DE VALLEI oKVf 2 voordeliger dan 1 MARGARINE EEN REEP VIER CENT deGruyter L» 2 pakken Vruchtenwafels 85 ct. 2 pakken Afwasmiddel samen 40 ct. 2 pakken Wolwasmiddel 2 stukken Overvette zeep samen 55 Ct. SPECIALE samen samen 60 Ct. DE KOFFIE- EN THEEZAAK VETERANENTOERNOOI Voor de Jeugd Een vrouw met twee linkerhanden Vrijdagavond wordt begin gemaakt met finale Opnieuw knappe prestaties van Loes Rutten DOVO KAMPIOEN? Met vakantie Nederland en België Vereniging voor Vreemdelingenverkeer FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Kers, kers, kersverse margarine speciaal gemaakt om alle huisvrouwen te laten proeven hoe kersverse margarine smaken moet. VAN 10 CT. voor de spotprijs van U kunt zo dikwijls profiteren als U wilt. Supermargarine. pakje 45 ct. Fijnste margarine. pakje 40 ct. Plantenmargarinepakje 44 ct. Zuiver gesmolten vet pakje 46 ct. De voorwedstryden van het veteranentoernooi zyn ten einde. De vier clubs die aan de finale mogen deelnemen zyn bekend en zullen in een halve competitie uit maken, wie zich kampioen 1959 kan noemen en hoe de pryzen verder verdeeld zullen worden. Met deze finale, waaraan Veenendaal, Ritmeester, D.S. en Neveda zullen deelnemen, wordt vrijdagavond met de eerste wedstryden op het terrein van D.S. aan de YVageningselaan begonnen. Naast deze finale worden echter ook nog twee wedstrijden gespeeld om de beker voor de sportiefste club. Over deze prijs waren voor het organiserende co mité moeilijkheden gerezen, omdat er vier clubs waren die aan de voor deze prijs gestelde eisen voldeden. Dit waren VSW, SKF, VRC en Panter. Men is ten slotte tot de volgende oplossing gekomen. Deze clubs spelen ieder een wedstrijd en wie de hoogste score bereikt is winnaar. Het gaat dus niet om degene die alleen maar wint, maar wie de meeste doelpun- VIERDE PLAATS OP 200 METER VOOR KOOS VAN LAAR JU. zondag werden door de Nijmeeg se vereniging Union de Oostelijke Baankampioenschappen 1959 voor se nioren georganiseerd op de kleine winderige grasbaan in Gennep. De harde wind, die de sprinters pal tegen hadden, en de gladde baan, maakten het onmogelijk tot goede tijden te ko men. Koos van Laar plaatste zich in de finale op het nummer 200 meter dames, waarin zij een mooie vierde plaats wist te behalen. Winnares werd de Nederlandse kampioene Hannie Bloemhof in de overigens slechte tijd van 27.6 sec. Aan deze kampioenschappen waren tevens wedstrijden voor juniores ver bonden. Loes Rutten was weer in goe de vorm op de 80 meter. Haar serie won zij in 10.9 sec., terwijl zij zelfs in de finale de prima tijd van 10.6 sec. liet afdrukken. Hoe goed deze tijden zijn moge blijken uit het feit, dat geen van haar mededingsters onder de 11 sec. wist te komen. Ook bij het ver springen legde zij beslag op de eerste plaats met een prachtige 4 meter 94 cm. De spanning was hier echter gro ter: het Palthene-meisje Groll kwam tot 4 m 84 cm. Over enkele weken zal Loes Rutten deelnemen aan de Nederlandse kam pioenschappen, waar zij in haar hui dige vorm zeer zeker kansen heeft op finale-plaatsen. ten weet te produceren. Bij eventueel gelijk spel beslissen strafschoppen die er om genomen moeten worden. Er is dus vrijdag a.s. en volgende week maandag, vrijdag en zaterdag nog wel het een en ander te beleven en wat het belangrijkste is, de ouden van dagen varen er wel bij. Aan de bevolking van Veenendaal nu de taak om de baten zo hoog mogelijk te maken. De uitslag in groep A luidt als volgt: gesp. pnt. doelgem. D.S5 10 9—1 Veenendaal 5 8 96 G.V.V.V5 6 10—6 Frisia 5 4 5—7 V.R.C5 1 5—11 V.S.W5 1 4—10 Groep B: Ritmeester 4 Neveda 4 Geha 