eerst vacantie... en dan aan de i 1 RIJKSPOSTSPAARBANK J niet gevent. VOOR HARDEVELD Chr. Huishoudschool LUX O R Jailhouse Rock Arrivederci Roma De gevangene van Zenda nette meisjes Inmaaktijd Geha van Leeutven Een vrouw met twee linkerhanden Onze jarige prins Officiële bekendmaking GEVESTIGD IN ELK POSTKANTOOR mmm WONINGRUIL STOMERU Wel iedere dag vis verkrijgbaar bij SCHEVENINGSE VISHANDEL Nieuwe cursussen: VORMINGSKLASSE ASSISTENTE IN DE HUISHOUDING Theater Ve Veenendaal Elvis Presley en Judy Tyler in Mario Lanza en Renato Raxel in Stewart Granger, Deborah Kerr, James Mason in MEISJES VOOR KANTOOR aankomend kantoorbediende (m) N.V. v.h. Fa. Wed. A. W. DE HAAS TRICOTFABRIEK J. Dicpevccn S Zn. Weckketels Flessen Thermometers Ringen etc. etc. FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK (Vervolg van pagina 1) Hoe ontzaggelijk veel werk onze prins in die oorlogsjaren verzet heeft spreekt misschien wel het duidelijkst uit het vol gende nuchtere, maar zo veelzeggende lijstje: In het jaar 1941 werd de prins verbin dingsofficier voor de land-, marine en luchtmacht, met het Engelse leger. In hetzelfde jaar richtte hij ook een soort raad op welke advies gaf aan de regering en waaruit later de adviesraad is ge groeid. Hij volgde een opleiding voor oor logsvlieger, haalde het militair vlieg brevet en werd bevorderd tot kolonel. Begin 1942 werd hij benoemd tot hoofd verbindingsofficier met de Engelse ma rine, het leger en de luchtmacht. In april van dat zelfde jaar bracht hij een be zoek aan Canada en de Verenigde Staten, onder andere aan president Roosevelt. Eveneens in 1942 werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In het najaar werd hij benoemd tot lid van de Commissie Terugkeer naar Nederland. Bovendien werd hij benoemd tot hoofd Nederlandse Missie bij War Office. Rond de jaarwis seling bracht hij een bezoek aan West- Indië. In maart 1943 bezocht hij het Noord-Afrikaanse front en keerde toen pas naar Engeland terug. In het jaar 1944 werd onze prins bevorderd tot luitenant- generaal en bezocht hij als zodanig het front in Frankrijk en Noord-Italië. Ook nam hij aan verschillende oorlogsvluch- ten deel. In september 1944 werd hij be noemd tot bevelhebber der Nederlandse strijdkrachten. OOK NA DE OORLOG Bovenstaande is slechts een kleine bloemlezing van de aktiviteiten van onze prins in oorlogstijd, maar zij tekenen toch overduidelijk het vele werk dat hem wachtte en de grote verantwoordelijkheid die hij droeg. Slecht enkele malen nam hij de gele genheid waar om zijn vrouw, prinses Juliana, te bezoeken. En dan nog slechts als de gelegenheid zich voordeed. Zijn volk en zijn land eisten hem volledig op. Was het voor de oorlog, dat wij hem be wonderden om zijn sportiviteit, zijn loya liteit en zijn optimisme, in de oorlog was het om zijn inzet van alle krachten in het belang van het land, zijn scherpe geest en zijn grote moed. En ook na de oorlog zien wij prins Bernhard steeds weer als een vechter voor alles wat in het belang is van Ne derland. Zijn vele werkbezoeken in eigen land zijn daarvan evenveel getuigen. Maar ook zijn vele goodwill-reizen naar het buitenland spreken een niet mis te verstane taal. Onze prins wordt niet voor niets meermalen Nederlands beste am bassadeur genoemd. En niet zonder reden! Want zijn zakelijk inzicht, zijn groot verstand, de belangstelling die hij voor alles en iedereen heeft, zijn snelle reac tievermogen, maar ook zijn vrolijkheid, zijn humor en zijn gave om met de men sen om te gaan zijn allemaal pluspunten, die de prins weet uit te buiten ten voor dele van ons land. Tientallen anecdoten zijn over onze prins bekend. Honderden anecdoten kent de prins zelf. Hij weet ze met smaak te vertellen en zijn lach werkt aanstekelijk op wie met hem omgaat. SPORTIVITEIT Wat zijn sportiviteit