de zonnige RANG CDIEPEVEEN RANG dems/utpmnf vaademstetaag. Cocos Deurmatten r dit is Wel of niet kerkbouw subsidiëren Doel van streekwerkplaats wordt nu reeds in praktijk gebracht KOREAN RHENEN ELST AMERONGEN RENSWOUDE LEERSUM Morgenavond raadsvergadering Gemeenteraad staat voor belangrijke vraag: B. en W. staan er afwijzend tegenover Gereformeerden doen beroep op gemeente bij bouw van nieuwe kerk HONDERDJARIGE WERD GEHULDIGD Lofwaardige medewerking van bedrijfsleven Concerten feestweek „Caecilia" Spartanen collecteren voor 55-jarig „Caecilia' Een kern vormen SPECIALE AANBIEDING VOOR SPOTPRIJZEN STERKE GEVLOCHTEN MAT *U MAAT MAAT f 2.98 I 4.89 WONINGINRICHTING Marktberichten de verschrikkelijke Ook in Rhenen en omgeving moeten elke dag de koeien worden gemolken Zomerconcerten in Amerongen Voetballen voor Rhenense oudjes Avondvierdaagse lopers ingehaald Prima Luiers Nederlanders gaan oefenen in Frankrijk op een mogelijke wettelijke regeling, waarvan op dit ogenblik nog niet be kend is hoe deze zal gaan luiden. Inwil liging van een verzoek om subsidie op dit moment zou ten opzichte van andere kerkgenootschappen consequenties kun nen meebrengen, die bij een mogelijk tot standkomen van een wettelijke regeling voor die andere kerkgenootschappen niet meer zouden kunnen worden gereali seerd. Dit zou, nog steeds naar de mening van b. en w., tot grote onbillijkheden in de praktijk kunnen leiden. In januari van dit jaar heeft de kerkeraad van de Gereformeerde Kerk de gemeente verzocht om een tegemoetkoming in de bouwkosten van het nieuwe kerkgebouw op de hoek Kerkewyk/Dennenlaan, met de bouw waarvan in middels een aanvang werd gemaakt. Burgemeester en wethouders van Veenendaal hebben thans hun standpunt in deze ter kennis gebracht van de gemeenteraad in een uitvoerig prae-advies, dat de raad in de vergadering van morgenavond te behandelen krygt. B. en w. staan afwijzend tegenover het verzoek, maar de uiteindelyke beslissing is aan de gemeenteraad. En deze beslissing zal niet allleen in dit incidentele geval van buitengewoon veel belang zijn. Immers de raad zal morgenavond zijn standpunt inzake de subsidiëring van kerkbouw bepalen, daar men gevoegelijk kan aannemen dat de raad zich in eventuele volgende gevallen zal richten op zijn beslissing om trent dit verzoek. Nogmaals: voor een plaats als Veenendaal, met zijn vele en zich steeds uitbreidende kerkgenootschappen, een zeer belangrijke beslissing. In Veenendaal'*is een dergelijke aan vraag om subsidie een novum, maar het probleem subsidiering kerkbouw is niet van gisteren of eergisteren. Reeds in de vorige eeuw - in 1887 - werd deze vraag opgeworpen en waren er vóór- en tegen standers. Een uitdrukkelijk verbod of ver plichting tot subsidiering ontbreken en reeds in de twintiger jaren werden in verschillende gemeenten voornamelijk in Brabant en Limburg subsidies voor kerk bouw e.d. verleend. Niet alleen voor R.K.- kerkgebouwen, want de Gereformeerde kerk ontving in die jaren reeds 6000, van de gemeente Tilburg voor de bouw van een kerklokaal. Nijmegen gaf subsidie in 1953, maar Gereputeerde Staten van Gelderland keurden het besluit niet goed, omdat: a. er geen gemeentebelang mee gemoeid was en: b. omdat de lastenverzwaring met het oog op het begrotingstekort niet ver antwoord was. In hoogste instantie dacht de Kroon (de Koningin) er anders over, omdat deze susidiering niet in strijd was met de wet en dat het belang van de gemeente Nij megen wel terdege bij de bouw van een in de stadsuitbreiding passend kerkge bouw betrokken was. WETTELIJKE REGELING OP KOMST Het vraagstuk van de subsidiering kerk bouw nam daarna zo'n omvang aan, dat de minister besloot een commissie in te stellen, de zgn. commissie-Sassen. Het rapport van deze commissie komt hierop neer, dat de kerkgenootschappen een wettelijke aanspraak zullen krijgen op rijkssubsidie voor kerkenbouw tot 25 °/o van de wettelijke stichtingskosten. De Gereformeerde kerk geeft de gronden, welke