Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Inzamelingsactie Rode Kruis bracht ruim zes mille op Bestrijding zedelijke misdragingen tegen over kinderen in volle gang Motorclub reed mooi bedrag voor Rode Kruis bij elkaar Avondvierdaagse staat voor de deur WAAR IS DE VALLEI-RIKS? De vergeten commandant van de „Westerplatte" Te smalle belangstelling voor Volksuniversiteit RENSWOUDE Wist V... ELST RENSWOUDE JftttoolU uiuiL 33e jaargang VRIJDAG 12 JUNI 1959 Nr. 47 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen., Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Veenendaal gaf meer dan ooit Veel dank verschuldigd Inlichtingen gevraagd Gevaarlijk zwemwater aan de Industrielaan Agenda BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Auto in bloemperk Ouders dienen goed op hun kinderen te letten Route reeds bekend Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Twintig gulden waard! AS 398560 Twintig jaar geleden, op 24 september 1939, gaf Polen's grootste fortificatie zich over. De jongste wereldoorlog was begonnen.... Ledenvergadering stelde vast: Dertig bekeuringen voor ondeugdelijke remmen Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschoning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Koorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Verheugend, formidabel en nog nooit in de annalen van de Veenendaalse Rode-Kruisgeschiedenis voorkomend, noemde de heer Welle donderdagavond tijdens de slotbijeenkomst van de helpsters en helpers van de Inzamelingsactie, het eindbedrag dat, precies uitgedrukt, 6.346,bedroeg. Geheel Veenendaal heeft laten zien dat het het Rode Kruis een warm hart toedraagt en dank zij de onvermoeide activiteit van de collectanten kan Veenendaal met een prachtig eind-resultaat voor de dag komen. Bovendien kunnen er van de opbrengst van de woensdagavond verreden oriëntatierit van de Veenendaalse Motor- en Auto mobielclub twee bootpatiënten op vakantie gezonden worden. Al met al een prachtig resultaat! In het knusse verenigingslokaal van het Rode Kruis aan de Verlengde Helling, waar de dames en heren col lectanten en het bestuur van het Rode Kruis bijeengekomen waren, hing een waas van geheimzinnigheid. Bestuursleden waren druk in de weer om de laatste binnengekomen giften te tellen en bij het eindbedrag te voegen. Vanzelfsprekend was ieder een uiterst benieuwd naar het bedrag dat de actie opgebracht had. Voordat dit echter bekend gemaakt werd, sprak de voorzitter van het Rode-Kruis- bestuur, de heer Welle, een kort wel komstwoord uit. Hierin sprak hij er z'ijn vreugde over uit dat er onder de aanwezigen niet alleen bekende gezichten waren, maar ook nieuwe, een bewijs dat het Rode Kruis niet tot de vergeten vereniging gen behoort. De heer Welle zei verder, onder de indruk te zijn van de gehouden oriën tatierit, waaraan niet minder dan 77 deelnemers hadden meegedaan en die een enorm succes was geworden. Ook de pers werd dank gebracht voor de medewerking die zij tijdens de inza melingsactie had verleend. „Wij zijn veel woorden van dank ver schuldigd en bij het uitspreken hiervan kan men niet altijd de gewenste varia ties vinden", aldus de heer Welle. Toch zou ik gaarne, zonder de anderen ook maar enigszins tekort te willen doen, in het bijzonder een woord van dank willen richten aan de straat-collectan ten, want, hoewel een deurcollecte ook De inspecteur der politie te Veenen daal verzoekt de bromfietser, die zon dagmiddag 7 juni j.l. omstreeks 2 uur over de Industrielaan gekomen is, zich zo spoe dig mogeljjk met hem in verbinding te stellen (tel. 2222) voor het verstrekken van eventuele inlichtingen, omtrent een zedendelict. Bjjna dagelijks krijgen Veenendaalse