Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken ONZE JARIGE PRINS Helft van de raadsleden - anders dan B* enW*- vóór subsidie kerkbouw Wist U... Leidsche Wolspinnerij herdenkt 25-jarig bestaan WAAR IS DE VALLEI-RIKS? 33e jaargang VRIJDAG 2f JUNI 1959 Nr. 51 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Bouwstop hotel „De Korenbeurs'' niet verontrustend Renteloos voorschot Meningen verdeeld 1000 per zitplaats! Kerken in verval Duister Lawaai van cirkelzagen Puttenzuiger gaat „prcefstomen" Feestelijkheden in Veenendaal en Lcii n Groeiend bedrijf Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Stemmen staakten h7'90 Waarde 7,50 AS 398560 Het gedenkwaardige jaar 1936 Z.K.H. Prins Bernhard viert a.s maandag zijn 48ste verjaardag Geen voorrang verleend Stedelijk muziekkorps concerteert RENSWOUDE ELST Fiets verdween in de Rijn Spaar de banken OVERBERG „School met de Bijbel" was een dagje uit BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 5S3427 Redactie: XV. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Het principiële standpunt van de gemeenteraad van Veenendaal inzake het wel of niet subsidiëren van kerkbouw is in de vergadering van gisterenavond niet tot uitdrukking gekomen. Over dit ingewikkelde vraagstuk werd lang en breed - en uiterst serieus - gediscussieerd en gedebatteerd en uiteindelyk kwam het op een stemming aan, waarby de stemmen staakten. Het prae-advies dat burgemeester en wethouders hadden uitgebracht, naar aanleiding van het verzoek van de Gereformeerde kerk om subsidie in de kosten van de bouw van de nieuwe kerk op de hoek Kerkewyk-Dennenlaan, luidde afwijzend. Met dit prae-advies konden zich verenigen: de gehele fractie van de P.v.d.A. en S.G.P. en uiteraard de beide wethouders. Tegen dit prae-advies en dus vóór subsidie kerkbouw verklaarden zich de rest van de C.H. en de A.R. en de ver tegenwoordigers van V.V.D. en K.V.P., acht tegen acht stemmen dus, zodat burgemeester A. Bakker moest mededelen, dat het voorstel in de volgende raads vergadering weer in stemming zal komen. Dan heeft het meer kans van slagen, aangezien in die vergadering de C.H. zal zyn gecompleteerd met het nieuwe lid, de heer C. van Genderen, over wiens geloofsbrief gisteravond werd beslist en tot wiens toelating werd besloten. Over het bewuste prae-advies van b. en w. menen wij in ons jongste vrij- dagnuxnmer voldoende te hebben ge schreven. In het kort zij nog vermeld, dat het college zijn afwijzing grondde op twee redenen, een principiële en een praktische. Wat het eerste betreft werd gewezen op het karakter van de kerk, een liefdedienst, die niet mag steunen op andersdenkenden en de tweede oorzaak zijn de consequenties, als gemeentelijk subsidie gegeven wordt aan de Gereformeerde Kerk en straks een dergelijk subsidie voor an dere kerkgenootschappen niet meer zou kunnen worden gerealiseerd. Voor die wettelijke regeling is er het ontwerp van de Staatscommissie Stas- sen, waarin volgens de heer F. P. Stal (KVP) vertegenwoordigers van diverse kerkelijke richtingen zitting hebben, die zonder meer tot de conclusie zijn gekomen, dat het in deze tijd onmo gelijk is voldoende kerken te bouwen zonder subsidie van de overheid. De K.V.P.-vertegenwoordiger vond dit voldoende grond voor het thans reeds verlenen van subsidie door de ge meenten. