Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Veenendaalse Harmonie „Caecilia" herdenkt 55-jarig bestaan MULDER Beg onnen met oude instrumenten ll Veenendaalse scholen gaan krachten meten in verschillende sportwedstrijden Tuinfeest „De Eendracht" trok enorme belangstelling Na hoeveel proeven kreeg u het rijbewijs in huis? Excursie in Veenendaalse natuur trok veel belangstelling „Caecilia" organiseert feestweek ELST 33e jaargang WOENSDAG 17 JUNI 1959 Nr. 48 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Interne moeilijkheden bleven niet bespaard Programma moest gekeurd worden Nieuws uit de omgeving Een zomers Idee vakantie plannen Twee daders van zedendelicten gearresteerd Programma bood humor en kunst Rudi Carrell kreeg de leiding Oudste inwoner - van Veenendaal - wordt 100 jaar Auto- en motorrijden is gemakkelijker dan velen denken IUfKO\f,/Y Wat nu weer Wout en Bram ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactle: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kum:en ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Vijfenvijftig jaar, meer dan een halve eeuw lang heeft de Veenendaalse harmonie „Caecilia" haar tonen zowel in eigen plaats als ver daarbuiten laten horen. Van de bolhoed en koperen instrumenten uit de jaren 1904 tot de prachtige uniformen en nikkelen instrumenten van thans, is een periode waarin „Caecilia" vele ups maar ook vele downs heeft gekend. Een vereniging die enkel maar voorspoed ondervindt op de been te houden is geen prestatie, maar hetzelfde te trachten met een vereniging die - om welke redenen dan ook - veel tegenspoed te verwerken krijgt, is een bijna bovenmenselijke taak. Des te meer pleit het voor alle dirigenten, voorzitters, be stuursleden en leden die hun krachten, ongeacht in welk tijdvak.van het bestaan der harmonie, geheel belangloos hebben gegeven, dat „Caecilia" deze dag mag herdenken. Vooral interne moeilijkheden zijn de harmonie niet bespaard gebleven. Inderdaad, er zijn naar later bleek betreurenswaardige beslissingen genomen, maar wie kan in de toekomst zien? Door alles heen heeft „Caecilia" echter haar bestaan weten te rechtvaardigen en ongetwijfeld zal Veenendaal dit korps niet meer willen en kunnen missen. Vijfenvijftig jaar vrije tijd op te offeren om voornamelijk anderen plezier te doen en dan alleen als financiële steun de contributies van leden en donateurs met later een zeer welkomme maar onvoldoende subsidie van de gemeente, is een prestatie die elke kritiek glansrijk kan doorstaan. van de jubilerende harmonie vormt het jaar 1931. Door interne moeilijkheden be dankte het merendeel der leden, zodat er nog maar zes actieve leden en twee leer lingen overbleven. Deze kritieke toestand veranderde toen in hetzelfde jaar een vergadering werd belegd, waarbij twintig leden weer toe traden. De toekomst zag er weer flori- santer uit en in augustus trad de har monie weer in het openbaar op. De omstandigheden waarin .Caecilia' heeft moeten werken waren ronduit slecht te noemen. Geen repetitielokaal - men zwierf van café Ravenhorst naar café Van Schappen, van de Te- kenschool naar de Eierhal - geen geld voor uniformen, geen geld voor nieu we instumenten. Geen geld dit vormde wel hét struikelblok om zich volledig te ontplooien. (Zie verder pagina 4) Op 4 oktober 1904 kwamen ten huize van de heer Nannenberg enkele heren bijeen die besloten samen te gaan musi ceren. Behalve de heer Nannenberg wa ren ook de heren Schetser,4 Bezoyen en Meyer nog niet zo lang woonachtig in Veenendaal en, echte muziekliefhebbers als zij waren, deed hen dit besluit nemen. Niet al te beste maar toch goed be speelbare instrumenten vond men bij de firma Van Essen op zolder en „Caecilia" was geboren. Ongeveer zes man sterk was de harmonie toen en dat niet Jan en alleman er lid van kon worden, bleek wel uit de voorwaarden bij aanmelding: zes weken proeftijd waarna de kandidaat óf aangesteld werd óf ongeschikt tot muzi kant werd verklaard. 