Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER MULDER Rijksweg 12 (bij Overberg) eist dertiende mensenleven Voor het eerst een Chr. sportvereniging in Veenendaal Nieuws uit de omgeving WÊÊÊÊÊKÊÊ Oud-strijders herdachten gevallen kameraden van Grebbeberg Komt de Veenendaalse Schaakclub in de promotie-klasse Uittocht van „De Batavieren" op Tweede Pinksterdag Perzië - bondgenoot in de verte AMERONGEN OVERBERG 33e jaargang WOENSDAG 20 MEI 1959 Nr. 40 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Duitse Volkswagen sloeg over de kop Wijziging veteranentoernooi Na wandelen later ook andere sporten Marktberichten Een zomers Idee vakantie plannen Toestand ds. Goedhart bevredigend Veenendaal is metaalwaren- fabriek rijker Gouden echtpaar Wedstrijd tegen Nijmegen onbeslist geëindigd Karavaan van bijna twee kilometer lengte Bromfiets slipte Perzië (I) Weer een nieuwe zaak in de Patrimoniumlaan Wat nu weer Meigedachten ASSURANTIEKANTOOR FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie; IV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 j «voorden 1,—, elk woord meer W*': 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Een gedeelte van Rijksweg 12 ter hoogte van Overberg heeft zaterdag morgen het dertiende mensenleven ge- eist Een Duitse Volkswagen, komend uit de richting De Klomp wilde zijn voorganger, eveneens een Duitse Volks wagen, inhalen, maar verloor hierbij zijn macht over het stuur en sloeg over de kop. Daar dit alles met vrij grote snelheid gebeurde, waren de gevolgen verschrikkelijk. Een der inzittenden werd op slag gedood, terwijl een twee de zwaar gewond uit de wrakstukken werd gehaald en zo spoedig mogelijk overgebracht moest worden naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal. De overige twee inzittenden, waaronder de chauffeur, werden licht gewond. De politie van Woudenberg, die het eerst ter plaatse was, zag zich bij het onderzoek voor grote moeilijkheden ge plaatst, aangezien alle inzittenden van de verongelukte Duitse wagen doof stom bleken te zijn. Aan de verklaringen van de inzitten den van de andere Duitse auto, een stel jongelui uit Essen, die een Pink- sterweek-end in Scheveningen wilden doorbrengen, had men voor een juist onderzoek niet genoeg. Zo vlug moge lijk werd een doofstommen-instituut in Rotterdam opgebeld waar men de po litie meedeelde dat een der leerlingen, kaanstraat, juist met vakantie thuis was. De gewonden waren inmiddels allen! naar het Julianaziekenhuis overge bracht en nadat het meisje thuis was opgehaald, trad zij bij het verhoor met gebarentaal als tolk op. Dank zij deze hulp kon het onder zoek rondgemaakt worden. De zwaar beschadigde Volkswagen is met een kraanwagen naar de firma De Haas gesleept. Naar de organisatoren van het vetera nentoernooi ons meedeelden zijn er enke le wijzigingen aangebracht aan de te spe len wedstrijden. Het definitieve program ma luidt thans als volgt: Vrijdag 22 mei: VSW Frisia, 7 uur; Neveda SKF, 8 uur VSW-terrein. Maandag 25 mei: DS Veenendaal, 7 uur; Ritmeester Panter, 8 uur DS-terrein. Vrjjdag 29 mei: SKF GeHa, 7 uur; VRC GVVV, 8 uur SKF-terrein. De elftallen zijn verdeeld in twee groe pen: Groep A: Veenendaal, GVVV, Frisia, VSW, DS, VRC. Groep B: Ritmeester, Neveda, SKF, het Veenendaalse meisje D. uit de Peli- Panter, GeHa. Voor het eerst in de Veenendaalse sportgeschiedenis is dezer dagen een Christelijke Sportvereniging opgericht die bij voldoende deelname diverse tak ken van sport zal gaan beoefenen. Voor lopig echter is het accent gelegd op dc wandelsport en de organisatoren hopen voldoende leden te krijgen om deel te kunnen nemen aan de Stichtse Heuvel- rugtocht op 6 juni te Amerongen en aan de Avondvierdaagse in