Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken B.B. - met andere hulpverleningsdiensten - hield grootscheepse oefening De Wereld van WEEK-tot-WEEK Vliegtuig wierp brandbommen uit Zweet en tranen Veenendaalse melkinrichting gaat smaak van de melk veranderen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Perzië (II) Mohammed Riza Pahlevi, keizer van een sprookjesland H ist U föetzcruut&ale WEKKERS hZ90 33e jaargang VRIJDAG 22 MEI 1959 Nr. 41 Uitgave: „De Gelderse Vallei'' Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee' Uitslag teken- en fotowedstrijd „De Instuif'' BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK 31 mei nieuwe dienstregeling voor busvervoer Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Ritmische cursus van „Sparta" bijna vol Zweefvliegtuig landde bij de Dijkstraat Van „kooksmaak" over tot de ouderwetse „rauwe melk" smaak Waarde gestegen tot 12,50 1 AC 723545 Volksuniversiteit houdt ledenvergadering Gegevens Avondvierdaagse Wat doet het Rode Kruis allemaal met uw guldens? GEEF daarom GUL(DENS) Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 533427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.G5 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het bezoek dat Z.K.M. de Sjah van Perzië donderdagochtend op de tweede dag van zijn staatsiebezock, in gezel schap van het Nederlands Koninklijk paar, heeft gebracht aan de N.V. Ko ninklijke Nederlandse vliegtuigfabriek Fokker, droeg in alle opzichten het stempel van „friendship". „Friendships" werden gebouwd onder het goedkeu rend oog van de keizerlijke bezoeker (links) „Friendships" straalden daad werkelijk grote belangstelling voor de hoge gast uit (foto rechts) „Bericht voor PHBB Bericht voor PHBB Brandbommen gevallen by Industrielaan twee blindgangers stop. Zuivelstraat en begin Industrielaan gestremd stop Bijstandverlening demonteerploeg" einde van dit bericht." Snel maar rustig klonk de stem van de telefoniste die in de kelder van perceel Parallelweg 1 o.m. dit bericht aan de Commandopost van de BB via een induc- torlijn doorgaf. Dit was het begin van een grootscheepse oefening die de B.B., in samenwerking met brandweer, mobiel geneeskundig team en de reserve- politie j.I. woensdagavond in de omgeving van de Industrielaan-Parallelweg- Kerkewijk hield. Ongeveer een uur lang hebben deze hulpverleningsdiensten met man en macht de denkbeeldige ramp, die zoveel mogelijk realistisch ge maakt was, bestreden en hoewel hier en daar enkele fouten gemaakt zijn is toch bewezen hoe nuttig deze diensten zowel in vredestijd als in oorlogstijd zijn. Na afloop van de oefening kwamen alle genodigden en deelnemers in gebouw „'t Trefpunt" byeen waar burgemeester Bakker, die gedurende de gehele oefe ning op het terrein aanwezig was, in een korte rede de prestaties van de deel nemers roemde. Onder de autoriteiten die de' oefening bywoonden bevonden zich, behalve burgemeester Bakker, ook de inspecteur van politie W. Dekker en de assistent van de Commissaris der Koningin, de heer Kupers. De veronderstelling luidde dat een in een luchtgevecht gewikkeld vliegtuig een aantal brandbommen uitwierp in de omgeving van de Industrielaan. Bij deze brandbommen werden eveneens twee niet ontplofte brisantbommen aangetroffen. Allereerst kwamen de blokploeghoof- den in actie. Zij stelden de wijkpost die in het pand van de heer Van de Lust- graaf is gevestigd, van de feiten op de hoogte, waarna deze onmiddellijk de commandopost opriep, via een inductor- lijn. Op deze post, die bezet was door de heer Wilmink, werden de andere hulp verleningsdiensten, de brandweer, de po litie en het M.G.T. opgeroepen om hulp te