Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER .(II) MULDER Vreemdelingenverkeer hangt er maar zo'n beetje bij in Veenendaal Nieuws uit de omgeving N.V.V. Bestuurdersbond herdacht veertigjarig bestaan Munomm- RENSWOUDE België en zijn koningshuis Flinke daad van twaalfjarig meisje wordt beloond AMERONGEN 33e jaargang WOENSDAG 1 JULI 1959 Nr. 52 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzee! Middenstand ziet er geen extra brood in - met zeer druk bezochte receptie - Geschiedenis Eeii zomers Idee vakautie plannen Zomerzangavond Nederland en België De soldatenkoning Keus uit prachtige geschenken Vier maanden „moedertje" Openlucht gymnastiek- uitvoering Wat nu weer ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Misschien klinkt het een beetje eigengereid, maar toch durven we onze ge meente een nijvere plaats te noemen. Er is maar weinig, op welk gebied dan ook, dat Veenendaal zich laat ontgaan. Wij, Veenendalers, laten ons de kaas niet van het brood eten. Dat is by de buitenstaanders ook terdege bekend en we hebben ons hiermee bepaald geen slechte naam buiten onze grenzen verworven. Maar.... er klinkt een leiyke valse noot door deze lofzang. Er is by dit alles iets waaraan Veenendaal zich maar weinig gelegen laat liggen. Het vreemde lingenverkeer. Het meest verguisde stiefkind, vergeleken by onze troetel kinderen: handel en industrie. Men zou er zelfs aan kunnen twijfelen of het in onze gemeente wel voldoende bekend is, dat er zoiets als „een plaatselijke V.V.V." bestaat, maar mocht dit dan - gelukkig - toch nog het geval zijn, dan is in ieder geval de interesse voor deze plaatseiyke instelling héél vér zoek. Men kan zelfs de moed nog niet opbrengen om met betrekkelijk weinig moeite V.V.V. de nodige gegevens te verschaffen, laat staan dat men er een stuiver voor over zou hebben. Dit alles is misschien hard" gezegd, maar niet minder waar. De bewijzen hiervoor zijn voorradig. We kunnen ons nog gelukkig prijzen met een plaatselijke VW, welke instel ling is te reduceren tot een aantal be stuursleden met een aantal „bijhangers" - „aanhangers" kan men hen nog niet eens noemen - die op de vingers van één hand te tellen zijn. Maar deze mensen dóen wat voor VVV. En ze willen nog veel meer doen. Men kan dus nooit zeggen, dat de basis voor een instantie als VW ontbreekt. Dit bestuur dan, heeft al in 1952 ge tracht er toch eens iets van te maken. Het richtte zich per advertentie tot de besturen van in Veenendaal gevestigde verenigingen om gegevens van elke ver eniging, speciaal om de zich hier vesti gende vreemdelingen met deze gegevens van dienst te zijn. Op deze oproep werd nagenoeg niet gereageerd. In één stoot is hiermee de stelling om vergeworpen, als zou een VVV echt iets zijn voor een toeristenplaatsje met veel natuurschoon of een stad met vermaarde bezienswaardigheden. Maar al te vaak wordt het vreemdelingenverkeer hiermee vereenzelvigd. Niets is minder waar. VW is er om de vreemdelingen in den lande van dienst te zijn. En dat hoeft niet altijd op het toeristische vlak te liggen. Voorbeelden te over. Hoeveel mensen vestigen zich niet jaarlijks in Veenendaal? LUISTERRIJKE FOLDER Hebben deze mensen, veelal aangetrok ken door de industrieën, geen voorlich ting over hun nieuwe gemeente nodig? Hoeveel mensen komen er niet tijdelijk met - alweer - de Veenendaalse industrie in aanraking en willen graag iets meer weten over de mogelijkheden die de plaats onzer inwoning biedt? Zo zou men door kunnen gaan. En ook het toeristische element is in Veenendaal niet weg te cijferen. Al is het dan niet in de gemeente zelf, de om geving van Veenendaal biedt ongekende mogelijkheden voor toerisme en onze plaats zelf zou als centrum van dit ge bied uitstekend werk kunnen