deze commissie aanvoert, in zijn verzoek weer. Een wetsvoorstel ter zake is evenwel nog niet ingediend, maar het is mogelijk - zo schrijven b. en w. - dat ter eniger tijd een wettelijke regeling is te ver wachten. Tot zolang zullen echter de gemeenten de verzoeken van kerkgenootschappen kunnen verwachten. EREDIENST EN OFFER De gemeente Veenendaal wordt er thans mee geconfronteerd en b. en w. staan er zonder voorbehoud afwijzend tegenover. Het college is het eens met hen, die zeggen, dat de overheid ruim baan moet laten voor beleving van de eigen verantwoordelijkheid door de bur gers. Ook al erkent men de noodzakelijk heid van een bepaalde werkzaamheid - en dat geldt zeker voor de kerk, zeg gen b. en w. verder - dan is daarmee nog niet uitgemaakt dat subsidie gewenst is. Bovendien is overheidsbemoeiing onge wenst gezien de geheel eigen aard van de eredienst en wat daartoe behoort. Deze eigen aard maakt gronden, waarop over heidssteun voor andere activiteiten, als cultuur, volksgezondheid enz., nog zou den kunnen worden verdedigd, ondeug delijk waar het om kerkbouw gaat. De eredienst is immers een dienst, die vrijwillig verricht moet worden, een dienst uit liefde en in dit verband wordt veelal gewezen op het element van het offer, dat volgens de Heilige Schrift en de belijdenis tot de dienst des Heren be hoort. De Savornin Lohman reeds stelde in 1855: de kerk van Christus mag zelfs niet voor een deel leven op kosten van haar tegenstanders. En ook thans nog wordt als een zeer groot bezwaar tegen het verstrekken door de gemeente van sub sidie voor kerkbouw aangevoerd, dat op deze wijze - door tussenkomst van de overheid - de van de gehele burgerij verkregen gelden worden besteed voor de oprichting van die gebouwen, waar voor een deel van de burgers geen finan ciële verantwoordelijkheid zou willen en naar diepste overtuiging soms ook niet zou mogen dragen. CONSEQUENTIES Tenslotte naast deze principiële over wegingen de praktische kant. Het is vol gens b. en w. ongewenst vooruit te lopen D.S.-HARMONIE BRACHT SERENADE Onder zeer grote belangstelling heeft de Koninklijke Scheepjeswol harmonie gisteravond een serenade gebracht aan Veenendaals oudste inwoner, Gerrit Die- péveen, die op deze dag zjjn honderdste verjaardag vierde. Deze openbare huldi ging zal de krasse oude baas ongetwijfeld zeer op prijs gesteld hebben. De viering van deze niet alledaagse verjaardag begon 's morgens al toen in de vergaderzaal van het Ned. Herv. Rust huis enkele plaatselijke predikanten een toespraak hielden. De vergaderzaal was voor deze gelegenheid versierd met bloe men en linten. In de loop van de dag maakten zeer velen van de gelegenheid om de heer Diepeveen te feliciteren gebruik. Een de putatie van de D. S. van Schuppen, het bedrijf waar de jarige lange tijd werk zaam geweest is, bood de heer Diepeveen een prachtige bloemenmand aan. Verder ontving hij van familieleden en bekenden vele geschenken. Ook burgemeester Bak ker, vergezeld van zijn echtgenote en wethouder Van Kuyk, brachten 's mid dags een bezoek aan de 100-jarige. Tot slot werd 's avonds door de D.S.- harmonie een serenade gebracht voor het Rusthuis. De foto van het Koninklijk Gezin, die dit jaar ten bate van het Prins Bernhard- fonds en het Provinciaal Anjerfonds Utrecht zal worden verkocht. Beide fondsen doen veel ter stimulering van het culturele leven in Nederland. (Foto M. C. Meyboom) Zonder enig officieel vertoon is eind maart in alle stilte een begin gemaakt met de bouw van de werkplaats voor minder-validen Zuid-Oost-Utrecht aan de Zuivelstraat in Veenendaal. Slechts insiders weten hoeveel er vergaderd en gedebatteerd is, alvorens dit werk een aanvang kon nemen. Dank zjj de voortvarendheid van de wet houder voor volkshuisvesting, sociale zaken en financiën, de heer C. N. van Kuyk, kreeg men eind vorig jaar bericht dat de financiering geslaagd was. Vanaf dat tijd stip konden de reeds lang bestaande plannen tot stichting van