1 mei 1904 trok de harmonie op naar Hilversum waar op een concours een 2e prijs werd behaald. Een jaar later ging „Caecilia" in Amersfoort met de le prijs strijken. Naar hedendaagse begrippen heeft de harmonie er in die dagen, wat kleding betreft, nogal rommelig uitgezien. De één liep met een pet, de ander met een bol hoed, maar geblazen werd er. En hoe. In 1913 werd er op Hemelvaartsdag een concours in Veenendaal gehouden, waar aan ongeveer 14 korpsen deelnamen. De eerste prijs was voor „Caecilia". In 1914, toen de eerste wereldoorlog uitbrak, lag het werk een poosje stil, maar allengs breidden de repetities zich weer uit, zodat het korps in 1919 weer op volle kracht draaide. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis ZEIST. De wens, dat de „Sprekers- hoek" in het Walkart Park te Zeist een traditie zou worden, gaat in ver vulling. Evenals het vorige jaar op vrijdagavonden, aanvang half acht, maar nu in de maanden juli en augus tus, zal deze naar het voorbeeld van de wereldberoemde „Speakers' Corner" in Hyde Park te Londen, worden in gesteld. Er zullen drie grote zeepkisten in het park worden geplaatst waarop ieder die maar wil een toespraak mag houden, mits niet in strijd met de goe de zeden. LUNTEREN. Onder het motto „Even tijd voor wat vrolijkheid" wordt zater dagavond in het weitje van de Hons- kamp aan de Dorpsstraat de eerste van de serie van zes zomermuziekfees- ten gegeven. De organisatie hiervan berust bij de Oranjevereniging en de muziekvereniging. Medewerking ver lenen deze avond o. m. Han Bakker (conferencier) en Claire Amman (Zwit serse cabaretière). EDE. Een vroegere ingezetene van Ede, mevrouw Betty Droffelaar-van Galen, die in 1953 met haar gezin naar Canada emigreerde, zal dit jaar Edes heidekoningin zijn. Vrijdagmiddag 26 juni arriveert zij met echtgenoot en kinderen op het vliegveld Schiphol, waar een VVV-delegatie haar in Ve- luws costuum zal verwelkomen. Op 15 augustus wordt zij gekroond tot H.M. Calluna XVI. BARNEVELD., Een konijn van de heer D. te Barneveld wierp vorige week niet minder dan 17 jongen. On danks dit bijzonder grote aantal ble ven alle diertjes tot nu toe in leven. Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184, V'daal „Caecilia" zoals het er nu uitziet. Nieuwe uniformen en instrumenten, met een staat van dienst die er zijn mag.. Dank zy een intensieve controle is het de Veenendaalse politie j.l. zaterdag ge lukt de hand te le.rgen op twee daders van zedendelicten die de laatste tyd in en om Veenendaal gepleegd zyn. Beide mannen - geen inwoners van Veenendaal- zyn in arrert gesteld en zullen zo spoe dig mogelijk voor de Officier van Jus titie geleid worden. Met deze vangst - waarvoor de pol'tie een compliment toekomt - verwacht men een einde ge maakt te hebben aan de voor Veenendaal verontrustende praktijken van dit soort lieden. BIJ CONFRONTATIE HERKEND Eén der gearresteerden, een 30-jarige man, wordt er van verdacht de daad aan de Industrielaan op zijn geweten te heb ben. Op het politiebureau had men het signalement doorgekregen van een man die uit een inrichting ontvlucht was. Dienstdoende politiemannen zagen j.l. zaterdag een persocn die aan het signa lement voldeed en verzochten hem mee te gaan naar het bureau. Na ondervraging bleek