doen en - zo dit meer mocht aanspreken - geld in 't laatje kunnen halen. Maar toch is het antwoord op dit alles: we zien er niet meer brood in. De mid denstand niet en de particulier niet. Men vindt het wel interessant, maar er iets extra's voor doen schijnt niet tot de mogelijkheden te horen. Er wordt aldus geredeneerd: de toeris ten, die willen, komen toch wel. Waarom zou men er dan extra-kosten voor maken. Een andere stelling is: alleen de banket bakker, het restaurantbedrijf e.d. ver dienen er wat aan. Toch is dit ook uit sluitend een gedachte; de statistieken wijzen uit, dat juist andere soorten be drijven het meest van het toerisme profi teren. De enkele goedwillende bestuursleden doen wat in hun vermogen ligt. Men geeft een werkelijk luisterrijke, geïllustreerde folder uit. „Veenendaal, middelpunt van de Gelderse Vallei, gelegen aan de Sticht- se lustwaranda". (Hebt u deze folder als Veenendalers wel eens onder ogen ge had?) Daarnaast nog een speciale folder (Zie verder pagina 4) Het jubilerende bestuur van de NVV- Bestuurdersbond Veenendaal. V.l.n.r. zit tend secretaris D. de Man, voorzitter T. Verkuil en penningmeester W. Ondshoorr Staande: L. Weyers, G. van Manen J. Looyen, M. Schreuder en B. van Rem- merden. BARNEVELD. Bij de politie werd vorige week 's avonds laat de mededeling gedaan dat er bij de Hoevelaakseweg een verschrikkelijk gegil gehoord was. Men dacht onmiddellijk aan een aanranding en verzocht de politie direct een onder zoek in te stellen. Op genoemde plaats werden twee jongens aangetroffen, die zich o.a. hadden uitgedost met dames ondergoed en de veroorzakers van het tumult waren. Het bleken knapen uit Kootwijkerbroek te zijn, die na een feestje bezocht te hebben, besloten hadden de mensen eens aan het schrikken te maken. De „bangmakerij" eindigde met een pro- ces-verbaal. EDE. B. en w. van Ede zullen de raad voorstellen een krediet van 2300,— beschikbaar te stellen voor de aanschaf fing van verkeerslichten bij station Ede zuid. Reeds geruime tijd wordt tijdens de spitsuren het verkeer door een agent geleid, maar vooral 's avonds worden zijn tekens te laat of in het geheel niet opge merkt. Het verdient daarom aanbeveling op dit punt gebruik te maken van ver plaatsbare verkeerslichten met handbe diening. DOORN. Om het dorp - en speciaal hun zaken - een meer feestelijk aanzien te geven hebben een groot aantal Doornse winkeliers besloten 's avonds een ver lichting aan te brengen. Met ingang van 1 juli baadden de winkelcentra in een zee van licht, terwijl ook het plantsoen met zijn vele lichtjes gast en inwoner boeit. De aantrekkelijkheid van Doorn is hiermede zeer zeker verhoogd. LUNTEREN. De Lunterse koepel in het buurtbos, een object dat de laatste tijd nogal in de belangstelling stond van de baldadige jeugd, krijgt een nieuwe bestemming. Het wordt nu een verkoop kiosk, waar verfrissende dranken, eet waren, souvenirs e.d. verkrijgbaar zullen zijn. Exploitant is een bakker uit Texel die nu in Lunteren een rustiger bestaan zoekt. J.l. zaterdagmiddag heeft de NVV-Bestuurdersbond Veenendaal ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan in de bovenzaal van hotel „De Korenbeurs" een receptie gehouden, die zeer druk bezocht werd. Afgevaardigden van verschillende zuster verenigingen uit Veenendaal en omgeving, alsmede de heer Lagerveen, bondsbestuur- der van het NVV, gaven van hun belangstelling blyk. Ook prachtige bloemstukken en de bekende enveloppes met inhoud viel het jubi lerende bestuur ten deel. Later in de middag kwamen eveneens burgemeester en wethouders vau Veenendaal hun gelukwensen aanbieden. De plannen gingen in de ijskast tot na De receptie werd geopend door een toespraak van de voorzitter van de Be stuurdersbond, de heer