Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken „BERGBAD" blijft op zondag dicht Wist U... Standpunt van Veenendaalse raad niet gewijzigdt W. van Galen nam afscheid van de gemeenteraad ELST WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Het Bergbad beleeft hoogtijdagen Sovjet-spionage groeide van kleine groep tot grootste organisatie ter wereld Uitgebreide en vernieuwde Gelderse kleuterschool heropend Autotocht ouden van dagen gaat dit jaar jmegen en omgeving naar RENSWOUDE AMERONGEN EDERVEEN 33e jaargang VRIJDAG 5 JUNI 1959 Nr. 45 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Waarde 17,50 2 AH 936933 Temperatuur van het water 21° Vijfjarige Frank Lansing knipte lint door Kleuteronderwijs heeft belangrijke functie Oud-Veenendaler vernieuwde Zuid-Afrikaans muziek onderwijs Ongeveer 3000 bezoekers SPEEL NIET MET VUUR 2222 modc>m heren- h00fdstr 91 veenendaal Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen fenimen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Zoals reeds te voorzien was geweest zijn de Prot. Christelijke fracties in de Veenendaalse gemeenteraad niet ingegaan op het verzoek van de KVP'er, de heer F. P. Stal, om het .Bergbad' op zondagmiddag open te stellen. Het verzoek van de heer Stal had b. en w. reeds geen aanleiding te geven een voorstel in die richting aan de raad te doen, aangezien^het col lege van mening was dat de samenstelling van de raad sedert de laatste verkiezing niet der mate was gewijzigd, dat er van verandering van het standpunt in deze sprake zou zijn. En bij de behandeling van het verzoek tijdens de raads vergadering van j.l. woensdagavond is dit weer duidelijk gebleken. De heer Stal had een mogelijke oplossing ge zocht in een compromis tussen vóór- en tegen standers. Hij stelde voor het bad uitsluitend 's middags te openen en bovendien alle ver makelijkheden op zondag uit het bad te weren. „Ik zou de raad willen vragen" zo sprak de heer Stal ter vergadering, „mijn voorstel te willen zien als een vriendelijk verzoek namens duizen den Veenendalers, die ook op zondag graag zwemmen. Met een klein beetje goede wil kan men vele Veenendalers een groot plezier doen." Het standpunt van het overgrote deel van de raad, n.l. uit principe tegen alles wat maar enigszins de zondagsrust ver stoort, kon de heer Stal terdege respec teren. En voor wat betreft vermakelijk heden stond hij zelfs achter dit deel van de raad. Maar in deze zwemmerij kon de heer Stal toch geen bezwaar zien. Ook de heer Joh. van Hardeveld (PvdA) niet en met hem zijn gehele fractie. Hij deed een klemmend beroep op de raad dit „tussenvoorstel" te aanvaarden. We moeten goed zien, aldus spreker, wat hier staat te gebeuren. Van kleine boerenge- meente groeien we straks - na de grens wijziging - uit naar een stadsgemeente. En al is dan de samenstelling van de raad niet gewijzigd, zoals b. en w. beweren, de gemeente is wèl gewijzigd. Hoewel mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) vóór opening van het bad was - en dus het antwoord van b. en w. niet ten volle kon waarderen - was zij toch verheugd met dit antwoord. Het opende perspectieven voor de toekomst, naar haar mening, dat een voorstel on dertekend door één lid van de raad in de behandeling werd gegeven. Dit bleek overigens niet geheel juist, want het verzoek van de heer Stal werd ondersteund door meerdere raadsleden, al waren deze niet met name in het ver zoek vermeld. Voorts was zij het ook niet met de heer Stal ten volle eens, want op zondagmid dag is het ook zondag. Van een stemming verwachtte zij niet veel. DICTATUUR? Aldus de redeneringen van drie voor standers. Daarna kwamen de tegenstan ders aan het woord. De heer W. van Galen (CH) had mevr. Buddingh even verkeerd begrepen. Ik heb geen standpunt van mevrouw Bud dingh gehoord, zei hij. Ik heb duidelijk