doktoren gevallen te behandelen vah kin deren die bij het zwemmen of baden in het water langs de Industrielaan verwon dingen hebben opgelopen. Van de zijde van de politie wordt er al enige tijd toezicht op gehouden, dat de kinderen niet in dit water hun verpozing zoeken, alhoewel het natuurlijk ondoen lijk is een voortdurende controle hier op uit te oefenen. Ter voorkoming van ver dere ongelukken worden de ouders ver zocht er op te letten dat hun kinderen tijdens het warme weer niet in genoemd water gaan zwemmen. Op de bodem van dit water liggen na melijk veel scherpe voorwerpen, terwijl bovendien de kwaliteit van het water veel te wensen overlaat. Voornamelijk om deze redenen is het zwemmen en baden in dit water een riskante en gevaarlijke onderneming. Ingezonden AUTOTOCHT OUDEN VAN DAGEN 1959 Zaterdag aanstaande sluit de termijn voor het opgeven van auto's, die be schikbaar worden gesteld voor de op woensdagmiddag 8 juli a.s. te houden autotocht naar Nijmegen en omgeving. Tot 11 juni j.l. zijn nog slechts 60 auto's opgegeven. Dit aantal is bij lange na niet toereikend om aan alle aan vragen om mede te rijden, te voldoen. Het is ongeveer de helft. Mogen wij bij deze nog eens een dringend beroep doen op autobezitters(sters) om mede te rijden en dit spoedig aan de bekende adressen (Hoofdstraat 90, Hoofdstraat 92 en Dr. Slotemaker de Bruïneplein 31) op te geven. Hartelijk dank voor uw medewerking. Het comité. VEENENDAAL Zaterdag 13 juni: Tuinfeest van „De Eendracht" op voetbalveld van v.v. Veenendaal aan de Bergweg. 16 uur mars door Veenendaal. 18 uur aanvang tuinfeest. Woensdag 17 juni: Begin avondvierdaagse Veenen daal. Lnxor theater: Heden t.e.m. maandag 15 juni „Vergiss mich nicht", dinsdag t.e.m. donderdag 18 juni „Cap tain Kidd and the slave Girl". RIIENEN Bio Rhcncn: Zaterdagavond en zondagmiddag „De gele Tomahawk" toeg. 14 J., zondagavond „De dochter van de woestijn", toeg. 14 jaar. Hoofdstraat 106 - Tel. 2576 Veenendaal niet meevalt, is een straatcollecte zo mogelijk nog moeilijker." TUSSEN TWEE ZESSEN De heer Welle memoreerde vervol gens nog enkele gebeurtenissen die be trekking hadden op de inzamelings actie. Tijdens het optreden van de R.K. drumband uit Den Haag op het SI. de Bruïneplein, hadden gleden van het Jeugd Rode Kruis 51,ingeza meld. Oudere colonneleden, die hierbij niet achter wilden blijven „rammelden" met hun bussen tijdens een voetbal wedstrijd op het terrein van Dovo het mooie sommetje van 125,bij elkaar Alle activiteiten van hen die de be drijven en grossiers bezochten, het Jeugd Rode Kruis, de colonneleden en zeker niet op de laatste plaats de da mes en heren die geheel belangeloos het Rode Kruis in deze zware dagen hulp boden, hebben er voor gezorgd dat de thermometers in Veenendaal boven de 6.000,— geschilderd konden worden, in tegenstelling tot vorig jaar, toen de rode streep onder dit bedrag stond. Deze mededeling was een stille wenk voor de dames en heren die mochten raden naar de juiste uitslag van de actie. De eerste prijs bestond uit een vaatje Hollandse Nieuwe, een niet te versmaden lekkernij. Nog iets gemakkelijker werd het toen de heer Welle zei een bedrag te kiezen tussen twee zessen. Nadat alle deelnemers hun getal hadden ingele verd, werd de uitslag bekend gemaakt. De juiste opbrengst van de actie was 6346,en de trouwe helpster Dickie Anbeek bleek dit bedrag het dichtst benaderd te hebben. Zij schatte name lijk 6.350,en verschil van vier gulden dus. Mevrouw Takken bleek ook iets van taxeren af te weten want zij schatte 6.350,65, hetgeen haar de tweede prijs opleverde, een prachtig Rode-Kruislepeltje. De heer Van Don kelaar had 6340,geraden, wat hem als derde prijs een