Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken mm opnm Voor de KANTONRECHTER Internationale belangstelling voor Veenendaalse bijenmarkt MULDER Aan de Industrielaan komt een nieuwe Chr. Technische School Geslaagden van de „Talmaschool" ontvingen diploma's De arbeidsmarkt over juni 1959 Daar wordt iets groots verricht! DELTAPLAN: EDERVEEN Wat nu weer... 33e jaargang WOENSDAG 15 JULI 1959 Nr. 56 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen^ Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Imkersberoep aan het uitsterven Handel was matig Nieuws uit de omgeving Veel belangstelling voor bezichtiging Julianaziekenhuis Weer diploma-zwemmen in „Bergbad" Bouwkosten 2 a 3 miljoen gulden Thans les in vier gebouwen „Kruip in de praktijk en ga hogerop" Patrimoniums Bouwvereniging sticht eigen kantoor Alle kandidaten Rhenense Handelsavondschool geslaagd Kindervakantiewerk wordt uitgesteld HET DELTAPLANEN ZIJN GROTE GEVOLGEN Zeventigjarig huwelijksfeest Geen Buta- maar Butaangas! ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADV E RTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De tot over onze grenzen bekende Veenendaalse bijenmarkt, die j.l. dinsdag morgen op het terrein aan de Nieuweweg is gehouden, gaat ontegenzeggelijk achteruit. Het is een ietwat harde realiteit, vooral voor de imkers die hun hart en ziel aan de nijvere diertjes hebben verpand, maar eveneens voor de plaats Veenendaal zelf, die hierdoor een oeroude traditie dreigt te verliezen. Er zijn verschillende oorzaken te noemen voor deze afzakking. Insiders menen dat de regering de imkerij te weinig stimuleert, terwijl de jongere generatie voor dit beroep geen belangstelling meer heeft. De imkerij die vroeger een broodwinning was, is nu een vrij kostbare hobby geworden. Dit pessimistische geluid wil nu ook weer niet zeggen dat het op de bijen markt een saaie boel was. Integendeel, 's morgens om 5 uur begon de drukte al toen de eerste auto's hun vracht losten. In de loop van de morgen werden in totaal 398 korven en 13 kasten aange voerd, die op systematische wijze op het grasland werden opgesteld. De pu blieke belangstelling was ongeveer ge lijk aan vorig jaar. Onder de bezoe kers bevonden zich ook nog personen uit Duitsland en België die, met de luguber uitziende kappen, vol interesse het steeds in de weer zijnde bijenvolkje bekeken. De handel was matig. De prijzen varieerden van 8,tot 12,voor de korven en 20,tot 30,voor de kasten. De jury bestaande uit de heren W. van 't Land uit Barneveld, A. Blom uit Rhenen en G. Schrijver uit Veenen daal kende de volgende prijzen toe: Beste kast met volk en bouw le prijs A. T. v. d. Brink uit Renkum. Beste ronde korf met volk en bouw le prijs B. Kooimans uit Dreumel en een 2e prijs J. Jonkers uit Gameren. Een prijs voor de beste boogkorf kon de jury niet toekennen omdat deze niet aan gevoerd waren. De grootste aanvoer kwam uit de Betuwe. Uit Veenendaal zelf was maar één aanvoerder op de markt vertegen woordigd. GOED VOORJAAR In een aparte ruimte van de grote tent troffen wij de voltallige marktcommissie aan die ons bij monde van de voorzitter, de heer Van Appeldoorn, het een en ander van de markt vertelde. Dat de imkerij terugliep toonde de voor zitter met cijfers. Nog geen twintig jaar geleden moest de jury een keuze maken ZEIST: De Zeister gemeenteraad heeft met algemene stemmen besloten over te gaan tot restauratie van het historische monument het Slot. De kosten hiervan, inclusief de inrichting worden beraamd op zes en een halve ton, waarvan het Rijk ruim 400.000,zal