4 S.K.F4 Panter 4 Het volledig nog te spelen programma luidt: Vrijdag 3 juli op het terrein van Merino's 7 uur Ritmeester DS 8 uur Veenendaal Neveda Maandag 6 juli op het terrein van VSW 7 uur DS Neveda 8 uur Veenendaal Ritmeester Vrijdag 10 juli terrein nog onbekend voor de beker sportiefste club 7 uur VSW SKF 8 uur DS Veenendaal Zaterdag 11 juli terrein nog onbekend, voor de beker sportiefste club 6.30 uur VRC Panter 7.30 uur Neveda Ritmeester 8—3 11—6 4—6 5—7 2—8 Omdat Sportclub Genemuiden j.l. zater dag de competitie afsloot met een 8-1 overwinning op DTS (Ede) is een beslis singswedstrijd noodzakelijk geworden tussen Dovo en Sportclub Genemuiden om de kampioen van de derde klasse oost aan te wijzen; de eindstand is n.l.: Dovo 20 17 0 3 34 65—18 Genemuiden 20 16 2 2 34 8228 Deze beslissingswedstrijd zal a.s. zater dag 4 juli worden gespeeld op het terrein van DVS '33 te Ermelo; aanvang half vijf. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 2 juli Joop Spies 3 Diny v. d. Haar 3 Gerrit Jan Voerman 5 Dik Overeem, Renswoude 5 Beppie Onderstal 6 Piet Willemsen 7 Wout van Manen 7 Henk van Ginkel 7 Frea van Ommeren 7 Antoon v. d. Heuvel Allemaal gefeliciteerd! RAADSELS Voor ouderen: I. - - - X deel van een boom; - - - X één der omroepverenigingen; - - - X het tegenovergest. v. komen; - - - X achtpotig, geleed dier; - - - X vorst van een oosters land; - - - X cijfer; - - - X een groentesoort; - - - X hoefijzervormige, metalen haak; Op de kruisjeslijn moet van boven naar beneden de naam van een plaats in Duits land komen. II. KRUSIE VRAMEOTHU CEMERIVILL Je zou het zo niet zeggen, maar dit zijn de letters van drie soorten levens middelen. Je kunt ze alle drie bij de kruidenier halen. De letters zijn alleen door elkaar gegooid. Probeer eens of je de juiste woorden kunt vinden. III. Weet je een van allen welke hond Men nimmer nog als huisdier vond? Voor jongeren: I. Vul in deze 16 vakjes in van links naar rechts en van boven naar beneden: le rij zware houten paal; 2e rij een jongensnaam; 3e rij oud snaarinstrument; 4e rij kleine rode vrucht. 1 2 3 4 2 3 4 II. Wees nu eens vlug in 't raden, en zeg mij dan, In welke pan Men niets kan bakken of kan braden. III. X - X - - - X - - - - X - - - X - X le rij een medeklinker; 2e rij gebruikt moeder om te wrijven; 3e rij een vrucht; 4e rij vulling voor matrassen; 5e rij dient om te snijden; 6e rij een medeklinker. Op de kruisjeslijn komt de naam van 't Giraffenpaar van Ouwehand, Zou met vakantie gaan. Het weer was mooi, de zon zo warm, Dat stond het echtpaar aan. Met koffers en een paraplu Ging men toen naar de bus, Ten afscheid kreeg heel 't dierenpark Van allebei een kus. Maar toen 't stel in de bus wou gaan, Keek iedereen heel raar. Men zei: „Die halzen zijn te lang, Dat is verschrikk'lijk naar." De buschauffeur wist echter raad, Hij deed het busdak open. En toen is het giraffenpaar Blij in de bus gekropen. Daar zaten ze nu alle twee, De halzen uit het dak. Ze smulden dikwijls onderweg De blaadjes van een tak. De conductrice van de bus, Is naar het paar gegaan. En bood de beide reizigers Twee kleine kaartjes aan. „Ik krijg drie gulden twintig cent, Retour naar Amersfoort." 