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (V.V.D.) zag geen verschil tussen een subsidie als door de Gereformeerden wordt aangevraagd en de grondfacili- teiten, die de raad vorig jaar verleen de aan de Hervormden voor de bouw van de Sionskerk in het Franse Gat. Deze grond - een duizend gulden huur per jaar waard - werd verhuurd vcor slechts 50 gulden, omdat de Her vormde kerk in ernstige financiële nood verkeerde. Burgemeester Bakker had bij de behandeling van dit voor stel gezegd: al is het gemeentebelang er dan misschien niet direct mee ge diend, in ieder geval wordt het er ook niet door geschaad. En nu dit stand punt? Spreekster was vóór subsidie verlening. Het Christendom is één van de peilers van beschaving en cultuur en wat de eigen verantwoordelijkheid van de kerk betreft: het merendeel van de kosten blijft nog altijd voor de kerkgenootschappen. Liever wilde mevr. Buddingh geen rijksregeling afwachten, omdat a. dan een stukje gemeentelijke autonomie wordt prijsgegeven en b. de Geref. kerk dan ook wel eens naast het rijks subsidie zou kunnen grijpen, omdat men te vroeg met de bouw begonnen zou kunnen zijn. Zij voelde - en ook de heer J. Scholten (CH) - meer voor het thans verlenen van een renteloos voor schot, onder de uitdrukkelijke voor waarde, dat dit wordt terugbetaald als mettertijd een rijkssubsidie mocht worden ontvangen en mocht worden behouden als dit laatste niet het geval zou worden. In de landelijke A.R. partij zijn de meningen t.a.v. dit vraagstuk ook nog al verdeeld. Er is een brochure van deze partij, die overheidssubsidie voor kerkbouw afwijst; anderzijds denken verschillende gezaghebbende figuren er anders over. De A.R. afgevaardig de regering, dat zij de kerk zou be schermen, maar niet financieel steu nen. De eredienst is vrijwillig, maar brengt ook de plicht tot instandhou ding met zich mee. De kerk moet niet prijsgegeven worden aan de overheid. De heer Bastmeijer kon de gronden tegen subsidie niet begrijpen. De uit breiding van de kerken gaat de draag kracht van de leden te boven. En ver der: wij subsidiëren toch ook de min derheden? En soms ook nog als we het er niet helemaal mee eens zijn. De offervaardigheid van de kerkmens zelf moest ook naar de mening van de heer Scholten voorop staan, maar daar komt men er soms niet mee. Kerkbouw kost momenteel 700 tot 1000 gulden per zitplaats. Spreker was ervan overtuigd, dat de Gereformeerden van hoog tot laag goed bijdragen. Er worden toch ook sport parken, stadions, schouwburgen enz. ge bouwd van het belastinggeld van hen, die er nimmer gebruik van maken, aldus de heer Scholten, die tot slot een lange lijst van gemeenten opsomde die reeds subsi die hebben verleend. Hij hoopte, dat Vee nendaal hierop ook mocht voorkomen. Vóór subsidie was ook de heer Jac. Slok (A.R.), al meende hij dat er een beetje op de zaak werd vooruitgelopen. Hij had gedacht, dat het beter was ge weest om nu nog geen prae-advies uit te brengen en stelde dan ook voor het prae- advies terug te nemen tot de wettelijke regeling zou zijn verschenen. Volkomen eens was de heer P. G. v. Ojik (C.H.) het met de door b. en w. gestelde typering: liefdedienst. Maar de ker ken staan voor een onmogelijkheid. En wat betreft het argument, dat een deel der burgers naar diepste overtuiging zelfs geen verantwoordelijkheid voor kerk bouw zou mogen dragen, zei de heer Van Ojik: ik heb me ook wel eens niet zo lekker gevoeld als er toch meegewerkt werd aan zaken, waar ik niet helemaal achterstond. De voorzitter motiveerde zijn gedegen persoonlijke standpunt in deze aangele genheid en hij sloot zich volkomen aan bij De Savornin Lohman, die reeds in 1855 stelde: De kerk van Christus mag zelfs niet voor een deel leven op kosten harer tegenstanders. De offervaardigheid hangt af van het geestelijk leven. Onze vaderen, aldus bur gemeester Bakker, hebben in de negen tiende eeuw wonderen gedaan. Zowel ten aanzien van de kerk als het Christelijk onderwijs. Ze hebben er zich, als het moest, het brood voor uit de mond ge spaard. Voor mij is het een devaluatie van de kerk als zij subsidie aanvaardt of zelfs als zij het durft te vragen. De ker ken zijn in verval en daarom wordt bij de overheid aangeklopt. De vergelijking kerk-vereniging