Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Veenendaal bouwt en verbouwt aan zijn toekomst MULDER MtfELISOPTI Centrale Kerkeraad bouwt school en gymnastieklokaal van 550.000,- Modern hotel in centrum van Veenendaal RENSWOUDE Achthonderd duizend vissers in ons land OVERBERG Adjudant Hoevens: 25 jaar dienaar van de overheid 33e jaargang WOENSDAG 27 MEI 1959 Nr. 42 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Modernisering en uitbreiding winkelstand voert boventoon Werk in uitvoering Nieuws uit de omgeving Een zomers Idee vakantie plannen Hond beschermde zijn bazin Zaterdag opening visseizoen Over de plaats is men het nog niet eens Nieuwe „Korenbeurs" krijgt capaciteit van dertig bedden In één jaar tijd Geef een royale gift voor uw Rode Kruis. Geef nu! Nieuw orgel in Chr. Geref. Kerk Hoofdstraat Zeelt gepoot in 't Spinnemeer Het grootste probleem, de waterverontreiniging, is een plaag geworden Spontane huldiging van korps en verenigingsleven Bemind bij publiek Wat nu weer Blank en bruin ASSURANTIEKANT ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen bannen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,—elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Nieuwbouw of verbouw van winkels, scholen, zakenpanden, het is in Veenen daal op het ogenblik aan de orde van de dag. Op vele plaatsen in onze gemeente wijzen de kaarsrechte steigerpalen ten hemel en het geklop van de hamer en de truffel is niet van de lucht. Ligt het aan de opheffing van de bestedingsbeper king of zou de fiscusnee, het is beter dit monster zo ver mogelyk op de achtergrond te houden. Hoe het ook zij, in ieder geval is het een verheugend teken dat de steenauto's uit de Betuwe, die meestal doorryden, nu diverse vrachten in onze gemeente lossen en er grotere en kleinere gebouwen als bewijs van Veenendaals groei als paddestoelen uit de grond komen. De statistieken op het bureau van Gemeentewerken, waar de bouwvergunningen worden verleend, vertonen, in het bijzonder de laatste maanden, een stygende lyn. De moderni sering, uitbreiding of nieuwbouw van winkels is hier voornamelyk debet aan. Zowel in het centrum als op tal van andere plaatsen ondergaat de winkelstand een uitbreiding of verbetering die veel goeds inhoudt voor de toekomst. Op niet minder dan vijfentwintig plaatsen, door geheel Veenendaal ver spreid, zijn er momenteel werken in uitvoering. In dit cijfer zijn dan niet eens begrepen de te verbouwen of nieuw te bouwen huizen, garages, schuren e.d., want ook dit is een res pectabel aantal. Bovendien komen er dagelijks nieuwe aanvragen binnen, waardoor de werken in uitvoering naar men verwacht nog meer zullen stijgen. Onder de categorie kapitale werken - hiermee is men bezig of wordt bin nenkort begonnen - vallen de bouw van het Ned. Herv. rusthuis aan de Kerkewijk, een modern hotel van fa. De Haas op de hoek van de Markt, de nieuwe Ger. kerk op de hoek Dennen- laan-Kerkewijk, magazijnen en kan toren van de fa. Wed. L. N. van Essen achter de flatcomplexen van de SI. de Bruïnestraat, nieuwe textielgroothan- delsgebouwen van de N.V. P. N. Heij Zn. aan de Industrielaan en de nieuwbouw van de Amsterdamse Bank aan de Markt. Voor zover nu bekend staat dan nog op het programma de bouw van een streekwerkplaats, een nieuwe brand weergarage en een nieuwe Herv. Ulo school. Van laatstgenoemde is nog niet bekend waar deze zal verrijzen. MODERNE WINKELS Een terugblik op enkele voorbije maanden geeft al een serie openingen of heropeningen van Veenendaalse winkels te zien. De fa. Jac. van Schup- pen aan de Gortstraat breidde zijn zaak uit met een groot magazijn/win kel. Modemagazijnen Hein van Schup- pen zorgde er voor dat het centrum' van Veenendaal verrijkt werd met een soort Amerikaans bouwwerk en, om bij dezelfde naam te blijven, de fa. Jan van Schuppen