DE VALLEI VETERANENTOERNOOI Voor de Jeugd Veenendaal—VSW 2-1 GehaPanter 2-1 Dovo heeft kampioenskansen weer in eigen hand Waterpolo Persoonlijk kampioenschap schaken Op de Veenendaalse kermis selfs door onfe kfr<*"verf,d/" Veenendaal won in vriend schappelijke wedstrijd met liefst 6-1 van Heerde „Forellen" „Vahalis" (Tiel) Zwemfestijn in natuurbad Ouwehand ff N M// Twee spoorzoekers Voor de boer Machinaal melken, een samenspel T. van Beek heropende gemoderniseerde zaak Officiële bekendmaking De verdwenen bankdirekteur door TOM LODEWIJKS Bij een veteranencompetitie vallen er naast voetbal ook nog wel eens aardige din gen te beleven. Dat is niet te verwonderen, vooral niet als men nagaat, dat er dan meestal spelers in het veld komen, die heel weinig, of in sommige gevallen nog nooit gevoetbald hebben. Zo ook vrijdagavond. Panter moest spelen tegen GcHa en daar de meeste oudjes geen voetbalschoenen bezitten, worden deze by actieve voetballers geleend. Eén der Panterspelers trachtte zich voor de wedstrijd in een paar geleende schoenen te worstelen. Het lukte niettegenstaande grote inspanning echter niet. Er werden een paar grotere schoenen (maat 44) georganiseerd, maar ook deze bleken nog te klein te zijn, totdat een medespeler het slachtoffer adviseerde om de tong, die zich nog steeds in de voetbalschoenen bevond, naar buiten te trekken. Het resul taat was verrassend, want nu bleek maat 42 groot genoeg te zijn Vrijdagavond werd gespeeld op het Veenendaal-terrein, waar om zeven uur Veenendaal de strijd aanbond tegen VSW Eerst in de allerlaatste minuten kon Vee nendaal de overwinning boeken door uit een strafschop de stand op 2-1 te bren gen. De tweede wedstrijd ging tussen GeHa en Panter, welke eveneens met 2-1 door GeHa gewonnen werd. Maandagavond bond eerst DS de strijd aan met VRC en won met 3-1. Vervol gens moest SKF in Neveda haar meerdere erkennen met 3-2. Veenendaal speelde de gehele wedstrijd iets sterker door beter verzorgd voetbal. Het samenspel werd echter te ver door gedreven, zodat d e VSW-achterhoede herhaaldelijk kon ingrijpen. In de achttiende minuut werd een Vee- nendaal-aanval eindelijk door Rebergen afgesloten met een goed doelpunt (1-0). Hoewel Veenendaal het daarna herhaal delijk weer probeerde om de score te verhogen, bleven dank zij het goede werk van doelman Slotboom, verdere doelpun ten uit. Na de rust ging het iets beter met VSW en kon Van Engelenburg in samen werking met één zijner voorhoedespelers de partijen weer op gelijke voet brengen (1-1). Wat Veenendaal daarna ook probeerde, Slotboom liet zich niet passeren en wierp zich steeds weer moedig voor de voeten van zijn tegenstanders. In de laatste minuten maakte een der achterspelers van VSW hands, waarna Rebergen uit de toegewezen strafschop de overwinning voor Veenendaal veilig stelde (2-1). Zoals te verwachten was bleek in de wedstrijd GeHa-Panter dat de metaal arbeiders duidelijk de meerdere van de sigarenmakers waren. Voor het doel was echter de Panter-achterhoede met De Kampert aan het hoofd, zeer moeilijk te passeren. Toch was het GeHa dat in de twintigste minuut bij een gewirwar van spelers en in een grote stofwolk voor het Panterdoel, het eerste doelpunt scoor de (1-0). Met GeHa sterk in de aanval kwam de rust. Door de nederlaag van Sportclub Gene- muiden tegen WHC heeft Dovo de kam pioenskansen weer in eigen hand ge kregen. De Veenendalers moeten nu nog een wedstrijd spelen in Kampen tegen Go-Ahead, die natuurlijk gewonnen moet worden. Genemuiden heeft nog twee wedstrijden voor de boeg. Winnen zij die, dan zouden ze met een gelijk aantal pun ten als Dovo eindigen, waardoor een be slissingswedstrijd noodzakelijk wordt. Nu de zaken zo staan, hebben de Veenen dalers weer een behoorlijke kans hoewel er natuurlijk hard voor gewerkt zal moe ten worden. Zaterdag heeft Dovo in Spakenburg een bekerwedstrijd gespeeld, tegen de club van diezelfde naam en met 4-2 verloren. Met liefst vier invallers trokken de Veenendalers naar Spakenburg, waar zij het veel te kalm opnamen en bij de rust door nonchalant spel al een 2-0 achter stand opliepen. Tien minuten in de tweede helft zag Schoeman kans om met een goed doel punt de achterstand tot 2-1 te verkleinen. Dovo werd toen sterker maar het moest toch nog tot 9 minuten voor tijd duren, voor veteraan Van de Scheur de partijen weer op gelijke voet gebracht had. Zo bleef het echter niet want twee minuten later hadden de Spakenburgers weer een