verlenen. Precies om half acht waren alle ge alarmeerde diensten op het terrein van de ramp aanwezig. De reservepolitie droeg zorg voor een behoorlijke afzetting van wegen en de omgeving van niet-ont- plofte bommen, terwijl de brandweren van Stichts- en Gelders-Veenendaal de uitgebroken brand aan het noordelijke gedeelte van de Industrielaan gingen be strijden. De bijzonderheid hiervan was dat beide brandweren in zogenaamd aan- jaagverband werkten. Deze methode wordt toegepast wanneer de waterwin- plaats zich ver van de brandhaard be vindt. In een dergelijk geval zou de af stand te groot zijn om met één wagen het water door de slangen naar de brand te pompen. Dit lost men dan op door hal verwege één, of indien nodig meerdere, wagen in te lassen die het water als het ware weer een extra zetje geeft. De blokploegen van de B.B. hadden in tussen hun handen vol aan het verzorgen van de vele gewonden die in de huizen en op de daken op hulp lagen te wachten. De E.H.B.O. had de gewonden vooraf voortreffelijk gesminkt. Aanvankelijk een beetje onwennig - de blokploegen deden wat schuchter - was de B.B. al gauw volop in actie. Op vele plaatsen tegelijk werden de gewonden snel verbonden en afgevoerd naar het De uitslag van de onlangs georgani seerde foto- en tekenwedstrijd, die een onderdeel vormde van de feestelijke opening van het nieuwe jeugdgebouw, is nu bekend geworden. Bij de teken wedstrijd ging in de groep 5-8-jarigen de eerste prys naar Alie Kranen burg en de tweede prys naar D in i e D i n s b a c h. De eerste prys van 9-14- jarigen was voor J. V e e n h o f en de tweede prijs voor G. Dinsbach. Bij de fotowedstrijd vielen de vol gende prijzen: 15-18 jaar: le prijs E. van Schuppen, Eikenlaan 20 (bon van 10,2e prijs W. v. d. Weerd, De Sav. Lohmanstr. 26 (bon van 5, 14 jaar: le prijs J. Jansen (bon van 7,50) In deze categorie is maar één prijs beschikbaar gesteld wegens de kleine deelname. Bijzondere vermelding verdienen een aantal tekeningen van Steven Methorst uit de Klaas Katerstraat, die echter niet voor een prijs in aanmerking kwam omdat hij buiten mededinging aan de wedstrijd deelnam. De prijzen zijn af te halen a.s. zater dagavond van half acht tot acht uur aan het jeugdgebouw aan de Industrie laan. Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 B.B.-leden hebben een gewonde op het dak van het Veenendaals Automobiel bedrijf verbonden en gaan het slacht offer via de ladder op de begane grond brengen. gewondennest in de wachtkamer van het station. De dikke rookwolken van de brand aan de Industrielaan trokken on heilspellend over hef rampgebied en het aantal gewonden dat door het Mobiel Geneeskundig Team werd behandeld groeide gestaag. TRAANGAS Tegen kwart voor acht - de hulpver lening was volop gaande - kreeg de re servepolitie de mededeling dat enkele personen zich tijdens de rampbestrijding meester probeerden te maken van geld en goederen van getroffen personen. Eén der misdadigers - achterna gezeten door de politie - zocht zijn heil in een box van garage Vonk. De politie ging onmiddellijk tot de aanval over en na gebruik van enkele traangasbommen gaf de man zich over. De B.B.'ers die in deze omgeving werk ten hebben ongetwijfeld veel last gehad van het bijtende gas dat het gezichtsver mogen zo goed als geheel wegneemt, maar de hulpverlening ging door. Het publiek begon zich „huilend" te verwijderen en naar de reacties te oor delen hebben zij zich afgevraagd hoe de Blijkens de nieuwe, per 31 mei a.s. ingaande dienstregeling voor bussen zyn er wat de verbindingen met Vee nendaal betreft weinig wijzigingen aangebracht. De vertrek- en aankomst tijden van de N.V. Ned. Buurtvervoer