Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Het mirakel van Pinksteren r WAAR IS DE VALLEI-RIKS? IJ - Ê1 'Hl li Sjah van Perzië zoekt keizerin Muziekvereniging „Ons Genoegen" te Amerongen gaat jubileren Cursisten Talmaschool ontvingen diploma Binnenkort schaakwedstrijden om het kampioenschap van Veenendaal Steun NU het werk van het RODE KRUIS i 33e jaargang VRIJDAG 15 MEI 1959 Nr. 39 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders eenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Drumband van Rode Kruis geeft show Eerlijk christendom Hein van Schuppen opende hypermodern winkelpand Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Hij is 10,waard AS 398560 i -4 Zeven nieuwe winkelpanden verrijzen binnenkort aan het Slotemaker de Bruïneplein Automobilist verleende geen voorrang Openhartige taal tegen de journalisten Nieuw huwelijk? Jongen liep onder auto Iedere schaker uit Veenendaal kan hieraan deelnemen Kans op promotie beSin gemaakt werd met de traditio- Heropening Firma J. F. TAK A Drog. Tak gemoderniseerd OVERBERG RENSWOUDE En Soraja? SCHERPENZEEL Wist U... -jc— QtüUvlU Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Bedactle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het oude verhaal van Pinksteren blijft altijd boeien, al was het alleen maar vanwege de gemeenschapsgedachte. Het merkwaardige is dit: dat een werkelijke gemeenschap nooit te fabriceren valt. Ze is er opeens. Ze komt even spontaan onder mensen op als bij vogels de voorjaarstrek. Het begint bij een paar. Een handvol. Straks wordt het de schare. Het volk. De kerk. En alles in een blijvende verbondenheid. Theorieën, wijsgerige stelsels, filosofische scholen houden de mensen maar voor een betrekkelijk korte tijd bijeen. Om de eenvoudige reden, dat de mens meer is dan zijn denkvermogen. Ieder denkt nu eenmaal van nature in een be paalde richting zonder dat hij er zelf veel aan verhelpen kan. Wat voor een filosofie iemand kiest, hangt hiervan af wat voor een mens men is, heeft Fichte eens gezegd. De soevereiniteit van het denken over de mens is niet veel meer dan een speelgoedgedachte van een wetenschappelijk soort naïevelingen. De mens is veel meer dan zijn denken. En de eigenlijke mens moet men niet eens in zijn denken zoeken. In het kader van de landelijke inzame lingsactie van het Nederlandse Rode Kruis zal een drumband afkomstig uit Den Haag een bezoek aan Veenendaal brengen 's middags van vier uur tot on geveer half zes. Omstreeks half vijf zal deze drumband een show geven op het Slotemaker de Bruïneplein. Na het op treden in Veenendaal vertrekt deze drumband naar Rhenen. Overigens moet gezegd, dat die groep discipelen van Jezus, die op Pinksteren in ae meest ingetogen vervoering ra ken, die men zich cenken kan, alles behalve klein va- njk formaat geweest zijn. Hun i zijn altijd gezagneboend geble^ nun gedacn- ten over God, wereld, leven en mens, steken in aiepte die der gehele antieke wereld ver de loei af. Een select aristo cratisch gezelschap van speciaal gees telijk ingewijden vormen zij allerminst. Ze komen op uit het gewone volk en ze blijven hun leven lang verbonden aan het volk. Ze kennen het leven zo als het is en cultuurvijandig zijn ze allerminst. Ze zijn m hun leven men sen met een wereldomspannende blik geweest. Ze heoben breed internatio naal geaacnt. Toen ze eenmaal wisten wat zij ae mensheid te verkondigen haaden, heooen zij de barre consequen ties er uit getrokken en ae boodschap van Chrisius langs alie wereiawegen verder gedragen. Athene hoorde er van Rome wordt er straks door geschokt. Zelfs over ae noge passen van de Hi malaya gaan hun voetstappen. India hoort van Christus lang voordat Willi- brord naar Utrecht trekt of Engel- mundus naar Kennemeriand. Wie de moeite neemt om eens in Oe een of andere bijbel aandachtig na te gaan wat deze mensen alzo gescnreven. gedacht en gezegd heboen, gaat van zelf meer aandacht krijgen