betreft, och, het is u allen wel bekend. We behoeven maar enkele van zijn liefhebberijen te noemen: skiën, zwemmen, golf. De vliegerij, onze prins is immers een perfect vlieger. En vooral de ruitersport. Hoe kan dit laat ste anders. Ook de vader van onze prins was een bekend ruiter en zelf reed hij reeds op driejarige leeftijd op een pon- ny, toen hij met zijn ouders op het land goed „Reckenwalde" woonde. Men kan dus wel zeggen dat hij vanaf zijn kinds heid een groot liefhebber van de paar densport is geweest. En zijn kinderen, onze geliefde prinsessen, zijn waardige navolgers van hun vader. Maandag 29 juni wordt onze prins acht enveertig jaar. En met grote dankbaar heid zullen wij dit feest meevieren. Dankbaarheid tot God, dat Hij onze Koningin zulk een voortreffelijk man ge geven heeft. En het Nederlandse volk zulk een voortreffelijke prins. B. v. Br. Gemeente Ede AFKONDIGING STRAFVERORDENING Burgemeester en wethouders van Ede maken bekend, dat gedurende 3 maanden op de secretarie, 3e afdeling, voor een ieder ter lezing is nedergelegd en tegen betaling der kosten algemeen verkrijgbaar is gesteld de door de raad in zijn ver gadering van 10 juni 1959 vastgestelde verordening, regelende de vakantieslui ting van kapperswinkels in het dorp Gelders Veenendaal in 1959. Deze verordening treedt in werking met ingang van de dag volgende op die harer afkondiging. Ede, 19 juni 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, H. M. OLDENHOF SIEVERS, secretaris. Denk erom: De ZILVERVLOOT vaart nog! De laatste tijd was 't: hard werken, examens doen, spanning... Zo'n paar weken rust komen je dus echt wel toe! Maar dan? Wat ga je dan doen? Tja... dan ga je aan de slag: je gaat geld verdienen. En wat doe je met dat zelfverdiende geld? Natuurlijk heb je 't een en ander nodig. Maar je kunt vast wel iets opzij leggen... om te sparen! Je bent jong. Je valt nog helemaal onder de bepalingen van de Jeugdspaarwet. Daar bof je bij! Want dat betekent: 'n aardige rente over alles wat je spaart en dan van 't Rijk nog eens 10% er bovenop... over geld en rente samen! Vraag aan het postkantoor inlichtingen over het Zilvervloot Ideaalspaarplan I "«-et -••••- H H| Bij vonnis van de Arrondissements-Rechtbank te Arn hem van 28 mei 1959, in de onteigeningsprocedure van de burgemeester der gemeente Rhenen, eiser q.q., ver tegenwoordigd door de procureur Mr. J. ter Horst te Arnhem tegen Petrus Jozef van den Brink, aannemer, kweker, wonende te Laren (N.H.), gedaagde, vertegen woordigd door de procureur Mr. B. ten Cate te Arn hem, is de onteigening uitgesproken ten algemenen nutte en ten name van de Provincie Utrecht, van het perceel, kadastraal aangeduid als gemeente Rhenen, Sectie G no. 1983, zulks voor een gedeelte van 10 are 25 centi-are, met bepaling van de schadeloosstelling op een bedrag van 2567,50 (tweeduizend vijfhonderd zeven en zestig gulden en vijftig cent), met de wet telijke rente van dit bedrag vanaf 17 oktober 1957 tot de dag der voldoening, en met veroordeling van de onteigenende partij in de kosten dezer procedure zowel die van gedaagde - be groot op 652,30 - als die van deskundigen - begroot op 926,55. Parket Arnhem, 22 juni 1959. De Officier van Justitie, Hoofd van het Arrondissementsparket, J. P. HUSTINX Wij zoeken voor één van onze personeelsleden een huurwoning op goede stand in Veenendaal. Aangeboden kan worden in huur een nieuwe woning op goede stand in Almelo, bevattende een grote woonkamer, keuken, kelder, hall, drie slaapkamers, douchecel, zolder en schuur. Grote tuin. Brieven aan „Hollandia" Tricotagefabriek N.V., Kerkewijk 57 te Veenendaal BEATRIXSTB.37-TELZ4I5 VEENENDAAL Wegens ziekte wordt er Kees Rozendaal Gortstraat 21, Veenendaal Stationssingel 46, Veenendaal, Telef. 