Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Julianaziekenhuis wordt 2 juli a*s* officieel geopend •meusoptiiir-' MULDER 1 RENSWOUDE Slot Avondvierdaagse bracht duizenden mensen op de been Nederlanders gaan oefenen in Frankrijk „De Erven" brengt meest moderne wijze van verkopen in praktijk AMERONGEN 33e jaargang WOENSDAG 24 JUNI 1959 Nr. 50 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Commissaris van de Koningin komt naar Veenendaal Veel voorbereidend werk Nieuws uit de omgeving Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Enorme drukte in het centrum Wegkolonne van 110 km lengte Zelfbediening en zelfkeuze Een zomers Idee vakantie plannen Perfecte organisatie Uitreiking insignes Wandelsport groeit La Courtine is ideaal terrein Wat nu weer Denk om Colorado kever FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: VV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VAL 1 EI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Donderdag 2 juli a.s., 's middags om half vier zal de Commissaris van de Koningin in de provincie Utrecht, het Julianaziekenhuis aan de Cuneraweg officieel openen. Tot de genodigden behoren o.m. vertegenwoordigers van het Departement van Volks gezondheid, afgevaardigden van het ziekenhuiswezen, verschillende Veenendaalse autoriteiten en enkele voltallige gemeenteraden. Na de receptie wordt het gezelschap in de gelegenheid gesteld het ziekenhuis te bezichtigen. Om ook de bevolking kennis te laten maken met het nieuwe ziekenhuis wordt er van 6 tot en met 10 juli a.s. een bezichtigingsweek gehouden. De juiste organisatie hiervan zal nog nader bekend gemaakt worden. Hoewel bü velen de gedachte op zal komen dat deze officiële opening rijkelijk laat geschiedt, is zulks, naar de geneesheer-directeur van het ziekenhuis, dr N. Rodenburg, ons meedeelde geenszins het geval. Het tijdsbestek dat er ligt tussen het gereedkomen van een ziekenhuis en de opening is in de ziekenhuiswereld gemiddeld een half jaar. Deze officiële opening betekent een kroon op een jarenlange arbeid om Vee nendaal een eigen ziekenhuis te geven. Het begon in 1950, bij de komst van dr Rodenburg, die de leiding kreeg over het toenmalige ziekenhuis. Dr. Rodenburg toog onmiddellijk aan het werk. Voor zover mogelijk werden in „de oude kast" verbeteringen aange bracht maar het was en bleef een on volwaardig ziekenhuis. Er moest wat an ders komen en het idee van een nieuw ziekenhuis was geboren. De geneesheer directeur verzamelde lectuur over zie- kenhuisbouw, ging eens kijken bij andere nieuwe ziekenhuizen, bestudeerde al deze gegevens en sloeg aan het tekenen. In grote lijnen verrees toen het huidige Ju lianaziekenhuis op papier. Vanzelfspre kend heeft de architect, de heer J. Steens- ma uit Vlaardingen het plan later archi tectonisch en bouwkundig verder ont worpen. Het grondplan werd begin 1955 aan de specialisten voorgelegd met het verzoek er hun oordeel over te geven. GEEN KLEINIGHEID Het van te voren indelen van een zie kenhuis is geen peulenschilletje. Er moet voldaan worden aan geneeskundige, ver pleegkundige en economische eisen en zelfs een leek begrijpt wel dat hiervan een grondige studie gemaakt moet wor den. Wanneer men nu het ziekenhuis gaat bouwen en men voldoet op logische wijze aan de gestelde eisen dan komt men van zelf ook tot de logische indeling van het gebouw. Hierbij onderscheidt men zeer duidelijk het zogenaamde beddenhuis, waar de pa tiënten verpleegd worden, en het behan- delhuis waar da patiënten behandeld worden. Daarnaast zijn er ruimten voor beheer en administratie, poliklinieken, economische en technische afdelingen en tenslotte ruimten voor onderwijs en huis vesting. Wanneer