voor hel mirakel van Pinksteren. In de vroege morgen is het dan ge beurd. Een geluid ais van een gewel dige windvlaag ergens in een huis in Jeruzalem. En toen klapt er geen deur en waait er geen raam open. Verdei een abnormaal lichtverschijnsel, dat in talloze vlammen uiteenspat, die blij ven schitteren op hun schedels. En dan nog dat spreken in vreemde talen, waar overigens niets griezeligs bij is. Want als straks de menigte de woning be stormt om eens te kijken wat er nu eigenlijk allemaal aan de hand is, hoort de man uit Arabië zijn moedertasil even secuur als de Noord-Afrikaan zijn dialect. Wie komt hier wijsneuzig aandragen met het woord „extase"? Bezield, ja, dat zijn ze zeker geweest en in een wereld van geestelijke zoutzakken is er niets wat zo de lachlust opwekt als de mens, die boordevol is van een groot getuigenis. De spot dat ze dronken zou den zijn, heeft hen in datzelfde huis dan ook danig om de oren gefloten. De woordvoerder Petrus ziet geen andere uitweg dan al die botte lacnebek maar even naar de klok te wijzen. Het is nog veel te vroeg om ,,'m om" te hebben. Spreekt zó iemand die zich in trance bevindt? Pinksteren heeft niets met extase te maken. Zo gauw het Chris tendom extatische vormen gaat aan nemen kan men beter öp z'n hoede zijn. Extase hoort bij het heidendom. Nuch- Een opening van een nieuwe winkel of gebouw trekt altyd belangstelling, maar in die mate zoals moüemagazy- nen Hein van Schuppen, dat j.l. woens dagmiddag heeft ondervonden by de feestelyke opening van het hyper moderne winkelpand in de Hoofdstraat zal het nog niet vaak voorgekomen zyn. Behalve de velen die persoonlek hun gelukwensen kwamen aanbieden, ontving de firma byna zestig bloem stukken die een passende decoratie vormden by het stylvolle interieur. De officiële opening verrichtte een kleinzoon van de heer Van Schuppen die een voor de ingang gespannen lint doorknipte. Onder leiding van de architect H. A. Maaskant is hier een prestatie van eerste klas architectonisch kunnen ge leverd. Imposant zijn de twee hoog op getrokken zijmuren met daarboven de in neonletters uitgevoerde firmanaam. De verschillende toegangsdeuren kun nen, door toepasssing van een nieuw en vernuftig systeem, in een minimum van tijd uiteengeschoven worden. Het interieur met een totale oppervlakte van ongeveer 360 m- is modern, zake lijk en tegelijk ook weer gezellig in gericht. Kledingrekken en ruime ge makkelijke paskamers zijn zodanig op gesteld dat het volledig harmonieert met de omgeving. Het rechter gedeelte van het plafond, dat in twee hoogtes aangebracht is, laat een zee van dag licht binnen waardoor, mèt de grote ramen in de voorgevel, het gebouw tot in de verste hoeken „verlicht" is. De gehele middag was het een komen en gaan van zakenrelaties, vrienden en bekenden die de ondernemende firma die met dit winkelpand het centrum van Veenendaal een stads-allure heeft gegeven, feliciteerden. Het winkelpand is gebouwd door fa. J. Boers, het schilderwerk verzorgde de firma Van Harn en elektriciteit de fa. Hiensch. Dank zij de durf van de leiding van Modemagazijnen Hein van Schuppen is Veenendaal een nieuwe herenconfectie zaak rijker geworden die kan concur reren met het nieuwste op dit gebied. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbcheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 terheid bij eerlijk christendom. Al moet weer gezegd worden, dat het ook weer niets te maken heeft met de nuchterheid van de logaritmentafel en van de rekenliniaal. Er bestaat nu eenmaal ook een type Christendom, dat in formules denkt en dat even weinig met de Heilige Geest te maken heeft als een wiskundeboek met de Mattheuspassion. Met derge lijke gangmakers komt geen enkele Christenziel een stap verder. Christe lijk leven is heel wat anders dan bij tend op een of ander leerstellig pot lood zich te vermeien in het eindeloos van reeksen kruiswoord-puzzles op (Zie verder pagina 2) KLEURENFILM