voorsprong (3-2). Vijf minuten voor tijd ontstond er nog een incident, waarbij een der gastheren door de scheidsrechter naar de kleed kamer verwezen werd. Ondanks de num- merieke minderheid, zagen de Spaken burgers juist voor tijd nog kans om de eindstand op 4-2 te brengen. Ook na de hervatting was GeHa over wegend in de aanval, maar bij een Pan- teruitval kreeg Sas door een foutje in de GeHa-achterhoede de bal te pakken en gaf op tijd door aan Zegers, die met een hard schot, waar doelman Valkenburg in het geheel niet op reageerde, gelijk maakt. De pret duurde echter maar even, want niet lang daarna kon GeHa met de hulp van de Panter-doelman v. d. Loos- drecht nogmaals de leiding nemen (2-1). GROTE OVERWINNINGEN VAN VZC-ZE VENTALLEN De eerste week waterpolo heeft de Veenendaalse Zwemclub enkele klin kende overwinningen opgeleverd. Naast de 6-1 zege van VZC 1 op Esca 1 sloegen de adspiranten Vahalis (Tiel) met 8-0 en de jeugdploeg VZC 3 het Doornse Woestduin 2 met 7-0. TWEE RONDEN MET VERASSINGEN Woensdagavond werd in gebouw 't Tref punt aan de Kerkewijk de tweede ronde om het persoonlijke kampioenschap scha ken van Veenendaal gespeeld. In tegen stelling tot de eerste ronde, waarin geen bijzondere prestaties geleverd werden, vielen er nu enkele verassende uitslagen te noteren. Voor de eerste verassing zorgde van Dam, een speler van het derde tiental, die kans zag tegen J. Konings een re mise af te dwingen. De twee verassing was de nederlaag van de eerste tiental speler tegen van Dijk. Laatstgenoemde is een zogenaamde „thuisschaker" en geen lid van een of andere club. De onbekende speler heeft dus kans gezien een overwinning te boe ken op een der beste spelers van de Vee nendaalse Schaakclub. De persoonlijke uitslagen van de 2e ronde waren: J. Alsema D. J. v. Manen 0—1 C. v. Dijk M. Vink 1—0 J. Konings W. C. H. v. DamV2-V2 W. M. v. d. Weel Chr. Baars afgebr. J. B. Griffioen C. Beijer V2-V2 D. Willemsen L. Ebskamp uitgesteld J. N. Elenbaas J. C. Griffioen jr. 10 H. G. Veldhuizen M. de Kleuver 10 J. Diepeveen J. H. Schell 01 J. W. Boelens H. Heikamp 10 R. Brouwer J. Schoeman 01 official dtaltrt Fa. J. v. d. HORST Rhenen, Tel. K 8376-484 r nnge gepenetreert heeft. t»p srhiirie- De derde klasser Heerde is toch niet zo sterk gebleken dan wel verwacht werd. Met liefst 6-1 moesten zij in Veenendaal haar meerdere erkennen. De Veenenda lers zijn in deze ontmoeting, die wel wat met vakantievoetbal gemeen had, door lopend sterker geweest. Gerritsen die op de midvoorplaats behoorlijk op dreef was, had verrassend veel steun van de aardig combinerende linkervleugel Drost-Van Bermel. Na een afgekeurd doelpunt van Drost kreeg Gerritsen in de achtste minuut de bal te pakken en gaf goed door aan Drost die onder de vallende doelman doorschoot (1-0). Vijf minuten later rondde Gerritsen een keurige soloren af met een even keurig doelpunt (2-0). Veenendaal bleef sterker, wat in de achtendertigste minuut een uitgesproken buitenspeldoelpunt van Ger ritsen tot gevolg had (3-0). Na de hervatting zetten de gasten even goed door en wisten al spoedig door een fout in de Veenendaalse achterhoede de stand op 3-1 te brengen. Verder dan dit ene doelpunt kwamen zij echter niet, want in de twaalfde mi nuut zag A. Muller kans om uit een doel- worsteling de bal over de doellijn te wer ken (4-1). Na nog een buitenspel-doelpunt wat ook nu weer de scheidsrechter ont ging, wist Gerritsen tien minuten voor tijd de stand op 6-1 te brengen. In het prachtige natuurbad op de Grebbeberg waren Tielse zwemsters en zwemmers zaterdagavond te gast by de Rhenense zwem- en poloclub „De Forel len". De Tielse club „Vahalis" werd met een extra bus van E.T.A.O. gebracht voor de vriendschappelijke ontmoeting wed- strjjdzwemmen en polospelen. Er heerst sedert vorig jaar een bui ten gewoon vriendschappelijke sfeer tussen beide vereinging, hetgeen ook nu weer tot uiting kwam. „Vahalis", dat in Tiel nog steeds niet over een zwembad de beschikking heeft, was met graagte naar Rhenen gekomen. Ook de return ontmoeting, op 4 juli, zal op de Grebbe berg worden gehouden. Dank zij de geluidsinstallatie van de bevriende Rhenense IJsclub, de vereni ging, welke in combinatie met de Rhe nense zwemclub en de gymnastiekver eniging het maandelijkse sportblad uit geeft, kon het wel zeer uitvoerige pro gramma zeer snel worden afgewerkt. Buiten het wedstrijdgedeelte om wa ren verschillende nummers ingelast voor de jongere Forellen, die deze avond