doos sigaren be zorgde. VEEL GISSINGEN Tot slot wilde de voorzitter nog gaar ne de prestatie van een 16-jarig meisje uit Ede, dat in Veenendaal op de Huis houdschool is, aanhalen, die met haar bus het fantastische bedrag van ƒ45,60 inzamelde. „Er zijn veel gissingen gemaakt, zo besloot de heer Welle zijn rede, soms waren we optimistisch en dan weer pessimistisch. Dit laatste vooral toen Overberg bericht zond dat er in ver band met het hooien weinig tijd was om aandacht aan de actie te besteden, maar gelukkig heeft ook hier de op brengst de verwachtingen overtroffen. Iedereen die er aan heeft meegewerkt dit prachtige bedrag bijeen te brengen zegt het Rode Kruis hartelijk dank," Na het aanbieden van een consump tie vertoonde Artifoto een prachtige natuurfilm die bij de aanwezigen bij zonder in de smaak viel. Woensdagmorgen vond in de Hoogstraat een aanrijding plaats, waarbij een bestel auto midden in het ter plaatse aanwezige bloemperk terecht kwam. Door de snelle reactie van de bestelautochauffeur ont stond er slechts geringe schade. Het ongeval was te wijten aan de be stuurder van een in de Hoogstraat ge parkeerd staande auto. Deze reed weg in de richting Zwaa;plein, juist op het mo ment dat de bestelauto wilde passeren. De chauffeur van de bestelauto, die de botsing zag aankomen, rukte zijn stuur om en kwam in het bloemperk tot stil stand. De chauffeur liep geen letsel op. Bestuursleden van het Rode Kruis bezig met het tellen van de laatste giften. Het eindresultaat bedroeg ruim zesduizend gulden. De laatste paar weken is Veenendaal en omgeving opgeschrikt door ettelijke gevallen van zedelijke misdragingen tegenover kinderen. Door de politie zijn onmiddellijk maatregelen getroffen om dit kwaad de kop in te drukken en hierbij ie de medewerking van de ouders een eerste rafciste. Op alle scholen zyn de kinderen gewaarschuwd niet met onbekende personen mee te gaan, al hoewel de meeste kinderen niet de kern van de zaak doorgronden. De taak van de ouders is het de kinderen terdege te instrueren en, wat zeer belangrijk is, bij een eventuele verdenking dit ONMIDDELLIJK door te geven aan de politie. Een wel zeer brutaal geval gebeurde op klaarlichte dag aan de Industrielaan waar een 11-jarig meisje het slachtoffer werd. Juist het feit dat de zedelijke misdragingen niet direct in de gemeen te, maar wel in de onmiddellijke om geving plaats hebben, bemoeilijkt het opsporingswerk. Na het bekend worden van boven genoemd geval op zondagmiddag is onmiddellijk het gehele politiekorps gemobiliseerd en heeft de jacht op de dader ingezet. Aanvankelijk dacht men Geheel in het teken van de landelijke inzamelingsactie van het Ned. Rode Kruis, stond de woensdagavond j.l. verreden oriëntatierit, georganiseerd door de motor- en autoclub „Veenendaal". De deelnemers hebben hun hart kunnen ophalen aan een groot aantal originele puzzeltjes, uitgedacht door de uitzetters J. de Goojjer en J. van Beek. De rit slaagde wel het meest, doordat na afloop de voorzitter van de M.A.C. Vee nendaal, de heer M. Orvan, een bedrag van 160,ter hand kon stellen van de heer J. J. Welle, voorzitter van hot Veenendaalse Rode Kruis. Vau dit bedrag kunnen twee patiënten een reis maken met de Rode Kruisboot „Henri Dunant". De heer Welle was voor de geste van de M.A.C. Veenendaal dan ook bijzonder dankbaar en meende, dat naast het mooie bedrag ook veel goodwill voor het Rode Kruis was gekweekt. De rit was bijzonder aardig - de uit zetters hadden veel eer van hun werk - en ging door Veenendaal, Ederveen, Lun- teren en Gelders-Veenendaal, in totaal over een afstand van 60 km. Dat het uit gezette parcours geen gemakkelijke op gave was bewijst wel het feit, dat het