Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Avondvierdaagse weer in volle gang »De Wereld« van WEEK-tot-WEEK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 14 oktober a.s. stemming voor vergrote gemeenteraad Televisie biedt niet alleen ontspanning Dolle koe moest worden afgemaakt Vaderdag Wist 17... Meer deelnemers dan vorig jaar RENSWOUDE AMERONGEN ■jr— QtulvMe 33e jaargang VRIJDAG 19 JUNI 1959 Nr. 49 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel B.B. ook present „Sparta" met vijf nummers naar de kampioenschappen van Midden-Nederland Programma feestconcerten BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Om het persoonlijk kampioen schap schaken Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Bij toeval ontdekt AI 508437 Alarminstallatie joeg dieven op de vlucht Bijenmarkt verwacht veel inzendingen Bruikbaar voor allerlei werk Micro-televisie Met één schot neer- gelegd H00FD5TR 91 VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (voorden 1,eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Woensdagavond is in Veenendaal de Avondvierdaagse voor de dertiende maal gestart met nog meer deelnemers dan vorig jaar. Door een prima organisatie had de start aan de J. G. Sandbrinkstraat een vlot verloop, zodat binnen de kortst mogelijke tijd de tippelaars zingend en fluitend de wegen in het oostelijk en noordelijk deel van Veenendaal bevolkten. Een heerlijk zonnetje en een echt wandelwindje zorgden voor een opperbeste stemming die bij alle groepen, zon der uitzondering, viel waar te nemen. Dezelfde stemming heerste zelfs ook nog aan het einde van de eerste dag en men zou niet zeggen dat er al ettelijke kilo meters door de wandelsportliefhebbers waren „verslonden". Behalve enkele blaren, die op vakkundige wijze werden behandeld, verliep de eerste avond zonder enkele moeilijkheden. de groepen liepen ook - voor de eerste keer - mannen van de B.B. mee. Traditiegetrouw was Ollie B. Bom mel, het hondje van de wandelgroep uit Kamp Overberg, ook weer present. Reeds vele jaren tippelt deze vier voeter met zijn bazen mee, om aan het einde van iedere tocht een wel verdiende worst te verslinden. Bij de junioren, die 10 kilometer moesten lopen, waren honderden scho lieren en eveneens jeugdige indivi- duelen, die het de eerste avond niet bijzonder moeilijk kregen omdat het gehele parcours dat langs weilanden en sloten voerde, uit verharde wegen be stond. Om zeven uur gingen de senioren van start. Behalve de vanouds beken- Een wandelsportliefhebber van de bovenste plank zou men de heer Har- rinck uit Amerongen kunnen noemen, De wandel groep van de Kon. Juliana- school o.l.v. de heer Van de Waal tydens de Avond vierdaagse. Morgenavond worden in Weesp de jaarlijkse gymnastiekkampioenschap- pen voor groepen gehouden, voor het district Midden-Nederland. Aan deze wedstrijden - in de wandeling de kring parade genoenftd - neemt de Veenen- daalse vereniging „Sparta" met vijf ploegen deel. De jongens komen met een brugoefening, de meisjes met een z.g. trainingsoefening. De heren gaan paardspringen, terwijl de dames twee nummers verzorgen, n.L een baloefe ning en paardspringen. Op deze wedstrijden kunnen vijf kampioenschappen worden behaald, te weten voor de beste jongens-, meisjes dames- of herenoefening, alsmede uit voornoemde vier weer de topprestatie, welke men de „kampioen van alle ca tegorieën" zou kunnen noemen. Voor deze eretitel is de dames-paardspring- groep van „Sparta" favoriet, terwijl men voor de afzonderlijke titels vooral bij de heren en meisjes hoge ogen zal gaan gooien. Daar de jury - bestaande uit t.c.