08385-2632 AANVANG BEGIN SEPTEMBER 1-jarige opleiding Vooropleiding voorverpleegster, maatschappelijk werkster, huis houdkundige voor inrichtingen, stewardess, lerares bij het Nijver heidsonderwijs e.a. Toelatingseisen: 1. diploma HBS, Gymn. of MULO 2. overgangsbewijs van 3de naar 4de klas middelbare school. 2-jarige opleiding Vooropleiding voor: kolonieleidster, kinderverzorgster, assistente voor inrichtingen, verpleegster. Toelatingseisen: enige jaren vervolgonderwijs op Lyceum of MULO Spreekuren: dinsdag 2-4 uur donderdag 7-8 uur en na afspraak. Van vrijdag 26 t.e.m. zondag 28 juni Vrijdag 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur Elvis Presley: hij zingt, hij danst, hij vecht en bemint. In cinemascope. Toegang 14 jaar Van maandag 29 juni t.e.m. woensdag 1 juli Elke avond 7.30 uur Lanza in het land van het lied, waar iedereen zingt Toegang 14 jaar Donderdag 2 juli 7.30 uur Toegang 14 jaar Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 N.V. NEDERLANDSCHE MAATSCHAPPIJ VAN KOGELLAGERS TE VEENENDAAL heeft tegen augustus/september nog plaats voor enkele met Mulo-opleiding en (of) enige kantoorervaring, leeftijd tot ca. 18 jaar. Ook zij, die dit jaar het mulo examen zullen afleggen, kunnen reeds nu een sollicitatie inzenden. Sollicitatiebrieven met vermelding van opl qjsu-- ding, eventuele ervaring, leeftijd en verdere bij zonderheden te richten tot de afdeling Perso neelszaken. GEVRAAGD voor spoedige indiensttreding met goed handschrift en goed kunnende typen Ook oudere personen kunnen hiervoor in aan merking komen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan: Kerkewijk 91, Veenendaal Stationsstraat 136, Veenendaal vraagt boven 15 jaar, voor het confectioneren van truien, sjaals en mutsen. Aanmelden ten kantore Stationsstraat 136, of 's avonds na 7 uur Buurtlaan-west 80. Al uw benodigdheden vindt U bij ons Hoogstr. 7 Veenendaal Telef. 2414 2. Els zag wat er nodig was, voor er om gevraagd was. En nu was ze stillekens naar beneden gekomen, toen ze de fluitketel hoorde en al druk bezig met thee zetten. „Moeder heeft hoofdpijn", zei Jan, met een tikje spot in zijn stem, „dus help haar maar een beetje." „Ja", zei Els rustig, „gisteren had ze dat ook erg, vader. Ze heeft heel de middag op bed gelegen met de gordij nen dicht. Met dat prachtige weer." Beschaamd bedacht Jan, dat Anne- lies hem dat niet eens verteld had. Och ja, dat wist hij immers. Op be paalde tijdstippen was ze geen half mens, dan kon haar maag niets ver dragen, dan had ze hoofdpijn. Vroeger was dat ook al zo geweest, toen ze nog verloofd waren. Dan wist hij niet wat hij doen moest om haar het leven wat lichter te maken. En nu, bedacht hij met een tikkeljte zelfbeschuldiging wat wende je toch aan alles. Nu was hij alleen maar geïrriteerd Hij keek naar het rustig bewegen van Els, die kleine rakker. „Niet te veel water, hoor meid", waarschuwde hij. Ze schokte met haar schouders.... alsof ze dat niet wist. Vader hield niet van „slabberdewaskie", zoals hij altijd zei. Op de trap klonk een heftig ge dreun, als stortte een kudde olifanten neer, en met een klap vloog de keu kendeur open. „Ha, die pap", juichte Jan, z'n blonde haren naar alle wind streken, vloog z'n vader om de hals en sloeg meteen z'n lange jongensbenen om diens middel. Jan bevrijde zich met moeite uit de hartelijke omhelzing. „Waar is Ruth?" vroeg hij, verwachtend de jongste spruit voorzichtig van de trap te zien dalen. „Ruth is nog even bij moesje in bed gekropen", schamperde junior. „Ze was jou zeker te vlug af", lachte Jan, de zwakheden van junior kennend als zijn eigen. „Ik ga zwemmen", zei junior, „lek ker vroeg, dan is er nog niemand. De badmeester zal me duiken leren van de hoge plank, vader!" „Nou, da's wel nodig ook", vond Jan, „heb je die lik wagensmeer op je toet vannacht in bed gekregen? Heb je je gisteravond niet gewassen?" „Moeder