in de Hoofdstraat ging eveneens over tot modernisering van de winkel. Verder vestigde N.V. Van Haaren een filiaal in Veenendaal, vermeerderde de fa. Nic. van Leeuwen het aantal win kels in de Achterkerkstraat en kreeg de Patrimoniumlaan nog meer het ka rakter van een winkelstraat door de nieuwe herenmodezaak W. Rebergen. De reeds 55 jaar bestaande drogisterij Tak bleef ook niet achter en richtte het interieur naar de eisen des tijds in. Opticien Prummel en Naaimachine handel G. Koomen Zn namen de ver fraaiing van het begin van de Kerke wijk voor hun rekening met een im posant dubbel winkelpand. Om niet te ver in het verleden te duiken volstaan we nog met de modernisering en uit breiding van de schoenhandel Vroon in de Hoofdstraat te vermelden. BARNEVELD. Twee zoons en een dochter van de familie Van Ommeren uit Barneveld stappen op donderdag 11 juni a.s. tegelijk in het huwelijksbootje. Dit niet alledaagse huwelijk zal op het gemeentehuis te Ede voltrokken wor den, terwijl de kerkelijke inzegening zal plaats vinden in Barneveld. RENKUM. Een paar jongens die maandagmiddag met een bromfiets in Renkum reden raakten aan de praat met twee Renkumse meisjes van resp. 13 en 14 jaar. Gezamenlijk besloot men een eindje te gaan toeren, maar toen het avond geworden was, durfden de meisjes niet meer naar huis en trok ken de Duitse grens over. De Duitse douane bracht hen weer terug, zodat de ouders hun kinderen in Berg en Dal konden afhalen. BENNEKOM. Uit het jaaroverzicht van de geneesheer-directeur van het Prot. Chr. Streekziekenhuis te Benne- kom blijkt, dat het ziekenhuis vorig jaar gemiddeld voor meer dan 90 °/o was bezet. Er werden in totaal ruim 3300 patiënten opgenomen, die uit alle plaatsen uit de omtrek afkomstig wa ren, waardoor de naam Streekzieken huis wel gerechtvaardigd is gebleken. EDE. Bij de onlangs gehouden actie „Een heitje voor een karweitje" van de padvinders in Ede heeft één der pad vinders wel een bijzonder „karweitje" moeten opknappen. Een huisvrouw die vergeten had haar man, die in Veenen daal werkt, thee mee te geven, ver zocht de padvinder tegen beloning van een kwartje haar man de thee te bren gen. Door storm en regen fietste de knaap naar Veenendaal waar hem een nieuwe ontgoocheling wachtte. De man had nu wel zijn thee, maar het bleek dat hij ook zijn boterhammen verge ten was. Of de padvinder zo goed wilde zijn deze even op te halenDe man heeft óók zijn boterhammen gekregen, alles tegen vergoeding van vijfentwin tig centen Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal Ziedaar een greep uit de recente om wenteling op het gebied van de win kelstand. De groei staat echter niet stil. In tegendeel. De firma W. van Schuppen gaat zijn winkel en werkplaats uitbrei den. Apotheek Zuidersma gaat ook met zijn tijd mee en is van plan het inte rieur een nieuw aanzicht te geven, evenals het Electr. Installatiebureau J. van Ginkel aan de Patrimoniumlaan. De magazijnen van Electro-technisch Bureau G. J. Hiensch en van lood- gietersbedrijf Huibers aan de Zand straat zijn ook aan verbouwing toe. Momenteel zijn alleen deze gevallen bekend maar zou men over een maand de balans opmaken dan staan er on getwijfeld nieuwe namen bij. SCHOLEN EN BEDRIJVEN Financieel minder dan de kapitale werken maar - in verdere opzichten even belangrijk, zijn de verbouwingen en uitbreidingen bij scholen en be drijven. De Chr. Nat. School II krijgt er een noodlokaal bij ter navolging van het Chr. Lyceum dat een houten nood- school bouwt. De Salvatorschool komt eveneens ruimte tekort en heeft een bouwver gunning voor uitbreiding met twee lokalen. Met de nieuwbouw aan de B.L.O.