Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Aanhoudende droogte funest voor gras- en bouwland Voor de KANTONRECHTER mum omm MULDER Ook gevolgen voor onze omgeving Nieuws uit de omgeving Programma Eerste Veenendaalse Jeugdvierdaagse bekend Kindervakantiewerk gaat weer draaien Wedloop van Londen naar Parijs SCHERPENZEEL OVERBERG 33e jaargang WOENSDAG 8 JULI 1959 Nr. 54 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Naast sport ook aandacht besteed aan ontspanning Onderdeel van kindervakantie werk Ziekenhuis ontving telegram van H.M. ile Koningin Groslijst P.v.d.A. voor raads verkiezing vastgesteld Ditmaal ook straatvoetbal Avontuurlijke wedstrijd voor snelheidsduivels Wat nu weer... FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kom .en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag^ Minimum per advertentie 4*50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De aanhoudende droogte in de maand juni die, wat het gewas betreft, overal in den lahde grote zorgen baarde, is ook in belangrijke mate van invloed ge weest op het gras- en bouwland in onze omgeving. Vooral de hoger gelegen gronden, zoals langs de Utrechtse heuvelrug, hebben veel te lijden gehad. Het ernstigst zijn de gevolgen voor het grasland. Van de landbouwgewassen zijn het in het bijzonder de zomergranen die sterk van de droogte lijden. Verder de aardappelen, terwijl de bieten grote schade ondervonden van de enorme luizen plaag die een droogteperiode meestal begeleidt. De oogstopbrengsten zullen belangrijk lager liggen dan normaal, terwijl de boer zich ook zorgen maakt voor de winter omdat de wintervoorraad uit eigen middelen niet toereikend is. Het gevolg is dat de boeren noodgedwongen enorme hoeveelheden hooi aankopen om het vee in de winter van voedsel te voorzien. De boer, die ondanks alle technische hulpmiddelen van onze tijd, geheel af hankelijk is van de natuur, kan alleen maar afwachten wat de oogst wordt. kunstmatig beregenen. Bij de boerderij wordt dan een put geboord van 15 tot 30 meter diep( dit hangt af van de bodemge steldheid) en met een motorpomp wordt via een ondergrondse leiding het water dan naar het weiland gepompt waar ge monteerde sproeiers (net als tuin- sproeiers) met grote stralen het land be vochtigen. Het geheel is een kostbare ge schiedenis want het betekent een inves tering van 1000.per hectare. De regenval van de laatste dagen heeft wel iets geholpen, alhoewel de grond nog lang niet vochtig genoeg is. Hoewel niet onrustbarend maar toch wel belangrijk is het feit, dat de conditie van het mest en jongvee sterk achteruit gaat. Speciaal langs de Utrechtse heuvelrug zijn grote In deze omgeving heeft het van 16 april tot 26 juni niet meer van betekenis ge regend. Trouwens over het gehele land was de hoeveelheid neerslag buitenge woon klein. Tot en met 20 juni bijvoor beeld was er in De Bilt nog maar onge veer 7 mm gevallen. Daarvóór in mei was de hoeveelheid ook reeds zeer klein en zo viel in het tijd vak van 1 mei tot en met 20 juni in De Bilt ruim 23 mm. Volgens gegevens van het K.N.M.I. komt het gemiddeld eens in de vijftig jaar voor dat in genoemd tijdvak zo weinig regen valt. Rekenen wij dat een boer gemiddeld vijfendertig jaren als zelfstandig onder nemer werkzaam is, dan zal hij een der gelijke droge periode nog niet eens één maal in zijn loopbaan kunnen meemaken. Men mag het dus wel zeldzaam noemen. Vergelijken wij deze zomer zoals die zich tot nu toe aan ons heeft voorgedaan met de beruchte droge zomers van 1911, 1921 en 1947 dan blijkt, dat de hoeveelheid neerslag dit jaar tot nu toe kleiner is ge