Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Zondagssluiting ,BERGBAD' weer aan de orde »De Wereld« van WEEK-tot-WEEK Wist C7... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Nederlandse lijndienst om de wereld C.H.U. ingenomen met kabinet Steun NU het werk van het RODE KRUIS B.B. besluit om te gaan tippelen De komende maanden in het teken van de vakantie (I) EDE 33e jaargang VRIJDAG 29 MEI 1959 Nr. 43 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel A.S. WOENSDAG RAADSVERGADERING Route drumband Rode Kruis K.V.P-er stelt voor: 's zondagsmiddags open Veenendaalse bakkers waren een dagje uit Uitbreiding werkgelegenheid COMPROMIS Hij is zesmaal zoveel waard! AQ 873700 Van kanonnen tot klokken Thailands prinsesje spreekt Nederlands C. J. VAN MASTRIGT IN VEENENDAAL: Visserslatijn in trek Vuurdoop: Avondvierdaagse Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER „Mijnheer, u staat in de fik" Kordaat optreden van Veenen- daals meisje SPECIALE KLEDING België en Luxemburg V>iodc7iae DAMES- Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In het kader van de inzamelingsactie te houden van 25 mei - 6 juni zal de drumband van het Nederlandse Rode Kruis uit Den Haag op zaterdag 30 mei a.s. Veenendaal bezoeken. De route welke begint en eindigt bij het Rode Kruisgebouw aan de Sandbrink- straat luidt als volgt: Sandbrinkstraat, Hoofdstraat, Hoog straat, Hoofdstraat, Kerkewijk, Rem- brandtlaan, Jan van C yenstraat, Aart de Gelderstraat, Heemskerkstraat, Schok- kingstraat, Klaas Katerstraat, Slot. de Bruïneplein. Vertrek vier uur, aankomst ca. half vijf Op het Slot. de Bruïneplein zal de band een show geven welke een half uur zal duren. Tijdens de show zal het Jeugd- Rode Kruis collecteren. Vervolgens gaat de route via Patrimoniumlaan-Kerke- wijk terug naar het verenigingsgebouw. De heer F. P. Stal, gemeenteraadslid voor de K.V.P., gaat nog weer eens een poging ondernemen om de raad te bewegen het „Bergbad" op zondag open te stellen voor het zwemmend publiek. Hij heeft zich daartoe in een schrijven tot de gemeenteraad gewend. B. en w. zijn evenwel van mening, dat het schrijven van de heer Stal de raad niet overstag zal doen gaan, aangezien de samenstelling van de raad naar hun mening niet zodanig is gewijzigd, dat thans een anders luidende beslissing kan worden verwacht. Zy achten het dan ook niet gewenst terzake enig voorstel te doen. BURGEMEESTER KREEG PECH J.l. dinsdag zyn de Veenendaalse bak kers gezamenlijk op excursie geweest naar de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfa brieken te Delft, 's Morgens om acht uur vertrok het uit 28 personen bestaande gezelschap met een bus van de firma De Haas in de richting Delft met als speciale gast burgemeester A. Bakker en diens echtgenote. Laatstgenoemden maakten de tocht met een eigen auto mee. Onderweg echter ketste een steen tegen de voorruit van burgemeesters auto, waardoor de ruit totaal versplinterd werd. Toevalligerwijze passeerde een em ploye van de gistfabriek in wiens auto het echtpaar de reis heeft voortgezet. De bakkers Jansen en De Gooyer hebben de beschadigde auto naar Delft gereden waar de Gistfabriek voor een nieuwe ruit zorgde. Na door de directie verwelkomd te zijn volgde een interessante rondleiding door de fabriek, die door de bakkers op hoge prijs werd gesteld. Aan het einde van de excursie werd het gezelschap een diner aangeboden in hotel „De Tent" eigendom van de Gistfabriek. Burgemeester Bakker sprak na afloop van het diner een dank woord uit. De reis werd voortgezet naar Rotter dam waar een rondvaart gemaakt werd. Om 10 uur 's avonds keerden de