-school aan de Nieuweweg is men al volop bezig. Wat de bedrijven betreft, mag aller eerst de verbouwing van N.V. Hollan- tor genoemd worden. Voorts zijn er opgetaste stenen te zien bij de IJzer- industrie Van Leeuwen aan de School straat, bij drukkerij „De Gelderse Vallei" en bij de fa. Boers aan de Zandstraat, die een nieuwe werkplaats en kantoren in het vooruitzicht heeft. De Middenstandsbank maakt een aanvang met het verbouwen van het vroegere pand van Mr. v. Es aan de Markt, de timmerwerkplaats van de fa. P. van Doorn aan het Panhuis wordt groter gemaakt, de firma Kraan en Van Kuyk aan de Julianastraat moet meer ruimte hebben voor zijn waren en de fa. T. van Beek aan de Achterkerkstraat is in verband met verbouwing tijdelijk verhuisd naar de Markt. Uit al deze genoemde activiteiten blijkt wel dat handel en bedrijfsleven niet stilzitten. Voortdurend wordt er gezocht naar nieuwe wegen om de naam van Veenendaal als winkel- en industriecentrum eer aan te doen. Dat samenwerking veel vermag in Veenen daal is al vele malen bewezen. Met op de achtergrond de grote groei die Vee nendaal, mede in verband met de Randstad Holland, tegemoet gaat, wordt er in alle lagen der bevolking hard gewerkt om van het uit de turf verrezen dorp een „stad" te maken! Toen mej. v. D. van de Mulderslaan met haar blinde geleidehond de Nieuwe weg wilde oversteken, kwam een wiel- rijdster, mevrouw W., zo kort voor haar langs, dat de hond door de schrik én om zijn bazin te beschermen de wielrijdster bij haar mantel greep en er een fikse winkelhaak in trok. Tegen mevrouw W., die zelf van dit geval aangifte kwam doen en een schade vergoeding eist, zal vermoedelijk proces verbaal opgemaakt worden, omdat zij niet de moreel verplichte voorrang aan een blinde voetgangster heeft verleend. De hond moet door dit voorval ge redresseerd worden, omdat hij het zelf vertrouwen ten dele verloren heeft. Hier voor zal een bekwame dresseur naar Veenendaal komen. EMIGRATIE NAAR AMERIKA Op vrijdag 29 mei a.s. wordt in hotel „De Korenbeurs" een voorlichtingsavond gehouden van het Gewestelijk Arbeids bureau Veenendaal over emigratie naar Amerika. Behalve uitvoerige voorlichting zullen omtrent land, volk, lonen en sociale voor zieningen zullen ook enkele geluidsfilms worden vertoond. De toegang tot deze avond, die om 8 uur begint is vrij. BRAND OP STATIONSEMPLACEMENT Zaterdagmiddag is er omstreeks drie uur brand uitgebroken op het stations emplacement waar een grote hoeveelheid papier- en touwafval in vlammen opging. De direct gewaarschuwde brandweer had ongeveer een half uur nodig om het zeer brandbare materiaal te doven en om ver dere uitbreiding van de brand te voor komen. Men vermoedt dat de brand ont staan is doordat kinderen met vuur heb ben gespeeld. Mr. V. G. M. Marynen, minister van landbouw en vissery, heeft by nadere overweging - met het oog op degenen, voor wie het vissen op zondag een be zwaar vormt - besloten dit jaar het visseizoen reeds op zaterdag 30 mei te doen aanvangen. Aangezien vele vis sers niet meer in het bezit zijn van hun oude visakte of hengelbewijs, zal ge durende de twee dagen dat het vis seizoen vroeger begint op een nieuwe akte of bewys kunnen worden gevist. In opdracht van de centrale kerkeraad van de Hervormde gemeeente hebben de architecten Dekker uit Ede en van de Hoef uit Veenendaal een schetsplan ont worpen voor de bouw van een nieuwe Hervormde Ulo-school met gymnastiek lokaal. Aanvankelijk lag het in de be doeling beide gebouwen aan de Geerse- weg te doen verrijzen, maar mede op ad vies van de Inspecteur by het lager on derwijs, is er bij nader inzien besloten naar een ander terrein om te zien. De nu drie jaar bestaande school heeft het aantal leerlingen dat per september aan De nieuwe „Ko renbeurs" naar een ontwerp van architect G. de Geit. In het centrum van Veenendaal, op de hoek van de nieuw geprojecteerde Markt, verrijst binnenkort een modern hotel van firma De Haas, dat evenals zijn voorganger de naam „De Korenbeurs" zal