de indeling dus, na onderling overleg, tot stand gekomen is, volgt auto matische de juiste architectuur zoals dat bij het Julianaziekenhuis het geval is. In dit ziekenhuis zijn het behandelhuis en alle andere ruimten zo groot gepland, dat deze nu al voldoende zijn voor ver dere uitbreiding. GESCHIEDENIS Het bespreken van het grondplan met specialisten, verplegend personeel en als laatste de econoom, die ieder natuurlijk een eigen visie hebben, heeft heel wat tijd gekost. Met allerlei omstandigheden moest rekening worden gehouden. Om geen enkel risico te lopen werd de geschiedenis van de ziekenhuisbouw be studeerd. Van schilderijen en beschrijvin gen is bekend dat men omstreeks 1500 beschikte over één ziekenzaal die tevens dienst deed als onderzoek en behandel ruimte. In de loop der jaren werden er steeds stukken bijgebouwd omdat door diverse ontdekkingen zich steeds meer uit breidde. Pas eind 19e eeuw is men over gegaan tot centrale bouw. Het belangrijkste element is het bed denhuis, dat is opgebouwd uit verpleeg- BARNEVELD De eigenaar van een Barnevelds café, die vorige week een tweedehands wagentje kocht, kreeg kort daarop bericht, dat hij een eerste prijs gewonnen had in een prijsvraag van een drankenfabriek. Deze prijs, een gloed nieuwe auto, Ford Taunus Combi ter waarde van 8.400,— werd woensdag of ficieel overgedragen. De tweedehands wagen zal nu wel gedoemd zijn te ver dwijnen. SOEST Een dame, behorende bij een reisgezelschap dat in hotel Eemland di neerde, ging even naar het toilet om zich wat op te gaan knappen. Ze deed haar drie ringen af bij het handen wassen. Teruggekeerd in de zaal dacht zij eens klaps aan de ringen, echter te laat want die waren inmiddels verdwenen. Alle aanwezigen ongeveer vijfhonderd per sonen, zijn, overigens zonder resultaat, door de politie gefouilleerd. BENNEKOM Het toenemend verkeer vormt ook voor Bennekom een probleem. De Dorpsstraat die vrijwel al het ver keer te verwerken krijgt is veel te smal, terwijl het beruchte spoorlijntje voor lopig nog niet zal verdwijnen. Men over weegt nu het doorgaand verkeer om het dorp heen te leiden. EDE De Amsterdamse Bank N.V. heeft aan de Telefoonweg een woning aangekocht met de bedoeling er een bankgebouw te stichten. Voorlopig is er een houten noodgebouw geplaatst waarin tijdelijk de kantoren worden onderge bracht. Het terrein rondom het ziekenhuis is, behalve geschikt te zijn voor latere uit breiding, ook een prachtige recreatie voor patiënten. Men heeft al verschillende malen be zoek ontvangen van andere ziekenhuizen die willen gaan bouwen en zich dan in Veenendaal komen oriënteren. Ook scho len en verenigingen maken excursies door het gebouw. Het Julianaziekenhuis mag zich in een gunstig oordeel van anderen verheugen en de Veenendaalse bevolking, voorzover die nog geen kennis met dit moderne ziekenhuis heeft gemaakt, zal dit binnen kort met eigen ogen kunnen aanschou wen. BRAND IN HOOIBERG Zondagmiddag omstreeks vijf uur is er brand uitgebroken in een hooiberg bij de heer Van S. aan de Zuiderkade. Het vuur, dat snel om zich heen greep, werd bestreden door de brandweer uit Ede, die echter niet kon voorkomen dat twee hooibergen en een in aanbouw zijnde schuur een prooi der vlammen werden. Naar de oorzaak van de brand wordt door de politie een onderzoek ingesteld. GELD UIT TAS GESTOLEN Deze week heeft een inwoonster van Veenendaal bij de politie aangifte ge daan van een diefstal van 350,De benadeelde had haar tas, tijdens een bezoek aan een winkel, onder de toon bank gezet. In verband hiermede is een dame uit Rhenen in arrest gesteld. AGENDA RAADSVERGADERING Op donderdagavond, 25 juni a.s. hoopt de gemeenteraad van Renswoude