PRENATAL Jubilerende voorzitter jongelingsvereniging groots gehuldigd Zomerpostzegels 1959 voor zieken en hulpbehoevenden HARDEVELD AUTORIJLES (jotdijnótoffen NEVEDA wolspinnerij mannen, vrouwen en leer lingen ECHT! WITTE KRUIS TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 22 MEI 1959 Nr. 41 Melksmaak wordt veranderd Uit Rhenens raadzaal Wist U? GRONDWERK Jannes Diepeveen TE HUUR 6-persoons Opel Kapitan Zandstraat 125 Telefoon 2259 Veenendaal borduursters naaisters en leerlingen STOMER!! VERMEULEN Auto-schade? van Herk, REPARATIES KUNSTGEBITTEN ROUW- er Garage firma J. Hogendoorn Zn ■RHBNBN ffoefb€oof Vitoageb JZHENEN tel. 32112 - bij het Velperplein IR. VAN MUYLWIJKSTRAAT 33 HET POSTKANTOOR UW SPAARBANK ...U meet en fiee*v. Leidsche Wolspinnerij N.V. - Spoorlaan 2, Veenendaal De verdwenen banhdirehteur door TOM LODEWIJKS Een luisterrijke huldiging en een hartelijk afscheid zjjn de heer J. M. Meijer j.l. zaterdagmiddag bereid in gebouw „Bethel" achter de Julianakcrk door de leden van de Hervormde Jongelingsvereniging „Prediker 12 la". Zeer velen zijn gekomen om de heer Meijer geluk te wensen met diens 25- jarig jubileum als voorzitter van deze jongelingsvereniging en om hem tegelij kertijd de hand ten afscheid te drukken, aangezien de heer Meijer thans zijn taak heeft neergelegd. Daarnaast waren er veel bloemen en een stroom van cadeaus. Namens de oud leden werden aangeboden een huiskamer lamp, een gebakstel, een elektr. brood rooster en vier boeken. De heer J. van Dijk bood namens de vereniging nog een aantal boeken aan en ook de Herv. Jeugd raad schonk een boekwerk. Onder de aanwezigen ter receptie merkten we o.a. op: de vijf plaatselijke Hervormde predikanten, de Veenendaalse wethouders Ant. de Ruiter en C. N. van Kuijk, Ds. C. van Viegen van Achterberg en verder afgevaardigden van de Herv. Evangelisatie-zangvereniging „Con Amo- re", waarvan de heer Meijer ere-voor- zitter is, van de A.R.-kiesvereniging - hiervan is de heer Meijer voorzitter - van de A.R.-raadsfractie en zeer veel oud-leden van de jongelingsvereniging. De tolk van de Herv. jeugdraad was Ds. Jac. Vermaas, die zei, dat deze in stelling de jubilaris zeer veel dank ver schuldigd is, temeer daar het immer moeilijk is om voor dit werk geschikte krachten te vinden, die een dergelijke functie willen aanvaarden. De jeugdraad zal, volgens Ds. Vermaas, als dit nodig mocht blijken nog gaarne eens beroep doen op de heer Meijer. De heer M. Diepeveen, die sprak na mens de oud-J.V.'ers en voor deze ge legenheid uit Groningen was overgeko men, noemde de heer Meijer een pracht kerel. Veel hebben de leden van hem ge leerd en dat blijkt wel hieruit, dat zowel in kerk, staat en maatschappelijk leven de vruchten van het werk van de heer Meijer worden geplukt. De tijd van vertrek, die nu aangebro ken is, aldus de heer Diepeveen, wekt weemoed op en er zal altijd aan dit werk worden teruggedacht. De jubilaris toonde zich in zijn dank woord zeer getroffen en geroerd. Toen hij de artikelen over zijn a.s. jubileum (Vervolg van pagina 1) o.a. zuiveren, wordt de melk weggepompt naar de zogenaamde Pasteur. Dit appa raat bestaat uit een fijn kanalennet, ver kregen door verschillende platen met uit hollingen op elkaar te persen. Door een bepaald aantal van deze kanaaltjes nu stroomt heet water en door een ander deel de melk, het laatste met een snel heid van 5000 liter per uur. Op deze wijze wordt de melk op juiste temperatuur ge bracht en is dan - na diep gekoeld te zijn - direct geschikt voor consumptie. Door genoemde bewerking werd ener zijds bereikt dat de melk langer houd baar werd en anderzijds dat de gevaar lijke bacteriën vernietigd waren. De kwaliteit en duurzaamheid werd stukken beter maar de smaak! Of de melk nu gekookt werd op 100° C. of gepasteuri seerd op ongeveer 84° C., het feit doet zich nu eenmaal