gezegd, aldus mevr. Buddingh: ik ben het eens met het ver zoek van de heer Stal. Verder wilde de heer Van Galen heel graag iets ondersteunen waar een ander plezier van kan hebben, maar dan moet dat niet tegen de geboden Gods indruisen. En de heer Van Hardeveld kon wel zeg gen, dat de gemeente veranderd was, maar de principes bleven volgens de heer Van Galen hetzelfde. Men kan het star noemen en het lijkt op dictatuur - en mis schien is het dat ook wel een beetje - maar aan de andere kant is het een prin cipe. Evenzo de fractiegenoot van de heer Van Galen, de heer M. Bastmeijer. Ook erg jammer om andere mensen teleur te stellen, maar het is zondag van midder nacht tot middernacht. Ten zeerste werd het verzoek betreurd door de SGP-fractie. De heer G. J. van Deelen: De KVP geeft zich uit voor Christelijke partij, maar dan moet zij ook weten, dat God ons geboden heeft de zevende dag te rusten. Op het ont heiligen van Gods dag is geen zegen, maar oordeel te wachten. Erg zoveel ontheiliging, zei de heer Vos. Als raad moeten we streven naar rust op Gods dag. Er is in de week genoeg te zwemmen. VERVELEND Het begon vervelend te worden vol gens de heer S. Kroesbergen. Als het dat de jaarlijkse bijenmarkt in Vee nendaal dit jaar zal worden gehouden op 14 juli a.s.? dat de politie deze week tijdens nachtpatrouilles drie onbeheerd staande rijwielen heeft gevonden? dat het alle drie damesfietsen wa ren, die nog in vrij goede staat verkeren? dat er nog twee op het politiebu reau staan waarvan nog geen eigenaar of eigenaresse is komen opdagen? dat de rijwielen in een dergelijk ge val drie jaar opgeslagen worden en dan publiekelijk verkocht? dat de eigenaar na die tijd geen verhaal meer op het rijwiel kan doen? dat het derde rijwiel is opgehaald door een dame, die als oorzaak opgaf dat haar dochtertje de fiets had gebruikt en langs de openbare weg had laten staan? dat er wat de verkeersongevallen betreft betere berichten te vermelden zijn? dat het er in de maand mei „maar" 6 waren? dat dit cijfer in andere maanden gemiddeld 16 tot 18 bedraagt? dat het opmerkelijk is, dat, hoe drukker het verkeer wordt des te minder ongevallen er gebeuren? STRAATCOLLECTE BESLUIT INZAMELINGSACTIE Naar het zich laat aanzien verloopt de inzamelingsactie van het Ned. Rode Kruis zeer redelijk. Zaterdag wordt het voorlopig eindresul taat vastgesteld, doch nakomende giften maken het pas mogelijk het definitieve eindcijfer bekend te maken tijdens de bij eenkomst op donderdag 11 juni in het Rode Kruisgebouw. De verwachting is, dat de tot slot te houden straatcollecte op zaterdag 6 juni a.s. het eindcijfer gunstig zal beïnvloeden. Een aantal helpers van het RKK, geas sisteerd door leden van 't Jeugd Rode Kruis zal 's middags van 2 tot 6 uur in het centrum collecteren. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 stichtingsbestuur van „Bergbad" nu zó op opening op zondag staat, laten zij dan trachten garantie-mogelijkheden buiten de gemeente om te zoeken. Dan heeft men niets meer met de raad te maken. Het verwonderde de heer Stal, later van AR-zijde een middel aan de hand te krijgen om het bad alsnog open te krijgen De heer Scholten trok de zaak sterk op het kerkelijke vlak. Als een rooms-katho- liek op zondag maar naar de kerk is ge weest dan is verder alles goed, sport enz. De RK-kerk geeft ten deze zelf het voor beeld. Bij een toneelvoorstelling op zon dag zijn de pastoor en de kapelaan ver tegenwoordigd. Ik bedoel dit helemaal niet als een hatelijkheid tegenover de heer Stal of de andere RK-mensen, zei de heer Scholten nadrukkelijk, maar men vindt dit nu eenmaal heel gewoon en bij ons ligt dit heel anders. De heer Stal zou hier graag een ant woord op geven, maar dan zou hij een theologische beschouwing moeten gaan houden en hij achtte de raadszaal hier voor niet de aangewezen plaats. Overi