bijdragen. RENKUM: Bij de Keijenbergsebeek waar met het warme weer veel kinderen baad den, werd vorige week een 10-jarig meis je aangesproken door een heer die zei verdwaald te zijn en vroeg of ze mee reed in zijn auto om de weg te wijzen. Een even oude knaap die het gesprek ge hoord had vertrouwde de zaak niet en noteerde met behulp van een stokje en wat slik het nummer van de auto op een sigarettendoosje. Dank zij de pientere jongen kon de man spoedig gearresteerd worden. DOORN: Om aan de wensen van hen, die graag in het maanlicht door de bossen wandelen maar zich daar op eigen houtje niet aan wagen, tegemoet 'e komen orga niseert de plaatselijke VW een zoge naamde maanwandeling die twee uur duurt. Verliefde paartjes weten de weg dus. SOEST: Drie „heren" van 22, 23 en 26 jaar hadden uit een tuin een vrij kost bare cactus weggenomen, waardoor de eigenaar zeer gedupeerd was. De vader van een der jongens, die de misstap van zijn zoon ontdekte, ging 's nachts met zijn zoon op pad om de cactus terug te bren gen, maar onderweg werden zij door de politie aangehouden en kwam de aap uit de mouw. Het einde bestond uit de arres tatie van de drie plantenliefhebbers. voor h««l het gezin..! METGtiÜ P(N OLMEN Hoofdstraat 51. Tel. 3184, Vdaal Vol aandacht bekijken de kopers het inwendige van een bijenkorf. Verleden week, hebben velen, niet tegenstaande het warme weer, van de ge legenheid gebruikt gemaakt het Juliana ziekenhuis te bezichtigen. De bezoekers werden in groepen rond geleid door één der bestuurs- of directie leden, terwijl men voor of na de excursie een kop koffie aangeboden kreeg. Te oordelen naar de reacties mag het ziekenhuis zich in een gunstig oordeel verheugen, hetgeen ook tot uiting kwam in de vele vragen die deskundig en tot ieders voldoening beantwoord werden. Het ziekenhuis heeft tijdens de bezich- tigingsweek een prachtig resultaat ge boekt op het gebied van de bloedtrans fusie. Al jaar en dag had men te kampen met een groot tekort aan donors en indachtig het spreekwoord: „men moet het ijzer smeden als het heet is" werden de be zoekers, tijdens de rondgang in het labo ratorium aangekomen, gewezen op het goede doel van de bloedtransfusie en de werking hiervan. Het resultaat van deze werkwijze be stond uit ruim zestig nieuwe donors! HOND VOOR DE BROMFIETS Woensdagavond reed een bromfietser op de Zandstraat toen ter hoogte van de Beatrixstraat plotseling een hond voor de bromfiets sprong. De bromfietser kwam hierdoor te vallen, maar liep geen letsel op. De schade was zeer gering. LADDER WAS WEG Een Veenendaals schoonmaakbedrijf deed aangifte bij de politie van vermissing van een ladder. Direct al nam men bij de politie aan dat hier geen diefstal in het spel was, vooral omdat een dergelijk ge vaarte niet zo maar te verbergen is. Eni ge tijd later kwam de melding binnen dat de ladder bij een winkelier in de Hoofd straat gevonden was. Waarschijnlijk is hier vergeetachtigheid het juiste woord. Zaterdag 1 augustus a.s. zullen in „Bergbad" weer examens worden af genomen voor de zwemdiploma's A en B van de Kon. Ned. Zwembond. Men kan zich hiervoor in „Bergbad" op geven. Bij de geringe kosten (één gul den) is de mogelijkheid tot oefenen onder leiding van badmeester Rompes inbegrepen. Er wordt getraind op maandag, woensdag en donderdagavond voor het diploma A en op vrijdagavond voor het diploma B. Iedere avond aanvang kwart voor zeven. Voor het afleggen van de examens voor de diploma's C en volgende zal aan het eind van het seizoen gelegen heid zijn. De Christelijke Technische School „de Talmaschool" gaat, indien