T. Verkuil, die in het kort de geschiedenis van de jubi lerende bond memoreerde. Aanleiding tot de oprichting van de Bestuurdersbond was een op 17 februari 1913 geproclameerde uitsluiting van werk gevers in de sigarenindustrie, die tot ge volg had dat een aantal Veenendaalse sigarenmakers niet meer aangenomen werden of ontslag kregen, omdat zij tot de moderne vakbeweging behoorden. Het NVV echter werd steeds groter en kon zijn werkzaamheden aanvangen, vooral wat de propagandistische kant betrof. Hiervoor miste men een orgaan, van waaruit de propaganda centraal ge regeld zou kunnen worden. Bij het NVV verzocht men toen in Veenendaal een Bestuurdersbond te mogen oprichten, een verzoek dat voorlopig niet ingewilligd kon worden omdat er in Veenendaal aan de gestelde eisen - tenminste drie plaat selijke organisaties - niet kon worden voldaan. Een nieuwe BRIL in moderne modetinten. Een ZONNEBRIL met de sterkte van uw brille- glazen. VERREKIJKERS onder garantie PRISMAKIJKERS vanaf 90,00 TELESCOOPKIJKERS v.a. 52,50 Hoofdstraat 51, Tel. 3184. Vdaal de eerste wereldoorlog. Op 13 juni 1919, na verkrijging van de ministriële goed keuring, werd de Bestuurdersbond ge boren. Of er na de oprichting grote gebeur tenissen zijn gepasseerd, kon de heer (Zie verder pagina 2) WEEKLOON GEVONDEN Op het trottoir in de Hoofdstraat vond mej. H. C., werkzaam te Veenen daal, zaterdagmiddag een loonzakje, dat bij nader onderzoek 93 gulden bleek te bevatten, kennelijk een heel weekloon. De eerlijke vindster behoefde niet veel moeite te doen de verliezer te vin den, want op het zakje was de naam van de werkgever vermeld. Op dit adres heeft zij het afgegeven. AANBESTEDING BARNEVELDSE- STRAAT Namens het gemeentebestuur van Rens woude zal op 7 juli a.s. in het restaurant „De Dennen" te Renswoude door de N.V. Grontmij de aanbesteding worden ge houden van de verbetering van de Bar- neveldsestraat. De totale lengte van de weg is onge veer 3500 meter, waarop een 5 meter brede koud-asfalt-deklaag zal worden aangebracht, terwijl bovendien ongeveer 920 meter riolering moet worden gelegd en een gedeelte van een trottoir wordt voorzien. De directie over dit werk wordt gevoerd door de N.V. Grontmij en men hoopt nog in de maand juli met de uit voering der werkzaamheden een aanvang te maken. DAME STOPTE GELD IN VERKEERDE TAS Nadat een dame dinsdagochtend op de Markt een pennen-set had gekocht en be taald, stopte zij het gekochte alsmede haar portemonnee, waarin zich een flink bedrag aan geld bevond, in haar fietstas. Groot was haar schrik toen zij later tot de ontdekking kwam dat zij een en ander in de tas van de fiets gedaan had, die tegen haar rijwiel aan gestald was. De eerlijke vindster wordt verzocht zich op het politiebureau te melden. OPZETTELIJK AANGEREDEN Bij het politiebureau is aangifte gedaan door een jongeman, dat hij bij het over steken van de Hoofdstraat opzettelijk is aangereden door een bromfietser. De dader is by de politie bekend. Zaterdag 4 juli a.s. wordt in gebouw ,,'t Trefpunt" een zangavond gegeven door de verschillende zangklassen van het Veenendaalse meisjeskoor (w.o. ook de kleuterklasse). Voor de pauze wordt een luchtig pro gramma van zomerliederen gebracht. Verder het mooie zangspel „Lentebloe men" van Cath. van Rennes. Leiding: Gijsbert van Zanten en Eliza beth Visser-Hendriks. Loes Coïni ver zorgt de pianoDegeleiding. Leopold I van Saksen Coburg was de eerste koning der Belgen. De huidige koning, Boudewijn, is echter geen rechtstreekse nakomeling van deze vorst. Het is zijn grootvader, koning Albert, geweest, die eigenlijk de grondslag heeft gelegd vor de toenadering tussen België en Nederland maar ook van die tussen vorst en volk. Leopold I was een uitermate kundig staatsman, die