ASSEPOESTER VOOR VEENENDAALSE JEUGD De jeugd van Veenendaal staat weer iets moois te wachten. Op woensdag 20 mei a.s. wordt in gebouw „Eltheto" de prachtige kleurenfilm „Assepoester" ver toond, een boeiende verfilming van het bekende sprookje. In deze film kunnen de kinderen ge nieten van de uitbundige kleurenpracht van de landschappen, de sprookjespalei zen die in Duitsland nog bestaan, de vele dieren, de hofnar die voor de lach zorgt en de boze stiefmoeder met haar dochters die het lit op de neus krijgen. Omdat kinderen onder de negen jaar niet in staat zijn, om via ondertitels het verhaal geheel te volgen, werd de film geheel Nederlands nagesproken. Gezien de verwachte belangstelling wordt de film tweemaal vertoond en wel om 2 en om 4 uur. De toegang bedraagt 50 cent. PETROLEUMSTEL VEROORZAAKTE BRAND In een schuurtje aan de Achterkerk straat is zaterdagmiddag brand uitge broken waarvan de oorzaak het sto men van een petroleumstel was. De inmiddels gewaarschuwde brand weer behoefde geen dienst te doen, daar de brand al door omwonenden was geblust. BROMFIETSERS BOTSTEN TEGEN AUTO Op de hoek Patrimoniumlaan-Klaas Katerstraat vond maandagavond een aanrijding plaats waarbij twee brom fietsers en een personenauto met aan hangwagen betrokken waren. De auto, die over de Patrimonium laan in de richting van de Salvatorkerk reed, bemerkte op het kruispunt dat een bromfietser die vanaf de Klaas Ka terstraat kwam, geen voorrang ver leende en remde straf af. Ondanks deze manoeuvre kon de bromfietser de auto niet meer ontwijken en botste tegen de linkerzijde van het voertuig aan. Het lawaai van de klap was net voorbij of nummer twee, eveneens een bromfiet ser komend van de Klaas Katerstraat, volgde dit voorbeeld waardoor de auto een tweede klap te incasseren kreeg. De materiële schade was aanzien lijk. De politie maakte proces-verbaal op. Tweemaal achtereen is nu de Vallei riks niet ontdekt. Vorige week was deze riks met het rode nummer uit gegeven bij brood- en banketbak kerij Bep van Kesteren aan de Pr. Bernhardlaan. De riks die wy dit maal weer in het verspreidingsge bied van „De Vallei" uitgeven brengt bü inlevering op ons bureau TIEN GULDEN op en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen, moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. VEENENDAALSE ZWEMCLUB TRAINT DINSDAGSAVONDS A.s. dinsdagavond gaat de Veenendaalse zwemclub beginnen met de training van haar leden. Om half acht voor de aspi rant-meisjes en -jongens en om acht uur voor de dames en heren. Het bad is op dinsdagavond na half acht - behalve in bijzondere omstandig heden - geheel beschikbaar voor de Vee nendaalse zwemclub. Binnen korte tyd zal een aanvang gemaakt worden met de bouw van zeven nieuwe woon-winkelhuizen aan de zuidkant van het SI. de Bruïneplein in Veenendaal-zuid. De winkels zullen in dezelfde rooilün gebouwd worden als het reeds bestaande pand van de zelfbedieningszaak Smudde. De winkel op de hoek Slotemaker de Bruïneplein W. C. Beeremansstraat zal, omdat het een hoekhuis is, groter van omvang worden dan de overige zes. Voor zover ons benend zijn er al diie van deze panden verkocht. Het worden royale flinke winkels met aan de ach terkant ruimte voor garages. Het woon gedeelte bevat drie slaapkamers met Op de Nieuweweg bij de afrit van Rijksweg 12 vond j.l. donderdagmiddag een aanrijding plaats tussen twee per sonenauto's, die vrij zwaar beschadigd werden. De bestuurder van een Volkswagen, de heer W. uit Voorburg, komende vanaf de afrit, verleende geen voor rang aan de over de Nieuweweg rij dende automobilist M. B. uit Hilversum waardoor een' botsing ontstond. De inzittenden liepen geen letsel op. badkamer en douche en een flinke woonruimte. Het geheel is praktisch en niet overdadig luxe ingericht. De bewoners zullen een zodanig be drijf moeten uitoefenen dat niet reeds in de buurt gevestigd is. Het bouw bedrijf Boers zal het gehele complex uitvoeren. De koopsom