PLASTI COLOR PRIJSVRAAG K©H PAUK Alles voor uw hond V.S.W. boekte over 1958 iets lagere winst 1.19 0.95 7.98 Burgerlijke stand KERKDIENSTEN KORBAN TBABYDERMS?r^ TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 10 JULI 1959 Nr. 55 VZC-reserves bevechten over winning op Woestduin I DAMPO Loes Rutten in de Oost-Nederlandse Atletiekploeg SCHAKEN Om het persoonlijk kampioen schap van Veenendaal Dividend verlaagd Officiële PFAFF NAAIMACHINEHUIS bekendmaking DINSDAGKOOPJES Broodplank Emaille schalen Staande schemerlamp A. van de Weerd de verschrikkelijke AMERONGEN RENSWOUDE Voor hel ?ere Ba by-huidje Ingekomen en vertrokken FDE De „A.V.O." vraagt uitkering voor gehandicapten Zondagsdienst doktoren Gevonden en verloren Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juni De verdwenen bankdirekteur door TOM LODEWIJKS U DOET TOCH OOK MEE? r Dat zelle ze niet gauw vergeete, onze ouwe van daage. Ze hebbe al een seerie mooie tochte achter de rug. mar zuk weer as van 't jaar hebbe ze - naar mijn weete - nog nooit beleefd. 't Was feitelik een bietjie te heet veur die ouwe minsies, zee Bram. Mar Driek klom dur gelijk boovenop. Beeter te heet dan te koud, zee ze. Ouwe minse kunne best een bietjie warmte verdraage en trouwes een mins op jaare is toch gauwer tevreeje dan die jonge bungels. Bejaarde minse zijn rijk mit weinig, omdat ze vrog- ger niks gekend hebbe. Da's waar, zee ik teuge Driek, mar daar mot jij nou toch oover ophouwe. Ik heb daar al genog op getimmerd en et wordt es een keer verveelend. Waarop Driek weer es een klein bietjie ontdeu- gend wier, want zee ze: Zoo lang asdat meneer de schrijver oover zooiets praat zei et wel hoognoodig weeze, mar as een gewoon mins dur ok es wat oover zeit, begint et te verveele. Ik zei m'n mond wel houwe. Dat was toch eerlig niet mijn bedoeling. Om Driek de pee in te jaage. Mar et ken soms zoo verkeerd uitpakke. Ik had eigelik nog een hoop meer an dur wille vraage. Een soort intervjoe, juust, een vraaggesprek, as jelui dat bee ter verstaan, had ik dur wille afneeme. Oover de meziek bevurbeld, die de oudjes et Veen in sting te blaaze. Hoe of ze dat wel vond. Mar Driek gaf dur gien eentjie meer. Je zoek et mar uit, zee ze, want je weet et toch veul beeter dan ik. Oover meziek gesprooke. Ik lees, dat dur in Waageninge een meziekkurps een heel kesert bij mekaar zat te tuutere veur welgetelddrie groote minse, waar van dur nog twee min of meer mit me- kander zaate te vrije. Ja, dat leste ken de schuld van de muuziekante zelf ge wist zijn, want daar hebbe ze meschien mit dur pregram anleiding toegegeeve. Netuurlik veul zuute meziek gespeuld en weinig goeie harde marse en oevertuur- ders. Mar et is een bedroevend verschijnsel: drie volwasse toehoorders en een par- tijtjie kindere. Dan hoeve de meziekkorp- se in 't Veen nog gien eens te klaage oover belangstelling bij de zoomerkeserte, want daar komme dur nog altijd wel en kele tientalle naar luistere. Ze kenne beeter blaaze zooas bij de intocht van de ouwe van daage. Dan hebbe ze vanzelf pebliek. Dat is et em juust teugeswoordig: je mot de minse opzuuke. Je mot ze zoo recht in dur ge zicht blaaze, dat ze dur niet meer onder uit kenne. Dat ze niet weg kenne loope. Et is een tikkeltjie ingewikkeld, mar ik zou de muuziekante die gebrek an be langstelling hebbe an wille raaje: gaa bij de minse an huis speule. Nee, niet mit een man of twee, drie en dan mit de pet rondgaan, mar mit de kepleete blaasfe- briek. En dan gewoon in de tuintjies van de minse. Alleenig netuurlik bij degeene, waar gien tilleviesje-mast op het dak staat, want daar geeve ze nog „niet thuis" al staa je ze bij wijze van spreeke de fantesieje van Beethoove in de nek te blaaze. Nou effe ernstig. Et is van de week weer dreug gewist, beste minse. Affijn dat hebbe jelui zelf ok kenne merke. Ik hoop dat et jelui stuk veur stuk op- gevalle is, dat de plesoene in onze plaats dur nog geel bijstaan van de groote dreugte van onderlest. Ik zeg dat mar effe, want je heb minse die hebbe nerges oog veur. Die loope of rijje mar een eind in 't wilde weg en ze zien de dinge gans veurbij. Nou, oover die plesoene dan. Daar wou ik dit van zegge. As we deeze plesoene - ons eenigste groen midde in et dorp - nou es mit ze alle veur verder uitdreuge zouwe behoede. En dat ken heel makkelik Jelui eige tuintjie hou ie netuurlik bij. Da's vanzelf. Op tijd schoonhouwe en as et dreug is, op tijd sproeie. Waarom dan niet mit ze alle ok et ge meentegras es een bietjie nat gehouwe? Een ieder ken toch best et stukkie groen veur ze deur es wat te drinke gee ve en as de minse, die an de plesoene woone dur nou allemaal iedere dag es een paar emmers waater inmikke, dan houwe we alles fris. Hier leit nou iets waat we allemaal mit weinig moeite an mee kenne werke. Waarom zouwe we et dan laate? 