Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Ouden van dagen maakten - onder tropische temperatuur - hun jaarlijkse tocht WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Volkswagen botste in volle vaart tegen vrachtauto Kindervakantiewerk in moeilijkheden Neem uw vakantie-belevenissen mee naar huis Ontploffing van Butagas richtte grote schade aan 33e jaargang VRIJDAG 10 JULI 1959 Nr. 55 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal ft Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen. Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenxeel Ruim drie kilometer lange stoet had veel bekijks Oponthoud bij de pont viel mee Kaarten voor kinder vakantiewerk BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK BLIKSEM DOODDE ACHT KOEIEN Waarde 7,50 3 AB 498228 AMERONGEN Bestuurder op slag gedood Schoolhoofden zijn het niet met elkaar eens Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Geen onderling overleg meer Fototoestel moet altijd bij de hand zijn Foto's aan het strand DIVERSE RUITEN SNEUVELDEN Een sissend geluid EDE SCHERPENZEEL 1m©de*r»e HEREN- Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 503427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knni:en ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oedt Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4.50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.05 per kwartaal Losse nummers 10 cent Ze zijn weer uitgeweest, de ouden van dagen van Veenendaal. Welgeteld honderd- achtententwintig personenauto's en vier touringcars, begeleid door veertien motor rijders, hebben de bejaarden onder een stralende julizon, die de temperatuur deed oplopen tot om en de nabij dertig graden, naar Nijmegen en omgeving gebracht, waar de oudjes tot slot van de uitgaansdag puffend van warmte op de terrassen van het ontspanningscentrum Tivoli neerstreken. Er is menig zweetdruppeltje gevallen, maar dit nam niet weg dat het voor de oud jes weer een prachtige dag is geweest, waarvan ledereen uitzonderlijk heeft genoten. Op de terugweg via de Waalbrug bij Nijmegen, over de Rijnbrug bij Arnhem naar Rijksweg nr. 12, leverde de ruim drie kilometer lange stoet met ingeschakelde lichten een fantastisch schouwspel op. Van achteren gezien vormde het één lange rij van rode lichtjes die zich gestadig in de richting Veenendaal voortbewoog. Ook het voor aanzicht met alle ontstoken stadslichten was werkelijk prachtig om te zien. Omstreeks half één werden de deel nemers aan de tocht door de betreffende automobilisten aan huis opgehaald. Langs de Industrielaan - tot aan de SKF - en Groeneveldselaan werd de fille op num mer opgesteld en kon, nadat de laatsten hun plaatsen hadden ingenomen, de stoet vertrekken. Familieleden en belangstellenden deden de oudjes uitgeleide en de juichende af scheidsgroet van de schoolkinderen die langs de Kerkewijk stonden werd bijzon der op prijs gesteld. In een rustig tempo ging het op Ochten aan ie poqt op volle toeren „draai de" om in de kortst mogelijke tijd de auto's over te zetten. Het pont-personeel presteerde het om iedere overtocht 21 auto's mee te nemen zodat het oponthoud, waarvoor aanvankelijk gevreesd werd, nogal meeviel. De oudjes die in de laatste wagens waren gezeten en geruime tijd moesten wachten in de brandende zon, waren echter blij dat ze de Waal de rug konden toekeren. Door het Betuwse landschap ging de tocht vervolgens via Weurt naar Nij megen waar in het concertgebouw „De Vereniging" voor het eerst gepauzeerd werd. In een minimum van tijd stond het grote parkeerterrein stampvol met auto's, die door de begeleidende ordonnansen en Nijmeegse politie op de scooter voortref- Met ingang van j.l. donderdag zijn, in het kader van het kindervakantiewerk, weer zogenaamde gezinskaarten verkrijg baar, die 1,per kaart kosten. Wanneer men in het bezit