Veenendaal. De oprichter van deze sportvereniging is de heer W. v. Hunnik die o.a. drie jaar leider is geweest van de wandelgroep Pehavee van de Tricotfabriek Pehavee aan de Vijgendam. Deze specifieke bedrijfs-wandelgroep - zoals er zo vele zijn in onze plaats - had steeds te kampen met onvoldoende leden om een volwaardig wandelteam samen te stellen. Omdat er in Veenen daal meerdere bedrijven zijn die, omdat er te weinig wandelliefhebbers onder het personeel zijn, zelf geen wandelgroep kunnen samenstellen besloot men de Pe- havee-wandelgroep om te zetten in een Christelijke Sportvereniging waarvan iedereen lid kan worden. Als zodanig is Eiermarkt: aanvoer 118.000 st. Prijzen van 10,— tot 10,75 voor grote eieren en van 6,— tot 9,voor kleine eieren. Alles per 100 stukg. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 65,tot 74,per stuk. Handel redelijk. DOORN. De Doornse politie heeft vo rige week wel een bijzonder geval van bedriegerij meegemaakt. Via een school hoofd werd aangifte gedaan van de vondst van twee tientjes door een der leerlingen. Het geld werd bij de politie gedeponeerd, maar toen de vader van de eerlijke vinder kwam vertellen dat zijn zoon dit geld helemaal niet gevonden had, maar dat hij het meegekregen had om in Zeist boodschappen te doen, kreeg hij het geld van de politie terug. Groot was echter de verbazing toen zich enkele dagen later de verliezer meldde en de gegevens volledig overeenkwamen. De oneerlijke vader bekende al gauw dat hij onder valse voorwendsels de politie 20,- afhandig had gemaakt. EDE. De directie van de N.V. Neder landse Spoorwegen heeft zich, op ver zoek van het gemeentebestuur van Ede, bereid verklaard een plan met kosten- begroting, bestek, bestektekeningen en detailtekeningen te maken ten behoeve van de bouw van een voetgangerstunnel bij het station Ede-Wageningen. Het is de bedoeling dat zowel aan de noord- als aan de zuidzijde de toegang tot de tunnel bestaat uit een normale- en z.g. „luie" trap, welke laatste dient voor hen die met een rijwiel aan de hand de tunnel willen passeren. Op het stationseiland is alleen een normale toegangstrap gepro jecteerd. LEERSUM. De organisatoren van het Bloemencorso Midden-Nederland, dat op 1 augustus a.s. gehouden zal worden, zijn druk in de weer om deze corso-dag weer tot één van de hoogtepunten van de zo mer te maken. Gezien de deelname en het enorme succes van vorig jaar is men optimistisch gestemd. RENKUM. J.l. zondag is gebleken dat uit het Airborne-museum, dat in het be kende kasteel Doorwerth is onderge bracht, een stengun is gestolen. Het wa pen is ontvreemd uit een vitrine aan de muur, waarvan het slot is afgerukt. De stengun was voor gebruik ongeschikt gemaakt. Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofidstraat 51, Tel. 3184, Vdaal men reeds aangesloten bij de N.C.S.U. en de N.C.W.B. Met de vaste kern zal men trachten een grotere vereniging te kweken om dan la ter ook andere sporten zoals volleybal, handbal e.d. te gaan beoefenen. Het eerste streven is gericht op twee wandel-evenementen en wel de Stichtse Heuvelrugtocht en de Avondvierdaagse, waarvoor men binnenkort gaat trainen. Het voorlopig bestuur, dat samenge steld is uit de heren W. v. Hunnik (voor zitter) Groenlaan 2 en G. v. Manen (secre taris) Kostverloren 10 en mej. R. v. d. Bovenkamp (penningmeesteresse) Buurt- laan-W 51, gaat zich a.s. vrijdagavond beraden over de naam die de nieuwe vereniging gaat dragen. Zij die zich als van deze vereniging willen aanmelden kunnen dit doen bij bovengenoemde adressen. rnm>. wWrn®: ïi: De toestand van ds. W. Goedhart, predikant der Ned. Herv. Gem. „Sola Fide", die gistermorgen in het Juliana ziekenhuis geopereerd is, is bevredi