- leden van het K.N.G.V. - behalve op de afwerking der oefeningen, vooral ook let op de inhoud, blijft het een hachelijke taak prognoses te doen be treffende de uitslagen. Hopelijk breken de Spartanen dit maal met de „natte" traditie, welke wil dat Sparta-uitvoeringen zich steevast het ongenoegen van Pluvius opwekken. Mooi weer is vooral voor dergelijke wedstrijden een eerste vereiste wil men tot goede prestaties kunnen komen. In het kader van de „Caecilia" feestweek concerteert morgen de Ko ninklijke Amersfoortse muziekvereni ging. Op het programma staan de vol gende werken: „On the quarter deck", K. J. Alford; Ouverture „Les Diamants de la Cou- ronne", Auber-Desprey; „Watermuziek" (suite), G. F. Handel; „Kroningsmars", Meijerbeer; „Vie d' Artiste" (wals), Straus; ,,L' Arle sienne" (suite), Bizet- Chomel; „Tableause des Vosges" Mein- dert Boekei; „Stad Amersfoort", J. Reynhoudt. A.s. maandag is het de beurt van de Edese Harmonie. Dit programma ver meldt: „Imperial Echoes", Safroni; „Ouver ture Oberts", G. Verdi-Hol; „Suite Ro- mantique", Popy; „Triomph-mars" uit Aïda, Verdi; „Wiener Burger Walzer", Ziehrer-Hol; „London Suite", Coates; „Der Waffenschmied", Lerzing-Stal- meier; „Onze Mariniers", Stalmeier. Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 OPBRENGST COLLECTE Het plaatselijk comité van de vereni ging voor cronische zieken „Het Zonne huis" deelt, onder dankzegging aan allen die hieraan hebben meegewerkt, mede dat de collecte die in Veenendaal werd gehouden, het prachtige bedrag van 2300,heeft opgebracht. GELEDEREN STERK GEDUND Woensdagavond is in gebouw ,,'t Tref punt" de vierde ronde gespeeld om het persoonlijk kampioenschap schaken Vee nendaal. Na deze ronde zyn de gelederen sterk gedund, zodat de vyfde ronde waar schijnlijk ingegaan wordt met vier of vijf personen. Met grote spanning wordt dit treffen tegemoet gezien. Twee deelnemers zijn nog steeds on geslagen en wel de heren Elenbaas en Schoeman. Laatstgenoemde is een zoge naamde thuisschaker, die de gehele schaakclub versteld heeft doen staan om zijn kwaliteiten. Hij zag namelijk kans vier keer in successie te winnen, waar onder van enkele spelers uit het eerste tiental. Men ziet in de heer Schoeman een ern stig kandidaat voor het kampioenschap. Verrassingen zijn echter niet uitgesloten, hetgeen het toernooi wel heeft bewezen. De persoonlijke uitslagen waren: W. van Dam H. van Dijk afg. J. Schoeman L. Ebskamp 10 J. W. Boelens J. Griffioen 10 H. Veldhuizen J. Schell Vs-'/s J. Konings M. de Kleuver afg. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 die er sinds 1937 al zo'n slordige 5000 km op heeft zitten. Ook nu weer was hij van de partij. Tegen half tien waren de meeste wandelaars weer binnen. Het aantal deelnemers bedroeg dit keer ruim 1200, dus een goede 70 meer dan vorig jaar. Eerstgenoemd aantal zou waarschijnlijk nog hoger geweest zijn indien er in Doorn geen Avond vierdaagse was georganiseerd. Vele wandelaars, die anders in Veenendaal inschreven, zijn thans begrijpelijker wijs dichter bij huis gebleven. INTOCHT A.S. ZATERDAG Zaterdag wordt, zoals altijd, weer een bijzondere dag. De senioren star ten dan al vrij vroeg voor de 20 km, terwijl, de kleintjes een uur later van start gaan. De route loopt dan door Veenendaal- zuid naar Prattenburg, waar de natuur op het ogenblik op zijn mooist is. De grote rust is bij La Montagne, waar alle wandelaars tezamen komen. Na de verplichte rust gaat het via de Cu- neraweg en de Brinkersteeg naar de Groeneveldselaan. Tussen de Parallel weg en de Industrielaan staan dan liefst vier muziekkorpsen opgesteld, t.w. „Caecilia", het Tamboer- en Pij perkorps en twee drumbands, resp. uit Rhenen en Eist, om de kleurrijke stoet via de Valleistraat, Hoogstraat en de Hoofdstraat naar de finish aan de Sandbrinkstraat te begeleiden. Onge twijfeld zal het vooral tijdens de in tocht de wandelaars niet aan belang stelling ontbreken. WIJZIGING START KERSENRIT Bij het ter perse gaan van dit blad werd ons nog medegedeeld, dat de start voor de te houden Kersenrit van de M.A.C. „Veenendaal" een half uur vervroegd is. In plaats van half acht dus, vertrekt men om zeven uur van af „La Montagne". Achtendertig rijksdaalders had de heer Van Dijk, incasseerder