is van een gezinskaart, kan men gratis toegangsbewijzen voor de kinderen krijgen. Dit geldt voor de kin deren van 6-13 jaar. Om vooral de kinderen uit grote ge zinnen een kans te geven, hebben de or ganisatoren van het kindervakantiewerk de prijs van de kaarten zeer laag gesteld. De kaarten zijn verkrijgbaar op de vol gende adressen: Kleefsmans Boekhuis, Patrimoniumlaan 22; Sig. mag. A. van Walsum, Achterkerk straat 26; Sig. mag. Abma, Hoofdstraat 86 en Sig. mag. Wed. G. van Kooten, Zand straat 125. Vanzelfsprekend zijn de kaar ten ook nog verkrijgbaar als het werk reeds begonnen is. Ten overvloede zij nog vermeld dat de kinderen alleen dan mee kunnen spelen als ze een toegangskaartje hebben. Ook dit jaar weer worden er allerlei prijzen beschikbaar gesteld voor de diverse spelen. LEIDING VAN HET WERK Ondanks de reeds binnengekomen aan meldingen van jongeren van 16 Jaar en ouder, die de leiders van het kinderva kantiewerk willen assisteren, zijn er nog vele jongelui die zich in dit werk ver dienstelijk kunnen maken. Speciaal wordt gedacht aan hen, die studeren voor het onderwijs, meisjes en jongens uit de oudere klassen van Huis houd- en Industriescholen, ulo, lyceum, enz. Jongeren en ouderen die in ploegen dienst werkzaam zijn, zijn eveneens van harte welkom. Indien men 's morgens niet in de gelegenheid is, dan kunnen ze 's middags ingeschakeld worden. Hedenavond om 8 uur wordt in het jeugdgebouw aan de Industrielaan een bijeenkoms tgehouden waar het gehele programma besproken zal worden. Zij die idee hebben behulpzaam te zijn bij het kindervakantiewerk worden verzocht de ze bijeenkomst te bezoeken. Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 felijk naar de plaats van bestemming ge dirigeerd waren. In het gebouw zelf, waar vergeleken bij bulten een aangename temperatuur heer ste, werden de consumptiebonnen om gezet in limonade, bier en hier en daar een echte „klare" die hun weg met dit warme weer wel wisten te vinden. De E.H.B.O. moest enkele deelnemers die door de warmte bevangen waren wat op frissen met eau de cologne maar voor de rest waren er gelukkig geen moeilijk heden te melden. OPNIEUW GROEPEREN Om kwart over vier reed de eerste auto van de lange karavaan bij „De Ver eniging" weg. Bij aankomst waren alle auto's kris-kras door elkaar geparkeerd, zodat het bij vertrek ondoenlijk was om precies op nummer te vertrekken. Een eindje buiten Nijmegen werd daar om de stoet - gelukkig onder de bomen - opnieuw gegroepeerd, hetgeen de nodige tijd in beslag nam. Via Berg en Dal met zijn schitterende omgeving, over de Zevenheuvelenweg zette de karavaan koers naar Groesbeek. Bij het Canadese kerkhof, met daarachter het mooie panorama „Het Duitse Reichs- wald" werd heel langzaam gereden om de oudjes gelegenheid te geven van dit alles te genieten. Op weg naar Mook werd ook heel lang zaam gereden bij het passeren van het Engelse kerkhof. De oudjes kregen overal gelegenheid de omgeving vanuit de auto's te bewonderen. Jammer was het dat door het warme weer het uitzicht vanaf de bergen niet helder was. Over bergen en door dalen reed de stoet verder over de Sionsweg naar de Heilige Land Stichting. Daarna naar het oudste kampeercentrum van Nederland „De Uileput". Overal langs de weg werden de oudjes vriendelijk gegroet en zij zullen ongetwijfeld van deze natuurrit genoten hebben. HET BIER WAS WEER BEST Om zes uur zocht de laatste wagen van de stoet zich een weg op het parkeerter rein van het ontspanningscentrum Tivoli waar de broodmaaltijd werd gebruikt. Even voordat de Veenendaalse oudjes arriveerden hadden hier ruim vijfhon derd ouden van dagen uit Ede een bezoek gebracht. Aan de ingang kreeg iedereen door een aantal lieftallige dames een lunch pakket aangeboden dat, gecombineerd met een kop koffie of thee, heerlijk smaakte. Binnen enkele ogenblikken wa ren de