gend. De doktoren verwachten een vlot herstel, zodat de predikant hopelijk binnen korte tijd zijn werkzaamheden weer zal kunnen aanvangen. In de gebouwen van de onlangs geli- kwideerde coöperatie „De Eendracht" aan de Prins Bernhardlaan zal een metaal- warenfabriek worden gevestigd. Het Vee nendaalse makelaarskantoor Vermeulen heeft het complex verkocht aan de Han delsonderneming Ostara te Utrecht, die dit bedrijf zal gaan uitoefenen. Naar men verwacht zullen in totaal 30 40 personen in het bedrijf tewerk wor den gesteld. Tot 1 januari a s. is de fabriek nog in de gemeente Ede gevestigd, daarna uiter aard in Veenendaal. Op de Grebbeberg herdachten de oud-stryders van het voormalig achtste regiment infanterie tweede Pinksterdag de gevallen kameraden uit de mei dagen van 1940. De plechtigheid werd bijgewoond door vele nabestaanden, alsmede door de burgemeester van Arnhem, destijds garnizoenstad van het achtste regiment en de waarne mend burgemeester van Rhenen, wet houder W. Klaassen. Mr. B. Coops, voorzitter van de ver eniging 8 R.I.-1940, sprak het openings woord. Hij constateerde, dat ons volk steeds minder belangstelling gaat to nen voor herdenkingen als deze. Het verheugde hem, dat de mannen van 8 R.I. in zo'n groten getale aanwezig waren. De betekenis van vrijheid en onafhankelijkheid wordt door velen niet meer begrepen. In mei 1945 voel den meer mensen zich vrij dan op het ogenblik. Het mag ons tot grote dank baarheid stemmen, dat hier op de Greb beberg de tekenen zijn opgericht voor wat nationale vrijheid kan kosten. Na de woorden „Bewaar het onder pand, dat u is toevertrouwd, dat is de vrijheid", klonk een trompetsignaal. Het was „The Last Post". Daarna beklom de aalmoezenier A. V. J. Schellekens het spreekgestoelte, dat was geplaatst naast het 8 R.I.-mo- nument, waarin de namen van alle ge vallenen zijn gebeiteld. Aalmoezenier Schellekens, die oud aalmoezenier pastoor W. Joosten ver ving, vroeg zich eveneens af of wij de vrijheid nog wel waardeerden. Er wordt soms met onze vrijheid gesmeten, stel de hij vast. De wereld vergeet, dat er alleen maar vrede mogelijk is bij God en dat er geen eenheid kan zijn, wan neer die niet opgebouwd wordt in God. De Rhenense muziekvereniging „Ons Genoegen" speelde hierna de koraal „Wilt heden nu treden", waarna de oud-veldprediker van het regiment, Ds. Joh. Gerritsen Jr. sprak. Herdenken is aldus ds. Gerritsen, we moeten voort. We hebben een taak. We moeten posi tief werken in dit leven. God zet door ons zijn werk voort. Laat over de droef heid van deze dag de dankbaarheid triomferen, opdat we in vertrouwen kunnen uitzien naar de toekomst. Na de kranslegging door enkele oud strijders en door de afdeling Arnhem van de Kon. Ned. Bond van Onderoffi cieren werd met het spelen van twee coupletten van het „Wilhelmus" en met een rondgang langs de graven de jaar lijkse Pinksterherdenking besloten. De heer H. W. Septer en mevrouw B. Septer-van Maanen, wonende aan de Julianastraat 52, hopen op woens dag 27 mei a.s. met hun zes kinderen en zestien kleinkinderen de dag te her denken, dat zij 50 jaar geleden in het huwelijk traden. Bruidegom en bruid, die respectie velijk 72 en 70 jaar oud zijn, mogen zich beiden nog in een goede gezond heid verheugen. Onze hartelijke gelukwensen bij de vele die nog zullen komen. DE SJAH VAN PERZIë OP ROND REIS. De Sjah van Perzië, die vandaag in ons land aangekomen is, bracht ook een driedaags officieel bezoek aan Engeland. Nadat hü in het Londense Victoria Station door de Engelse Ko ninklijke familie was begroet, reed hij met Koningin Elizabeth en Prins Philip in een open calèche naar het Bucking ham Palace. De foto laat zien hoe het rjjtuig Victoria Street inreed. Wat