weest dan in 1911 en 1947. HOOIPRIJZEN STIJGEN De hier ter plaatse gestationeerde as sistenten van de Rijkslandbouw Voorlich tingsdienst, de heren Hardeman, Tijsse- ling en Ramaker, hebben wij gevraagd hoe de situatie is voor de boeren in onze omgeving. Het grasland op de lage gronden heeft weinig en hard gras opgeleverd. De melk- produktie heeft hier echter praktisch niet onder te lijden gehad. Wel is de hooi- BROMFIETS CONTRA AUTO Op de beruchte hoek Klaas Kater- straat-Limburg Stirumstraat, is een bromfietser tegen een van rechts ko mende auto gebotst en liep hierdoor schaafwonden op. Op de Limburg Sti rumstraat reed een vrachtauto in de richting Klaas Katerstraat. Bij het kruispunt rerode de chauffeur af om de van links komende bromfietser voorrang te verlenen. Tegelijkertijd naderde van rechts een andere auto die de bromfietser greep. EDE: Volgens een mededeling in de Ede- se gemeenteraadsvergadering die betrek king had op het uitbreidingsplan, zal binnenkort tussen de Harskampseweg en de Apeldoornseweg te Otterlo een motel verrijzen. Volgens wethouder Wiegeraadt zijn de voorbereidingen voor de bouw al in een vergevorderd stadium. OTTERLO: Een 20-jarige militair uit Velp heeft bij het duiken in het bekende natuurbad de Zanding een nekwervel- fraktuur opgelopen. De jongeman is la ter aan zijn verwondingen bezweken. LEERSUM: Ter hoogte van het Polletje vond een aanrijding plaats waarbij een bromfietser en een wandelaar betrokken waren. Op het moment dat dit gebeurde passeerden twee auto's, waarvan de eer ste uit nieuwsgierigheid stopte. De hier achter rijdende auto merkte dit te laat en botste tegen zijn voorganger, waarmee het gezegde „een ongeluk komt zelden alleen" weer eens bewaarheid werd. WAGENINGEN: Zegge en schrijve één volwassene, een paartje (dat vanzelfspre kend méér oog en oor had voor elkaar dan voor de muziek) en een stelletje op de bank spelende kinderen waren de toe hoorders van een subsidie-concert dat in de koepel gegeven werd door het Fan farekorps „Ons Genoegen". De muzikan ten speelden er ondanks de geringe be langstelling lustig op los. voor he«l het gezin. MCTOeiLEPttlUAien Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal opbrengst belangrijk minder dan nor maal. Het hoger gelegen grasland staat er veel slechter voor. Minder gras voor het v^ee. een kleinere melkproduktie (de Ve- miez kreeg over de maand juni 4#/o tot 5 °/o minder melk te verwerken dan voor gaande maanden) en zo gced als geen hooi Het gevolg hiervan is dat de boer hooi moet gaan aankopen. De prijzen van het hooi liepen op van 100.tot 170.— per ton. Hieronder bevond zich ook veel hooi van de oogst 1958. De extra kosten voor de boer als ge volg van de droogte worden nog ver hoogd door het extra ruwvoer, bestemd om het vee in het weiland bij te voede ren, en de kleinere melkopbrengst. Om de schade enigszins t° compenseren zou de boer de prijzen van zijn melkproduc ten moeten verhogen, hetgeen echter niet mogelijk is omdat hij gebonden is aan van overheidswege vastgestelde prijzen. KUNSTMATIG BEREGENEN Enkele boerderijen in de onmiddellijke nabijheid van Veenendaal gaan over tot Vooral de haver is de dupe van de langdurige droogteperiode. Het linker deel van de foto toont de haver zoals die nu op vele akkers te vinden is: zeer kort en vrijwel zonder korrel. Het verschil komt des te meer tot uitdruk king als men het rechterdeel van de foto bekijkt, waar de haver de nor male afmeting heeft. gebieden dood gras te vinden en de boer kan alleen maar afwachten wat het weer brengt. Wordt het - voldoende - regen dan kan de schade over het