van de Amsterdamse Bank, deze week ont vangen, maar geea enkele met een rood nummer. Toen hij echter ging afrekenen, zag hij dat de kassier twee rijksdaalders met een rood nummer in zijn bezit had. Met we derzijds goedvinden werden de rijksdaalders geruild en bij thuis komst het nummer van de Vallei riks vergeleken. Het bleek een goe de ruil te zijn geweest, want één ervan was de Vallei-riks die bij in levering op ons bureau 20,op bracht. De riks was uitgegeven bjj Sigarenmagazijn Paladein, Over- straat, Amerongen. De Valleiriks die ditmaal uitgegeven wordt draagt het rode nummer en is VIJF GULDEN waard. Om de vinderspremie in ontvangst te ne men moet de riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. BROMFIETSER KEEK ACHTEROM Op het smalle gedeelte van de Kerke- wijk, ter hoogte van het woonhuis van dr. Reydon, is woensdag een bromfietser tegen een personenauto opgereden. De personenauto, bestuurd door mevr. D. uit Ederveen, kwam vanaf de Hoofd straat de Kerkewijk oprijden. Uit tegen overgestelde richting naderde de brom fietser S. uit Veenendaal, die, doordat hij achterom zat te kijken, niet voldoende op het tegemoetkomende verkeer lette. Hij reed naar het midden van de rijbaan en botste tegen de personenauto. Er ont stond alleen materiële schade. Uit betrouwbare bron vernemen wij, dat de inwoners van Veenendaal en van de gedeelten van Ede, Renswoude en Rhenen, die bij de a.s. grenswijziging overkomen naar Vee nendaal, op woensdag 14 oktober a.s. naar de stembus moeten om de vergrote gemeenteraad van Veenendaal te kiezen. De op die datum verkozen raad zal nó de grenswijziging zitting nemen. De gemeenteraad van Veenendaal zal met twee leden worden uitgebreid en dus in het vervoiguit nëgfeitien per sonen bestaan. De kandidaatstelling voor de a.s. verkiezing is op dinsdag 1 september a.s. Voor de gemeente Scherpenzeel, welke ook per 1 januari a.s. groter wordt, zijn dezelfde maatregelen getroffen. Doordat de alarminstallatie ging werken hebben inbrekers, die in de nacht van dinsdag op woensdag een bezoek brachten aan de zuivelwinkel van de heer B. aan de Stationssingel, spoorslags de benen genomen. Alles ging zo overhaast in zijn werk, dat de dieven geen kans zagen iets mee te nemen. Op de terreinen aan de Nieuweweg, naast het vroegere café „De Bijenkorf" zal dinsdag 14 juli a.s. het gegons weer niet van de lucht zijn. Temidden van al dat gegons zullen ze weer aanwezig zijn: de bijenboeren en -handelaren, met hun gezichten verscholen achter een masker van horrengaas en een stevig rokende pijp. En niet te vergeten: de handelswaar, bijenvolken in kasten en korven, waar van er een groot aantal worden ver wacht. Een oude traditie zal dan weer voortleven, voor de buitenwacht, maar voor de ingewijden is het een ernstige zaak met een keuring en prijzen voor de beste kast met volk en bouw, voor de beste ronde korf met volk.en bouw en voor de beste boogkorf met volk en bouw. Deskundigen zullen dit alles beoor delen, te weten een jury bestaande uit de heren J. van Bemmel te Woerden, A. Blom te Rhenen en G. Schrijver te Veenendaal. In Zweden werd vorig jaar nog geëxperimenteerd met een vliegend televisiestation, het werd stratovision genoemd. Het zendstation bevond zich in een vliegtuig, dat op 6000 meter hoogte vloog en dat op die manier de zender een grote aktieradius gaf. Het bovenstaande is nu al geen nieuwtje meer, want de televisie is bezig de wereld in een snel tempo te veroveren. De mogelijkheden, die de televisie daarvoor biedt, zjjn enorm en de technici maken hiervan gretig gebruik. De mogelijkheden zijn het overdenken meer dan waard. Vraag mg niet hoe televisie werkt - ik bezit geen tech nische knobbel - maar dat zy zal bijdragen tot de verdere ontwikkeling van de wereld, nu en in de toekomst, is zelfs voor een leek duidelijk. Wie over televisie spreekt, denkt aan ontspanning. Begrijpelijk, want vooral op dit gebied slooft