dus ook dubbel en dwars aan hun trekken kwamen, terwijl bovendien officiële tij den konden worden opgenomen. „Vahalis" is sterk vooruit gegaan se dert vorig seizoen. Dit kwam tot uiting in de eind-uitslag, welke luidde 197120 punten, in het voordeel van „De Forel len". Het puntenverschil was nog wel groot, maar toch zat er niet meer zo'n grote gaping in als vorig jaar. De Forellen vestigden deze avond twee nieuwe clubrekords. Jan de Jong verbe terde het rekord op de 50 meter school slag, dat op naam stond van Anton Bur- lage met 44 sec. De Jong maakte een tijd van 43.8 sec. Bert Koetsier verbeterde het rekord op de 50 meter borstcrawl, dat met 37.4 sec. op zijn eigen naam stond, door er zaterdagavond 35.2 sec over te doen. Aan het slot vonden er drie polo-wed- strijden plaats, die allen dóór „De Forel len" werden gewonnen. Wij vernemen nog, dat de nog jonge Rhenense zwemclub afgelopen week de 170 leden is gepasseerd. Het was een prachtige sportieve avond, die werd begunstigd door heerlijk zomer weer. Het aanwezige publiek volgde met groot enthousiasme de prestaties van de zwemsters en zwemmers. (Vervolg van pagina 1) HET BIER OOK TOEN BEST Ook de kerkmeesters vierden ker mis. Een enkel voorbeeld. In 1583-'84 luidt een uitgavepost: „Hebben oeck die kerekmeysters van een half vat biers desse biers op kermisdach nae olde gewoonte inns gelach (herberg) ende daervoer betaelt seven ende der- tich stuyvers ende een halve." En in 1589-'90 staat genoteerd: „Opten ker- missendach nae old gebruyek verteert een half vat tot vijf ende dertich stuy vers." HANDEL EN VERMAAK De jaarmarkt trok bezoekers uit an dere plaatsen, welk „vreemdelingen verkeer" markt en handel stimuleerde. Zo trad langzamerhand het wereldlijk element naast het kerkelijke om dit laatste op den duur te overvleugelen. Uiteraard verdween het kerkelijk feest in geleidelijk geheel reformato risch geworden plaatsen als Veenen daal. Maar de kermis bleef! Behalve kooplui verschenen allengs op de jaar markt bedelaars, pelgrims en bovenal potsenmakers, jongleurs, kwakzalvers en dergelijke lieden: de vermakelijk heden deden haar intrede op de „mes- se", die langzamerhand ontaardde in louter formaliteiten en losbandighe den. Vandaar dat men ze op verschil lende plaatsen wijselijk heeft afge schaft, echter zonder er iets beters voor in de plaats te stellen. Bovendien ont nam het toenemend handelsverkeer geleidelijk alle zin aan de jaarmarkten en maakte deze overbodig. Vele oude kermissen herinneren nog aan de dag van de vestiging der gemeente als kerspel en van de kerkwijding. Een overblijfsel van deze opvatting is nog te vinden in het gebruik van kleine Brabantse dorpen de kermis te be ginnen met een dienst in de kerk. KLACHTEN De reeds genoemde predikant Brinck- huys klaagde op 11 mei 1658 namens de kerkeraad te Veenendaal bij het Rhenense stadsbestuur over de ker mis. Op verschillende plaatsen in het dorp werden bijkermissen gehouden: aan de Molenbrug, op de molenerven, aan de Dwarsweg, niet bij De Haspel, maar aan de Nieuweweg of Veltgens- graef. Niet alleen op 1 mei werden deze gehouden, maar meerdere zonda gen er na, wat leidde tot „grouwelijcke profanatie derselver rustdaghen." De kermisbezoekers hielden zich bezig met dobbelen, ganstrekken, koekhak ken met bijlen, brassen, drinken en vaak eindigde dit alles in vechten en smijten. Dominee Brinckhuys spreekt van „vele exorbitante ende schricke- lijcke sonden". Bij het ganstrekken werd een vetgemeste gans tussen twee palen of bomen aan een lijn opgehan gen. met de kop naar beneden. In volle draf reden de ruiters onder de gans door, pogend het dier de kop af te trekken. HET ROSSE KERMISLEVEN Het samenkomen van jongelui gaf aanleiding tot ontucht, vervolgt de predikant, tot gedwongen huwelijken „sonder kennisse ende tot groter droef- heijt ende hertseer der ouderen". De schrijver ergerde zich ook aan de schandelijke verkwisting van tijd en van Gods goede gaven en vreesde, dat alles zou leiden tot verachting van de godsdienst en tot grote ongebonden heid van jong en oud. TAFEREEL De kwakzalvers werden ieder jaar brutaler en verloren alle respect voor het heilige. Zij verhuisden van de Mo lenerven naar de Markt, dicht bij de kerk „agerende met luyder kelen, aen- rechtende allerhande sotte kluchten ende vremde grillen" Eén van hen blijkt zo 'n goede stand werker geweest te zijn, dat hij een „grote confluentie (samenstroming) van verscheydene hondert menschen tot