terrassen bevolkt met broodjes etende Veenendalers, die in de schaduw van de bomen de inwendige mens op on navolgbare wijze versterkten. Na de broodmaaltijd werden de ver schillende attracties in Tivoli bestormd en.... de kellners. Limonade en bier wa ren ook hier weer de favoriten en met de das los en de hoed af werden de dorstige kelen gelaafd. In al deze gezellige drukte vonden wij een beetje achteraf, de heer Opperman, die 81 jaar is en in het Rusthuis verblijft. Wij vroegen hem wat zijn bevindingen waren van deze middag en het antwoord luidde: „Wel een beetje last van de warmte, maar voor de rest prima" en hierbij ging de duim de lucht in ten teken dat er niet dit aan mankeerde. ALTIJD EEN REUZE LEUKE MIDDAG De dames Gerritsen en Wely, voor wie het de 9e keer was dat ze meegingen, had den ook last gehad van de warmte, maar toch ook weer niet zo dat ze er ziek van geweest waren. „De verzorging en het eten ls altijd prima en dat het altijd een gezellige middag is, dat weet iedereen wel. We zijn uiterst tevreden en hopen volgend jaar weer mee te kunnen." Zo luidde het antwoord van deze dames die liever een beetje keuvelden dan in de „gevaarlijke" roetsbaan. Nadat de heer Ant. de Ruiter via de microfoon namens de ouden van dagen allen die aan het welslagen van de tocht hadden meegewerkt, had bedankt - hier bij excuseerde hij ook de afwezigheid van burgemeester Bakker, die verhinderd was - werd de terugtocht aanvaard. Tegen tien uur reed de karavaan onder luid getoeter Veenendaal binnen, waar drie muziekkorpsen de oudjes met vro lijke tonen verwelkomden. Langs de route stonden duizenden mensen te wuiven en het zal voor de oudjes wel een onver getelijke indruk geweest zijn. Nadat allen op de plaats van bestem ming gebracht waren keerde de rust in Veenendaal weer en was er een einde Een klein gedeelte van de Veenendaal se oudjes op het terras van het ont spanningscentrum „Tivoli" aan de broodmaaltijd. De broodjes en de koffie smaakten uitstekend. gekomen aan de jaarlijkse autotocht ouden van dagen van Veenendaal. CIJFERS Om enig idee te geven wat er alzo komt kijken bij de organisatie van een dergelijke tocht geven wij de volgende cijfers. Er reden mee 459 mannen en 296 vrouwen, in totaal 755 personen. De EHBO was met 6 mensen vertegenwoordigd, het Rode Kruis met 8 en het Groene Kruis met 2. De stoet bestond uit 128 auto's, 4 bussen en 14 motorrijders, 4 politie agenten en 12 smeersters completeerden het geheel. Voor de broodmaaltijd zijn ongeveer 4000 broodjes gesmeerd. Een aardig voor val leverde auto nr. 13 op, die, om van dit ongeluksgetal af te zijn, er 131/» van maakte. Toch ontkwam hij niet aan het bijgeloof, want tweemaal over kreeg wa gen nr. 131/» pech! BRIL VAN OUDEN VAN DAGEN? De in gebouw Tivoli verloren bril met bruin montuur, waarschijnlijk het eigen dom van één van de deelnemers aan de tocht ouden van dagen, is terecht. De bril kan op het bur. van „De Vallei" worden afgehaald. TUdens het korte maar hevige on weer van gisteravond zyn in het wei land van de heer Van de Grift aan de Haarweg by Overberg acht koeien te gelijk door de bliksem doodgeslagen. De beesten stonden niet in de nabij heid van een draad, maar liepen nor maal in het weiland te grazen. De Vallei-riks die vorige week uit gegeven is aan de wisselloper van Bloemisterij A. P. van Ginkel, Ker kewijk, Veenendaal, is niet gevon den. Het gevolg is, dat de waarde weer met 2,50 stijgt, zodat de rijksdaalder die wij deze week in het verspreidingsgebied van „De Vallei" uitgeven en het rode nr. draagt, ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Om de vinderspremie in ontvangst te nemen, moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. PROGRAMMA FEESTWEEK „ONS GENOEGEN" Het programma van de feestweek welke de muziekvereniging „Ons Ge noegen" organiseert van 8 tot 15 aug. is in