algemeen meevallen, blijft echter de droogte aan houden, dan zien de boeren de toekomst somber in. Als bijzonderheid zij nog opgemerkt dat de zogenaamde wisselbouw en ge bruik van stalmest in de droogte-periode bewezen hebben, beter tegen de droogte bestand te zijn dan het oude blijvende grasland. (Zie verder pagina 2) Het secretariaat van de Eerste Veenendaalse Jeugdvierdaagse, die van 28 tot en met 31 joli a.s. in Veenendaal gehouden zal worden en waarvoor grote belangstelling bestaat, heeft een programmaboekje het licht doen zien, waarin alle evennementen en de voorwaarden tot deelneming zgn vermeld. Het inschrijfgeld is zo laag mogelijk gehouden, n.l. kinderen van 6 t/m 10 jaar 1,—; 11 t/m 14 jaar 1,35 en 15 t/m 18 jaar 1,75. Groepen van buiten Veenendaal zullen voor de nacht ondergebracht worden in scholen, terwijl individuelen onderdak zullen krijgen bij particulieren. Namens de commissie van uitvoering heeft de Veenendaalse wethouder, de heer C. N. van Kuyk, een aanbeveling voor deze vierdaagse in het programmaboekje geschreven. Hierin wordt o.m. gewezep op de plaats Veenendaal dat omsloten wordt door een gebied dat bijzonder rijk is aan natuurschoon. Volgens schrijver is het daarom juist een gelukkig initiatief geweest om als onderdeel van het kinder vakantiewerk, onder auspiciën van de N.C.W.B. een Jeugdvierdaagse te organi seren, die vanwege haar nationale karak ter de Nederlandse jeugd de gelegenheid biedt, dit werkelijk schone stukje land nader te leren kennen. Ook de inspecteur van politie, de heer W. C. H. Dekker wenst in een kort 'voor woord de organisatoren van dit evene ment geluk met hun goede inval. De start van de Vierdaagse vindt plaats vanuit de garage van de firma Van Schoonhoven op de Industrielaan. De af standen zijn als volgt: 10 km: groepen en individuelen van 6 t/m 10 jaar; 15 km: van 11 t/m 14 jaar; 18 km: van 15 t/m 18 jaar. De starttijden zijn resp. 1.30 uur; 2,00 uur en 2.30 uur. Bij de start, finish en langs de parcour- sen wordt de medische hulp verleend door het Rode Kruis en E.H.B.O. afdeling Veenendaal. OOK ONTSPANNING Het ontspanningsprogramma van de Jeugdvierdaagse biedt de deelnemers ,elck wat wils'. Maandag 27 juli: 's middags: aankomst deelnemers. Dinsdag 28 juli: 's morgens: inschrijving deelnemers; 's avonds: film „Vierdaagse" Woensdag 29 juli: 's morgens: volks spelen o.a. boogschieten, sprietlopen, bal len gooien, enz.; 's avonds: kampvuur met vertellen. Donderdag 30 juli: 's morgens: zwem wedstrijden in het „Bergbad"; 's avonds hondenshow door de Veenendaalse Hon- dendresseerclub en zang van het meisjes koor van de Hollandia Tricotage Fabriek. Vrijdag 31 juli: 's morgei: voortzetting zwemprogramma in het ^Bergbad". Na afloop laatste mars 's middags prijsuit reiking en mars van Drumband door Veenendaal.' De prijs die de deelnemers voor een volledig pension (dinsdag, woensdag, don derdag en vrijdag) moeten betalen be draagt 16,50. Wel worden de deelnemers verzocht dekens en laken plus sloop mee te brengen. Hopenlijk werken de weersomstandig heden mee aan het welslagen van de Eerste Veenendaalse Vierdaagse, waar voor bij de jongelui van „Midden-Neder land" al veel belangstelling bestaat. Vee nendaal staat klaar om ze op te vangen en een prettige tijd te bezorgen. Zoals bekend heeft het bestuur van het Julianaziekenbuis tijdens de offi ciële opening, w< Ike j.l. donderdag plaats vond, een telegram gezonden aan H.M. de Koningin. Als antwoord hierop ontving het be stuur dezer dagen een telegram van paleis Soestdijk met de volgende in houd: „H.M. de Koningin heeft m|j ver zocht u haar dank