My. zijn onveranderd gebleven. Bij de N.V. v.h. fa. Wed. A. W. de Haas zijn in verband met de verlegging van het begin (eind)punt wel enige dienstwijzigingen ingevoerd. De bus sen op de dienst Veenendaal-Utrecht zullen vijf minuten eerder vertrekken vanaf de Dijkstraat, dus steeds 20 mi nuten voor het uur. De dienst Veenen- daal-Elst, waarvan het beginpunt bij de Holleweg blijft, vertrekt in plaats van op hele uren nu ook 20 minuten over ieder uur. De verdere ritten hebben geen ver andering ondergaan. Bij de genoemde maatschappijen zijn dienstregelingen verkrijgbaar waarin het gehele streekvervoer van Amster dam tot Arnhem vermeld is. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaal weg 2 - Tel. 2918 B.B.'ers - ondanks het gas - op hun post bleven. WIJKPOST DRAAIDE OP VOLLE TOEREN! Tijdens de oefening zijn wij een kijkje wezen nemen in de kelder bij de heer Van de Lustgraaf, waar de Wijkpost het centrale punt vormde. Telefoniste Letty Jansen gaf bijna voort durend berichten door aan de commando post die haar overhandigd werden door het wijkhoofd, de heer Molenbeek en het reserve-wijkhoofd, de heer Van de Lust graaf. De taak van deze heren bestond uit het schiften van de B.B.-berichten- formulieren die de hulpverleningsdien sten per ordonnans aan de wijkpost door gaven. Eén der berichten luidde bijvoorbeeld: „branden geblust - gewonden genaamd., afgevoerd naar gewondennest - ploeg X" (Zie verder pagina 4) De ritmische cursus, welke onlangs door de gymnastiekvereniging „Sparta" is ingesteld en waarvan reeds één les door de Utrechtse lerares, mej. Jacobs, is gegeven, is nagenoeg volgeboekt. De cursus blijkt een dermate aantrekkings kracht op de dames uit te oefenen, dat zelfs liefhebsters uit Woudenbei-g kwa men. In totaal kunnen ongeveer 30 dames worden geplaatst en thans zijn nog vijf plaatsen beschikbaar. De cursus wordt gegeven op donderdagavond om 9 uur in het gymnastieklokaal J. G. Sandbrink- straat. Wegens gebrek aan termiek heeft donderdagmiddag op een aardappel veld bij de Dijkstraat een zweefvlieg tuig een noodlanding moeten maken. De piloot die meedeed aan een wed strijd, was vol goede moed van het vliegveld Teriet gestart maar moest, omdat er niet voldoende termiek was, al vrij spoedig het luchtruim verlaten. Omwonenden die de verrichtingen van de zweefvlieger bij het zoeken naar een geschikt landingsterrein al enige tijd gadegeslagen hadden waren vrij spoedig bij het gelande toestel aan wezig. Na eerst telefonisch hulp inge roepen te hebben, begon de piloot zijn vliegtuig te demonteren, waarna hij vervolgens een schets maakte van de omgeving. Als bewijs voor zijn - ove rigens geslaagde - landing, verzocht hij enkele omstanders hun handteke ning te plaatsen. Enige tijd later is het vliegtuig met een auto opgehaald. RODE KRUISCOLI ECTANTEN GAAN OP PAD „Ik hoop dat u allen uw best zult doen om een zo groot mogelijk succes te be halen." Met deze, woorden, j.I. donder dagavond bij de uitreiking van de nodige materialen voor de Rode Kruis-inzame- lingsactie, door de heer Welle gesproken, gaan de Rode Kruis-collectanten binnen kort op pad. Er zijn voldoende collectan ten om geheel Veenendaal te kunnen be werken en gezien de resultaten van voor gaande jaren zijn de de verwachtingen hoog gesparm.n. Tijdens deze bijeenkomst is tevens be sloten de aanvankelijk geplande straat collecte, die bij het optreden van de Rode Kruis-drumband op zaterdag 30 mei a.s. gehouden zou worden, niet door te laten gaan. Wel zal tijdens de show van de drumband op het Slot. de Bruïneplein door het Jeugd Rode Kruis gecollecteerd worden, maar dan alleen op en in de on middellijke nabijheid van het