't Giraffenpaar keek heel verschrikt, En 't meisje keek verstoord. Toen kwam het hoge woord er uit, „Juffrouw, ach, u moet weten, We zijn wel saam op reis gegaan, Maar hebben 't geld vergeten." De bus stond met een schokje stil, En toen kwam het besluit, De buschauffeur zei heel kordaat: „Geen gijntjes hiereruit!" En toen is het giraffenpaar, Maar uit de bus gekropen, Hun poten waren lang genoeg, Ze gingen verder lopen. dtaUrt Fa. J. v. HORST Rhenen, Tel. K 8376-484 JAGERBAL (Een spelletje om buiten te spelen) Eén speler is de jager en is gewapend met een tennisbal. De rest hebben hun zakdoeken tussen de riem en zijn het wild; ze verspreiden zich over het speel veld. De jager doodt het wild door het onder de knie te raken. Is iemand ge troffen, dan steekt hij zijn zakdoek in zijn zak en wordt ook jager. Het spel gaat door tot er één te achtervolgen speler overblijft, die het spel wint. (Vervolg van pagina 1) Luxemburg is getrouwd, ondervindt die genegenheid nog immer. Leopold III kreeg nog meer zware sla gen te verduren. Zijn besluit om, evenals eens zijn vader, bij zijn soldaten te blij ven, waarmee hij zich stelde tegenover de regering, heeft hem slechts verdriet gebracht. Zijn huwelijk met Liliane Baels vervreemdde zijn volk nog verder van hem. De „koningskwestie" is té recent, dan dat het nodig is die nog op te halen. DE JONGE KONING En zo kwam de last van het koning schap te drukken op de schouders van een jonge man, die al heel vroeg zijn moeder had moeten missen, wiens jeugd versomberd was door de ellende der oor logsjaren, die in ballingschap geen con tact met zijn volk had gehad en die ten slotte moest meemaken, wat hij niet an ders kon zien dan als een miskenning, een onverdiende smaad voor zijn vader. Koning Boudewijn, die thans 27 jaar oud is, wekt in voorkomen en gedragin gen sterke herinneringen aan zijn groot vader, de soldatenkoning Albert. Ietwat teruggetrokken, geen vrolijk maar een (voor zijn leeftijd) welhaast te ernstig gezicht, dat echter opeens heel vriende lijk en innemend kan zijn. De Belgen hebben nog niet veel kans gehad, van hun genegenheid voor de jonge vorst te doen blijken, maar de ont vangst, die hem na zijn terugkeer uit Amerika ten deel viel, bewijst duidelijk, dat men eigenlijk niets liever wil dan een streep zetten onder alle narigheid uit het verleden en zich weer scharen rondom een koning, die in een land met ze vele en zo scherpe tegenstellingen tóch het symbool van de eenheid, het symbool van de natie is. Boudewijn zou zijn onderdanen geen groter plezier kunnen doen dan door hun straks een bruid voor te stellen, die even makkelijk de harten steelt als eens zijn moeder Astrid het deed, even makkelijk als zijn a.s. schoonzuster prinses Paola het heeft gedaan. Er is altijd een te hoge schutting ge weest tussen het hof en het volk. Die schutting is hoofdzakelijk opgetrokken door een kleine conservatieve groep, hooghartig, trots en exclusief. Wanneer de koninklijke familie er in zou slagen, die schutting neer te halen, zoals koningin Astrid het heeft gedaan, dan zullen de banden tussen vorstenhuis en volk weer steviger worden aangetrok ken. En ons Nederlandse volk, dat dit alles van zo nabij meemaakt en meeleeft, ziet daarom met grote spanning het bezoek van de Belgische vorst tegemoet. Het hoopt een koning Boudewijn te mogen begroeten, die aller harten weet te win nen, omdat het zo goed beseft, dat de politieke stabiliteit in het land van de Benelux-partner mede bepaald wordt door de verhouding tussen vorst en volk. (Nadruk verboden). (Vervolg van pagina 1) voor degenen die zich in Veenendaal ves tigen met bijzonderheden over Veenen daal, welke juist voor de adspirant-in- woner van belang zijn. Men stuurt pensionlijsten op aan vraag. Men verstrekt inlichtingen en houdt daarvoor zelfs een bescheiden bu reau in stand. HONDERD LEDEN Maar na deze activiteiten is de kas ook grondig leeg. Veenendaals VVV heeft jaarlijks nog geen duizend gulden te ver teren. Een goede honderd leden en een