't Mot zoo zijn, dat een vremde zeit: „Begrijp ie dat nou, zóólang dreug ge wist en kijk de zaak dur hier es bijlegge" Dan hebbe jelui allemaal nog plezier van die kleine moeite en ok Wout Blauwkous. De met zorg tegemoet geziene wed strijd tegen Woestduin I in Doorn heeft de VZC reserves een magere 4-3 over winning opgeleverd. Het was een bij zonder harde wedstrijd, waarin de Woestduiners evenwel door een scherp fluitende scheidsrechter steeds werd ver hinderd hun gebruikelijke zware spel te spelen. Dit was een geluk voor het zeer verzwakte VZC team. dat nogal gehandi capt was door het ontbreken van twee spelers. Junior Hennie van Schuppen speelde een prima wedstrijd, doch kee per Hardeman liet - evenals Schoeman - enige steekjes vallen, die direct doelpun ten opleverden. De eerste helft was voor VZC door twee goals van de snelle Ton van Dijk. Aart Slotboom bracht na de rust nog de stand op 3-0, doch toen profiteerden de Woestduiners van een aantal misver standen in de Veenendaalse achterhoede, waardoor de stand op 3-3 werd gebracht. Het spel dreigde keihard te worden doch de scheidsrechter hield de touwtjes strak in handen. Hierdoor kwam de rust weer terug in de VZC ploeg en uit een der vele aanvallen, die van Dijk en Dijk stra samen opzetten scoorde de laatste de met gejuich begroete winnende goal. Vanavond zullen de beide ploegen we derom hun krachten meten, doch nu in het Bergbad. en pijn weg- wrijven met POSTDUIVENNIEUWS Vanaf Ruffec (774 kilometer) kwamen de postduiven van de leden van de Vee nendaalse postduivenver. „De Snelpost" dit weekeinde gevlogen. Om 6 uur wer den de vliegers gelost en om 5.17.16 uur meldde zich de eerste duif. De uitslag: J. van Geerenstein 1; O. Verwoerd 2, 3, 9; C. Donkelaar 4, 5; G. de Geit 6; P. W. van Zetten 7; J. van 't Veen 8, 10. Voor de wedstrijden, die de vertegen woordigende atletiekploegen van Oost- Nederland en Westfahlen ieder jaar tegen elkaar houden, zijn twee Veenendaalse atletes uitgenodigd: Koos van Laar voor het nummer kogelstoten, Loes Rutten voor de sprintnummers en het versprin gen. Zondag j.l. namen beiden deel aan de door Daventria te Deventer georganiseer de wedstrijden. Koos van Laar deed het niet zo best door in de finale als laatste te eindigen. Winnares werd Hannie Bloemhof in 12.5 sec. Loes Rutten won voor de zoveelste maal in dit seizoen de 80 meter in de re delijke tijd van 10.5 sec. Hierbij moet in acht genomen worden, dat de prestaties werden gedrukt door een zware grasbaan terwijl de sprinters de krachtige wind pal tegen hadden. Na de zesde ronde om het persoonlijk kampioenschap schaken van Veenendaal, is er nog geen kampioen bekend. De ze vende ronde kan deze echter opleveren, indien er zich geen verrassingen voor doen. In het totaal zijn er nu 3 gegadigden overgebleven, die allen 1 verliespunt hebben. Het zijn de heren R. J. Schoe man, J. N. Elenbaas en J. W. Boelens. Na de loting van de zevende ronde is de heer Schoeman vrijgeloot. De enige partij die dus gespeeld moet worden is J. N. Elenbaas-J. W. Boelens. Zouden deze heren beide remise spelen is Schoeman kampioen. Verliest een van beide dan moet de achtste ronde de beslissing brengen, ten zij er remise gespeeld wordt, dan moet er nog een wedstrijd gespeeld worden. Met al blijft de spanning wel groot. Dit eerste toernooi van S.C. Veenendaal kan wel als een succes beschouwd worden, zodat het volgend jaar wel weer een dergelijke wedstrijd gehouden zal wor den en waarschijnlijk met een nog groter aantal deelnemers. De uitslagen van de 5e en 6e ronde waren: 5e ronde: J. W. Boelens De Kleuver 10 J. N. Elijbaas R. J. Schoeman 10 6e ronde: L. Ebskamp R. J. Schoeman 0—1 J. N. Elenbaas J. W. Boelens01 Door de teruggang in de internationale