onmis bare leveranciers, na een gezellige dag, voldaan op hun „basis" terug. Zoals vjj reeds eerder meldden zal de Industrie- en Handelsonderneming „Os- tara" uit Utrecht zich binnenkort vesti gen in het pand van de vroegere Coöp. „De Eendracht" aan de Valleistraat. Naar de directie van dit bedrijf ons meedeelde heeft men Veenendaal als vestigingsplaats gekozen omdat er in ver band met de uitbreiding van de onder neming geen geschikt pand in Utrecht te vinden was. Zodra de verbouwing in Veenendaal voltooid is, wordt de gehele inventaris, inclusief alle machines van Utrecht naar Veenendaal overgebracht. Het bedrijf legt zich toe op de ver vaardiging van metaal klein-meubelen en verschaft werk aan ongeveer 35 personen. Het personeel hoopt men in Veenendaal aan te trekken. Behalve fabriekspersoneel zal voor het bijbehorende hoofdkantoor ook kantoorpersoneel gevraagd worden. Reeds nu al heeft de onderneming sollici taties vanuit Veenendaal ontvangen. De datum wanneer het bedrijf zal gaan draaien is nog niet precies vast te stellen. In deze brief deelt de heer Stal mede, dat hij ten opzichte van deze aangelegen heid van mening is, dat de oplossing in een compromis moet worden gezocht. De heer Stal heeft daarom verzocht voor waarde 12 van het raadsbesluit van 12 augustus 1953, waarbij garantie voor de geldlening werd verstrekt, goedgekeurd door gedeputeerde staten van Utrecht, luidende: „dat het bad en eventuele an dere van de „Stichting uitgaande verma kelijkheden op zondag gesloten moeten zijn", als volgt te wijzigen: „dat het bad op zondag tot 12 uur en eventueel ande re van de Stichting uitgaande vermake lijkheden op zondag de gehele dag ge sloten moeten zijn." De heer Stal heeft terzake overleg ge pleegd met het bestuur van de Stichting „Natuurbad Bergbad" en grondt zijn voorstel op de volgende overwegingen: a. klachten van velen dat op zondag in Veenendaal of in de naaste omgeving de zwemsport niet als ontspanning kan worden beoefend; b. de behoefte aan een gezonde sportbe oefening ook op zondag, in het bijzon der voor hen, die hiertoe op werkda gen niet in de gelegenheid zijn en hier tegen geen principiële bezwaren heb ben; c. het gebrek aan enig ander recreatie oord in de directe omgeving van Vee nendaal; d. de financiële offers, die velen zich thans moeten getroosten om hun gezin elders enige ontspanning of verkoeling te kunnen geven op zomerse dagen; e. de afgelegen ligging van het Bergbad. waardoor van verstoring zondagsrust vrijwel geen sprake is; f. de mogelijkheid te scheppen althans de zondagmorgen geheel en uitsluitend voor godsdienstoefeningen vrij te hou den. Naar aanleiding van dit voorstel delen b. en w. de raad mede, dat deze aange legenheid rëèds meer in de raad aan de orde is geweest, waarbij niet tot een wij ziging van de garantievoorwaarden werd besloten. De samenstelling van de raad is naar de mening van b. en w. niet zodanig ge wijzigd, dat thans een andere beslissing kan worden verwacht. In verband hiermede achten zij het niet gewenst de raad terzake enig voorstel te doen. C.B.T.B. VERGADERDE GECOMBINEERD C.B.P.B. en C.J.B.T.B. hebben deze week gecombineerd de laatste seizoen vergadering gehouden in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs". Als spre ker op deze avond was uitgenodigd de bekende zendingspropagandist De Jong uit Barneveld, die de aanwezigen door zijn boeiende verteltrant en aan de hand van kleurendia's een aangename avond heeft bezorgd. Na de pauze werd een plan opgesteld voor een prachtige zomerreis waarvoor zich reeds verschillende leden opgaven. BUSDIENSTEN WERKEN SAMEN Met ingang van de