dat hij ook vorige week zondag in Veenendaal was geweest. Bij confrontatie werd hij on middellijk door het slachtoffertje her kend en in arrest gesteld. De tweede verdachte is aangehouden voor schennis der eerbaarheid, welke hij zondagmiddag in de Tuinstraat pleegde. Waarschijnlijk onbekend van de situa tie ter plaatse, trachtte hij zijn praktijken precies achter het politiebureau uit te voeren. De politie greep onmiddellijk in en sloot de man op. Er staan de Veenendaalse schooljeugd verschillende activiteiten op sportgebied te wachten, voor het merendeel het werk van de commissie voor de lichamelijke op voeding in de gemeente Veenendaal. Deze - vorig jaar ingestelde - commissie hield zich reeds bezig met het schoolzwemmen en heeft voor dit jaar tevens een school sportdag op het programma, terwijl zij in nauwe samenwerking met de commissie Schoolkorfbal Veenendaal de schoolkorfbalwedstrijden 1959 zal organiseren. Deze laatste schoolsportmanifestatie komt het eerst aan de beurt en wel op vrijdag 26 juni a.s. Er zal worden gespeeld in twee afdelingen. Voor de afdeling A kunnen de lagere scholen inschrijven en in afdeling B zullen de laagste twee klassen van de scholen voor voortgezet onderwijs (V.G.L.O., Ulo, Nijverheidsonderwijs e.d.) worden ondergebracht. Ook in 1957 en 1958 werden deze wed strijden reeds gehouden. De wisselbeker van de afdeling B, destijds beschikbaar gesteld door het gemeentebestuur van Veenendaal, is thans in het bezit van de Chr. V.G.L.O.-school aan de Geerseweg (hoofd: G. Wijnmalen). Indien het finan cieel mogelijk wordt heeft de commissie voor de lichamelijke opvoeding het plan ook voor de winnaar van afdeling A een wisselbeker beschikbaar te stellen. Be middeling bij de voorbereiding van de wedstrijden zal worden verleend door de korfbalclub S.K.F. Uiteraard grootser van opzet wordt de schoolsportdag op woensdag 1 juli a.s. Op deze dag zullen individuele atletiek wedstrijden worden gehouden, terwijl De organisatoren van het tuinfeest, dat ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de A.B.T.K. „De Eendracht" en de N.V.V. Bestuurdersbond j.l. zaterdagavond op het voetbalveld van v.v. „Veenendaal" aan de Bergweg aan leden en belangstel lenden werd gepresenteerd, zullen zich hoogstwaarschijnlijk wel in de handen ge wreven hebben. Enerzijds omdat de weersomstandigheden vrijwel niets te wensen overlieten en anderzijds de enorme publieke belangstelling, zowel vanuit Veenendaal als uit de omliggende plaatsen. Een aantal bekende radio- en t.v.-artisten bracht de naar schatting vierduizend aanwezigen een gevarieerd programma, dat mede door de voortreffelijke geluidsinstallatie duidelijk te volgen was. In enkele gevallen, bijvoor beeld het optreden van de Wama's, waarbij het welslagen hoofdzakelijk afhangt van de mimiek, vormde o.i. de te grote afstand podium-publiek, een bezwaar. Voor het overige zullen er maar weinigen op- of aanmerkingen hebben. Het feest zette al vrij vroeg in de middag in met een rondgang van de muziekvereniging „O.B.K." uit Rhenen, die met opgewekte muziek als het ware de weg wees naar het feestterrein. Al geruime tijd vóór het aanvangs- uur stroomde het publiek in de rich ting van het voetbalveld, waar in het midden een verhoogde stellage was aangebracht, zodat iedereen het op treden der artisten volledig kon vol gen. Precies om zes uur werd het tuin-, feest geopend door de tweede voor zitter van het NVV, de heer Roemers, die in een korte en kernachtige rede de strijd van de vakbeweging uiteen zette. Aan het eind van zijn rede feli citeerde de heer Roemers beide ver enigingen met het