zijn geheel samengesteld. Zoals bekend is, worden deze festi viteiten gehouden in de lichtweek, welke op touw is gezet door de Ame- rongse winkeliersvereniging. Meer nog dan vorig jaar zal in deze week weer grote belangstelling naar Amerongen uitgaan. Het programma van „Ons Genoegen" ziet er als volgt uit: Zaterdag 8 augustus: Rondgang en concert door de beroemde Engelse Clouchester Brass Band. Dinsdag 11 aug.: Optreden van de Boerenkapel van „Ons Genoegen". Woensdag 12 augustus: Muzikale rondgang van ongeveer 200 muzikan ten. Donderdag 13 aug.: Voetbalwedstrijd Vooraf rondgang door „Ons Genoegen". Na afloop der wedstrijd werden de belangstellenden door „Ons Genoegen" weer naar het dorp gebracht. Vrijdag 14 augustus: Optreden van de Accordeonvereniging „Accordeo- nette" uit Driebergen. Zaterdag 15 aug.: Mars door het dorp door muziekvereniging „Concordia" uit Culemborg, waarna een concert door de „Veenzangers" uit Veenendaal. De muziekvereniging „Concordia" be sluit de avond met een grootse tap-toe. Op Rjjksweg 12, onder het viaduct bij de Buurtlaan-oost (vlak bij het Pakhuis) is donderdagmiddag een Volkswagen in volle vaart tegen een geparkeerd staande vrachtwagen gevlogen. De bestuurder van de Volkswagen was op slag gedood. De verkeerspolitie van Ede leidt het on derzoek. De grote vrachtauto stond geparkeerd op de uitwijkstrook buiten de rijbaan. De bestuurder van de Volkswagen de Utrech tenaar B., die naar men vermoedt, bevan gen is door de warmte, reed zonder te remmen of iets van dien aard in volle vaart tegen de achterkant van de vracht auto, bestuurd door De W. uit Lier (N.H.) De gevolgen waren ontzettend. Het slachtoffer, dat alleer .n de wagen was gezeten, was onmild; ijk dood, terwij) De start van het kindervakantiewerk loopt gevaar in duigen te vallen. De oor zaak hiervan is dat de Veenendaalse schoolhoofden het niet met elkaar eens kunnen worden omtrent de begindatum van de schoolvakantie. Zoals bekend heeft de organisator van het kindervakantiewerk, de heer Van Pij pen, als startdatum 13 juli a.s. aange nomen. Nu bljjkt dat de Veenendaalse scholen op drie verschillende data met vakantie gaan, terwijl bovendien de duur der vakantie varieert van vier tot vijf weken. Het inmiddels bekendgemaakte programma zal toch doorgaan. Blijkt ech ter dat de belangstelling hiervoor te ge ring is, dan zien de organisatoren van het PUZZELRIT VOOR WIELRIJDERS De bromfietsclub „De Batavier" orga niseert op zaterdag 11 juli a.s. een puzzel- rit voor wielrijders. Het parcours dat 7 km lang is, loopt rondom Veenendaal. Voor de best-geklasseerden zijn een aantal aardige prijzen beschikbaar. De start vindt plaats 's middags om 2 uur bij de Eierhal. Inschrijving is mogelijk vanaf half twee. Het inschrijfgeld be draagt voor deelnemers van 12-16 jaar 0,50 en voor ouderen 0,75. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 kindervakantiewerk zich genoodzaakt het programma voor de rest van de week uit te stellen. Uitgaande van de veronderstelling dat alle scholen in Veenendaal op gelijke datum - in dit geval 11 juli - vakantie zouden krijgen, heeft het kindervakantie werk een programma opgesteld dat 13 juli zou beginnen. Na het opstellen van het volledige pro gramma werd bekend dat de vakanties varieerden. Zo gaan de Herv. scholen en de Calvijnschool op 18 juli met vakantie, de B.L.Ó.-school op 20 juli, de openbare school op 17 juli en de Chr. Nat. scholen I en II, de Jul. van Stolbergschool en de V.G.L.O.