men zich uit. Maar zoals de radio ook voor andere doeleinden gebruikt kan worden en gebruikt wordt, zo is dit ook met de televisie het geval. Misschien zyn er voor de televisie nog meer mogelijkheden weggelegd dan er ooit voor de radio waren. Vooral Amerikaanse en Duitse technici houden zich bezig met belangryke proefnemingen op dit gebied, vooral ten opzichte van aanpassingen by het praktische leven. Het voorbeeld van opnamen bij genees kundige operaties is reeds bekend. Waar vroeger slechts enkele studenten aan wezig waren, bestaat nu de gelegenheid een groot aantal personen te laten mee kijken. Een nadeel is nog het zwart-witte beeld. Maar ook dit zal binnenkort wel verholpen worden, wanneer de kleuren televisie een feit geworden is. Reeds vorig jaar heeft men de Ham- burgse politie uitgerust met draagbare televisie-camera's, de z.g. micro-televisie. Zij worden gebruikt om bij misdaden en overvallen alle gegevens direct vast te leggen en door te geven aan de bevoegde instanties. Bovendien doen dergelijke micro-camera's, gemonteerd op politie wagens, uitstekend dienst bij relletjes en opstootjes. Het voornaamste verschil tussen micro- en ontspanningstelevisie is, dat bij de Op de grote industrietentoonsteüing in Moskou staat een gemotoriseerde muil ezel met 140 paardekrachten in zyn lichaam. De Chelyabinsk fabrieken heb ben deze machine voor vele doeleinden ontworpen. Zij kan niet alleen als trek ker, maar met hulpstukken ook dienst doen als bulldozer en voor het torsen van zware vrachten. VEENENDAAL ONTVING UTR. PROV. BRANDWEERBOND De Utrechtse Provinciale Brandweer- bond heeft gisteren haar algemene leden vergadering te Veenendaal gehouden. Om ongeveer tien uur werd de huis houdelijke vergadering geopend door de voorzitter van de Brandweerbond, de heer O. Norbruis. Na een vlotte afwer king van de agenda voor de huishoude lijke vergadering werd voor het gezel schap van ongeveer 35 personen in het bejaardencentrum aan de Tuinstraat een lezing gehouden over „Brandblussing en radioactiviteit". Het theoretische gedeelte van dit on derwerp werd behandeld door drs. J. B. Th. Aten, physicus bij het Medisch-Biolo- gisch Laboratorium RVO-TNO te Rijs wijk, terwijl dit onderwerp aan de prak tijk werd getoetst door dr. ir. M. J. Breu- ning, adviseur technische brandweer aangelegenheden van de gemeente Haar lemmermeer. Bij monde van de loco-burgemeester van Veenendaal, de heer Ant de Ruiter, werd het gezelschap daarna officieel na mens het gemeentebestuur van Veenen daal in hotel „De Korenbeurs" verwel komd. In dit hotel werd tevens gezamen lijk een warme lunch gebruikt, waarna 's middags een excursie werd gemaakt naar de SKF-kogellagerfabrieken te Vee nendaal, waar het gezelschap werd rond geleid door de directeur, de heer Jonker, die tevens een uiteenzetting gaf van wat in dit bedrijf wordt vervaardigd. INBREKERS OP PAD In de nacht vhn dinsdag op woensdag is er in Veenendaal op drie plaatsen in gebroken en tevens een rijwiel ont vreemd. Bij de fa. Budding aan de Stationssingel vingen de heren bot. Bij de families v. K. en R., eveneens aan de Stationssin gel, had men iets meer succes. Vermoe delijk met gebruikmaking van een valse sleutel heeft men kans gezien beide wo ningen binnen te komen. De buit bestond uit een klein geldsbedrag. In dezelfde nacht is er in de Jan Steen- 4aan een herenrywiel ontvreemd. Het rij wiel stond in de openlucht en is hoogst waarschijnlijk niet afgesloten geweest. Een dolgeworden koe, eigendom van een slager uit Veenendaal, is maandag middag in een weiland aan de Wagening- selaan door keurmeester C. van Ameron gen uit Veenendaal in één schot - van ongeveer vyftig meter afstand - doodge schoten. Met een takelwagen werd de koe daarna op een vrachtauto getakeld en naar het slachthuis gereden. De slager die het beest wilde vangen om te slachten kon het schuw en wild geworden dier niet te pakken krijgen. Omdat koeien