zomerdienst per 31 mei a.s. zal de samenwerking tussen de N.B.M., N.V. De Haas en fa. Tensen te Soest, ten gerieve van de reizigers opnieuw worden uitgebreid. Ingaande deze datum worden er zo genaamde streekdagabonnementen ver krijgbaar gesteld in de autobussen, die op de dag van afgifte onbeperkt geldig zijn op alle lijnen van deze onderne mingen. De prijs voor deze abonnemen ten bedraagt 3.50 voor volwassenen en 2.25 voor kinderen van 4 t.m. 9 jaar. De periodes die er liggen tussen de ontdekkingen van de door ons uit gegeven Vallei-riksen zyn zeer ge varieerd Soms wordt de ryksdaal- der enkele weken achtereen gevon den en dan weer duurt het weken voordat er een vinder komt opda gen. Ook nu weer is de riks, die uit gegeven was bü slagerij Van Koo- ten in Renswoude, niet gevonden. De riks met het rode nummer die deze week weer uitgegeven wordt, is dus VIJFTIEN GULDEN waard. Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. WINNAARS STRAATVOETBAL COMPETITIE ZAGEN NEDERLAND—SCHOTLAND De politiesportvereniging „Veenendaal" heeft de kampioenselftallen van de straat voetbalcompetitie 1958, georganiseerd door dezelfde vereniging, onthaald op een zeer welkom uitstapje. Woensdagmiddag waren deze plaatse lijke voetbalcracks te gast bij de Veenen daalse politie en met hun leiders zagen zij in Amsterdam de interlandwedstrijd Nederland-Schotland. Om half drie werd van het Veenendaalse politiebureau per autobus gestart in de richting Amster dam. Onnodig te vermelden, dat het gezel schap zijn enthousiasme in het stadion niet onder stoelen of banken heeft ge stoken. Na afloop van de wedstrijd volgde de traktatie en via een ommetje langs Schip hol ging het weer in de richting Veenen daal. Omstreeks negen uur was men weer in Veenendaal en dat deze aankomst in zeer goede stemming verliep zal wel dui delijk zijn. Mej. J. C. Hoog- dalem en de heer J. Wildeman bei den verbonden aan het onderwijs te Rhenen onder vonden by hun huweiyk een wel zeer harteiyke be langstelling van de jeugd. Het is in deze tyd van geperfectioneerde verkeersmiddelen geen groot wonder dat de „Willem Ruys", het vlaggeschip van de Kon. Rotterdamsche Lloyd, zyn eerste reis om de wereld volbracht heeft. Wat byzonder is, dat is dat het schip precies een week na de voltooiing van die eerste rondreis uitvaart voor de tweede. Zo zal het doorgaan, vyf keren per jaar, want een rondreis duurt twee maanden. Dat betekent dus, 3at de Nederlandse Koopvaardy voortgaat op het pad dat al eeuwenlang de driekleur op alle wereldzeeën bracht. Maar het ge beurt nu op een byzondere manier. zeemanschap. Maar, er is meer nodig dan zeeman schap om een schip te laten varen. Het zou treurig, maar geenszins ver bazingwekkend geweest zijn als de grote Nederlandse passagiersschepen, gebouwd voor de lijndienst op Indonesië, naar het buitenland verkocht waren nu zij op die oude Indiëroute niet meer kunnen varen. Er is nu eenmaal geen passagiersvervoer meer tussen ons land en zijn voormalige koloniën in de Oost. Maar de „Willem Ruys" werd niet uit de vaart genomen. Integendeel, het schip onderging een ver bouwing. die praktisch evenveel kostte als destijd de gehele nieuwbouw en de Lloyd had de moed het schip in te zetten op een geheel nieuwe route, een vaste lijndienst van 28.000 zeemijlen lang. Op zo'n reusachtige reis is het wat over dreven te zeggen dat het schip nu voor taan met de regelmaat van de klok de veertien havens langs de route zal aan lopen. Maar het zal dan toch wel gebeu ren met de regelmaat van de kalender. Er zijn wel meer zeereizen rond de wereld gemaakt en zelfs al in het grijs verleden. In de grote