Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken sas* Voor de KANTONRECHTER Geslaagden Handelsavondschool ontvingen diploma 5/7 MELIS OPTIEK MULDER Programma tuinfeest „De Eendracht" thans bekend „Sparta" doet mee aan jeugdvierdaagse Heuvelrugwandeltocht met 1400 wandelaars Volksuniversiteit had een goed jaar Op de Veenendaalse kermis in de 17de eeuw 33e jaargang WOENSDAG 10 JUNI 1959 Nr. 46 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Jan Methorst behaalde hoogste cijfers Middenstand helpen uitbouwen Felle bosbrand verwoestte 4 hectare natuurschoon ROKEN VERBODEN Nieuw» uit de omgeving BETER ZIEN BETER UITZIEN Optreden van bekende radio-artisten Hedenavond volop waterpolo in „Bergbad" Diplomazwemmen in Bergbad Minder animo voor talencursussen Wensen kenbaar maken stuur zullen Van dit aanbod is Financiële steun „OLDE GEWOONTEN" KERMISRIJSEN Nieuw programma Volks universiteit Wat nu weer m m. WÊmmms ELST ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Eedactie; XV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kannen ook worden opgegeven b0 de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In tegenwoordigheid van schoolbestuur, gecommitteerden, bestuur van de VWV en als speciale gast een vertegenwoordiger van de Kamer van Koophandel, de heer Ket, vond dinsdagavond in één der zalen van de Kon. Julianaschool de uitreiking van diploma's plaats aan de geslaagden van de Handelsavondschool. Een twintigtal jongelui die drie jaar lang vier avonden per week hebben ge studeerd, zagen deze avond hun yver beloond met het zo waardevolle document. Een beetje teleurstellend noemde de heer Thoomes het feit, dat het percentage geslaagden dit jaar zo laag was, namelijk 58®/# in tegenstelling tot vorig jaar toen 94 ®/o der cursisten de kroon op hun werk zetten. Dit kon echter niet ver hinderen dat de aanwezige 58 ®/o vol blijdschap het diploma in ontvangst nam en veilig opborg om het thuis een ereplaatsje te geven. De heer Ant. de Ruiter sprak de ge slaagden als eerste toe. Deze wilde gaarne een woord van dank richten aan de heer Thoomes en zijn staf voor het vele werk dat zij verricht hebben. Tot de geslaagden zei hij o.m. „Dit di ploma zal jullie van veel nut zijn. Mocht je in het zakenleven terecht ko men, dan hoop ik dat jullie een trouw lid zult worden van de Winkeliersver eniging om zo mee te helpen de Vee- nendaalse middenstand uit te bouwen." Hierna nam de heer Thoomes het woord, die het betreurde dat burge meester Bakker niet aanwezig kon zijn, maar tegelijk zijn waardering er over uitsprak dat deze waardig ver tegenwoordigd was in de persoon van de heer De Ruiter. Spreker bracht ach tereenvolgens dank aan- de vertegen woordiger van de Kamer van Koop handel, de heer Ket, voor zijn komst naar Veenendaal, de heren van de Winkeliersvereniging die, zoals de heer Thoomes zei, als patroon voor de school fungeren en tenslotte de heren gecommitteerden waarmee men op prettige wijze samenwerkte. De heer Thoomes vond het plezierig een dikke stapel diploma's te kunnen uitreiken. Minder plezierig vond hij het feit, dat er sedert 1951 niet zo'n laag percentage geslaagden was ge weest als nu. „Neen, het is niet om de vlag uit te steken", aldus de heer Thoomes. Over de oorzaken hiervan wilde hij tijdens deze bijeenkomst niet spreken, eerder voelde hij zich gedron- In dc omgeving van Plantage Willem III tussen Eist en Rhenen gaven maandag omstreeks het middaguur dikke rookwol ken de juiste plaats aan waar een felle brand binnen korte tyd enkele hectaren prachtig natuurschoon deed veranderen in een troosteloos asveld. Door het snel en kordaat optreden van dc brandweren, vrijwilligers en militai ren kon de brand die zich vry ernstig liet aanzien, vry spoedig bedwongen wor den. De brand die ontstaan was in de