in openbare vergadering bijeen te komen in het gemeentehuis. De agenda vermeldt onder meer de volgende punten: Huurvaststelling voor enkele woning complexen, ontheffing hondenbelasting, vaststelling van de salarissen voor het gemeentepersoneel, vaststelling van ver schillende begrotingswijzigingen en de bepaling van de zienswijze met betrek king tot eventuele toevoeging van de ge meente Scherpenzeel aan de provincie Utrecht. Laatstgenoemd punt houdt ver band met een van het College van Ge deputeerde Staten van Utrecht ontvan gen verzoek om de mening van de raad te mogen vernemen met betrekking tot deze kwestie, zulks vanwege de door de minister aan de Tweede Kamer gedane toezegging om terzake alsnog een nader onderzoek in te stellen. Auto's, motoren, fietsen, bromfietsen en duizenden mensen, groot en klein, jong en oud, dit beeld vertoonde zaterdagmiddag het centrum van Veenendaal. De hoofdschotel van deze gezellige drukte vormden al degenen die de binnenkomst van het Avondvierdaagse-leger stonden af te wachten. Bovendien waren er vele vakantie gangers die uit de omliggende vakantie-centra hun inkopen kwamen doen en door trekkende toeristen, waaronder buitenlanders, die hun reis onderbroken om winkels te kjjken en de wandelaars te zien binnenkomen. Ook de Industrielaan en de om geving van de SKF waar familieleden en bekenden de tippelaars bloemen kwamen aanbieden, stonden in het middelpunt der belangstelling. Een stralende zon en een heerlijke temperatuur verhoogden de feestelijke stemming, die er ieder jaar weer bij het einde van de Avondvierdaagse te vinden is. DEN HAAG Nergens in ons kleine landje heeft ons leger de beschikking over een militair oefenterrein, dat voldoet aan alle voorwaarden. Tankoefeningen en grote manoeuvres, die de werkelijkheid benaderen, moeten daarom gehouden worden op Nato-velden ergens in een land, dat wel beschikt over een goeddeels onbewoond en uitgestrekt terrein waarover tanks en gemechaniseerde eenheden kunnen oprukken zonder tegenstand te ondervinden van een met officiële papieren gewapende .vijand'. In de voorafgaande jaren hebben onze militairen veelvuldig gebruik gemaakt van het uitgestrekte Duitse kamp Sennelager, doch nu dat niet meer ter beschikking van de Nederlanders zal worden gesteld, heeft de legerleiding uit moeten zien naar een andere mogelijkheid om een groot aantal manschappen tegelijkertijd met elkaar te laten oefenen. Een opname van de operatiekamer in het Julianaziekenhuis. Zowel de operatie tafel als de lamp zijn volgens de nieuwste vindingen op dit gebied uitgevoerd. eenheden. Deze bestaan uit ziekenver trekken met bij- en nevenvertrekken. Om enig idee te krijgen wat er zoal van tevoren tot in de finesses uitgekiend moest worden dient het voorbeeld van de loopwegen. Men heeft er naar ge streefd deze zo kort mogelijk te houden, waarbij de eis gesteld werd dat ze elkaar niet mochten kruisen. Zelfs bij een even tuele uitbreiding is hiermede al rekening gehouden. VOLLEDIG IN WERKING Sinds eind vorig jaar zijn alle patiënten overgebracht naar het nieuwe ziekenhuis. Het oude gebouw, dat ontegenzeggelijk goede diensten heeft bewezen, is opge knapt en ingericht voor leerlingverpleeg sters. GEEN VOORRANG VERLEEND Op de voorrangskruising Prins Bern- hardlaan-Buurtlaan verleende vrijdag een automobilist geen voorrang aan een wielrijder. Laatstgenoemde werd aangereden, maar kwam er zonder verwondingen af. Er ontstond alleen materiële schade. POLITIE BLUSTE BRAND De Veenendaalse politie heeft vrij dag vijfmaal over een begin van brand aan de Slaperdijk en langs de spoor lijn geblust. Gezien het aantal ver moedt men te doen te hebben met jeugdige personen die opzettelijk het kurkdroge gras aansteken. Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal De vanouds bekende Veenendaalse zaak „De Erven" gelegen aan de Hoogstraat, is, wat de verkoop betreft, een voor Vee nendaal unieke weg ingeslagen. Na een grondige interieur-verbouwing is deze firma door toepassing van zelfbediening en zelfkeuze, er toe overgegaan de meest moderne wijze van verkopen in de prak tijk te brengen, een experiment dat on getwijfeld volkomen zal slagen. J.l. don derdag heeft het publiek voor de eerste maal hiermee kennis kunnen maken. De belangstelling voor deze her-opening was bijzonder groot, hetgeen mede tot uit drukking kwam door het groot aantal bloemstukken dat het nieuwe interieur sierde. Het eerste wat bij het binnentreden opvalt is het ontbreken van de „traditio nele" toonbanken. Op een centraal punt staat slechts een kassa opgesteld waar de gekochte goederen betaald worden. Langs de zijwanden zijn zigzags-gewijze moderne uitstalkasten opgesteld die een keur van artikelen te zien geven. Prach tig uitgevoerde rekken tonen eveneens een uitgebreide en moderne collectie artikelen. Door toepassing van diverse kleuren en een overvloed aan licht is het geheel een frisse en aangenaam aandoende ruimte geworden. Vlak bij de ingang is een spe ciale hoek ingericht voor positiekleding iret een smaakvolle paskamer. Ook de afdeling mantels is volledig gemoderni seerd. Deze zelfbediening en zelfkeuze maakt het mogelijk dat de cliëntèle zelf het ge wenste artikel kunnen uitzoeken, daarbij eventueel geassisteerd door ervaren ver koopsters. Met deze vorm van verkopen in de textielbranche is „De Erven" één der eerste middenstandszaken in Neder land. Grote warenhuizen hebben dit sy steem al eerder ingevoerd, maar bijvoor beeld de middenstandszaken in Rotter dam kennen deze wijze van verkopen nog niet. Het voordeel van de zelfbedie ning en zelfkeuze is, dat de klant direct met de goederen in contact komt en dat de zaak zelf van een statische in een dynamische omgezet is. Opnieuw is bewezen dat de Veenen daalse zakenwereld met zijn tijd meegaat en niet bang is te pionieren. De laatste dag was wel een van de mooiste van de gehele Avondvierdaagse. Precies op tijd werd er gestart en fris en vrolijk vertrokken de wandelaars via Veenendaal-zuid naar de bossen van Prattenburg. Vandaar ging het ever de provinciale weg naar hotel „La Montagne", waar de grote rust gehouden werd. Op dit punt kwam tot uitdrukking, hoe zuiver de or ganisatoren de afstand en tijd berekend hadden, want vrijwel gelijktijdig kwamen zowel de senioren als de junioren bij het hotel aan. Het was een prachtig gezicht de groe pen als een kleurig lint vanaf de berg te zien komen. Omdat het tijdschema nog precies klopte, konden de diverse groe pen toen reeds opgesteld worden om het laatste gedeelte van de route, dat door het centrum van Veenendaal voerde, af te leggen. Zonder enige moeilijkheid en in vol maakte volgorde ve-'rok het wandellcger om zich, vitt de Gififeraweg en de Brln- kersteeg naar de Groeneveldselaan te be geven, waar de muziekkorpsen stonden opgesteld om de wandelaars op het laat ste deel van de tocht te vergezellen. Hier begon ook de „bloemenregen". Vrijwel iedere wandelaar kreeg van familie, be kenden of van het bedrijf waarvan de wandelgroep deel uitmaakte, een bouquet bloemen aangeboden als attentie voor de bijna volbrachte sportprestatie. Getooid met deze bloemenschat en voorafgegaan door opgewekte muziek be gon men aan de laatste kilometers. Op weg, via de Valleistraat, Prins Bernhard- laan, Hoogstraat en Hoofdstraat naar de finish, werd, naarmate men het centrum naderde, de belangstelling van het pu bliek steeds groter. Rijen