de schets- plannen door de Rijksgebouwendienst goedgekeurd worden, aan de Industrie- laan een nieuwe school bouwen met een capaciteit van 400 leerlingen. De bouwkosten van de school heeft men geraamd op 2 a3 miljoen gulden. De verwachting is dat begin volgend jaar met de bouw begonnen kan worden. Dit houdt tevens in, dat dan een aanvang gemaakt kan worden met de cursus textiel, een leerprogramma waartoe de school in haar huidige vorm niet kan overgaan. Momenteel krijgen de leerlingen van de Technische School les op vier ver uit 2400 inzendingen, terwijl men nu net de 400 haalde. Voor de bijen was het een goed jaar geweest, maar als de droogte aanhoudt zien de imkers de toekomst somber in. Behalve dat grote stukken hei verbrand zijn, heeft de zon ook grote oppervlakten verdroogd zodat de honing-winning een probleem vormt. Eén der juryleden, de heer Blom, vond het jammer dat er tegenwoordig zo'n groot gebrek bestaat aan jonge imkers. „Het imkersberoep is aan het uitsterven", aldus de heer Blom, „en bovendien maakt de regering het ons bijna ondoenlijk om een lonende exploitatie te krijgen." GEEN ALCOHOL De bijen zelf trokken zich - behalve 's morgens toen ze erg IcriiJ varen - ver der van de drukte weinig aan. Gewapend met een kovel en een roken de pijp begaven de bezoekers zich tussen de miljoenen bijen die - behoudens men rustig blijft - echt niets doen. Gaat een bij toch tot de aanval over dan moet de angel direct uit de huid ge trokken worden omdat deze net als een pomp het gif enige tijd achtereen in de huid blijft spuiten. Is de angel verwijderd dan moet over de gestoken plek een beetje aarde ge smeerd worden, daar de bijen anders de lucht ruiken en er onherroepelijk meer dere op af komen met alle gevolgen van dien. Verder doet men er goed aan vóór het bezoeken van een bijenmarkt geen alcohol en - dit geldt speciaal voor dames - geen odeur of poeder te gebruiken, want op deze luchtjes zijn de bijen bijzonder ge steld Wellicht kunnen deze raadgevingen van nut zijn voor het volgende jaar als de Veenendaalse Bijenmarkt, die nog steeds uniek is voor West-Europa en waar, sinds 1711, ook nog steeds een telg uit het geslacht van de Van Kessel's de scepter zwaait, weer gehouden zal wor den. In tegenwoordigheid van het gemeentebestuur, ouders van de leerlingen en ver tegenwoordigers van het bedrijfsleven vond vrijdagavond in gebouw 't Trefpunt de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagden van de Chr. Technische School, de „Tal maschool". Omdat de temperatuur in het gebouw zich niet leende voor lange redevoeringen, bepaalden alle sprekers zich tot een kort maar kernachtig woord, zodat de jongens die drie jaar lang hard gestudeerd hebben, het zo fel begeerde diploma binnen niet al te lange tijd in hun bezit hadden. Er waren drie groepen van geslaagden, nl. van de afdeling Timmeren, Machine Bankwerken en Textieltechniek. De voorzitter van het schoolbestuur de heer H. G. Hey opende de feestelijke bij eenkomst, waarbij hij in het bijzonder welkom heette burgemeester Bakker en wethouder Van Kuyk, alsmede de heer Stel van het gew. Arbeidsbureau. Zich richtend tot de geslaagden zei hij o.m.: In deze cursus is de ondergrond gelegd voor het moeilijke werk dat jullie staat te wachten. Verhef je niet boven een ander maar kruip in de praktijk en ga hogerop. Gelukkig weten jullie nog niet wat tegenspoed is maar die tijd komt. Het bestuur van Patrimoniums Bouw vereniging heeft besloten aan het einde van het boekjaar (29 november van dit jaar) een eigen administratiekantoor in te richten. Tot