gaat in genen dele op. De kerk staat niet gelijk met welke ver eniging dan ook. De kerk van Christus staat geheel apart. Dan de praktische consequentie, waarop de voorzitter wees: Als men principieel voor subsidieverlening is zal de raad straks moeten bepalen, wat een kerk is. Daardoor wordt de eer van de kerk aan getast. De fout ligt bij de kerk zelf, om- Er viel in nog twee zaken geen beslis sing. Op aandringen van de raad namen b. en w. terug de voorstellen tot aankoop van een drietal huizen op de Markt, nodig voor uitvoering van het bekende sane ringsplan Achterkerkstraat en tot aan koop van een perceel grond in het com plex „De Gezonken Hoek" (duidelijker gezegd: het braakliggende perceel naast de villa „Melina" aan de Kerkewijk). Dat de aankoop van de drie huizen op de Markt werd tegengehouden door de raad vond zijn oorzaak in het feit, dat de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van het nieuwe hotel „De Koren beurs" zijn gestaakt, omdat één der om wonenden bezwaar tegen het bouwplan heeft gemaakt. De heer Van Hardeveld begon erover. Hoewel de voorzitter zei, dat hij er vol ledig vertrouwen in had dat dit weer in het reine kwam vond de heer Van Har develd het toch beter te wachten tot de transactie met De Haas helemaal in orde was. Toch drong de voorzitter op aankoop aan. Het komt wel goed, liet hij door schemeren, maar hij kon niet zeggen wat hij wist. Zelfs de raadsleden niet. Dat is nog duisterder, zei de heer Van Hardeveld somber. Persé niet enthousiast voor aankoop van het stuk grond aan de Kerkewijk - naast „Melina" - waren mevrouw Buddingh, de heer Diepeveen en de heer Van Deelen. Overlaten aan de particuliere sector, al dus mevrouw Buddingh. Welk nut heeft het een halve ton uit te geven voor dit stuk grond? vroeg de heer Diepeveen. Naast dat hij rilde van die hoge be dragen zei de heer Van Deelen, dat Vee nendaal niet verlegen is om gegoede hui zen, maar om arbeiderswoningen. Anderen begrepen de bedoeling niet goed, wat met dit stuk grond aan te van gen en na bijna een half uur gepraat in besloten vergadering deelde de voorzitter mee, dat het voorstel „tot tijd en wijle" werd teruggenomen. Van een aantal verkopen van grond in het Franse Gat was er één waarmee de heer Diepeveen het niet eens was, omdat de aspirant-kopers niex duidelijk konden zeggen, wat zij van plan waren met de grond te doen. Indertijd was er een aan vraag om grond aan een aannemer ge weigerd, omdat deze terplaatse geen werkplaats mocht bouwen, hetgeen hij van plan was. Dat was nog een zakelijk belang, zei de heer Diepeveen en thans zal men voor speculatieve doeleinden deze grond wel verkopen. Het was volgens de voorzitter het recht van de mensen om ermee te doen wat zij wilden, maar b. en w. houden de zaak toch in de hand door het al of niet ver lenen van een bouwvergunning. De heer Diepeveen zag de hinder van een aannemerswerkplaats niet in. Ik mag wel een beetje leven, zei hij. Maar de voorzitter: we moeten de mensen het lawaai van cirkelzagen en zo sparen. Verschillende andere leden wilden toch ook wel eens van tevo-en weten wat de kopers met de grond gingen uitvoeren en het kwam weer op stemmen aan. Het voorstel ging er met een kleine meerder heid door. De puttenzuiger, eer apparaat van bij na vijftigduizend gulden, werd met ge juich begroet. Van de wagen, die tevens dienst doet als faecaliënauto, kunnen ook particulieren gebruik maken bij het ledi gen van beerputten Tegen een bepaald tarief (11 gulden voor een halve - en 22 gulden voor een hele tank vol - in de ge meente en f 12,50 per uur buiten de ge meente). Dat vonden de heren Slok, T. Verkuijl (P.v.d.A.) en Van Deelen te hoog en me vrouw Buddingh scheef. Vooral de kleine man zal hiervan ge bruik moeten maken, zeiden de heren en mevrouw