Slot. de Bruïneplein. „Over smaak valt niet te twisten" luidt het spreek woord en over eenkomstig deze stelregel gaat de N.V. Veenendaal- sche Melkinrich ting en Zuivelfa briek de smaak van de melk ver anderen. In de loop van de vol gende week zul len de huisvrou wen het idee kry- gen echte koemelk te hebben gekocht hoewel in feite de kwaliteit van de melk ongewij zigd blijft. Blij kens een circu laire die de Ve- miez dezer dagen aan alle afnemers zal verstrekken is men er van over tuigd dat de con sument de smaak anders zal vinden dan voorheen, maar dat men te vens moet erken nen dat de smaak veel lekkerder is. De smaakveran- dering is een ge- r. volg van het feit dat de melk op 1 lagere tempera- tuur gepasteuri- seerd kan worden. Hiertoe is de be- BLOEDPLASMA-AVOND Dinsdag 26 mei a.s. wordt om acht uur 's avonds in de kantine van de Ritmees- terfabriek de bekende bloedplasma-avond van het Rode Kruis gehouden. De nodige oproepen zijn reeds verzonden en zij die om een of andere reden geen oproep hebben ontvangen of nog geen donor zijn, worden dringend verzocht het zo beno digde bloed af te staan. Doordat de Valleiriks ook deze week weer niet ontdekt is, stygt de waar de tot 12,50. De riks was vorige week uitgegeven in het benzine station van Garage R. Vonk. De riks die ditmaal weer in het ver spreidingsgebied van „De Vallei" uitgegeven wordt is dus TWAALF GULDEN VIJFTIG waard en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. don derdagmiddag op ons bureau in geleverd worden. De installatie waar de laagpasteurisatie geschiedt. staande apparatuur waar nodig omge bouwd, hetgeen uiteraard een kostbare geschiedenis is geworden. Deze om- taten in meerdere plaatsen van ons schakeling is, gezien de gunstige resul- land, door de Vemiez verantwoord ge acht.' VERLEDEN EN HEDEN De melkvoorziening heeft in de loop der jaren grote veranderingen ondergaan. Velen zullen zich nog goed de tijd kun nen herinneren dat de melkslijter zonder meer naar het veehoudersbedrijf stapte en zo van onder de koe vandaan de melk betrok. De vloeistof werd op de kar ge laden en zo vlug mogelijk uitgevent. Over het algemeen vond de consument de melk dan lekker van smaak, maar het nadeel was dat vooral bij warm weer de melk gauw zuur werd. De enigste oplossing bestond dan uit het koken van de melk met het logische gevolg dat de smaak zich drastisch wij zigde en de „lekkere smaak" verloren ging. Bovendien, en dit was zeer belangrijk, kon de consument niet weten waar de melk vandaan kwam, want het kon heel goed voorkomen dat een koe aan een of andere ziekte (t.b.c., typhus e.d.) leed. Om gezondheidsredenen was het dus ge boden de melk voor gebruik te koken. Al vele jaren geleden is de verkoop van rauwe melk van de producent, via de melkhandelaar aan de consument be ëindigd. Men voerde een regeling in, waarbij de melk, vóórdat de kleinhande laar ze mocht verkopen, eerst op de fa briek een bewerking moest ondergaan. Deze bewerking die uiteindelijk neer komt op verhitting, noemt men pasteu- risatie. In grote trekken komt de bewer king hierop neer. Een bepaalde hoeveel heid melk wordt eerst gewogen in het weegtoestel en gaat vandaar naar de ont- vangbak. Na enkele tussenbewerkingen, (Zie verder 2e blad) GEEN NIEUWS ONDER DE ZON. De twee „manen" die om de planeet Mars wentelen zyn zonder twijfel kunstmatige sa tellieten, die verscheidene mil jarden jaren geleden in hun baan zyn gebracht door bewo ners van Mars, zegt de Russi sche geleerde L. Chlosvsky. Het gaat hier om Pheubus en Dcï- mos, die in 1877 werden ontdekt door de astronoom Asaph Hall. Pheubus heeft een diameter van 15 km, Deïmos meet 10 km in doorsnee. Volgens de