handvol donateurs brengen jaarlijks on geveer 350,- binnen. Over medewerking van gemeentewege heeft men niet te kla gen, want door de gemeente Veenendaal wordt hetgeen jaarlijks aan contributies en donaties inkomt verdubbeld. Een sub sidie tot hetzelfde bedrag dus. Wellicht heeft men dit als een stimulans gezien om toch vooral VVV te helpen groot ma ken, want des te meer leden, des te meer subsidie. Echter, het bestuur blijft bij dit alles staan als voor een gesloten deur. De deur van onze hooggeroemde handel en nijver heid, ja, de deur van de doorsnee-Vee- nendaler. Men zou geneigd zijn te denken, dat er een zekere huiverigheid bestaat om de vreemdeling met open armen binnen te halen. Dat het „we zien er niet meer brood in" niet alleen speelt. Een prachtige samenwerking is bij voorbeeld denkbaar tussen de Veenen- daalse winkeliersvereniging en VVV, maar gezien de opgedane ervaringen moet zulks direct naar het rijk der luchtka stelen worden verwezen. We zeiden reeds: het is niet alleen de middenstand, maar ook de particulier, wij als plaatsgenoten stuk voor stuk. Zo gezien zou hier nogal wat vraag moeten zijn naar pensiongasten, maar ook hier van is niets minder waar. 25 PENSIONADRESSEN WV heeft de beschikking over een 25 pensionadressen in Veenendaal. Uiter aard kan men niemand het houden van pensiongasten opdringen en natuurlijk moet iedereen hierin worden vrijgelaten, maar zou hiervoor nu wefkelijk niet meer animo zijn? Of is het onbekendheid met het werk van WV? Het zou in het geheel niet te verwonderen zijn als ook op dit terrein een zekere huiverigheid bestaat. Een soort „angst" om met VVV in zee te gaan. Zoals gezegd, aantrekkelijke objecten bezit de plaats maar weinig en ook wat de hotel-accomodatie aangaat is Veenen daal uitermate slecht geoutilleerd, al zal hierin enige verbetering komen door de bouw van het nieuwe hotel „De Koren beurs". Ontspanningsbedrijven, kampeer plaatsen, tentenkampen, bungalowparken en wat dies meer zij, is Veenendaal niet rijk. Toch bieden onze spaarzame „vrije buitengewesten" hiertoe enkele mogelijk heden, die echtervan de hand wor den gewezen. Indertijd is er een aanvraag geweest om een soort bungalowpark of iets van dien aard (in ieder geval geen kampeerplaats) te stichten aan het eind van de Dijkstraat, achter het gebouwtje „Rehoboth". De man, die hiervoor geïn teresseerd was had zich reeds verzekerd van de nodige grond voor de uitvoering van zijn plannen, maar het gemeente bestuur wees de gehele affaire van de hand. Achter het „hoe en waarom" hier van een vraagteken te plaatsen. De mogelijkheden om Veenendaal meer toeristenplaats te maken liggen als het ware voor het grijpen. Nog enkele voorbeelden: Veenendaal zou prachtig dienst kunnen doen als va kantie-oord bij slechte weersomstandig heden. ONPRETTIG WERKEN Verder wil een vakantieganger, die een bepaalde periode in bos en hei ronddoolt ook wel eens in de „bewoonde wereld" vertoeven. Bij voorkeur in de avonduren. Veenendaal is er ideaal voor gelegen. Werkelijk, er is genoeg van te maken en we zijn de drempel reeds gepasseerd. Het is geen kwestie van: „je ziet hier sporadisch een vakantieganger". Onze plaats is wel in trek, gelet - om maar eens zo voor de vuist weg iets te noemen - op het marktbezoek door de vreemde lingen. Van de Veenendaalse markt moet voor de toerist wel een bijzondere be koring uitgaan. Zouden er nu werkelijk niet meer van dergelijke trekpleisters te creëren zijn? Zeer zeker wel, maar niet een WV met een kas waarvan de bodem door lopend te zien is en honderd leden in de plaats die straks - na de grenswijziging - bijna 24.000 inwoners telt. Achter deze zaak moeten minstens enkele duizenden leden staan, mensen die er op z'n minst welgeteld één rijksdaalder per jaar voor het lidmaatschap voor over hebben. Zoals het tot nu toe geweest is, is het voor een bestuur bijzonder onprettig wer ken en men zou zich kunnen afvragen waar deze mensen de euvele moed van daan gehaald hebben om nog door te gaan. Men heeft letterlijk geroeid met de riemen die men had en zich beperkt tot de armslag, die de rest van Veenendaal dit bestuur toestond. (3) Die konden samen uren spelen. Of ze zaten te tekenen, puntje tong uit de mond, stil als muizen. Nee, die twee meiden van hem, daar had je een zacht gekookt eitje aan, wat de op voeding betreft Maar junior! Lastig, woelig, ongezeggelijk, vol fantastische plannen die maar meteen verwezen- lijktmoesten worden, altijd klaar om met hamer of een nijptang af te gaan op wat beslist voor zijn experimenten moest worden gespaard. Je mocht wel ogen in je rug hebben voor dat jong. Toch was het een leuke eerlijke knul, en zat hij boordevol goede voorne mens. Maar die vervaagden als kaf voor de wind bij de eerste de beste af leiding. Hij hing aan z'n vader en moeder en bezorgde ze nochtans heel wat narigheid, maar had dan diepe spijt en kon niet slapen, wanneer de schuld hem des avonds niet vergeven was. ,,'t Komt allemaal later wel te recht", had de meester op school goed moedig gezegd. „Maar inmiddels heb ben wij de last", had Jan stillekens gezucht. Hij kauwde lusteloos op z'n boter ham, spoelde die met grote slokken thee door. Boterhammenthee dacht hij, meteen vertederd, want Elsje had al tijd de neiging een hele boel water te gooien op een klein beetje thee. „Zo", zei Annelies, in haar kimono beneden komend, met een slaperig ge zicht, „ben je al begonnen?" „Moest wel", zei hij met z'n mond nog halfvol, „anders haal ik de bus niet." „Ga je niet met de wagen?" „Die heb ik vandaag maar es in de garage laten staan dan kan ie een goe de beurt krijgen." „Waar moet je heen?" Gunst, dacht hij geïrriteerd, dat heb ik haar nu al tweemaal verteld. „Naar dat mechanisatiecongres in Arnhem", lichtte hij nadrukkelijk geduldig toe. „Zeker laat thuis", constateerde ze gemelijk. „Zal wel laat worden, ja", stemde hij toe. „Nou ja", zuchtte ze, „dan ga ik maar vroeg naar bed. Of zal ik voor je opblijven?" Maar dat laatste klonk zo slachtofferachtig, dat hij er niet op in ging. „Zou 'k maar niet doen", ried hij opstaande. „Nou", hij boog zich naar haar over voor een afscheidskusformaliteit, dacht hij scherp. Wat is een zoen als ceremonie? Precies hetzelfde als het spiegelei van de stationschef. Alles klaarvooruit dan maar. „Kan het niet een beetje hartelij ker?" vroeg Annelies pruilend, „ik zie je de hele dag niet". Hij was beschaamd, begreep opeens dat het voor haar weer een dooie, saaie dag zou worden. En tegelijk irri teerde hem dat onuitsprekelijk. „Nou ja" zei hij, neem me niet kwa lijk meisje. Dat gerommel en dat ge- hol zo voeg op de morgen dat brengt me een beetje uit mijn humeur. En wat heb je nou aan een zoen van een man die uit z'n hum is?" „Kom er dan even in", plaagde ze en opeens was het weer even goed. Zoals het vroeger altijd geweest was, zoals het telkens wéér was, bij buien. Hij omhelsde haar. „Sterkte hoor, pie ker niet te veel. Ik zal proberen vóór elven thuis te zijn." Els en Ruth trokken al ieder aan één kant, bedelend om 'n kusje. Ruth kon natuurlijk nog gauw een verhaal vertellen van een meisje dat jarig was. Mocht zij mee de klassen rond om de juffen een snoepje te brengen. Junior sprong zijn vader