strafpunten regende onder de ruim 70 deelnemers. De uitslag was: auto's: 1. A. Veenen daal, Woudenberg (17 strafp.); 2. P. AANVULLING INSCHRIJVINGS BEDRAGEN Door een onvolledige opgave is de inschrijvingslijst van de aanbesteding van het nieuwe hotel „De Korenbeurs" in ons blad van j.l. woensdag niet ge heel juist. Bij perceel I (hoofdaannemer) be hoort nog de inschrijving van fa. H. de Koning Zn. met een bedrag van ƒ313.446,waarmee deze firma dus op één na de laagste inschrijver werd. Bij perceel II (loodgieterswerk) ont breekt de inschrijving van de fa. Jac. Bouman Zn met een bedrag van 32.876,—. Zoals bekend, is de gunning van het werk aangehouden. KIND BIJ AANRIJDING ZWAAR GEWOND Dinsdagavond j.l. vond in de Dorps straat te Renswoude een verkeersongeval plaats, waarbij de 6-jarige Hans Pater ernstige verwondingen opliep en naar het ziekenhuis te Veenendaal moest worden overgebracht. Het kind stak geheel onverwacht de Dorpsstraat over en een personenauto, die uit de richting Scherpenzeel naderde, kon ondanks krachtig remmen, een aan rijding niet meer voorkomen. Het slachtoffer werd vele meters weg geslingerd en werd met een beenbreuk en diverse andere verwondingen opge nomen. Door de klap werd de auto aan de voorzijde enigszins beschadigd, doch het geheel had zeker nog ernstiger ge volgen kunnen hebben. Dokter Ter Velde was onmiddellijk ter plaatse en verleende de eerste genees kundige hulp. De rijkspolitie van de post Renswoude stelde een onderzoek in en maakte proces-verbaal op. Hiensch, Veenendaal (9); 3. G. van Ee, De Klomp (9); 4. R. de Nooij, Veenendaal (11); 5. J. Posthuma, Arnhem (14); 6. G. van Wakeren, Veenendaal (16); 7. A. Kooij- man, Arnhem (18); 8. M. Veenendaal, Woudenberg (34); 9. E. J. van Schuppen, Veenendaal (58). Motoren: 1. Slok, Rhenen (13 strafp.); 2. J. van Laar, Rhenen (14); 3. Volker, Arnhem (18); 4. J. R. Meurs, Veenendaal (36); 5. C. Spijkhoven, Leersum (57); 6. C. Willems (75). De heer J. C. Buddingh uit Veenendaal sleepte met 468 strafpunten de poedel prijs voor het hoogste aantal strafpunten in de wacht. Bij de motoren was dit de heer P. M. Meurs uit Veenendaal met 206 strafpunten. De prijzen bestonden uit fraai verzil verde gebruiksvoorwerpen, voorzien van het Rode Kruis-embleem en welfare-goe deren, gemaakt door patiënten van het Rode Kruis. te doen te hebben met één persoon, maar meerdere aanmeldingen wijzen uit, tegenover een grotere groep te staan. De gevaarlijke individuen gaan vol gens een bepaald systeem te werk. Zo dra zij kinderen op afgelegen plaatsen zien, proberen zij hen met het aan bieden van een geschenk of met vrien delijke woorden mee te lokken. Omdat vrijwel ieder kind uit de aard der zaak hiervoor vatbaar is, rust op de ouders de taak hen hiervoor terdege te waar schuwen. De scholen hebben in deze al voor lichtend gewerkt. Op enkele scholen is het de kinderen zelfs verboden op weg naar het zwembad via de Berg te gaan. Dit verbod werd uitgevaardigd naar aanleiding van een poging van een tot nu toe onbekend gebleven man, die enkele kinderen aanbood met hem mee te rijden. Naar wij van de zijde van de politie vernemen is de situatie geenszins on rustbarend. De laatste weken komen de zedendelicten erg veel voor, maar met de volledige medewerking van de ouders verwacht men het kwaad spoe dig uit te kunnen roeien. Ouders die dus van hun kinderen verhalen krijgen over personen die zich wonderlijk gedragen hebben, worden dringend verzocht dit onmiddellijk aan het politiebureau door te geven. In en om Veenendaal worden alle verdachte personen scherp in het oog gehouden, zodat herhalingen van het voorgevallene waarschijnlijk niet meer zullen voorkomen. BROMFIETSTER SLIPTE Mevrouw B. uit Eist heeft donderdag middag met haar bromfiets op de Nieuwe- weg ter hoogte van het D.S.