Rus zijn zü dus de bewyzen dat er op Mars levende wezens zyn ge weest, die echter reeds lang zouden zyn uitgestorven. WIE ZEI DAT? (1) „Het geduld, wel dat is niets anders dan de kunst zijn ongeduld niet te laten merken." (Henry de Montherlant) TAAL. Spreek je moeders taal, zegt men. Maar wat wil dat zeggen voor een Ameri kaan? Officieel spreken ze in de Ver. Staten Engels. Maar bij de autoraces te Le Mans in Frankrijk is gebleken dat het bekendmaken van de uitslagen in twee talen - Frans en Engels - niet voldoende is om ze voor Amerikaanse bezoekers begrijp baar te maken. Men heeft nu een derde speaker aangesteld om het verloop van de strijd naast het Engels in het „Ame rikaans" te geven. WIE ZEI DAT? (2) „Het grootste voorrecht dat een mens bezit is zichzelf te mogen te genspreken." (Baudelaire) EI. Voor de rechtbank te Rijssel werd een man tot drie maanden gevangenisstraf ver oordeeld omdat by zyn van hem gescheiden vrouw weiger de haar alimentatie te betalen. By het horen van het vonnis haalde hij een keurig plastic zakje te voorschijn waarin twee eieren bleken te zitten. Eén er van slingerde hy de rechter in het gezicht, het andere ei vloog in de richting van de officier van justitie. Deze beiden breid den daarop zjjn straf uit met nog eens drie maanden. FAN. De club „Elvis Pres ley" te Los Angeles gaat een reis organiseren naar Friedberg in Duitsland, waar korporaal Presley zijn militaire dienst vervult. Er gaven zich reeds 280.000 liefhebbers op. KOGEL. Te Nimes is een geweer uit 1745 afgegaan toen een antiquair het wapen schoon maakte. De loden kogel drong door een deur en verwondde in het naastgelegen vertrek een vrouw aan de arm, zodat zij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. WIE ZEI DAT? (3) „Het geld is het zesde zintuig, dat ons in staat stelt de vijf andere te waarderen." (Orson Welles) NIET BANG ZIJN. Je moet niet bang zyn, zegt scheidsrech ter M. Ferrasse, zelfs als je zaak erb(j op het spel staat. Door zyn optreden tydens een begin mei gespeelde voetbalwedstryd ergens in Frankryk verloor hy drie klanten. WIE ZEI DAT? (4) „Wan neer ik mensen hoor spreken over een grote liefde, dan maakt dat op mij dezelfde indruk als wanneer ik de doktoren hoor praten over een mooie bron chitis." (Paul Léautaud) „Keizer van een sprookjesland", zo mag men de Sjah van Perzië noe men, want Perzië is niet alleen het geboorteland van vele der duizend en-één-nacht vertellingen, maar het nieuws uit dit land is van een som? sprookjesachtige allure. En de jonge keizer lijkt ook een prins uit een sprookje.... een prins op zoek naar geluk, voor zijn land en voor zichzelf. vaar, vooral bij „jonge" vorstenhuizen. Verstootte Napoleon niet om dezelfde reden Josephine? Hoewel een nog betrekkelijk jonge man, is de Sjah al grotendeels ver grijsd, wat hem vooral in het oog van vele jongedames nog „romantischer" maakt. Allerlei geruchten doen alweer de ronde over de Perzische vorst en de Italiaanse prinses Maria Gabriëlle. de publiciteit werd en wordt de keizer niet bespaard. Hij is een man die in de omgang zeer charmant kan zijn, hoogst intelligent, sportief. Hij heeft, als zovele Oosterse vorsten, een zwak voor snelle sport wagens en straaljagers, die hij beide met evenveel gemak bestuurt. Toch heeft hij niet veel gelegenheid gehad voor sport en spel, want de staatszaken hebben veel van hem ge- eist. Hij heeft meegemaakt hoe zijn minister Guavam door een handige maar levensgevaarlijke intrigue de Russen uit zijn provincie Azerbeidsjan wist weg te werken. Het liep goed af, maar enkele van Mohammeds grijze haren stammen zeker uit die dagen. Veel nauwer was hij persoonlijk be trokken bij