kerk van Schoon hoven rust het gebeente van Olivier van Noort, de eerste Nederlander, die zo danige reis volbracht. Maar zijn schip (Zie verder pagina 4) Ter gelegenheid van de eerste reis in de om-de-wereld-lijndienst per „Willem Ruys" heeft een speciale verslaggever op uitnodiging van de Kon. Rotterdamse Lloyd het laatste traject van die reis, van Southamp ton naar Rotterdam, meegemaakt. Hij vloog daartoe het schip te gemoet en scheepte zich in de grote Zuid-Engelse haven in. Neven staande reportage geeft de lezer een blik op de achtergrond van die grote reis. In een kleine, intieme bar, die bij de zeer ingrijpende verbouwing van het af gelopen jaar werd ingericht, hoog, voor aan op het reusachtige schip, is een wand versierd met kleine afbeeldingen van oude zeilschepen. De luxe-passagiers, die daar een glaasje drinken, leunen al pra tend tegen die wand. Zij weten het mis schien niet, maar zij steunen de gehele dag, de gehele twee maanden op een tra ditie die werd gevestigd in de tijd van de zeilvaart. Zij zijn aan boord gestapt en varen de hele of de halve wereld rond en zij vertrouwen zich daarbij letterlijk met lijf en goed toe aan het Nederlandse Voor een vry goed bezochte ledenvergadering van d>y C.H. kiesvereniging - tijdens welke vergadering o.a. de heer A. Visser werd gekozen tot voorzitter wegens vertrek van de heer W. van Galen naar Wageningen - sprak de heer C. J. van Mastrigt over de kabinetsformatie en over de regeringsverklaring van j.l. dinsdag. De heer Van Mastrigt schetste nog eens hoe de moeilykheden waren ontstaan op 11 december van het vorige jaar, toen de PvdA-ministers uit het kabinet- Drees traden. Er kwam toen een tussen-kabinet dat een nieuwe verkiezing moest voorbereiden. De CHU had, volgens spreker, nooit op deze verkiezing aange drongen. Ook kwam er geen duidelyke uitspraak van de kiezers en de situatie is nadien alleen maar moeilijker geworden. Bij de besprekingen over de formatie van het nieuwe kabinet bleek de PvdA voorstander van een formele binding van de fracties aan het regeringspro gram, terwijl de andere partijen uit sluitend voelden voor een morele bin ding. Omdat ook op enkele zakelijke punten de meningen uiteenliepen - als het beleid inzake Nieuw-Guinea, de wijziging van de Dienstplichtwet en combinatie met de PvdA onmogelijk. Ook is er gedacht, aldus de heer Van Mastrigt, aan een regering samenge steld uit de drie rechtse partijen. Per soonlijk zou spreker van zulk een com binatie niet geschrokken zijn;' het was dan mogelijk geweest een duidelijk ge luid te laten horen en gezien de zeer verschillende samenstelling der oppo sitie kon dit kabinet het wel eens lan ger hebben uitgehouden dan velen meenden. 't Wordt uitkijken voor baars en bliek Hun toekomst is werkelijk kritiek Alsook voor andere soorten vis Nu 't visseizoen in aantocht is Deze keer is men vroeg erbij Reeds op één na de laatste dag van mei Men hoort weer 't bekende vislatijn U kent dat wel: door groot en klein Voorbereidingen treft men nu weer 't Is hetzelfde liedje, keer op keer Moeder slaat extra olie in En hoopt maar op een goed begin Wanneer er eertijds ondermaatse waren Bracht dat wel enige bezwaren Doch onze poes was reuze blij Dacht bij zichzelf, die zijn voor mij De visstand, toch al niet te groot Kwam onlangs in grote nood Door verontreiniging van het water Gevolg: scholen dode vissen later Zelf ben 'k geen visser, doch leef mee Met al des vissers wel en wee 'k Vind het een amusante sport En hoop, dat veel gevangen wordt 'k Denk er anders over dan de vis Die eerstdaags weer het haasje is Maar ja, daar is niets aan te doen 't