over te brengen voor de gevoelens van hulde, geuit in uw telegram. Jonkvrouwe Roëll." RODE KRUIS NIEUWS De heer J. H. van Veenendaal, wo nende aan de Sav. Lohmanstraat, heeft op uitnodiging van het Ned. Rode Kruis een vakantieweek in het Henri Dunanthuis te Zei'-t mogen doorbren gen. NA AANRIJDING DOORGEREDEN Vrijdagmiddag is een 16-jarig meisje G.V. op de hoek Zandstraat-Molen straat door een bromfietser, die geen voorrang verleende, aangereden en licht gewond. De bromfietser, die na het ongeval onmiddellijk doorreed, is later door de politie achterhaald. De politie maakte proces-verbaal op. In een druk bezochte ledenvergadering heeft de afd. Veenendaal van de Partij van de Arbeid reeds de groslijst samen gesteld, waaruit binnenkort de kandida tenlijst voor de komende gemeenteraads verkiezing op 14 oktober a.s. zal worden opgemaakt. Het was het enige agenda punt voor deze ledenvergadering en van de mogelijkheid tot kandidaten stellen werd druk gebruik gemaakt. Niet minder dan 29 kandidaten werden gesteld, doch op voorstel van het bestuur werd beslo ten de lijst uit niet meer dan 15 namen te doen bestaan. Na bespreking over de kandidaten en de toe te kennen plaatsen kwam de gros lijst er, na stemming, alsvolgt uit te zien: 1. Joh. van Hardeveld, 2. T. Verkuijl, 3. J. H. H. Jansen, 4. H. L. Spies allen zit tende raadsleden; laatstgenoemde in de raad van Ede), 5. R Koppenberg, 6. J. van Eden (zittend raadslid), 7. B. van Rem merden, 8. A. J. Beckerman, 9. P. J. B. Scholte-Bleuel, 10. H. Hannink, 11. J. B. Stok, 12 A. v. d. Weerd, 13 L. Weijers, 14. P. van Barneveld, 15. W. v.d. Bovenkamp. De mogelijkheid bestaat, dat in een volgende ledenvergadering nog verande ringen zullen worden aangebracht in deze volgorde, maar de kans hiertoe is zeer gering. Het kindervakantiewerk in Veenen daal gaat binnenkort weer een aan vang nemen. Het definitieve program ma is thans vastgesteld, zodat de kinderen weer vele sportieve en op voedkundige gebeurtenissen te wach ten staan. Voor de eerste maal in het bestaan van het kindervakantiewerk wordt ook het straat voetbal georgani seerd. Voorheen geschiedde dit door de Veenendaalse politie die, na deze wij ziging, haar volle medewerking zal blyven verlenen. SPORT EN SPEL In grote lijnen vertoont het program ma het volgende beeld. Gestart wordt op 13 juli, twee dagen na het begin van de grote vakantie. In de week die daarop volgt, dus vanaf 18 juli, ligt het werk stil omdat dan, in verband met de fabrieksvakantie, vele kinde ren met hun ouder op reis gaan. De derde week staat in het middel punt van de Jeugdvierdaagse met daar omheen ontspanni ïgsprogramma's in de morgen- en avonduren. Het slot vormt ,:eer waarschijnlijk een I«uupioiioplOcii4T-öp vrijdag 7 aug. a.s. Op het programma staan zwem wedstrijden, volksspelen, badminton- wedstrijden, speurtochten, fietsenralley en een groot openluchtspel, het zoge naamde ganzenbordspel. De organisator van het kindervakan tiewerk, de heer Van Pijpen, doet een oproep aan jonge mensen om mee te werken aan dit onderdeel van vakan tiebesteding. Men kan zich opgeven bij het huisadres van de heer Van Pijpen, Westersingel 23. Het hoofddoel van het kindervakan tiewerk is de kinderen uit grote gezin nen aangenaam bezig te houden en de verveling die veelal bij lange vakan ties optreedt, de kop in te drukken. STRAATVOETBALCOMPETITIE Deze vakantiebesteding voor de jon gens is dit jaar in grote moeilijkheden, n.l. door de droogte van de voetbal velden. Het is niet één voetbalvereni ging kwalijk te nemen dat ze hun speelvelden nu niet afstaan voor het zeer intensieve