een dergelijke werk plaats worden gerealiseerd. De streekwerkplaats hoopt men begin volgend jaar in bedrijf te kunnen stellen en het doel ervan: lichamelijk of geestelijk gehandicapten geschikt te maken voor het vrije bedrijf, in praktijk te gaan brengen. Onder de ener gieke leiding van de directeur van de werkplaats, de heer Evers, zyn echter nu al de eerste schreden op het „omscholings"-pad gezet. Deze vlotte gang van zaken is niet in het minst te danken aan de volledige medewerking die het bestuur van de werkplaats van de diverse bedrijven mocht ondervinden. De samenwerking die het uiteindelijke doel heeft de minder-validen, indien mogelijk, weer op te laten nemen in het normale arbeidsproces, belooft veel goeds voor óe toekomst. De concerten die in het kader van de „Caecilia"-feestweek op het feestterrein aan de Sandbrinkstraat gegeven zijn, mochten zich in een grote belangstelling van het publiek verheugen Ook de ver makelijkheden zijn een trekpleister voor velen. Hedenavond concerteert de harmonie vereniging „Kunst na Arbeid" uit Ingen. Dit concert zal plaats vinden bij de Huishoudschool. Het programma ver meldt: Jubelklangen, Ernst Uebel; Atilla Ca price, Verdi; Coralen; Cornelia ouverture F. Scheri; Neerladia ouverture, A. M. v. Leest; Aliette ouverture Delbecq; Lotus bloemen wals, Ollsen-Delbecq; Simmen- tal, mars. Donderdagavond is er een concert op het Davidsplein door de muziekvereni ging „Caecilia" uit Scherpenzeel. Pro gramma: Amicitia Soloderensis, mars, Walter Schild; Carpe Diem, ouverture, S. P. van Leeuwen; Les Saltimbanques, ouverture, Ganne-Mellema; Donau-Wellen, wals, J. Ivanovici; Strauss Herinneringen, arr. H. Lureman; Suite Heroque, H. Altink; Vieux Camarades, arr. E. Larue. GESLAAGD Onze plaatsgenote mej. D. Prette slaagde voor hét j.l. maandag te Utrecht gehouden examen voor chiro- podiste, uitgaande van de bedrijfsraad tot behartiging en bevordering der voetverzorging. Donderdagavond: vidsplein. Gecollt Zandstraat, Will straat, Leinweber De per 15 mei j.l. aangestelde directeur van de streekwerkplaats, de heer Evers, is geen onbekende op dit terrein. Jarenlang is hij hoofdambtenaar voor Sociale Arbeid in Arnhem geweest, in welke functie hij belast was met de lei ding van een werkplaats, een naai kamer en andere G.S.W.-objecten. Éénmaal in Veenendaal ging de heer Evers niet rustig zitten wachten op het tijdstip dat het gebouw klaar zou zijn, integendeel, vrijwel direct zocht hij con tact met het bedrijfsleven en zette daar zijn plannen uiteen. In vier weken tijds leverde deze be sprekingen al resultaat op. Bij de ijzer industrie v/h G. H. van Leeuwen aan de Schoolstraat konden vijf minder-validen te werk gesteld worden, binnenkort ge volgd door een aantal bij de Ritmeester sigarenfabrieken. Deze mensen werken geheel afzonderlijk van het andere per soneel en worden voor dit werk naar de geldende normen beloond. Deze plaatsing is in eerste instantie bedoeld om vast een start te hebben, maar in de tweede - en even belangrijke - plaats om een soort kern op te bouwen die later hun opgedane ervaring in de streekwerkplaats ten voorbeeld moet stellen. DEZE AANBIEDING GELDT ZOLANG DE VOOR RAAD STREKT HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 VEENENDAAL BEDRIJFSLEVEN ONMISBAAR Wil de streekwerkplaats volledig aan zijn doel beantwoorden, dan is het be drijfsleven hierbij vanzelfsprekend on misbaar. Zij is het toch die de werk-op- drachten moet verstrekken om de minder- valide langzamerhand geschikt te maken voor het vrije bedrijf. De op de werkplaats te werk gestelde personen zijn net als op ieder ander be drijf verplicht op tijd te komen, hebben een 48-urige werkweek en ontvangen een door het ministerie vastgesteld uurloon, zodat zij in staat gesteld worden in eigen onderhoud te voorzien. De bedrijven die het werk verstrekken betalen dezelfde prijzen, die ze er anders in eigen bedrijf voor uit moeten geven. Behalve de noodzakelijke werktuigen, die