-school op 11 juli met vakantie. Bovendien is de duur der vakantie ook nog verschillend en wel van 4 tot 5 weken. Er is besloten om 13 juli toch te starten met het kindervakantiewerk. Is de be langstelling te klein, dan moet het pro gramma gewijzigd worden en een week later ingaan. Naar men ons van bevoegde zijde mee deelde is er voorgaande jaren, wat de vaststelling van de vakanties betreft, al tijd vrijwillig overleg geweest tussen de diverse schoolhoofden. Om bepaalde re denen is men er dit jaar niet toe over gegaan, waardoor deze enigszins chao tische toestand is ontstaan. De vaststel ling van de vakanties is niet door over heidswege geregeld. De samenwerking van de schoolhoofden heeft ook gefaald toen de inspecteur van het onderwijs heeft voorgesteld de aan vang van het schooljaar voor alle scholen in Veenendaal vast te stellen op 1 sept. de Volkswagen totaal vernield werd. De verkeerspolitie van Ede, die het onderzoek leidt, heeft de auto met een kraanwagen naar het politiebureau te Ede overgebracht. Uiterst voorzichtig moest de brand weer de resterende flessen gas bespui ten, omdat ieder ogenblik weer een ontploffing kon volgen. Gelukkig was dit laatste niet het geval. VAKANTIE Nog even en de schooldeuren zwaaien open om de leerlingen het a-b-c of de roemrijke daden van onze voorvaderen voor enige tijd te doen ver geten. Over de fabrieken en bedrijven valt een weldadige stilte en de nijvere handen die een jaar lang het onmisbare onderdeel waren van een produktieproces komen tot rust. De man of vrouw, de jongen of het meisje heeft eindelijk het punt bereikt waar al zo lang reikhalzend naar uitgezien is: vakantie. Voor de een betekent dit een reis naar onbekende gebieden, waar een andere taal gesproken wordt, andere zeden en gewoonten zijn en de natuur een groot contrast vormt met die van ons eigen kleine landje. De ander beleeft zijn vakantie dichter bij huis, maakt fietstochten of zoekt een stil en rustig plekje op ergens in Nederland. Men geniet en beleeft vele dingen die nog lang in herinnering blijven. Juist daarom zijn de vakantie-foto's een onschatbaar bezit. De bedoeling is aan de hand van onderstaande gegevens de amateur-fotograaf enigszins behulpzaam te zijn bij het vastleggen van zijn vakantie op de gevoelige plaat. Aan het strand is het ideaal voor de gretige camera: veel lucht, veel licht, vaak wolken, een massa kleuren voor wie het dóór om te doen is. Om goede resul taten te boeken moet er een film van 17/10 Din in uw toestel. Leg nooit uw toestel open en bloot op het strand. Ver pak het steeds in de tas, met daaromheen een plastic zakje. Zowel voor de lens als voor het toestel zelf is het niet best wanneer u hen heel- de-dag-door de zee laat zien. Zand en zoutdeeltjes waaien er bij het minste zuchtje wind op en doen er géén goed aan. Draai eens een „filmpje-in-beelden" van uw peuters aan het strand. Laat de kinderen een fort bouwen, knip het scheppen, het juichende span op de zand- bult, de droeve ondergang bij vloed van het trotse kasteel en de ijslollie als ver goeding! De beste tijd om al deze zaken aan de vergetelheid te ontrukken is 1/250 sec. Schepen moeten niet recht van voren of recht van opzij gekiekt worden. Plaats ze wat dwars in het beeld en laat de horizon recht zijn. Als laatste zijn het de wolken die een bizonder cachet geven aan de prent. Een geelfilter is hierbij eigenlijk ononbeerlijk. FOTO'S IN HET BOS Niemand zal het in zijn hoofd halen „een bos" te willen kieken, daarom leg in het bos het karakteristieke vast! Voorbeelden? Een ven, dat zich als Woensdag omstreeks het middaguur is er brand uitgebroken in de opslagplaats van butagas en petroleum achter de woning van de eigenaar, de heer Henken, aan de Koninginnelaan. De ontploffing van enkele flessen gas, die hierop volgde richtte grote schade aan by de omliggende percelen. Vele ruiten sneuvelden, terwyi dak pannen uit hun verband gerukt werden. De brandweren van Gelders Veenendaal, Ede en Veenendaal moesten by het blussen zeer omzichtig te werk gaan, daar het gevaar bestond dat er nog meer ontploffingen zouden volgen. leggen, sprongen er enkele flessen met De 15-jarige zoon van de eigenaar, die in de schuur waar ongeveer 50 volle fles