sigh heeft getrocken." Er heerste zulk een lawaai om de kerk, dat het de dienst stoorde: „maeckende tsamen sulcken rumoer ende geschal, dat het De schilde ring, die ds Brinckhuys hier geeft, doet denken aan werken van Pieter Breughel en Adriaan van Ostade. Een echo van ds Brinckhuys' klacht is die van Jan Paulse (d.i. Pauluszoon) Weppelman - de Weppelmans waren 'n invloedrijk, gegoede 17e eeuwse fa milie, bezitters van landerijen aan de Gelderse zijde, veenraden en kerke- raadsleden. - Hij schreef aan de Rhe nense Magistraat, dat de kerkeraad lange jaren met grote droefheid het grote misbruik had aangezien, dat op de formele kermis of jaarmarkt, koek op blokken met messen en andere in strumenten gehouwen werd, waardoor het gezegende brood ontheiligd en me nigmaal met voeten getreden werd. Ook hoorde hij kwalijk spreken, vloe ken, krakelen, eindigend in vechtpar tijen. Voorts merkt hij op, dat er op bijzondere plaatsen in het dorp bij-ker missen worden gehouden, waardoor de jonge jeugd op grove wijze wordt ge frustreerd - hij bedoelt: het goede in haar wordt te niet gedaan - en tot lichtzinnigheid wordt verleid. De klachten hebben eindelijk geleid tot het afschaffen van de meikermis, zodat aan alle misbruiken en uitwas sen een eind kwam. D. PHILIPS. Een charmant en luchtig zomerbloesje, dat gemaakt is van een modern katoe nen weefsel, uitgebracht onder de naam „GINA" door de Nederlandse confectie-industrie „Roma Fashions". Foto: Dukkers Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal ONZE JARIGEN 11 juni Janny van Schaik 11 99 Henny van Beek 12 Jansje van Hunnik 12 Henny de Kruijff 13 99 Janny van Schuppen 14 99 Henk van Ravenswaay 14 99 Gerrit van Wijk 14 99 Elly van Ravenswaay 15 99 Corrie Bos 15 99 Judith van Manen 17 99 Wim van Dijk Allen gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Hengelo, Groenlo, Zetten, Gaast, IJlst, Goor. II. Wielewaal, klapekster, kwikstaart, Vlaamse gaai, notenkraker, kanarie, merel. III. Een bullebak. I. Borstplaten. II. Glas, Lent, Anna, stal. III. Kaak, haak, kaas. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen: I. Mijn geheel bestaat uit 28 letters en is een spreekwoord. Zet dus eerst de cijfers 1 tot en met 28 op een rij en vul hieron der in: 23, 12, 19, 28, 5, een der jaargetijden. 7, 21, 12, 25, inwoner van Denemarken 4, 24, 6, 26, 18, 2, 16, 21 buideldier. II, 8, 25, 22, plaats in België. 27, 17, 5, 1, komt van het varken. 15, 10, 3, 11, het tegenovergestelde v. laag. 20, 10, 13, 27, 9, 16, 2, 14, 22, belachelijk persoon, potsenmaker. II. Wat om er op te rijden En iets op 't hoofd der boer, Ligt, aan mekaar verbonden Heel netjes op de vloer. Wat is dat? III. Welk antwoord is goed? A. Een kamenier is: 1. een hagedisachtig dier; 2. een grote ouderwetse kast; 3. een vrouwlijke lijfbediende; 4. een soort ka merscherm. B. Een meteoor is: 1. een stuk van een uiteengesprongen hemellichaam; 2. een oprolbare centimeter; 3. een vlinderbloe mige plant; 4. een ruimtevaartschip. C. Notulen zijn: 1. verbonden noten in de muziek; 2. kort verslag op papier; 3. b<?n- bons met notenvulling; 4. notariële akten. Voor jongeren: I. Aan jullie wordt de vraag gedaan, Welk haantje komt nooit achteraan? II. X - - - deel van je arm X - kleine dreumes X - - - veelgedronken drank X - - kever, schildvleugelig insect X - - meisjesnaam X - - - kl. verblijf op binnenvaartuig X - - - brandstof uit veen X - - - deel van een eeuw X - lengtemaat (niet m. in gebr.) Op de kruisjeslijn komt de naam van een aardig vogeltje. III. Met G ben ik niet rauw; met H heb je me allemaal; met P ben ik nooit alleen; met K hoor ik in een boot en met J duur ik 365 dagen. Jan en Teun, twee flinke jongens, zijn vorige zomer met hun ouders naar een kampeercentrum geweest in de buurt van Markelo. Dat ligt in Overijssel. Vader had daar een heel leuk huisje gehuurd. De omgeving was prachtig en de beide jon gens hebben echt genoten van bos en hei. Maar ze hebben ook nog een aardig avon tuur beleefd. Op een mooie middag gingen ze samen fietsen. Heerlijk was het te rijden over de smalle bospaadjes. Onderweg zagen ze twee keer een wild konijn over het paadje schieten. Het was heel eenzaam in de bossen; er was geen mens te zien. Ineens zei Jan: „Stop eens even Teun, ik hoor iets". De beide jongens stapten van hun fietsen en luisterden. Inderdaad, uit het bos klonk gehuil van een kind. „Wat zou dat zijn?" zei Teun. „Och", zei Jan, „daar huilt een kind, misschien is het