Buddingh had berekend, dat het tarief voor Veenendalers hoger lag dan voor niet-Veenendalers. Na verschillende suggesties werd op voorstel van wethouder Ant. de Ruiter (C.H.) besloten een maand proef te draaien voor particulieren en dan de ta rieven nog eens te bezien. Wat zal het die maand stormlopen van mensen, die de beerput leeg willen heb ben, zeiden enkelen. Aan het begin van de vergadering deelde de voorzitter o.m. mede, dat de vergrote raad nó de grenswijziging voor het eerst zal vergaderen op 2 januari 1S60. De naamloze vennootschap „Leidsche Wolspinnerij", met bedrijven te Leiden, Amsterdam en Veenendaal, viert 1 juli a.s. haar zilveren jubileum. Ter ge legenheid van dit heuglyke feit zal het gehele personeel, waaronder ook dat uit Leiden en Amsterdam, in Veenendaal samenkomen, waar 's morgens een bijeenkomst wordt georganiseerd. Tijdens deze bijeenkomst, die zal plaats vin den in een der bedrijfsafdelingen op het fabrieksterrein aan de Spoorlaan, zul len twee directieleden en een personeelslid, die vanaf de oprichting aan de N.V. verbonden zijn, gehuldigd worden, 's Middags volgt dan een bustocht naar Avi-fauna in Alphen aan den Rijn, waar het personeel een diner wordt aan geboden. Het slot van de jubileumviering vormt een feestavond in de stads gehoorzaal in Leiden. ook de oorlogsschade aan de fabrieks gebouwen mee. In Veenendaal is er in het laatste oorlogsjaar wel enige ma len schade opgetreden, die echter spoe dig op redelijke wijze kon worden her steld. In Leiden was de schade van zeer geringe omvang. Verder hebben zich brand, ontplof fing of iets van dien aard nimmer voorgedaan. Statistisch uitgedrukt zou de groei van de Leidsche Wolspinnerij N.V. een constant stijgende lijn vertonen. Vijfentwintig jaar geleden, op 1 juli 1934, werd door de S.A. La Vesdre uit Brussel en de heer A. A. Verhoef, wel ke laatste van de aanvang af de di rectie van de onderneming heeft ge voerd en ook thans nog deze functie uitoefent, in Leiden een vennootschap opgericht onder de naam „La Vesdre Wolindustrie". De kersverse firma begon zeer be scheiden in het fabriekspand van de voormalige fabriek Dros Tieleman te Leiden. Aanvankelijk werd slechts een klein gedeelte van de beschikbare ruimte benut, maar de daarop volgen de jaren moest men al vrij spoedig tot uitbreiding overgaan, zodat na be trekkelijk korte tijd de gehele bedrijfs ruimte in gebruik werd genomen. Bijna drie jaar na de oprichting, om precies te zijn op 19 april 1937, werd den in de Veenendaalse raad waren, wethouder C. N. van Kuijk, zoals ge zegd, uitgezonderd, vóór subsidiëring. Als de zelfstandigheid van de kerken behouden wordt zag de heer E. C. Die peveen (A.R.) in overheidssubsidie geen enkel bezwaar. De zware belasting druk belemmert vaak de nodige bouw van kerken. Anders wordt het als door het aanvaarden van subsidie inbreuk wordt gemaakt in de verantwoorde lijkheid van de kerk. De heer Diepeveen had nog een sug gestie in petto, welke ook de heren Scholten en M. Bastmeijer (C.H.) in gedachten hadden, n.l. geen subsidie tot een bepaald percentage van de bouwkosten, maar per zitplaats. De S.G.P., bij monde van de heer G. J. van Deelen, verlangde wel van Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 dat het kerkelijk- en geestelijk leven zo ver gezonken is, dat er een beroep op de overheid moet worden gedaan. De voorstanders van subsidie kwamen door de woorden van burgemeester Bak ker toch niet tot andere gedachten. Er werd in tweede instantie nog rijkelijk over geboomd. Er is pas een kerk nodig als de mensen de kosten kunnen opbrengen, was de me ning van wethouder Van Kuijk. Het is onmogelijk om met kerkbouw de snelle groei van de plaats bij te blijven. De fractiegenoot van de wethouder, de heer S. Kroesbergen, was het daarmee helemaal