conjunctuur in 1957, welke doorwerkte in 1958 en de bestedingsbeperking in Neder land boekte de N.V. Veenendaalse Stoom spinnerij en Weverij volgens haar zojuist verschenen jaarverslag over het kalen derjaar 1958 een lagere winst dan in 1957. Het dividend dat in 1957 11 bedroeg is thans verlaagd tot 10 Blijkens de toslichting werden ook moeilijkheden veroorzaakt door het weg vallen van traditionele exportmarkten, hetzij door opkomende eigen industrie, hetzij door verscheepte concurrentie van landen met lage lonen en door bescher mende maatregelen van buitenlandse re geringen. Nu de onderneming financieel zeer sterk staat, blijkt wel uit de gepubliceerde balans. Hieruit is namelijk af te leiden dat de intrensieke waarde der onderneming ongeveer 4 miljoen gulden bedraagt, ter wijl dit in werkelijkheid nog veel hoger is, aangezien alle vaste activa (gebouwen, machines en grond e.d.) voor 1,op de balans zijn verantwoord. Daar .het aan delenkapitaal slechts 1.000.000,be draagt, is de werkelijke waarde van één aandeel een veelvoud van de nominale waarde. De winstcapaciteit van de onderneming blijkt eveneens uit het feit dat de inves teringen voor uitbreiding, vernieuwing ...sinds 1862 Kerkewijk 9 - Veenendaal Tel. 0.8385-3043 Gemeente Ede KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Ede, brengen ter algemene kennis, dat gelegen heid zal worden gegeven tot kosteloze in enting en herinenting tegen de pokken in het gebouw van de gemeentelijke ge neeskundige dienst, Brouwerstraat 3, Ede, op dinsdag 14 juli te 15.30 uur. De geschiktste tijd om kinderen in te enten ligt in de leeftijd van drie maan den tot twee jaar. Het is gewenst tevoren de huisarts te raadplegen. De ouders dienen het trouw boekje mee te brengen. Met nadruk wordt er op gewezen, dat kinderen die minder dan 14 dagen ge leden een injectie tegen kinderverlam ming, diphterie, kinkhoest of tetanus hebben ontvangen, voor deze inenting niet in aanmerking komen. Ede, 8 juli 1959 Burgemeester en wethouders van Ede, H. M. OLDENHOF SIEVERS, secretaris. en verbetering, welke in 1958 843.000.— hebben bedragen, in hun geheel in dit jaar konden worden afgeschreven. De N.V. heeft ook deelgenomen in de houdstermaatschappij Binder - Hengelo N.V., welke vennootschap eigenares is van Hollantor N.V., die op het ogenblik een fabriek inricht in Veenendaal. Aan gezien hier de aanloopkosten in de eerste tijd hoog zullen zijn, worden uit deze deelneming op korte termijn geen win sten verwacht. Het winstsaldo na afschrijving wordt alsvolgt verdeeld: dividehd 10% 100.000,tantièmes 30.000,—, winst bewijzen 10.000,en ondersteunings fonds personeel 10.000, Uit het voorgaande blijkt dat de N.V. in staat is eventuele moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden. De aandeelhou dersvergadering vindt plaats op 15 juli a.s. te Amsterdam. Gemeente Rhenen HINDERWET Op de secretarie der gemeente Rhenen ligt ter inzage: a. een verzoek met bijlagen van de N.V. Chemische Fabriek „Rhenus" te Rhe nen om vergunning tot het wijzigen en uitbreiden van een chemische fabriek in het perceel Zwarteweg 3 te Rhenen, sectie E nrs. 1882 en 2138. b. een verzoek met bijlagen van Blanken- Ploeg N.V., Oosteinde 22 te Scherpen- zeel om vergunning tot het oprichten van een ondergronds petroleumreser- voir met elektrische aftapinrichting in het perceel Molenstraat 28 te Rhenen, kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie G., nr. 1485. Schriftelijke bezwaren kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking- inbrengen bij het ge meentebestuur, waar dit verzoek ter in zage ligt. De ingekomen schrifturen wor den mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren tegen de inwil liging van het verzoek kan een ieder per- vierkant model met opschrift, nu dpgelijke schaal, voor alle doeleinden geschikt 21 cm, eerste keus 1.60 m. hoog, plastic kap moderne, frisse kleuren voor de abnormale prijs van Alleen dinsdag 14 juli Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 soonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting, te houden op dins dag 21 juli a.s., om 11.00 uur v.m. in het gemeentehuis te Rhenen. Beroep tegen een genomen beschikking kan o.a. worden ingesteld door: a. de verzoeker om de vergunning; b. degene, die in persoon