veertigjarig bestaan en sprak tevens de hoop uit dat het een echt gezellige avond zou worden, waaraan men met blijde herinneringen zou terugdenken. Ondertussen hadden de heren aan het loket hun handen vol om de kaar tjes van de steeds aanhoudende stroom bezoekers te controleren. Alles zocht een plaatsje op de taluds aan de noord- „NACHTCONCERT" ONDER AAN DE MARKT Hoewel vaak het tegendeel wordt be weerd, blijkt toch dat ons dorp groot steedse alures begint aan te nemen. Zo werden de bewoners van de Markt en de Hoofdstraat vrijdagnacht ver rast met een nachtelijk „concert", d qua improvisaties de nachtconcerten, welke regelmatig in de grote steden worden gegeven, verre overtrof. Omstreeks drie uur klonken de zoete klanken van een accordeon door de nachtelijke stilte. Het vocale gedeelte werd verzorgd door een drietal man nen, die zo af en toe - evenals de ac cordeon - naar de juiste toon moesten zoeken. Het edele drietal zette zich op de stoeprand, waarna het eigenlijke concert een aanvang nam: zelfs ver zoeknummers waren toegestaan. Nadat een en ander een klein half uur had geduurd werden de muzikale volgelingen van Bachus wreed gestoord door een surveillerende agent, die het drietal met een zoet lijntje naar het bureau bracht. In optocht ging het van de Markt naar het bureau: de accor deon voorop, klagelijk spelend, daar achter de agent geflankeerd door de vocale groep. Het laatste wat de toeschouwers nog hoorden, was het ietwat huilerige ge luid van de handharmonika. Daarna was het de stilte, die bezit nam van de nacht en westzijde van het veld, die boven dien enigermate bescherming boden te gen de, naarmate de avond vorderde, schrale noordenwind. De voorzitter van de A.B.T.K. „De Eendracht", de heer Hardeveld, droeg, na de rede van de heer Roemers, de leiding over aan de bekende confe rencier Rudi Carell. Deze jongeman, die wat betreft de conference, een ge heel eigen stijl ontwikkeld heeft, is nog niet zo lang geleden tot de beste con ferencier van Nederland uitgeroepen. VOLDOENDE VARIATIES Het voor de pauze uit acht onder delen bestaande programma bood elck wat wils. Na Rudi Carrell, die met oude en nieuwe moppen de lachspieren direct al in beweging zette, was het de beurt aan de virtuozen op de accor deon, „The Three Jacksons", die aller lei bekende nummers ten gehore brach ten. Komisch en toch ook weer kunstig waren de verrichtingen van de Hado- ry's, die letterlijk een gat in de lucht sprongen. De verschillende onderdelen werden naar onze mening iets té for meel door Rudi Carrell aan elkaar „ge lijmd" hetgeen echter aan het geheel (Zie verder pagina 2) OP EEN NA DE HOOGSTE In ons verslag van de uitreiking van de diploma's aan de geslaagden van de Handelsavondschool stond abusievelijk vermeld dat ook de „laagst geklasseer- den" een boekwerk ontvingen. Beide cursisten kregen dit boekwerk echter aangeboden omdat zij op één na de hoogste cijfers hadden gehaald. JONGEN VERLEENDE GEEN VOORRANG Woensdagmiddag verleende de 9-ja rige jongen R. M., die met zijn fiets over de Koninginnelaan reed, geen voorrang aan een personenauto die vanaf de Mulderslaan kwam. Door krachtig remmen kon de be stuurder v. d. B. ernstig onheil voor komen. Het ventje dat niets mankeer de, was wel danig geschrokken en fietste zo gauw mogelijk weg. Er ont stond lichte materiële schade. VZC-DAMES SPEELDEN GELIJK De VZC-dames speelden woensdagavond tuinlijke wedstrijd tegen Wilskracht. De Veenendaalse dames waren beslist ster ker en hadden met de rust ook een 3-1 voorsprong. Na de rust echter was het verband en de leiding zoek en zij moes ten genoegen nemen met een 3-3 