in een dergelijke toestand niet schromen een mens aan te vallen, werd dit karwei te gevaarlijk en riep men de hulp in van keurmeester Van Amerongen. Deze betrad het weiland, legde, op een afstand van ongeveer vijftig meter van de koe gekomen, rustig aan en raakte het beest midden in de hersenen, waarna on middellijk de dood intrad. Met grote mes sen werd de koe vervolgens de hals af gesneden, om uit te bloeden, daar zij anders niet voor consumptie geschikt zou zijn. Een inmiddels te hulp geroepen takel wagen, takelde de koe op een vrachtauto die het „slachtoffer" naar het slachthuis reed. Naar de heer Van Amerongen ons mee deelde komt het wel meer voor dat ge meste ossen van schrik dol worden. De juiste kunst is het dan de dieren precies in de hersenen, die zich vlak onder de horens bevinden, te treffen omdat zij an ders een ieder die zich in hun omgeving waagt aanvallen. Het is voorgekomen dat een dolle koe, die men door een niet goed gericht schot, in het oog raakte, op zijn belager afstormde en hem bijna onder de voet liep. Keurmeester Van Amerongen, die meer dan 30 jaar lid is van de Veenendaalse schietvereniging „Prins Hendrik" bewees maandagmiddag nog eens terdege zijn reputatie als scherpschutter. Aan alle vier de poten gebonden, wordt de neergeschoten boe op de vrachtauto getakeld. GEMEENTEPERSONEEL HAD SNIPPERDAG Woensdag j.l. was het gemeentehuis in Renswoude gesloten. Het college van bur gemeester en wethouders en het perso neel met hun echtgenoten en verloofden, maakten deze dag namelijk het jaarlijkse uitstapje. De reis ging dit jaar onder ideale weersomstandigheden via Hilversum naar Aalsmeer, alwaar een bezoek werd ge bracht aan een bloemenveiling, terwijl vervolgens aan het Zandvoortsestraat de nodige vitaminen werden opgedaan. In Amsterdam volgde daarna nog een rond vaart, terwijl in deze stad tevens het diner werd gebruikt. Via Amersfoort arriveerde het gezel schap tenslotte weer in Renswoude en was een zeer interessante en geanimeer de reistocht besloten. GEZAMENLIJK CONCERT Zaterdagavond 20 juni a.s., zullen de muziekverenigingen Ons Genoegen uit Rhenen en Renswoude een gezamenlijk concert verzorgen op het kasteelplein te Renswoude. Tevens zal vooraf door beide korpsen nog een rondgang door het dorp worden gemaakt. PLASTIC. De Amerikaanse vaders en moeders is een nieu we schrik om hart geslagen: de plastic zak. Binnen een jaar zyn dertig kinderen gestikt tenge volge van zo'n onschuldig plas tic omhulsel, waarin voedings middelen enz. worden verkocht. De kindere blazen de zak op en slaan er mee op het hoofd, waar h(j met een knal uit elkaar barst. Het plastic wordt door de statische elektriciteit op de huid aangetrokken, dringt neusgaten en mond binnen en verhindert het kind het ademhalen. Binnen enkele seconden verliest het slachtoffer dan de kracht om de zak van het gezicht te trek ken. Het aantal gevallen van een dergelijke verstikkingsdood neemt zo onrustbarend toe, dat de Gezondheidsraad voornemens is de fabrikanten voor te schrij ven de zakken van een etiket te voorzien, waarop de ouders wordt aangeraden de zakken buiten bereik van kinderhan den te houden. KAUWGOM. In de Oekraï ne is een met prikkeldraad om geven stad, die een in alle on- derdelen getrouwe copy is van een Amerikaanse stad. Men spreekt er Amerikaans, men kauwt er op kauwgom, de auto's zijn Amerikaans, de films, de neonlichten, enz. Het is een opleidingscentrum voor mensen die met een geheime opdracht naar de Ver. Staten worden uit gezonden. SCHILDER. Het is een gou den t(jd voor de kunstschilders, dat wil zeggen voor enkelen van hen, zy die in de mode zijn. Hun schilderijen zyn reeds ver kocht voor ze worden tentoon gesteld en soms zelfs al voor ze zijn gemaakt. In dat geval kan zo'n beroemdheid dus alleen maar tentoonstellingen van zijn werk organiseren of laten or ganiseren met werken uit par ticulier bezit, waarbij zich het verschijnsel voordoet, dat