voor dat rauwe melk bij een dergelijke verhitting zijn originele smaak verliest. NU TOCH „RAUYVE-MF.LK" SMAAK Vanzelfsprekend kwamen er reacties van de consumenten die terecht zeiden dat de „echte" koemelk toch lekkerder van smaak was dan de melk die van de melkslijter werd betrokken. Hierbij ver loor men echter uit het oog, dat gevaar van besmette melk tot het verleden be hoorde. Het zal uit veiligheidsoverwegingen nimmer verantwoord zijn weer over te schakelen op de rauwe melk, maar knap pe bollen zochten steeds naar een middel om de melk van dezelfde kwaliteit te houden en er toch de natuurlijke smaak aan te geven. Verschillende instituten gingen zich met dit probleem bezig houden en na verloop van enige tijd ontdekte men dat melk die verhit werd tot 73° C. (dus 11° C. lager dan voorheen) precies de zelfde eigenschappen behield, behalve de smaak. En juist daarom was het te doen. Bij de laatste methode benadert de smaak die van rauwe melk en de geleerden kon den de ylag hijsen. Diverse plaatsen in Nederland maak ten zich van de ontdekking meester en de gunstige resultaten in aanmerking ge nomen ging ook de Vemiez aan smaak- reorganisatie denken. LANGDURIGE VOOR BEREIDINGEN Reeds vanaf 1 januari van dit jaar is er in alle stilte gewerkt aan verwezen lijking van het doel dat in de loop van de volgende week zijn beslag krijgt. Allereerst was het zaak een betere con trole op de melkwinning te krijgen, m.a.w. de boeren moesten zorgen voor prima kwaliteit melk. Voor eerste klas melk werd een premie ingevoerd terwijl de kwalitatief mindere melk „gehono reerd" werd met een korting. Een en ander was natuurlijk een stimu lans voor de boer om zoveel mogelijk verse en zindelijke melk af te leveren. De kwaliteit werd bovendien nog ver hoogd doordat het Melk Controle Station in Utrecht, waarmee men samenwerkt, bij een eventuele ontdekking van be smette melk onmiddellijk de betreffende leverancierxvan de juiste feiten op de hoogte stelde en waar nodig van advies diende. Hiermee was de kous echter niet af, want ook de fabrieksapparatuur moest aangepast worden. Omvangrijk is de ver bouwing niet geweest, maar wel kostbaar. Het uiteindelijke doel: „veilige melk met een heerlijke smaak" is bereikt en de huisvrouw die deze onmisbare vitaminen- bron niet meer hoeft te koken, zal toch in de veronderstelling verkeren dat de hielk „zo onder de koe" uitkomt Voorlopig zal de „laagpasteurisatie" alleen toepassing vinden bij bereiding van de dagmelk. Hierdoor zal deze melk een sterke oproming in de fles te zien geven. Het verdient daarom aanbeveling om de fles enige malen te schudden, al vorens de capsule verwijderd wordt. in de kranten had gelezen, had hij bij zichzelf gedacht „ik ben een voortreffe lijk mens." Het is echter in al deze 25 jaren dienstknechtenwerk geweest. Voorts drukte de heer Meijer zich .zo uit: „Als ik van wat ik in mijn leven heb gedaan een optelsom maak en dit Hem laat zien, die mij geroepen heeft, dan wordt er een kruis doorgehaald. Maak ik echter een aftreksom van mijn leven, dan blijft alleen over de dank aan Hem, die mij kracht en gezondheid gaf om dit werk te doen. Dan houd ik uitsluitend genade over. Als ik iets heb mogen doen, dat zegen heeft afgeworpen, dan ben ik daar erg dankbaar voor" besloot de heer Meijer. Tijdens de buitengewone vergadering met leden en oud-leden, die na afloop van de receptie onder leiding van tweede voorzitter G. Veenhof werd gehouden, sprak de heer Meijer ook nog een kort dankwoord. Het ging hem, zo zei hij, zeer aan het hart dit werk los te laten. Daarnaast was hij ervan overtuigd, dat niemand onmis baar is. Misschien zou het moeilijk zijn hem te vervangen, maar onmisbaar was hij beslist niet. Deze middag zou voor de jubilaris on vergetelijk blijven. Niet om de ontvan gen cadeau's in de eerste plaats, maar omdat gebleken is, dat het werk niet nutteloos is geweest. Een woord van dank en afscheid sprak ook nog de heer A. Kaal, in 't bijzonder namens ds J.V.