relaties had met vele vorste lijke hoven. Lange tjjd was hy de raadgever van koningin Victoria van Engeland. In alle staatkundige potjes had hy een vinger. Voor zjjn land heeft hij zeer veel gedaan, maar popnlair was hij niet. Zijn persoon lijkheid was daartoe een sta-in-de-weg. Het hagelnieuwe Brusselse hof stond al gauw bekend om z\jn doodse stijfheid en verstikkende vormelijkheid. Zijn zoon, Leopold II, heeft voor België nog veel meer betekend. Hjj beschikte over buitengewone gaven, was zeer bereisd, ontwikkeld en energiek. Toen zijn regering het belang niet inzag van de Kongo, wist hij zelf dit gebied te verwerven en schonk het later aan de staat, die het waarlijk vorstelijk geschenk nog „tegen heug en meug" aannam. Op zyn sterfbed zette de vorst zijn laatste handtekening onder dit besluit. Noch het karakter van Leopold, noch diens particuliere leven was bijzonder ge schikt om hem bij zijn volk bemind te maken. De dynastie Saksen Coburg stond waarlyk niet zo vast op de benen. Leopolds neef, Albert, werd na zijn overlijden tot koning gekroond. Hij trouwde een heel bijzondere vrouw, Eli sabeth van Beieren, wier vader een inter nationaal beroemd oogarts was, die door zijn dochter menigmaal werd geassisteerd Albert was niet vlot, veeleer terugge trokken, maar koningin Elisabeth zorgde Het twaalfjarig Veenendaals meisje Truusje Methorst, wonende aan de Klaas Katerstraat, heeft vorige week de verrassing van haar leven gekregen, zy ontving namelyk een grote envelop van het hoofdkwartier van de Brigade der Melkwegvaarders uit Den Haag (een reclame-instantie van het Ned. Zuivelbureau) waarin zich het officiële M-brevet bevond en een schrijven waaruit bleek dat zy, wegens een flinke daad, in aanmerking kwam voor een geschenk. Uit het gehele land wor den om de veertien dagen vyftig M- brigadiers gekozen, die zich voorbeeldig JT) Gelukkig en trots bekijkt Truusje Met horst haar officiële M-brevet, dat zij wegens een flinke daad van de Brigade der Melkwegvaarders ontving. hebben gedragen. Sedert het begin van de actie is het voor de eerste maal dat een Veenendaals M(elk)-brigadiertje hiervoor in aanmerking komt. Het meisje, dat vanzelfsprekend bij zonder in haar nopjes was met deze onderscheiding, heeft, doordat haar moeder ziek te bed lag, vier maanden lang in de morgenuren het huishouden verzorgd. Gelijk vele kin deren, was ook zy lid van de zo genaamde M- brigade en toen haar moeder, die inmiddels weer hersteld was, van de „flinke-daad- actie" hoorde, be sloot zij deze voorbeeldige daad van haar doch ter aan het hoofd kwartier kenbaar te maken. „Wij waren het voorval eigenlijk al vergeten", ver telde mevrouw Methorst ons, „vandaar dat on ze verrassing nog groter was toen wij de envelop ontvingen." Truusje zelf was een en al oog voor het officiële M-brevet en voor de lyst van 27 verschillende ge schenken, waar uit zy een keus mocht maken. Dit laatste waS niet bepaald ge makkelijk want zij moest o.a. kie zen uit een radio, autoped, fototoe stel, rolschaatsen, een rubbervlot en een tent of rug zak. De keus viel op een boeken- bon van grote waarde, waarmee zy haar boekenkast - lezen is haar hob by - behoorlyk zal kunnen aanvullen. De plichtsbetrachting van het jeugdige meisje is op deze wyze uitstekend ge honoreerd. Voor het Wagenings kantongerecht ver scheen vrijdag de granietwerker F. Z. uit Veenendaal, die op de Rosanderweg in Oosterbeek met een auto had stilgestaan op minder dan 10 meter afstand van de kruising met de Prins Bernhardlaan. 