had gezegd dat hij zich wassen moest", verklaarde Els effen, „maar hij is natuurlijk vuil en wel in z'n bed geklauterd." „Heeft moeder je dan niet nageke ken?" informeerde Jan. „Moeder had toch zo'n hoofdpijn", lichtte Els toe. „Dat vind ik geen manier", veroor deelde Jan, „om daar gebruik van te maken. En in 't vervolg lap je 'm dat niet weer, want als ik het merk, trek ik je aan je benen uit bed en stop je zo met je hoofd onder de kraan." „Met een boender met vim", hielp Els lachend en droeg voorzichtig de theemuts met inhoud naar de kamer. „Nou dan jij als de weerlicht naar boven!" dreigde Jan, „en je gaat eerst je gezicht wassen met zeep, denk je d'r an? Dan kleed je je an en gaat eten, en dan kun je nog even zwemmen." „Dan is 't alweer te laat," klaagde Jan, „als ik eerst moet wachten tot ze allemaal gegeten hebben. Dan kan ik net zo goed niet gaan. Toe vader, mag ik m'n brood mee naar 't zwembad? Van moeder mag 't ook altijd." Jan zuchtte. Ongeordend was dit huishouden. Hij dacht aan zijn eigen ouderlijk huis. De eerste, die altijd op was, was moeder. Als je beneden kwam was de thee gezet, het brood gesneden, de tafel gedekt. Allemaal aan het ont bijt, geen uitzondering op die regel. Orde in huis, zei moeder altijd en zijn vader was dat roerend met haar eens. Wat was het hier? Annelies dikwijls nog laat in bed of lang bezig zich aan te kleden, hij zelf jachtig om weg te komen en allerlei klusjes er tussendoor - een knoop halen uit juniors veters, een speldje in Ruths blonde haren wur men, zelf met warm water een vlek halen uit z'n broek, een vlek die er al een paar dagen zat - dan had je het maar moeten zeggen, zei Annelies dan, maar als hij het zei zat die vlek er een week later noggeen tijd voor ge had - nee, het werd zo een huishouden van Jan Steen. „Ga dan maar", zuchtte hij, „maar eerst je wassen. Je mag zo 't zwembad niet eens in!" „O best", protesteerde junior, trach tend van de waspartij af te komen. „Het gaat er in 't water vanzelf wel af vader!" „Wassen!" bulderde Jan en wees naar de trap. Haastig als een eekhoorn klauterde junior de trap op en even later hoorde Jan de kraan op volle kracht bruisen. „Je hoeft geen brand te blussen", brulde hij nog onder aan de trap, maar junior hoorde het niet. Even later vernam Jan de klagende stem van Annelies. „Spat toch niet al les onder, jongen, toe Jan, zeg jij dan es wat!" „Ik heb al genoeg gezegd", snauwde hij, en z'n slechte humeur keerde te rug. Met een onvergenoegd gezicht de tafel rondkijkend, die door Els een beetje onbeholpen was gedekt, greep hij naar een boterham, smeerde er jam op. „Waar is het deksel van die jam pot, Els?" „Daar heeft Jan gisteren gaatjes in geboord. Hij had een tor gevangen", vertelde Els, „maar de tor is er toch uitgekomen, vader". „Jan moet van de spullen afblijven", zei Jan senior, „zo'n open jampot is geen gezicht." „Moeder had het ook al gezegd, maar hij deed het toch", zei Els berustend. Wat heb je er aan als je iets zegt, en de kinderen storen zich er niet aan, bedacht Jan geërgerd. Ouders die zich niet wisten te doen gehoorzamen wa ren in de aap gelogeerd. Hij zelf moest vaker thuis zijn. Annelies kon de jon gen niet aan. Maar tja Vandaag was hij weer de hele dag weg. Congres in Arnhem. Vanavond laat thuis. Dan trof hij Annelies ver moeid en lusteloos in een luie stoel met een boek waarin ze niet las, of misschien al in bed. Een briefje op de tafel. „Doe je een beetje stil, ik ben maar vast naar bed gegaan." Het ergste waren de kinderen. Els niet. Die ging zo rustig haar gang, die was altijd gelijkmoedig, die hielp moe der als 't maar even kon. Hij was dol op z'n oudste. En kleine Ruth, die leuke spring-in-'t veld, die deed alles wat Els zei. Die twee waren onaf scheidelijk. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4