- leden die in de oorlogsjaren in Duits land hebben gewerkt en die de heer Meijer nimmer vergat. Nadat de heer Meijer Psalm 121, vers 4 was toegezongen deed de heer Veenhof tot slot - onder applaus van alle aanwe zigen - de mededeling, dat de heer Meijer met algemene stemmen was benoemd tot ere-voorzitter. (Vervolg van pagina 2.) Terloops werd ook nog besloten een strook grond aan te kopen voor de prijs van 300.ter verbreding van het zui delijk deel van de Spoorbaanweg en de aansluiting van de Bruine Engseweg daarop, teneinde deze toegangsweg naar Rhenen-Hoog verkeerstechnisch te kun nen verbeteren. Garages en werkplaatsen Gemeentewerken Naast de belangrijke grondaankopen werd nog besloten tot aankoop van de percelen Kerkstraat 5 en 7 voor een to taalprijs van 3400.Het gehele ter rein langs de Kerkstraat is nu in handen gekomen van de gemeente. Dit is van groot belang omdat er plannen bestaan om aansluitend aan de brandweerkazer ne en het voormalige gemeentehuis over te gaan tot de bouw van garages en werkplaatsen voor de dienst van ge meentewerken. Onderwys en belastingen Een ingrijpend besluit op onderwijsge bied was de uitbreiding van de openbare ulo aan de Wilhelminastraat met twee lokalen, te projecteren aan de achterzijde van de hal, begroot met inbegrip van in richtingskosten op 60.000. In de vakature J. Mantje aan deze school werd met algemene stemmen be noemd de heer J. R. Koopmans te Ruur- lo. Mej. G. H. de Vries kreeg eervol ont slag als onderwijzeres aan de o.l.-school Nieuwe Veenendaalseweg. Tot gecommitteerden voor de afneming van de eindexamens handelsavondschool werden benoemd, mej. I. Nijenhuis en de heren A. A. de Groot en W. Klaassen. Op belastinggebied werd bepaald de baatbelasting voor het dorp Eist, in ver band met de daar aangelegde riolering, HERDENKING IN BERLIJN. Bij het luchtbrugmonument op het vliegveld Tempelhof te Berlijn, heeft een sobere herdenkingsplechtigheid plaatsgevonden ter nagedachtenis aan de piloten, die bij deze westerse krachtprestatie om het leven kwamen. De bijgaande foto geeft een beeld van de plechtigheid, die 12 mei werd gehouden: op de dag, dat tien jaar geleden de blokkade werd opgeheven. Duizenden spastische kinderen in ons land wachten nog op de hulp, die hen tot mensen kan maken, die hun plaats in de maatschappij ten volle waard zijn. Rheumapatiënten, over het gehele land verspreid, ontberen nog steeds de steun, die hun lijden aanzienlijk kan verlichten. Asthmapatiëntjes, die het vaak heel moei lijk hebben, kunnen leren, ondanks hun ziekte, een vrijwel normaal leven te lei den. Het werk voor gebrekkige verken ners, gidsen en padvindsters dreigt vast te lopen door het wegvallen van een over heidssubsidie als gevolg van de beste dingsbeperking. Voor dit alles is echter een oplossing en de Zomerpostzegelactie 1959 draagt haar deel hiertoe bij. Ieder jaar weer komen talrijke instellingen op het gebied van de volksgezondheid, het# maatschappelijk werk en de culturele zorg, ongeacht hun levensbeschouwelijke richting, in aanmerking voor een deel van de opbrengst van de Zomerpostzegels Vorig jaar kon een bedrag van ruim tweehonderdduizend gulden onder al die instellingen worden verdeeld. 