aan die datum zullen de werkzaam heden nog verricht worden door de heer Brouwer van het assurantie- en woning bureau aan de Kanaalweg die secretaris penningmeester van de Bouwvereniging is. Volgens een zegsman van de vereniging is de administratie in de loop der jaren dermate uitgegroeid, dat men het beter acht een geheel apart kantoor in te rich ten met eigen personeel. Hiertoe zal ook een nieuwe administrateur benoemd wor den. Momenteel is nog niet bekend wie deze functie uit zal gaan oefenen. Het kantoor zal worden gevestigd in een beneden-hoekhuis van een nieuw te bouwen flat aan de Jan Steenlaan. De in het verslag over de maand mei uitgesproken verwachting, dat een sterkere stjjging der aanvragen om jeugdig mannelijk en vrouwelijk personeel waarneembaar zou zijn, komt in de cijfers van eind juni goed tot uitdrukking. De vraag steeg nl. aanzienlijk, terwijl de geregistreerde arbeidsreserve, onder in vloed van de opgaande conjunctuur, wederom een lichte daling gaf te zien. uit. mei 1959 uit. juni 1959 uit. juni 1958 139 125 210 124 (50) 196(125) 40(19) ..8 6 12 122(83) 256(212) 82 (52) (De tussen "haakjes geplaatste getallen geven het aantal aanvragen om jeugdig personeel weer.) Gereg. arbeidsreserve (mannen) vraag naar mnl. personeel arbeidsreserve (vrouwen) vraag naar vrl. personeel Het navolgend overzicht geeft een beeld van die sectoren van het bedrijfs leven waarin de grootste behoefte aan jeugdigen tot uiting komt c.q. de gun stigste mogelijkheden liggen voor meis jes en jongens, die binnenkort de diverse scholen gaan verlaten. Van de mogelijkheid om zich als werkzoekende te laten inschrijven, wordt door vele scholieren reeds druk gebruikt gemaakt. In tegenwoordigheid van wethouder W. Klaassen en de heer Plaat als afgevaar digde van de Kamer van Koophandel vond de uitreiking plaats van de diplo ma's van de driejarige Handelsavond school te Rhenen. Bijzondere aandacht trok het feit dat alle zeventien leerlingen voor het eindexamen slaagden. Het mooi ste resultaat bereikte mej. Haandrikman uit Amerongen met 41 punten voor 5 vakken. De directeur van de school, de heer H. Moret, bracht het gemeentebestuur dank voor de uitstekende samenwerking. Voorts wees hij op de ontplooide activi teit van de leerlingen, die, niet zoals vele leeftijdgenoten hun vrije tijd doorbrach ten bij radio en televisie of ze grondig misbruiken door langs de straten te slen teren, hard gewerkt hebben om zich voor hun toekomstige loopbaan te bekwamen. Mejuffrouw Haandrikman, die de beste cijfers behaalde, ontving uit handen van de heer Plaat een prachtig boekwerk, ge titeld „De Betuwe". Op keurige wijze uitte zij de dank der leerlingen voor het genoten onderwijs en voor de prettige sfeer tijdens de lessen. Uit Eist slaagden C. v. d. Brink en N. Drost. Uit Achterberg: A. v. Dijk, uit Amerongen: G. E. H. Haandrikman en uit Leersum: C. Lagemaat en J. Putman. Geregistreerde vraag om personeel jonger dan 19 jaar; eind juni 1959: M. V. bouwnijverheid 10 chemische nijverheid 6 hout-, kurk- en hoornbewerking 14 kleding en reiniging 2 35 metaalnijverheid 38 textielnijverheid 20 77 voedings- en genotmiddelen bedrijven 23 58 handel T4 kantoorpersoneel 6 10 overige sectoren 6 28 Neem deze raad: vertrouw dan niet op mensen maar op de Heer. Burgemeester Bakker wees in zijn toe spraak op het grote belang van een Tech nische School voor Veenendaal, dat in de toekomst zal moeten industrialiseren. Spreker noemde het een verheugend ver schijnsel dat zoveel ouders, door hun kinderen naar de Technische School te sturen, deze mening ook