dik stonden de mensen langs de route opgesteld om de moedige wande laars een onvergetelijke binnenkomst te bezorgen. Aan de finish, op het terrein aan de Sandbrinkstraat, sprak vóór de uitreiking van de insignes, burgemeester Bakker de wandelaars toe. Hij wenste de kranige lopers geluk met de volbrachte prestatie en was tevens van mening dat Veenen daal en omgeving op wandelsportgebied een woordje meespreekt. Burgem. Bakker bracht verder dank aan alle instanties en personen die met hart en ziel hebben meegewerkt om deze Avondvierdaagse te doen slagen. Dit had o.m. betrekking op de Veenendaalse mu ziekkorpsen „Caecilia" en het Tamboer en Pijperkorps en daarnaast de zeer ge waardeerde medewerking van twee drum bands uit Rhenen en Eist. Het onafscheidelijke Rode Kruis en de evenmin onmisbare EHBO, die met het warme weer menige blaar hebben ge prikt, alsmede de Veenendaalse VVV- afdeling werden ook woorden van lof toegezwaaid. Een bijzonder woord van dank wilde burgemeester gaarne richten aan het adres van de regelingscommissie, bestaan de uit de heren Bolderman, De Bas, Breekveld en Den Doelder, die dagen en zelfs ook nachten gewerkt hebben om dit sportevenement een goed verloop te doen hebben, zij het dan in de onmisbare samenwerking met de Veenendaalse po litie. Laatstgenoemde was, zoals burge meester Bakker zei, niet in de bloemen hulde die de regelingscommissie ten deel viel, gekend, maar had deze hulde zeker dubbel en dwars verdiend. Vervolgens nodigde burgemeester Bak ker, die wegens de slechte geluidsinstal latie moeilijk te verstaan was, nog enkele deelnemers uit op het platform te komen. In de eerste plaats had dit betrekking op de heer Viegen. die met zijn 66 jaren voor de 13e maal de Avondvierdaagse heeft meegelopen en in juli a.s. voor de 11e keer aan de Vierdaagse in Nijmegen gaat deelnemen. Ook de heer Harrink uit Amerongen werd zijn 15e medaille persoonlijk met een toepasselijk woord overhandigd. Een grote worst met bloemen versierd viel ten deel aan het hondje Ollie B. Bommel van de Trekvogeltjes uit Over berg. Het was de zesde keer dat het nondje aan de Avondvierdaagse in Vee nendaal deelnam. Tot slot sprak burgemeester Bakker zijn vreugde uit over het feit, dat de lief hebberij voor de wandelsport in Veenen daal steeds groter wordt. Niet alleen waren er meer deelnemers dan vorig jaar, maar er komen ook steeds nieuwe wandelgroepen bij. Spreker dacht hierbij aan SSS, een jeugdvereniging die vorig jaar werd opgericht en toen 12 leden tel de. Thans nam zij aan de Avondvierdaag se deel met 73 leden. Tevens was hij ver heugd over de deelname van de BB die het, volgens burgemeester Bakker, voor de eerste keer lang niet slecht gedaan had. Met vele sportervaringen, bloemen en een insigne rijker gingen de wandelaars, die vier avonden lang eensgezind hun sport beoefenden, huiswaarts. Het was een waardig slot van een sportieve Avondvierdaagse. Uiteindelijk heeft men een oplossing gevonden in het verre Frankrijk. Meer dan duizend kilometer verwijderd van de Nederlandse grens ligt daar in het depar tement Haute Vienne het militaire kamp „La Courtine", dat voldoende operatie ruimte biedt aan een grote, met tanks uitgeruste eenheid. Om beurten zullen gedurende de zomermaanden groepen van zes- en drieduizend Nederlandse sol daten daar gedurende een periode van drie weken gaan oefenen. De eerste groep zal daar op 4 juli aankomen. Het terrein van La Courtine is ideaal voor het houden van manouvres. Het is een gebied waar ver in het verleden vul kanen moeten hebben gewerkt en waarin bossen, rotspartijen, beken en moerassen in overvloed aanwezig zijn. Het eigenlij ke oefenveld is vijftien bij negen kilo meter