11 mei was de eerste dag van uitgifte van de Zomerzegels 1959. De bekende Amsterdamse kunstenaar Lex Horn, ont wierp deze zegels, evenals de bijbehoren de prentbriefkaarten. Het nationale ka rakter van de actie wordt dit jaar extra geaccentueerd doordat de zegels en kaar ten in beeld brengen, wat in Nederland door volharding en eendrachtige inspan ning werd en wordt bereikt: het Delta plan en andere grote waterwerken. De postzegels, die tot en met 27 juni verkrijgbaar zullen zijn bij de postkan toren en plaatselijke comité's voor de Zomerpostzegels, die tevens de prent briefkaarten ten verkoop zullen aanbie den, blijven geldig tot 31 december 1960. Zij worden uitgegeven in de waarden van 4, 6, 8, 12 en 30 cent, met toeslagen res pectievelijk van 4, 4, 4, 9 en 9 cent. Voor de philatelisten komen er eerste- dag-enveloppen met een kaart van de Deltawerken, waarop een gehele serie zegels kan worden geplakt. Deze enve loppen moeten voorzien van naam en adres van de belanghebbende uiterlijk op de dag van uitgifte aan het loket van een postkantoor worden afgegeven. Zij worden dan van een speciaal poststempel voorzien. De postzegelhandel verleent hierbij graag bemiddeling. Reeds nu is vastgesteld, welke instel lingen een aandeel zullen krijgen uit de opbrengst van de actie 1959. In 1959 wordt steun, verleend aan: Prins Bernhardfonds, Fonds voor bijzondere doeleinden van het .Voorzieningsfonds voor Kunstenaars; On dersteuningsfonds voor Letterkundigen; Steuncomité voor Beeldende Kunstenaren Nederlands Kunstverbond; Stichting Rheumatehuizen; Nederlandse Centrale official dealer t Fa. J. v. d. HORST Rhenen, Tel. K 8376-484 Vereniging voor Gebrekkigenzorg (uit te keren aan gebrekkige padvinders); Ko ninklijke Nederlandse Centrale Vereni ging tot bestrijding van de Tuberculose; Prinses Irenefonds; Asthmabestrijding; Dr. Winthrop M. Phelps-stichting voor Spastische kinderen; Nationale Federatie voor de Geestelijke Volksgezondheid; Ge zinszorg; Nationaal Fonds voor Bijzon dere Noden; Erefonds voor Oud-verpleeg- sters; Fonds Oud-Huitbezoeksters; Fede ratie van Instellingen voor de Ongehuw de moeder en haar kind. Verder wordt een kwart van de opbrengst aan de pro- in te laten gaan op 1 januari 1959, terwijl in het vervolg niet meer de raad, maar de gemeentesecretaris de bezwaarschrif ten tegen opgelegde baatbelastingaansla gen in behandeling zal nemen, met een gelijke bepaling voor de wegbelasting. De legesverordening werd voorts ge wijzigd in verband met het besluit in het vervolg niet meer de woningen, maar het meubilair te keuren op de eventuele aanwezigheid van wandgedierte. Mr. Deen (arb.) verzocht naar aanlei ding van de uitgebrachte jaarverslagen van de hoofden van scholen, het enige exemplaar dat goed was onder de andere hoofden te laten circuleren, vooral voor dat hoofd, wiens verslag meer geleek op strafregels. Vleeskeuringskring „Rhenen" Het voorstel om een nieuwe gemeen schappelijke regeling vast te stellen voor de vleeskeuringskring „Rhenen", waar door de raden van de aangesloten ge meenten Amerongen, Leersum, Veenen- daal, Kesteren en Lienden veel meer in vloed zullen krijgen op de gang van za ken, werd met enthousiasme begroet. De heer Van Dijk (vrye partij) noemde de thans nog bestaande regeling ondemocra tisch. Riolering Remmerden Op verzoek van het ministerie van Oorlog besloot de raad medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een riolering met persleiding voor het radar- bedrijf van de D.E.L.M. op Remmerden. De kosten, die geschat worden op 75.000,komen voor rekening van het rijk. De gehele buurtschap Remmerden zal in de toekomst kunnen aansluiten. Voor de gemeente Rhenen betekent dit alleen stroomkosten. Dit is dus een finan cieel voordeeltje in het algemeen belang. B. en w. afgeremd De raad besloot tot verkoop van ver schillende bouwpercelen aan particulie ren. Het was de heer De Jong (arb.) ge bleken, dat een aspirant-koper reeds in de nog niet verkochte grond was gaan graven. B. en w. konden geen bevredi gend antwoord geven op zijn vraag naar deze voorbarigheid. Dit was voor de heer Griffioen (ar) aanleiding burgemeester en wethouders er ernstig op te wijzen, niet op de in de raad te behandelen za ken vooruit te lopen, daar hij anders het nut van het bestaan van de raad niet meer kon inzien. De voorzitter wenste de kopers zoveel mogelijk