gens zou de heer Stal er graag met de raadsleden over willen praten. De heer W. van Galen, voorzitter van de C.H. raadsfractie, heeft woensdag avond zyn laatste raadsvergadering in Veenendaal meegemaakt. De heer Van Galen verhuist naar Wageningen. Met een welgemeend afscheidswoord zei de heer Van Galen aan het eind van de woensdagavond gehouden vergadering de raadsleden en burgemeester en wethouders vaarwel. Om twee redenen had het scheidende raadslid zyn afscheidsspeech niet op papier gezet. In de eerste plaats omdat hy iets wilde zeggen, dat rechtstreeks uit zijn hart opkwam en ten tweede, omdat het anders wellicht in de trant van de algemene begrotingsbeschouwingen zou zyn geworden en die schrik wilde spreker de raadsleden niet meer aandoen. (Voor de niet-ingelichte lezers: de heer Van Galen muntte altijd uit in nogal lijvige algemene beschouwingen tijdens de begrotingsdebatten.) De heer Van Galen zei, dat hij erger had opgezien tegen dit afscheid dan destijds tegen zijn entree in de raad. Hij had een erg plezierige tijd als raadslid gehad. De politieke rompslomp had hem nooit zó aangetrokken, maar zijn werk als raadslid had hij altijd met bijzondere liefde en toewijding gedaan. En niet alleen op het terrein van de jeugd- en sociale jorj, zoals een krant in een afscheidsartikeltje aan zijn per soon gewijd vermeldde, maar op aller lei gebied, waaronder ook de bejaar denzorg. Graag wilde de heer Van Galen alle raadsleden danken voor hetgeen zij voor hem waren geweest. Een bijzon der woord van waardering richtte de spreker tot burgemeester en wethou ders. De burgemeester had altijd de brok humor, die er in de vergaderingen was geweest ten volle kunnen waar deren en had de humor ook zelf altijd gehanteerd. Dikwijls had de heer Van Galen zich verbaasd over de treffende woorden van de voorzitter. Ook de wethouders, die beiden nog zijn vrien den zijn ook, sprak hij hartelijk toe. Niet alleen zijn fractiegenoten, maar alle raadsleden voegde de heer Van Galen een hartelijk afscheidswoord toe. De persoonlijke verhoudingen wa ren naar de mening van spreker niet vertroebeld door de politieke verhou dingen en de raadsleden hebben altijd waardering voor elkaar en eikaars standpunten gehouden. Al vertrek ik nu naar Wageningen, zei de heer Van Galen, Veenendaal was mij lief, is mij lief en blijft mij lief. Burgemeester Bakker kon zich voor stellen, dat het de heer Van Galen aan 't hart ging nu hij Veenendaal ging verlaten. Hij is Veenendaler in merg en been. Wederkerig kon de burge- Eén der geheel gemoderniseerde kleu terklassen van de Gelderse kleuter school aan de Prins Bernhardlaan, welke j.l. maandag officieel is her opend. Links mej. Koetser en rechts mej. Oostenwyk, de twee leidsters van de school. meester veel goeds aan het adres van de heer Van Galen richten. Een ge boren /aadslid en ervoor geknipt. Zijn belangstelling voor Veenendaal was heel groot en een goed verstand paarde hij aan de gave van het woord. Daar naast was de_ heer Van Galen geen sulletje en kon hij scherp uitvallen. Toch heeft dit nimmer wrok gezet onder de politieke tegenstanders. De partij verliest in hem een geharnast strijder, gesierd met schone gaven voor dit werk. Onzerzijds vergezellen v onze beste wensen en Gods beste zegen in Wage ningen, besloot burgemeester Bakker. „HET ZONNEHUIS" GAAT COLLECTEREN In de week van 8 tot en met 13 juni wordt in Veenendaal een kollekte ge houden ten bate van de vereniging Het Zonnehuis. Dit is een vereniging, die christelijke verpleging beoogt van de langdurige zieke in „Zonnehuizen", ongeacht hun godsdienst of gezindte. Deze „zonnehuizen", waarvan er mo menteel 4 zijn, zijn speciale ziekenhui zen voor chronische patiënten. Het lof waardig streven der vereniging ont moet allerwegen grote waardering en de kollekte verdient dan ook een bij zondere