heide, vermoedelijk door het achteloos wegwer pen van een brandende sigaar of sigaret, vond gretig voedsel in de kurkdroge heide en de vlammen laaiden, mede door de straffe wind, meters hoog op. De brandweren van Rhenen, Veenen daal en de Bosbrandweer van het district waren spoedig na de melding ter plaatse. Met de hulp van vrijwilligers en militai ren werd het vuur met man en macht be streden, maar men kon toch niet voor komen dat het vuur via een brandlaan oversloeg op enkele percelen lariksen. De situatie werd steeds ernstiger maar men slaagde er toch in het vuur meester te worden. Ten overvloede wordt er nogmaals op gewezen dat het met droogte verboden is in bos en hei te roken. Door boswach ters en politie zal hierop streng worden toegezien. Bij eventuele overtreding van dit gebod wordt zonder pardon proces verbaal opgemaakt. EDE. Donderdagmorgen vroeg heeft een felle brand gevolgd door een he vige explosie een groot gedeelte van de rubberfabriek „Velp" aan de Knuttel- weg te Ede verwoest. Juist toen de on middellijk gewaarschuwde brandweer met het blussingswerk zou beginnen, sprong met een gewelige klap een zuur- stoffles uit elkaar waardoor een grote ravage ontstond. De schade beloopt verscheidene tienduizenden guldens. De fabriek was wel tegen brandschade, maar niet tegen bedrijfsschade verze kerd. WAGENINGEN: Een in de serre van hotel Hof van Gelderland dienstdoen de kellner kreeg de schrik van zijn leven toen plotseling een grote aan hangwagen met een enorm kabaal de serre inreed. Het ongeval gebeurde doordat bij het nemen van de bocht tegenover het hotel de aanhangwagen losschoot en zelf zijn weg koos. Het hotel heeft grote schade ondervonden doordat het bezoek van enige grote gezelschappen geannuleerd moest wor den. BARNEVELD. De ANWB heeft, op verzoek van de gemeente Barneveld, gezocht naar een oplossing van de ver keersmoeilijkheden in de Nieuwstraat. Vooral op marktdagen is deze straat zeer druk, waardoor meer dan eens verkeersopstoppingen voorkomen. De ANWB nu meent dit op te kunnen lossen door het instellen van éénrich tingsverkeer. In dat geval zal het kruis punt Jan van Schaffelaarstraat-Lang- straat van verkeerslichten moeten wor den voorzien. iltntNFONUSLtVtRRNCItU own. oprit nu H00FDSTR 5i TEL 3I84 VEENENDQflL gen die leerlingen die er hard voor hebben moeten werken extra te felici teren met het behaalde diploma. „Er zijn er die makkelijk leren maar er zijn er ook die voor het diploma moe ten pezen. Jullie allen echter feliciteer O.L. SCHOOL VRAAGT EXTRA KREDIET Het hoofd van de o.l. school te Gelders Veenendaal heeft de gemeenteraad van Ede verzocht een extra krediet beschik baar te stellen voor de aanschaffing van lesmateriaal voor het verkeersonderwijs. De raad heeft, na overleg met de in specteur van het lager onderwijs enkele aangevraagde leermiddelen geschrapt om dat zij niet nodig bleken te zijn. Voor het overige echter wordt voorgesteld een kre diet van 235,beschikbaar te stellen en de gemeentebegroting overeenkomstig te wijzigen. Het verzoek zal in de raads vergadering van 10 juni a.s. behandeld worden. Dr. J. G. Thoomes spreekt de geslaag den van de 3-jarige cursus Handels avondschool toe. ik met het bereiken van deze mijlpaal", aldus dhr. Thoomes. Het feit dat de jongelui, volgens spreker, niet zoals vele anderen iedere avond in het centrum van Veenendaal lopen te slenteren maar hard studeren, wilde hij met een extra pluimpje ho noreren. Tot slot verzocht dhr. Thoo- De onlangs ingestelde damesgoep mes de geslaagden het diploma niet voor ritmische gymnastiek blykt wel als eindpunt te beschouwen. Het moet in een grote behoefte te voorzien, want een stimulans zijn tot verdere presta- reeds na twee weken was deze groep ties. geheel volgeboekt. Nieuwe leden kun- Vervolgens ging de heer Ant. de nen