-kantoor een lelijke val gemaakt. Juist toen zij de bocht door was en de Hoofdstraat in wilde rijden moest zij remmen voor oversteken de kinderen. Door ter plaats op het weg dek liggende olie slipte zij waarbij zij verwondingen aan hoofd, armen en benen opliep. Na door een arts behandeld te zijn, kon zij haar weg vervolgen. Onder auspiciën van de Nederlandse Wandelsportbond en georganiseerd door de Sticht Gooise Wandelsportbond zal op 17, 18, 19 en 20 juni a.s. de vermaarde avondvierdaagse weer gehouden worden. In dit tijdvak zullen op 12 plaatsen in het district van de Sticht Gooise Wandel sportbond, waaronder Veenendaal, hon derden wandelaars en wandeiaarsters er op uit trekken. Dit wandelsportevene ment dat in Veenendaal altijd grote be langstelling trekt, belooft ook dit jaar weer een groot succes te worden. Eén der voorwaarden tot het welslagen van de Avondvierdaagse is natuurlijk het weer, maar hopenlijk laat zich het van de goede zijde zien, zodat honderden tippe laars na de schooltijd en na de arbeids dag in fabriek, op kantoor of atelier, de wegen bevolken om een sportieve pres- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Wonlngbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 tatie te leveren. De organisatie is in uitstekende handen waardoor alles zeer zeker aan de ver wachtingen zal voldoen. De route die ge volgd wordt is reeds bekend. Om tech nische redenen is deze op pagina 2 van dit blad afgedrukt. TEVEEL VAN HET GOEDE In de nacht van vrijdag op zaterdag is de automobilist D. uit Zeist, nadat hij bij familie een feestje bijgewoond had, met zijn auto tegen een langs de Kerkewijk staande lichtmast aangereden. De bestuurder, die onder invloed ver keerde en zijn mede-inzittenden kwamen er wonderwel zonder beschadigingen af. De auto en de lichtmast daarentegen werden zwaar beschadigd. Het gezelschap is, na de politie de nodige inlichtingen verschaft te hebben en wel iets later als oorspronkelijk het plan was, met een an der vervoermiddel huiswaarts getogen. KIND STAK RIJWEG OVER Het 3-jarig dochtertje van de v. d. B. is vrijdagmorgen, doordat zij plotseling de rijweg overstak, door een bromfiets gegrepen en vrij ernstig gewond. Het kind, dat zich plotseling van het trottoir op de rijweg begaf, is tegen de knie van de bromfietser aangelopen, waardoor het ongeluk nogal meeviel. De bromfietser kwam er zonder kleerscheu ren af. Vorige week is de Vallei-riks uit gegeven bjj Hotel-Café-Restaurant Stuyvenberg te Eist en niet gevon den. Hierdoor stjjgt de waarde weer met 2,50 zodat de rijksdaalder met het rode nummer die ditmaal weer in het versprei dingsgebied van De Vallei wordt uitgegeven TWINTIG GULDEN waard is. B(j inlevering op ons bu reau vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur wordt de vinderspremie a con tant uitbetaald. ACHTHONDERD GULDEN KWIJT Op het politiebureau meldde zich zon dagavond de Veenendaler v. E., met de minder prettige mededeling dat hij een bedrag van ongeveer achthonderd gulden kwijt was. Een ingesteld onderzoek wees uit dat hij de gehele dag in Veenendaal en om geving de bloemetjes flink buiten had gezet, zodat men vermoedt dat hij tij dens dit festijn op een of andere wijze van dit bedrag bevrijd is. Polen had besloten zich niet zomaar over te geven aan de Duitse macht hebbers. Polen zou er voor vechten de duur gekochte vrijheid te behouden. Welaan,de vijand voelde zich sterk genoeg en wilde de krachten met plezier eens meten. De Poolse vliegtuigen werden opgevangen door het nieuwste type luchtafweergeschut. De hoofdstad werd wijk na wijk platgegooid door de Dnitse bommenwerpers. En dat was de geboorte van de jongste wereldoorlog. 