van elk pand Enkele uren voor de aanvang van zijn Europareis heeft de sjah van Perzië met grote openhartigheid zyn privé-leven opgehelderd. Eenzaamheid en vrees voor aanslagen versomberen zyn leven. Ondanks alle politieke spanningen en conflicten blyft voor de sjah de opvolging hoofdzaak. Hy begrijpt, dat zyn volk by zyn troonsafstand de kroon op het hoofd van een waardig opvolger wil zien. In dit opzicht zei de sjah: „Ik voel me schuldig tegenover myn volk omdat ik tot op heden nog geen opvolger heb benoemd en ondanks het feit, dat ik twee maal gehuwd ben geweest heb ik geen zoon, die me straks zal kunnen opvolgen." doen van godsdienstige aard. Ik ben mohammedaan en zij noort tot een ka tholieke familie." Een tekening van de rij woon-winkel huizen die binnenkort aan het Slot. de Bruïneplein gebouwd zullen worden. Het eerste pand (links) is de reeds be staande zaak van de firma Smudde. Vervolgens kwam het gesprek op een eventueel nieuw huwelijk van de sjah. De journalisten vuurden hun vragen op hem af, maar glimlachend zei hij: „Na tuurlijk wil ik gaarne opnieuw huwen. De eenzaamheid is niet goed. Ik ver lang naar iemand, die een deel van mijn zorgen helpt dragen, iemand, die me vriendschap en liefde schenkt. Ik verlang erg naar de liefde van een goede vrouw. „Zult u in het huwelijk treden met prinses Maria Gabriella van Savoie?" sjah antwoordde: „Ik kan nog niet'zeg- gen met wie ik trouwen zal, dus even min wanneer. Ik ken de prinses nog Aldus vroegen enige verslaggevers. De pas nauwelijks. Bovendien zullen er zich in zo'n geval moeilijkheden voor- Het 5-jarig zoontje van de fam. v. D. uit de Koninginnelaan, die op bezoek was bij zijn grootouders op de Stations weg, stak dinsdagmiddag met zijn step zonder op het verkeer te letten plot seling de Stationsweg over. De juist naderende mobilofoonwagen van de Edese politie kon de knaap niet meer ontwijken, waardoor de jongen met zijn step de kant werd ingeslin- gerd. Dr. Hey verleende de eerste hulp, waarna het slachtoffertje per zieken wagen van de GGD uit Ede naar zijn woning werd overgebracht. afzonderlijk bedraagt circa ƒ32.000,—. worden bezocht. UITSTAPJE CHR. VROUWENBOND De afdeling Veenendaal van de Ned. Chr. Vrouwenbond hoopt woensdag 24 juni a.s. haar jaarlijkse uitstapje te maken. De reis gaat dit jaar naar o.a. Nijmegen en Arnhem, waar De Heilige Land Stichting en het Park Sonsbeek Donderdag 21 mei a.s. zal het 40 jaar geleden zyn dat in Amerongen de mu ziekvereniging „Ons Genoegen" werd opgericht. Men gaat dit jubileum op grootse wyze vieren. De voornaamste festiviteiten vinden plaats in de week van 8 tot 15 augustus a.s., tegelyk met de door de winkeliersvereniging georgani seerde lichtweek. In een der zalen van de Chr. Technische School „De Talmaschool" aan de Kerkewijk vond j.l. woensdagavond de uitreiking van diploma's plaats aan de geslaagden van de cursus textieltechniek en elektrisch of autogeen lassen. De tweede voorzitter van het schoolbestuur, de heer S. Kroesbergen opende de byeenkomst met Schriftlezing en gebed. Behalve de vele jongeren die de cursus met goed gevolg doorlopen hadden, waren er ook geslaagden bij die de vyftig reeds gepasseerd waren. De directeur van de school, de heer vankelijk gering voor de cursus. Toch is C. Th. H. Kroes, moest in zijn rede, die aan de uitreiking voorafging, terugden ken aan het beeld van de zaaier. „Wij zijn hier vanavond bijeen om de oogst binnen te halen en gelukkig is het, na drie jaar moeizame arbeid, geen mis oogst Verder wijdde spreker aandacht aan de moeilijke beginperiode van de lessen. Niettegenstaande de textielindustrie in het bijzonder, een schreeuwend tekort had aan deskundigen, was de animo aan- Tydens de halfjaarlykse ledenvergadering van de Schaakclub „Veenendaal", die woensdagavond is gehouden, heeft men besloten een begin te maken met de schaakwedstryden om het kampioenschap van Veenendaal. Het ligt in de bedoeling de