altijd te pas komen, betrekt de werk plaats de machines waarmee het werk verricht moet worden van het bedrijf dat de opdracht geeft. Economisch gezien is deze uitbesteding van werk vrij kostbaar. Het kost natuurlijk de nodige tijd aan transport, terwijl geschoolde krachten het object vlugger uit zouden voeren. Het is juist het sociale aspect dat hier bij overheerst. Uitgaande van de gedachte dat ieder mens recht op arbeid heeft, wil men de minder-valide, die het in het maatschappelijk leven evenwel al moei lijk heeft, scholen en her-scholen voor het vrije bedrijf. Voor laatstgenoemde sector mag het echter geen concurrentie vormen. Hoe meer bedrijven werk leveren, des te beter is dit voor de werkplaats. Door de grote verscheidenheid wordt de min der-valide dan met allerlei soort werk in aanraking gebracht en kan men na be paalde tijd gaan selecteren. Het hoofd motief is en blijft de man t.z.t. naar het vrije bedrijf over te hevelen. VIJF GEMEENTEN De vijf deelnemende gemeenten die de exploitatie garanderen zijn: Rhenen, Leersum, Amerongen Renswoude en Vee nendaal. Minder-validen uit deze ge meenten komen dus voor plaatsing op de streekwerkplaats in aanmerking. De weg van de revalidatie - terugkeer tot valide in het vrije bedrijf - is niet altijd gemakkelijk. De leiding van de streekwerkplaats zal, behalve de werk verschaffing, vaak ook langs psycholo gische weg zijn doel moeten trachten te bereiken. De nu reeds ondervonden medewerking Van het bedrijfsleven en de stuwende kracht van de leiding vormen wel een bewijs, dat er voor de groep minder- validen uit genoemde gemeenten al het mogelijke wordt gedaan hen een volwaar dige plaats in de maatschappij te geven. In verschillende wijken van Veenen daal is reeds gecollecteerd ten bate van de Veenendaalse harmonie „Caecilia", die deze week zijn 5J*Jarig bestaan viert met o.a. een muziekfestival. Tot de collectanten behoren o.m. leder, van de gymnastiekvereniging „Sparta", die zich vrijwillig voor dit doel beschik baar hebben gesteld. Er wordt iedere avond in een bepaalde wijk gecollecteerd, terwijl in het centrum van deze wijk ifein tevens een concert wordt gegeven. Hieronder volgen de wijken waar van hedenavond tot a.s. zaterdag wordt ge concerteerd en gecollecteerd. Hedenavond: concert op het plein voor de Chr. Huishoudschool. Gecollecteerd wordt op de Stationssingel, Eikenlaan, Lindenlaan, Acacialaan, Populierenlaan, Kastanjelaan, Kanaalweg, Kerkewijk van Burgemeester J. H. van Schuppenbrug tot spoorlijn, Parallelweg, Zuivelstraat en Pelikaanstraat. concert op het Da- :teerd wordt in de minastraat, Juliana- raat, Gortstraat, Ro- zenstr., Davidsstraat, Davidsplein, Mun- nikenweg, Panhuisj Rozenstraat, Gladio- lenstraat en Dahliastraat. Vrijdagavond: concert van de harmonie der Kon. Scheepj^swolfabrieken op de Markt. Gecollecteerd wordt op de Markt, Hoofdstraat, Hoogstraat, Markt en Ker kewijk tot aan de Burgemeester J. H. v. Schuppenbrug. Zaterdagmiddag: 'concert vai^ het Chr. Tamboers- en Pijperkorps „Prins Bern- hard" op het Boslaanpleip. Gecollecteerd wordt in de Dennenlaan, ,-Groenelaan, La- rikslaan, Boslaan, Middellaan, Cederlaan, Spoorlaan, Kerkewijk vanaf de spoorlijn, Bergweg, P. H. van Rijnstraat, Van Lim burg Stirumstraat en Patrimoniumlaan. Zaterdagavond: concert op hetDr. Slot. de Bruïneplein. Gecollecteerd wordt op de Westersingel, Mr. Heemskerkstraat, Dr. de Visserstraat Dr. Colijnstraat, Mr. Dr. Schokkingstraat, W. C. Beeremans- straat, Klaas Kat-, tstraat, De Sav. Loh- manstraat, Talmasiraat, Keucheniusstraat Groen van Prinsterferstraat, Jan v Goyen- straat, Govert Flinckstraat, Ferd. Bol straat, G. de Lairessestraat, Aart de Gel derstraat, Adr. van Ostadelaan, Jac. van Ruysdaelstraat, M. Hobbemastraat, Frans Halslaan, Jan Vermeerstraat, Jan Steen laan, P. Potterstraat, Gerard Doustraat en Rembrandtlaan. Er wordt op straat gecollecteerd en ook langs de huizen en winkels. Eiermarkt: aanvoer 116.000 stuks. Prij