wel gevallen over een boomwortel." „Laten we toch maar eens even gaan kijken", zei Teun, „het kan ook wel een verdwaald kind zijn." De jongens reden in de richting van het geluid en toen zagen ze op het smalle bospaadje een meisje van een jaar of vier staan. Het kind huilde tranen met tuiten. Het meisje stond daar helemaal alleen in het grote bos, ouder of familie leden waren er niet bij. „Meisje", zei Teun vriendelijk, „wat moet je hier al leen in het bos?" Het meisje hief een be traand gezichtje op en zei: „Mamma toe" „Dat kind is vast en zeker verdwaald", meende Jan. Ze vroegen: „Hoe heet je?" „Anita", zei het kind. „Waar zijn je vader en moeder?" „Mamma weg, pappa weg", zei ze. De beide jongens vroegen nog veel meer, maar de kleine Anita zei telkens maar weer: „Mamma toe." „Waar is je mamma?" vroeg Jan nog eens. „Daar" zei Anita en ze wees met de vinger over het bospaadje. SPOORZOEKERS „We zullen proberen haar vader en moeder op te sporen Teun", zei Jan, „die zullen vast verschrikkelijk ongerust zijn." „Ze wijst die kant op", zei Teun, „laten we die richting maar eens in gaan, mis schien zien we wel sporen." Anita was erg moe van het dwalen en Jan zette het meisje op de bagagedrager. Toen zag hij dat het kind maar één schoen aan had. Langzaam liepen de jongens over het bos pad. Speurend keken ze naar de grond in de hoop dat ze iets zouden zien, dat in de richting wees waaruit dit meisje ge komen was. Ineens reip Teun: „Kijk eens daar ligt een schoentje, ja hoor dat is het schoentje van Anita, ze is hier langs ge komen, we zijn op de goede weg." Een heel eind verder vonden ze een bal en Anita juchte: „Bal van mij." „Fijn", zei Jan, „dat is alweer een teken dat we op de goede weg zijn". Toen naderden ze de bosrand en ineens kwam er een me neer uit de struiken. „Pappa", riep Anita, en de meneer zei blij: „Daar is Anita." Toen kwam er ook een mevrouw bij en dat was de moeder van Anita. „Wat fijn dat ons dochtertje terug is, hebben jullie haar gevonden jongens?" „Ja me vrouw," zei Jan, „maar we vonden on derweg een schoentje en een bal en zo hebben we U gevonden." „Dat was kra nig werk jongens," zei de meneer. „We maakten een fietstochtje en toen zijn we even gaan rusten aan de rand van het bos. Anita speelde met de bal en toen was ze ineens verdwenen. We schrokken erg en hebben alles afgezocht. We hebben steeds geroepen maar we hoor den niets. Anita is achter de bal het bos ingelopen en is steeds verder gaan dwa len, we hebben wel een uur gezocht. „Ik vind het fijn, dat jullie Anita hebt gevonden", zei de moederwe waren al van plan de politie te waarschuwen, maar het is nu niet meer nodig, hartelijk dank hoor." DE BELONING De meneer keek op zijn horloge. „Het wordt tijd dat we naar huis gaan", zei hij, we gaan naar de grote weg, rijden jullie mee? Aan de weg staat een groot restaurant en daar wil ik jullie tracte- ren. „Och meneer", zei Jan, „dat hoeft toch niet, we vinden het leuk, dat we uw dochtertje weer bij U terug hebben kun nen brengen." „Jongens," zei de meneer „spartel nu niet tegen, ik tracteer." Nou, de jongens vonden dat toch ook wel fijn, want ze hadden een hele tocht gemaakt en ze hadden dorst gekregen. Samen re den ze naar de grote weg en daar ging het hele gezelschap op het grote terras van het restaurant zitten. „Eerst een glas limonade," zei de me neer. Ze dronken allemaal een groot glas limonade en toen zei de vader van Anita: „En waar hebben jullie nu nog zin in?" „In een ijsje," zeiden de jongens. „Kom, kom," zei de meneer, „een ijsje kun je alle dag eten, mag het geen sor bet zijn?" De jongens glunderden. De meneer drukte op een bel en even later werden de sorbets gebracht. Ze smaakten heer lijk. IJs, slagroom en vruchten, het kon niet beter. De jongens genoten. En toen namen ze afscheid, want de jongens moesten weer naar huis. Ze kre gen een hand van meneer en mevrouw en van Anita een dikke zoen. Dat von den de jongens wel wat gek, gelukkig dat niemand het zag, maar het was ook wel leuk, want Anita was een lief meisje. „Dag Jan, dag Teun," zei Anita. De meneer wilde het adres van de jongens hebben Toen ze na een week weer thuis waren bracht de post een pakje. ..Voor de jongeheren Jan en Teun van Anita," stond er op een briefje. En in het pakje zat voor elk van de jongens een prachtig padvindersmes. En dat was nog eens een verrassing. In een kort aantal jaren is de melkma chine op de veehouderijbedrijven een normale verschijning geworden. Ruim 