beurten, hoofdzakelijk in Veenendaal en in de Betuwe. Hoe hij daarnaast altijd nog tijd heeft gevonden voor al het andere werk zal voor een buitenstaander wel een raad sel blijven, maar de tijd was er. Initiatiefnemer tot de oprichting van de Ned. Herv. Evangelisatiezangvereni ging „Con Amore", voortgekomen uit de Ned. Herv. meisjes- en jongensvereni gingen was de heer Meijer. Nog altijd is hij hiervan ere-voorzitter. Tot de oprichters van het gebouw „El theto" behoorde de heer Meijer. Ouder ling van de Ned. Herv. Kerk is hij ge weest en in die functie enkele jaren af gevaardigde bij de Generale Synode van de classis Doorn. Jarenlang leidde hij de catechisaties te Lunteren, toen deze ge meente vakant was. Nee, de heer Meijer heeft tot nu toe niet stil gezeten in zijn ongetwijfeld rijke leven. Al deze zaken zullen een woordje mee spreken ter receptie, welke toch feite lijk bedoeld is voor zijn vijf- en twintig jarig voorzitterschap van de jongelings vereniging, waarvan het bestuur in de loop dezer jaren telkenjare wijzigde, maar waarvan de heer Meijer voorzitter bleef. Moeilijke jar.en maakte de jubilaris mee, o.a. de oorlogsjaren. Maar de heer Meijer bleef op de bres staan voor zijn jonge leden. Hij was het die zijn leden, die noodgedwongen in Duitsland werk ten, niet vergat. De heer Meijer corres pondeerde met hen en stuurde pakjes. In de oorlogsjaren vierde hij ook zijn tienjarig voorzitters jubileum. Met de nodige hindernissen dan, want het feest moest op het laatste moment in het gast vrij ter beschikking gestelde „Pro Rege" worden gehouden, omdat de bezetters be slag legden op „Eltheto". De leden krijgen nu de gelegenheid om deze „gebrekkige" huldiging nog eens over te doen. Een kans, die zij zich niet voorbij zullen laten gaan, omdat zij nu eens iets terug kunnen doen voor hun voorzitter J. M. Meijer. rens - in dit geval de A.O.W.-regeling - en trok fel van leer tegen de zijns in ziens onbillijke regeling, waarbij de ge pensioneerde ambtenaar op de A.O.W.- uitkering 2 °/o per dienstjaar wordt ge kort. „Al jaren hebben wij strijd ge voerd om dit ongedaan te maken. Voortdurend is er gepoogd een vinger in de pap te krijgen, met telegrammen, met protesten, met persoonlijke be zoeken, maar steeds weer nul op het request." Na de aanneming van de algemene weduwen- en wezenwet deelde de mi nister mee, dat er weer een soort aan passingswet zou komen met de voor de gepensioneerden bekende gevolgen. On middellijk had de bond hiertegen ge protesteerd en tevens van deze gelegen heid gebruik gemaakt voor de zoveelste keer te wijzen op de gehate A.O.W.- korting. Inmiddels was er weer een vervelend ding komen kijken en wel het feit dat door de Pensioenraad de verhoogde A.O.W. voor gepensioneerden na 1 no vember 1958 werd ingehouden. Toch kon de heer Smit ook een op timistisch geluid laten horen, want vol gens allerlei kanalen was het bestuur er achter gekomen dat de A.O.W.- kwestie ook in regeringskringen een punt van bespreking vormde. „Er NIEUWE GEMEENTEBODE BENOEMD Burgemeester en wethouders van Veenendaal hebben in de vakante be trekking van gemeentebode benoemd de heer A. van Dijk, momenteel hulp portier bij de Koninklijke Scheepjes- wolfabrieken. De juiste datum van in diensttreding is nog niet bekend, daar de heer Van Dijk zich eerst aan een keuring zal moeten onderwerpen. Na een positieve uitslag volgt dan binnen korte tijd zijn aanstelling. schijnt een kentering te zijn en het lijkt of men iets anders zou willen", al dus de heer Smit. Na bespreking van de grieven: huur- compensatie en ziektekostenregeling voor bejaarden, volgde een lange lijst (onvervulde) wensen. De vervulling van alle opgesomde wensen hing volgens de heer Smit af van het regeringsvoorstel van de com missie-Van Poelje, maar, voegde hij hier direct aan toe, „het kost veel geld en dan zullen er wel weer enige din gen worden geschrapt". Enkele voorstellen van de commissie- Van Poelje hadden betrekking op het instellen van een weduwnaarspensioen. De huidige regeling waarbij, in het ge val dat de vrouw de kost verdient om dat de man hiertoe niet in staat is, als de vrouw overlijdt de man geen uit kering krijgt, moet vervallen zodat de weduwnaar in een dergelijk geval wel een uitkering ontvangt. O.m. werd verder voorgesteld bij overlijden van de gepensioneerde twee maanden extra loon uit te betalen, dit ter navolging van de actief dienende ambtenaar die in zo'n geval drie maan den extra loon ontvangt om de on kosten te bestrijden. „Waarom wij niet en zij wel?", aldus de heer Smit. „Be grijp me goed, wij misgunnen het deze mensen niet, maar wij strijden voor recht en billijkheid." Aan het einde van zijn betoog stelde de heer Smit de aanwezigen in de ge legenheid vragen over het behandelde te stellen. Eén der gepensioneerden, zichtbaar opgewonden door het aan horen van alle grieven en wensen, stelde voor een grote protestvergade ring te houden. Hij ging van het stand punt uit dat de gepensioneerde ambte naren zich moesten laten horen en zien net als enige tijd geleden de onder wijzers gedaan hadden. De heer Smit, die dit voorstel perti nent van de hand wees, zei dat hier voor niet voldoende steun was van het grote publiek. Er worden wel eens grapjes over gemaakt en men zegt wel eens „Waarom staken jullie niet?" maar we kunnen alleen maar afwachten." De agenda vermeldde verder de no tulen en jaarverslagen van secretaris en penningmeester, die onder dankzeg ging werden goedgekeurd. Voor de rondvraag bestond zo goed als geen belangstelling, waarna de voorzitter de vergadering sloot. EDE KRIJGT PRIMEUR VAN INTERNATIONALE CIRCUS-SHOW De internationale Circus-show, die op woensdag 20 en donderdag 21 mei a.s. voorstellingen zal geven aan de Proos- dijervldweg in Ede, brengt voor de eerste maal in Nederland een uitzonderlijk pro gramma onder het motto Mensen-Die- ren-Sensaties. Diverse internationale cir cusattracties werken aan dit programma mede o.a. Los 5 Caballeros, acrobatiek op galopperende paarden, Trio Coranto, clowns van internationale klasse, Orselli, jongleur van wereldformaat en Cubano and Gina met de dodensprong uit de circuskoepel. Voorts presenteert Althoff het sum mum van roofdierendressuur: leeuwen en beren samen in de grote centraalkooi. Dit interessante schouwspel wordt ge bracht in een grote viermastentent die plaats biedt aan ongeveer 4000 toeschou wers. Het wagenpark is geheel gemoder niseerd en onder re ruim 80 wagens be vinden zich de meest luxueuze salon wagens, garderobes, lichtmachines, wa terinstallaties dierentransportwagens enz. De grote circuskaravaan zal in de loop van de nacht van 19 op 20 mei arriveren en 's morgens om acht uur zal met de opbouw van deze reuze-speeltent, stallen enz. worden begonnen. HEDENAVOND KERKDIENST Aan het Veeneind zal hedenavond ds. Dorsman van Staphorst een predikbeurt vervullen. De kerkdienst vangt aan om half acht. In de gehele wereld worden voorbereidingen getroffen om de dag van 24 juni waardig te herdenken. Op die dag zal het een eeuw geleden zyn dat J. Henry Dunant op het slagveld van Solferino geconfronteerd werd met de naamloze ellende van de oorlog. Als practisch man zette hy zich onversaagd aan de hope loos schynende taak, de nood te lenigen en het leed te