aanbeveling. PLANTEN -EXCURSIE A.s. zaterdagmiddag 6 juni organi seert de Cu't. Nat. Hist. Ver. „Zuid- Oost Utrecht" e»n planten-excursie. De start vindt om drie uur bij de Boerenlaan (bushalte autosloperij van Vliet) plaats. Ook deze week weer is de Vallei riks, die uitgegeven was by het kruidenierswarenbedryf C. Kap aan de Achterbergsestraatweg te Rhe- nen, niet gevonden. Zoals gewoon lijk stügt de waarde met 2,50, zo dat de riks die ditmaal in het ver spreidingsgebied van De Vallei uit gegeven wordt en het rode nummer draagt, ZEVENTIEN GULDEN VIJFTIG waard is. Om de vinders premie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. Het natuurbad Bergbad, schitterend gelegen temidden van de bossen aan de Cuneraweg en Veenendaalse Grindweg, mag zich vooral in de afgelopen dagen in een enorme belangstelling van het zwemminnend publiek verheugen. Dui zenden zoeken er verkoeling in het water dat door het prachtige zomerse weer een temperatuur van 21° C. bereikte. Het grootste aandeel in deze drukte wordt geleverd door de jeugd, die, zodra de schooldeuren achter hen gesloten z(jn, de weg naar het Bergbad opzoekt om zich daar in het water en op het strand ver der uit te leven. Ook van het kleuterbad wordt veel gebruik gemaakt door moe ders die hun spruiten de eerste beginselen van de zwemkunst trachten by te brengen. DEN HAAG. De man, die de grondlegger is geweest van het huidige Russische spionage-systeem, heeft het 40-jarig bestaan van zyn organisatie niet meer mogen meemaken. Laurenti Pavlowitch Beria is enkele jaren geleden door de party veroordeeld en gelikwideerd. Beria, wiens eigeniyke naam Gababet Abamalek was, is de eerste communist in Rusland geweest, die op het idee kwam infiltranten en spionnen te gebruiken om de overwinning op de vyand te bewerkstelligen. Hy zond tydens de Russische revolutie, toen de rode troepen oprukten tegen de legereenheden van de Tsaar, een groep Oostenrykse communisten naar het achterland van de tegenstander om hun valse inlichtingen te laten verstrekken over zyn eigen sterkte en aanvalsplannen. Dit schuchtere begin van een „geheime dienst" - of, zoals de Russen het noemen, Razvedka - is de geboorte geworden van een organisatie die op het ogenblik over alle landen verspreid is en haar werk zaamheden heeft uitgebreid van militaire spionage tot sabotage en politieke infil tratie toe. Geen enkele Russische ambas sade, waar ook ter wereld, werkt op het ogenblik zonder militaire en economische deskundigen, die hun rapporten moeten doorgeven aan het centraal bureau in het Kremlin. Vooral sinds de overwinning op de Tsaar en de vestiging van hun rode be wind in Rusland hebben de spionage-ae- tiviteiten van de communisten een grote vlucht genomen. Aanvankelijk waren zij vooral gericht op de grote groepen wit- Russen, die na de omwenteling hun land waren ontvlucht en van wie men vreesde dat zij een tegenrevolutie zouden ontke tenen. Later ging men zich steeds meer interesseren voor de militaire en econo mische sterkte van de Europese landen Deze foto laat zien hoe druk het donderdagmiddag in het Bergbad was, toen onge veer 3000 mensen van zon en wat<r genoten. „Hierbij open ik onze nieuwe kleuterschool." Een beetje onder de indruk van het plechtige gebeuren werden deze woorden j.l. maandagmiddag in de hal van de Gelderse kleuterschool aan de Prins Bernhardlaan door de vyfjarige Frank Lansink gesproken, terwyl hij met een grote schaar het lint dat de toe gang tot de kleuterschool verhinderde, doorknipte. Met deze daad zette de jongen tevens de kroon op het moeizame werk van het stichtingsbestuur van de Gelderse kleuterschool, dat zyn plannen, na een jaar lang in de ambtelyke tred molen te zijn geweest, eindelyk zag verwezenlykt, in de vorm van twee volledig gemoderniseerde klassen waar de kleuters naar hartelust kunnen