te helpen, vanwege de nog steeds dringende behoefte aan woon ruimte. Varkens biyven geweerd uit binnenstad Het voorstel van de heer Van Dijk (vrye partjj) om de verordening tot we ring van varkens uit de bebouwde kom aan te vullen met de bepaling, dat ont heffing van het verbod moet worden ge geven, wanneer de houders voldoen aan bepaalde met name door hem genoemde voorwaarden, vond in de ogen van de overige raadsleden (met uitzondering van de heren Drost (vrije ch) en Kosters (vrije partij) geen genade. Er ontspon zich een breedvoerig debat. De heer Van Dijk bleef bij zijn aanvankelijke mening, dat hier sprake is van vrijheidsberoving en dat de stank er niet door was verdwenen, omdat de mensen nu konijnen, geiten en kippen houden. Om 750 ballen De heer Kosters (vrye party) vond het geen manier om een door de gemeente aangekochte boomgaard in het dorp Eist aan een buurman af te staan voor 50,- per jaar, terwijl deze buurman de vruch ten verkocht voor 750 ballen. De heer Verwoert sgp) vroeg wat voor ballen de heer Kosters öigcnlijk bedoelde, waarop de heer Kerkstra het woord „suikerbal len" fluisterde. Uiteindelijk bleek, dat de boomgaard niet verpacht kon worden, omdat de gemeente zich dan voor min stens 6 jaar vast legt aan de grondkamer en de boomgaard elk ogenblik zou moe ten verdwijnen voor woningbouw. De heer Kosters was er sterk voor dan de bomen maar meteen om te hakken, liever dan een willekeurig inwoner te bevoor delen met een opbrengst van 750, De heer Griffioen gaf nog de raad de boomgaard op het hout te verpachten, doch ook dan waren de moeilijkheden niet te voorzien. Voorlopig zal het nog een jaar worden aangezien. Financiën en rondvraag Zonder hoofdelijke stemming werd be sloten een lening aan te gaan met de Bank voor Nederlandse Gemeenten groot 60."000,tegen een rente van 4'/2 °/o, alsmede een kasgeldlening van 700.000( tegen 2 °/o van 25 mei tot 25 augustus. Het was de heer Van Dyk opgevallen, dat de randjes van de gazons voor de halschool onder schooltijd werden ge knipt door leerlingen. Hij verzocht erop toe te zien, dat dit niet herhaald zou worden, daar de leerlingen niet aan het onderwijs mogen worden onttrokken. De heer Van Dongen (vvd) was ervan op de hoogte en deelde mede, dat het hier leerlingen betroffen, die examen hadden gedaan en niets meer aan de gangbare lessen hadden. De leerlingen hadden toen zelf gevraagd om een schaar om dit werkje op te knappen. Spreker vond het niet erg in dit geval en zelfs opvoedend. Burgemeester en wethouders waren het met de heer Van Dijk eens, dat over het algemeen leerlingen niet aan het onder wijs mogen worden onttrokken, doch an derzijds vonden zij het in dit geval niet laakbaar. Een voorstel van de heer Van Dyk om de vrije rondvraag weer in te voeren vond bij de raad geen gehoor. Over het algemeen was men bang dat het koffie praatjes zouden worden, hoewel de heer Van Dijk van mening bleef, dat het som mige raadsleden tot grotere activiteit zou aansporen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering en ging men in geheime zitting over. vincies uitgekeerd, waaruit locale of re gionale instellingen van dezelfde aard een aandeel krijgen. De serie prentbriefkaarten, bestaande juit vijf fraaie houtskooltekeningen van de Deltawerken, kost 75 cent. Uiteraard jkomt ook de opbrengst van deze kaarten ten goede aan de verschillende instellin- dat wi) Uw verzorgen tegen een redelijke prijs? Aanbevelend, Buurtlaan Oost 77, Veenendaal GEVRAAGD op confectie-atelier Aanmelden: Leinweberstraat 57 Veenendaal (tijdens kantooruren) BEATRIXSTR.37 TEL 24I5 VEENENDAAL Het Juiste adres voor alle VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN VERKOOP VASTE GOEDEREN WONINGBEHEER TAXATIES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau Beëdigd als makelaar en taxateur Mr. Heemskerkstraat 9 