daarom voorlopig niet meer wor- Ruiter over tot de uitreiking van di- den aangenomen. ploma's. De cursist met de hoogste cij- j Bij de aanmelding voor deze groep fers, Jan Steven Methorst (drie achten kwamen verschillende dames informe- en eer, zeven) werd toegesproken door ren of er ook een afzonderlijke groep de heer Ket, die hem als beloning een bestaat, waar zij als beginnelingen kun- prachtig boekwerk overhandigde. Ook nen turnen. Blijkbaar bestaat ook de „laagst geklasseerden" kregen een hiervoor belangstelling en daarom GEVAARLIJK SPEELGOED Maandagmorgen omstreeks 12 uur heeft een jongen op de Slot. de Bruïnestraat een aanrijding veroorzaakt met een scoo ter. De knaap die aan zijn fiets als speel goed enkele ratelapparaten had bevestigd, stak onverhoeds genoemde straat over en hoorde, mede door het lawaai wat hij veroorzaakte, een naderende scooter niet, die hem in de flank aanreed. Gelukkig bleken de verwondingen van beide bestuurders nogal mee te vallen, hoewel er flinke materiale schade was. KOPER VOOR GOUD Toen de heer H. aan de Molenstraat week bezoek kreeg van een heer die te gen vrij lage prijs gouden horloges aan bood, vertrouwde hij dit zaakje niet en belde de politie. Laatstgenoemde stelde een onderzoek in, waaruit bleek dat de „heren" (het warén er twee) zonder ver gunning goedkope horloges aan de man trachtten te brengen. De werkelijke waarde van de koperen horloges, die dan voor goud doorgingen, bedroeg niet meer dan circa 5.00. De gevraagde prijs lag echter belangrijk hoger. De politie maak te proces-verbaal op. Het programma van het tuinfeest, dat de N.V.V.-bestuurdersbond en de ABTK „De Eendracht" afd. Veenen daal organiseren ter gelegenheid van hun 40-jarig bestaan, is thans bekend gemaakt. Het vermeldt o.m. het op treden van enkele zeer bekende radio- en televisie-artisten. zodat de belang stelling voor dit feest ongetwyfeld zeer groot zal zyn. Het welslagen van het tuinfeest hangt echter grotendeels af van de weersomstandigheden, omdat alles in dc open lucht plaats vindt. De gevarieerde avond wordt zater dag a.s. gehouden op het voetbalveld van v.v. Veenendaal aan de Bergweg, 's Middags om 4 uur maakt de muziek vereniging OBK uit Rhenen een rond gang door Veenendaal, met als eind punt het feestterrein. Precies om 6 uur wordt het feest ge opend door de tweede voorzitter van het NVV, de heer Roemers. Hierna volgt een uit vijftien onder delen bestaand programma waaraan medewerken de bekende conferencier Rudi Carell, de twee dwazen De Wa- ma's, de virtuozen op de accordeon The Three Jacksons, The Movers, Rivers- trio met fantastische acrobatiek, Fan- tasio de muzikale clown, de twee Rol lingstars met rolschaatssensatie en Joop Reynolds die voor de begeleiding zorgt. Na afloop van dit veelbelovende pro- boek aangeboden. De dank van de cursisten werd door één van de geslaagden vertolkt door een vlotte speech en een doos sigaren voor de leraren. Nadat de heer Schoeman zijn geluk wensen aangeboden had, behoorde de uitreiking weer tot het verleden. Vijf wedstrijden staan voor heden avond op het programma van de Vee- nendaalse Zwemclub, waarvan vier in het „Bergbad". De belangrijkste wedstrijd is onge twijfeld die tussen het eerste zevental van VZC en Zeus uit Nijmegen. De Veenendaalse ploeg zal een har de noot te kraken krijgen, aangenomen dat Zeus een zevental van gelijke sterkte als vorig jaar in het water zal weten te brengen. De enkele vriend schappelijke ontmoetingen die deze beide zeventallen het vorige seizoen hadden, werden weliswaar geen de bacles voor VZC - zelfs won men een wedstrijd - maar toch ook geen over tuigende overwinningen. heeft het bestuur van Sparta besloten een dergelijke groep in te stellen. Deze groep begint vanavond om kwart voor negen, in het gymnastieklokaal achter de