straatvoetbal. Doordat de grasmat sterk is uitgedroogd blijft er, bij een sterke bespeling, niets meer van over. Vandaar dat dit jaar de com petitie beperkt wordt tot de jeugd van 9-11 jaar en die van 12-13 jaar. Dit wordt des middags afgewerkt op één terrein, n.l. het oude voetbalveldje aan de Westersingel. De clubs die mee willen doen, kun nen hun formulier afhalen bij de jeugdwerkleider, Westersingel 23. De kosten zijn ƒ0,50 per jongen. Vanaf donderdag 9 juni kunnen de formulieren gehaald worden, tussen 4 en 6 uur 's middags. Maandagmiddag 13 juli worden alle clubs verwacht op het terrein aan de Westersingel. Dan wordt er geloot voor de competitie. HET PROGRAMMA VOOR DE WEEK VAN 13-1? JULI A.S. Maandag 13 juli, 9-12 uur: Speurtocht met opdrachten. Start bij het jeugd- gebouw, Industrielaan. 3 uur: Loting competitie straatvoet bal. Dinsdag 14 juli, 9-12 uur: Zwemwed strijden in het „Bergbad". 2-5 uur: Straatvoetbalcompetitie (a. d. Wes tersingel). Woensdag 15 juli, 9-12 uur: Volksspe len op het Slotemaker de Bruïne- plein. 2-5 uur: Straatvoetbalcompetitie. Donderdag 16 juli, 9-12 uur: Badmin ton wedstrijden op het terrein aan de Sandbrinkstraat. DEN HAAG Wie beweert dat het avontuur en de romantiek door de techniek uit onze twintigste eeuw verdreven zgn, heeft het mis. Dit bewijst het grote Britse blad de Daily Mail, dat een prijsvraag heeft uitgeschreven, die alleen gewonnen kan worden door diegene, die persoonlijke moed, kracht en improvisatievermogen kan combineren met de eigenschappen van de allernieuwste voortbrengselen van - oh wonder - juist die dode techniek die zo dikwijls bestempeld wordt als de vernietiger van ieder sprankeitje romantiek. De krant heeft een prijs uitgeloofd voor de man of de vrouw, die het snelst de afstand tussen Marble Arch, het hart van Londen, en de Are de Triomphe, het middelpunt van Parijs, overbrugt. De wedstrijd is georganiseerd ter gele- geheid van de herdenking van Bleriots kanaalvlucht, die in juli 1959 een halve eeuw geleden plaats had. De deelnemers moeten hun prestatie verrichten in de periode tussen 13—23 juli. Dat zij alles op alles zullen zetten staat wel vast, want de uitgeloofde beloning is niet gering: maar liefst 10.000 pond, wat neerkomt op een bedrag van 100.000 harde Hollandse guldens. Voor de manier waarop de tocht over land en de oversteek van het Kanaal worden volbracht zijn geen bijzondere voorwaarden gesteld. Het wedstrijdre glement staat alle vervoermiddelen toe en geeft slechts de beperking, dat uitein delijk één persoon van Londen naar Pa rijs, of andersom, vliegt, zweeft, zwemt of vaart. Daarbij mag hij geen overtre dingen begaan tegen de geldende voor schriften. AUTO - HELIKOPTER - STRAALJAGER De meest voor de hand liggende op lossing van het vraagstuk, hoe op een fazendsnelle manier de afstanden over water en land af te leggen, is het gebruik maken van een combinatie van de nieuw ste technische produkten. Men zou een eind komen wanneer men uit het stads centrum vertrok in een manoeuvreerbare sport- of racewagen naar het dichtst bij gelegen terrein waar een helikopter kan en mag opstijgen om daarna op het naaste vliegveld over te stappen in een super sonische straaljager, die de vlucht over Kanaal in ijltempo kan verrichten. Aan de overkant volgt dan weer de procedure auto-helikopter, zij het in omgekeerde volgorde. 