genieten. Vooral de twee leidsters, mej. Koetser (tevens hoofd) en mej. Oostenwyk, waren bijzonder in hun nopjes en het lydt geen twyfel dat de kleuters by deze dames in goede handen zyn. In een der schoollokalen waren genodigden tegen vier uur bijeengeko men, alwaar zy toegesproken werden door de voorzitter van het stichtings bestuur, de heer H. R. Steegen. Zeer teleurstellend klonk zijn mede deling dat zowel het gemeentebestuur van Ede als dat van Veenendaal bericht hadden gezonden dat men bij de offi ciële heropening niet aanwezig kon zijn. Ook de inspectrice van het kleu teronderwijs stuurde bericht van ver hindering. Spreker noemde deze dag niet alleen voor het kleuteronderwijs maar ook voor het bestuur een heuglijke dag, vooral ook omdat er ontzettend veel werk aan voorafgegaan was. Als ant woord op de eventuele vraag of er niet de In het lentenummer van „Emigratie" een tijdschrift gewijd aan emigratievraag stukken komt een artikeltje voor van de volgende inhoud: „Vernieuwer van verstard muziekon derwijs - J. H. van Eek. Door zijn vader bestemd voor land arbeid op de pachtboerderij, verkoos J. H. van Eek toch liever de muziek en werd in 1930 tot organist van de Cunera- kerk in Rhenen benoemd. Na de oorlog vestigde hij zich in de Unie. Door zijn jarenlange ervaring in Nederland was hij in staat een vernieu wing in het verstarde schoolmuziekonder- wijs in Transvaal te verwezenlijken. Hij bepaalde er zich niet alleen toe de metho de van Willem Gehrels (algemeen vor mend muziekonderwijs) in te voeren, hij schreef zelf ook nieuwe leerboeken. Van zijn hand verschenen „Suid Afrika Sing" met 480 liederen, canons, spreekkoren en recitatieven en een bundel met 480 les voorbeelden voor het schoolmuziekonder- wijs. Tot 1957 was Henk van Eek nog orga nist van de „Groote Kerk" in Pretoria. Nu speelt hij alleen nog op zijn eigen twee-klaviers pijporgel. Deze oud-Nederlander heeft in Zuid- Afrika voor Nederlandse culturele uitin gen een nieuwe voedingsbodem gevonden, die onze naam wederom een goede klank heeft gegeven." Tot zover het artikeltje in „Emigratie". Wat hierin niet staat vermeld, dat is het feit, dat de heer Van Eek van 1933 tot 1947 in Veenendaal heeft gewoond en ge werkt. Vele Veenendalers zullen deze musicus, die zijn muziekschool aan de Kerkewijk had gevestigd, nog kennen. teveel ophef van gemaakt werd, noem de de heer Steegen het feit dat het kleuteronderwijs een belangrijke func tie heeft. „Het kleuteronderwijs slaat een brug naar de lagere school en vormt een verbinding tussen het kleine kind thuis en de school waar later ge leerd wordt. Vanzelfsprekend is dit een enorme tegenstelling en het is dus de taak van de leidsters de kleintjes schoolrijp te maken. Zij moeten meer aanpassingsvermogen kweken en hier in ligt de rechtvaardiging van het feit dat er momenteel zoveel geld besteed, wordt aan het kleuteronderwijs," aldus de voorzitter. Hierna begaf de 5-jarige Frans Lan sink, gewapend met een grote schaar, zich naar de hal waar hij onder het uit spreken van de eerder genoemde woor den, het lint doorknipte. De genodigden bezichtigden vervolgens de twee lokalen, die er na de grote opknapbeurt fris en gezellig uitzien. De ouderwetse lokalen zijn met verf en nieuwe meubeltjes omgetoverd in zij het dan hoge, maar toch vrolijke klassen. Het meubilair, leuke stoeltjes, tafeltjes en bankjes, geeft een huiselijke sfeer en de kleuters zullen zich er zeer zeker thuisvoelen. De school die vanaf 1954 be staat heeft momenteel 55 „leerlingen". 