Kon. Julianaschool, Kerkewijk 53. Ook voor de jeugd van Sparta is er nieuws. In de eerste plaats over het vakantiekamp, dat van 1 tot 8 augustus a.s. te Beekbergen bij Apeldoorn wordt gehouden. Hieraan kunnen deelnemen de leden van 12 tot en met 15 jaar. Alle daarvoor in aanmerking komende Ad Slotboom en Wim van der Meer, die de eerste wedstrijd tegen Esca niet meespeelden, zullen tegen Zeus weer van de partij zijn. De wedstrijd begint om acht uur. De waterpolo-avond start met een wedstrijd van de VZC-adspiranten te gen Zeist om zeven uur. Daarna speelt heren 3 (de jeugdploeg) tegen Duin kikkers 2 (Soest). Na de wedstrijd van VZC 1 volgt dan tot besluit om half negen de wed strijd VZC 2 tegen Vahalis 1 (Tiel). De VZC-dames hebben in Utrecht hun eerste ontmoeting met Wilskracht 1, een sterke ploeg waaraan de Vee nendaalse dames genoeg werk zullen hebben. aspiranten hebben thuis bericht ge kregen. Voor het inleveren van de aan- meldingsstrook mogen wij u verwijzen naar de in het nummer van .1. vrijdag geplaatste advertentie. Tenslotte zal „Sparta" deelnemen aan de jeugdvierdaagse op 28, 29, 30 en 31 juli a.s. Hiervoor kunnen de leden van 8 tot 16 ;.aar inschrijven by de leiders. Zy krygen dan later per soonlijk thuis bericht. Zonder twy'fel zal „Sparta" ook bij deze Jeugdvier daagse een uitstekend figuur slaan, alleen al wat de smetteloze witte turn- kleding betreft. gramma is er een groot openluchtbal met dansmuziek van „The Rhythm Du kes". Een half uur vóór de aanvang van de avond zijn de loketten reeds geopend. REEEN IN BEBOUWDE KOM De heer v. d. M. uit Mr. Heemskerk straat heeft dezer dagen 's morgens een niet alledaags geval meegemaakt. Toen hij namelijk per bromfiets over de Heemskerkstraat reed, zag hij plotseling een ree, dat rustig de weg overstak. Vermoedelijk heeft het dier, door dorst gedwongen, de bewoonde wereld opge zocht, om er iets van zijn gading te vin den. Naar men ons van deskundige zijde meedeelde wordt er door middel van in het bos gemaakte drinkplaatsen voor de dieren gezorgd. Niettegenstaande deze voorziening, komt het wel voor dat de reeën in de bewoonde wereld op zoek gaan naar water en voedsel. Een feit is dat de dieren de laatste tijd zich meer en meer in de nabijheid van de bebouwde kom wagen. De eerste zwemexamens in dit sei zoen zullen worden afgenomen op za terdag 27 juni a.s. in het „Bergbad". Op deze eerste examenmiddag zal uit sluitend gelegenheid worden gegeven voor de zwemexamens A (voorberei dend zwemdiploma) en B (diploma ge oefend zwemmer). Later in het seizoen zal nog meermalen gelegenheid wor den gegeven tot het „diplomazwem men". Dan kunnen ook eventuele kan didaten voor de diploma's C, D en E deelnemen. Evenals vorige jaren zal ook nu weer gelegenheid worden gegeven tot het oefenen voor de diploma's onder leiding van de heer J. W. Rompes, zweminstructeur van „Bergbad". Deze training wordt gratis gegeven en vindt plaats iedere maandag- en donderdag avond voor het A-diploma en iedere vrijdagavond voor het diploma B. Aanmelden voor de examens in het „Bergbad". AMERONGEN Onder byzonder gunstige weersomstandigheden werd zaterdagmiddag voor de vierde maal de Stichtse Heuvelrugwandeltocht gelopen. Hoewel het aantal deelnemers ver beneden dat van vorig jaar bleef, mag men de tocht zeker geslaagd noemen. Vooral dc uitgezette parcoursen kregen veel lof, ondanks het feit dat ze zwaar waren. De organisatie van deze tocht, die voor de tweede maal ten bate van het Marine Sanatoriumfonds werd gelopen, berustte bij de NCWB-vereniging ,De Woudlopers' In totaal hebben 1356 wandelaars aan de tocht deelgenomen. Het is nog een vraag wat er de oorzaak van is, dat ongeveer 1000 wandelaars minder hebben inge schreven als vorig jaar. Misschien was het juist iets te warm om te wandelen. In ieder geval