verzachten van de dui zenden achtergelaten gewonden. Tezelfdertyd rypte in zyn geest het plan tot oprichting van nationale organi saties, die in oorlogstijd met mensen en materiaal gereed zouden staan om de lijdende medemens, zonder onderscheid des persoons, hulp te verlenen. Zodoende werd de Rode-Kruisgedachte, nu een eeuw geleden, op genoemd slagveld ge boren. Ook Nederland heeft hiertegenover niet onverschillig gestaan. Het Nederlandse Rode Kruis, met zijn groot aantal ge oefende helpsters en helpers, gerugge- steund door een doelmatige organisatie en in het bezit van beproefd materiaal, heeft op tal van wijzen op de bres ge staan zowel in binnen- als buitenland. Dit werk - grotendeels uitgevoerd door vrijwilligers - vereist grote sommen geld en de enige bron van inkomsten zijn gif ten en bijdragen van het Nederlandse volk. Op principiële gronden dient het Nederlandse Rode Kruis een onafhanke lijke organisatie te blijven, derhalve kan het geen steun uit openbare kasmiddelen aanvaarden. Eenmaal per jaar, n.l. in de laatste week van mei en de eerste week van juni, wendt het Rode Kruis zich in een massale oproep tot het Nederlandse pu bliek om een bijdrage voor zijn veel omvattend werk. In Veenendaal vindt de inzamelings actie plaats van 25 mei tot 6 juni a.s. In verband hiermede zal op zaterdag 30 mei in Veenendaal optreden de drumband van het Ned. Rode Kruis uit Den Haag. Na een mars door het centrum geeft de drumband om ongeveer half vijf een show op het Slot. de Bruïneplein in Vee- nendaal-zuid. Aan het slot hiervan volgt een lunch in het verenigingslokaal waar na de drumband naar Rhenen vertrekt. Het secretariaat van het Ned. Rode Kruis afdeling Veenendaal, richt zich bij deze met een oproep tot de Veenendaalse bevolking om medewerking van een aan tal collectanten bij de aanstaande inzame lingsactie. Bij de huidige uitbreiding van Veenendaal is het aantal collectanten uit eigen kring niet meer toereikend en het secretariaat spreekt de hoop uit dat vele inwoners zich voor dit doel beschikbaar willen stellen. Men kan zich aanmelden bij de heer Van Schuppen, Hoofdstraat 90, of op de eerste bijeenkomst welke donderdag 21 mei a.s. in het verenigings lokaal bij het postkantoor gehouden wordt. Maar mag het Rode Kruis dan ook rekenen op u om die hulp mogelijk te maken? Uit ons vorig artikel (zie „De Vallei" van 24 april j.l.) bleek dat de werk prestaties van de Indische Nederlanders geenszins behoeven onder te doen voor die van de „Nederlanders". Aanvankelijk een beetje huiverig ontvangen door het bedryfsleven, heeft de praktijk in de loop der jaren geleerd dat de in het arbeidsproces opgenomen Indische Nederlander uitstekend voldoet. Op allerlei terreinen van het maat schappelijk leven hebben zy hun intrede gedaan. Na veelal omgeschoold te zijn aanvaarden zy een functie als conducteur, kantoorbediende of welk ander be roep dan ook, en het is een verheugend feit dat zy zonder meer door de Hol landers in hun midden worden opgenomen. Dit kan voor hen alleen maar een stimulans zyn om in een land met totaal andere levensgewoonten en zeden het verdere levensgeluk te vinden. Ondanks alle medewerking blyft de acclimatisering een moeilyk feit, maar het maakt een groot verschil of zij hierbij door de medemens geholpen worden, of dat zy juist het tegendeel ondervinden. Gelukkig blykt vrywel overal het eerstgenoemde het geval te zijn. met hun lichamelijke helderheid. Het lichaam reinigen en liefst herhaal de malen per dag, is één der traditionele gewoontes die de Indische Nederlander over het algemeen gesproken niet prijs geeft. Zelfs de oudjes gaan iedere dag