toegedaan wa ren. Na de ouders, directeur en leraren ge lukgewenst te h^hb^n, betrok burgemees ter Bakker ook de plaats Veenendaal in zijn toespraak, omdat, zoals hij zei, het van uitnemend belang was dat er zoveel geslaagden zijn, waarvan het Veenendaals bedrijfsleven profijt zal hebben. Naam hoog houden Nadat de directeur van de school, de heer C. Th. Kroes, een overzicht van de cursus gegeven had. volgde diploma-uit reiking. De heer Kroes reikte persoonlijk en met een voor iedere leerling toepasselijk woord, de getuigschriften uit. Hierbij bleek dat men met de avondcursus Tex tieltechniek met 26 personen begonnen was, waarvan er helaas maar acht waren die het diploma behaalden. Voor de toe komst had de heer Kroes echter meer hoop. Voorts verzocht spreker de leer lingen de naam van de school te allen tijden hoog te houden. Namens de ouders sprak, na de diplo ma-uitreiking, wethouder Klaassens uit Rhenen een dankwoord tot het leraren korps en overig personeel van de school. Een vertegenwoordiger van de leerlingen, N. Drost, bracht niet alleen dank aan be stuur en personeel, maar ook aan de ouders, voor hetgeen zij voor de leer lingen gedaan hadden. Het slotwoord werd gesproken door de 2e voorzitter van het Scholbestuur, de heer S. Kroesbergen. De lijst van ge slaagden vindt men elders in dit blad. schillende plaatsen in Veenendaal t.w. de barak aan de Industrielaan, de Te- kenschool aan de Kerkewijk, het gemeen- schoolgebouw aan de Hoofdstraat en in gebouw Eltheto. Per 1 september als het nieuwe cursus jaar aanvangt moet dan ook nog gebruik gemaakt worden can het O.C.B. gebouw aan de Sandbrinkstraat. De voorlopige plannen tot het stichten van een nieuwe school zijn voorgelegd aan de Rijksgebouwendienst. Zodra deze zijn goedkeuring hieraan hecht, wordt een definitieve tekening gemaakt en het werk aanbesteed. De nieuwe school wordt vlak naast de barak aan de Industrielaan gebouwd en is berekend op 400 leerlingen. Op het ogenblik heeft de school ruim 300 leer lingen. Behalve het voordeel dat alles op één plaats geconcentreerd is, is het bestuur ook in de gelegenheid met de cursus tex tiel te starten. Bij genoemde leergang moeten kostbare machines ingeschakeld worden die door gebrek aan ruimte tot nu toe niet geplaatst kunnen worden. Wat de bestemming van de Tekenschool - eigendom van de gemeente - wordt is nog niet bekend. Men hoopt dat de bouw, waarvan de plannen in vergevorderd sta dium zijn, niet te lang op zich laat wachten. Naar wij van het bestuur van het Kindervakantiewerk vernemen, zal het reeds opgestelde en gepubliceerde programma voor de week van 13 tot en met 18 juli uitgesteld worden tot 3 augustus a.s. Dit in verband met de verschillende vakantiedata der scholen. Het programma rondom de Jeugd- vierdaagse vindt normaal doorgang. BRAND IN DE SCHOORSTEEN Bij de fam. v. d. P. aan de Achterkerk- dwarsstraat, waar de kachel geruime tijd niet gebrand heeft, brak woensdagmor gen tegen 10 uur een schoorsteenbrand uit. Het vuur werd door de brandweer met een tuinslang geblust. De brand richtte vrijwel geen schade aan. Tijdens de tocht ouden van dagen lie ten de organisatoren van dit jaarlijks terugkerend evenement zich bij het ontspanningscentrum Tivoli ook niet onbetuigd. In het karretje dat gereed stond voor de schrik-rit trof onze fo tograaf er enkelen aan. Het zijn v.l.n.r. de heren Stomphorst, Van Offeren, Blankenspoor en Van Dyk. (iii) Toen op 21 februari 1953 de Delta-commissie in het leven werd geroepen, kreeg zij tot taak „te bestuderen, welke waterstaatkundige voorzieningen dienden te