wedstryden door middel van een afvalsystecm te spelen, waarbij dan de speler die twee verliespunten heeft, afvalt. De animo voor deze wedstryd is nu ai zeer groot. De wedstryd staat open voor iedere Veenendaalse schaker, die, met een zo laag mogelyk gehouden inleggeld ad. 1,een kans kan wagen op de kampioenstitel. De prys bestaat uit een prachtige wisselbeker die van zelfsprekend volgend jaar weer verdedigd zal moeten worden. Bij een terugblik op de verrichtingen van de drie tientallen van de Veenen daalse Schaakclub bleek, dat het eerste tiental met acht matchpunten het kam pioenschap in de eerste klasse behaal de. Dit team speelt monlenteel wed strijden voor een plaats in de promotie klasse, de hoogste klasse van de Oos telijke Schaakbond. Hiervan zijn al twee wedstrijden gespeeld waarvan de eerste - tegen het Veluws Schaakge nootschap - eindigde in een draw (5-5), evenals de tweede tegen Zutphen. Mo menteel heeft Veenendaal dus twee matchpunten uit twee wedstrijden. Morgen wordt de laatste wedstrijd gespeeld tegen het sterke SMB uit Nij megen. Zien de Veenendalers kans deze te winnen dan is het vrijwel zeker dat deze club promoveert, vooral ook om dat er dit jaar twee tientallen in aan merking komen voor de promotieklas sen. De eerste gegadigde is het Veluws Schaakgenootschap. De prestaties van het tweede tiental van de Veenendaalse Schaakclub zijn ook uitstekend te noemen. Een goede derde plaats met slechts één match- punt minder en zelfs één bordpunt minder dan de kampioen Ritmeester. Minder goed bracht het derde tiental het er af. Zij eindigde in de derde klasse op de onderste plaats. BESTUUR HERKOZEN Het bestuur van de Veenendaalse Schaakclub heeft op deze vergadering een kleine wijziging ondergaan. De secretaris-wedstrijdleider, de heer Elenbaas en de adjunct-commissaris, de heer ter Hogt, werden met algemene stemmen herkozen. De heer Diepeveen, commissaris van materiaal, werd ech ter opgevolgd door de heer J. H. Schell. Het vertrekkende bestuurslid, de heer Diepeveen, werd door de voor zitter met enige hartelijke woorden toegesproken. Hem werd dank gebracht voor het vele werk dat hij in het be lang van de vereniging had verricht Na bespreking van de onderlinge competitie en de rondvraag sloot de voorzitter de vergadering, waarna een nele gang wedstrijd. Na een sportieve strijd kwam de schaker W. C. v. Dam met 4l/a punt als winnaar uit de bus. KAMPIOENSCHAP VAN VEENENDAAL De belangrijkste bespreking van deze vergadering vormde wel de binnenkort te houden wedstrijden om de kam pioenstitel van Veenendaal. De organisatoren doen hun uiterste best dit sportgebeuren zo spoedig mo gelijk te doen plaats vinden en naar het zich laat aanzien zullen vele schaak liefhebbers hieraan meedoen. Er wordt gespeeld volgens een afval- systeem, waarbij elke speler die twee verliespunten heeft, afvalt. Op deze wijze blijft uiteindelijk de kampioen over. Bijgeval er twee spelers over blijven met een gelijk aantal verlies punten, zal er een dubbele winnaars ronde gespeeld moeten worden. Gelegenheid tot inschrijven bestaat er tot 20 mei bij de wedstrijdleider, de heer J. H. Schell, Koninginnelaan 20, Veenendaal, of telefonisch onder num mer 2811 (alleen tijdens kantooruren). Het geheel belooft een spannende strijd te worden, vooral ook omdat iedere Veenendaalse schaker aan de wedstrijd kan deelnemen. Heden is onze GEHEEL GEMO DERNISEERDE DROGISTERIJ, met speciale COSMETISCHE AFDELING in gebruik genomen. In onze meer dan 55 jaar be staande zaak, zal Uw bezoek zeer op prijs gesteld worden. Apoth. Ass. Hoofdstraat 106, Veenendaal Tel. 2576 er in december 1956 met een groep ge start waarvan de deelnemers het tot het einde toe hebben volgehouden. Een spe ciaal dankwoord richtte de directeur tot twee stille medewerkers, de heren Van Berkum en Van Rijswijk, die achter de schermen bergen werk verzet hebben. „Wij hebben gezaaid en we hebben ge oogst en we moeten God dankbaar