30.000 Nederlandse veehouders zijn van het handmelken afgestapt en hebben een melkmachine gekocht. Zeker zijn er on der dit grote aantal veehouders enige, die minder tevreden zijn over de bereikte resultaten. Dit kan verschillende oorza ken hebben. Men kan het machinaal mel ken nl. zien als een samenspel tussen de melker, de koe en de machine. Elk van deze drie heeft bij het melken een eigen taak en als er één tekort schiet, zal het machinaar melken ongunstig verlopen of zelfs mislukken. De melker moet op de eerste plaats de eigenschappen van elke koe kennen en bij de behandeling ook rekening houden met deze eigenschappen. Dit is de reden, waarom goede handmelkers meestal ook goede machinemelkers zijn. De melker moet bovendien goed op de hoogte zijn met het gebruik en het onderhoud van de melkmachine. Dit is hem, toen hij met machinaal melken begon, door een instructeur geleerd. Het is belangrijk, dat hij het geleerde ook dagelijks in praktijk brengt. Van de koe wordt verwacht, dat zij haar medewerking verleent door haar melk vlot af te geven, hetgeen echter niet altijd gebeurt. Door bepaalde afwij kingen in de bouw van de uier kan de afgifte van de melk vertraagd worden. Ook zijn er koeien, die zeer gevoelig zijn voor de omgeving. Door rustig met de dieren om te gaan en ze bijvoorbeeld een intensieve voorbehandeling te geven, is er wel eens wat te bereiken. Dikwijls zijn de hierboven genoemde eigenschap pen erfelijk. Het verdient over het alge meen dan ook aanbeveling om dergelijke koeien voor de fokkerij uit te schakelen en op te ruimen. De derde partner van het samenspel is de melkmachine. Deze moet voldoen aan bepaalde eisen betreffende materiaal, constructie en afwerking. Voorts moet de installatie degelijk en bedrijfszeker door de handelaar aangelegd worden. De ser vice, die door de handel gegeven wordt is van zeer groot belang. Als om één of andere reden de melkmachine zijn dien sten gedeeltelijk of geheel weigert, moet de leverancier in de kortst mogelijke tijd de machine kunnen herstellen. De onder- delenvoorziening mag eveneens niet ver waarloosd worden. Ook de handel kan dus een grote rol spelen bij het slagen of mislukken van het machinaal melken. Een veehouder, die machinaal wil gaan melken, zal er in verband met het boven staande verstandig aan doen om een melkmachine te kopen, die door de Melk machinecommissie van het Landbouw schap is erkend. Op het ogenblik bevat de lijst van erkende merken de volgende namen (in alphabetische volgorde): Alfa Laval, Atsa, Benco, Benzona, Ef- fectiv, F.N., Gascoignes, Hektor, Manus, Miele, Persoons, Senior, Simplex, Surge, Westfalia. Als men dan de instructies omtrent het gebruik en het onderhoud van de melk machine nauwkeurig opvolgt, zal het ma chinaal melken, naast arbeidsbesparing, ook voldoening geven. De textielindustrie volgt de wensen van de modekoningen zo goed als die van de persoonlijke smaak van de da mes in elk land afzonderlijk. Dat geldt in West-Europa zeker niet in de laat ste plaats de uitgesproken vrouwelijke nachthemden en ochtendjaponnen voor de zomermaanden, die tegelijkertijd licht, sterk en gemakkelijk wasbaar dienen te zijn. Zoals het hier afgebeel de exemplaar van een „PerIon"-fabri- kaat, met imitaties van kantwerk. Ontwerp en foto „Industrienieuws". VERTRAPTE HALMEN 't Is telkenjare 't zelfde lied Als men de roggevelden ziet Wanneer de korenbloemen bloeien Gaat men soms in het koren stoeien? Soms zou men het bijna gaan geloven Met al die halmen ondersteboven Of hele gangen door het graan Wordt dat nu ondoordacht gedaan? 't Is vaak bedroevend om te zien Erg vandalistisch bovendien Men staat er schijnbaar nooit bij stil Wat dat vertrappen zeggen wil Pluk korenbloemen aan de kant Doch vertrap geen rogge op het land Bij 't zien van die geknakte aren Denk 'k terug aan d'oorlogsjaren Velen leefden op de rand van hongers dood Waren wat blij met een roggebrood Zeer velen uit de grote stad Gingen reeds 's morgens vroeg op pad Om te vergaren wat er liggen bleef Daar dacht is aan, toen ik dit schreef Wie dat meemaakte, vertrapt geen graan Denkt daar wellicht nog weer eens aan Zucht dan, met een gevoel van spijt ('t Was wel een verschrikkelijke tijd) Maar elk besefte de grote waarde Van wat voortgebracht werd uit moeder [aarde J. M. Na zes weken onderdak gevonden te hebben in het pand van Mr. van Es aan de Markt, heeft de firma T. van Beek j.l. vrijdagmorgen de deur kunnen openen van een