3 september 1939. besloten het fort over te geven. De strijd was te ongelijk Wie herinnert zich nog de comman dant van de „Westerplatte"? De prachti ge Poolse fortificatie, die onder zijn lei ding stond is brokje voor brokje met de grond gelijk gemaakt door gevorderde arbeidskrachten, maar al het wapenge weld uit de eerste oorlogsdagen had er geen schrammetje af kunnen krijgen. De commandant van de Westerplatte wist precies wat de boodschap beteken de, die hem op de morgen van de 1ste september werd overhandigd door een ordonans van zijn opperste chef, Gene raal Smygly Rydz, bevelhebber van de Poolse strijdkrachten. Maar zijn hart brak bijkans, toen hij aan de avond van de 27ste september de telegrafische bood schap kreeg, dat het hoofdkwartier had De Volksuniversiteit Veenendaal is er voor te weinig mensen. Of beter gezegd: de VU is er voor alle mensen, voor alle lagen van de bevolking, maar de mensen komen niet, terwijl van de naam alleen al - volksuniversiteit - andere verwachtingen zou den mogen uitgaan. Een bepaalde categorie mensen neemt actief aan het werk van de VU deel en het een verheugend verschijnsel dat deze kring van bezoekers zich in het afgelopen winterseizoen weer heeft uitgebreid, maar het blijft betreurenswaardig, dat zich onder deze vaste bezoekers maar bedroevend weinig mensen uit - met na me: - de arbeidersbevolking - scharen. Dit werd weer eens nadrukkelijk vast gesteld op de algemene ledenvergadering van de Volksuniversiteit, welke gisteren avond in de bibliotheek van de Chr. Openbare leeszaal werd gehouden. Tijdens deze vergadering bleek ook, dat al het mogelijke wordt gedaan om ook andere bevolkingsgroepen tot het VU- werk aan te zetten. Een reeds op de vorige ledenvergade ring gesuggereerde bespreking tussen personeelschefs van de plaatselijke be drijven en het bestuur is gehouden. Het resultaat hiervan werd onomwonden me degedeeld: nihil. Het is ploegen op rotsen cn zeer be treurenswaardig. Het speet Dr. J. G. Thoomes, de voorzitter van de VU, dat hij dit zeggen moest, maar hij vroeg zich af: Wat moet men er verder aan doen? Er zijn folders uitgegeven en gratis toegangsbewijzen verstrekt. Niettemin gaat men nu nog meer pogingen onder nemen, o.a. door het maken van propa ganda op de publicatieborden van de be drijven. Ook de belangstelling uit de kring van de onderwijsmensen van wie men juist anders zou verwachten, werd bedroevend gering genoemd. Men had gerekend op een vaste kern van bezoékers uit deze kring, maar ze zijn welhaast bij name te noemen. Toch mag uit het bovenstaande niet wor den afgeleid, dat de Veenendaalse VU ta nende is. Integendeel. Het jaarverslag van de secretaris, Mr. A. Ruissaard, zie elders in dit nummer, was niet pessimis tisch gestemd. Het aantal leden - 540 - steek bijvoorbeeld bijzonder gunstig af Vorige week vrijdag is de Veenendaalse politie een intensieve controle gaan hou den op de deugdelijkheid van de remmen b(j bromfietsen. In de eerste twee uur van de controle vielen er al niet minder dan veertien processen-verbaal. In totaal zijn er dertig bromfietsberijders bekeurd omdat de remmen niet aan de wettelijk gestelde eisen voldeden. Bij al de gecontroleerde bromfietsen bleek het type rem wel goed te zijn, maar de fout berustte veelal bij het niet goed onderhouden hiervan. Verroeste en ge broken remkabels behoorden niet tot de uitzonderingen. Het is wellicht goed nog eens te wijzen op de eisen die de wet aan bromfietsrem- men stelt. Op beide wielen moet een goed werkende rem aanwezig zijn. Velgrem- men zijn verboden. Naar men ons van de zijde van de po litie meedeelde zullen in de