dragen. Het hotel, dat voor een groot deel uit glas bestaat, is naar de nieuwste ideeën op dit gebied uitgevoerd en heeft een capaciteit van dertig bedden. Het oude vertrouwde hotel is, zodra het nieuwe klaar is, gedoemd te verdwijnen, waardoor de Markt een geheel ander aanzien zal krijgen. Het hotel bestaat uit vier verdiepingen, t.w. een kelder, cafe- en restaurant, ver gader- en dinerzalen en als laatste de ho telafdeling. In de kelder zijn de toiletten geprojecteerd, terwijl deze in de toe komst ook gebruikt zal worden voor au tostalling. Er is een grote vergader- of dinerzaal die door middel van schuif deuren in drieen verdeeld kan worden met ruimte voor 50 personen per zaal. De hotelafdeling heeft 2 kamers met badkamer, 4 kamers met douchecel en 2 douchecellen voor de overige kamers. De totale capaciteit bedraagt 30 bed den. Aan de zijde van de Kerkewijk wor den ter hoogte van de vergaderzalen drie uitspringende balkons gebouwd. Deze kant van het hotel, dat geheel centraal verwarmd wordt, bestaat vrijwel geheel uit glas waardoor een prachtig uitzicht op de Kerkewijk verkregen wordt. Tijdens de bouw blijft het oude hotel normaal in gebruik. Het nieuwe hotel wordt tussen de oude Korenbeurs en het oude Postkantoor gebouwd. Zodra beide gebouwen afgebroken zijn ligt het in de bedoeling ook een terras aan de achter kant te bouwen. Aan de voorkant komt In één jaar tijd wordt gemiddeld 5000 keer Rode-Kruishulp verleend bij verkeersongevallen. Maar er gebeuren ongeveer 70.000 ongelukken per jaar, terwijl het ver keer voortdurend toeneemt. Daarom is het dringend nodig dat er meer dan de reeds bestaande 900 Rode-Kruis hulp posten langs de wegen komen. Daarvoor is het Rode Kruis op U aangewezen. Zit u veel op de weg? Verhoog dan uw veiligheid. de nieuwe rondweg, vindt in juni plaats. De aanbesteding Door de kerkeraad van de Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat alhier, is aan de be kende orgelbouwers, de fa. B. Pels en Zn. te Alkmaar, opdracht gegeven tot het bouwen van een nieuw orgel in het kerkgebouw aan de Hoofdstraat. Het belooft een prachtig orgel te wor den, gebouwd naar het elektrisch- pneumatische systeem. Bij het samen stellen van de dispositie werd advies ingewonnen van de bekende toon kunstenaar, de organist Feike Asma te 's-Gravenhage. Bij de plaatsing van het orgel zal de heer Asma tevens op treden als intonatie-adviseur, terwijl het voorts in de bedoeling ligt dat deze musicus het orgel ook zal inspelen. Daarnaast zullen nog enkele veran deringen in het kerkgebouw worden aangebracht, o.a. zal een nieuwe kan sel worden geplaatst. De dispositie van het nieuwe orgel zal als volgt worden: Systeem: Pels' elektrisch pneuma tisch repetitieladen. Hoofdwerk C-g3: 1. Quintadeen 16', 2. Prestant 8', 3. Holpijp 8', 4. Octaaf 4', 5. Fluit 4', 6. Octaaf 2', 7. Mixtuur 2' 4-6 st., 8. Sesquialter 3 st. v.a. cl, 9. Trompet 8'. Zwelwerk: c-g3-g4. 10. Prestant 8', 11. Viola di Gamba 8', 12. Voix Celeste 8', 13. Roerfluit 8', 14. Prestant 4', 15. Spitsfluit 4', 16. Nazard 22/s, 17. Woudfluit 2', 18. Terts ls/s, 19. Scherp 1', 3-4 st., 20 Cornet 5 st. comb, reg. 21. Hobo 8'. Pedaal c-fl: 22. Subbas 16', 23. Oc taaf 8', 24. Bourdon 8', 25. Roerquint 5Vs', 26. Koraalbas 4', 27. Fagot 16'. Door toedoen van het bestuur van de Veenendaalse hengelsportvereniging „De Rietvoorn" is in het bekende „Spinnemeer" aan De Klomp een grote hoeveelheid zeelt gepoot. Het zwemmen ter plaatse is daarom door de eigenaar van het Spinnemeer verboden, behalve voor houders van een door het bestuur van „De Riet voorn" verstrekte kaart. Deze kaarten zijn verkrijgbaar bij bovengenoemd be stuur en de kosten hiervan zijn één gulden. SCHERPE INSCHRIJVING VOOR VAN REEDEWEG Vrijdagmiddag j.l. vond in het gemeen tehuis te Renswoude de aanbesteding plaats voor het egaliseren