volledig verbouwde en gemoder niseerde winkel in huishoudelijke- en hengelsportartikelen aan de Achterkerk straat. Zowel het interieur als het exterieur van de voormalige winkel hebben een grondige verandering. De deur die vroe ger toegang gaf tot een kleine en donkere ruimte is nu aan de kant van de Markt aangebracht, waardoor het in- en uit lopen veel gemakkelijker is geworden. Het interieur maakt een enorm verschil uit met dat van voorheen. De artikelen zijn op praktische wijze langs de wanden uitgestald, terwijl een prachtige toonbank en een even mooie uitstalkast het geheel completeren. Het resultaat van deze ver bouwing is een ruime, lichte prima ver zorgde winkel die in geen enkel opzicht meer doet denken aan het oude, maar toch ook weer vertrouwde winkeltje van „vroeger". Velen kwamen deze dag de firma Van Beek óf persoonlijk of door middel van bloemen gelukwensen met de aanwinst van dit ook voor Veenendaal prachtige winkelpand. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouders van Rhenen brengen ter openbare kennis, dat de N.V. Chemische fabriek „Rhenus" te Rhenen op 28 mei 1959 beroep heeft ingesteld bij H. M. de Koningin tegen het besluit van burgemeester en wethouders van 12 mei 1959, waarbij aan voornoemde vennoot schap een voorwaardelijke vergunning ingevolge de hinderwet tot wijziging en uitbreiding dier inrichting werd verleend. Rhenen. 5 juni 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. Gemeente Rhenen WET AUTOVERVOER PERSONEN Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat zij bij hun besluit van 26 mei 1959 aan Hendrik Puijk, Utrechtsestraat weg 58 te Rhenen - onder intrekking van hun besluit van 13 januari 1959 - ver gunning hebben verleend een huurauto- bedrijf te exploiteren voor 2 auto's. Ingevolge het bepaalde in artikel 55 der wet Autovervoer Personen staat voor iedere belanghebbende binnen dertig da gen na openbaarmaking beroep open bij gedeputeerde staten dezer provincie. Rhenen, 1 juni 1959 FEUILLETON 21. „Tenminste...." corrigeerde de in specteur, „ik wil u dit wel verklappen, meneer IJzerman, dat ik er mij nim mer bij neergelegd heb, dat het geld zo onverklaarbaar verdwenen was. Ik zou altijd één oog open hebben gehou den en het minste spoor als een bloed hond hebben gevolgd. Misschien zou de gerechtelijke molen, hoe langzaam ze ook maalt, tenslotte ook deze zaak fijn hebben gekregen." ,,'t Is mogelijk", zei IJzerman schou derophalend. Hans zag hem peinzend aan. Wat bezielde deze man, die kort tevoren als een zemelen pop tegenover hen had gezeten, en die nu al zijn savoir vivre scheen te herwinnen? De trein was Sint Quentin nu ge passeerd en raasde op topsnelheid door de Franse landouwen. IJzerman stond op, maakte een verontschuldigend ge baar naar de inspecteur en wees op 't bordje, dat aanduidde in welke rich ting het toilet was te vinden. Hij glim lachte: „U permitteert?" „Natuurlijk", antwoordde Dankers en bleef zitten om dan ineens als door een wesp gestoken op te springen. De houding had hem volkomen in slaap gesust, diens gewilligheid en voorko mendheid zijn waakzaamheid verrast. Hij wrong zich door de coupé-deur en sprong de gang in, maar werd door 'n slingerende beweging van de trein te gen de wand geworpen. „Néériep hij angstig. Maar 't was al gebeurd. Hij zag hoe IJzerman, aan het eind van de corridor, het portier opende. Hij hief zijn hand - maakte een groe tende beweging. Toen zag Dankers de grijze jas nog even fladderen. Hij sprong terug het compartiment in, en trok aan de noodrem. Met oorverdo vend gekrijs van remmen stopte de trein enkele honderden meters verder, een conducteur sprong haastig uit een open portier, nieuwsgierige hoofden verschenen overal voor de ramen. Dankers en Hans sprongen naar be neden op het grindbed, snelden langs de trein. Dankers lichtte haastig de conducteur in, die nu langs de trein om een dokter riep. Een heer in zwarte overjas met een koffertje in de hand daalde voorzichtig de treden af, volg de het drietal. Langs de spoorbaan vonden ze toen het lichaam van Bernard IJzerman, grotesk verwrongen, de handen wijd uitgestrekt, het gezicht deerlijk ge schonden door de val op de ruwe bal ken. De dokter boog zich over het lichaam en voelde de pols, tilde voorzichtig de gesloten oogleden op. Toen haalde hij met een welsprekend gebaar zijn schouders op. „Niets meer aan te doen?" vroeg de inspecteur. „Niets meer aan te doen", bevestigde de arts. „Ik begrijp er niets van", bracht