zen van 10,— tot 10,75 voor de grote eieren en van 6,50 tot 9,50 voor de kleine eieren. Alles per 100 stuks. Handel matig. Biggenmarkt: aanvoer 70 stuks. Prijzen van 50,tot 68,— per stuk. Handel traag. FRAAIE BEKER VOOR RESERVE- POLITIE Vorige week zaterdag heeft de reserve- politie van Veenendaal in Amersfoort deelgenomen aan de Reservistenmars. De wandelaars behaalden een zesde prijs, bestaande uit een prachtige beker. GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer W. de Kleu- ver, slaagde dezer dagen voor het in Delft gehouden examen Werktuigbouw kundig Ingenieur. „SPARTA" DIK IN DE PRIJZEN OP KRINGPARADE TE WEESP Prachtige successen boekte de Vee nendaalse gymnastiekvereniging „Spar ta" j.l. zaterdag te Weesp, ondanks de zeer koude en harde wind, die het wed- strijdturnen zeer moeilijk maakte. Niettemin kwam „Sparta" met een groot aantal prijzjen van de bovenste rang naar huis. De wedstrijden werden gehouden op de Kringparade te Weesp, uitgaande van de Stichtse Turnkring van het Kon. Ned. Gymnastiekver- bond. Er waren middsig- en a vond wedstrij den. In de middaguren traden de adspi- ranten op en 's avonds vertoonden de dames en heren hun werk. Over mid dag en avond behaalde „Sparta" het hoogst algemene gemiddelde. Het meest in de smaak viel wel de trainingsoefening van de meisjes, zo wel wat opzet als uitvoering betreft een prachtig stuk werk. De meisjes kregen het hoogste aantal punten, n.l. 18 en een ereprijs! Het hoogste aantal voor alle onderdelen te behalen punten was 20. De verdere prijzen van „Sparta": jongens, brugoeferiing, le prijs met 16.2 punt; dames, baloefening, 2e prijs met 15.2 punt (door de harde wind was deze oefening technisch niet feilloos uit voerbaar); heren, tafelspringen, le prijs met 17.2 punt; dames, paardspringen, le prijs met 17.4 punt. Beide laatste springnummers van de dames en heren berden buitengewoon goed afgewerkt. GESLAAGD De heer H. G. J. van Roekei, wonende te Ede, ambtenaar op de gemeentesecre tarie van Veenendaal, slaagde gisteren voor het te Den Haag gehouden examen gemeente-administratie I. C.H. HOUDT LEDENVERGADERING Ter voorbereiding van de a.s. verkie zing van de gemeenteraad zullen de be sturen van de kiesverenigingen van Stichts- Gelders-Veenendaal op maandag 13 juli a.s. 's avonds om 8 uur in hotel „De Korenbeurs" in gecombineerde ver gadering bijeenkomen. In deze vergade ring zal de kandidatenlijst worden samen gesteld. (22) Slechts een ogenblik aarzelt Aram, dan trekt hij zijn zwaard en stormt met een luide kreet op de vechtenden in. Het is zijn bedoeling, de krijger, die het zwaar te verantwoorden heeft, te ontzetten. Reeds heeft hij zijn zwaard opgeheven om een der bandieten neer te slaan, als een andere aanvaller zich als een rollend rotsblok tegen hem aanwerpt. Door de onver wachte schok verliest Aram het evenwicht. Hij strui kelt en in zijn val treft Aram's zwaard de krijger, die zonder een kik te geven, naast hem neerstort. Nog voordat Aram overeind kan komen, krijgt hij van achter een hevige klap op zijn hoofd. Hij voelt een stekende pijn wordt alles zwart wegtuimelt in een door zijn rechterschouder en dan voor zijn ogen en het is alsof hij diepe, bodemloze punt. (Wordt vervolgd) Elke dag moeten de koeien twee keer worden gemolken. Als dit goed gebeurt, dan komt dit zowel de kwantiteit als de kwaliteit van de melk ten goede. Het laatste laat zich thans meer gelden dan vroeger, daar de meeste melk naar kwali teit wordt uitbetaald. Om op de grote betekenis van het goed melken de aandacht te vestigen organi seerde de commissie „Streekbelangen Zuid-Ooost-Utrecht", waarvan Rhenens burgemeester voorzitter is, in de afge lopen jaren een groot aantal cursussen in handmelken. Vorige zomer deden 78 kandidaten examen waarvan 71 het diplo ma behaalden. Ook werden er een aantal wedstrijden in handmelken gehouden. Hierna organiseerde genoemde commissie een (jrietal voormelkerscursussen. Er is in ttfet algemeen, maar vooral