niet eens. Het wil helemaal niet zeggen, dat een tweede of volgende kerk meteen vol zit. De voorzitter deed tenslotte een voor stel. Hij wilde de raad zich in principe laten uitspreken als voor- of tegenstander van subsidie en dan later geval voor ge val bekijken. Als de Gereformeerden dan straks buiten het rijkssubsidie zouden val len dan kon er nog altijd naar dezelfde maatstaven een gemeentelijk subsidie worden verstrekt. Doch, zoals reeds gezegd, de stemmen staakten. De heer Van Hardeveld nog: Ik ben dikwijls geen bewonderaar van de heer Van Deelen, maar in deze kwestie wel. De Leidsche Wolspinnerij N.V., die op 1 juli a.s. haar zilveren jubileum viert, gezien vanaf de Spoorlaan. „La Vesdre Wolindustrie" omgezet in een Naamloze Vennootschap en kreeg toen de naam waaronder het bedrijf thans grote bekendheid, zowel in bin nen- als buitenland, geniet. Zes jaar lang bleef de produktie uit sluitend in Leiden, maar toen werd verdere uitbreiding een dringende noodzakelijkheid. Na de nodige bespre kingen werd in 1943 door dé vennoot schap het gehele belang verworven van de te Veenendaal gevestigde N.V. Ne- derlandsche Wolspinnerij, waardoor dit bedrijf nadien in de Leidsche Wolspin nerij N.V. is opgenomen. Hiermede had de directie van de Leidsche dus een grote stap genomen om het steeds groeiende bedrijf meer en betere bestaansmogelijkheden te geven. WEINIG SCHADE De productie steeg van jaar tot jaar Bij het uitbreken van de tweede we reldoorlog liep dit vanzelfsprekend te rug, voornamelijk omdat de schaarste aan grondstoffen een noodzakelijke be perking oplegde. Het bedrijf omzeilde alle klippen zo goed en zo kwaad als dat ging en, ge rekend naar de omstandigheden, viel OPNIEUW UITBREIDING Na de oorlog, toen het economische leven weer opbloeide, ging de directie over tot belangrijke uitbreidingen, speciaal in Veenendaal. Er verrezen diverse nieuwe fabriekshallen van mo derne uitvoering en inrichting. Voorts werd het machinepark regelmatig ge moderniseerd. Het afzetgebied breidde zich even eens sterk uit. Door intensieve bewer king werd een groot exportgebied ver worven. Dit laatste was mede aanleiding tot oprichting van een verkoopkantoor in Amsterdam, dat in 1951 zijn beslag kreeg. De situatie is thans zo, dat de uit geoefende fabricage (vervaardiging van handbreiwol) sterk gespecialiseerd is in Veenendaal. De fabriek hier ter plaatse omvat het gehele produktie- proces, vanaf de verwerking van de ruwe wol, tot aan het eindproduct, de streng wol, die op breipennen en brei machines verder wordt verwerkt. Behalve de vervaardiging van hand breiwol, fabriceert het bedrijf ook ga rens voor industriële verwerking. GOEDE VOORZIENINGEN Reeds vanaf de oprichting is de di rectie voorstander geweest van goede voorzieningen voor het personeel. Van zelfsprekend moesten de jaren na de oprichting in de eerste plaats worden gewijd aan de versterking van de on derneming. Toch kende het' bedrijf in die jaren reeds de jaarlijkse gratifica tie uit de beschikbare winst. Sedert 1955 is er een gereglementeer de winstdeling ingevoerd, terwijl na de oorlog een pensioenfonds voor het personeel een feit werd. Verder verleent het bedrijf steun aan sport en ontspanning van het in dienst zijnde personeel. Bovendien is de Leidsche Wolspinnerij N.V. een me de-oprichtster van de Bedrijfsgenees kundige Diensten te Veenendaal en Leiden. Behalve de eerder genoemde festi viteiten voor het personeel, wordt er in restaurant „De Beukenhof" in Oegst- geest op de herdenkingsdag 's middags van half vier tot half zes een receptie gehouden voor de relaties van de ven nootschap. Ongetwijfeld zullen velen van de gelegenheid gebruik maken de jubi lerende N.V. met het bereiken van de ze mijlpaal geluk te wensen. (Nadruk verboden.) 