onder de douche. Een verklaring hiervoor te geven is niet zo moeilijk. De omstandigheden van hun geboorteland met het tropische kli maat in aanmerking genomen, bieden „douches" te kust en te keur aan. Ontel- baren beekjes en riviertjes met prachtig helder water maakten het mogelijk zich op ieder gewenst ogenblik te baden, het geen dan ook van kindsaf gebeurde. In de gemiddeld anderhalf jaar dat de gerepatrieerden in contractpensions ver blijven, moeten zij zich zien aan te pas sen aan de Nederlandse gewoonten, die, zoals een ieder wel bekend zal zijn, niet veel overeenstemming vertonen met die van hun geboorteland. Neem bijvoorbeeld het eten. Vooraf echter even de vraag: zouden wij ons hoofdvoedsel, de aardappel, zo zonder meer kunnen vervangen door, laten we zeggen rijst? Vanzelfsprekend niet. Deze overgang zou geleidelijk aan moeten ge schieden. Vandaar dat op het menu van con tractpension „Bosch en Heidepark" in Leersum tweemaal per week een rijst- maaltijd voorkomt. Voor de rest schaft de pot het Nederlandse eten. De jonge ren zullen op deze wijze op den duur de „stamppot" gaan waarderen en de oude rentja, de ouderen onder hen zullen - overigens volkomen begrijpelijk - als ze er voor in de gelegenheid zijn, wel altijd rijst blijven eten. Er zijn meer verschillen. Indachtig het gezegde ,,'s lands wijs, 's lands eer" ma ken zij geen afgod van hun kamer, let wel, geen afgod, want anders zou men geneigd zijn te denken dat het interieur grondig verwaarloosd zou worden. Integendeel, de wereldberoemde Hol landse „properheid" moet men niet zoe ken, maar dit - naar onze begrippen - gemis wordt ruimschoots goedgemaakt ZANGVERENIGING GAAT STARTEN De onlangs in Renswoude opgerichte gemengde zangvereniging zal thans offi cieel als zodanig gaan beginnen. Tot dirigent is benoemd de heer Joh. Wagen uit Ederveen, die in Renswoude reeds algemene bekendheid geniet als organist der Ned. Herv. Kerk en tevens als dirigent van het kinderkoor. Op donderdag, 14 mei a.s. zal in het gebouw Rehoboth de eerste repetitie avond worden gehouden. Tevens moet deze avond een beslissing worden geno men met betrekking tot de naam, die de vereniging zal krijgen en enkele andere interne aangelegenheden, en daarom be gint de bijeenkomst om 7.30 uur. Er hebben zich thans 40 personen defi nitief als lid opgegeven en gezien de ge dane toezeggingen, mag worden ver wacht, dat dit aantal in de komende maanden nog zal toenemen. De prachtige wandschildering in het nieuwe jeugdgebouw. Het geheel stelt een aantal kinderen voor die een spel beoefenen. VEILIG VERKEER ORGANISEERDE DOBBELRIT VOOR BROMFIETSERS De zaterdagmiddag gehouden dobbelrit voor bromfietsers is een gedeeltelijk succes geworden. De weersomstandighe den waren uitermate goed, waardoor de verwachtingen ten aanzien van het aan tal deelnemers groot waren. Jammer ge noeg waren het er maar zeventien die zich bij de start gemeld hebben. De opgave was vrij eenvoudig gehou den. Bij de start werd gedobbeld over de plaats waar men een stempel op moest halen. Dit dobbelen vond in elke ge meente plaats waar men zich melden moest. Het hoogst aantal punten werd behaald door de heer A. H. Noordhof. De tocht werd georganiseerd door de plaatselijke afdeling van het Verbond voor Veilig Verkeer. KOLLEKTE TEN BATE VAN ONS GENOEGEN Te beginnen met zaterdag 16 mei a.s. zal een lijstkollekte gehouden worden ten bate van de jubilerende muziekver eniging Ons Genoegen, die deze maand 40 jaar bestaat. Er is een comité samen gesteld dat de jubilerende vereniging een bedrag aan geld aan gaat bieden namens de gehele bevolking. Deze aanbieding vindt plaats