zal de uitslag zijn van de arbitragecommissie omtrent de j.l. zaterdag ge speelde promof»ev: 'istrijd van Veenendaal I tegen SMB IV? Dit is de grote vraag die thans in de gelederen van de Veenendaalse Schaakclub heerst. De laatste wedstrijd die de Veenendalers speelden om een plaats in de hoogste klasse van de Osbo is namelijk onbeslist geëindigd. Onderling overleg, toen de partijen na het verstrijken van de speeltijd afgebroken waren, liep op niets uit en er werd besloten de partijen ter arbitrage op te zenden. Aan deze commissie is dus het laatste en misschien voor Veenendaal verlossende woord. Overigens is de wedstrijd in de beste verstandhouding gespeeld. Beide teams maakten kans op promotie, alleen met dit verschil dat Veenendaal aan een gelijk spel al voldoende had. De Nijmeegse club, bestaande uit spelers van 13 tot 18 jaar, kwam enigszins „ver zwakt" namelijk met vier invallers aan de start. Ondanks het leeftijdsverschil moest Veenendaal aanvankelijk danig op haar tellen passen, omdat de theoretische ken nis van de tegenstanders onderschat werd In het verdere verloop van de strijd her stelde Veenendaal zich echter op behoor lijke wijze. Toch gelukte het SMB het eerste punt De eventuele langslapers bü het Davidsplein hebben Tweede Pinksterdag hun hobby niet kunnen beoefenen. Al vroeg in de morgen was het een hels kabaal van welgeteld vierennegentig bromfietsen die met knetterende motoren gereed stonden om deel te nemen aan de landelijke Batavus Bromfiets Ralley 1959, met als eindpunt Apeldoorn. De organisator van de Veenendaalse ploeg, de heer Rein Veenendaal, zag zich voor de bijna bovenmenselijke taak geplaatst de lange file brommers, die (toen men op de weg Amersfoort-Apeldoorn voor de verkeersveiligheid achter elkaar moest rijden) een lengte bereikte van bijna twee kilometer, langs de zeer drukke wegen te leiden, hetgeen echter, behoudens een ongeval van één der deelnemers bij Maarsbergen, vlot is verlopen. Als be kroning van deze sportieve rit wisten „De Batavieren" beslag te leggen op drie eerste en diverse kleinere prijzen. Behalve de vierennegentig bestuur ders waren er ook nog circa tachtig duo-passagiers die de frisse morgen lucht, hier en daar vermengd met de uitlaatgassen, trotseerden en welge moed het gemotoriseerde ros bestegen om via Eist, Amerongen, Maarsbergen en Amersfoort het einddoel Berg en Bosch in Apeldoorn te bereiken. Met voor en achter de karavaan een reclamewagen, die tevens technische niet alleen een moment van bezinnen, hulp verleenden, vertrok de stoet naar Amerongen waar zonder moeite de eer ste controlepost gepasseerd werd. Op de weg naar Maarsbergen stak het pechduiveltje voor de eerste maal zijn kop op. Een gebroken ketting luidde het noodsignaal, een euvel dat gauw verholpen was. De tweede con trolepost in Amersfoort leverde ook geen moeilijkheden op en na het sein „achter elkaar gaan rijden" in verband met de verkeersveiligheid, toerde men in de richting Apeldoorn. Het was een fantastisch gezicht de lange rij brom- te scoren, waarna nog twee remises volg den en na ruim drie en een half uur spe len de gelijkmaker. Na het verstrijken van de speeltijd was de stand 3-3. Zoals reeds gezegd, onderling overleg hielp niet en de partijen werden ter ar bitrage opgezonden. De definitieve uit slag is dus niet bekend. Wordt Veenen daal een gelijk spel toegewezen dan is het na twee keer falen geiukt in de pro motieklasse door te dringen. Bij het te genovergestelde geval zal Veenendaal volgend jaar opnieuw een kans moeten wagen. De persoonlijke uitslagen waren: Veenendaal I SMB IV J. Konings H. Biessels afg. J. de Vries G. Rengers afg. C. v. Genderen W. Timmermans afg. D. Willemsen Th. Begheyen 