1föeticruuïxUe WEKKERS VA. ▼oor betere uurwerken Na vorige week ontdekt te zijn, is de Vallei-riks dit keer onvindbaar gebleven. Hy was uitgegeven bij IJssalon HoIIandia aan de Achter kerkstraat. De riks die wij deze week weer uitgeven brengt bij in levering op ons bureau 7,50 op en draagt het rode nummer Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. Op maandag 29 juni zal onze geliefde prins zyn achtenveertigste verjaardag vieren. Inderdaad, geliefd, want zowel om zyn sportiviteit als om zijn eenvoud en levens blijheid wordt hy bemind door alle lagen van het Nederlandse volk. Geen oprecht Nederlander kan zich dan ook voorstellen dat onze prins vijanden heeft. Maar even min in het buitenland, waar hy door zyn zakelijkheid, maar ook door zyn humor en levensblijheid goodwill weet te kweken voor de Nederlandse zaak, zowel op econo misch gebied als op het gebied der goede betrekkingen met andere landen. Terwijl wij bovenstaande regels schrij ven denken wij onwillekeurig terug aan het jaar 1936 toen het Nederlandse volk voor de eerste maal, via radio en pers, kennis met de prins maakte. Herinnert u zich dat jaar nog, toen prins Bernhard zich verloofde met onze Koningin, die toen nog prinses was? De golf van vreug- (Foto: Paul Huf) Donderdagmorgen omstreeks half ze ven heeft een aanryding plaats gevonden op de hoek Zandstraat-Hoofdstraat. Er ontstond alleen materiële schade. De aanrijding ontstond doordat de 31- jarige bromfietser H. V. uit Overberg, komende vanaf de Zandstraat, geen voor rang verleende aan een personenauto die over de Hoofdstraat reed. Het kruispunt was beveiligd door het gele knipperlicht. Pas om kwart over zeven komen de ver keerslichten in werking. De politie maak te proces-verbaal op. RECEPTIE NVV-BESTUURDERSBOND Ter gelegenheid van het 40-jarig be staan van de NVV-Bestuurdersbond Vee nendaal zal morgenmiddag in hotel „De Korenbeurs" aan de Markt een receptie gehouden worden. De aanvang van de receptie is half drie. OPPERMAN VIEL IN TRAPPENHUIS Van vrij grote hoogte viel de 30-jarige opperman Spies uit Wageningen woens dagmorgen in één van de trappenhuizen van in aanbouw zijnde etagewoningen aan de Westersingel. Met een hoofdwond en drie gekneusde ribben moest het slachtoffer in het Julianaziekenhuis al hier worden opgenomen. H00FD5TR 91 VEENENDAAL illlll Als onderdeel van de festiviteiten ter gelegenheid van het 55-jarig bestaan van „Caecilia" geeft het Stedelijk Muziek korps uit Wageningen zaterdagavond een concert op het Slot. de Bruïneplein. Het programma vermeldt: Marche du Heres, H. Nicholls; Miranda Divertissement, F. J. Schweinsberg; Re veries, wals, Pamphile; Florentines mars J. Fucik; Unter dem Siegesbanner, mars, F. von Blom; Air de '1 opera Le Chalet, A. Adam; Seirees d' hiver, fantasie, Dou- bleve; Slotmars. 40 VEENENDAALSE DUIVEN OP ST. VINCENT-WEDVLUCHT Ruim 40 Veenendaalse duiven zijn van daag in St. Vincent gelost en onderweg naar hun hokken in Veenendaal. Deze duiven zijn ingezet op de jaarlijks terug kerende gsote wedvlucht vanaf St. Vin cent en hun houders verkeren thans in grote spanning. Dat is begrijpelijk als men weet dat er prijzen kunnen vallen als een DAF-auto (eerste prijs) en nog veel meer andere waardevolle artikelen waaronder radio- en televisietoestellen. BETALING KERKELIJKE BIJDRAGEN Op woensdagavond 1 juli a.s. zal door het college van kerkvoogden der Ned. Herv. gemeente te Renswoude in de con sistoriekamer zitting worden gehouden voor het in ontvangst nemen van de ker kelijke bijdragen voor het jaar 1959. Aan gezien in totaal viermaal gelegenheid tot betaling zal worden gegeven is het der halve mogelijk in termijnen te betalen. Alle zittingen worden gehouden van 7 tot 9 uur. SPREEKUUR BURGEMEESTER De burgemeester van Renswoude ver zoekt ons mede te delen, dat