van het terrein gelegen ten zuiden van de Taets van Amerongenweg, het leggen van een riole ring en het aanbrengen van een vijf meter brede klinkerverharding met trottoir, ter lengte van 380 meter. Van de zeventien bestekhouders namen slechts tien deel aan de aanbesteding. De uitslag hiervan was: A. Geurtsen te Geld. Veenendaal 59.800,Fa. Gebr. Kosters te Eist (U.) ƒ69.777,—; H. Emelaar en Zoon te Zeist 69.900,G. J. v. Schoon hoven, Veenendaal 70.445,C. T. Bos huis Zeist 73.000,v/h Fa. Bakker en Co, Gorinchem 74.000,—; Zeister We genbouwbedrijf, Zeist 75.500,M. Kos terman en Zoon, Wijk bij Duurstede 79.350,C. J. Hensen en Zoon, Eist (U.) 79.600,Fa. Gebr. v. d. Hoek, Amers foort ƒ81.000,—. De raming voor dit object, opgemaakt door de Ned. Heide Mij, bedroeg 73.750,—. De gunning zal zo spoedig mogelijk plaats vinden, daar binnen zeer korte tijd met de uitvoering der werkzaam heden moet worden begonnen. EXCURSIE NATUURBESCHERMINGS WACHT Op zaterdag 30 mei a.s. organiseert de Natuurbeschermingswacht Renswoude- Scherpenzeel een excursie naar het Leer- sumse Veld. Belangstellenden dienen om 13.15 uur aanwezig te zijn bij de kerk in Scherpen zeel, of om 14.00 uur bij de ingang van het park aan de Heulweg. Een opzichter van Staatsbosbeheer zal het gezelschap rondleiden langs de meest interessante gedeelten met honderden broedende kap- meeuwen en andere jonge vogels. de nieuwe cursus deelneemt begroot op ongeveer 270. De personeelsbezetting hoopt men dan uit te breiden tot 10 leerkrachten (uitge zonderd de vakleerkrachten). Het hengelseizoen 1959 staat in het teken van de ergste waterverontreiniging die in ons land ooit heeft plaats gevonden. De besturen van de hengelaarsbonden zyn woedend en de vroede vaderen van Katwyk aan Zee trekken zich bij wijze van spreken de haren uit het hoofd. Knappe koppen in de laboratoria zoeken en schryven dikke rapporten, de rijksrecherche speurt nog steeds naar de schuldigen, maar het vraagstuk blyft onopgelost. De waterverontreiniging gaat elke dag rustig door, industrieën, rioleringen, plus de ontelbare woonschepen vergiftigen het water, waardoor de sterfte onder de vissen abnormale afmetingen aanneemt De algemene hengelaarsbond in Nederland protesteert en bezweert de regering om maatregelen te nemen, maar de zaak blijft slepende. Veel te veel sportliefhebbers zyn ongeorganiseerd. Zij doen zichzelf en hun collega's te kort, want de regering luistert steeds meer alleen maar naar bonden met grote ledentallen. Immers de praktyk leert dat het uitzetten van pootvis en waterverontreiniging gezworen vijanden zyn en niet los te zien zyn van de hengelsport. Hoe lang nog? Enkele jaren geleden was de vaste hengel nog een geliefkoosd voorwerp, waarmee goede resultaten te behalen vielen. Het simmetje had al een hele ge schiedenis achter de rug. De komst van nylon heeft een grote ommekeer teweeg gebracht. Dat is alle hengelaars wel dui- de lijk. Iedereen vist met nylon tegen woordig en alleen de dikte van het nylon bepaalt tot welke categorie hengelaars u behoort. WERPHENGEL Het is echter niet bij deze verandering gebleven. De vaste hengel schijnt in deze tijd het veld te moeten ruimen voor de werphengel, waarmee steeds meer vissers zich gaan uitrusten. Verleden jaar op 1 juni mochten we het genoegen hebben vissend Amsterdam gade te slaan langs de Bosbaan. Het was een imposant gezicht. Ze zaten daar mannetje aan mannetje, de een wat beter De hervormde Ulo-school is sinds haar Jn spuUen dan dg' ander> maar Qp_ opric ing in sep em er o s ei ge- vajjend was, dat vrijwel alle Bosbaners groeid Begonnen werd met 51 leerlingen de beschlkking hadden over een werp. en 2 leerkrachten, terwijl de school mo- hengel menteel 183 leerlingen en 7 leerkrachten j Qe vaste h el we zeiden het reeda teu ,0r!ferK leid^ng„va? ï,et hoofd der dreigt