sen gas en 200 lege en volle yerry-cans petroleum waren opgeslagen, iets hoorde sissen, ging op onderzoek uit. Toen hij in de schuur kwam stond alles plotseling in lichterlaaie. Hij beweert niet gerookt te hebben. Volgens brandweer deskundigen is het mogelijk dat de spij kers in zijn schoenen op de betonnen vloer een vonkje getrokken hebben waar door het ontsnappende gas in brand vloog. De jongen die zijn voeten in de 2e graad verbrandde, rende de schuur uit en sloeg groot alarm. Net toen de brandweer van Gelders Veenendaal bezig was de slangen uit te „JOELEN" VOOR DE VORSTEN. De bemanning van Hr. Ms. „Karei Door man" joelt by het voorbyvaren door de „Erasmus" met de vorsten aan boord. sprongen er een enorme knal uit elkaar. Ruiten in de omgeving sprongen, terwijl de rondvlie gende stukken een grote ravage stichtten. Bovendien zijn er ook nog lege yerry- cans ontploft. De brandweer van Gelders, later ge assisteerd door de nevelspuit uit Veenen daal, moesten zeer voorzichtig te werk gaan daar het ontploffingsgevaar nog niet geweken was. Gelukkig zijn er ver der geen slachtoffers gevallen. De brand weer van Ede die enige tyd later ar riveerde behoefde geen dienst te doen. De opslagplaats, die totaal vernield werd, was niet verzekerd, de inhoud ge deeltelijk. De schade wordt geschat op ongeveer 5000, JAZZ-CONCERT IN HET OPEN LUCHTTHEATER TE EDE In het kader van de Jeugd week, die van 11 t.m. 18 juli a.s. te Ede zal wor den gehouden, heeft de Edese Jeugd raad een Jazz-concert georganiseerd, dat op maandag 13 juli a.s. in het Openluchttheater zal plaats vinden. In dit programma zullen onder meer optreden de gevierde jazz-zangeres Rita Reys, die niet alleen in Nederland maar ook in het buitenland, o.a. in Amerika, Zweden en Duitsland, bui tengewoon veel succes heeft geoogst, terwijl het bekende Dixieland-orkest „The Down Town Jazz Band", die regelmatig voor de radio verschijnt, jazz in oude stijl zal brengen. Het Quintet Wiebe Haanstra, dat in het door de'AVRO georganiseerde jazz- concours veel succes heeft gehad, zal de liefhebbers van de nieuwe stijl on getwijfeld tot veel enthousiasme we ten te brengen. De muzikale verbinding tussen oude en nieuwe stijl is in handen gelegd van eveneens een crack, n.l. de pianist Pim Jacobs, bekend van het trio Pim Ja cobs. Om niet ingewijden toch van dit con cert te laten genieten zal er tijdens het concert een mondelinge toelichting worden gegeven. Om iedereen in de gelegenheid te stellen dit concert mede te maken, is de toegangsprijs zeer laag gesteld, waarvoor de kaarten ook in Veenen daal verkrijgbaar zijn. Kan het concert wegens weersom standigheden op maandag 13 juli niet doorgaan dan zal het worden verscho ven naar dinsdag 14 juli. Dit zal echter via Hilversum I wor den bekend gemaakt. zilver spiegelt in de zon, een oud huis, watermolen of een kasteel. Uw tent aan de bosrand met dat verre uitzicht, wan delaars op een kronkelpad enz. Het komt er dus op neer een detail uit het bos te kiezen en dat volgens uw eigen visie te fotograferen. Bloemen laten zich graag kieken met een beetje zijlicht. Een lage zon geeft mooie doortekening. Zowel bloemen als paddestoelen willen los van hun achter grond, dus niet sterk diafragmeren! Dieren horen ook in het bos, maar po seren zo slecht. Sporen van wilde zwij nen echter in een zandverstuiving laten zich prachtig op het celluloid vastleggen. Uw uitrusting voor foto's in het bos: een redelijk goede camera, een belich tingsmeter, een flitsapparaat eneen hele dag geduld. FOTO'S IN DE STAD Bij fotografie in de stad moet men voor al op de lichtplekken letten, in het bij zonder als het zonlicht schuin naar voren of recht naar ons toevalt. In het laatste geval een zonnekap gebruiken of met het toestel in de schaduw gaan staan. Pas op dat bijv. kinderen niet net voor een boom staan, waardoor