hebben de deelnemers kunnen genieten van de prachtige om geving. Erg mooi, maar zwaar, was de 25 km tocht. Voordat men de omgeving introk heb ben de wandelaars nog langs het gemeen tehuis gedefileerd. Op het bordes stonden o.a. de commandant der mariniers te Doorn, kolonel J. J. Honig en burgemees ter W. Martens. Het sprak vanzelf dat er op de 10 km route de meeste wandelaars te zien wa ren, onder wie 24 groepen. De 18 km telde 18 groepen, terwijl voor de 25 km drie militaire en vijf burgerlijke groepen hadden ingeschreven. De E.H.B.O. kreeg tientallen voeten te behandelen. Het weer was er ook naar. De prijzen vielen als volgt: 25 km militaire groepen: 1. detachement Mariniers, Doorn; 2. D. comp. Schaars- bergen. 25 km burgergroepen: 1. Scheepjeswol Veenendaal; 2. Dio, Driebergen; 3. Beu kenrode, Doorn. 18 km: 1. Vrije wandelaars Amerongen; 2. Hollandia Tricot, Veenendaal; 3. De vrolijke Jantjes, Rhenen; 4. CJV Wade- noyen; 5. De vrolijke zwervers, Opheus- den. 10 km scholen: 1. V.G.L.O. III Veenen daal; 2. Groentjes Veenendaal; 3. Pr. Ju lianaschool Wageningen; 4. Paasberg- school Ede; 5. Aldegonda Amersfoort. 10 km andere groepen: 1. Jeugdclub Wadenoyen; 2. G. V. Tonido Zoelen; 3. Vrije wandelaars Amerongen; 4. W.S.V. Maarn. Voor iedere deelnemer was er een fraaie medaille. Voor iedere groep bovendien een groepsprijs. 's Avonds hebben ruim 1000 personen een concert in het plantsen Lievendael bijgewoond, dat gegeven werd door de Marinierskapel o.l.v. kapitein-kapelmees ter H. C. van Lijnschoten. Een prachtige avond in een fraaie omgeving. De mu zikale prestaties van de kapel waren ui termate goed. Het programma werd geo pend met het Wilhelmus, waarna een klassiek en populair gedeelte volgde. Een goed besluit van een voor Amerongen drukke dag. 's Middags werd muzikale medewerking verleend door het plaatse lijke Ons Genoegen, en door de Kon. Harmonie uit Doorn. Beiden met het tamboercorps. De Volksuniversiteit Veenendaal heeft het tweede verenigingsjaar achter dc rug. De vraag of zij ook in deze periode weer haar bestaansrecht heeft bewezen, kan vol ledig bevestigend beantwoord worden. Niettegenstaande de televisie die bijna elke avond van de week de aandacht voor zich opeist, steeg het aantal bezoeken aan de lezingen met 18 In vergelyking met vorig jaar gaf het bezoek aan cursussen daarentegen een daling tc zien van 25 Het bestuur overweegt daarom in de toe komst cursussen te organiseren van niet meer dan twee avonden. Het afgelopen ver enigingsjaar overziende, constateert het bestuur dat de Volksuniversiteit in een grote behoefte voorziet. Het zal dan ook z(jn arbeid met animo voortzetten en er naar streven programma's samen te stellen die de belangstelling blyven trekken. Het aantal leden was in het verslagjaar in vergelijking met andere volksuniversi teiten respectabel. Ondanks enige terug gang bedroeg het 540 t.w. 282 vrouwelijke, 245 mannelijke en 13 andere leden. De lezingen werden bezocht door 1034 personen tegen 873 in het vorige vereni gingsjaar. een stijging derhalve van 18 De cursussen daarentegen werden bezocht door 325 personen tegen 434 personen in het vorige verslagjaar, hetgeen een daling betekent van 25 Evenals vorig vereni gingsjaar werd 80 van de belangstel lenden gevormd door de leden- Op het eerste gezicht lijkt het gewettigd uit het verschil in belangstelling tussen lezingen en cursussen de conclusie te trekken dat de vereniging zich beter kan bepalen tot lezingen dan tot cursussen. Een vergelijking tussen lczmgen en cur sussen is echter niet geheel op zijn plaats. Onder de lezingen worden mede begre pen culturele films die algemene belang stelling trekken, terwijl de cursussen van geheel ander karakter zijn en meer zijn ingesteld op een gespecialiseerd gehoor. Het hangt dan ook af van het onderwerp