uit de tijd te raken. Is dat toe school, de heer G. H. de Vries, werd in twee lokalen van de Beatrixschool be gonnen met het geven van onderwijs, maar al spoedig bleken deze geleende lokaliteiten te klein te zijn om alle leer lingen te herbergen. Een oplossing werd gevonden in de bouw van een houten noodschool aan de Geerseweg met drie lokalen en een vak lokaal, zodat mét de vier lokalen in de Beatrixschool, het aantal klassen tot ze ven steeg. De begroting van het nieuwe cursus jaar dat in september begint spreekt nu al van bijna driehonderd leerlingen, zo dat het bestuur van de school spoed ach ter de schoolbouwplannen moest zetten. De nieuwe school is inmiddels op de urgentielijst voor scholenbouw 1959 ge plaatst. Toegewezen werd een school met 11 lokalen en een gymnastiekzaal. Op de gemeentebegroting is voor de nieuwe school een post uitgetrokken van 425.000.en voor de gymnastiekzaal 120.000.—. Totdat de nieuwe school gereed is zal het bestuur voor september om moeten zien naar een derde noodlokaliteit, die waarschijnlijk gevonden zal worden in het Verenigingsgebouw van de Chr. Ger. Kerk aan de Beatrixstraat. te juichen of moeten we het betreuren? Dat is de grote vraag? Welnu, wanneer we een duiken in de geschiedenis van de hengelsport, dan zien we dat er een snelle ontwikkeling heeft plaats gehad. Zo'n dertig jaar ge leden was er geen sprake van nylon en inschuifbare hengels. Je deed het met NIEUWE PRESIDENTE In de vakante plaats, ontstaan wegens het vertrek van mevrouw Van Noort naar Noord-Wolde, als presidente van de meis jesvereniging is benoemd mej. C. van Ginkel uit Overberg. TE WEINIG LEDEN Wegens de geringe belangstelling voor de Overbergse zangvereniging heeft men besloten de repetities tijdelijk te staken. Wel ligt het in de bedoeling om deze zomer een ledenwerfactie te houden in de hoop dat begin september opnieuw met een groot aantal leden gestart kan worden. Eerst als militair, later als marechaussee en sinds 22 jaar als politieman heeft de alom bekende adjudant der gemeentepolitie van Veenendaal, H. A. Hoevens, vijfentwintig jaar lang zyn diensten aan de overheid bewezen, een feit dat van zelfsprekend niet onopgemerkt gepasseerd kon worden. Vandaar dat de jubilaris j.l. zaterdag het consigne van inspecteur Dekker kreeg om het bureau te ver laten en er voorlopig niet terug te keren. In dezelfde tyd dat de adjudant zijn tydelyke buitendienststelling aan de zon offerde, waren een aantal politiemannen in de weer om een huldiging te organi seren die de dank en waardering van chefs en ondergeschikten tot uiting zou brengen. Deze huldiging heeft j.l. maandagmiddag plaats gevonden en over ge brek aan belangstelling was er niet te klagen. Onder de aanwezigen merkten wy o.a. op burgemeester Bakker, inspecteur Dekker, vertegenwoordigers van diverse gemeentelijke instanties, afgevaardigden van de wandelsportvereniging, de reserve-politie en de Veenendaalse Winkeliersvereniging, die allen hun wel gemeende gelukwensen vergezeld deden gaan van een stoffelijke blyk van waardering. Voor het Wagenings kantongerecht ver scheen vrijdag ten tweede male H. uit De Klomp, die verzuimd had om door het reinigen van een langs zijn land lopende sloot, voor een goede waterlossing zorg te dragen. Bij de behandeling in eerste instantie verdedigde H. zich door erop te wijzen, dat de sloot vroeger altijd kosteloos door de gemeente schoon gehouden was en dat hij niet begreep waarom hem plotseling deze verplichting was opgelegd. Ditmaal had het waterschap Lunterse Beek voor een schoonmaakbeurt gezorgd en hier van was hem de rekening gepresenteerd. Het was hem op 35,komen te staan. De reiniging, die tweemaal per jaar plaats dient te vinden, zou hem dan steeds 70,gaan kosten en, zo zei H., alles met elkaar worden de lasten dan zo langzamerhand nog hoger dan