hij wegens ambtsbezigheden verhinderd is op woens dag 1 juli a.s. spreekuur te houden. De eerstvolgende zitting daartoe zal nu worden gehouden op 8 juli a.s., des nam. van 2 tot 3 uur in het gemeentehuis. LEERLINGEN CHR. TECHN. SCHOOL KRIJGEN VORMINGSWEEK OP DE LAGE VUURSCHE Bij wijze van experiment gaan de leer lingen van de Chr. Technische school al hier, die binnenkort examen moet doen, maandag 29 juli a.s. voor een week naar het vormingscentrum Ernst Sillemhoeve' te Lage Vuursche. Het programma van deze vormings- week ziet er veelzijdig uit. Het vermeldt o.a. diverse interessante causerieën, ex cursies, o.m. onder leiding van de be kende schrijver en natuurondezoeker Rinke Tolman, sport, spel, films, wande lingen, wedstrijden, olympiade, kamp vuur enz. GESLAAGD Voor de primaire cursus motortechniek, die werd gegeven door de Politie Tech nische Dienst, slaagden de volgende leden van het Veenendaalse politiekorps: hoofd agent C. A Visser en agent M. C. Hoek stra. Voor de secudaire cursus: hoofd agent C. Prins en G. van Binsbergen en de agent D. van Wieringen. Bij het schut, aan de Elsterse kant van de Rijn, waar vroeger een zwem bad ingericht is, maar dat ook dit jaar weer niet zal worden geopend, waren één dezer dagen een groepje jongelui aan het zwemmen. Een van hen kreeg het in zijn hoofd om met een geleen de fiets de Rijn in te rijden. Aanvan kelijk lukte deze stunt wel, maar toen hij plotseling in het diepe terecht kwam moest de jongeman de fiets loslaten, waarop het voertuig onmiddellijk in de diepte verdween. Pogingen van geoefende duikers om de fiets op het droge te brengen mis lukten. Ten einde raad werd een dreg ingeschakeld, overigens ook zonder re sultaat. Voor de jongeling, R. uit Eist, zal dit watermuisje nog wel een staartje heb ben, omdat hij de fiets van de fam. L. uit Eist waarschijnlijk zal moeten ver goeden. Van een insider hoorde ik laatst, Dat er twaalf banken zijn geplaatst En nu maar wachten op succes. De ervaringen zijn niet zo best. Wie rusten wil, kan o.a. terecht: Eind Reumerse, hoek Autoweg, Waar een nieuwe bank tot rusten noodt 't Genot te wandelen wordt vergroot Wanneer u als wandelaar aanvoelt, Wat met die plaatsing is bedoeld. Op de kruising van vijf wegen Is 't daar zeer mooi gelegen. 't Vorige, waar vaak werd gekeuveld, Is, als meerdere, indertijd gesneuveld. Iets, wat mij vaak te denken geeft, Is, of deze bank het overleeft. Want meerdere banken hier in Rhenen Zijn vernield of goeddeels verdwenen. Namens velen zou ik willen vragen Geef ons de kans niet, om te klagen. Dan zeg je als wandelaar misschien: 't Kan ook nog anders, zo te zien. U moogt het rustig van mij weten, Mijn jeugd ben ik echt niet vergeten. Maar allerlei kapot te maken Bracht je het schaamrood op de kaken. Men liet, wat leefde, meer met rust, Vernielde niet zo doelbewust, Als tegenwoordig wordt gedaan. Laat men 't zoveel mogelijk tegengaan. Nu is die noodkreet heus nog nodig, Hopelijk later nog eens overbodig. J. M. de, die toen door heel het Nederlandse volk stroomde? Ja, toen reeds was onze prins geliefd bij het Nederlandse volk, hoewel wij enkele maanden tevoren nog niets van hem wisten. Want wij hoorden pas voor het eerst zijn naam noemen, toen hij de winterspelen in Garmisch— Partenkirchen bezocht en daar onze ko ningin leerde kennen. Het was geen berekening, zoals zo vaak in hoge kringen voorkomt, nee, deze ont moeting was het zuiverste toeval. Onze prins was toen namelijk onderdirecteur van de I. G. Farben te Parijs. In het jaar 1936 kreeg hij verlof om de winterspelen te bezoeken. En daar begon de romance tussen prins Bernhard en prinses Juliana. Via de krant en de radio hoorden wij toen voor de eerste maal zijn naam. Een gedenkwaardig jaar, dat jaar 1936. Want in dat jaar stal een