groot, doch het is mogelijk marsen en oefeningen te houden over een totale afstand van vijftig kilometer. Het zal nu eindelijk mogelijk zijn, dat de artillerie met scherp kan schieten en dat de tanks naar volle vermogen hun bewegelijkheid uitbuiten. OVER DE WEG Even belangrijk en uniek en misschien LEERLINGEN IRENESCHOOL KREGEN TUINFEEST AANGEBODEN Vrijdag j.l. werd de lreneschool door mevrouw Von Ilsemann uitgenodigd op een tuinfeest. Dit naar aanleiding van het jaarlijks weerkerende contact van de school met het bekende dierenasyl „De Hasenberg", en tevens voor de blijken van belangstelling der leerlin gen tijdens de ziekte van mevrouw Van Ilsemann. Zij sprak de kinderen toe en wees er ten overvloede nog eens op, dat wij mensen de plicht hebben het dier te beschermen. In dit verband zei zij, er zo vaak door geschokt te zijn, dat nog zovelen „zich Christen noerpende" mensen, niet beseffen, dat ook de dieren schepselen Gods zijn. Zij zei het verder erg op prijs te stellen, dat schoolkinderen zo vaak zwerfdieren en vogels bij haar in het asyl brengen. Hierna werd het kasteel bezichtigd, waarbij de kinderen deskundig werden voorgelicht. De prachtige zalen en kamers met hun unieke verzameling schilderijen, fami lieportretten, serviesgoed, wapens, go belins, meubels enz. waren voor de leerlingen een openbaring. Vooral zij die in de hoogste klassen zitten her kenden vele dingen uit de geschiede nislessen en ze genoten zichtbaar van deze aanschouwelijke les. Na de rond leiding volgde er een traktatie en kon den de leerlingen zich amuseren op de grote gazons. Nadat er enige foto's ge maakt waren, behoorde ook deze heer lijke middag tot het verleden. Opgewekt leggen de Avondvierdaagse-lopers het laatste gedeelte van de route door het centrum van Veenendaal af. De publieke belangstelling was byzonder groot. H. J. E., schipper te Eek en Wiel, was aan de Brinklanderweg te Ederveen bij zijn schoonouders op bezoek geweest, doch toen hij het erf weer per bromfiets wilde verlaten, zwenkte hij zo kort voor een op de Brinklanderweg naderende per sonenauto heen, dat de bestuurder daar van moest remmen, de berm in schoof en over een sloot heen tegen een boom tot stilstand kwam. Ik dacht dat ik er nog makkelijk voorheen kon, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantongerecht en dat ge loof ik eigenlijk nog, maar ja, de weg was door opvriezing glad en daardoor slipte de auto al toen hij maar iets af remde. Wat normaal misschien kan, kan bij een glad wegdek heel vaak niet en daarmede dient terdege rekening gehou den te worden, zo oordeelde het gerecht. Eis 25,- of 10 dagen, vonnis 20,- of 8 dagen. Op autowegen - aangegeven door een rond blauw bord met een witte auto mag men niet stilstaan of keren, want deze handelingen kunnen voor het andere verkeer teveel gevaar opleveren. J. N., hoofd-assistent te Eindhoven, had het ondervonden toen hij onlangs met zijn personenauto op rijksweg 24 bij Ede toch gekeerd was. Er volgde een flinke botsing, die heel wat materiele schade opleverde. Verdachte gaf het vrijdag voor het Wa geningse kantongerecht toe. Hij was te ver gereden en wilde weer terug, maar tijdens de draaimanouvre was een an dere auto genaderd, die hij door een bocht in de weg te laat had opgemerkt. Het blauwe bord had N. overigens niet zien staan. Hij wist dus niet, dat hij zich op een snelweg bevond. De officier eiste 60.of 24 d., waar op N. clementie vroeg daar zijn auto bij de aanrijding zo beschadigd was, dat hij hem voor de sloop had moeten verkopen. Rechter v. d. Brand vonniste echter conform. Onlangs kwamen op de Rijn twee sche pen, de Alberta van schipper H. J. D. uit Doornenburg en de Sylvia van schip