of dit meer of minder toehoorders kan trekken. Gezien deze omstandigheid is het bestuur van mening dat voorshands in het programma cursussen moeten blijven opgenomen. Wel zal het bestuur er naar streven cursussen te organiseren van niet meer dan twee avonden, ook al is dat niet geheel in overeenstemming met de gedachte waaruit de volksuniversiteit is geboren. Dit verschijnsel doet zich even wel ook op andere plaatsen in ons land gelden. Verder hoopt het bestuur dat de leden hun wensen ter kennis van het be door de leden nog maar weinig gebruik gemaakt. Wat betreft de talencursussen was de behoefte geringer dan in het vorige ver enigingsjaar. 27 personen bezochten deze cursussen resp. in de Engelse, Franse en Italiaanse taal. Om met deze cursussen door te gaan is een grotere belangstelling noodzakelijk. Ze zijn zo goedkoop dat vrijwel iedereen er gebruik van kan maken. Ook dit jaar werd van de zijde der ge meente Veenendaal en van de zijde van het bedrijfsleven financiële steun gekre gen. waarvoor het bestuur zeer dankbaar is. Zender deze steun zou de vereniging haar werk niet kunnen voortzetten. Het bestuur hoopt dan ook dat deze steun de vereniging ock bij de voortduur ten deel zal vallen. De vereniging verkreeg in de loop van het verenigingsjaar rechtspersoonlijkheid, hetgeen een voorwaarde was voor aan sluiting bij de Ned. Bond van Volksuni versiteiten. Een ander voordeel is dat de bestuursleden niet meer als voorheen per soonlijk aansprakelijk zijn voor de door hen voor de V.U. aangegane verplichtin gen. Ook dit jaar werden alle bijeenkomsten in het Trefpunt gehouden. Het is een voordeel gebleken alle manifestaties op een vaste plaats te houden. De bezoekers werden in de gelegenheid gesteld hun toegangskaarten ook aan de zaal te kopen hetgeen geen bezwaar opleverde, behalve bij de druk bezette filmavonden. Niette min zal deze faciliteit ook in het volgen de verenigingsjaar worden verleend. IN DE MEIMAAND, DIE NOG MAAR EVEN VOORBIJ IS, DENKT DE MINNAAR VAN GESCHIEDENIS ONWILLEKEURIG AAN DE VEENEN DAALSE KERMIS, DIE IN VERVLOGEN EEUWEN IN HET BEGIN VAN MEI GEHOUDEN WERD. OP HET EERSTE GEZICHT LIJKT HET VREEMD, DAT DE KERMIS MET AL HAAR VERLEIDING TOT LOSBANDIGHEID, IETS TE MAKEN HEEFT GEHAD MET EEN KERKELIJK FEEST. EN TOCH IS DAT ZO GEWEEST. WANT DE KERMIS WAS OORSPRONKELIJK HET GEDENKFEEST DER KERKWIJDING. HET OUDE WOORD KERCMISSE BETEKENDE: MIS BIJ 'T FEEST DER KERKWIJDING. OP KERKMIS - GEMAKSHALVE MAAKTE MEN ER IN DE UITSPRAAK KERMIS VAN VIERDE MEN DUS DE STICHTING DER KERK. Ook te Veenendaal was dit het geval. Prima May, dat is: op 1 mei 1566, werd de oude kerk aan de Markt volgens de oorkonde door Johannes Knijff gewijd. Op het jaarfeest dier wijding werd het Godshuis versierd met bloeiende tak ken, die aan de muren werden gehan gen, de meitakken of kermisrijsen. Van de oude St. Salvator weten we dit zo nauwkeurig uit de rekeningen van de kerkmeesters. In die over het boek jaar 1583-'84 vonden we bij de uitga ven: Die dootgraver, van meyen op de kermisdach nae olde gewoonte the hae- len ende in de kereke the hangen, be- taelt: een reael van vyftehalve stuy- vers (vermoedelijk 'n fout, want een reaal bedroeg vierdehalve d.i. 3Vt stui vers). En in 1584-'85 heet het: Gestelt voir uitgijft welk Gerrit de graftgrever betaelt is, van dat hy de kerek veecht ende de steen op de grafen in de kerek eeffen holt ende voorts meyen op ker mis in der kerek haelt xxiii stuyvers." Ook in 1589-'90 worden de meien vermeld: „Voer de meyen in de kerek T(jdens dc jaarvergadering van de Volksuniversiteit Veenendaal heeft het bestuur mededelingen gedaan omtrent het programma voor het komend seizoen. Onderstaande lezingen, films en cursus sen z(jn reeds gecontracteerd, voor andere interessante onderwerpen worden nog sprekers