DE VALLEI PLASTI COLOR V00RRAADBUS 0O loogrs.CHOCOLADE-TABLET 49 cent VETERANENTOERNOOI VVV in de hoofdklasse! Voor de Jeugd Redelijk aantal deelnemers voor persoonlijk kampioenschap schaken /0Ê 4Km SKF GeHa 1-1 Frisia VSW 3-1 DS GVW 2-0 Ritmeester Neveda 3-1 Welpentoernooi RK Unitas '48 Volleybal Lang geduurd, maar toch gekomen Austerlitz 2 Rhenus 3 1-2 Ook in Kampen vele malen winst voor V.A.V Alles over straalvliegtuigen Neverdown-dames toch nog kampioen van hoofdklasse Mawavobo Eerste ronde bracht geen verrassingen JB V M Bij VéGé-GROENTE- en KIPPESOEP nü 27geldzegelsd« Ld/0 HOmliy Fraai gedecoreerde rn cent Koffie-fijnproeversnu vlaggen verzamelen bij //IW Vijf kleine meisjes De verdwenen bankdirekteur door TOM LODEWIJKS Ondanks dat het nog een begin is, staat het veteranentoernooi al behoorlijk in de belangstelling. Dit is wel een verheugend feit, daar dit de ouden van dagen ten goede komt. Vrijdagavond werd gespeeld op het SKF-terrein. De eerste wedstrijd tussen SKF en GeHa eindigde onbeslist in een 1-1 gelijk spel, terwijl Frisia aan de 3-1 overwinning op VSW iets meer kreeg dan het toekwam. Maandagavond won DS verdiend van GVVV met 2-0. Neveda bracht het tegen Ritmeester niet verder dan een 3-1 nederlaag. In een gelijkopgaande strijd kon SKF al spoedig door v. d. Bovenkamp de lei ding nemen. De pret was echter niet van lange duur, want in de tiende minuut was het rechtsbuiten Diepenveen, die via ach terspeler Heikamp de partijen weer op gelijke voet bracht (1-1). Hoewel SKF daarna wat meer in de aanval ging, waren de uitvallen van Ge- Ha gevaarlijker. Doelpunten bleken ech ter schaars te zijn. Na de thee werd GeHa sterker, maar de SKF-achterhoede wist met Heikamp aan het hoofd, de talrijke aanvallen af te slaan. Kort voor tijd kwam SKF nog even fel opzetten, maar nu was het de GeHa-doel- man Valkenburg, die doelpunten in de weg stond. Het bleef 1-1. VSW begon met een serie snelle aan vallen, die reeds na een paar minuten door midvoor Van Engelenburg een 1-0 voorsprong opleverde. Hoewel er tot aan de rust weinig krachtsverschil te bespeuren was, kreeg Frisia enkele opgelegde kansen, maar het doel bleek maar erg moeilijk te vinden te zijn, want alle schoten gingen over of naast. Na de hervatting trokken beide clubs om beurten ten aanval, maar van groots voetbal was geen sprake. Na een kwartier spelen was de VSW- doelman Slotboom oorzaak dat het 1-1 werd. Een minuut of zeven voor het einde maakte Frisia nog een doelpunt, maar dit werd afgekeurd wegens buitenspel. Het bleek echter maar uitstel te zijn, want met twee goede doelpunten bracht Frisia de eindstand op 3-1. DS was van het begin af sterker en wist een serie goede aanvallen op te bou wen, maar op het juiste moment kwam er steeds weer wat tussen dat scoren in de weg stond. Wel wist Kroes een keer de roos te raken, maar dit doelpunt werd terecht geanuleerd wegens buitenspel. De tijd verstreek en bij de rust was het nog steeds dubbelblank. Na de rust werd DS zo nu en dan wel erg gevaarlijk, maar toch moest het tot zeven minuten voor het einde duren, voor de alleen naar voren gekomen midvoor Van Kruistum de GW V-doelman Van Essen, uit balans kon brengen, waardoor de meegekomen Veluw de wolmensen de leiding kon geven (1-0). Drie minuten voor tijd werd rechtsbui ten Gerritsen uit een voorzet van links buiten Kroes, de maker van het tweede