Veenendaal Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-304 i Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBERG Pr. Bernhardlaan 317, V'daal Telefoon K 8385-2969 VERHUUR TROUWKLEDING D. v/d Meijden - Veenendaal HOOFDSTRAAT 46 Voor naar Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 Veenendaal SPECIAAL In BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal AANSTAANDE MOEDERS Sinds een week vindt u in Arnhem bij het Velperplein, 'n zaak alléén voor u Niet zomaar 'n winkel in baby-artikelen. Maar het 3e adres van de enige zaak in ons land waar u alles, maar dan ook alles vindt wat u nodig hebt voor uzelf en straks voor uw kindje. O.a. positie-kleding speciaal voor Prenatal ontworpen door grote Franse couturiers - en voor heel gewone prijzenJa ook de allernieuwste vondsten als de traplopende kinderwagen en de speldeloze luier Kom, bel of schrijfalléén al voor de gratis catalogus no. T 1 50 geïllustreerde pagina's vol artikelen, mode en tips PR 595 - A RNHEM- Mammie isse niet... Mammie is naar 't post kantoor... om centjes te sparen IA J9R. J 4. IC i heeft plaatsing voor voor alle afdelingen Komt eens spreken met onze personeelschef over de gunstige voorwaarden t.a.v. lonen, vakantie- en Kerstgratificatie, jaarlijks winstaandeel, pensioenregeling enz. enz. Aanmelding dagelijks bij FEUILLETON 16 Dankers zag thans duidelijk in dat hij volkomen op goed geluk deze tocht had gemaakt. Het belang van zijn zending kromp zienderogen in. De schrikelijkste veronderstellingen vlogen hem door het hoofd. Veronderstel dat het tóch IJzer man niet gewees't was, die naar Parijs was gespoord. Veronderstel dat de bank directeur moren weer achter zijn bureau zat, -en hij, Dankers helemaal uit Parijs kwam aandraven om hem te vertellen, dat hij hem overal had gezocht Na een morgen van rondhangen en te vergeefs uitkijken arriveerden ze 's mid dags weer op het bureau, waar de in specteur hen opgewekt ontving. Ja! Er was een monsieur IJzerman in Parijs! Hotel de la Rochefoucauld., keurig ho tel! Stond daar netjes ingeschreven, con stateerde de inspecteur verwonderd. Een half uur later onderhandelde Dan kers met de portier van hotel Rochefor- cauld, in een rustige straat met oude, voorname huizen. Een paar honderd- francsbiljetten hielpen ook hier op be wonderenswaardige wijze 't geheugen vai\ de portier. Ja, monsieur IJzerman had hier gelogeerd. Of hij terug zou komen? Waarschijnlijk niet. Meneer was vanmorgen met al z'n hebben en houden vertrokken, had z'n rekening betaald. Waarheen? Tja, anders zag je zo iets nog al es, labels van boot of vliegtuig aan de koffer. Maar in dit geval niet. Nog iets bijzonders aan meneer ge merkt? Ach, wathij was verstrooid, was 's avonds uitgegaan, vrij vroeg te ruggekomen, ja meneer had hem naar asperine gevraagd, had hoofdpijn, gebeur de wel eens meer, grijnsde de portier, als de heren in Parijs op stap waren. Was meneer? Nee, zeker niet. Hoe kon dat ook zo vroeg op de avond? Nee, meneer was zo te zien zo nuchter als wat. Ziezo, daar stonden ze weer. „Als 't een beetje wil, zit ie al in de trein naar huis" vrolijkte Hans de in specteur op, die hem met een moordende blik aanzag. Moedeloos en lamgeslagen, liepen ze de straat uit, kwamen bij de Seine, passeer den de brug en wandelden langs Notre Dame, zonder een oog aan dit machtige bouwwerk te wagen. Landerig hingen ze over de hoge muur die langs de Seine-oever loopt, zagen naar beneden, naar de lage oever waar, onder de bomen op de bankjes, de Parijse jon gelui, zonder zich aan iemand te storen, hun wederzijdse sympathieën uitten. Opeens gaf Hans een schorre kreet. „Kijk daar eszei hij. HOOFDSTUK X „Ik kies myn weg alléén" Met een tevreden glimlach borg Ber nard IJzerman het reisbiljet in zijn por tefeuille. Het wés zover. Weggedoken in de kussens, een achte loze blik werpend op de