's Avonds was er gelegenheid voor de ouders en andere belangstellenden om de vernieuwde school te bezichtigen. Meer dan tachtig personen maakten hiervan gebruik, een opkomst waarvan het bestuur zich kan overtuigen dat de arbeid op kleuteronderwijsgebied gewaar deerd wordt. Na een kort openingswoord van de heer Steegen, gaf het hoofd der kleuterschool mej. Koetser, een interessante uiteenzet ting van het doel en de werkwijze van de kleuterschool. Donderdagmiddag zijn wij eens een kijkje gaan nemen in het Bergbad. Het gegons van de duizenden stemmen liet er, al van verre, geen twijfel aan be staan dat het er enorm druk was. De vrij stoffige Veenendaalse Grind weg vormde een extra uitnodiging om zo vlug mogelijk een duik in het heer lijk koele water te nemen. Op de brug, die de afscheiding vormt tussen het diepe en ondiepe gedeelte van het bad, troffen we badmeester Rompes die met zijn assistent toezicht houdt op de verrichtingen van de zwemmers en vooral op die van de niet-zwemmers. Af en toe liet hij een waarschuwend gefluit horen als er een zich te ver in het diepe waagde. „Hebt u LI handelend op moeten treden?" zo vroegen wij de heer Rom pes. „Gelukkig niet", luidde het ant woord, „alleen in de speeltuin gebeuren nog wel eens ongevalletjes, zoals schaafwonden e.d., maar deze zyn met een beetje jodium en een pleister nogal gauw verholpen". Over het bezoek zei de heer Rompes dat er op dat moment zeker 2.500 per sonen waren. Het bad, dat van 's mor gens 7 uur tot zonsondergang geopend is, krijgt de grootste drukte te verwer ken als de scholen uitgaan, terwyl ook 's middags veel moeders met kleine kinderen een bezoek aan het bad bren gen. De grootste toeloop echter vormen de vakantiegasten uit de omliggende vakantie-centra. Van de jeugdherberg te Eist, van het vakantiekamp Rood- land in Rhenen, Van Ginkelduin in Leersum, van Biesheuvel in Ameron gen enz. komen ze in drommen, meest al te voet, het Bergbad belegeren. Het uitgebreide strand is een ideaal oord om bruin te bakken, alhoewel het merendeel der baders er eerder rood dan bruin uitzag. Juist voordat wij dit gesprek met de heer Rompes voerden, was er een groot gezelschap vertrokken, zodat er op een bepaald moment meer dan 3000 baders in het Bergbad vertoefden. De leus: Bezoekt Bergbad Brandt Bruin, waarmee het VVV op een van zijn folders dit recreatie-oord by uit stek aanbeveelt, heeft wel inslag ge vonden! De traditionele autotocht met de ouden van dagen van Stichts- en Gelders-Vee- nendaal zal dit jaar worden gehouden op woensdagmiddag 8 juli a.s. Het uur van vertrek is gesteld op 1 uur namiddag. De route is als volgt: Veenen daal via de nieuwe Noordzuidverbinding over de brug bij Rhenen naar Kesteren, Ochten met de stoompont over de Waal, Weurtseweg, Van Heemstraweg naar Nij megen, dat men binnenkomt langs het Industrieterrein en het mooie Kronen burgerpark. In het concertgebouw „De Vereniging" gebruikt men een paar con sumpties. Daarna maken de oudjes een pracht autotoer over „de zeven heuvelen" om zich dan te begeven naar het recrea tiepark „Tivoli", teneinde de inwendige mens te versterken. De terugtocht gaat via de Waalbrug bij Nijmegen, de Rijn brug bij Arnhem, Rijksweg no. 12 naar Veenendaal, alwaar men omstreeks 9.15 uur namiddags hoopt te arriveren. In dit blad is een advertentie opgeno men, waarin een formulier voorkomt om zich als deelnemer aan de tocht op te geven. Eén van de vragen luidt: Kunt u zonder hulp van anderen lopen? De be doeling hiervan is, dat invaliden enz. dit opgeven, opdat daarmede rekening kan worden gehouden bij de indeling in de verschillende auto's. Eveneens is in dit nummer een adver tentie opgenomen, bestemd voor de da- mes- en heren-autobezitters met een daarbijbehorend formulier. Hierin komt de vraag voor, welk merk auto u bezit en het aantal deuren van de auto, ook dit in verband met de indeling van invaliden enz. en voor de politieke veranderingen die zich daar achter de schermen voltrokken. Voor dat doel werd de eerste onder grondse organisatie van Beria gesplitst in zelfstandige afdelingen, die ieder hun eigen terrein kregen toegewezen. De, bui tenlandse afdeling van de