gelijke stand. voorts de scholen kunnen inschrijven voor verschillende balspelen in groeps verband. Ook hierbij een splitsing in lager onderwijs en voortgezet onderwijs. Op het programma staan: hardlopen, esta fette hardlopen, vèrspringen, balwerpen, balslaan, grensbal, slagbal en kastiebal. Naast korfbal blijft ook voetbal buiten beschouwing; de organisatie hiervan heeft de Veenendaalse politie op zich genomen met de organisatie van de jaarlijkse jeugdvoetbalcompetitié. Voor de schoolsportdag hebben de voet balverenigingen „Veenendaal" en „Dovo" hun terrein belangeloos ter beschikking gesteld. De onderdelen atletiek zullen zoveel mogelijk worden afgewerkt in de morgen uren op de velden van „Veenendaal" aan de Bergweg. De verschillende spelen zul len plaats vinden op de terreinen van <,Dovo" aan het Panhuis. Naar men verwacht zullen alle 15 la gere scholen en 7 scholen voor voortgezet onderwijs aan de sportdag deelnemen. Voor de winnaars worden prijzen be schikbaar gesteld. Tenslotte zal dan op vrijdag 10 juli a.s. het „afzwemmen" van de scholen plaats Vinden. Deze schoolzwemexamens wor den jaarlijks gehouden als afsluiting van het wekelijkse schoolzwemmen in „Berg- bad". C. VAN GENDEREN BENOEMD VERKLAARD TOT RAADSLID In de vakature, ontstaan door het ver trek van de heer W. van Galen is door de voorzitter van het centraal stembu reau in de gemeente Veenendaal be noemd verklaard de heer C. van Gende- ren. De heer Van Genderen komt onder nr. 6 op de CH-kandidatenlijst voor. Veenendaals oudste inwoner, Gerrit Diepeveen, hoopt 23 juni a.s. zijn hon derdste verjaardag te vieren. Gezien de hoge leeftyd mag de heer Diepeven zich nog in een goede gezondheid verheugen, en het zal hem op zijn verjaardag geens zins aan belangstelling ontbreken. De vader van de heer Diepeveen, die eveneens in het Ned. Herv. Rusthuis verbleef, bereikte de leeftyd van 1021/z jaar. Gerrit Diepeveen werd 23 juni 1859 in Veenendaal geboren. Op 8 jarige leeftijd ging hij in de fabriek werken waar hij van 's morgens 6 tot 's avonds 7 uur in de weer was tegen een loon van drie kwartjes per week. Bij de D.S. v. Schup- pen is hij 51 jaar werkzaam geweest. Tot vorig jaar ging de heer Diepeveen zelf naar de kerk. Thans is hem het lo pen iets moeilijker geworden. Behalve een beetje hardhorend is hij verder nog goed gezond. Dagelijks geniet hij van zijn kopje koffie en menige pijp wordt nog door hem gerookt. Ook bij het personeel van het Ned. Herv. Rusthuis is de heer Diepeveen zeer geliefd. Zijn opgeruimd en dankbaar ka rakter zijn allerwege bekend. Van zijn 10 kinderen zijn er nog vijf in leven, waarvan de oudste 70 jaar geworden is. Vanaf deze plaats willen wij gaarne onze gelukwensen aanbieden aan Vee nendaals oudste inwoner! De 25-jarige Engelse mevrouw Mary Priddoe uit Paignon in Devonshire was ten einde raad. Ze wist al lang, dat ze nerveus was, maar dat ze daarvoor haar rijbewys niet kon halen, had ze nooit durven vrezen. Steeds wanneer ze een oproep ontving om te komen ryden, joeg haar bloed in versnelde vaart door haar Britse aderen en op de dag van het ry-examen was ze steeds zo over haar thee, dat ze de motor by nagenoeg iedere bocht liet afslaan. Juist op het moment, dat ze besloot haar pogingen te staken, liep ze de hyp notiseur Henry Blithe tegen het lijf. Ze klaagde hem haar nood. De heer Blithe zag er wel wat in en ontbood de jeugdige mevrouw voor een behandeling. Hij sprak haar kalmerend toe en heeft misschien wel z'n grote handen bezwe rend boven haar hoofd gezwaaid. De be handeling werd even voor een nieuwe oproep herhaald. Mevrouw Priddoe trad zelfverzekerd