de be zitters van particuliere verza melingen steeds minder geneigd zyn om werken voor tentoon stellingen af te staan. Dat is nog wel gelukt aan de Paryse schil der Terechkovitch, die in Lon den exposeert. Op zijn tentoon stelling is geen enkel werk te koop, alle schilderijen zijn af komstig van verzamelaars. GISTEREN. Veertig jaar ge leden kon men in de dagbladen lezen: „Arrestatie van een ze kere Landru, die ervan wordt verdacht verscheidene vrou wen te hebben laten verdwij nen." DIER „Ik heb alleen teleur stellingen ondervonden en mijn beesten zijn mijn enige troost", is een uitlating van onderwijze res Marie-Thérèse Ingloo te Roubaix, die zelfmoord heeft gepleegd omdat zij niet zonder haar 29 katten en 4 honden kon leven. Toen haar moeder nog leefde waren er 50 katten en 20 honden in huis, want beiden waren verzot op deze dieren. Maar de buren klaagden omdat ze 's nachts niet konden slapen en kregen tenslotte gedaan dat" mej. Ingloo voor de keus werd gesteld te verhuizen of haar dieren naar een asyl te bren gen. Tot geen van beide wilde zij besluiten, waarna de zaak bovengenoemd tragisch einde nam. VERVROEGDE DOOD. De toneelspeler Charles Moulin heeft gevraagd zijn dood in de eerste akte van „Le pain de Ju les" met een kwartier te ver vroegen met ingang van vol gende week omdat hij vanaf die tijd ook zal moeten sterven in de derde akte van „Jésus la caille" in een ander theater in Parijs. REGEN. Uit Tokio komt het volgende verrassende bericht: Drieëntwintig personen - waar onder achttien meisjes beneden de twintig - hebben gepoogd zelfmoord te plegen op dezelfde dag, omdat het die dag regende. Geen van hen is er in geslaagd, tengevolge van het snelle op treden van de medische dienst in Tokio. Op 5 april - ook een regendag - hadden vijfentwintig jongelieden ook reeds een der gelijke poging ondernomen, maar evenmin met succes. WIE ZEI DAT? „Hij die de waarheid spreekt zal niet aan een ziekte sterven. Hij zal zijn leven verkort zien door een man die in woede ontsteekt." (Djenghis Khan) Wethouder Lokhorst, die na de grens wijziging geen inwoner van Renswoude meer zal zijn, meende derhalve nu tevens afscheid te moeten nemen. Op voorstel van de burgemeester, die tevens optrad als reisleider (en soms als chauffeur), werd echter met algemene stemmen be sloten de heer Lokhorst en zijn echtge note te benoemen tot ereburgers van Renswoude, zodat zij ook volgend jaar weer van de partij zullen zijn. SCHOOLREIS VAN DE IRENESCHOOL De klassen vijf, zes en zeven van de Ireneschool hebben een prachtige reis gehad met ideaal reisweer. Vrijdagmorgen vroeg is men gestart met als voornaamste reisdoel: Zeeland. Heen ging het via Breda, waar een pracht van een speeltuin werd aan gedaan, het succesnummer van iedere schoolreis. Na Goes en Middelburg aangedaan te hebben, volgde een rond rit door Walcheren. In Westkapelle werd de vuurtoren en de zeewering eens van nabij bekeken. Via Domburg arriveerde men in het oude glorie ademende Veere. De garnalenvissers waren juist met rijke buit binnenge lopen. Van hieruit werd een boottocht naar de Deltawerken gemaakt. Het was voor de Amerongse bosjeugd een hele sensatie zo'n boottocht op de Zeeuwse wateren. Ook miniatuur- Walcheren werd natuurlijk nog even aangedaan. Als laatste pleisterplaats gold een knaap van een speeltuin in Den Bosch. Om half elf 's avonds kwam het einde van een bijzonder prettige dag. eerste soort de beelden per draad en bij de tweede draadloos worden overge bracht. In Amerika, Duitsland, Engeland en ook in ons land is men reeds geruime tijd bezig met proeven met micro-came ra's en met succes. Het zijn toestellen, niet veel groter dan een normaal foto apparaat, die de beelden opnemen op kleinbe-eldformaat en per draad door geven aan een projectiescherm. Eén der eerste mogelijkheden is reeds toegepast in Amerika, door de New York Savings Bank. Het bestaat in het opnemen van ter be taling