0—1 J. N. Elenbaas H. Mooyaart V2-V2 M. Vink J. de Witte 1—0 D. J. v. Manen J. v. Reus afg. L. Ebskamp H. Willems 0—1 J. Griffioen L. Biessels V1-V1 J. H. Schell H. Martens 1—0 mers, die met een snelheid van onge veer 30 km per uur reden, als een rups over de weg te zien „kruipen". Juist toen men ging denken dat alles zonder verdere mankementen zou ver lopen, gebeurde een ongeval dat enigs zins een domper op de ralley-vreugde zette. De heer S. uit de M. Hobbema- straat en zijn duopassagier raakte met zijn brommer van het fietspad af. Bij zijn pogingen hier weer op te ko men slipte hij tegen de opstaande rand en maakte een lelijke val. Met een hoofdwond en een hersenschudding is hij met een ambulancewagen naar het ziekenhuis in Apeldoorn overgebracht. De duo-passagier liep slechts enkele ontvellingen op. DRIE EERSTE PRIJZEN De karavaan, onderweg versterkt door een aantal Batavus-berijders uit Rotterdam, was inmiddels in Berg en Bosch in Apeldoorn gearriveerd, waar een verzameling bromfietsen stond die bijna niet te tellen was. (Zie verder pagina 2) A.M. fabrieksarbeider te Veenendaal, had met zijn bromfiets op de Frankenenweg te Ede teveel links gereden, waardoor een botsing met een andere ,hem te gemoetkomende bromfietser, volgde. Ik heb hem in het geheel niet zien naderen, zei M. vrijdag voor het Wage- ningse kantongerecht. Hij kwam de on bewaakte spoorwegovergang in de Nieu we Maanderbuurtweg af en zwenkte plot seling in mijn richting de Frankenenweg op. Zijn snelheid was veel te hoog. U moet voortaan beter opletten, meende de officier. Dat doe ik al. Ik kijk steeds goed uit, antwoordde M. Dan moet u voortaan nog beter op letten, besloot de officier, die daarna 20,of 8 dagen eiste. Rekening houdende met de financiële toestand van verdachte, maakte rechter v. d. Brand er 15,— of 6 dagen van. G. S., landbouwer te Lunteren, had zijn veertienjarig zoontje in de periode van 25 september tot en met 3 oktober niet naar school gestuurd, hetgeen hem vrij dag voor het Wageningse kantongerecht bracht wegens overtreding van de leer plichtwet. De bieten moesten nodig van het land en daar heeft hij bij geholpen, zei verdachte. Het moest wel, want ik had niemand anders. U hebt toch ook nog een paar doch ters. Waarom deden die het niet, infor meerde de rechter. 't Was nattig en vies op het land. Zoiets is geen vrouwenwerk, meende S. Als u uw zoontje nu eens niet had gehad. Dan had toch ook iemand anders het karwei op moeten knappen, hield de rechter vol. Dan had misschien m'n zoontje van dertien jaar geholpen, zei verdachte. De officier eiste 12,50 of 4 dagen, maar de rechter verhoogde tot 15,of 6 dagen. T. v. d. B., landbouwer te Bennekom, doch op het ogenblik in militaire dienst, verleende enige tijd geleden met zijn bromfiets geen voorrang aan een van links komende motor, toen hij de krui sing Soetendaalseweg-Brinkerweg in zijn woonplaats opreed. Vrijdag verscheen Van de B. voor het kantongerecht te Wa- geningen om zich voor deze overtreding te verantwoorden. Ik zag de motor eigenlijk te laat om nog te kunnen stoppen, vertelde ver dachte. Onmiddelijk daarna kwamen we in botsing. U wist toch wel, dat een motor voor rang heeft boven een bromfiets, vroeg rechter v. d. Brand. Nu wel, maar toen nog niet, beken de verdachte. Inderdaad, zo staat het ook in het proces-verbaal, zei de rechter. U meende, dat ieder, die van rechts kwam voor mocht gaan, maar zo is het nu eenmaal niet. Snelverkeer gaat voor het lang zame. Als ik u was zou ik eerst de ver keersregels maar eens leren voor ik weer op een bromfiets ging zitten. Hebt u de motorrijder nog een schadevergoeding moeten betalen? Alleen de bromfiets was beschadigd en dat heeft me zo'n veertig gulden gekost, antwoordde v. d. B. De officier, mr. Leusink, eiste 35. of 7 d., docht omdat verdachte als soldaat slechts weinig soldij ontvangt, wilde rechter v. d. Brand het bij 30.of 12 dagen laten. Bij verstek werd vrijdag mevr. H. W. van D.