op de rug. Jan boog bijna dóór. „Denk om je ouwe vader!" waarschuwde hij, „zo meteen zak ik door m'n ruggegraat" De beide meis jes verheugden zich uitbundig op dat vooruitzicht en probeerden dit groot ste moment naderbij te brengen, maar Jan rukte zich moeizaam los, greep zijn regenjas van de kapstok en holde het huis uit. Hij keek nog eenmaal om. Voor de ramen drie glunderende snoe ten, druk gewuif. Op de achtergrond zag hij het gezicht van Annelies. Ze lachte maar ze was niet jarig, dacht hij. En piekerend liep hij naar de bus halte. HOOFDSTUK II „Morgen spreken we mekaar" Soezend weggedoken in de treincou- pé dacht Jan aan Anneliesje. De vlieg in de suiker, overpeinsde hij. Alles ging goed. Beste baan, behoorlijk sala ris. Gezonde kinderen. Alles oké. Maar Annelies aardde hier niet, op dit dorp. Zij, meisje uit de stad, kon hier niet wennen. Dat vergalde hun huwelijk, vergalde zijn leven en het hare, meer dan hij gedacht had het te kunnen doen. Wat hij nooit had verwacht gebeurde thans: ernstig overpeinsde hij, of zijn huwe lijk met Annelies, niet een mislukking was geweest.... Hij schrok op van de gedachte. Maar wanneet hij weer terug zag naar deze ochtend, al die ergernissen, het ver drietig gezicht van zijn vrouw, haar lome groet toen hij wegging, dan te kenden zich daar als een fel contrast tegenover de hooggestemde verwach tingen van zijn verlovingstijd. Hij, eenvoudige jongen uit een groot week Geldig tot en met 7 juli 1959 reclame Uitsluitend tot en met 7 juli a.s. Bij elke twee pakjes margarine of vet (extra margarine uitgezonderd) 590701 gezin, had op het kantoor van de Mo nitor Machinefabriek kennis gemaakt met Annelies Verheyen. Ze was hem aanstonds opgevallen. Apart, dat was ze. In haar kleren, haar houding, haar uitdrukkingswijze, in de manier waar op ze met de collega's omging. En van het eerste ogenblik af had Jan beslist, dat, hoe attractief ze ook mocht zijn, ze te goed was voor hem. Ze stamde, dat was duidelijk, uit een beter milieu dan het zijne. Ze wist meer, ze had meer beschaving en eruditie. Nee, ze stak in alles ver boven hem uit. En zo bleef Jan een stille verering koesteren voor Annelies Verheyen, die zich uitte in een verlegen voorkomendheid en hulpvaardigheid. Annelies, van haar kant, had met scherpe intuïtie zijn gevoelens gepeild en liet zich de ver ering wel aanleunen, maar dacht toch niet serieus aan Jan Beider. Daarvoor cirkelde zijn planeet te ver uit haar gezichtskring. Annelies was de enige dochter van een weduwe, zei de een. Van een ge scheiden vrouw, zeiden anderen en die waren dichter bij de waarheid. Monica Verheyen was wel niet officieel ge scheiden, maar zij en haar man zagen elkaar niet meer. Annelies zocht haar vader nog wel eens op en werd dan met weldaden overladen. Alex Verheyen pronkte graag met zijn knappe dochter, een klein beetje Indotype, met matte huid, grote don kere ogen en glanzend dik zwart haar. Maar Annelies voelde wel dat ze voor haar vader niet meer was dan een soort mannequin. Haar moeder bewoog zich graag in artistiek milieu. Ze werd veel gezien op concerten en tentoonstellingen en had veel vrienden in deze kring, hoe wel niemand daar iets kwaads van kon zeggen. Want Monica Verheyen had zich één keer de vingers gebrand, zo zei ze, ze begon er geen tweede keer aan. Ze leefde van de bescheiden rente die een klein kapitaal haar opbracht en waarvan ze de opvoeding van An nelies kon bekostigen. Verder keek ze aandachtig uit naar een man, liefst met enig fortuin, die de zorg voor haar dochter kon overnemen. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4