Is het risico van 't visseizoen. J. M. Het in aanbouw zijnde Scherpenzeelse zwembad, dat men eind juni hoopt te openen Tenslotte is na veel moeilijkheden het kabinet-De Quay tot stand geko men, vooral dank zij het vele werk van Prof. Beel. Bij de eerste formatiepoging kwam de CHU er slecht af; zij diende toen als sluitpost van het kabinet. De heer Van Mastrigt vertelde dat hij met de heer Beernink bij de for mateur was geweest en dat zij toen ronduit hebben gezegd, dat deze posi tie de CHU onwaardig was. Uiteindelijk heeft de CHU nu een volwaardige plaats in het kabinet ge kregen en dit stemt tot voldoening. De heer Van Mastrigt verklaarde, dat hij bereid was dit kabinet met ver trouwen tegemoet te treden. Vooral de sociaal-economische paragraaf had zijn volle instemming. Grote gedeelten hiervan komen overeen met het SER- advies, waar ook het CNV volledig achter staat. De internationale richtlijnen zijn de zelfde gebleven, terwijl ten opzichte van Nieuw-Guinea een zeer duidelijke uitspraak is gedaan. De bevolking van dit gebied moet worden opgevoed tot politieke zelfstandigheid. De komende huurverhoging zal vol ledig worden gecompenseerd, terwijl een liberalisatie van woningbouw en woninghuren wordt nagestreefd. Natuurlijk, zei spreker nadrukkelijk, blijven er voor de CHU nog wensen over, maar men moet bédenken dat men in de samenwerking met anderen offers moet brengen. Tenslotte moet het land geregeerd worden en de CHU zal uiteraard het kabinet ook op zijn daden beoordelen, hoewel zij er in het algemeen zeer welwillend tegenover staat. Na afloop werden verschillende vra gen gesteld, waarop de heer Van Mas trigt zeer goed en naar wens van de stellers inging. Waarnemend voorzitter C. van Genderen dankte hem na afloop voor zijn heldere uiteenzetting en de zakelijke beantwooring van de vragen. De maanden juni, juli en augustus zyn in ons landje by uitstek de vakantie maanden van het jaar. De veelal ver van te voren opgemaakte plannen nemen nu al vastere vormen aan en het hopen is alleen nog maar op goed weer, een omstandigheid die de lang verbeide vakantie volledig kan doen slagen, of en dit laatste hoopt natuurlijk niemand in duigen kan laten vallen. Opmerkelijk is het feit, dat het toerisme naar het buitenland de laatste jaren een grote vlucht heeft genomen. Ruitwil'iiirl li^t inPPQt Senoten de douaneposten passeren om OillltjlllctliU IlCl UlCCöl na een jaar hard werken eens heerlijk uit te rusten en nieuwe krachten te verzamelen voor het komende jaar. Uiteraard gelden in het buitenland op verschillende gebieden andere voor schriften dan in ons eigen land. Om nu onze lezers, die het voornemen hebben hun vakantie in het buitenland door te brengen, enigszins behulpzaam te zijn bij het opmaken van hun plannen, ge ven wij in een aantal artikelen de be langrijkste voorschriften en omstan digheden van enkele Europese landen. Voor hen die alles al in kannen en kruiken hebben is het wellicht goed aan de hand hiervan een soort na- controle te houden. Wij op onze beurt wensen een ieder een prettige en on bezorgde vakantie met veel zon toe! Met auto, motor, scooter of per brom fiets en rijwiel zwermen de Nederlan ders over de rest van Europa uit, ter wijl ook de verschillende reisverenigin- gen van deze uittocht een groot deel voor hun rekening nemen. Het meest in trek zijn de landen Zwitserland, Oostenrijk en iets dichter bij huis W. Duitsland. Ook dit jaar zullen onge twijfeld weer veel plaats- en streek- De Veenendaalse B.B. gaat de wandel sport beoefenen. Dit belangryk besluit werd gisteravond tijdens een spoedver gadering in de B.B.