worden getroffen om herhaling van een stormvloedramp te voorkomen." Terstond was echter duidelijk, dat de gevolgen van deze studie veel verder zouden reiken dan alleen een voorkoming van een herhaling. Zeer diep ingrijpend zullen de veranderingen zijn voor heel ons land, maar in het bijzonder voor de bevolking der eilanden. Bijna 1800 km dijken en dammen beschermen Nederland tegen zyn oer-vijand, het water. Inkorting van deze lijn is natuurlijk een groot voordeel. Vele honderden kilo meters worden gewonnen als de afdamming een feit is en alleen nog maar Nieuwe Waterweg en de Westerschelde als vaarwegen open blijven. Deze nieuwe dijken verbinden straks de eilanden, die eeuwenlang vrijwel geïso leerd waren en nu nog aangewezen op een soms gebrekkige bootverbinding met de vaste wal. Vrachtrijders, zakenlieden, toeristen kunnen nu zonder veel moeite en in korte tijd vanuit de Randstad Holland naar het Deltagebied komen. Dat betekent dat het streek-eigene gro tendeels verloren zal gaan en in het beste geval als toeristische attractie zal worden behouden. De sociale, economische, cul turele en religieuze consequenties daar van kan men bevroeden, maar nog niet overzien. Het zijn heus niet alleen de vis sers, die hun broodwinning bedreigd zien, die een sombere blik werpen naar de baggermolens en de zandzuigers. NIEUW LAND Het is niet zoals bij de Zuiderzeewer ken, dat landwinning het doel van deze onderneming is, maar wel zal het land achter deze gigantische waterkering een „nieuw land" worden. Grote zoetwaterbekkens zullen de plaats innemen van zilte watervlakten en van grote invloed zijn op de waterhuishou ding in westelijk-Nederland, waar het ge vaar van verzilting al ernstig onder ogen wordt gezien. Die zoetwaterbekkens zullen tevens grote recreatiegebieden vormen en de Zeeuwse stranden zullen de toeristen bij tienduizenden trekken. Een droomstadje als Veere kan hiervan een nieuwe opbloei beleven. Indien deze tenminste binnen de goede banen wordt geleid. Zoals gezegd, niet alle Zeeuwen zier. deze verandering met welgevallen. Maar een man als commissaris Casembroot, die in zijn eigen statenzaal staat als een ka pitein uit de gouden eeuw op zijn Oost- Indiëvaarder, ziet geweldige mogelijk heden voor zijn Zeeland ,dat tot nu toe altijd wat achteraf moest blijven. Het drie-eilandenplan, aangevangen met de dichtmaking van het Veerse Gat, dat Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland tot een eenheid maakt, schept voor dit ge bied nieuwe mogelijkheden. Het echtpaar Pieter Gaasbeek en Wil- lempje Gaasbeek-Methorst hoopt op 24 juli a.s. haar zeventigjarig huwelijksfeest te vieren. Deze sporadisch voorkomende feestdag mogen beide echtelieden nog in goede ge zondheid vieren. De bruidegom is nog zeer kras en bewerkt nog met ijver zyn tuintje,_ondanks zyn 93 jaar. De bruid, die 87 jaren telt, is wat doof maar nog zeer levendig en vitaal. Zy heeft geen enkele hulp in haar huishou den nodig en verricht alle werkzaam heden nog zelf. Uit het huwelijk zijn zes kinderen ge boren, die allen nog in goede gezondheid verkeren. Het aantal kleinkinderen en achterkleinkinderen loopt over de tachtig. Men wilde met de ganse nakomeling schap een reisje gaan maken, maar be rekende dat men dit gezelschap niet in 1 autobus kon vervoeren, zodat men van het plan afstapte. De heer Gaasbeek is afkomstig uit Scherpenzeel, maar woont al meer dan zestig jaar in Ederveen, waar hij lange tijd een aannemersbedrijf voerde. Na 1918 legde de heer Gaasbeek de beslommerin gen naast zich neer en begon stil te leven, hoewel dit stil