-P. uit Ede voor het Wageningse kantongerecht veroordeeld tot een boete van 15.— of 6 d. omdat zij met haar bromfiets geen voorrang had verleend aan een van rechts komende wielrijder. Hierdoor was een botsing ontstaan. De fietser W. F. E. S., schrijver te Ede, verscheen vrijdag als getuige in deze zaak. Het gebeurde op oudejaarsavond, zo vertelde hij, en ik wilde van de Specht laan in Ede linksaf de Wulplaan inslaan. In de Wulplaan reed een dame op een bromfiets met een meisje achterop. Zij stuurde eerst wat meer naar rechts, zo dat ik kon passeren en zwenkte toen plotseling naar het midden van de weg. Ik was daar niet op verdacht en kon toen een aanrijding niet meer voorkomen. Mevrouw Van D. verklaart volgens het proces-verbaal, dat zij juist door uw manier van rijden in verwarring ge bracht is, wierp rechter v. d. Brand te gen. Absoluut niet waar, antwoordde S. Ik ging pas weifelen toen zij onverwacht haar stuur naar links draaide. Conform de eis volgde hierop de ver oordeling tot 15.of 6 d. Het bezoek van Sjah Mohammed Riza Pahlevi van Perzië aan ons land vestigt opnieuw de aandacht op het land dat, sinds Mossadek (al tranen- stortend) voorpagina-nieuws maakte, een beetje uit onze gezichtskring verdwenen is. Maar de gebeurtenissen in Egypte, Irak, Syrië, Libanon en Jordanië wijzen er wel op hoe belangrijk de positie van Perzië isvooral als lid van het „Bagdad-pact". Perzië heeft eens de ganse toenmaal bekende wereld beheerst, in de dagen van Cyrus en van Darius, die tot over de Donau doordrong, het machtige Egypte aan zich onderwierp en Griekenland be dreigde vóór de Griek Alexander de Grote een ander wereldrijk stichtte en Perzië ten onder ging. Niet alleen de in drukwekkende ruïnes van steden als Persepolis en Susa (bekend uit het ver haal van Esther), maar ook een hoog op gebloeide litteratuur herinneren aan die gouden tijd. Gewelddadige stromen zijn sindsdien over het land heengespoeld: Hunnen, Ro meinen, Arabieren (die er de Islam in- troducerden) Mongolen; het is verteerd door binnenlandse twisten en verloor gaandeweg meer van zijn betekenis. In de negentiende eeuw vormde het een twistappel tussen Russen en Engelsen zoals het nu nog èn door de Russen èn door het westerse blok wordt begeerd als bondgenoot. HARDHANDIG Perzië is vijftigmaal zo groot als Neder land en telt toch maar rond tweemaal zoveel inwoners. Grote gedeelten, b.v. de „Groe Zoutwoestijn" in het noodoosten, zijn vrijwel onbewoond wegens hun on vruchtbaarheid. De landbouw vormt het voornaamste bestaansmiddel der bevol king, tenminste daar, waar het niet te dor en te droog is. Maar de voornaamste inkomstenbron voor het land isolie. Eeuwenlang is het geregeerd geweest door feodale heersers. De weelde van enkelen was gebaseerd op de armoe en ellende van velen. Daarin kwam wel enige verandering toen Sjah Riza Pahlevi, de vader van de tegenwoordige keizer, het heft in han den nam. Inderdaad namwant via een militaire staatsgreep kwam hij, de voormalige kozakkenofficier ,aan het be wind. En hij regeerde krachtig en voerde vele hervormingen door, o.a. de afschaf fing van de sluier voor vrouwen, een nieuw onderwijs-systeem, betere wegen en industrialisatie. Riza Sjah regeerde met vaste hand. Hij zag er niet tegenop één van zijn mi nisters, die het niet met hem eens was, eenvoudig het raam uit te smijten. Hij onderdrukte ook iedere democratische kritiek en één der slachtoffers van zijn strenge gezagshandhaving was Mossadek, die