de politieke bedrijvigheid van Mossadek, de man die hij eens uit zijn vaders kerker had helpen bevrij den en die nu hemzelf practisch maak te tot een gevangene in eigen paleis. In die dagen rees de vraag of de jonge Sjah inderdaad uit hetzelfde hout was gesneden als zijn vader, die korte metten wist te maken met ieder die het niet naar zijn zin deed. Want dat Mossadek tenslotte het veld moest rui men, wordt vooral toegeschreven aan de activiteit van de zuster van de Sjah, prinses Asjraf, een zeer vooruitstre vende, wilskrachtige en vurige dame, die ongetwijfeld menigmaal heeft ge dacht: „Was ik maar een man" en die dan ook wel fluisterend „De tijgerin" werd genoemd. Zij is het geweest, die het huwelijk met Soraya heeft bevorderd, zij was het ook, die Mossadeks verbannings bevel braveerde en met het leger com plotteerde om de keizer weer in zijn macht te herstellen. Zeer zeker ontbreekt het de Sjah niet aan persoonlijke moed. Dat bleek wel tijdens de moordaanslag, die op hem werd gepleegd toen hij de universiteit in Teheran opende. Maar wellicht zag hij al te duidelijk in, dat de geweldige omwentelingen, die zich in het nabije Oosten voltrekken, niet zijn tegen te houden met de middelen waarmee zijn vader zijn rijk grondde en in stand hield. Prinses Asjraf is, wat dat betreft, nog van de oude stempel de Sjah staat, ongetwijfeld mede dank zij zijn Wes terse opvoeding, zowel letterlijk als fi guurlijk op de grens van twee werel den. Het is dan ook voor hemzelf, voor zijn land en voor heel de wereld te hopen, dat zijn bezoeken aan de Wes terse mogendheden hem de weg duide lijk hebben gemaakt, die hij heeft te gaan. Hij is geen Oosterse potentaat die er goed van leeft, terwijl zijn volk ver gaat van honger. Hij zoekt het goede voor zijn land en wat persoonlijk ge luk voor zichzelf. Heel veel geluk heeft hij tot nu toe niet gehad. En zijn positie is er in geen enkel opzicht ge makkelijker op geworden. De sprookjes eindigen altijd met .Zij leefden nog lang en gelukkig". Wie durft, bij alles wat er in het Oosten ge beurt, voorspellen dat de Sjah een lang leven beschoren is? En zal, na zoveel teleurstelling, deze vorst het persoon lijk geluk vinden dat hij nodig heeft om zijn taak het beste te kunnen ver vullen? Laten we Sjah Mohammed Riza Pah levi maar niet zien als een sprookjes prins, maar als een man die een zeer zware taak heeft te vervullen in het belang van zijn land en van de wereld vrede en daartoe de morele en daad werkelijke steun behoeft van alle men sen van goede wil. Moge ook zijn bezoek aan Nederland daartoe bijdragen! Keizer Mohammed is thans veertig jaar. En hij heeft al heel wat meege maakt. Hij heeft gezien hoe zijn vader het land regeerde met ijzeren hand, allerlei hervormingen invoerde en tenslotte aan de kant werd gezet door de invloed van Russen en Engelsen. Hij was 22 jaar toen hij zelf de Pauwentroon be steeg. Vader Riza was soldaat. Volgens sommigen begon hij als gewoon sol daat in een kozakkenregiment, volgens anderen stamde hij uit een oude offi ciersfamilie. In ieder geval wist hij zich een weg te banen tot de troon en besloot, zijn zoon een betere opvoeding te geven dan hijzelf had gehad. Mo hammed bracht zijn jeugd door op het zelfde dure en deftige Zwitserse pen sionaat waar o.a. Koning Boudewijn van België werd opgevoed. Mohammed heeft al twee huwelijken achter de rug, die allebei door echt scheiding zijn ontbonden. Eerst trouw de hij met de zuster van Faroek, prin ses Fawzija, die hij naar haar broer terugstuurde omdat ze hem geen zoon schonken wellicht om andere, meer politieke redenen. Daarna trouwde hij met Soraya, dochter van een Perz;sch stamhoofd en een Duitse moeder. Hoe wel alles er op wees dat dit geen hu welijk uit louter berekening was, liet de Sjah zich ook van Soraya scheiden toen bleek, dat ze hem geen zoon zou schenken. Want wanneer de dynastieke lijn niet doorloopt, is de troon in ge- De jaarlijkse ledenvergadering van de vereniging „Volksuniversiteit Veenen daal" zal dinsdag 9 juni a.s. 