zijn", aldus besloot de heer Kroes zijn rede. Na een gezellige koffie-pauze reikte de directeur de diploma's met een toepas selijk woord uit. De volgende cursisten slaagden voor het diploma textieltech niek: Textieltechniek: W. van Alfen, J. van Barneveld, A. van Beek, G. van Beek, P. van de Bovenkamp, G. J. Groothedde, C. ter Haar, W. van Hardeveld, G. van Kooten, G. Kroesber gen, D. J. van Mónen, E. M. Nagel, W. Schoonderbeek, G. J. Veldhuizen, H. van Veluw, G. van Wagensveld, H. S. v. d. Weyden, M. Wijnberger. Lascursus elektrisch of autogeen: A. van Bennekom, J. van de Bovenkamp, J. v. d. Craats, H. B. Diepeveen, J. A. M. Ebben, H. van Ginkel, M. van Ginkel, W. v. d. Heuvel, R. v. d. Hoef, F. P. Hol, J. v. d. Horst, M. J. Jansen, A. de Kam per, G. de Kamper, A. Keldei'man, G. van Kesteren, A. Lamberts, J. W. Luimes, R. van Manen, W. van Mastrigt, P. v. d. Pol, J. Pomp, G. v. d. Sluis, C. J. Ster- kenburg, W. Veenhof, E. W. van Voort- huysen. Volgende week donderdagavond, de ju bileumdatum, is gereserveerd voor de vereniging zelf. Er zal dan een openlucht concert op de Hof worden gegeven. Er is een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld. In de pauze van dit con cert zal er namens de burgerij een geld som aangeboden worden, bedoeld als ju bileumgeschenk. Het bestuur zal dit be drag aanwenden ter verwezelijking van één der vele wensen. De aanbieding zal op een aardige manier geschieden. Zaterdagmiddag 23 mei volgt er een re ceptie in café Tramstation. In meer intie me kring wordt het jubileum gevierd op 28 mei in combinatie met de jaarverga dering. De feestweek van 8 tot 15 augustus ziet er al zeer aantrekkelijk uit. Eén van En- gelands beroemdste orkesten, de Clou- chester Bross Band, zal het programma openen op zaterdag 8 augustus. De Veen- zangers uit Veenendaal zal het program ma op zaterdagavond 15 augustus beslui ten met een openluchtconcert. Ongetwij feld zullen duizenden die week een be zoek aan Amerongen brengen, omdat ge lijkertijd de lichtweek wordt gehouden. Een ander attraktief punt is de mars van 250 muzikanten door het dorp. Iedere avond zal er wat op het programma staan. Een voor Amerongen ongewoon mu zikaal gebeuren, dat bij de bevolking zeker in de smaak zal vallen. HET VERLEDEN Het is wel eens aardig oude herinnerin gen op te halen, vooral als er in de loop der jaren vele successen zijn geboekt. De bevolking is nauw verbonden met „Ons Genoegen". Hoe kan het ook anders, de vereniging is aanwezig bij iedere ge beurtenis. Men spreekt daarom graag van „onze" muziekvereniging. Het wel en wee van het korps raakt iedere Ameronger. In 1919 is men o.l.v. de huidige dirigent de heer H. A. van Dijk, met de repetities begonnen. Slechts 20 leden telde het korps toen. Hiermede ging men in 1923 naar een concours in Doorn en behaalde daar een De geslaagde cursisten van de Chr. Techn. School in afwachting van de diploma-uitreiking. Een der oudste Veenendaalse firma's drogisterij J. Tak, heeft haar winkel pand aan de Hoofdstraat geheel ge moderniseerd. De winkel, die boven dien groter geworden is, is met moder ne houtbetimmering uitgevoerd, ter wijl ook aan de etalage bijzondere aan dacht is besteed. Het interieur is uit gebreid met een speciaal gedeelte voor cosmetische artikelen en naar de eisen des tijds ingericht. De muren zijn vrij wel overal aan het gezicht onttrokken en de hiervoor in de plaats gekomen betimmering geeft het geheel een keu rig verzorgde indruk. De uitvoerenden van deze verbouwing waren aannemer W. B. de Geit, elektriciteit fa. W. van Schuppen, fa. Plant voor winkelbetim mering en de fa. Chr. Kroes voor schil derwerk. „BATAVIEREN" BELEGEREN APELDOORN In „Berg en Bosch" te Apeldoorn wordt 2e Pinksterdag de Batavus Bromfiets Rally 1959 gehouden. Op initiatief van de heer Rein Veenendaal zullen ook onge veer 80 Batavus-bromfietsberijders uit Veenendaal hieraan deelnemen. De kara vaan start 's morgens om kwart voor