doelpunt. GVVV probeerde daarna van alles, maar kon er niet in slagen de achter stand kleiner te maken. Ritmeester was al meteen gevaarlijk, maar doelman v. d. Bovenkamp wist op keurige wijze een doelpunt te voorkomen. Tien minuten later moest deze doelman echter zwichten, toen M. van Kooten uit een voorzet van rechtsbuiten Baars de bal ineens op zijn schoen nam en hard in het Neveda-doel joeg (1-0). Direct daarna moest de Ritmeester-spil De Hartog zich wegens een opgelopen blessure laten vervangen door Viegen. De strijd werd feller en toen Van Koo ten zich buiten de lijn moest laten ver zorgen, profiteerde Van Ommeren van deze gelegenheid om de partijen op ge lijke voet te brengen (1-1). Na de hervatting was het aanvankelijk Neveda dat aan de touwtjes trok, maar goede schoten van Henzen en Van Om meren troffen geen doel. In de twaalfde minuut ontving Baars de bal in duidelijke buitenspelpositie, d't was scheidsrechter Van Kruistum blijk baar ontgaan, want hij kende na overleg met de grensrechter, het door Baars ge maakte doelpunt toe. Neveda liet de moed zakken en het was v. d. Kraats die juist voor tijd de zege voor Ritmeester veilig stelde (3-1). Aan de Nieuweweg organiseert RK Unitas '48 een welpentoernooi. Zaterdag 1.1. verschenen er acht ploegen, die zich alle tot het uiterste gegeven hebben. Advendo '57 moest in Dovo zijn meer dere erkennen met 7-0. VRC en Oranje Wit hielden de stand dubbelblank, ook in de verlenging. VRC won met strafpunten met 1-0. Kulan bleef RK Unitas '48 de baas met 2-1, terwijl Veenendaal met 4-0 GVVVnaar huis zond. A.s. zaterdag 6 juni komen de vier win naars terug om de prijzen te verspelen. De wedstrijden beginnen om 1,45 uur. Na vele jaren aan de top van de eerste klasse te hebben gestaan, heeft het dames team j.l. zaterdag overduidelijk be wezen, dat het een plaats in de hoofdklasse waard is. J.l. zaterdag was Alkmaar het mid delpunt van vol leyballend Neder land want hier werden de Ne derlandse kam pioenschappen verwerkt en te vens de promotie- degradatie com petitie voor de hoofdklasse da mes en heren ge speeld. Aangezien de Veenendaalse da mes kampioene waren van West II, mocht het met de kampioenen van West I en West III, resp. Concordia (Rot terdam) en MHBS (Haarlem) en de degradant Profes- sorenwijk (Lei den) spelen voor twee plaatsen in Nederlands sterk ste afdeling, de westelijke hoofd klasse. VVV nu is er in geslaagd een van die twee plaatsen te bemachtigen. De wedstrijd tegen Concordia bleek het zwaarst te zijn. Toch werd met zeer rustig spel de Rotterdamse ploeg verslagen met 3-1. Degradant Profes sorenwij k werd eveneens gemakkelijk met 3-1 verslagen en tenslotte het zwakke MHBS met 3-0. VW is dus met vlag en wimpel ge- VEENENDAALS HOOFDKLASSER. Hurkend v.l.n. r.: T. Wouda, W. Versteeg en C. Kruidenier. Staand v. I. n. r.: H. Wouda, C. Sasburg, M. Dijkstra en J. de Ruyter. slaagd en te oordelen naar de ver schillende ploegen is de verwachting, dat VW in het volgende seizoen een goede partij zal meeslaan tussen ploe gen als Celebes, RVC, Boemerang, AMVJ, SOS, Blokker, St. Paul, SVV, Die Raeckse. Veenendaal heeft hiermede een sportteam, dat zich mag verheugen in de top van de vaderlandse sport te verkeren. Zondag j.l. werd te Doorn op het voet balterrein van DEV een beslissingswed strijd gespeeld tegen Austerlitz, wie in aanmerking zou komen om promotie