in deze streek een groot tekort aan voormelkers. In de afgelopen weken deden op de be drijven van de heiren W. de Jong te Rhe nen, A. van Ginkel te Overberg en H. van Manen te Renswoude 13 kandidaten examen met de volgende uitslag: Heren: A. van Maanen, Renswoude 191V2 pnt.; E. Blauwendraad, Overberg I86V2 pnt.; J. Rauw, Rhenen 1841/s pnt.; H. Henken, Rhenen 183 pnt.; M. v. Gin kel, Renswoude 180 pnt.; K. van Ginkel, Overberg 180 pnt.; C. van Oostenbrugge, Renswoude 177V2 pnt.; H. Hardeman, Rhenen 176'/2 pnt.; A. Gaasbeek, Rens woude 175 pnt. Dames: mej. Rina van Dijk, Rhenen 189 punten. Drie kandidaten werden afgewe zen. Het behalen van dit diploma houdt in, dat men geschikt wordt geacht om les te geven in handmelken. Ook werden in de afgelopen weken op de bovengenoemde bedrijven examens gehouden van vier cursussen handmel ken. De volgende kandidaten behaalden het diploma: Heren: A. van Ginkel, Overberg 175V2 pnt.; W. de Jong, Rhenen 175 pnt.; J. Gerrits, Rhenen 173 pnt.; H. Vonk, Vee nendaal 169j/2 pnt.; J. van Laar, Rhenen 169 pnt.; A. van Dijk, Rhenen I68V2 pnt.; G. van Ginkel, Rhenen I65V2 pnt.; R. Hoogeweg, Renswoude 165 pnt.; B. van Maanen, Renswoude 164 pnt. Dames: mej. Alie v. d. Scheur, Rhenen 178 pnt.; mej. Marietje Budding, Rhenen 177V2 pnt.; mej. Maartje Hoonhorst, Over berg 176 pnt. Vier kandidaten werden af gewezen. Komende herfst zal een cursus in ma chinaal melken beginnen, waarvoor men zich thans al op kan geven bij de assis tenten van de landbouwvoorlichtings- dienst in deze streek. ces-verbaal volgen. Het nut van de be strijding in verband met de export van agrarische produkten mag wel als alge meen bekend worden geacht. Let dus in het belang van u zelf en anderen op de aardappelteelt. Niet zo bekend als bovenstaande is de distelbestrijding, voor de prov. Utrecht een provinciale verordening. Hierin is bepaald dat de gebruikers, of bij het ont breken daarvan, de eigenaar van gronden, verplicht zijn deze te zuiveren van distels voordat deze tof bloei komen. Met distels begroeide percelen vormen een besmet tingshaard voor de omliggende percelen, die reeds van distels zijn gezuiverd. Ook op dit algemeen belang dient dus gelet te worden. Deze zomer worden er in de Amerongse Sint-Andrieskerk enkele concerten ge geven, waarbij men in de eerste plaats het mooie orgel kan beluisteren. Daar naast wordt medewerking verleend door enkele zangsolisten. Het programma ver meldt veel bekende werken, die ook vaak via de radio te horen zijn. Veel mooier is het echter deze muziek in werkelijk heid te beluisteren en zelf actief mee te werken, door met begeleiding van het orgel gezamenlijk te zingen. Aan het eerste concert, dat 29 juni a.s. gegeven wordt, werkt mee een groot koor uit Utrecht en Driebergen o.l.v. de be kende koordirigent J. Meischke, de so praan mevrouw Kuipéri-Bronk te Leer sum en de organist C. van Walsum. Uitgevoerd worden o.a. werken van Bach, Handel, Schubert en Jan Zwart. Donderdagavond om 7 uur wordt op het gemeentelijk sportterrein „Candia" een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de beide plaatselijke verenigingen, ten bate van de reiskas van de ouden van dagen. De drumband „Rhenen" zal het sportieve gebeuren opluisteren met een mars door de gemeente. RHENENS GEMEENTERAAD KOMT BIJEEN De gemeenteraad van Rhenen komt dinsdagavond om 8 uur in openbare zitting ten gemeentehuize bijeen. Het voornaamste punt is ongetwijfeld het voorstel van burgemeester en wethou ders om samen met de gemeenten Wa- geningen en Renkum een gemeenschap pelijke regeling aan te gaan ter zake van voorlichting en vreemdelingen verkeer. Daarnaast staan nog vijftien andere punten op de agenda, waaronder de be noeming van een onderwijzer, aan- en verkoop van grond en wijziging garantie bouwlening nieuw wijkgebouw en ver hoging subsidie voor de vereniging „Ziekenzorg". De wandelvereniging „De Rijnkanters" die aan de Avondvierdaagse in Veenendal heeft deelgenomen, marcheerde