of bij gemach tigde op de bovenbedoelde zitting is verschenen; c. degene, die, zonder op de openbare zitting te zijn verschenen, binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft ingebracht, indien hij niet woon achtig is in een gemeente, waar deze openbare kennisgeving is gedaan. Rhenen, 1 juli 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris. VEENENDAAL Geboren: Antonie, z. v. T. Deijk en H. J. van Eikenhorst; Johanna, d. v. H. v. d. Bovenkamp en H. G. Nagel; Gerrit, z. v. G. Bouman en F. M. J. Spies; Sarina, d. v. J. W. van Maanen en E. Diepeveen; Aart Aled Elbert, z. v. A. H. Boers en H. Budding. Ondertrouwd: O. van de Haar en J. de Man; W. Diepeveen en M. Draaijer; J. van Nieuwamerongen cn J. van Manen; P. van Hardeveld en W. J. Nijland; D. van de Pest en H. Verwoert; G. Muller en H. Budding; A. Brands en W. Schoe man. Getrouwd: R. van Brummelen en S. Bleijenberg. Overleden: Hendrik de Kruiff 74 jaar, echtgen. van E. J. Nibbelink; Woutera van Ravenhorst, 72 jaar, wed. van B. Vonk. GELDERS VEENENDAAL EN EDERVEEN Geboren: Marianne, d. v. H. H. J. Haan- schoten en M. Schoeman; Hendrik J.. z. v. J. van Doorn en G. van den Brink; Peter, z. v. A. van Dijk en G. L. Bouter; Heintje, d. v. G. Vlastuin en M. M. Hoog land; Frans H., z. v. F. van Doorn en M. Valster. Ondertrouwd: W. H. Kerstens en J. A. M. Scholten; J. van Doorn en C. W. van Dijk; J. W. van Scherrenburg en KI. S. van de Steeg; A. van Stokkum en A. E. Boers. RHENEN Geboren: Elisabeth, d. v. W. F. Bor en W. van den Heuvel; Christiaan Christof- fel, z. v. H. A. P. Boers en W. van Beek; Maria Johanna, d. v. J. G. van Ham en J. Chr. E. van Tongeren; Margaret Louise d. v. A. C. Ladage en E. Heij; Jannigje, d. v. J. van Wijk en A. Rijksen; Geert, z. v. J. J. van Lienden en Tr. van Nieuw amerongen. Ondertrouwd: J. P. Smit en L. Chr. J. Kosters; A. van Blitters^ijk en M. van de Bijl; W. Bovenschen en Z. H. Belmer; J. van Dijk en H. Spee. Getrouwd: J. Vermeer en A. M. van Apeldoorn. Overleden: Woutera van Ravenhorst, 72 jaar, wed. van B. Vonk. AMERONGEN Ondertrouwd: H. van Roekei en G. H. van Roekei. Overleden: Albert van den Brandhof, 80 jaar. RENSWOUDE Geboren: Gerrit Hendrik; z. v. A. J. van der Velden en C. H. van Vlastuin. SCHERPENZEEL Geboren: Yvonne Ingrid Jolanda, d. v. T. v. d. Broek en T. Bruggink. Getrouwd: G. van der Horst en E. Hars kamp; E. P. van Ginkel en C. J. Over- eem. Overleden: Aldert Venema, 70 jaar. vindt U bij (27) Zijn woorden maken indruk op de man tegen over hem. Langzaam laat hij het zwaard zakken. „Spreek", snauwt hij Aram toe, „doch bij mijn zwaard, wanneer ge wilt trachten u zelve met praatjes hieruit te redden, weet dan, dat uw lot verschrikkelijk zal zijn!" „Zoudt ge mij niet eerst eens losmaken?" ant woordt Aram op hogen toon. „Ge koestert toch zeker geen angst voor mij met al uw trawanten achter u?" De vreemdeling haalt de schouders op. Hij geeft een kort bevel, waarop twee van zijn krijgers Aram's touwen lossnijden. Wanneer de jonge ridder zijn pijn lijke ledematen heeft gewreven, begint hij: „Ge noem de er zo even de naam Allesandra. Wie is zij en voor alles, wie zijt ge zelf?" Een ogenblik lijkt het, alsof de vreemdeling opnieuw wil opstuiven, doch dan zegt hij: „Ik ben prins Grubalt, zoon van Harran en Alle sandra is mijn bruid, die terwijl zij naar mij onderweg was, door dat zwijn van een Korban ontvoerd is!" V.Z.C. WON OP 'T NIPPERTJE VZC 2 - met enkele jeugdige reserves in de gelederen - heeft het vrijdagavond moeilijk gehad met Woestduin 1 in Doorn. Voor de rust zag het er naar uit, dat de Veenendalers een grote overwinning in Doorn zouden halen; in de pauze was het 3-0 voor VZC. Na de rust wist Woestduin de stand ge lijk te brengen en slechts na geweldige inspanning wist de Veenendaalse ploeg nog uit één doelpunt de winst te halen. Hedenavond komt Woestduin 1 naar Veenendaal en wederom staat VZC 2 dus een spannende wedstrijd te wachten. Het zevental is thans weer compleet. EEN VLOTTE TURNDEMONSTRATIE Begunstigd door fraai zomerweer heeft de gymnastiekvereniging Amerongen za terdagavond een vlotte turndemonstratie gegeven voor enkele honderden belang stellenden. De uitvoering werd gegeven op de grasmat van het plantsoen Lieven- dael. Onder leiding van de heer F. Leppers