per J. S. met elkaar in aanvaring. Beide schippers zouden een fout gemaakt heb ben, doch S. liet vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht verstek gaan. Schipper D. kwam wel, helemaal op de bromfiets uit het Duitse Roergebied, waar zijn boot zich op dat moment be vond en hij beweerde, dat de schuld ge heel bij schipper S. van de Sylvia had gelegen. Die was zo plotseling dwars op zijn vaarroute gezwenkt, dat er geen stoppen meer aan was. Daar schipper S. niet verschenen was om zich te verdedigen en ook al omdat het proces-verbaal uitwees dat er veel voor de redenering van schipper D. te zeggen viel, werd hij ontslagen van rechtsvervolging. De bromfietstocht naar Wageningen was dus toch niet tever geefs geweest. Op de Edeseweg te Bennekom werd de afgelopen winter H. K., landbouwkundig assistent te Bennekom bekeurd omdat hij zonder licht fietste. Er lag sneeuw op de weg, dus waar schijnlijk is de dynamo even geslipt, even tevoren en later deed de lamp het name lijk weer wel, verdedigde verdachte zich vrijdag voor het kantongerecht te Wage ningen. Geen wonder, stemde rechter v. d. Brand in, want het aandrijf wieltje van de dynamo was versleten. Waarom hebt u dat niet laten vernieuwen? Ik dacht dat hij nog wel een tijdje meeging en zo was het goedkoper, be kende K. 'k Ben bang, dat het u nu nog heel wat duurder komt te staan, vreesde de rechter. U wist, dat de lamp niet brand de, waarom bent u dan toch door blijven rijden? Ik had geen tijd om te gaan lopen. Ik moest naar les in Ede, legde verdachte uit. De officier, mr. Leusink, zag geen aan leiding beneden het gebruikelijke bedrag voor een dergelijke overtreding te gaan en eiste ƒ7.50 f 3 d. voor het voor- en 5.of 2 d. voor het achterlicht. Rech ter v. d. Brands vonnis luidde conform. Twee jongelui, A. J., slagersknecht en P. Th. G., fabrieksarbeider, beiden uit Renkum, verschenen vrijdag voor het Wagenings kantongerecht omdat zij geen gevolg hadden gegeven aan een bevel van de politie om door te lopen. Op een zaterdagnacht, omstreeks half een, was er namelijk voor een café aan de Dorps straat een relletje ontstaan. Er was on dermeer een ruit ingeslagen - daar werd G. aanvankelijk van verdacht, doch het bewijs viel niet te leveren - en dat trok ondanks het late uur nog zoveel mensen, dat de politie wat ruim baan moest ma ken. Beide knapen hadden zich echter niet aan de bevelen gestoord en waren wat lastig geworden. Zij verweerden zich met de opmerking, dat ze juist de andere kant op moesten dan waarheen de politie hen wilde hebben. Ze hadden eigenlijk allang thuis moeten zijn en daarom hadden ze tegen een omweg bezwaar gemaakt. Het kostte hun ieder 25.of 10 d., want een bevel van de politie dient zon der meer uitgevoerd te worden. Er komen de laatste tijd teveel klachten over het optreden van jongelui, vond de rechter. nog veel leerzamer dan de eigenlijke ma noeuvres is de reis naar La Courtine. De duizenden soldaten zullen door de eigen aan- en afvoertroepen naar Frank rijk worden gebracht. Het enige ma teriaal, dat per trein vertrekt, zijn de tanks. Nog nooit tevoren is men, waar ook in West-Europa, in staat geweest eert der gelijk enorm transport over de weg ook in vredestijd in de praktijk te beoefenen. In Frankrijk heeft men dergelijke oefe ningen altijd al op papier uitgewerkt en men is daar nu dolblij, dat men eindelijk ook eens de praktijk kan waarnemen. De duizend vrachtwagens, die voor het vervoer nodig zijn, zullen de reis maken in drie vier dagen. Volgens de plannen moet per dag tien uren worden gereden om de duizend kilometer tussen het uit gangspunt Oirschot en La Courtine te overbruggen. De totale lengte van de stoet zal ongeveer 