de op brengst van het perceel grasland, waar de sloot langs loopt. Er is door ons een onderzoek in gesteld en daarbij is gebleken, dat de gemeente vóór het waterschap er was, inderdaad wel eens voor het schoon- houden van de sloot zorgde. Nu is het echter wel degelijk uw verplichting. De andere ingelanden voldoen er trouwens ook aan, deelde rechter v.d. Brand mede. Nieuwe heren, nieuwe wetten, vulde de officier Mr. Van Benthem aan. Toch vind ik het zeer onbillijk, hield verdachte vol. Omdat die sloot nu toe vallig langs mijn terrein loopt, moet ik betalen voor mensen, die hun grond daar achter hebben liggen, doch er voor hun waterlossing eveneens profijt van trek ken. Dat zijn kwesties, waar wij hier niet over oordelen kunnen, antwoordde rech ter v. d. Brand. Maak uw bezwaren eens kenbaar in een vergadering van het wa terschap. Misschien heeft men daar be grip voor uw argumenten. De eis luidde 5,of 1 dag en bij wijze van waarschuwing wilde rechter v. d. Brand, omdat het een eerBte over treding betrof, het hierbij laten. Op de Kerkewijk te Veenendaal sloeg A. v. d. W., manufacturier te Rhenen, in september met een auto linksaf om de Rembrandtlaan in te rijden, terwijl uit tegenovergestelde richting een motor na derde. De moterrijder slaagde er niet meer in tijdig tot stilstand te komen en botste tegen de auto. de weg achter me was vrij en ik Op de foto: Adjudant Hoevens neemt gelukwensen in ontvangst van burge meester A. Bakker. V.l.n.r. de adjudant, zyn echtgenote, burgemeester A. Bakker, inspecteur Dekker en de heer Wilm. De theoriezaal in het gemeentehuis meende, dat de tegenligger een brom fiets was, voerde v. d. W., die bovendien niet in het bezit van een rijbewijs was geweest, aan toen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht verscheen. Dat doet er niets toe, aan een brom fiets moest u ook voorrang verlenen, antwoordde rechter v. d. Brand. Ik kon toen ik afsloeg nog niet zien of hij op de weg of op het fietspad reed en omdat ik meende met een bromfiets te maken te hebben, stopte ik voor het pad, verduidelijkte verdachte. Na de aanrijding stond uw auto ge deeltelijk op het rijwielpad, wist rechter v. d. Brand. Dat kwam door de schok, legde Van de W. uit. Tegen de politie hebt u gezegd, dat u meende er nog wel voorlangs te kun nen, zag de rechter in het proces-verbaal. Over die tegenstrijdigheden kon ver dachte echter ook geen duidelijke ophel dering geven. Waarom reed u eigenlijk zonder rij bewijs? vervolgde Mr. v. d. Brand. (Zie verder pagina 2) was propvol toen om half vijf burge meester Bakker als eerste de jubilaris, die met zijn moeder, echtgenote en kinderen een plaats gekregen had aan de hoofddis, toesprak. Spreker wilde bij dit zilveren jubi leum gaarne wijzen op de ijver en de manier van optreden van adjudant Hoevens die aan velen ten voorbeeld gesteld kon worden. „Er zijn politie mannen waar het publiek een gloeien de hekel aan heeft omdat ze voor ieder wissewasje schrijven en er zijn er ook die nooit wat doen. U, adjudant, hebt echter de gulden middenweg weten te bewandelen en ik ben er van verzekerd dat het Veenendaalse publiek geen he kel aan u heeft", merkte burgemees ter Bakker op. Het beste bewijs dat adjudant Hoe vens als mens en als politieman in hoge mate gewaardeerd werd noemde de burgemeester de grote belangstel ling voor deze huldiging. Ook prees spreker de activiteiten die de jubilaris (Zi« verder pagina 2) een ordinaire stok en beter gesitueerden hielden er een eind bamboe op na, een hengel uit één stuk, waaraan het snoer werd geknoopt. En maar vissen. In die tijd was de jacht op de grote brasem en de ponds voorns nog niet in de mode. Daarvoor waren de spullen wellicht ook niet goed genoeg. Maar er werd ge vist en gevangen. In de herfst kwamen de mannen van het zware werk ten tonele. Een knots van