's avonds om acht uur in de bibliotheek van de Koningin Julianaschool gehouden wor den. De agenda vermeldt de volgende punten: opening; jaarverslag; financieel overzicht; verkiezing van enige leden voor het algemeen bestuur, begroting jaar 1959/'60; benoeming financiële com missie en rondvraag. Voorstellen voor de ledenvergadering kunnen bij de secretaris worden inge diend vóór 1 juni a.s. Tijdens de ledenvergadering wordt het programma van het afgelopen vereni gingsjaar besproken en zullen mede delingen over het nieuwe programma worden verstrekt. De organisatoren van de Avondvier daagse in Veenendaal, die op 16, 17, 18 en 19 juni a.s. zal worden gehouden, hebben de volgende punten bekendgemaakt. De start vindt plaats bij de openbare school. Voor personen tot en met 13 jaar bedraagt het inleggeld 1,en voor 14 jaar en ouder 2,—. Zij die lid zijn van de NWB en de NCWB genieten een re- duktie van 0,50. De sluitingsdatum is op 6 juni a.s. Twee dagen later, op 8 juni, wordt nog een na- inschrijving gehouden in hotel „Het Raad huis", 's avonds van 7 tot 8 uur. Na deze datum worden geen inschrijvingen meer aangenomen. Het parcours zal nog nader bekendge maakt worden. Inlichtingen en inschrijf- adres: VVV-bureau, Zandstraat. Bloedtransfusie. Hoornvliesoverbren ging voor blinden. Moedermelkdienst voor ondervoede zuigelingen. Trombose- dienst. Beentransplantatiedienst. Zieken- wagentjes op stations. Vervoer van inva liden. Medische hulp in Nieuw-Guinea. Pakketten voor behoeftige landgenoten in de vreemde. Boeken en tijdschriften voor patiënten. Dekens en kleding voor hulp behoevenden. Vervoer van gewonden. Welfarewerk in ziekenhuizen en sanato ria. Noodziekenhuizen. Materiële steun aan slachtoffers van rampen. Hulpposten langs de wegen. Hulp bij sportevenemen ten. Hulpposten langs de stranden. Boot tochten voor cronische invaliden. Radio- medische dienst voor schepen op zee. In richting van twaalf centrale magazijnen met vele noodvoorraden voor rampen. Opslag van extra noorvoorraden in nog eens negentig depóts, verspreid over ge heel Nederland voor directe hulpverle ning. En nog veel indirecte taken. dat bij de radio-reportage over de Pinksterdrukte op Tweede Pinkster dag ook Veenendaal genoemd is? dat het hier een 13-jarige Vee nendaalse jongen betrof die op de Ho ge Veluwe de aandacht van een repor ter trok omdat hij stond te roken? dat hij op de vraag van de re porter of hij wel mocht roken ontken nend antwoordde, maar er tegelijk bij zei dat hij het nu toch maar stiekum deed? dat het politiebureau in de nacht van zaterdag op zondag drie logé's heeft gehad? dat er twee hiervan jongelui wa ren die de laatste bus naar Amersfoort gemist hadden? dat zij ten einde raad een nacht verblijf vroegen bij de politie die hen gastvrij opnam? dat de herberging van nummero drie een minder gastvrij karakter droeg? dat de politie het voor deze mijn heer ongewenst achtte verder gebruik te maken van zijn bromfiets omdat hij te diep in het glaasje had gekeken? dat de man toen moest „brom men" maar dan in een andere vorm dan hij zichzelf had voorgesteld? dat in de afgelopen dagen vele verkeersaanduidingen in de Hoofdstraat en op de Kerkewijk een nieuw verfje hebben gekregen? VA, voor betere uurwerken H00FDSTR9I VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1