-kelder aan de Sand brinkstraat genomen. Ongeveer twintig wandelsportliefheb bers in de B.B.-gelederen woonden de vergadering, die onder voorzitterschap stond van de heer Baars, by. Ondanks de teleurstellende mededeling van de heer Baars, dat de hogere B.B.-leiding geen tegemoetkoming in de te maken kosten zal verlenen, besloten vrywel alle aan wezigen tot de nieuwe wandelgroep toe te treden. De bedoeling is zo vlug moge- lyk te gaan trainen om aan de binnen kort te houden Avondvierdaagse te kun nen deelnemen. Als leider van de groep fungeert de heer H. A. G. Schoenmaker. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Door het kordate optreden van de Veenendaalse mejuffrouw M. Harde man is gistermiddag op de Zuiderkade een landbouwer gespaard gebleven voor brandwonden. De man, die op de Zuiderkade per rywiel tegen de wind inreed, had niet in de gaten dat zijn kiel en overhemd in brand stonden. Mej. Hardeman, die een bestelling voor haar werkgever wegbracht, kwam de rokende man onderweg tegen en riep hem toe dat hij in brand stond. Deze reageerde echter niet en fietste rustig door, intussen een aardige rook ontwikkeling producerend. De jonge dame daarentegen nam een kloek be sluit, draaide om en ging de man ach terop. Met de mededeling „U staat in de fik" hield zij hem staande en trad onmiddellijk op. De rokende jas werd van het lichaam gerist en een paar handen water uit een nabij gelegen sloot deden de rest. Met een lakoniek „bedankt" zette de boer zijn reis voort. Waarschijnlijk heeft de man een nog brandende peuk in zijn zak gestoken waardoor het „binnenbrandje" is ont staan. Het idee van een B.B.-wandelgroep is niet nieuw. Enige tijd geleden hebben een aantal B.B.'ers reeds een wandelgroep gevormd, maar de belangstelling hier voor werd steeds minder totdat het uit eindelijk niet meer mogelijk was een be hoorlijke groep te vormen. Na de onlangs gehouden grote oefening gingen er echter stemmen op om de wandelsport weer te (Zie verder pagina 4) Het land van onze zuiderburen biedt veel afwisseling en natuurschoon. Het zuid-oostelijk deel, de Ardennen, is een hoogvlakte waarin talrijke rivieren diepe dalen hebben gesneden. De (Zie verder pagina 4) ZO ZOU SCHUBERTH PRINSES MAR GARET WILLEN KLEDEN Mode koning Emilio Schuberth uit Rome vond, dat de kleding, die prinses Margaret ty- dens haar bezoek aan Italië droeg, te so ber was. Hy heeft daarom speciaal voor de prinses enige levender modellen ont. worpen. Zegt u eens eerlyk, zou het de prinses staan NIET Zó WARM. Men ge looft nu vry precies de warmte van onze aardbol aan de weet te zijn gekomen. En daarbij blijkt dat het binnenin niet he lemaal zo warm is als men had aangenomen. In het middelpunt van de aarde, waar de druk 4 miljoen maal zo groot is als aan de oppervlakte van de zee spiegel, heerst een temperatuur van 6300 graden Fahrenheit. Op een diepte van 3000 mijl is de temperatuur 4700 graden en op een diepte van 1800 mijl 4260 graden. NIET NAAR DE MAAN. De Engelse mevrouw Alice Cooper heeft in haar huwe- ïykscontraet laten opnemen het verbod voor haar man om een reis naar de maan te maken. LEES! Te Warren in de Ver. Staten bestrijdt het ge meentebestuur het analfabetis me met grote reclamebiljetten waarop te lezen staat: „Leert lezen". CLAQUE. „Ernst Moles, le verancier van enthousiasme", staat op het visitekaartje van de man die in een groot Brus sels theater chef van de claque is. NEUS. In Frankrijk staat een boek op stapel waarin men de namen zal kunnen vinden van 250 mensen, die in de laat ste tien jaren langs chirurgi sche weg hun neus hebben la ten veranderen. AUTO. In de Ver. Staten bezitten 