zaterdag avond voorafgegaan door het tamboer korps van de muziekvereniging „Cres cendo", Eist binnen. De 31 tippelaars, met hun bloemen, zagen er nog opgewekt en fris uit. Ook in Veenendaal heeft het tamboer korps van „Crescendo" de wandelaars begeleid. In twee groepen heeft „De Rijn kanters" aan de Avondvierdaagse in Vee nendaal deelgenomen, waarvan geen der deelnemers is uitgevallen. WINKELSTAND UITGEBREID De firma G. Breeschoten heeft een flinke uitbreiding aan haar zaak gegeven, door aan het huidige pand aan de Molen straat een grote bedrijfsruimte bij te bouwen. Behalve een grote expositieruimte voor meubels enz. bevat het aangebouwde ge deelte ook een werkplaats en garage. De woonruimte hierboven is eveneens ge ïnstalleerd als toónkamer. Vrijdagmiddag j.l. vond de her-opening plaats, waarbij het niet aan bloemen en felicitaties ontbrak. COLORADOKEVER- EN DISTEL BESTRIJDING Het secretariaat van het landbouwschap te Amerongen verzoekt ons het volgende mede te delen. Nu praktisch overal de aardappelen weer boven de grond staan en de loon ontwikkeling snel toeneemt, is ook de tijd weer aangebroken om aandacht te schenken aan de bestrijding van de colo radokever. Het betreffende besluit van 1953 is nog steeds onveranderd van kracht en legt iedere gebruiker van een terrein de verplichtingen op, de zich daarop be vindende coloradokevers zo goed moge lijk te bestrijden. Onder kevers wordt mede verstaan de eieren, larven en pop pen van de kevers. Bij gebleken onvol doende naleving van dit besluit kan pro- GOED CONCERT VAN ONS GENOEGEN Zaterdagavond j.l. verzorgden de mu ziekverenigingen Ons Genoegen uit Rhe nen en Renswoude een gezamenlijk con cert op het kasteelplein te Renswoude onder leiding van de dirigent de heer P. Hoolhorst uit Rhenen. Beide verenigingen maakten vooraf een rondgang door het dorp en dit bijzonder grote gezelschap trok vanzelfsprekend de de nodige belangstelling. Dit was helaas niet het geval met het concert, dat het in hoofdzaak moest hebben van de ru moerige jeugd. Deze wel uiterst geringe belangstelling van het publiek is speciaal voor de organisatoren teleurstellend, te meer daar de weersomstandigheden ideaal waren en juist het kasteelplein voor een dergelijk evenement zeer ge schikt is. Het concert, dat op vlotte en vaardige wijze werd uitgevoerd, bestond uit de volgende marsen en ouvertures. Avanti, Divama-mars, San Remo, Ma noeuvre-mars (met drumband), Nationaal Embleem, Lustspiel ouverture, Le che valier du Temple, Fantaisie sur Lapperda Maritana en Wienerpraterleben. De beschermheer van de Renswoudense vereniging Jonker J. K. Taets van Amerongen hield vooraf nog een korte toespraak, speciaal bestemd voor de mu zikanten van beide verenigingen. AANRIJDING MET MATERIëLE SCHADE Donderdagavond vond op de Oude Holleweg onder Renswoude een aan rijding plaats, waarbij twee auto's be hoorlijk werden beschadigd. De landbouwer L. reed met zijn jeep in de richting van het dorp en kwam daarbij in een bocht teveel op het lin ker weggedeelte. Een personenauto, af komstig uit Barneveld, die met een behoorlijke snelheid uit de andere richting naderde, werd telaat opge merkt en een botóing was daarop on vermijdelijk. Persoonlijke ongelukken deden zich gelukkig niet voor, de auto's werden echter zwaar beschadigd en moesten door een kraanwagen worden wegge sleept. De rijkspolitie van de post Rens woude stelde ter plaatse een onder zoek in. NA VECHTPARTIJ DE CEL IN Zondagavond j.l. vond in Renswoude in het café „De Zwaan" een vechtpartij plaats, waarbij verschillende personen diverse verwondingen opliepen. De Gebr. B. uit Veenendaal, die blijk baar al enige sterke drank hadden ge nuttigd, vervoegden zich bij genoemd café en begonnen reeds spoedig kracht dadig op te treden. Er ontwikkelde zich daarop een algemeen gevecht, waarbij diverse personen werden verwond, onder wie zich ook de eigenaar van het café bevond, die had getracht een vechtpartij te voorkomen. Bovendien werd aan het meubilair de nodige schade toegebracht. Toen de politie arriveerde waren de Veenendalers echter al weer per auto vertrokken. Zij werden echter in de loop van de nacht van hun bed gelicht en in verzekerde bewaring gesteld. Dit muisje zal voor hen ongetwijfeld nog wel een staartje krijgen. DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK van zeer bekend merk iets vuil van 1.50 nu voor 1.15 MANUFACTUREN BEDDENaLEWKANTEN VEENENDflfil GORTSTR.39 TElEf. 