haar examinator tegemoet, stapte in, schakelde vlot, liet de motor geen enkele maal afslaan, parkeerde de auto keurig achteruit in een file, kortom ze deed feilloos, wat van een rechtgeaard en goed bedreven automobiliste verwacht wordt. Ze kreeg even later haar rijbewijs over de post in huis. Dit gehypnotiseerde muisje kreeg ech ter een staartje. Een lid van de labour- fractie heeft in het Lagerhuis gezegd, de minister van Verkeer Watkinson, vragen te willen stellen over mensen, die onder hypnose rij-examen doen. Hij zei dit te willen doen, naar aanleiding van het ge val „mevrouw Priddoe". De Engelse bladen hebben inmiddels meneer Blithe gevraagd, wat hij met me vrouw Priddoe heeft gedaan en deée verklaarde, dat hij z'n cliënt, slechts zelf vertrouwen heeft gegeven. Hij voegde er aan toe, dat hij al verscheidene mensen had geholpen en nu bezig was aan een grammofoonplaat met instructies voor hen, die hem niet persoonlijk konden be zoeken. Verschillende terreinen rond Vee nendaal staan wat hun grote weten schappelijke waarde betreft ongekend hoog aangeschreven by de Nederlandse floristen. En het is niet alleen in Vee nendaal, maar alom in den lande be kend, dat de natuurreservaten de Blauwe Hel (Ver. tot Behoud van Na tuurmonumenten), de Hel en de Ben- nekommer Meent (Staatsbosbeheer) voor de Veenendaalse veldbioloog Adr. P. de Kleuver niet veel geheimen meer verborgen houden. Voor de liefhebbers is het daarom een genoegen om met deze natuurkenner op stap te gaan. De grote zomer-excursie naar deze natuurreservaten trok dan ook buiten- VELE BEKEURINGEN WEGENS PARKEREN BIJ BUSHALTE De afgelopen weken hebben vele auto mobilisten een bekeuring opgelopen, doordat zij hun auto parkeerden binnen de wettelijke 12 meter afstand van de verplaatste bushalte in de Hoofdstraat. Deze halte, die zich oorspronkelijk voor het gebouw van de Amsterdamse Bank bevond, is thans tijdelijk verplaatst de Hoofdstraat in ter hoogte van banket bakkerij Niessen. Daar het bordje bushalte vanuit een lage auto moeilijk is waar te nemen en de automobilisten veelal onbekend zijn met het feit, dat de halte is verplaatst, zijn sinds de verplaatsing tientallen be keuringen uitgedeeld. In hoeverre hier een waarschuwing te prefereren zou zijn - gezien de omstandigheden - is niet aan ons te beoordelen, doch dat de slachtof fers uiterst gepikeerd zijn is begrijpelijk. gewoon veel belangstelling. Uit het Gooi, Hilversum, Amersfoort, Utrecht en Zeist kwam men om te genieten van de zomerse bloemenweelde rond Vee nendaal. Het gezelschap arriveerde bij hotel ,,'t Raedthuys" om vandaar - na een korte inleiding door de excursie leider - naar de unieke velden te trek ken. In korte trekken werd een overzicht van de planten- en dierenwereld ge geven, alsmede van de wijze waarop het behoud tot stand kwam. Toen werd in de eerste plaats het nieuwe reservaat de Blauwe Hel be zocht. De enorme droogte van de laat ste weken had één voordeel, n.l. dat men thans overal kon komen, waar an ders rijkelijk water staat. Men genoot van de uitzonderlijke moer as vegetatie. In de Bennekommer meent, Neder lands grootste blauwgrasland, konden de kenners van de aanwezige, zeldzame flora, hun hart ophalen aan alles wat met deze echte natuurweide te maken heeft. Op de terugweg werd de Hel- plas nog in ogenschouw genomen. Men trof het hier bijzonder. Alsof het van tevoren afgesproken was, gaf een grote vlucht blauwe reigers een show voor het gezelschap door op de wieken te gaan. Verder waren er volop wilde een den en zomertalingen; de zwarte stern kolonie werd bewonderd en rietzanger, sprinkhaanrietzanger, karekiet