2-5 uur: Straatvoetbalcompetitie. Vrijdag 17 juli, 9-12 uur: Tafeltennis- wedstrijden in de Eierhal. Leeftijd 9-13 jaar. 2-5 uur: Straatvoetbalcompetitie. Zaterdag 18 juli, 9-12 uur: Ganzenbord spel voor meer dan 200 kinderen op het Slotemaker de Bruïneplein. Nu wordt reeds bekendgemaakt dat aan de jongens van 12-16 jaar, die in de fabrieksvakantieweek niet uitgaan en dus de kan? lopen zich te vervelen, gelegenheid z'ai worden gegeven vlie gers te komen plakken in het jeugd- gebouw aan de Industrielaan. Het inleggeld voor deze activiteit be draagt per jongen 1,waarvoor hem het materiaal geleverd wordt en men een kans heeft op één van de mooie prijzen, o.a. een armbandhorloge. AANRIJDING OP DE MARKT Dinsdagmorgen is op de Markt een personenauto tegen een aldaar gepar keerd staande auto gereden, waardoor geringe materiële schade ontstond. De politie behoefde geen proces-verbaal op te maken daar de schade door de eigenaren onderling werd geregeld. 111111118 Op de weg tussen Heelsum en Renkum en nog binnen de bebouwde kom van Renkum reed G. W. S., leraar te Winters wijk met zijn personenauto boven de toe gestane maximum snelheid van 50 km per uur. Vrijdag voor het Wagenings kantonge recht gaf S. volmondig toe in overtreding te zijn geweest, doch, zo verdedigde hij zich, in de Achterhoek waren destijds nog niet de ronde verbodsborden met het op schrift 50 km geplaatst en daardoor had hij in Renkum niet tijdig in de gaten ge had, dat hij binnen de bebouwde kom reed, temeer omdat langs dat weggedeelte slechts zo hier en daar een huis stond. Mr. Leusink eiste 25,of 10 dagen en rechter v. d. Brand vonniste conform. -fr P. H. C., typograaf te Wageningen, was in zijn woonplaats met zijn fiets tegen een voor een stoplicht stilstaande bestel wagen gereden en om zich hiervoor te verantwoorden verscheen hij vrijdag voor het Wagenings kantongerecht. Ik remde, maar doordat de weg glad was, gleed ik door en raakte de linker- achtërhoek van de wagen met mijn stuur, vertelde verdachte. Alleen als bewijs voor de verzekering hebben we er toen een agent bijgehaald en hem gevraagd proces verbaal op te maken. Ik reed niet hard omdat ik al van verre zag, dat het rode licht brandde en ik begreep er niets van toen ik een tijdje later een schikkingsvoorstel kreeg. Ik heb toch zelf een agent gewaarschuwd. Als u een moord pleegt en u haalt de politie erbij wordt u ook vervolgd, zei de officier. Er was een strafbaar feit gepleegd, dus het was de plicht van de verbalisant dat door te geven. Waarschijnlijk hebt u bij het remmen niet voldoende opgelet; in ieder geval was het niet helemaal juist. Het is echter in dit geval wel sneu voor u, dat een ver volging werd ingesteld, terwijl u die in het geheel niet verwachtte. Eis 7,50 of 1 dag. Het vonnis luidde conform. Na een vorige maal aangehouden te zijn werd vrijdag opnieuw voor het Wa genings kantpngerecht de zaak tegen A. J. W., chauffeur te Renkum, behandeld, die op 20 september 1958 een voetgangster gehinderd zou hebben op de door knip- perbollen beschermde oversteekplaats in de Utrechtseweg te Oosterbeek. Voor mij stopte een melkwagen, die de voetgangster aan mijn gezicht ont trok. Ik ging passeren, doch kon toen ik even later de dame zag, mijn wagen nog voor de streep tot stilstand brengen. De verbalisant verklaarde als getuige echter, dat W. wel degelijk op de over steekplaats gestopt was en gehinderd had. 