2321 KIND HARDHANDIG GESLAGEN „Ik zal het kind de volgende keer weer slaan, al moest ik haar uit de hel halen!" had de 69-jarige inwoonster van Leer sum H. S.-O. tijdens het vooronderzoek van haar mishandelingszaak beweerd. Misschien was ze van deze al te boude voorspelling wat geschrokken, althans op de zitting van de Utrechtse politierechter, waar haar zaak maandag werd berecht! kwam ze niet opdagen. Uit de behandeling en het verhoor van de getuigen bleek, dat ze kwaad was ge worden toen de 9-jarige Chr. de G. met verdachtes kleinkinderen een beetje bal dadig was omgesprongen. De oude vrouw diende het meisje een harde klap toe. Het trof wel heel ongelukkig, want het kind was een hartpatiënt je, dat er door deze klap naar aan toe was geweest. „Bijzonder minderwaardig" noemde de politierechter het optreden van mevrouw S. Hij vond een geldboete van 75,— plus twee weken voorwaardelijk als door de officier van justitie geëist, beslist te wei nig voor deze affaire. Het werd vier da gen onvoorwaardelijke gevangenisstraf. (Vervolg van pagina 1) kocht maar door eigen veldkeukens wor den klaargemaakt. Alleen het typische Hollandse beleg, muisjes en vlokken, dat vrijwel nergens anders te krijgen is, zal uit Nederland worden gehaald. Tijdens deze oefening zal voor het eerst de veld keuken in volle werking zijn onder om standigheden zoals die ook tijdens een oorlog kunnen voorkomen. Op alle mogelijke manieren heeft men getracht voor de soldaten, die naar Frankrijk gaan, een zekere ontspanning te waarborgen. Niet dat zij in de watten zullen worden gelegd, zoals een kapitein het uitdrukte, maar een leger, dat in de vreemde een zekere ontbering moet doorstaan, heeft een enorme behoefte aan afleiding. Het is gedurende de tweede wereldoorlog duidelijk gebleken, dat de Welfare-dienst een uitzonderlijke steun is voor de opschroevj^g van dat uiterst belangrijke element, dat men „moreel" noemt. Men verwacht dat heel wat jongens, ondernemend als zij zijn, hun vertier in de dorpen in de omgeving zullen zoeken. Een belangrijk gedeelte van hun (ver hoogde) soldij zal daarom in Franse munt worden uitbetaald. Daarnaast zal door de Welfare-dienst ieder weekend een cabaretavond worden georganiseerd, waartoe enkele grote Nederlandse artis- ten naar La Courtine worden overgevlo gen. GOED ONDERKOMEN De Nederlandse militairen zullen, wan neer het plan van de oefening dat niet vereist, niet in tenten of in het, veld slapen. Op La Courtine staat nog een aan tal Franse kazarnes. die door de Franse genie weer geheel zijn opgeknapt. Zij hebben een capaciteit van ruim 12.000 man, zodat de groepen van zes- en drie duizend Nederlanders ruimte genoeg hebben. Voor eventuele zieken of gewon den is een compleet hospitaal aanwezig, terwijl voor noodgevallen een helikopter gereed staat, die een ernstig zieke sol daat naar het nabij gelegen vliegveld kan vervoeren. Van daaruit kan hij ver der worden getransporteerd naar Neder land. De Nederlanders zullen beslist gen re den tot klagen hebben. Niet alleen de onderkomens, maar ook het klimaat, dat uitstekend is, werken aan het slagen mee. Toch zal het beslist geen plezierreisje worden want er moet hard, heel hard zelfs worden gewerkt. Op het programma staan oefeningen in aanval en verdedi ging voor grote en kleine eenheden, ge- schutsoefeningen en een finale waarin alle mogelijkheden van het terrein wor den benut - een gezamenlijke opmars over een afstand van 50 kilometer. 1

De Vallei | 1959 | | pagina 2