wedstrijden te spelen. Rhenus was de ge lukkige winnaar, al heeft eventjes de overwinning aan een zijden draadje ge hangen. Na aanvang der wedstrijd bleek, dat de spelers een beetje nerveus waren, want aan beide zijden waren er enige missers, die zeker een doelpunt hadden moeten zijn. Rhenus kwam echter al spoedig los. Bij een der aanvallen op het doel van Austerlitz kwam de bal op de linker vleugel terecht en de linksbuiten depo neerde, nadat de back was gepasseerd, de bal onhoudbaar in het Austerlitzse doel. Even later belandde een schot van de middenvoor van Austerlitz boven op de deklat, terwijl men alles op alles zette om de stand op gelijke voet te brengen. In deze periode moest Albers zich terug trekken om de verdediging bij te sprin gen. Doelpunten werden er echter niet meer gemaakt en toen de scheidsrechter voor de rust blies, had men aan Rhenus- zijde een nuttige 1-0 voorsprong. Na de thee beging Rhenus de fout, om te vroeg enig accent in de verdediging te leggen en met een driemans voorhoede te gaan spelen. Door een twijfelachtig hands-geval binnen de beruchte lijnen, kreeg Austerlitz een penalty toegewezen. De scheidsrechter stelde zich in verbin ding met de neutrale grensrechter, die resoluut naar de witte stip wees, de pe nalty werd door Austerlitz benut en on houdbaar in het doel geplaatst. De res terende tijd van vijf minuten was niet voldoende om een overwinning te for ceren, zodat onder grote spanning werd begonnen aan de verlenging. Rhenus zette nu weer alles op de aanval zodat Austerlitz werd teruggedrongen op eigen helft. In de tweede helft van de verlenging zette Rhenus direct een fel offensief in. Bij een dezer aanvallen de poneerde de Rhenus-middenvoor de bal via de paal onhoudbaar in het doel van de tegenpartij, zodat Rhenus het kam pioenschap behaalde. Door de aanvoerder van Austerlitz werden hierna bloemen aangeboden aan de Rhenense ploeg. Het was een sportieve wedstrijd, welke onder goede leiding stond van scheids rechter Hazeleger, bijgestaan door de heren-Schuilenburg en Tunzi. A.s. zondag zal dit elftal de eerste pro motie-wedstrijd tegen SEC uit Soest moe ten spelen. Zaterdag j.l. namen enkele Veenendaal se atleten deel aan de door de Kampense A.V. ,,Thor" georganiseerde baanwed- strijden. Het was ook deze middag weer Loes Rutten. die haar grote aanleg toon de door tot bijzondere prestaties te ko men: op de 80 meter werd zij eerste in de nieuwe persoonlijke recordtijd van 10.6 sec. Ook het hoogspringen bracht haar een eerste plaats met 1.30 meter. Zon dag a.s. start zij als grote favoriete op de Oostelijke kampioenschappen op drie nummers n.l. ver- en hoogspringen, als mede de 80 meter. Ook Koos van Laar viel in de prijzen: een eerste plaats bij het verspringen (4.62 meter), almede een vierde plaats in de finale 100 meter da mes, waarin zij door te struikelen de kans op een betere klassering verspeelde. Alie Ditewig brachten deze wedstrij den twee maal zilver en eenmaal brons: de honderd meter C in 13.6 sec., versprin gen met een sprong van 4.27 meter en discus met een worp van 23.70 meter. Gerda van Essen wist zich in de finale dames 100 meter D te plaatsen, waarin zij derde werd in 14.7 sec. De overige V.A.V.