toekomst meerdere controles gehouden worden. tegen de 500 leden van Utrechtse Volks universiteit. De financiële resultaten, hoewel iets minder gunstig dan vorig jaar, waren ook niet slecht. Penningmeester D. van Manen constateerde nog een batig saldo van 265,ondanks" het feit, dat op veel cursussen werd bijgelegd en ook de ta lencursussen een tekort opleverden van totaal 1500,—. Daartegenover stonden echter de algemene uitgaven (drukwerk enz.), die ver beneden vorig jaar waren gebleven. Het programma voor het nieuwe sei zoen (ook hiervoor verwijzen wij naar elders in dit nummer) werd serieus on der de loupe genomen. Het programma ziet er gevarieerder uit dan vorig jaar; men .heeft voor het komende seizoen o.a. een kamermuziek avond en speelfilms in petto. Deze films zullen van goede kwaliteit en in alle op zichten verantwoord moeten zijn. Uit de vergadering werden de onder werpen, die het programma biedt, uiter mate geschikt genoemd voor de jeugd. Er zal dan ook worden getracht de jeugd via de scholen en anderszins te bereiken. Belsoten werd aan kinderen van 15 tot 18 jaar toegangsbewijzen te gen gereduceerde prijs te verstrekken. De verkiezing van bestuursleden ver liep vlot. De vijf aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen. De op komst ter vergadering, die onder leiding van Dr. J. G. Thoomes, zeer geanimeerd verliep, was zeer geding. Wellicht is dit een verschijnsel van de tijd, aldus de voorzitter, anderszijds misschien een vol ledig vertrouwen in het bestuur. EMMABLOEMCOLLECTE Verzuimd werd bij de vermelding van de opbrengst van de Emmabloem- collecte 2000,93) een woord van dank uit te brengen aan de collectan ten, die vrijwillig hun tijd beschikbaar stelden om met lijsten rond te gaan. ONDERWIJZERES STAPTE IN HUWELIJKSBOOTJE Vrijdagmorgen om half twaalf is op het gemeentehuis te Veenendaal het huwelijk voltrokken tussen de heer H. Duits uit Hilversum en mej. H. M. Nugteren. Laatstgenoemde is tot kort voor haar huwelijk onderwijzeres geweest aan de Veenendaalse Huishoudschool, waardoor het bruidspaar bij het verlaten van het gemeentehuis een extra huldiging ten deel viel. De leerlingen gekleed in witte schorten stonden te popelen van ongeduld om juf en haar echtgenoot met slingers en con fetti te verwelkomen, hetgeen dan ook uitbundig geschiedde. Dit gebaar van de leerlingen zal het bruidspaar ongetwij feld gewaardeerd hebben. Kaarsrecht stond de officier op het exercitieterrein achter het fort. Hard keek hij in het gelaat van de eenvoudige, maar doorgewinterde commandant van de Westerplatte, die met opgetrokken wenkbrouwen de boodschap las, die hem door de Duitsers was overhandigd. Toen keken ze elkaar aan en het antwoord klonk wellicht als: „Ga naar je baas en zeg hem dat hij de Westerplatte kan krijgenover mijn lijk." Meer be hoefde hier ook niet gesproken te wor den, de Westerplatte was niet voor on derhandelaars van het Derde Rijk ge bouwd. EEN TELEGRAM OVERWON Vergeten is zijn naam. We weten niet waar of wanneer hij werd geboren, waar hij opgroeide, waar hij studeerde, waar hij leefde met zijn gezin. We weten niet, waar hij bleef of hij misschien ergens in Europa rondzwierf, of weer in Polen kwam, of mogelijk zelf gefusileerd is. Maar we zijn hem nog onze blijken van achting schuldig, deze onverzettelij ke militair, die op zijn post was, toen de eerste stormloop van vijf jaar wapenge- wedld tegen eer en geweten werd onder nomen. Zeven en twintig dagen verdediger van de Poolse vrijheid, onvermoeibaar en verbeten in de voorste linie van 35 mil joen doodarme landgenoten, die niet mochten worden uitgeleverd aan de wel lust en terreur van een Nazi-regime. Zevenentwintig dagen waren niet in