maanden in ccn smerige cel /.uchtte vóór de tussenkomst van de kroonprins (de tegenwoordige Sjah) hem daaruit ver loste. Mohammed Riza heeft niet veel plezier van zijn edelmoedigheid beleefd. MOSSADEK Perzië kwam opeens weer in het brand punt van de belangstelling toen deze Mossadek, een merkwaardige fanaticus, die over een geweldige tranenvloed be schikte en bij voorkeur vanaf zijn bed. regeerde (zodat hij steeds als een huile balk in pyama werd afgebeeld), de stout moedige greep deed naar de grootste rijk dom van het land, de olie, die, naar hij zei, aan heel de bevolking ten goede moest komen. Hij vergat gemakshalve dat, als het aan Perzië gelegen had, die olie nog in de bodem zou sluimeren en het land nog een arme woestijnstaat zou zijn. Hij vergat ook, dat je aan olie niets hebt als je er geen klanten voor hebt en toen het land aan de rand van een failli- sement stond, was het spel van Mossadek uitgespeeld. De Sjah, praktisch een ge vangene in eigen paleis, kreeg de macht weer in handen en Mossadek verdween, thans voor langer tijd, in de gevangenis. Hij is thans weer op vrije voeten, maar laat niets meer van zich horen. PERZIë IS VLAK BIJ De keizer van dit land brengt thans een officieel bezoek aan westelijke lan den, onder andere aan Nederland. Hij komt zeker niet als toerist, want recente gebeurtenissen hebben hem wel duidelijk gemaakt, dat Perzië's positie moeilijk is. Het land grenst aan Sovjet-Rusland en Meer en meer krijgt de Patrimonium laan het karakter van een winkelstraat. Woonhuizen worden omgebouwd tot win kelruimtes en de manier waarop dit ge schied is bij de firma W. Rebergen, die j.l. vrijdagmiddag een filiaal op nummer 65 opende, is een felicitatie waard. Een niet groot en toch praktisch en naar de eisen des tijds ingerichte winkel is het resultaat van een deskundig uit gevoerde verbouwing. Rekken van ge vlamd hout tonen een uitgebreide collec tie van herenmodes, sportcolberts, panta lons en regenjassen terwijl de firma met de ingebruik name van dit filiaal tevens de verhuur van nieuwe gelegenheids kleding ter hand heeft genomen. Diverse artikelen o.a. de collectie strop dassen zijn geaccentueerd door schijn werpers vanaf het plafond. Bijzondere aandacht verdient ook de etalage, die zijn bijnaam „de ogen van de zaak" eer aan doet. Tot laat in de avond moest de firma felicitaties in ontvangst nemen. Ook aan bloemstukken die nu eenmaal bij een opening horen, ontbrak het deze onder nemende firma niet. GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN Maandagavond 25 mei a.s. komt de gemeenteraad van Amerongen in ver gadering bijeen. Op de agenda staan: belegging gelden, afsluiting Lieven- daal, verkoop gemeenteterrein, sane ring bebouwde kom en rondvraag. LANDBOUWER VERLOOR EVENWICHT De landbouwer W. v. d. G. in Over berg verloor tijdens het schoonmaken van de hooizolder het evenwicht en viel van vrij grote hoogte op de grond waar hij bewusteloos bleef liggen. De ontboden geneesheer dr. Hoek uit Woudenberg constateerde een gebroken rib en schaafwonden. Afghanistan, aan Turkije, Irak en Pakiis- tan. Turkije hoog in het noorden, Pakis tan in het zuiden zijn de krachtigste sup porters van de westelijke politiek, zoals die is belichaamd in het Bagdatpact. Maar in Bagdat (de hoofdstad van Irak) is veel veranderd. De koning is vermoord, de dictator Kassem speelt daar baas en flirt met de Russen. Perzië vormt een on misbare schakel in de keten, die toch al zo verzwakt is door wat er in Jordanië, Syrië en Irak is gebeurd. Olie is het levensbloed van het westen. Amerika kan zichzelf gedeeltelijk voor zien. Europa niet. Dat is aangewezen op het Nabije Oosten. Het geval Mossadek heeft getoond, hoe gemakkelijk deze