tijdens het jubileumconcert op donderdagavond 21 mei a.s. Op het jubileum zelf komen wij nog nader terug. De overheidsinstantie doen al het mo gelijke ora de gerepatrieerden te helpen. Opgenomen in een contractpension moe ten zij 60 van hun eventuele inkomen afstaan voor huisvesting en voeding. Het resterende percentage stelt hen in staat iets voor eigen gebruik te kopen. Boven dien ontvangt men jaarlijks een aanvul ling op de kleding. De huisvesting in een contractpension laat, in gunstige zin wel te verstaan, wel wat te wensen over. De ruimte waarin men moet wonen, slapen en eten, is net voldoende, hoewel er gevallen bekend zijn waar een gezin, bestaande uit vader moeder en vier kleine kinderen in één kamer van niet te grote afmetingen moes ten leven. Om de kinderen de nodige nachtrust te geven, waren de ouders ge- (Zie verder pagina 2) Mevrouw Saudemont uit Ostende heeft als eerste vrouw in België het diploma van tweede stuurman behaald. Zy bereidt zich nu voor op het diplo ma van eerste stuurman. Bij Kaidenkirchen heeft de Duitse douane een zware Italiaanse vracht wagen aangehouden die anderhalf mil joen Amerikaanse sigaretten over de grens trachtte te smoKkelen. Een nieuw soort hoile baksteen, die thans voor de eerste keer in Groot- Brittannië wordt gebruikt bij de bouw van vier bungalows voor ouden van dagen, zal de bouwkosten met een derde verminderen. Bij aankomst van het Japanse kroonprinselijk paar in de stad Mara, zijn zeventien belangstellenden in het gedrang gewond geraakt. Van vier van hen is de toestand ernstig. In Moskou wordt een nieuw soort horloge vervaardigd met twee mecha nismen. Het ene geeft de tijd aan en het andere geeft een speciaal signaal. Het horloge weegt minder dan 34 gram. Deskundigen uit Tsjecho-Slowakije hebben een methode ontworpen om on kruid te doden door middel van elek trische stroom. Tot „moeder van het jaar" is te Rio de Janeiro een 26-jarige vrouw geko zen, omdat zondag haar zestiende kind ter wereld werd gebracht. De vrouw, die acht jaar getrouwd is, had al zes tweelingen en een drieling. In het Zweedse parlement is een wetsontwerp aanhangig gemaakt waar in de aanmaak en verkoop van lange dolken en springmessen wordt verbo den. Bij de Rotterdamse kinderpolitie is een 16-jarige metselaar in bewaring gesteld, die in enkele weken tijds 12 bromfietsen had weggenomen. Welke vogels leggen in de meimaand Dat zijn de koekoek en de griet, [niet? Zo werd ons reeds op school geleerd, Ofschoon ook anders wordt beweerd. Welhaast iedereen kent de roep En de bijzondere aard van de koekoek. Zelft legt zij eieren, 't spreekt vanzelf, Maar vergeet toch steeds de andere [helft. U weet, een nestje bouwt zij niet, (Vandaar dat men nooit koekoeks- [nesten ziet.) Toch kent het dier geen woningnood. Al is die bij ons nog altijd groot. Plaats om te bouwen is er genoeg, Maar zij past voor 't sjouwen en [gezwoeg. Neemt rustig een of andere dag Eens anders nestje in beslag. Zij stoort zich niet aan luid protest, En denkt: wie 't laatst lacht, lacht [het best. Zo ziet men, hoe in 't vogelrijk (Dat blijkt ook wel in de praktijk) De koekoek een buitenbeentje is, Waarom hij ook veel in z'n eentje is. Maar is de koekoek eenmaal hier, Dan verschaft zijn roep me steeds [plezier. Waarschijnlijk voelt hij zich een koning In zijn in beslag genomen woning. En de huisbaas, 't doet er niet toe wie, Hoeft niet te dreigen, een, twee, drie, Mijn woning uit, in casu het nest, De koekoek denkt, ik zit hier best. J. M. ASSURANTIEKANTOOR •KEBKEWIJK 167 'TEL. 3000- VEENENDAAL Gevolmachtigd* van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1