leven bij hem niet de be tekenis heeft van een zalig nietsdoen. Im mer is de heer Gaasbeek bezig met werk rondom zijn woning. Hij begon in de bouwvakken te werken voor een uurloon van 8 cent, waarbij hij dan van Scherpenzeel naar Achterveld moest lopen. Ook van Scherpenzeel naar Ede en terug te voet was heel normaal. Drie van zijn zoons hebben de voet sporen van de vader gevolgd en zitten nu in het aannemersbedrijf. Een aardige anecdote uit hun bruids dagen is wel dat de veldwachter uit Scherpenzeel in 1889 moest zorgen dat de officiële papieren van Willempje Met horst vanuit de gemeente Ede naar Scherpenzeel moesten worden overge bracht vanwege de huwelijksplechtigheid. Te voet ging deze veldwachter wekelijks eenmaal naar Ede. De goede man was echter de papieren van de a.s. bruid vergeten en zo moest het huwelijk acht dagen worden upitge- steld omdat hij pas de volgende week op zijn klompjes de reis naar Ede maakte. Het kwam toch weer in orde en de bel de echtelieden mogen op een rijk en ge zegend huwelijksleven terugzien. Het zal hen op de grote feestdag niet aan belangstelling ontbreken. INDUSTRIE EN SCHEEPSBOUW De afdamming van het Sloe schept de mogelijkheid tot aanleg van grootse ha- ven- en industrieterreinen. Men denkt aan een haven waar ook de super-tankers met een diepgang van meer dan veertien meter, terecht kunnen. Dat is allemaal niet zo eenvoudig, want de Schelde kan nu maximaal schepen van 45.000 ton door laten. De 100.000 tonners, die men straks mag verwachten, kunnen er niet pas seren. Maar ook de Belgen hebben, voor hun haven Antwerpen, hier een stem in het kapittel. Te verwachten is, dat de grootindu strieën, die ook al rondom Rotterdam met plaatsgebrek te kampen hebben, naar Zeeland zullen gaan afzakken, wanneer de toegangswegen te water en te land zoveel verbeterd zijn. Ook Terneuzen en Sas van Gent hopen van de nieuwe ontwikkeling te profiteren en niet te vergeten de Vlissingse scheeps bouw. En al moge dan de landaanwinning niet het doel zijn van dit project, het drie- eilandenplan betekent ook een aanwinst van ongeveer 1600 hectaren land. Dat is dus, mede in aanmerking genomen dat men een veel kortere zeewering te onder houden krijgt, een aanmerkelijk voordeel. DE VERLIEZERS Er zijn natuurlijk ook mensen die bij dit alles de rol van verliezer moeten spelen. De mosselteelt is er niet het ergst aan toe, die heeft zich toch al groten deels verplaatst naar de Wadden als ge volg van het optreden van een parasiet. Maar voor de oesterteelt ziet het er som ber uit. En dan zal het eigen karakter van de vele gemeenschappen en gemeenschapjes op de eilanden ongetwijfeld ernstig wor den aangetast. Reeds thans worden vele van die kleine Zeeuwse gemeenten, met soms maar een paar honderd inwoners, samengevoegd. De jeugd zal gaan trekken naar de industrie in plaats van naar het land, met alle gevolgen daarvan. Moderne woondorpen verrijzen om de werkers te huisvesten. Toeristen veranderen het ka rakter van de stille zondag, die hier nog inderdaad consequent als rustdag werd gehouden. Een grote taak ligt hier, niet alleen voor de ingenieurs, de aannemers, de in dustriëlen, de plannenmakers, maar ook voor allen die belast zijn met de zorg voor de geestelijke volksgezondheid in de breedste zin des woords. Regeren is vooruitzien. Het Deltaplan geeft daarvan een prach tige illustratie. Maar men zal ook vooruit moeten zien en handelen ten aanzien van die gevolgen, die niet via blauwdruk en rekenmachine te benaderen zijn. (Nadruk verboden). In ons verslag omtrent de ontploffing van een aantal flessen