het op de foto lijkt of de boom, als een speling van de natuur, uit de kinderkopjes komt groeien. Belangrijk is ook de voorgrond. In de meeste gevallen is op de voorgrond in stellen, van drie tot zeven meter, de beste manier, immers alle onderwerpen zijn in de stad niet zo ver verwijderd. Een diafragma van f 11 geeft bij een middelmatige snelle film voldoende scherpte en wat de belichtingstijd betreft kunt u gaan tot een 1/100 sec. Filters kunnen goede diensten bewijzen bij het fotograferen in de stad. Met regenweer en 's avonds toont de stad zich weer geheel anders. Reflecties op het natte asfalt en voorbijgangers onder een parapluie gedoken zijn ideale onderwerpen. Bescherm uw lens dan wel tegen waterdruppels door een zonnekap of een beschutte standplaats. Avond en nachtopnamen bij voorkeur op een snelle film. Een lensopening ivan 3,5 of f 4;(l met 1/25 sec. is de meest gebruikelijke. Met de box, maar dan op een statief, kan men met de open-dicht methode, be lichten van enige seconden tot een paar minuten,zeer geslaagde opnamen maken. Het voornaamste is: leer de onderwer pen in de stad zién. FOTO'S OP HET WATER Op het water heeft men een onuitput telijke bron van fotomotieven en de om standigheden waaronder men kan foto graferen zijn dikwijls zeer gunstig. Mooie waterfoto's vertonen een voor grond. Dat kan zijn een onderdeel van het schip waarop men vaart, golven of waterplantoftk Ook een of meer schepen, liefst zo di«(fitk mogelijk op de voorgrond, kunnen de ^name levendig maken. Een varend schip moet van voren meer ruimte hebben dan van achtereren. Een toren of bomengroep in het ver schiet moet de horizon als basis hebben en niet terecht komen op het schip. Bij fraaie wolkenluchten en scherpe horizon gebruike men een geelfilter, bij wazige horizon en egale lucht niet. Een zonnekap is op het water onmisbaar. Bijzonder mooi kunnen tegenlichtfoto'a van zonsondergangen zijn. De glinsteren de lichtbaan die over het water naar da ondergaande zon leidt, is het best te fo tograferen als de zon juist enigszins schuil gaat achter een niet al te zware wolkenbank. Tot slot een opmerking over het ma ken van foto's van de bemanning. Pro beer de persoon in kwestie zo groot mo gelijk af te beelden, waarbij duidelijk uitkomt wat hij op dat moment doet. Ziet U wat moois, pak het toestel en knip. Maak fijne foto's, waar U jaren op teren kunt, mooie dingen, goede din gen, vlotte en gezellige gevallen die allen tesamen in een plakboek dé vakantie uitbeelden. REEBOK AANGEREDEN Toen de heer Van Schaik, rietdekker alhier, woensdagmorgen vroeg met zijn bestelwagentje zijn personeel naar het werk bracht, sprong tussen de Pyra- mide en Zeist een reebok plotseling de weg over. De afstand was te kort om de auto tot stilstand te brengen en ontwijken ging ook niet, zodat de bok werd aangereden en voor dood op de weg bleef liggen. Met vereende krach ten werd de reebok op wat riet in de bestelwagen gelegd en bracht Van Schaik eerst zijn personeel naar het werk. Vervolgens bracht hij het dier naar de dierenarts Nieuwenhuizen al hier, die een hersenschudding consta teerde en hem ter verpleging in zijn garage heeft opgesloten. De politie ter plaatse werd met een en ander in ken nis gesteld. Zodra het dier weer zoda nig is genezen dat het zichzelf weer kan redden, zal het in de buurt van de plaats waar het werd aangereden weer in de bossen worden gezet. PREDIKBEURTEN Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds Bousema uit Wageningen, 6.30 uur dhr Meyer uit Veenendaal. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds P. W. v. d. Veen. Vrijz. Herv. „De Schans" 10.30 uur ds N. Blokker. MEDISCHE ZONDAGSDIENST SCHERPENZEEL :Dr. H. G. J. Wensink, Dorpsstraat 118, tel. 03497-220. Prima Pontiac Omef» ▼oor betere uurwerken H00FDSTR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1