en meer van dat kleine zangersgoed uit de riet landen meldden zich met hun gezang. Het behoeft geen betoog dat de be zoekers met dankbaarheid voor het ge- notene afscheid namen van hun leider. In verband met het 55-jarig bestaan van de harmonie „Caecilia" is een programma opgesteld voor een te houden feestweek wan 20 tot 28 juni a.s. Alle evenementen vinden 's avonds plaats, ter- wyl op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat 's middags vermakelijkheden voor jong en oud aanwezig zyn. PROGRAMMA Zaterdag: concert Kon. Amersfoortse muziekvereniging op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Maandag: concert Edese harmonie o.l.v. dirigent Van Warbroek, op het feestterrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Dinsdag: concert mondaccordeonver. „Philharmonica" Lienden. „Amateurs zetten hun beste beentje voor". Beide op het feest terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat. Woensdag: concert harmonievereniging „Kunst na Arbeid" Ingen, terrein bij de Huishoudschool. Donderdag: concert muziekvereniging „Caecilia" Scherpenzeel o.l.v. dirigent Van Rossum, op het Davidsplein. Vrydag: grote taptoe Kon. Scheepjeswol harmonie, o.l.v. dirigent M. de Graaf, op de Markt. Zaterdag: rondgang Chr. Tamboer- en Pijperkorps „Prins Bern- hard" Veenendaal, door Boslaanplan. Concert Stedelijk muziekkorps Wageningen op het Dr. Slot. de Bruïneplein. Voor jong en oud: tijdens de feestweek van woensdag 24 tot en met zaterdag 27 juni, aardige vermakelijkheden op het feest terrein aan de J. G. Sandbrinkstraat bij het postkantoor. Aanvang 14.00 uur. Vierduizend personen luisteren aan dachtig naar de vlotte conference van Rudi Carrel tydens het tuinfeest van het A.B.T.K „De Eendracht" WIELERRONDE IN AMERONGEN Op zaterdag 22 augustus a.s. zal Ame rongen voor één dag in het teken van de wielersport staan. Het ligt in de be doeling een „ronde van Amerongen" te organiseren. Men hoopt hiervan een jaar lijks evenement te maken. Gedacht is aan een parcours in het noordelijk deel van het dorp, een route ongeveer 1500 meter lang. Er kan ingeschreven worden op de 80 km voor amateurs, en door nieuwe lingen op de 50 km. Naar verluidt zullen landelijk bekende amateurs aan deze tocht deelnemen. Het initiatief tot deze ronde, is afkom stig van de muziekvereniging Ons Ge- nbegen, die hiermede het dorp en wijde omgeving iets aantrekkelijks gaat aan bieden. Ons dunkt dat dit wieier festijn best zal inslaan. CONCERT ONS GENOEGEN Heden donderdagavond geeft de mu ziekvereniging Ons Genoegen een con cert op de Hof. EN U DAN? We weten niet, wat de minister heeft geantwoord op de vragen van het Labour- lid. Maar wij zouden op onze beurt u een vraag willen stellen. Hoe vaak hebt u een rijproef afgelegd, voordat het Bur. Afgifte Rijvaardigheidsbewijzen u be kwaam genoeg vond om alleen met auto, motor of scooter door het verkeer te 'crossen? Slaagde u voor de eerste, de tweede of de derde maal? Wist u, dat 152.000 Nederlanders vorig jaar na één proef hun rijbewijs kregen? Dat daar geen hypnotiserende meneer Blithe aan te pas is gekomen? In ons land slaagt gemiddeld veertig procent van de kandidaten reeds na het eerste examen. Waarmee we maar willen zeggen, dat auto-, motor- en scooterrijden gemakkelijker is dan velen denken en dat men heus geen „examenvrees" be hoeft te hebben! Vooral nu de bromfietsers door de nieuwe snelheidsbeperkingen zo aan ban den gelegd zijn (30 km in bebouwde kom, 40 km daarbuiten) is een groeiende be langstelling in de richting van het lichte motorrijwiel merkbaar, omdat deze haast niets méér kosten dan een