't Ei van Colombus was geweest even rustig te wachten, zei de officier. Eis 25,of 5 dagen. Vonnis 40,of 8 dagen. Met kerstmis van het vorige jaar had den één volwassene, A. van B., fabrieks arbeider te Wageningen en twee minder jarige jongens, P. van R., drukkerijarbei der te Wageningen en de 16-jarige mole- naasknecht P. K., eveneens uit Wagenin gen, in de Hoofdstraat in hun woonplaats met rotjes en voetzoekers om zich heen gestrooid. Eén hiervan had een voorbij ganger geraakt, waardoor diens jas be schadigd was. Wanneer de gemeente verbiedt met dat spul te gooien, moet ze ook niet toe staan, dat het aan jongens beneden de achttien jaar verkocht wordt, voerde Van B. aan, toen hij vrijdag met zijn twee jongere vrienden voor het Wagenings kantongerecht verscheen. De gemeente staat hier niet voor het hekje, maar u, wees rechter v. d. Brand terecht. U had die voorbijganger wel te gen het hoofd kunnen raken. Ook de andere twee verdachten toon den weinig spijt. De schade aan de kle ding van hun slachtoffer, ongeveer 60,- was bovendien nog niet door hen, maar door de verzekering van de benadeelde betaald. Rechter v. d. Brand vond het maar een vreemde besteding van de kerstdagen door anderen op deze wijze overlast aan te doen. Als het nu nog bij een andere ge legenheid, bijvoorbeeld koninginnedag, gebeurd was en dan op een plek, waar anderen er geen hinder van hadden, was het nog wat anders, maar dit past niet, zo zei hij. Nozems hebben we al genoeg en we hoeven er echt geen vuurwerkafstekers bij te creëren, oordeelde ook de officier. Eis 10,of 2 dagen. Voor Van B. en Van R. bleef het hier bij. Voor K. veranderde rechter v. d. Brand het in verband met de jeugdige leeftijd van verdachte in ƒ5,— of 1 dag tuchtschool. Op het proefcentrum van de Amerikaanse marine te China Lake in Californië die nen oude afgedankte B-29 bommenwer pers als doelen voor nieuwe verdedigings wapens, welke op uitwerking moeten worden beproefd. Deze foto laat zien hoe een voormalige trotse luchtreus na een treffer in stukjes uit elkaar spat. Waarschijnlijk de snelste, maar tevens de meest riskante methode is enige tijd geleden naar voren gebracht door een aantal Engelse parachutisten. Zij wilden de tijdrovende tocht per auto en helikop ter besparen door rechtstreeks uit het vliegtuig, waarin de overtocht is gemaakt, te springen boven Marble Arch of het plein rond de Are de Triomphe. Autori teiten hebben echter direct gereageerd met de bekendmaking, dat nooit toestem ming zal worden verleend voor het uit voeren van parachutesprongen boven de Franse hoofdstad. De militairen zullen dus zeker van hun plan afzien, maar het is de vraag of de één of andere waaghals de waarschuwing zal riskeren. OOK NEDERLANDERS Inschrijving voor deze snelheids-en im provisatiewedstrijd stond open voor iedereen. Onlangs wisten enige Neder landse dagbladen te melden, dat ook Ne derlanders zich hebben opgegeven. Tot hen zou behoren de heer Hugenholtz, directeur van het Zandvoortse racecir cuit. Hij zou gebruik maken van de hulp van twee autorenners, Slotemaker en Bol. Het winnen van de hoofdprijs van 100.000 gulden zou niet hun enige doel zijn. Door gebruik te maken van produk ten van de Nederlandse industrie willen zij in het buitenland reclame maken voor de Hollandse degelijkheid en vinding rijkheid. Voor het vervoer over de weg denkt men bijvoorbeeld aan een hier ge- assambleerde Hirondelle-sportwagen en aan- een D.A.F.-personenauto. De heer Hugenholtz verwacht, dat hij voor de tocht over het Kanaal gebruik kan ma ken van een Fokker S-14 straaljager en een kolibri-straalhelikopter mag aan wenden voor de etappes naar en van de vliegvelden. Als piloot zou Slotemaker kunnen fun geren. Hij is in het bezit van een be voegdheid voor het vliegen van zowel straaljagers als helikopters. Alles schijnt echter nog lang niet in kannen en kruiken te zijn. De Konink lijke Luchtmacht is een beetje huiverig voor het gebruik van de S-14 en de koli- bri levert eveneens moeilijkheden op. Wanneer alles alsnog in orde komt, zal het een harde strijd voor