de conducteur in het midden, „als de man er uit had willen springen had hij het toch kunnen doen vlak nadat we Sint Quentin verlietende trein was nu op topsnelheid. Hij had geen schijn van kans het er levend af te brengen". „Dat was ook niet de bedoeling" zei de inspecteur. „U gelooft...." „Jahij wist wat hij deed." Hans Miedema staarde met 'n vreemd gevoel in zijn keel op het lichaam dat daar lag als een verfomfaaide hoop oude kleren. Dit was eens de bankier Bernard IJzerman geweest, de man die nog geen vijf minuten geleden had zitten praten. Nu begreep hij die vreemde opgewektheid. IJzerman had zijn besluit genomen. Hij, de man voor wie heel Dalen beleefd en vol respect de hoed had afgenomen, wilde niet als een misdadiger terugkeren. Hij had gefaald en aanvaardde de consequen ties. Dat openhartige gesprek, die her inneringen aan zijn jeugd.... dat was zijn afscheidswoord, zijn testament ge weest. Hij zag hoe de conducteur schuw een kruisteken maakte. Op datzelfde ogenblik zag Jeanne van Anckersteen met stralende ogen naar het onvergelijkelijk panorama dat de skyline van New York bood. „Je lijkt zowel betoverd als betove rend", klonk een stem naast haar. Ze wendde het hoofd om en glimlachte haar bestudeerde, trage, raadselachtige glimlach naar Harry Bruce Slowell, die haar deze gehele bootreis zoveel atten ties had betoond. Harry, zo bedacht ze tevreden, kon nuttig zijn. Ze voelde niets voor deze miljonairszoon, die trots zijn naam met een 8 schreef als om ieder te laten we ten dat hij met goud was beslagen. Hij was een van die jongelui, met een zilveren lepel in de mond geboren, die alles al hadden gezien en meegemaakt, constant op zoek naar andere verma ken, avonturen en vooral prikkels. Jeanne, hooghartig, voornaam en gans niet, zoals zovele andere juffer tjes aan boord, onder de indruk van zijn miljoenen-afkomst, had hem ter stond geïmponeerd. Jeanne bewaarde handig de afstand speelde het spelletje van aantrekken en afstoten met intens genoegen en wist hem al spoedig haar slaaf. Ze kon gemak van hem hebben, hij kon haar introduceren in de we reld waarin ze haar slag wilde slaan. Misschien kon ze hem ook nog een slordige duit ontwringen, wie weet? Haar glimlach was er een van innige tevredenheid en haar mondhoeken trokken sarcastisch omlaag, wanneer ze nu, aan het eind van de reis, een ogenblik aan Bernard IJzerman dacht. Hij was capabel, zeker, maar toch in zijn hart nog teveel burgerman. Het was haar honderd procent meegevallen, dat hij het gewaagd had die oude boek houder om zeep te helpen om daarmee zijn eigen misdaad te bedekken. Ove rigens begreep ze niet, hoe zo'n man blindelings vertrouwen kon stellen in een vrouw, waarvan hij wist, dat ze nog veel meer hardgekookt was dan hij. Het was goed geweest, dat ze zich van hem had losgemaakt, na hem van z'n onrechtmatig verkregen vermogen ontlast te hebben. Wat had ze hier, op de boot, met hem moeten beginnen? Hij zou zeker jaloers geworden zijn op Harry, die inderdaad wel een beetje opdringerig en ongemanierd was, maar die ze best regeren kon. En straks, als ze in de States was, zou Bernard IJzer man haar niet méér zijn dan een blok aan 't been. Ze was zelfs niet eens nieuwsgierig, wat hij gedaan had, toen hij ontdekte hoe ze hem te vlug was afgeweest. Misschien zat hij nu weer netjes geketend in z'n kantoor, in dat gat Dalen, van dag tot dag in angst voor ontdekking.... Het mooiste was, dat hij geen aangifte kon doen. Het geld stond immers op haar naam, en hij zou wel de laatste zijn om te ont hullen, hoe zij er aan gekomen was! „Kijk'*, zei Harry naast haar „daar heb je het comité van ontvangst, Joan. Hij noemde haar Jeanne d'Arc, Joan of Are, omdat ze, zei hij, even strijd baar als vorstelijk was. „Wat bedoel je?" vroeg Jeanne. „Politie", legde Harry uit. „Er zit op iedere boot altijd wel iemand die iets op z'n lever heeft, en die halen ze er dan af vóór hij de benen kan nemen." Een ogenblik legde een koude hand zich om Jeanne's hart, dan vond ze haar glimlach terug. Voor haar kwa men ze niet, dat stond vast. Wie kon haar iets ten laste leggen? Harry wees haar de karatketristieke punten van Manhattan. Ze liet hem begaan, al wist ze het zelf, ze was hier niet voor 't eerst. Mannen schoolmees terden altijd graag, temeer naarmate ze minder in hun mars hadden, dacht ze minachtend. Maar haar gezicht ver ried alleen aandachtig-gespannen in teresse. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 4