-ers Harteman, Willy van Hardeveld en Janneke Slotboom werden reeds in de series uitgeschakeld. Een revolutie in de luchtvaarttechniek Onder deze titel verschijnt binnenkort een boekwerk, waarin de luchtvaart journalist Hugo Hooftman de lezer alles over straalvliegtuigen vertelt. Niet alleen over de straaljagers van vandaag en van gisteren, over de uit vinding en de werking van de straalmo tor en over het werk van pioniers in tal van landen, die het hunne bijdroegen aan de ontwikkeling van vliegtuigen die met de snelheid van het geluid zouden vlie gen, maar ook over de straalvliegtuigen van morgen. Op het ogenblik werken de construc teurs aan vliegtuigen, die driemaal zo snel als het geluid zullen vliegen; dan zullen wij niet in zes uur, zoals vandaag, maar in twee uur van Europa naar Amerika reizen. Hugo Hooftman vertelt ons er alles van in zijn boek. Reeds nu zijn operationele straaljagers in dienst, die tweemaal sneller dan het geluid vlie gen. Het boek zal geïllustreerd worden met meer dan honderd vliegtuigfoto's. Een aantal figuren in kleuren geeft een dui delijke uitleg van de werking van alle soorten straalmotoren, terwijl de lijst van de ruim 250 typen straalvliegtuigen, die tot op heden hebben gevlogen, de lezers bijzonder welkom zal zijn. Een enorm gejuich begroette zaterdag avond in Druten de laatste molenwiek van Janny Brouwers, in het overvolle gymnastieklokaal. Het betekende 15-11 voor Neverdown en dus het zo fel be geerde en omstreden kampioenschap. Eenvoudig is alles echter niet gegaan. Toen de laatste competitiewedstrijd was gestreden, bleek dat er niet minder dan drie ploegen gelijk geëindigd waren. Be slissingswedstrijden waren nodig en zo begonnen Neverdown, Boemerang (Dru ten) en Hands Up (Leeuwen) elk aan twee wedstrijden. Maar toen bleek pas, welk een enorme waarde de prima training van Chris Ver- woert had, want in een prachtige stijl, uiterlijk volkomen rustig, wonnen de Neverdown-dames eigenlijk zoals ze wil den. Het sterke Boemerang kwam er praktisch niet aan te pas en ging met 4-1 ten onder. Hands Up profiteerde nog wat van een wat zwakke leiding, liep nog uit tot een setstand van 2-1, maar werd toen weg gevaagd in de laatste twee sets (15-3 en 15-1). Vriend en vijand was het er over eens, de titel was terecht gekomen bij de ploeg die het verdiende. Het team, dat dit jaar zo prachtig voor de dag is gekomen be staat uit de volgende speelsters: Hanny Lammers, Janny Brouwers, Ada Smit, Bep Reinshagen, Wies Vet en Corrie Klomp. Het was zaterdag toch een feestelijke dag voor Neverdown, want bij de prijs uitreiking bleek, dat Neverdown met kampioenschappen voor het eerste dames team en het tweede herenteam, een twee de plaats voor het eerste herenteam en een vijfde voor het derde, veruit de suc cesrijkste vereniging van de Mawavobo was. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGEN IN ONZE KRING 4 juni Gerda en Ria van Ruiswijk 4 Henny v. d. Berg 6 Gerda Schoeman 7 Anneke van Loo 7 Jurrie van Beek, Eist 9 Gert van Mil 9 Aafke Hoevens 10 Jaap en Willie van Engelenburg 10 Wout van Wakeren Wel gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. 