het Nederlandse team worden. Vooral van Engelse zijde, waar men vermoedelijk gebruik zal ma- sen van de „wondernelikopter" de Falrey Rotodyne, valt veel concurrentie te ver wachten. De avontuurlijke wedstrijd is echte» zo uniek, dat voorspellingen van tevoren in geen geval te maken zijn. Het beste is dan ook om maar in spanning af te wachten. De 23ste julie zal de uitein delijke winnaar bekend worden. (Nadruk verboden) AUTO VLOOG UIT DE BOCHT Een legertruck, bestuurd door een militair, komende uit de richting Vee nendaal, vloog donderdagmorgen in de bocht van de Dorpsstraat, ter hoogte van de Oude Barneveldseweg, uit de bocht, tengevolge waarvan een van de aldaar staande bomen finaal afknapte. Met het vallen der boom sneuvelden enige dakpannen, wat ruiten en een kilometerpaal. De truck werd aan de voorzijde enigszins beschadigd. Per soonlijke ongelukken deden zich niet voor. Reeds eerder moesten de bomen in deze bocht het ontgelden. DOTO MAAKTE RONDGANG Voorafgegaan door het Jachthoorn en tamboercorps „Bronswerk" uit Amersfoort, maakten de leden van de gj'mnastiekvereniging DOTO zaterdag avond een rondgang door het dorp, waarna, onder leiding van de heer C. M. Atteveld, op het voorerf van het kasteel diverse oefeningen aan brug en paard alsmede oefeningen in groeps verband te zien werden gegeven. WIELRIJDER KWAM TEN VAL De heer H. U. uit Overberg, die met zijn rijwiel beladen met een grote dui- venmand op een slecht gedeelte van het fietspad terecht kwam, maakte een zodanigt} val dat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. De arts con stateerde twee gebroken handbeentjes. LEERLINGEN ZWERMEN UIT Van de lagere Christelijke school in Overberg gaan vele leerlingen elders hun verdere opleiding voltooien. Eén gaat er naar de HBS, één naar de VGLO, twee naar de Technische school, tien naar de ULO en vijf naar de Huishoudschool, allen te Veenen daal. Naar de landbouwschool in Wou denberg gaan vier leerlingen. In de maanden juli, augustus en sep tember zal de binnenstad van Florence voor motoren, scooters en bromfietsen gesloten zijn, omdat hotelgasten geklaagd hadden over het lawaai. Een Utrechts ingenieursbureau heeft het initiatief genomen tot oprichting van een N.V. voor de exploitatie van een on der Arnhem over de Rijn te bouwen ka belbaan. Volgens een dokter in Californië is één van zijn patiënten, een 44-jarige me taalarbeider van Deense afkomst, in staat zijn hart gedurende vijf seconden te la ten stilstaan. In een slop te New York is vorige week een baby van vier maanden door ratten doodgebeten. De moeder, die door het geschrei van het kind wakker werd, kwam te laat om het kind te redden. In een televisieuitzending heeft de commissaris voor de volksgezondheid van de stad New York, meegedeeld, dat er in de stad, met een bevolking van ruim 8 miljoen, evenveel ratten als mensen zijn. De Universiteit van Manchester bouwt een nieuwe bijzondere snelle re kenmachine, die in staat is om uit zijn geheugen gemiddeld 700.000 instrukties per seconde uit te voeren. Bij Milaan is een ultra moderne ten toonstellingshal in vlammen opgegaan. Honderden tentoongestelde scooters gin gen verloren. De schade wordt geschat op ongeveer een half miljoen gulden. De Amerikanen hebben een atoom klok vervaardigd die in duizend jaar nog geen seconde voor of achter loopt. In een dorpje ten noorden van Lis sabon is een boer die op het veld werkte door een zeer laag vliegend militair toe stel gedood. ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN ;'kerk£wijk 167 - ret.3000 veemenuaai Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1