't Is waar, gaf verdachte toe, maar ik was daar niet bekend en zocht naar de weg. Ik wist wel, dat ik bij een krui sing stond, maar door het zoeken dacht ik er zo gauw niet aan, dat dit niet mocht. Het gebeurde 's avonds en in het donker konden we van de auto uit de straat namen niet lezen. Ik stopte daarom en een mede-inzittende stapte even uit om wat dichterbij te gaan kijken naar de naambordjes op dat kruispunt. De officier toonde begrip voor de moei lijke situatie en eiste 2,50 of 1 dag. Het vonnis luidde nog milder, namelijk een schuldigverklaring zonder toepassing van straf. Vorig jaar werd K. v. V., chauffeur te Veenendaal, aangehouden toen hij met zijn motor over de openbare weg reed en daarbij kwam aan het licht, dat hij niet in het bezit was van het vereiste rijbe wijs. Vrijdag bracht die overtreding Van V. voor het kantongerecht te Wageningen. Veertien dagen later had ik het rij bewijs al, zei verdachte en toonde het bewuste papier. Dat klopt niet, want het is pas een half jaar daarna uitgegeven, zag de rech ter. Ik slaagde alleen voor het praktisch van mijn zuster omdat de mijne kapot gedeelte, maar ik had alle andere rij bewijzen al, dus de theorie kende ik wel, verduidelijkte verdachte. Dit keer bleek, dat u die niet kende. Je kunt dus ook zeggen, dat u de vorige keren het rijbewijs ten onrechte gehaald hebt, corrigeerde de officier. Ik moest die avond naar het zieken huis in Rhenen, waar mijn zwager ver pleegd werd en ik kon er op geen andere manier op tijd komen dan met de motor, vervolgde verdachte. Ik had een oefen vergunning voor Veenendaal-zuid en het ziekenhuis lag slechts 500 meter over de grens. Eis 15,of 6 dagen. Vonnis 10, of 4 dagen. U hebt in Veenendaal in het donker gereden op een bromfiets zonder achter licht. Wat wilt u daarover zeggen, vroeg vrijdag voor het Wagenings kantonge recht rechter v. d. Brand aan de verdach te T. H., timmerman te Veenendaal. Ik kan er niet veel op zeggen. Het is gebeurd zonder dat ik het wist, ant woordde H. Ik had de bromfiets geleend was en toen ik van huis ging, brandde het achterlicht nog; dat hebben we ge controleerd. 't Moet onderweg kapot ge sprongen zijn. Men blijft echter verantwoordelijk voor zijn verlichting en derhalve eiste de of ficier 6,of 3 dagen. Rechter v. d. Brand maakte er 5,of 2 dagen van. ■fr H. S., handelsagent te Heelsum had in Renkum op de Kastanjelaan zijn per sonenauto op minder dan tien meter af stand van de kruising met de Utrechtse- weg geparkeerd. De agent moet zich verkeken hebben zei verdachte vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. De wagen stond wel zo ongeveer 10 meter van de kruising, al kan er wat mij betreft best een paar cen timeter aan gemankeerd hebben. Zo pre cies kun je dat nooit uitrekenen. In het proces-verbaal is vermeld, dat de auto slechts 3 meter van de hoek af stond en dat is een heel verschil met 10 m. Dat moet u gemerkt hebben, vond rechter v. d. Brand. Verdachte ontkende echter ten stellig ste, dat het maar 3 meter zou zijn ge weest en daarom besloot de rechter de zaak aan te houden om straks de ver balisant te horen. Ik heb niet de minste reden om te twijfelen aan de in het proces-verbaal opgenomen verklaring van de verbalisant zei de officier. Als het nu om centimeters ging, maar hier is een verschil van meters Op deze manier kan het hele politie korps wel als getuige voor het kantonge recht geroepen worden. P. T., assistent van een hotelhouder te Ruurlo, ging op 11 oktober van het vorige jaar met zijn personenauto in de Nude te Wageningen een voor hem rijdende auto inhalen op het moment, dat een zware benzinetankwagen als tegenligger naderde. Nadat T.'s auto tussen beide voertuigen tot een wrak gemangeld was, dook de andere personenauto naar rechts een sloot in en de tankwagen schoof in de linker wegberm tegen een boom. Er ontstond voor de verschillende verzeke ringsmaatschappijen een gedenkwaardige schade, maar gelukkig werd niemand ern stig gewond. De officier