1. Dat is water naar zee dragen 2. Hij heeft boter op zijn hoofd 3. Een slag om de arm houden 4. Dat is spijkers zoeken op laag water 5. Met de kous op de kop thuiskomen 6. De huik naar de wind hangen 7. Je kunt beter vliegen vangen met stroop dan met azijn 8. Ik wil niet naar jouw pijpen dansen II. R, kop, pruik, Rouveen, steeg, ben, n. III. Tuinman, grossier, fabrikant. I. Pot, locd. Potlood. II. Kool, mus, haan, teen, klei, spar, zeep, hond. Lunteren. III. Raat, raam, raaf. Vorige week woensdag is in gebouw ,,'t Trefpunt" de eerste ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap scha- VRAAG FOLDER EN KLEURADVIES POSTBUS 8032 - AMSTERDAM ken Veenendaal. De deelname aan dit toernooi bleef iets beneden de verwach tingen, vooral ook omdat enkele zeer goede spelers van de schaakclub Ritmees ter om persoonlijke redenen verstek lieten gaan. Opmerkelijk was de strijdlust van de deelnemers die over het algemeen ge nomen, groter was dan tijdens de winter competitie. Na een kort openingswoord van de wedstrijdleider werden de klokken aan gezet en kon het spel met als inzet de felbegeerde titel van de beste schaker van Veenendaal beginnen. Deze eerste avond, die een volledig succes werd, bracht wat de strijd zelf betreft geen verrassingen. De volgende ronde wordt hedenavond gehouden, waarbij belang stellenden ook van harte welkom zijn. De uitslagen van de eerste ronde wareri^ Chr. Baars J. B. Griffioen 0 J. Diepeveen D. J. van Manen 10 Elenbaas R. Brouwer niet gesp. J. C. Griffioen Jr. J. Schoeman 01 J. Alsema C. Beijer niet gesp. J. H. Schell J. Heikamp V2-V2 J. W. Boelens D. Willemsen 10 H. G. Veldhuizen L. Ebskamp 01 J. Konings M. Vink 1—0 W. v. d. Well W. C. H. v. Dam afg. J. C. Griffioen M. de Kleuver 01 (55 cent per zilverzakje) l\ P 0/ bij een VéGé-Ontbijtkoek (54 cent en nog .11 geldzegels) bij 2 pakjes VéGé-Margarine (80 cent en nog 10 geldzegels). Uitslag één, twee, drie, wie heeft die bal... De prijs in de groep ouderen is ditkeer gewonnen door Ria van Wagensveld, Meentdijk 6, die drie prachtige tulpen had getekend, deze uitgeknipt en op zwart papier geplakt. Het stond erg mooi. Je hebt, geloof ik, al eens eerder een prijs gewonnen hè? Nu Ria, wel gefelici teerd. De prijs in de groep jongeren werd gewonnen door Attie Doornenbal, Haar- weg 16, Overberg. Ook jij gefeliciteerd Attie. Je had er ook nog leuke vogeltjes bij getekend. Je verjaardag heb ik nu ge noteerd hoor! De prijzen kunnen weer worden afgehaald aan het redactiebureau Parallelweg 10. Alle andere neven en nichten bedankt voor hun inzendingen. Blijf maar meedoen met de wedstrijden. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Verborgen plaatsnamen: 1. Ik heb mijn hengel op die bank gelegd 2. Je moet niet dwars door dat jonge groen lopen 3. Jij zet tenminste een vrolijk gezicht 4. Ik ga asters kweken in mijn tuin 5. Tom heeft die pijl stuk gemaakt 6. Hij mag graag oorzaken opsporen II. Kra, se, ster, wie, na, staart, le, me, gaai, kwik, rie, ek, vlaam, rel, no, ka, waal, ten, klap, ker. Van deze 20 lettergrepen kunnen de namen van 7 vogels worden gemaakt. III. Welke bak is niet van ijzer, Niet van hout en niet van steen? Welke bak zou 't wezen, die steeds Wordt gevreesd door iedereen? Voor jongeren: I. Ik zag eens iemand platen eten, Ik zou wel graag eens willen weten, Hoe toch zulke platen heten. 