aangeboden cheques. Terwijl vroe ger de cliënt lang moest wachten, al vorens een cheque werd uitbetaald, houdt de kassier hem nu voor een televisie apparaat. De afdeling boekhouding krijgt de cheque op het scherm te zien, kan oordelen of de handtekening goed is en zo direct tot betaling overgaan. Dezelfde bank gebruikt deze toestellen ook voor conferenties onder de beambten. Op dezelfde wijze hield in Amerika on langs een groot levensmiddelenbedrijf een bijeenkomst met 4500 vertegenwoor digers uit 15 steden. Elk bleef in zijn standplaats staan, terwijl de camera's de sprekers verfilmden zodat ze door ieder een gezien werden. In Amerika werd ook een groentevei ling gehouden in de huiskamer van de kopers. Op het televisiescherm zagen ze eerst het wagentje met de groenten voor rijden. Daarop verscheen de veilingklok op het beeldscherm. De wijzer wees de prijs aan en wie een bod wilde doen tele foneerde naar de veiling. Kwamen er geen aanbiedingen meer binnen dan werd de koop gesloten. In de staat Louisiana heeft men onlangs verscheidene boswachters vervangen door televisiecamera's. Op de brand wachttorens heeft men langzaam draai ende televisiecamera's gemonteerd, die de toppen der bomen bestrijken. Eén man controleert de schermen en bij het minste teken van brand kan hij alarm slaan. DE WERKPLAATS VAN DE TOEKOMST Toen in Engeland vorig jaar e?n grote fabriek een spoedbestelling kreeg voor enkele precisie-apparaten, had men niet genoeg technici beschikbaar om de be stelling tijdig uit te voeren. Toch was het materiaal op de gestelde datum af, dank zij televisie. Op de werkbanken der monteurs werd een televisiescherm ge plaatst. De ene man, die wist hoe het apparaat gemaakt moest worden, deed alles voor en de monteurs behoefden hem maar te volgen. De grote dag komt alweer nader Want zondag is de dag van vader Die vaak met spanning wordt verwacht Ook door pa zelf, naar ik zo dacht De kinderen zijn er al vroeg bij Verwennen pa met allerlei Hebben reeds vroeg pa's stoel versierd Want vaderdag wordt dan gevierd 's Morgens krijgt pa thee op bed Daarmee begint meestal de pret Een extra beschuitje nog daarbij De kinderen zijn ongelooflijk blij Voegen daarbij nog een extra zoen Zoals kinderen dat kunnen doen Want heel vroeg is er pret van binnen Voor vaderdag echt gaat beginnen Vaak, vóór de grote dag gaat komen Wordt moeder in de arm genomen Die de kinders steunt met goede raad Veel wordt dan zonder pa bepraat Zijn de kinders nog heel klein Oftewel baby's, zoals er velen zijn Dan is moeder de schakel, die verbindt Pa met het heel erg jonge kind Is pa soms aan 't gezin ontrukt En de stemming op die dag gedrukt Met een bloemetje bij pa's laatst portret Door kinderhanden neergezet Wordt pa die dag, naar moe beweert Door de kinderen posthuum geëerd J. M. dat de ontelbare pluisjes die de laatste dagen door Veenendaal en om geving zweefden, zaadjes van de moeras- andijvie zijn? dat dit een plant is die ongeveer een meter hoog wordt en voornamelijk voorkomt in moerassig terrein? dat deze zaadjes helemaal uit Fle voland, het nieuwe grondgebied in de IJselmeerpolder, komen? dat de noorderwind de zaadpluisjes als kleine parachuten landinwaarts stuwt? dat het verkeer dinsdagmorgen langer dan normaal voor de stoplichten in de Hoofdstraat heeft moeten wachten? dat dit oponthoud veroorzaakt werd door een lange fille auto's behorende bij een tocht voor ouden van dagen? dat vóór 1940 de opbrengst aan marktgelden in Veenendaal ongeveer 230,per jaar was? dat de opbrengst vorig jaar bijna 8000,— bedroeg? dat er elke dinsdag kooplui afge wezen moeten worden omdat er geen standplaats is? dat er tijdens de dinsdagmarkt ca. 80 kramen opgesteld zijn? dat hieronder kooplieden zijn uit Rotterdam, Apeldoorn, Haastrecht en Amsterdam? dat er firma's zijn die meer dan dertig jaar de Veenendaalse markt be zoeken? voor betere uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1