prins de harten van een volk. De ene feestroes volgde na de andere. Want elke stad die door de prins bezocht werd en dat waren er vele, wilde dit bezoek met een uitbundig feest vieren. Toen op 9 september de verloving tus sen beide koningskinderen plaats vond, kende de vreugde van het Nederlandse volk bijna geen grenzen. Maar de feest vreugde werd pas volkomen toen het prinselijk paar op 7 januari 1937 in het huwelijk trad. Herinnert u het zich nog, lezers? De vreugde en blijheid van dat heerlijke jaar? Lang mocht het Neder landse volk zich echter in deze blijheid niet verheugen. Het Nederlandse volk niet, maar ook niet het koninklijk paar. SOMBERE WOLKEN Want sombere wolken stapelden zich op boven Europa en een machtig rijk be dreigde ons vreedzame vaderland. Het was de tiende mei van het jaar 1940 toen de legers van dat rijk ons landje binnen vielen en droefheid en leed zaaiden onder duizenden onzer. Vijf dagen slechts duurde de strijd tegen een overmachtige vijand. Nederland moest capituleren, het Ko ninklijk Huis moest uitwijken naar Enge land, samen met de regering, om ons van- daaruit de weg naar de vrijheid te wijzen Terwijl onze koningin Wilhelmina in En geland verbleef reisde prinses Juliana, op last van de regering, naar Ottawa, in Canada. En onze prins? Onze prins deed wat een goed Nederlander in die dagen be hoorde te doen: hij zette zich ten volle in voor het Nederlandse volk, de Neder landse zaak, voor Nederland, dat ook zijn vaderland geworden was. Ja, in die dagen loonde hij zeiis een van uc oesttr Nederlanders te zijn. Want nauwelijks had hij zijn koninklijke moeder naar En geland gebracht of hij keerde terug naar Nederland. En welk oud soldaat, die toen deze gebeurtenis meemaakte herinnert zich niet met ontroering het bezoek dat de prins bracht aan de militairen in Zeeuws-Vlaanderen? ACTIVITEITEN IN OORLOGSTIJD Toen prins Bernhard in Nederland niets meer voor zijn land en volk kon doen vertrok hij naar Parijs en daarna naar Engeland, steeds de strijd voor de Nederlandse zaak voortzettend. Vier ja ren duurde deze strijd. Want pas in 1944 betrad de prins weer de Nederlandse bodem. (Zie verder 2e blad) De eerste vier klassen van de „School met de Bybel" in Overberg hebben j.l. dinsdag een prachtige schoolreis gemaakt, begunstigd oor ideaal zomer weer. De dag daarop vertrokken de twee hoogste klassen voor een drie daags verblyf naar Nunspeet. Dinsdagmorgen vertrok men met twee bussen naar Arnhem waar eerst een bezoek gebracht werd aan Bur ger's dierenpark. Vervolgens stond een boottocht op het programma naar de „Westerbquwing" waar de kinderen zich uitstekend in de speeltuin ver maakten. Na een prettige dag arri veerde men 's avonds om 7 uur weer in Overberg. De twee hoogste klassen vertrokken 's woensdags voor een driedaags be zoek aan Nunspeet. Naar hartelust werd er gezwommen en geroeid, ter wijl ook de kantine van „Het Pias huis" druk bezocht werd. Vermoeid maar voldaan keerden de kinderen vrijdagavond naar Overberg terug. dat een konijn bij de fam. Methorst aan de Gladiolenstraat verblijd werd met de geboorte van 16 jongen? dat een dergelijk hoog aantal slechts zelden voorkomt? dat al deze diertjes nog in leven zijn? dat met de grote droogte het water verbruik bijna het dubbele is als nor maal? dat de Waterleidingmij. j.l. maan dag vijf en half miljoen liter water heeft opgepompt? dat er voorlopig nog voldoende wa ter aanwezig is om aan de behoefte te voldoen? dat er voor de aanstaande auto tocht van ouden van dagen ruim vijf honderd bejaarden zijn ingeschreven? dat het rijdend materiaal bestaat uit 128 auto's en 4 bussen? dat dit aantal voertuigen momen teel voldoende is om alle gegadigden een plaats te geven? Hoofdstraat 106 - Tel. 2576 Veenendaal

De Vallei | 1959 | | pagina 1