1 2 3 4 2 3 4 II. Vul in deze 16 vakjes van links naar rechts en van boven naar beneden in: le rij hier kun je uit drinken; 2e rij een plaatsje bij Nijmegen; 3e rij een meisjesnaam; 4e rij verblijfplaats van dieren. III. Ik ben een deel van je gezicht, maar verander je mijn eerste letter dan zit ik aan een vishengel. Verander je nu mijn laatste letter, dan ben ik een viervoetig dier, dat hard kan lopen. ZILVERPAPIERACTIE Van Henny Wagensveld en Ada Voor- sluys zilverpapier ontvangen. Namens de blinden weer hartelijk dank! Vijf lieve kleine meisjes Die trokken er op uit. Ze fietsten naar de grote hei, Dat was een goed besluit. Ze fietsten netjes twee aan twee, Eén kwam er achteraan, Die vond dat helemaal niet leuk, En z' is naar huis gegaan. Vier lieve kleine meisjes, Die fietsten dapper voort, Toen heeft een spijker op de weg, Zich in een band geboord. De fietsband liep toen fttt, fttt, leeg, En 't meisje bleef dus staan, En met haar fietsje aan de hand is zij naar huis gegaan. Drie lieve kleine meisjes, Die wisten niet de weg, Twee wilden langs een korenveld, Eén wilde langs een heg. Ze is toen langs die heg gegaan, Maar dat was glad abuis, Want na een uurtje fietsen, ach. Toen was ook zij weer thuis. Twee lieve kleine meisjes, Die kregen ruzie hoor, Eén wilde rusten aan de weg, De ander wilde door. Toen zijn ze uit elkaar gegaan, Maar dat gaf geen vertier, Om zo alleen te fietsen Is werk'lijk geen plezier. Het was heel ver nog naar de hei, En dat stond ze niet aan. Toen zijn die twee vriendinnetjes Ook maar naar huis gegaan. Vijf lieve kleine meisjes, Ging het in huis vervelen Ze kwamen gauw weer bij elkaar En gingen slagbal spelen. FEUILLETON 19 Zijn voeten droegen hem en hij wist niet waarheen. Hij schuifelde langs de Seine, die lag te blikkeren in het zon licht. Zijn ogen gleden nietsziend langs de uitstallingen op de brede trottoirs, planten, bloemen, vistuig. Langs hem raasde het verkeer haas tige voorbijgangers stieten hem aan. Hij zocht rust. Aarzelend stond hij voor een stenen trap die naar bene den leidde, waar het stil was langs de oever. Moe zette hij zich op een verla ten bank de ellebogen op de knieën, de handen krampachtig in elkaar ge strengeld, en staarde. Nee, het was niet allèèn de behoefte om een nieuw leven te beginnen, die hem in dit avontuur had gedreven, 't Was ook de angst, die hem voort had gejaagd. De angst dat 't eens zou uit komen, dat er èèns een eind kwam aan de komedie. Hij zag voor zich het gezicht van die kleine, slimme inspecteurdie ogen hadden zo vorsend in de zijne gestaard, dat gezicht bleef zo uitdruk kingsloos, nee, die inspecteur had er geen punt achter gezet. Misschien zou hij blijven wroeten, en dan Hij greep naar zijn borstzak, telde zijn geld. Zeven en tachtig duizend francs, wat Hollands, wat Belgische frankenZou hij toch de over steek wagen, derde klas naar Ameri ka? Dan maar zien wat er van kwam? Zijn visum was in orde. En daar zou hij eventueel onderduiken,onder een nieuwe naam een nieuw leven begin nen.. of misschien Jeanne opzoeken, hoewelhad dat zin? Zou ze hem niet verloochenen? Hij wist het nu zeker: een hart had Jeanne niet. Ze moest geen blok aan 't been. En wat moest hij zonder een cent in Amerika beginnen? Hij had het zo mooi gepland, een bescheiden kapitaal tje, dat is waar, maar genoeg om te beginnen, en Jeanne en hij zouden wel zorgen dat ze verder kwamen. Nu, zon der Jeanne, zonder geld, was alles uit zichtloos. Zijn ziel schrompelde ineen. De klok van de Notre Dame wekte hem uit zijn gedachten. Wanneer hij naar Holland terugwilde, moest hij op schieten. Drie uur ging de terein. Naar Holland terug, naar Dalen. Weer het masker voor. De bankman met de vlekkeloze reputatie. En iedere dag zou kunnen gebeuren, dat die inspec teur met dat speurdersgezicht