een hengelstok, daaraan een stuk gordijnkoord, een fikse haak en een grote kurk als dobber en aan de haak het aas, meestal een kikker. En dan maar snoe ken, alsmaar slepen. De resultaten, die de snoekhengelaars boekten waren lang niet slecht. Het ma teriaal was stevig, het was buigen of barsten wanneer er gehaald moest wor den, maar de successen van die tijd dan ken we in hoofdzaak aan de geringe vis- intensiteit. Daar ligt een van de kernen van het vraagstuk. De hengelaar van vroeger was een van de weinigen. De hengelaar van nu is een van de duizenden. Ver gissen we ons niet, dan zijn er op het ogenblik naar schatting 800.000 mensen in Nederland die de hengelsport beoefe nen. INTERESSANT OBJECT Zolang de hengelsport in de kinder schoenen stond was er voor de indus trie weinig of niets te verdienen. Het werd anders, toen de belangstelling voor deze voor de rust zo belangrijke, sport ging toenemen. De industrie spitse de oren en.sloeg aan het werk. We kregen de inschuifbare hengels, haken en dob bers. Er kwam werk aan de winkel en terwijl op deze wijze de hengelsport (Zie verder pagina 2) Overgrootmoeder Coupet te Vincen- nes heeft op haar honderdste verjaardag voor de burgemeester een gedicht opge zegde dat zij op haar twaalfde jaar op school had geleerd. Voor de eerste keer in haar geschie denis heeft de Universiteit van Londen thans meer dan 20.000 studenten. Voor de nieuwe cursus verwacht men ruim 21.000 studenten. Je Ierland wordt binnenkort begon nen met de vervaardiging van een sport wagen van plastic. In drie jaar hoopt men de productie op te voeren van 3000 tot 10.000 wagens. De vroegere Amerikaanse ambassa deur in de USSR, de bekende staatsman Averell Harriman, is op 21 mei als tou rist in Moskou gearriveerd. Tijdens een voetbalwedstrijd in Bei roet zijn twee ladingen dynamiet ont ploft. Het stadion werd onmiddelijk ont ruimd en alle toeschouwers gefouilleerd. In een voorstad van Philadelphia zijn vijf kinderen verbrand, doordat hun moe der tijdens het roken van een sigaret in slaap is gevallen. De moeder is aan de brand ontsnapt. Een voettocht van 3000 km met op zijn schouders een kruis van 8 kilo, gaat een 27-jarige Siciliaan maken om de be lofte in te lossen die hij vorig jaar deed toen hij de val uit een vierde verdieping van een gebouw overleefde. Twee bussen, waarvan de ene be stuurder dronken en de ander geen rij bewijs had, zijn bij Ankara tegen elkaar gebotst. Hierbij vielen tien doden en twaalf gewonden te betreuren. Het Frankfortse gerechtshof heeft de inbeslagneming gelast van grammofoon platen met redevoeringen van Hitier en nazi-liederen die in West-Berlijn te koop zijn. 'k Zie veel bleekneusjes in 't land Maar ook reeds velen, bruin verbrand Door de schitterende voorjaarszon Lang voor de zomer echt begon Velen zweren bij een bruine tint Wat elkeen haast aantrekkelijk vindt Maar dan ook, naar mijn mening echt Door geen crème of poeder opgelegd Niet ieders huid leent zich daarvoor Gaan diegenen toch met zonnen door Dan bereiken zij vaak het tegendeel Krijgen ze van 't goede vaak teveel Met als gevolg, een rood gelaat Verbrand soms tot in de tweede graad Maar dan is Leiden vaak in last Waarom niet beter opgepast? Doch om zulks nu te voorkomen Heb ik van zekere kant vernomen Je gelaat voor 't zonnen in te vetten En een grote zonnehoed op te zetten Misschien deelt u mijn mening niet Maar 't is meestal weer hetzelfde lied De dames zijn graag bruinverbrand Zowel hier, als in 't buitenland Zij vinden en menen 't inderdaad Dat zo'n bruine tint een man niet staat Elkeen, die de gulden middenweg [bewandelt De te bleke tint met zorg behandelt Wens ik daarmee goede resultaten Denk nooit, nu zal het toch niet baten J. M. 'KCBKEWIJK '67 •Tei.JOOO'VEÊKtNDAAl Gevolmachtigd» van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1