en mej. A. v. d. Kamp, werden een zes tiental nummers afgewerkt. Zoals begrij pelijk is, ging de meeste belangstelling uit naar de jongere jeugd, waarmee men goed voor de dag weet te komen. Hun geestige en lenige oefeningen lokten veel applaus uit. Ook de heren kennen de weg in de gymnastiek, wat wel het meest bleek uit een fraai uitgevoerde vrije oefening. Jammer was het dat men aan hoogrek met pech le kampen had, wat echter geen schade deed aan de gehele uitvoering. Met een fiere knotsoefening en een gra cieuze dans kwamen de dames ten tonele. Klein maar dapper zou bij de dames een juist toepasselijk gezegde zijn. Ook de heren zijn niet groot in aantal. Hun werk mocht echter best gezien worden. Onder de aarwezigen merkten we o.a. op het voltallig college van b. en w. en enkele leden van de grafelijke familie Bentinck. BARNEVELDSESTRAAT AANBESTEED Dinsdagmiddag 7 juli 1959 vond in hotel „De Dennen" te Renswoude de aanbe steding plaats van de verbetering van de Barneveldsestraat voor rekening van het gemeentebestuur van Renswoude. Ingeschreven werd als volgt: Nat. Wegenbouw Ruys en Zn, Apeldoorn 423.000,Aannemers- en Wegenböuw- bedr. H .Hazeleger N.V. te Ede ƒ423.860,— N.V. Aannemings- en Wegenbouwbedrijf v./h. P. Henzen H.J.zn te Eist 428.000,—; J. de Rooij te Vleuten 432.000,—; Fa. A. Kosters en Zn te Eist 433.300,G. J. v. Schoonhoven te Veenendaal 436.000, Bruil Ede N.V. te Ede ƒ438.350,—; Fa. W. van Plateringen en Zn, Amersfoort 446.000,Fa. M. Kosterman en Zn te Wijk bij Duurstede 451.000, Het werk zal worden uitgevoerd onder directie van de Grondverbetering- en Ontginning Mij N.V. „Grontmij" te De Bilt. De begroting bedroeg 436.600,De gunning is aangehouden. KLEUTERSCHOOL GING UIT Onder leiding van de onderwijzeres sen maakten de honderd leerlingen van de kleuterschool in twee autobussen hun jaarlijks uitstapje. In de morgen van vrijdag werd vanaf de kleuter school vertrokken via de Leusderhei, waar juist de militairen bezig waren met schietoefeningen. Voor de aldaar opererende tanks hadden de kleuters eveneens volle aandacht. Vervolgens ging de reis naar Soesterberg waar enige tijd naar het opstijgen en dalen der straaljagers werd gekeken. In de plaats van het traditionele kersen eten werden ditmaal eens poffertjes ge geten in het pannekoekenhuis te Lun- teren. Bij het vertrek leek het weer niet zo gunstig, doch volgens het hoofd der kleuterschool, mej. v. d. Weg, had den zij de gehele dag droog weer ge had en hadden zich geen ongevallen voorgedaan, zodat de verbandtrommel niet geopend behoefde te worden. Om half zes 's middags werden de kinde ren aan de met spanning wachtende moeders overgedragen. VRAAG KLEURADVIES EN FOLDER BIJ PLAST,COLOR NEDERLAND N.V. Singel 514 - Amsterdam Beatrixstraat 76-80 - Tel. 2965 AMERONGEN Ingekomen: O. Veldhuizen van Rens woude. Vertrokken: J. Bos naar Veenendaal; A .M. Brouwer naar Veenendaal; H. van Roekei naar Ede. GESLAAGD Op het te Ede gehouden Mulo-examen behaalden de volgende cursisten van de Avond-ulo, Beukenlaan, Ede het A-diplo ma: mej. C. Albers; mej. B. van Son, L. Sibma, G. Lodder en S. de Haan uit Wa- geningen; B. Luesink en J. van Dijk uit Bennekom; H. Morren uit Ede, mej. R. Borren uit Lunteren, mej. K. Versteeg uit Voorthuizen en H. Rijksen uit Veenen daal. De heer S. de Haan was de beste van alle 168 kandidaten, die vorige week in Ede examen aflegden. Hij behaalde negen tienen, drie achten en één zeven. Krachtens de „Voorziening voor Blin den" zijn bij besluit van 21 april 1956 van regeringswege maatregelen getroffen op grond waarvan blinden in de leeftijd van 18-65 jaar, die niet zonder bijzondere maatregelen kunnen deelnemen aan het maatschappelijk verkeer met inbegrip van het arbeidsproces, in aanmerking kunnen komen voor een geldelijke uit kering en dit voor onbeperkte tijdsduur. Na afkondiging van deze regeling is zowel in de Eerste als in de Tweede Kamer der Staten-Generaal bij herhaling betoogd, dat een gelijke regeling dient te gelden voor alle gehandicapten die in dezelfde omstandigheden verkeren als blinden. Deze aangelegenheid is op het jaarlijks congres van de Nederlandse Vereniging Sociale Zorg voor Minder-Validen „A.V.O." aan de orde geweest. Dit heeft ertoe geleid, dat namens de „A.V.O." aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid is verzocht te bevorderen, dat voor alle minder-validen een regeling tot stand zal worden gebracht gelijk aan die van de blinden. In de brief die aan de minister is uit gegaan wordt onderschreven, dat het moeilijk is in concreto aan te geven hoe veel gehandicapten voor een uitkering in aanmerking zouden kunnen komen. Niet uitgesloten moet evenwel worden geacht dit bij benadering te bepalen. Aan de minister wordt in overweging gegeven een post voor het uikeren van de gevraagde algemeen geldende gehan dicaptenrente voor het eerste jaar waarin de regeling gaat gelden pro-memorie op de begroting te brengen, waarna voor de volgende jaren met concrete cijfers kan worden gewerkt. Op deze wijze worden tegelijkertijd de minder-validen geregistreerd, hetgeen voor andere doeleinden van groot nut kan worden geacht. VEENENDAAL: Dr. J. H. Kets, tel. 3056. RHENEN: Dr. T. Almekinders, Br. Eng- seweg 44, tel. 577. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN: Dr. Van Ringelesteyn. RENSWOUDE: Dr. Th. S. ter Velde, tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL: Dr. Wensink, telef. 03497-220. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: Dr. Kars te Amerongen, tel. 03434-273. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds K. van de Pol. 5 uur ds D. v. d. Berg. Julianakerk 9.30 uur ds W. Vroegindewey van Barneveld. 5 uur ds A Wisge :o' Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds D. v. d Berg. 5 uur ds K. van d# Pol. Sionskerk 9.30 uur ds A. Wisgerhof. 5 uur kand. S. W. Verploeg van Utrecht. Veeneind 3 uur ds A. Wisgerhof. Dijkstraat 2.45 uur dhr J. Gaasbeek. Herst. Apost. Gem. 10.15 en 16 uur woens dag 19.30 uur. Ger. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur ds H. van Koningsveld, Ede, 5 uur ds J. Overduin (verk. ambtsdr.) Ger. Kerk (OCB) 9 en 3 uur kand. Mul v. Breukelen. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds W. Heerma, Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 uur lees- dienst, 4.30 uur ds R. Kok van Ede. Ger. Gem. syn. geb. „Eltheto" 9.30 en 5 uur leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur dr G. J. Hoen- derdaal, Amsteidam. Leger des Heils 10 uur heiligingsdienst, 12 uur zondagsschool, 6.45 uur c- en- luchtsamenkomst, 7.30 uur verlossings samenkomst. RK Kerk Salvatorkerk 8 en 10.15 uur H. Mis. 7 uur Lof. H. Willibrordkerk 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10.30 uur ds P. L. M. Sterrenburg. Broek op Lan- gendijk, 5.30 uur ds H. van 't Hof, Tiel. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur dhr Nijhof van Zeist. Herv. Gem. 10 uur ds Kooreman. 6.30 uur ds Dijkstra. Prot. Bond 10.30 uur ds P. Cannegieter van Driebergen. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds H. Volten, bed. H.A. Ger. Gem. syn. 10 en 5.30 uur leesdienst, woensdag 15 juli 7.30 uur ds Hage uit Middelburg. Ger. G'im. Plantsoen 10 en 6 uur ds Dor- restein van Opheusden. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur dhr Meyer van Veenendaal, 6 uur ds De Jager van Amerongen. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur leesdienst. Ger. Gem. donderdag 16 juli 7.15 uur ds Steenblok van Gouda. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds v. d. Peut, 6.30 uur ds Schipper van Ederveen. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds Molenaar, bed. H.A. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Van Viegen. Oud Ger. Gem. 9 en 6.30 uur leesdienst. AMERONGEN Ned. Herv. Kerk 10 en 5 uur ds J. de Jager. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds L. Zwaan. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Schipper (H.A.) 6.30 uur ds v. d. Peut van Renswoude. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst, woensdag 15 juli 7.30 uur ds Ketterij van Alblasserdam. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 2.30 uur dhr D. J. van Eek van Wedderveer. Oud Ger. Gem. 10 en 7 uur dhr Van Prooyen van Ede, woensdag 15 juli 7 uur ds Van Dijk van Grafhorst. RENSWOUDE Gevonden: een grijze overslag-portem. (inh. 12 13 gulden); een rood manches ter jasje met portefeuille. Verloren: een autocoat en 5/4 dames suède jasje; een fietstas. LEXINGTON FEUILLETON (5.) „Ik kan uw naam zo min onthouden als u de mijne", kaatste Jan terug, „maar toen ik eenmaal uit de box was ben ik niet begonnen minachtend op mijn pa en ma neer te zien. Waarmee ik maar wil zeggen, met alle achting voor Schönberg, Britten en Badings, dat er geen Badings zou zijn zonder Beethoven en geen Beethoven zonder Bach." „Kijk-kijk", zei Carel Maes, „je dacht met zo'n heel groentje te doen te heb- hen, Bert, maar je stoot je neus vader. Laat je maar niet op je kop zitten", knikte hij kameraadschappelijk tot Jan, want je moet je eigen mening vooral niet ruilen voordat je de hunne ge hoord en beter bevonden hebt." Jan glimlachte. Deze vent vond hij niet ongeschikt, zag er ook niet zo bo- hémiën uit als de rest, misschien een beetje té veramerikaanst. Maar Floris nam Jan minachtend op en zei: „Het klimaat van een machinefabriek lijkt me niet zo geschikt voor het vormen van een mening over muziek. Wat dat betreft mag je ook wel oppassen, An neke." „Ik dacht integendeel", antwoordde Jan, „wanneer ik zo die moderne mu ziek hoor dat ze in het klimaat van de machinefabriek geboren is." „Goed zo, Jan", zei Annelies, die de sneer op het bedrijf waarin ze haar brood verdiende, toch gevoeld had, „turf d'r maar op!" Maar de schel rengde door de foyer en ze moesten hun eigen plaatsen weer opzoeken. Annelies keek nog eens om naar Jan, wuifde vriendschappelijk. „Nou 't goeie, en als het te erg wordt, stop je je oren maar dicht", grinnikte Carel Maes. Bert en Floris en Hein hadden geen blik meer voor „de bur ger" over. HOOFDSTUK III „Moet ik je zelf vragen?" De volgende morgen in de koffie pauze kwam Annelies naar Jan toe en ging vrijmoedig op een hoek van zijn bureau zitten. Jan voelde, dat hij bloosde, omdat alle anderen er bij zaten en nog om wat anders ook. „Ja jö", zei Annelies gemoedelijk, „geen burgerlijkheid zo groot, of ze wordt overtroffen door die van zulke artisten. Ze hebben hun eigen wereld je met minstens evenveel taboe's als de burgermaatschappij. „Als ik maar gezegd had, dat ik Beethoven gezwollen en Ravel mors dood vondbegon Jan. „O nee", antwoordde Annelies direct, „ze had den gedacht dat je maar wat kletste. Je hele verschijhing deugt niet, je type is er naast." „Wat mankeert daaraan?" infor meerde Jan. „Nouzei Annelies en even scheen ze naar haar woorden te moe ten zoeken, „mankerenals je 't mij vraagtmaar daarom gaat het ook niet. Jij bent kennelijk de man, die volgens bepaalde lijnen streeft naar een doel, die zich thuisvoelt in de maatschappij, die op bepaalde vra gen ja zegt of nee. Je zweeft niet ge noeg. Je moet alles relatief zien, zwart wit kunnen noemen en wit zwart. Nee, dat zeg ik niet om te spotten, want die lui zijn niet helemaal gek en wit kan zwart zijn en zwart wit, hoe je 't be kijkt, maar ze zijn niet relatief ten op zichte van zichzelf. Ze hebben gelijk als ze zeggen dat wat iedereen zwart noemt, wel wit kan zijn." „Maar ze hebben niet in de gaten, dat ze zelf zo zwart-wit zijn als het maar kan en ieereen automatisch bui tensluiten die niet in hun kader past, precies zoals de burgermaatschappij het hén doet, omdat ze niet in het kader willen passen." Jan knikte. „Die Carelhij aar zelde. „Carel Maes", lachte Annelies, „is de grootste sloeber van allemaal. Hij is uitgesproken muzikaal, hij kan wel wat. Maar Karei is echts 'n broodvech ter. Achter Carel's woorden en wer ken staat mar één begeerte: succes! In werkelijkheid heeft hij geen eer bied voor de kunst. Hij zou grif een foxtrot fabriceren op een motief uit de Sonate Pathetique, als hij dacht dat hij zo een schlager kon „scheppen". Hij luistert naar de modernen in de hoop op een nieuwe melodische vondst. Hij doet met het clubje mee, omdat hij REGULUS-BRIEF IN POSTMUSEUM In het Nederlandse Postmuseum, Zee straat 82, 's-Gravenhage wordt momen teel de brief geëxposeerd, die door de Amerikaanse Postmaster General, Arthur Summerfield, is gezonden aan zijn ambt genoot in ons land, Prof. Ir. G. H. Bast. De brief is op 8 juni j.l. vervoerd met de Regulus I, een geleid projectiel van de Amerikaanse Marine.dat werd afge vuurd van de onderzeeër USS Barbero in de Atlantische Oceaan naar de Marine vliegbasis Mayport in de staat Florida. De Regulus werd draadloos bestuurd uit een vliegtuig. De brief behoort tot de eerste zending brieven, die ooit met een