zich bij hem liet aandienen, iedere dag zou hij kunnen verwachten, dat het raad sel werd opgelost Maar stil, wat zat hij zich op te winden? Ze wisten immers niets? Het klopte toch allemaal als een bus. Of niet? Zouden ze toch? Langs de kade naderde twee man nen. Bernard IJzerman staarde naar ze, verdiept in zijn gedachten. Toen lichtte er iets als herkenning in zijn brein. Ze hadden iets bekends Zijn ogen werden groot, puilden bij na uit de kassen. Ja, die waarschuwende stem had gelijk. Het klopte niet. Want die man die naderde, was die kleine inspecteur met dat speurdersgezicht. En die an dere, was dat niet die vent van de krant, de jonge Miedema? Wat deden die in Parijs? Waren ze hier toevallig. Nee, ze kwamen recht op hem af. Er was geen weg terug meer. Uitbluffen... Of? Ineens maakte zich een grote behoef te aan rust van hem meester. Hij kon niet leven onder deze druk. Hij zou gek worden. Het spel was verloren. Hij moest zijn verlies nemen. Hij kon niet verder leven met een pokergezicht, wachtend tot de slag zou vallen. Het had gekund, als Jeanne er nog was. Zonder Jeanne zonder toekomst, was het leven dat niet meer waard. Een schaduw viel voor hem. Hij keek op en zag in de ogen van de beide Hol landers. „Meneer IJzerman?" klonk de stem van de inspecteur hem in de oren „Zo, inspecteur!" groette hij met iets van zijn oude jovialiteit, maar zijn stem klonk hem zelf als die van een ander, „is het zover? Goed, ik ga mee." Hij bukte zich om zijn koffer op te nemen en zag niet de blik van stomme ver wondering op het gelaat van de politie man. „Dusbegon Dekker. „Ja. Ik heb het gedaan. Wat geeft het, er nog omheen te draaien? Ik heb 't verspeeld. En laten we het proces zo veel mogelijk bespoedigen. Fraude en moord, hè? Hoeveel staat daar op?" Hans Miedema greep zich vast aan de bank. Maar Dankers beleefde op dat ogenblik een van zijn grootste momen ten. Hij verried niets van de weerga loze verbazing, die hem besprong. Zon der een spier te vertrekken zei hij: „Dat zou ik zo gauw niet weten. Als u be kent, maakt u het uzelf en ons veel official dealer/ Fa. J. v. d. HORST Rhenen, Tel. K 8376-484 gemakkelijker." „Ik heb het toch gezegd?" herhaalde IJzerman. „Ik heb die ton verduisterd en ik heb Van Maurik vermoord." Toen rekte hij zijn schouders, keek naar de zon die het water van de Seine deed glinsteren. „Laten we gaan", zei hij kort. De beide anderen volgden versla gen. In het bureau van politie zaten Dan kers, Hans Miedema en Bernard IJzer man met 'n Franse inspecteur. .Alsjeblieft' verzocht IJzerman „hier niet in de cel, geen uitleveringsproce dure. Ik ga uit eigen beweging mee. Geen opzien. Is het nodig dat we in Dalen uitstappen?" „We kunnen in Brussel uitstappen daar staat mijn auto", zei Hans. „Dat is misschien „Wel zo prettigvulde IJzerman sarcastisch aan. „Dat bespaart de goede lieden van Dalen het gezicht van me neer IJzerman door de politie opge bracht." „Ik zou graag willen, meneer IJzer man", zei de inspecteur „dat u uw ver klaring van zo-even aanvulde. Met an dere woorden, dat u een volledige be kentenis aflegde." „Dat kan", zei IJzerman met een vreemde gelijkmoedigheid. „Ik zal blij zijn als het van me af is. De laatste dagenhij streek met de hand over het voorhoofd. „Het spel is verloren, inspecteur, laten we dus schoon schip maken." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 4