aangezocht. Zodra het definitieve programma vastgesteld is, zal dit bekend gemaakt worden. Lezingen en films: Mr. Drs. Th. Regout: „De wonderen van de Stille Zuidzee" film. Joh. G. Wertheim: „Een demonstratie in boetseren" Vertoning van de film: „Dimitri Kara- masov" Dr. C. J. H. v. d. Broek: „Het leven op aarde" Prof. van Stempvoort: „Opgravingen onder de St. Pieterskerk te Rome" Mr. G. B. J. Hilterman: ..De toestand in de wereld" Mr. A. L. Hustinx: „Ceylon" film. Cursussen: Dr. M. J. Adriani: „Het conflict mens natuur" H. P. Baard: „Vermeer en Van Megeren van Van Gogh tot Picasso." naer old gebruyek tho hangen gegeven ses stuyvers." JAARMARKT Was het feest in de kerk geëindigd, dan werd het buiten voortgezet, oor spronkelijk in de vorm van een jaar markt, als de plaats daartoe het recht bezat. Veenendaal bezat dat recht. In 1658 schrijft dominee Johannes Brinck- huys, die hier van 1653-1693 stond, in een klacht, waarover straks meer, over „den ordinaren (gewone) jaermart in Venendael, die gehouden wort in het beginsel van Majus. De oude Veenen daalse kermis blijkt dus die van mei te zijn en niet de ossenmarkt, die eerst in 1689 werd ingesteld en in het na jaar gehouden. (Zie verder pcgiuo 4) Brigitte Bardot die haar schaapjes in recordtijd op het droge heeft gekregen en zodoende een luxe farm is begonnen, is door de regering benoemd tot ridder in de orde van de landbouwverdienste. Op het verjaardagfeestje van prins Reinier van Monaco (hij werd 36 jaar) heeft een Amerikaanse filmproducer een dik contract aangeboden aan Grace Kelly, die echter liever in Monaco blijft. De sjah van Perzië heeft in Parijs een kok-muzikant die een solo gaf op zijn zingende zaag, uitgenodigd twaalf maan den vakantie te komen houden in het keizerlijk paleis in Teheran. Vorige week is de grootste en nieuw ste veerboot van de Britse Spoorwegen voor de eerste keer het Kanaal overge stoken. „The Maid of Kent" kan 180 auto's en duizend passagiers vervoeren. In Schotland is het langste touw ter wereld vervaardigd. Het bevat ll/s mil joen nylon vezels, is ongeveer 240 meter lang, het weegt bijna 1500 kilo en kan een gewicht van 126 ton dragen. Vorig jaar hebben meer dan 15 mil joen buitenlanders een bezoek gebracht aan Italië. Met elkaar verteerden zij voor een bedrag van 2100 miljoen gulden. Bij Umtata in Zuid-Afrika zijn acht inheemsen, onder wie twee kinderen, le vend verbrand toen een autobus waarin zij reden omsloeg en in brand vloog. In Phoenix (Arizona) is de man die de eerste Amerikaanse auto ontwierp en bouwde, Edgar Apperson, op 89-jarige leeftijd overleden. De eerste auto maakte haar proefrit, op 4 juli 1894. Russische geleerden hebben een trac tor ontworpen die door lichtstralen aK RIJK VAN KIJK RAAKT UIT. Op Scnip- hol wordt hard gewerkt aan de aanleg van de nieuwste startbaan van 3300 me ter, een omvangrijk werk, dat eind april 1960 moet worden opgeleverd. Het aan leggen van deze baan geschiedt in ge deelten, omdat vry vele huizen en boer derijen van het dorpje Ryk moeten wor den onteigend om daarna gesloopt te worden. De foto toont het werk aan een deel van dc baan, dat recht op twee hui zen uitkomt, welke zullen moeten ver dwijnen. H. van R. chauffeur te Gelders Veenen daal, zou met zijn vrachtauto op de Prins Bernhardlaan in zijn woonplaats een ge parkeerd staande bestelauto voorbij ge reden zijn, terwijl daartoe de mogelijk heid niet meer bestond. Als tegenliggers naderden namelijk een jongetje en een meisje, beiden op een fiets. Het jongetje viel, door de gladheid van de met sneeuw bedekte weg en het meisje zwenkte iets naar het midden van de weg, om niet zelf over de met zijn fiets op de grond liggen de knaap te vallen, maar het werd daar bij aangereden door de auto van Van R. Vrijdag voor het Wageningse kantonge recht meende de