staat hem te doen versagen, doch twee minuten slechts zat hij ten slotte met een telegram in de handen, dat voldoen de was hem tot een gebroken man te maken. Niets is daarvan sprekender getuigenis dan de enkele foto, die deze herinnering voor ons heeft vastgehouden. De tragiek van de moegepeinsde, die geen uitweg meer ziet. Toen het laatste schot was weerklonken de donder van het geschut was wegge storven, de gebarsten geweerlopen waren neergegooid, de mitrailleurs stonden uit te dampen, de koptelefoons op de grond vielen, de camouflage van de ventilatoren was verwijderd en de soldaten neerzak ten op de hopen lege patroonbanden toen kwamen er enige jonge officieren bij hun commandant en barstten in snik ken uit. Sommigen was deze nooit ver moedde realiteit te machtig geweest en zij joegen de laatste revolverkogels door het eigen lichaam. Moe, onzeker lopend, verbijsterd kij kend naar zijn mannen, die hem niet be grijpend aanstaarden op zijn weg naar de hoofduigang van het fort, zo kwam de commandant van de Westerplatte bij zijn overwinnaars. Lange tijd was niemand bij machte iets te zeggen. Toen rukte de Pool zijn degen af en smeet die voor de voeten van zijn (Zie verder 2e blad) COLLECTE VOOR GEDENKSTEEN In de week van 15 tot 20 juni a.s. zal in Renswoude een lijstcollecte worden gehouden ter verkrijging van de nodige financiën voor het plaatsen van een ge denksteen in de Ned. Herv. kerk, ter na gedachtenis van de vorig jaar overleden president-kerkvoogd M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude. De kerkvoogden en notabelen en een groot aantal medewerkers van het ver jaardagsfonds zullen daartoe een rond gang door de gemeente maken en een ieder wordt verzocht voor dit doel naar vermogen te willen bijdragen. De leerlingen van de Huishoudschool ver welkomen hun juf na de huwelijksvol trekking met slingers en confetti. BEROEP AANGENOMEN De door de kerkeraad der Herv. ge meente van Eist in de vakature van ds L. v. d. Peut beroepen predikant, ds A. Stekelenburg te Linschoten, heeft dit be roep aangenomen. GEMEENTEHUIS GESLOTEN Op woensdag 17 juni a.s. zal het ge meentehuis te Renswoude voor het pu bliek gesloten zijn, terwijl op deze dag de burgemeester bovendien geen spreekuur zal houden. Deze sluiting houdt verband met het jaarlijkse uitstapje, dat burgemeester en wethouders met het gemeentepersoneel op deze datum hopen te maken naar Aals meer en Amsterdam. dat één der balonnen die deelnam aan de wedstrijd vanaf IStten zondagmid dag over Veenendaal is gekomen? dat hij door het heldere weer lange tijd op zijn vaart te volgen was? dat 75 jaar geleden door de heer Van Woudenberg de machinale Sajetfa- briek aan de z.g. Duivenwei (Kerkewijk) in bedrijf werd gesteld? dat dit bedrijf een voortzetting was van de wolkammerijen en handweverijen van de families Van Woudenberg en Broekhuizen? dat deze bedrijven waren gelegen resp. op de hoek van de Markt (nu Rot terdamse Bank) en in de Hoofdstraat (nu fa. Hein van Schuppen)? dat in 1910 de sajetfabriek werd verkocht aan de N.V. Frisia Wolspinnerij? dat deze N.V. onlangs verbeteringen heeft aangebracht bij haar kantoorge bouw? dat er in verband met het aanstaan de jubileum van de harmonie „Caecilia" een avond gehouden wordt onder de titel „Amateurs zetten hun beste beentje voor"? dat hiervoor al ruim twintig aan meldingen binnen zijn? dat er, indachtig het spreekwoord: „hoe meer zielen hoe meer vreugd" meer dere aanmeldingen zeer welkom zijn? dat hiermee aardige geldprijzen te verdienen zijn? dat men zich tot en met 20 juni bij de heer C. Henzen, Kanaalweg 22, op kan geven voor deelname? voor betere uurwerken H00FDSTP 91 VEENENDAAL j

De Vallei | 1959 | | pagina 1