zeven en bromt dan via Amerongen, Zeist, Utrecht, Amersfoort naar Apel doorn. Langs deze route zijn vijf con troleposten ingericht. Deze trek, met Apeldoorn als middelpunt, geschiedt uit het gehele land. Tegen 12 uur verwacht men alle Bata vieren in „Berg en Bosch" waar hen een uitstekend amusementprogramma wordt geboden. O.m. treden op het Hotcha Trio, de Spelbrekers en Annie Palmen. Ge legenheid tot deelname - uiteraard alleen voor Batavus berijders - is nog mogelijk. Men kan zich hiervoor opgeven bij rij wielhandel Rein Veenendaal, tot en met zaterdagavond a.s. eerste prijs in de vierde afdeling fanfare. Tot 1931 ging men jaarlijks met succes naar concoursen. In 1930 behaalde men prachtige resultaten in Loenen, waar in de ere-afdeling een eerste plus extra prijs werd gewonnen, rcrt bovendien de eerste prijs in een ere-wedstrijd. In het jaar daarop, uitkomend in superieure-afdeling, weer een eerste prijs. Tot 1951 kon men door verschillende omstandigheden niet meer aan concour sen deelnemen. Via wedstrijden in Voorst, Bergharen en Eindhoven is men nu weer in de ere- afdeling terechtgekomen. Al deze successen behaalde men o.l.v. de zeer ervaren musicus, de heer Van Dijk. Zijn gehele persoon heeft hij in gezet voor het korps. Wie mocht denken dat alles van leien dakje gegaan is, heeft het mis. Er zijn ook moeilijke jaren geweest. Direct na de oorlog daalde het ledental sterk. Een beroep op de jeugd heeft tot gevolg ge had, dat het korps nu vele jeugdige mu zikanten telt. Men heeft het plan, het ledenaantal nog op te werken tot 75, maar eerst moet de jubileumviering ach ter de rug zijn. Ook financiële zorgen zijn er geweest. Het huidige bestuur be grijpt nog niet, hoe de vroegere penning meester, P. Rebergen, de touwtjes aan elkaar heeft kunnen knopen. Dankbaar is men over de wijze waarop de bevolking de vereniging bij de beken de papieractie heeft geholpen. Voor de kas een welkome aanvulling. Ook het tamboerkorps moet genoemd worden. Vijftien jongens en meisjes ma ken hiervan deel uit. Het huidige bestuur is bijzonder actief. Voorzitter J. de Kroon durft wel wat aan dat merken we aan het jubileum-pro gramma. Men heeft nog twee naar voren springende wensen: een nieuwe muziek tent en een eigen repetitielokaal. Wat dit laatste betreft, hier wordt hard aan ge werkt. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. M. Hoonhorst, slaagde dezer dagen voor het examen kraamverpleegster. Haar opleiding ge noot zij van Zuster Mulder uit Veenen daal. COLLECTE RODE KRUIS De afdeling Renswoude van het Ned. Rode Kruis zal gedurende de periode van 25 mei tot en met 6 juni a.s. wederom de jaarlijkse huis-aan-huis collecte organi seren. De opbrengst van deze plaatselijke actie is onder meer bestemd voor de E.H.B.O.- vereniging, de hulpposten met materiaal en bovendien voor de autotocht voor de ouden van dagen. Het bestuur van de plaatselijke afde ling verzoekt daarom deze inzameling met milde hand te gedenken. VERGADERING VROUWENBOND Op 21 mei a.s. hoopt de afdeling Rens woude van de Ned. Christen Vrouwen bond in het gebouw „Rehoboth" weder om een vergadering te houden. Deze avond zal Ds. G. van Duinen uit Wasse naar spreken over het onderwerp „Het Heilige Gewaad". Het bestuur vestigt voorts nog de aan dacht op de landdag, die op 28 mei a.s. wordt gehouden. De leden, die hieraan wensen deel te nemen worden verzocht zich daartoe uiterlijk op 18 mei a.s. bij mevrouw Oostenbrugge op te geven. De Europareis van de sjah wordt vanzelfsprexend in veroanü gebracht met zyn trouwplannen. V anzcüspre- Kend worden er weer anaere namen genoemd, want het „carnet-rose" van oe Douievardoladen moet innoud heo oen. Maar straks ais hy thuis komt en achter zyn senryftatei plaats neemt om zyn plannen te vervolgen, die van verzie een moderne staat moeten ma- Ken, zal Soraya nem met meer toe- ïacnen. Zens naar foto is uit net paleis verawenen. De ex-Keizerin wordt inmiddels vaak gezien