zware brom fiets en omdat men daarmede buiten de bebouwde kom zonder snelheidslimiet op de grote weg mag rijden, mitsde be stuurder een rijbewijs heeft. Een geroutineerde bromfietsrijder be hoort echter vrijwel altijd tot de „lucky 40" - tot de veertig procent die reeds bij het eerste rijexamen met glans slaagt! Britse radarapparatuur die onder be paalde omstandigheden stormen op een afstand van 375 kilometer kan ontdekken, zal binnenkort op twee internationale Zwitserse vliegvelden worden geïnstal leerd. Engelse nylons en herensokken wor den naar Rusland gestuurd als monsters van het soort artikelen, dat Rusland kan kopen ingevolge de nieuwe handelsover eenkomst. Een Russische geleerde heeft met be hulp van kunstmatige afkoeling bereikt, dat bij een dier een uur na zijn dood alle functies van het organisme weer worden hersteld. Het ligt in de bedoeling in de Alpen over te gaan tot het aanleggen van 90 kilometer uit kunststof vervaardigde melkleiding ten dienste van meer dan 100 melkveehouders in de bergen. In de Franse Alpen is tijdens een zwaar onweer de bliksem in een boom geslagen, waaronder een herder met 180 schapen stond te schuilen. 130 schapen werden op slag gedood. Primo Camera, eens wereldkampioen boksen en meer dan twee meter lang, is geopereerd. Hiervoor moesten twee ope ratietafels aan elkaar geschoven worden. De jongen die de zak met clubs moet dragen van president Eisenhower, als deze gaat golfspelen, ontvangt elke keer een fooi van 5 dollar. Een koe in het Italiaanse dorpje Bren- tonico heeft zich losgerukt van zijn touw en is bij afwezigheid van zijn baas via de trap naar de derde verdieping ge klommen. De onlangs voor de televisie ver schenen Amerikaan Prud wil de naakt heid van de dieren, die in de omgeving Van de mensen leven, bedekken. Zo bracht hij een varken voor de t.v. die een avondjurk aanhad. PAPIER VOOR ONS GENOEGEN Zaterdagmiddag zal de bel weer klin ken van de papierophaaldienst van Ons Genoegen. Men wordt vriendelijk ver zocht het papier gebundeld voor de wo ning te plaatsen. COLORADOKEVERS GESIGNALEERD Bij een deze week gehouden controle, van de aardappelvelden in Eist en omge ving bleken in verschillende percelen coloradokevers voor te komen. Een ieder wordt aangeraden zijn aard appelvelden op deze insecten te contro leren en zo nodig een bestrijding uit te voeren. Bij een volgende inspectie van de Plantenziektekundige dienst volgt, bij aantreffen van deze schadelijke insecten onmiddellijk procesverbaal. Wat Wout vrijdag schreef in De Vallei, Wordt onderschreven ook door mij. Gebruik in 't bos toch nimmer vuur. Wees zuinig steeds op de natuur. Wout vond het glad verkeerd van Bram Toen hij zijn doos met „pinne" nam. En zei nog, je moet wijzer wezen, Voorkomen is beter dan genezen. 'k Heb het aan „Blauwkous" zelf [gevraagd, 't Antwoord was: ik rook ook graag, Maar nooit rook ik in bos of hei, Dat doe ik niet, daar blijf ik bij. Trots waarschuwingen, die men kan [horen,- Gaat teveel natuurschoon nog verloren. Want dagelijks leest men in de krant Van d' een of andere bos- of heidebrand. Bram liet Wout maar rustig praten, Onderging die zedepreek gelaten, Dacht, met die mooie doos met pinnen, Verzet een mens nog eens z'n zinnen. Wat Bram deed was beslist verkeerd, Maar hij heeft z'n lesje nu geleerd. En hij gaf Wout later schoon gelijk. Werd geconfronteerd met de praktijk. Want juist ontstond weer heidebrand, In de buurt waar Bram was aangeland. En heeft Bram kunnen constateren: Van Blauwkous kan ik nog wat leren. J. M. 'KE R KE WIJKI6? •TEL.3000 VEE NE N DAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1