le vensader kan worden afgeknepen trouwens, ook Nasser heeft daaraan in dertijd een handje meegeholpen, hoewel hij thans, geschrokken van de geesten die hijzelf heeft opgeroepen, zijn draai schijnt te nemen en bang voor de Russen is geworden. Mede daardoor is de on langs gehouden olie-conferentie een vrij tamme geschiedenis geworden Daarom is het bezoek van de keizer van Perzië aan de westerse landen een zeer belangrijke gebeurtenis. En het is in ieder geval een bijzonder aangename bijkomstigheid, dat de jonge vorst aan het hoofd van deze staat, zo veler sym pathie geniet en op een hartelijk welkom kan rekenen. De tijd is voorbij dat we Perzië konden beschouwen als een ver-afgelegen land. Wat in Perzië al of niet gebeurt, heeft zijn invloed op onze boterham, misschien op ons zijn of niet-zijn. We zijn wereld burgers, of we willen of niet. En daar- bm komt de Sjah niet slechts als een in teressante vreemdeling, maar als een vorst, die we graag als bondgenoot zien. (Nadruk verboden) Het Franse ministerie voor de bur gerluchtvaart heeft een prijsvraag uit geschreven voor het ontwerpen van een tweepersoons vliegtuigje dat zo lang zaam als 30 km per uur moet kunnen vliegen. De opvoering van de musical My Fair Lady in Londen en New York loopt al meer dan ee:i jaar. Het aantal bezoekers in Londen heeft het miljoen overschreden. Opbrengst tot nu toe 15.000.000,—. In de New York Herald Tribune staat een advertentie waarin de solda ten aangeraden wordt een auto te ko pen, waardoor zij meer indruk zouden kunnen maken. Over ruim twee jaar hoopt men klaar te zijn met een verkeerstunnel onder de Mont Blanc die 12 km lang wordt. De Italianen zijn reeds 500 m. in de berg doorgedrongen. Ondanks de zware verliezen in de Tweede Wereldoorlog is de bevolking van de Sowjet-Unie, die voor de oorlog 190.700.000 bedroeg, tot 208.800.000 in 1959 gestegen, d.w.z. met 18.1 °/o. Een brief die Ludwig van Beetho ven in Wenen in 1804 schreef, is vorige week op een Londense veiling voor ruim 22.000 gulden verkocht. Omdat een huiseigenaar in Rome niet op tijd zijn huur kreeg, heeft hij met een vrachtwagen die hij als bull dozer gebruikte, het huis in puin ge reden. De bewoners liepen geen letsel op. De wedstrijden om het wereldkam pioenschap ploegen zullen dit jaar in Noord-Ierland worden gehouden. Twaalf landen, w.o. Nederland, zul len aan de wedstrijden deelnemen. Een verguld zilveren tafelservies dat Napoleon 150 jaar geleden aan zijn vrouw Josephine cadeau deed, is op een veiling te Bern verkocht voor 060.000 Zwitserse francs. Zo is de onvolprezen mei Bijna weer voor de helft voorbij Nu groen de planten, bomen siert De natuur zijn weergeboorte viert 'k Geniet daag'lijks van 't mooi [gezicht Van contrasten, tussen donker en licht Die aanblik boeit mij telkens weer Van 't jonge groen, zo licht en teer Zie ik, wandelend in de morgenstond Donkere dennen vaak als achtergrond Met lichte berkjes vaak daarvoor Dan vind ik dat steeds een mooi decor Ook 't eikelblad is er nu weer (Steeds 't laatste, naar ik constateer) Maar goed, het komt toch op z'n tijd Doch alles raakt ook 't blad weer [kwijt Heel weinig staat men meestal stil Bij wat het tot ons zeggen wil Alles is tijdelijk in het leven Wat voorjaar en zomer ons mild [geven Is ook gedoemd weer te verdwijnen Als de najaarsstormen weer [verschijnen De lente is wel 't mooist seizoen Met al dat mooie, jonge groen Vaak denk ik, 't gaat te gauw voorbij Vooral de uitzonderlijk mooie mei Ver van de drukte en het jachten Bestormen mij deze meigedachten. J. M. ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN KERKÊWIJK I(i7 'TEl.JOOO VEE N E NOAAL Gevolmachtigd* van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1