geheime politie de Cheka of GPU, kreeg tot taak een contra-spionage uit te voeren, die het werk van eventuele buitenlandse sabo tagegroepen in Rusland onmogelijk moest maken. Het ministerie van buitenlandse zaken verzamelde, via officiële en semi- officiële vertegenwoordigingen, inlichtin gen op politiek terrein, terwijl het volks commissariaat voor de buitenlandse han del vooral economische spionage via de handelslegaties verrichtte. De militaire spionage bleef in handen van het vierde bureau van de generale staf van het Rode Leger, dat uitgroeide tot een van de meest geperfectioneerde inlichtingendiensten ter wereld. Deze af deling ontving later de naam GRU (Glav- noye Razvedyvatelnoye Upravlenie - of afgekort: Razveddupr.) WEINIG ERVARING Vóór Stalin had vooral de latere GRU een zware taak. De Russen beschikten niet over ervaren spionnen en konden zich niet meten met de getrainde organi saties van de Fransen, de Engelsen of de Duitsers. Talrijke, soms lachwekkende fouten zijn dan ook begaan. Een geval is bekend, waarin een Russische spion via een speciale koerier een bericht naar Moskou verzond, dat vertelde dat tussen Polen en Luxemburg een verdedigings verdrag was gesloten, waarbij laatstge noemd land zich verplichtte, in geval van een gewapende overval op het eerste, 200.000 soldaten te zenden. Meestal liepen de Sovjet-spionnen in de val die was opgezet door de gerouti neerde contra-spionagediensten. Zij kre gen documenten in handen die waren op gesteld met dezelfde bedoeling, die Beria had, toen toen hij zijn geheime agenten achter het front van de Tsaar liet ope reren: het misleiden van de tegenstander. Op het gebied van de ondergrondse po litieke bewegingen waren de communis ten beter thuis. Het plegen van sabotage, het smokkelen van wapens en literatuur, dat alles hadden zij, voordat zij aan de macht kwamen, in hun, voornamelijk ver borgen, strijd moeten toepassen en de praktijk vulde aan wat zij aan scholing misten. Zodoende konden zij, toen het bevel werd gegeven zich meer op het buiten land te richten en zich niet te beperken tot de gedragingen van de wit-Russen, een organisatie opzetten die bijzonder moeilijk te bestrijden was. CENTRALISATIE Aanvankelijk werkten, vooral door de bevelen van Leon Trotsky, het hoofd van het volkscommissariaat voor het leger, de politieke en militaire afdelingen geheel los van elkaar. Stalin was het echter met de zienswijze van Trotsky niet eens en zodra hij aan het bewind kwam, beval hij de coördinatie van de werkzaamheden. Tot op heden is deze centralisatie door gevoerd. De ministeries van binnenland se- en buitenlandse zaken, de Kominform en het leger kennen nog wel hun eigen zelfstandige afdelingen, die gespeciali seerd zijn op het hun bekende terrein, doch werken voornamelijk in samenwer king met elkaar. De inlichtingen die zij verzamelen gaan naar een centraal bu reau, dat de gegevens naar hun waarde beoordeelt en doorstuurt naar de leiden de figuren. BRUTAAL EN GESLEPEN Van enig amateurisme in het Russische spionagewezen is op het ogenblik geen sprake meer. Men neemt niet meer ruw weg zijn toevlucht tot inbraken in am bassades om achter de geheimen van an dere naties te komen, doch volgt de sluwe bijna wetenschappelijke methoden, die door de jaren heen ontwikkeld zijn. Daar bij een ruim gebruik makend van de mo derne technische hulpmiddelen, zoals verfijnde microfoons en foto- en film camera's. Hoe brutaal en hoe geslepen men daar bij, tot zelfs in Amerika, te werk gaat, toont het voorval met de trein tussen New York en New Yersey in oktober van het vorig jaar. Een onbekende had - spre kend over de diensttelefoon, aan de be manning van één van de grote bruggen over de New Yorkse havens opdracht ge geven de brug open te draaien. De brug wachters, die niet wisten dat de trein naderde, voldeden aan het