110 kilometer zijn en deze kolonne zal Frankrijk doorkruisen op een moment, dat alle wegen in be slag zijn genomen door duizenden toeris ten. Om verkeersopstoppingen te vermijden heeft men de wagens ingedeeld in groe pen van vijf en twintig, die met een on derlinge tussenruimte van vijf minuten zullen rijden. Na vijf van deze kleine kolonnes volgt een ruimte van een kwar tier. Al met al zal het passeren van de gehele eenheid minstens vijf uren vergen. Het lijkt een vreemde gewaarwording om als eerste in La Courtine aan te ko men en vijf uren later nog Nederlandse wagens te zien arriveren. HOLLANDSE KEUKEN Onderweg en gedurende de drie we ken van het verblijf in La Courtine zul len de soldaten hun eigen Nederlandse voedsel krijgen voorgeschoteld. Ieder weet wat dit door onze soldaten bijzon der op prijs wordt gesteld. Het eten zal in Frankrijk worden ge- (Zie verder pagina 2) Een 48-jarige Canadese boerin heeft verleden week donderdag haar 27ste kind ter wereld gebracht. Moeder en zoon maken het goed. Ter hoogte van Nemoero op het eiland Hokkaido zijn verleden week tien Japan se vissers verdronken, doordat hun boot zonk. Het vaartuig is vermoedelijk te zwaar beladen geweest. Te Jackson zijn een 15-jarig meisje en haar 12-jarig broertje aangehouden, die het bed van hun slapende ouders met benzine hadden overgoten en in brand gestoken. Zij vonden hen ,te streng' Volgens gegevens van het Centr. Bur. v. d. Statistiek werden in de eerste drie maanden van dit jaar in de Ned. hotels bijna 343.000 overnachtingen van buiten landse gasten geregistreerd. Te pas en te onpas wordt er in de Ver. Staten gecollecteerd. Zelfs 's nachts wordt er met de bussen gerammeld. In Dallas werden er vorig jaar 657 collectes gehouden. De filmster Brigitte Bardot weegt precies 50 kilo. Haar leven heeft zij ver zekerd voor 65 miljoen, oftewel meer dan één miljoen per kilo. Om nieuwe incidenten te voorkomen heeft de Parijse politie opdracht gekregen op vrijdag-, zaterdag- en zondagavonden het gehele quartier Saint-Germain-des- Prees te controleren. Het Londens gemeentebstuur heeft voorlopig toestemming gegeven voor de bouw van een dertig miljoen gulden kos tend hotel van 27 verdiepingen in de chicste boulevard van Londen. Met behulp van een elektronisch •brein, kan thans een bezoek van drie honderd pagina's in de tijd van een uur ^n Brailleschrift worden omgezet. De be- .diener van het apparaat behoeft geen kennis van blindenschrift te hebben. Nogmaals wijst de Plantenziekten- kundige Dienst er nadrukkelijk op, dat een ieder verplicht is de Coloradokever zo goed mogelijk te bestrijden. Op vele plaatsen hebben de larven van deze kever de grootte van een tarwekorrel bereikt, hetgeen het gun stigste tijdstip is voor een bespuiting met één van de in het eerste Colorado- keverbericht genoemde middelen. Oude larven zijn minder gevoelig voor be strijdingsmiddelen, terwijl bij een te late bespuiting een aantal larven reeds in de grond kan zijn verdwenen om zich te verpoppen. Wordt bij controle een dergelijke toestand op een aardappelveld aange troffen, dan wordt dit beschouwd als een niet voldaan hebben aan de wet- teiyke verplichting de Coloradokever zo goed mogelijk te bestrijden; met alle gevolgen daarvan voor de betrok ken teler. Tijdens de warme dagen in deze maand hebben veel kevers zich over grote afstanden verplaatst, waardoor ook in gebieden waar de kever voor heen niet werd waargenomen, thans de uiterste waakzaamheid is geboden en scherpe controle zal worden uitge oefend. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN KC6KEWIJK 1fc7 .TEL-SOOO-VEEfENOAAL Gevolmachtigde van dc Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1