in gezelschap van ae Italiaanse prins Kannoiiao usini. Het giote pu- onek kende aeze kanaidaat aauvaiiKe- lyk niet, want ny leeiae rustig in net voorvaderlyK paicis. Zeiden mengde hy zien in net oruKKe en vaak wuiie societyieven van ae itanaanse hooid- siaa, want hij oezocKt liever artiesten cafés dan de veroiyipiaats v^n de aiu>- tocratie. De gerucmen over een moge- lyke verloving met Soraya oraCmen nem echier in net miüucipunt der oe- langsteinng. Hy is 2ö jaar, 1.94 lang, stuoeerae arcneoiogie en oesiuurt oy voorKeur de sneiste automouieien en vliegtuigen. Soraya leerde nem Kennen op een ieestje, georganiseerd door de CirieKse reder Onassis in het Halace- hotel te Sint-MoriLZ en sedertdien neo- oen de veriielaen elKaar niet meer uit het oog venoren. De ex-keizerin mag dan wat „uitjes" hebben gehad met Prins Johannus T'hurn, Antonio Munoz en Haraid Krupp von Bohlen, toch meent men algemeen dat het nu menens wordt. Volgens haar moeder denKt ze steeds aan haar Romeinse prins. EnKele da gen voor Pasen arriveerde ze dit jaar 111 Rome om haar intreK te nemen in „Hotel Excelsior" aan de Via Venuto. NauwelijKs honderd meter verder wo nen de Ursini s. In het paleisje van Kaïmondo wordt Soraya door zyn moe der ontvangen, hetgeen voor enKele Romeinse oagbladen reden was om een extra editie te drukken. Na hun vele gezamenlyke uitstapjes is het wachten nu op de officiële verloving. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE HIELD ZENDINGSAVOND Maandagavond hield de Bond van Vrije Evangelische gemeenten in Ne derland een zendingsavond in het ge bouw aan de Molenweg. Ds. J. Hamers predikant voor de binnenlandse zen ding, sprak over het onderwerp „De weaerkomst van Christus". Joh. Buur man zong op prachtige wijze een aan tal geestelijke liederen. Het geheel maakte op de aanwezigen een diepe indruk. SLECHT VOETBALYVEEK-END VOOR SCHERPENZEEL Zowel het zaterdag- ais het zondag elftal van Scherpenzeel heeft een treu rig sportweekeinde beleefd, in de wed strijd van het zaterdagelftal tegen Posta had men bij de rust al een ach terstand van 5-0 en de einduitslag (9-0) betekent voor hen degradatie naar de derde klasse. De Valleivogels die in Nijkerk een promotiewedstrijd voor de tweede klasse speelden, werden met een 5-1 nederlaag naar huis gestuurd. A.s. za terdag is de returnwedstrijd op het veld van de Valleivogels. Het zondagelftal toonde ook al wei nig spirit. Bij de promotiewedstrijd moest men met 4-1 zijn meerdere er kennen in Utrecht. Voor het merendeel is deze nederlaag toe te schrijven aan de zenuwen van de spelers. dat het gemeentebestuur van Vee nendaal spontaan hulp heeft geboden aan de slachtoffers van de brand aan de Prins Bernhardlaan? dat in samenwerking met de woon ruimtecommissie twee van de drie ge zinnen die door de brand dakloos zijn geworden een huis in Veenendaal toege wezen hebben gekregen? dat de derde dakloze familie een huis krijgt in Gelders-Veenendaal? dat a.s. woensdagavond een groot scheepse oefening van de B.B. gehouden zal worden? dat behalve de B.B. hieraan ook deelnemen de brandweer, M.G.T. en de reservepolitie? dat in verband hiermede een, in een luchtgevecht gewikkeld vliegtuig brandbommen boven Veenendaal uitgooit? dat deze terecht zullen komen in de nabijheid van garage De Haas? dat dit bericht gelukkig geen wer kelijkheid is maar een veronderstelling, benodigd voor de oefening? dat een zestal van de Veenendaalse politie deelgenomen heeft aan een volley baltoernooi in Haarlem? dat de kranige dienaren van Her mandad een 2e prijs uit het vuur sleep ten? dat de overtredingen bij de knip perlichten steeds minder worden? dat het veelal het voetgangersver keer is dat door aarzelen bij de knipper- bollen het rijdend verkeer in twijfel brengt? dat er nog velen zijn, vooral huis vrouwen, die bij een geel verkeerslicht menen te mogen doorrijden? voor betere uurwerken - H00FDSTP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1