kleurige tijd schriften vóór hem, trachtte hij tot rust en geestelijk weer in evenwicht te komen. Het gestadig dreunen van de trein, die al weer voortjoeg door het heuvelland, hielp hem daarbij. Een lange reis had hij nog voor de boeg maar die uren zou hij wel doorkomen, hij had vlugger met het vliegtuig kunnen gaan, maar dat gaf zoveel soesah. De passencontrole was nauwkeurig en je moest nog maar afwachten of er plaats was in een machine voor Parijs. Dan al die tijd zitten wachten op zo'n luchthaven met alle kans dat je iemand tegen het lijf liep, die je juist nu liever niet zoudt zien. Nee, de trein was dan wel niet zo vlug, maar wél zo veilig en voordelig, bedacht hij met een halve glimlach. Straks zou hij in Parijs zijn! Parijs! Jammer, dat hij er niet langer dan een dag zou blijven. En in Parijs wachtte Jeanne Bernard IJzerman kneep de ogen half dicht. Jeanne Zelden had hij een vrouw ontmoet, die hem zo fascineerde. Niet alleen uiterlijk. Ze had de hersens van een man, ze be schikte over een zakelijk inzicht, dacht hij zelfingenomen, dat het zijne nabij kwam. Ze wist alles van geldzaken, kende de effectenmarkt. Ze had diverse gevaar lijke stunts uitgehaald, ja, ze deinsde voor niets terug. Ze was in Londen ge weest en in New York, in Berlijn en zelfs in Belgrado. Hij kon nog altijd niet goed begrijpen, dat deze vrouw juist in hém de man had gezien, waarmee ze voortaan samen wilde gaan. Bernard IJzerman was vrijgezel gebleven, hoewel hij tientallen kansen had gehad. Maar het was allemaal zo makkelijkté makkelijk. Hij wilde, als hij eens een vrouw vond die de moeite waard was, haar veroveren. Hij was klein begonnen. Bernard IJzer man. Jarenlang had hij avond aan avond geblokt, zuinig gespaard, zich elk genoe gen ontzegd. Zo had hij zijn doel bereikt, naar hij meende en zijn benoeming tot directeur van de Discontobank was de kroon op zijn carrière geweest. En toch.. Wat was het nu nog helemaal. Direc teur van een weliswaar zelfstandige, maar toch kleine bank, in een stadje als Dalen, niet meer dan een provincienest. Er waren verlangens in hem ontwaakt, verlangens naar grotere dingen. Eerst had hij naar het buitenland gewild. Nu, dat kon. Hij was met vakantie in Zwitser land geweest, in Engeland, in Frankrijk, in Spanje, was zelfs even overgestoken naar Tanger, had de sfeer van het oosten geproefd. Het bevredigde hem niet. Er waren mensen die miljoenen verdienden, die baadden in weelde. Daar, in dat Amerikaanse tijdschrift vóór hem, zag hij foto's van het luxeuze hotel in Palm Beach, met de rij prachtige sleeën er voor, de charmante vrouwen, de mannen in hun witte tuxedo's, de champagne, het heirleger van kellners in scharlaken en goud. die wereld wilde hij veroveren. Dat redde je niet van Dalen uit En Jeanne van Anckersteen had de poort naar deze wereld voor hem op een kier gezet. Met haar kon hij over dit alles praten, zij begréép. In haar woelde immers hetzelfde verlangen! In het badhotel in Ostende, waar ze elkaar ontmoet hadden, was het tot een wonderlijke „vriendschap op zakelijke basis" gekomen. Hij kon zich niet voor stellen dat ze verliefd op hem was; wat haar in hem aantrok, "was waarschijnlijk de ondernemingsgeest, de lust tot avon tuur en verder meende hij, het feit, dat hij een alleszins presentabele man was, waarmee ze voor de dag kon komen. Dat beetje grijs bij zijn slapen stond wel de oudere, ervaren financier. En toch zou Jeanne hem langzamer hand ook wel als man gaan waarderen, liefhebben wellicht. Op het ogenblik wa ren ze niet meer dan twee samenzweer ders, verbonden door het gemeenschap pelijk avontuur. Als het avontuur een maal was geslaagd was slechts een begin. De sprong. Als die (Wordt vervolgd). Kiespijn... maar ook andere plagende pijnen stilt u het snelst met WITTE KRUIS. tabletten, poeder» of cachet»!

De Vallei | 1959 | | pagina 3