bevel, met het noodlottige gevolg, dat de rijtuigen in bet water stortten. Bij dit ongeval ver loren 45 mensen het leven. Eén van hen was een speciale koerier van het Ameri kaanse ministerie van oorlog, die met strikt geheime plannen inzake het atoom onderzoek op weg was naar Pentagon. Kikvorsmannen, die het wrak van de trein onderzochten, hebben het lichaam van de koerier gevonden. Het bleek dat de documenten waren verdwenen. Men meende te kunnen vaststellen, dat de koe rier al vóór het ongeval was overleden. Ten koste van 45 mensenlevens hadden de spionnen getracht de CIA - de desbetref fende afdeling van de Amerikaanse ge heime dienst - op een dwaalspoor te brengen. VLUCHTELINGEN Volgens gegevens van de westelijke in lichtingendienst komen maandelijks zo'n 500 communisten, die op de een of andere manier iets te maken hebben met spio nage, vanuit Rusland via Duitsland naar het westen. Hun taken lopen uiteen van het een voudige koerierswerk tot de specialisten opdrachten, die slechts verstrekt worden aan meesterspionnen. Zij komen over de grens, vermomd als student, als reiziger, maar vooral als vluchteling. Vooral wan neer zij zich mengen onder de laatstge noemden zijn zij* uiterst moeilijk te ont dekken, zelfs wanneer men van hun komst op de hoogte is - wat uiteraard zelden het geval is. Zij zijn de kleine of grote schakels in de lange waarnemingsketen, die om de vrije wereld gespannen is. Een keten van waaruit wordt bespioneerd, gesaboteerd en geïnfiltreerd en die bestaat uit zoveel lagen, dat het doorbreken van een scha kel nooit een breuk in het geheel, doch slechts een zwakte in een bepaalde sec tor veroorzaakt. (Nadruk verboden). WIJZIGING KERKDIENST In de Ned. Herv. kerk te Renswoude zal op zondag 7 juni a.s. des namiddags te 3 uur kerkdienst worden gehouden, zulks in plaats van des avonds om 6.30 uur. Deze wijziging houdt verband met het afscheid dat Ds H. van der Linden op deze dag hoopt te nemen van zijn ge meente in Scherpenzeel. Door de aanhoudende droogte zyn bos en heide zeer brandbaar ge worden. Een achteloos weggewor pen lucifer, een peuk sigaar of siga ret, het uitkloppen van een pyp, dit alles kan er oorzaak van zyn, dat ook in onze omgeving grote gebie den natuurschoon in vlammen op gaan. Weest daarom uiterst voorzichtig met vuur en rookt niet in bos of heide. Vooral de dieren die om streeks deze tyd hun jongen heb ben, zullen u er dankbaar voor zyn. Mocht er brand ontstaan, meldt dit dan onmiddellyk telefonisch onder nummer zodat de brandweer zo spoedig mo- gelyk het blussingswerk ter hand kan nemen. ERGERLIJKE BALDADIGHEID Ook Amerongen kent e£h baldadige jeugd. Ergerlijk was hetgeen men deze week uithaalde. Moest voorheen de be planting het ontgelden, nu zoekt men zijn vertier in en om de in aanbouw zijnde huizen aan de Beatrixlaan. Een aannemer had deze week voor enkele honderden guldens schade. Met een scherp voor werp heeft men de stopverf langs de ruiten weggehaald, gereedschapkisten werden opengebroken en tegels van de muur getrokken. Een erg staaltje van vandalisme. De daders waren in de masse opgelost. Een beroep op de ouders om medewerking ten goede schijnt ook niet veel te helpen. KRIJGT EDERVEEN WATERLEIDING? De inwoners van Ederveen ontvingen dezer dagen een rondschrijven van het gemeentelijk waterleidingbedrijf uit Ede, waarbij gevraagd werd zich uit te spre ken over een eventuele aansluiting van Ederveen op de waterleiding. Dit betreft een opinie-onderzoek om een overzicht te verkrijgen van het aantal mensen dat waterleiding wenst. De nieuwe woningen in het uitbreidingsplan tussen Hoofdweg en Nieuweweg, die wellicht dit jaar nog gereed komen, zullen allen waterleiding krijgen, waarvoor een installatie gereed komt, die voor de wateraanvoer zorgt. voor betere uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1