officier aanvankelijk, dat de schuld bij Van R. lag, doch dat kon niet bewezen worden. Het meisje, de 17-jarige kantoorbediende J. W. uit Gelders Veenendaal, dat als getuige werd gehoord, was namelijk nog al vaag in haar verklaringen over de afstand tussen haar en de vrachtauto. Van R. daarentegen zeide zeker te we ten. dat hij de geparkeerd staande bestel auto nog gemakkelijk had kunnen pas seren zonder gevaar op te leveren voor de twee wielrijders. Hét ongeval was ont staan doordat het meisje teveel aandacht schonk aan de vallende jongen voor haar en daarna was ze te plotseling naar links gezwenkt. De officier eiste vrijspraak en daarmede kon rechter v. d. Brand zich verenigen. H. J., een Deens ingenieur uit Kopen hagen, doch tijdelijk werkzaam in Neder land en verblijvend in een Renkums hotel reed op de avond van de 24ste april met zijn auto op de Dr. Mansholtlaan te Wa geningen een bromfietser aan. De botsing was zo hevig, dat de man korte tijd later overleed. Vrijdag moest de Deen zich voor het Wageningse kantongerecht ver antwoorden, omdat hij onvoorzichtig ge reden zou hebben. Hij had de bromfietser voor hem tijdig dienen op te merken. Verdachte, die Engels sprak en door een tolk werd geassisteerd, vertelde dat hij had moeten dimmen voor een tegen ligger. Op het moment dat hij het grote licht weer ontstak, zag hij de bromfietser, maar hoewel hij nog een zwenking naar links maakte om hem te ontwijken, raak te hij hem toch nog. Volgens verdachte zou de bromfietser geen achterlicht ge had hebben en ook zou hij niet uiterst rechts doch meer op het midden van de rechter weghelft gereden hebben. De officier van justitie vond, dat ver dachte, toen hij even met gedimd licht moest rijden, zijn snelheid niet aan het mindere zicht had aangepast en tevens had hij verzuimd snel af te remmen. Bo vendien zou verdachte niet geheel vrij zijn geweest van alcoholica. De eis luidde een hechtenis van 14 da gen. De rechter wilde echter nog van een vrijheidsstraf afzien, omdat de mogelijk heid bestond - getuigen waren er niet - dat de bromfietser inderdaad geen ach terlicht had gevoerd. Vonnis 130,- of 30 dagen. Onlangs reed G.W.T., houtbewerker te Randwijk, met zijn auto van het Lexkes- veer te Wageningen komende de dijk in Randwijk op, doch hij verzuimde voor rang te verlenen aan een van rechts op de Rijnweg naderende personenauto. De bestuurder daarvan moest zo sterk af remmen, dat hij slipte en de dijk afdook. Geen der inzittende werd gewond, doch wel was er heel wat schade. Ik was zeer verwonderd toen de po litie later bij me kwam, want ik heb ner gens iets van gemerkt, zei T. vrijdag voor het Wageningse kantongerecht. Ik ben gewoon doorgereden. Wat let u dan slecht op, oordeelde de officier. Anderen hebben het wel ge zien. Het uitzicht was vrij, maar u hebt geen auto of ongeval gemerkt. Nee. echt niet, antwoordde verdach te. Het gebeurde in een sneeuwstorm. Daardoor zal het wel gekomen zijn. Eis en vonnis 75,- of 30 dagen. wordt bestuurd. Als de machines, die ve le tonnen wegen, deze lichtsignalen ont vangen, veranderen zij van richting en ploegdiepte. Bediening geschiedt vanaf grote afstand. ELST GAAT KONINGINNEFEEST VIEREN Beter laat dan nooit zal de Oranje commissie van Eist gedacht hebben toen door omstandigheden op de verjaardag van de Koningin het feest voor de grot ten moest komen te vervallen. Het toen opgevatte plan het feest in de zomer te organiseren is thans gerealiseerd en de definitieve datum vastgesteld op 18 juli a.s., de aanvangsdag van de vakantie. Het programma is nog niet geheel be kend, maar gezien de feesten van voor afgaande jaren, beloofd het weer iets groots te worden. Zodra het programma opgesteld is, zal dit bekend gemaakt worden. If7 Tft.SOCO W»W|NC*U Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1