46 procent van de jon gens beneden 20 jaar en 32 pro cent van de meisjes een eigen auto. BOEK. Sinds de tocht van de Nautilus onder het ijs van de Noordpool door zijn er in Amerika 6 miljoen exemplaren verkocht van het boek van Ju les Verne: Twintigduizend mijl onder zee. HOROSCOOP. In vergeiy- king met de 5000 helderzienden te Parys zyn er 11.000 te New- York. De prys varieert er van 2 tot 10.000 dollar. DRUIF. Bij opgravingen in Armenië hebben Russische ar cheologen een tros druiven ge vonden, die 2600 jaar oud is. Ze waren wel uitgedroogd. CORRUPT. In Oostenryk is by de wet bepaald dat een ambtenaar die een geschenk van meer dan 25 accepteert, corrupt is. HART. Te Boston heeft men het bevroaen hart van een hond geplaatst in het lichaam van een andere hond. Na de ontdooiing begon het op zijn eigen maat te slaan en niet op de maat van het eigen hart van de tweede hond. BELASTING. In Rusland weten ze het wel: voor elke echtscheiding moet men er 2000 roebels belasting betalen. BROER. De achttienjarige broer van de filmster Romy Schneider wil dokter worden. „Ik wil niets met die filmmen sen te maken hebben", zei hij. ZUIGELING. Het jong van een walvis weegt by de ge boorte 1 2 ton. Binnen vyf da gen verdubbelt zyn gewicht. Het zoogt gedurende zes maan den en verorbert by elke maal- tijd 90 100 kilo melk. Dat heeft men in Sydney uitgere kend. TAXI. Te Parys telt men de meeste taxi's. Er is er één op elke 360 inwoners, New York heeft er een op elke 677, Genève een op elke 926 en Brussel een op elke 1562 inwo ners. ABSTRACT. De cardiolo gen zeggen dat schilders, die abstracte schilderyen maken, lyden aan te hoge bloeddruk; de neurologen menen dat zy lyden aan een angstcomplex; hnidspecialisten veronderstellen dat ze veel last van jeuk heb ben. VAKANTIE. De Franse scholieren willen de vakanties anders verdeeld zien. In plaats van de lange zomervakantie, willen ze een maand vakantie in februari, twee maand in de zomer en een week met Kerst mis en Pasen. AFKONDIGING STRAFVERORDENING Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend, dat gedurende 3 maan den op de secretarie, 3e afdeling, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen ver krijgbaar is gesteld de door de raad in zijn vergadering van 20 mei j.l. vastge stelde verordening, regelende de vakan tiesluiting van slagerswinkels in het dorp Gelders Veenendaal in 1959. Deze verordening treedt in werking met ingang van de dag, volgende op die van haar afkondiging. Prisma Pontiac Omega 4£fTeoPi voor betere uurwerken HOOFDSTR. 91 VEENENDAAL dat de commissie voor de organi satie van de Veenendaalse Jeugdvier- daagse vorige week een oproep heeft ge plaatst voor wandelleiders en leidsters? dat na deze oproep al veel hulp is aangeboden? dat er echter nog onvoldoende lei dinggevend personeel is, waardoor de commissie nogmaals een beroep op de Veenendaalse dames en heren doet? dat hun „werk" bestaat uit het lei ding geven aan een groepje jeugdige wandelaars(sters)? dat de commissie er van overtuigd is, dat er nog velen zijn, die, als het om de jeugd gaat, veel voor hen over heb ben? dat men daarom de ingezetenen verzoekt hun goede wil te tonen en mede te werken aan het welslagen van dit grootse evenement? dat men zich op kan geven bij de heren G. Wijnmalen, Beatrixstraat 15 en A. H. van Pijpen, Westersingel 23? dat er, uitgaande van het Rode Kruis afdeling Veenendaal, jaarlijks pa tiënten worden uitgenodigd gedurende één week een vakantie per boot mee te maken? dat deze trip dit jaar voor het eerst met de eigen boot, de J. Henri Dunant, gemaakt zal worden?

De Vallei | 1959 | | pagina 1