eiste tegen T. vrijdag 150,- of 30 dagen met zes maanden voorwaar delijke intrekking van het rijbewijs, want het was wel een heel riskante manoeuvre geweest. De rechter verlaagde de boete tot 100,- of 30 dagen, daar T. zijn slechts tegen derden verzekerde wagen reeds bij het ongeval had verspeeld. op velerlei gebied voor een „doorbraak" naar het volk. Haar bewogenheid met het lot der arbeidende klasse bezorgde haar zelfs de bijnaam van de „rode" koningin. Het was wereldoorlog I, die de koning en zijn volk tot elkander bracht, want het voorbeeld dat Albert zijn soldaten gaf, in wier midden hij alle vier de oor logsjaren bleef vertoeven, deed hem aller harten en aller achting winnen. Zijn te rugkeer in het bevrijde Brussel werd een manifestatie van verbondenheid tussen het volk en zijn vorst, die de erenaam „de soldatenkoning" kreeg. Hoewel Al- bert het de Vlaamse extremisten nooit kon vergeven dat zij tijdens de bezetting met de Duitsers hadden geheuld, heeft hij toch veel gedaan om de zo vaak ach tergestelde Vlamingen recht te verschaf fen. Zijn grote liefhebberij, alpinisme, was orzaak van zijn dood. Toen hij van een beklimming van de Marche des Dames niet terugkeerde, rouwde heel België op recht om de eerste koning, die zich hun waarlijk een vader des vaderlands had getoond. HET KONINGSDRAMA Weinig kon men vermoeden, dat de re geringsperiode van zijn zoon, Leopold III, zo droevig eindigen zou. Reeds zijn hu welijk met prinses Astrid toonde immers, dat het Belgische volk niets liever deed dan zijn genegenheid tonen aan het vor stenhuis. En Astrid, koningin geworden, werd het door haar eenvoud en lieftallig heid een nationaal idool. Toen zij bij een auto-ongeluk omkwam, was het als had een nationale ramp België getroffen. Zelfs na haar dood bleef de verering voortduren en haar dochter, die sterk op haar moeder lijkt en met prins Jean van (Zie verder pagina 4) Zaterdagavond a.s. geeft de gym nastiekvereniging Amerongen een turn- demonstratie op de grasmat van het plantsoen Lievendael. Vooraf maken de gymnasten een mars door het dorp. Eind augustus zullen bijzonderheden bekend worden gemaakt over twee nieu we kleine Britse auto's. De maximum snelheid zou in de buurt van negentig kilometer liggen. Een 20-jarige Amerikaan, moordenaar van elf mensen, is vorige week terecht gesteld. De gevangenisdokter die zijn dood zou moeten vaststellen, kreeg kort voordien een hartaanval en overleed ter plaatse. Volgens een statistisch overzicht van een studiecentrum in Washington was de gemiddelde leeftijd van de huwenden in Amerika in 1958 achttien jaar. De Russen bouwen in Moskou het hoogste bouwwerk ter wereld. Het wordt een televisie-centrum met een toren die 508 meter hoog wordt. Dit is 200 meter hoger dan de Eiffeltoren en 50 meter ho ger dan de New Yorkse wolkenkrabber „Empire State Building". Prinses Gracia van Monaco - de ex- filmster Grace Kelly - verwacht, volgens het Italiaanse blad „Giornale d' Italia" een derde kind. Bij een hotelbrand in Rome zijn vier kamermeisjes om het leven gekomen. In paniek sprongen zij van de zesde ver dieping op straat, terwijl hun kamers en de brandtrap onbeschadigd bleven. Het ministerie van onderwijs in Israël heeft een wetsontwerp vastgesteld, waar bij het zwemmen, op de lagere en middel bare scholen, als verplicht leervak moet worden ingevoerd. Tot dusver zijn ongeveer anderhalf miljoen Chinezen uit communistisch China gevlucht. Vrijwel allen wonen zij nu in Hongkong. Sowjet-ingenieurs gebruiken voor de aanleg van hoogspanningsleidingen heli copters, waaraan een automatische graaf- installatie is bevestigd, die binnen 8 mi nuten een kuil graaft. KEBKEWIJK «67 - TEL. 3000 VE E N E N DA AL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1