bestuurbaar projectiel zijn verzonden. V contact hoopt te krijgen met de lui die aan de touwtjes trekken, maar hij zal ze even vlot weer laten schieten als hij ze niet meer nodig heeft. In werkelijk heid is hij net zo zakelijk als jij alleen jij bent een beetje eerlijker, zou ik haast zeggen". Meteen wipte ze van zijn bureau af. „Ik moet nog een hele rij brieven uitwerken", zei ze, „we kletsen nog wel eens." Dat was het begin. Annelies was uit onbereikbare vertan neergedaald in de wereld van Jan Belders. Maar ze ver loor daar niets van het aureool, dat hij rond haar glanzend-gelokte hoofd had geweven. Het was een trillend-hevige gebeur tenis, toen ze hem meevroeg naar de „Hohe Messe". „Daar haalt Carel toch geen ideeën voor z'n samba en tango uit." Op kantoor snapte niemand wat die Annelies in Jan zag. Men had haar bestemd voor de een of andere rijke cliënt, en de dames voorspelden dat ze alléén maar Jans hart zou breken en glimlachend staren naar de scherven aan haar elegante voetjes. Maar Annelies zelf zei niets. Ze acht alleen maar. Ze vergeleek Jan in stilte met zovele anderen. Ze dacht De jury, bestaande uit de heren Kees Stip letterkundige L. P. A. Soeterboek copywriter C. Krouwel reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aangewezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Parys. Th. Knoups, Maaseikerweg 21, Weert Mej. N. Kramer, Jozef Israëlskade 1301, Amsterdam-Z B. H. Stokman, Noordeinde 2A, Den Haag K. Teeuw, Leeuwenlaan 313, 's Graveland - NH C. Veldhuizen, Delftsestraatweg 99, Delfgauw (post Delft) A. H. Bruins, de Savornin Lohmanlaan 62b, Rotterdam W. H. A. v. Meurs, Grote Noord 130, Hoorn A. H. Machielsen, Veldsweg 42, Nijverdal Tevens werden de vijftig wintiaars van een slof d 200 Lexingtonsigaret ten door de jury ge kozen, die hun prys krijgen toegezonden De acht winnaars van juli gaan twee dagen naar Kopenhagen. Vraag een af druk van de publicatie met algemene voorwaarden aan: Lexington - Postbus 305 - Den Ilaag Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad Steek er een LEXINGTON by op LEXINGTON from America's Best Tobaccos aan de gesprekken in de kunstenaars- Vent, aan de meisjes en vrouwen die daar kwamen en in bravour-kamera- derie het spel meespeelden, die met ragebollen van hoofden liepen en truien, en borrels dronken met de manslui op, of de rol speelden van de mysterieuze Mona Lisa en zich grenze loos vermaakten met de jaloezieën en ruzies waarvan ze oorzaak waren. Ze wist wel dat er koren zat onder dit kaf, dat het niet allemaal meelopers en aanstellers waren. Maar haar eigen talent was te gering, dan dat ze ooit kon uitblinken en voor spek en bonen mee te doen, een beetje te parasiteren op de kunst, daar was ze te trots voor. Na een avond in de kring der artis tieke vrienden was een gesprek met Jan een verademing. Hij gaf haar, die noch van de vader, noch van de moeder veel geestelijk steigerhout had meegekregen, een steun in en een kijkje op het leven. Daarbij, stelde ze vast, was hij geen droge kwibus en ging hij niet op in zijn werk alleenal vorderde hij gestadig. Zo kwam ze er op een avond, toen hij haar thuisbracht van een schouw burgvoorstelling die niet veel geweest was, in een gevoel van moedeloosheid en onzekerheid toe, hem haar levens geschiedenis te vertellen. Over de va der, die alleen leefde voor de schone schijn, de moeder, die het moest heb ben van veel mensen, veel vertier, en die nog jong probeerde te zijn, wat haar steeds moeilijker afging. Al pra tende zag ze de leegheid van zovele mensen, het doelloze van haar bestaan, en een doffe moedeloosheid kreeg haar zo in haar greep, dat Jan opeens op merkte dat ze snikte. Zijn sterke arm greep spontaan haar tengere schouders. „Kom meid", zei hij bemoedigend, maar tegelijk verward om hij-wist-niet-wat, „je bent er toch zélf. Je moet, als het er op aankomt, het zonder hulp van buitenaf kunnen stellen. Je hebt genoeg meegekregen. Léót de mensen en kies je eigen weg". „Ach", klaagde ze, „wat ben ik an ders dan een hol vat. Ik kan een beetje meepraten, een beetje meelopen, zor gen dat ik er zo voordelig mogelijk uitzie. Moeder hoopt dat ik nog eens aan een rijke man blijf hangen. Nou, dan is de boot helemaal aan." (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 3