gas bij de firma Henken aan de Koninginnelaan stond „Butagas" vermeld. Door een telefonische opgave is dit foutief gedrukt en moet luiden „Butaangas". W. C. S., directeur van een N.V. te Drie bergen, zou een van zijn werknemers hebben laten rijden met een bestelauto, waaraan zich een onnodig scherp uit steeksel zou hebben bevonden, n.l. een L-vormige handle om de motorkap te openen. Vrijdag kwam het gewraakte voorwerp, dat in beslag genomen werd, op de groene tafel van het Wageningse kantongerecht en toen bleken de officier noch de rechter een onnodig scherp uit steeksel te kunnen ontdekken. De L-vor mige kruk liep in een afgeronde punt uit, maar die was op de motorkap naar achteren gericht geweest, zodat men er zich moeilijk aan verwonden kon. S. zelf vertelde, dat hij de vraag of de kruk verwijderd had moeten worden reeds onder de ogen gezien had, maar hij was tot de conclusie gekomen, dat het niet behoefde. De PTT, die met hetzelfde merk bestelauto's reed had ze ook laten zitten en bovendien was de punt naar achteren gericht geweest. 't Is jammer, verzuchtte de officier. Ik had er graag een proefproces van wil len maken, want de wet is niet al te dui delijk geredigeerd. Die spreekt over on nodig scherpe uitsteeksels en het wordt aan de rechter overgelaten elk geval af zonderlijk te beoordelen. Dit lijkt me geen scherp uitsteeksel en bovendien lijkt het me niet onnodig. Zeker niet, zei verdachte. Sinds de politie de handle er af schroefde klappert de motorkap bij elke oneffenheid. Vrijspraak, zo besloten officier en rech ter. Verdachte kreeg de handle terug, dus voortaan kan zijn bestelauto weer geruisloos rijden. T. G., garagehouder te Apeldoorn, liet een chauffeur rijden met een auto, waar van de banden nog slechts een profiel- waarde van 10 hadden en daarvoor kwam hij vrijdag voor het kantongerecht te Wageningen. Op de Apeldoornseweg te Hoenderlo was de wagen gaan slippen, waardoor een aanrijding ontstond. Verdachte vond zichzelf echter nog steeds niet schuldig. Rechter en officier dachten er anders Slippen kun je altijd, zei hij en deze band was nog niet helemaal glad. Vol gens mij mocht ermee gereden worden, over en conform de eis werd het 50,— of 10 dagen voor G. -fr B. van K., bakker te Gelders Veenen daal en de hoogbejaarde W. van S., zon der beroep te Ede, waren onlangs samen betrokken bij een aanrijding op de Maan- derbuurtweg te Ede. Van K. was met zijn auto een voor hem rijdende tractor gaan inhalen op het moment, dat Van S. op de fiets als tegenligger naderde. Er ontstond een botsing, doch gelukkig zonder ern stige gevolgen. Vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht vertelde de bakker, dat hij zijn tegenligger tijdig had gezien, maar bij het afremmen om weer achter de tractor te komen was de wagen op het door ijs gladde wegdek naar links geslipt. Juist onder dat soort weersomstan digheden dient men zo voorzichtig moge lijk te zijn en ook hier is het weer een kwestie van te slordig of te gewaagd rij den, dat gestraft dient te worden, oor deelde de officier. Eis 40,of 8 dagen. Bij het politie-onderzoek was gebleken, dat de fiets van Van S. vrijwel in het ge heel geen remmen meer bezat, maar daar was Van S. het zelf gans niet mee eens. Een dag tevoren ben ik nog over het viaduct in de Nieuwe Wageningseweg ge reden. Probeer dat maar eens met een kapotte rem, zei hij. Er is daar een flinke hucht en de fiets remde best. Volgens het proces-verbaal ontbrak aan de achterrem een verbindingsstange tje en van de voorrem waren de rem- blokjes vrijwel verdwenen. Iemand van uw leeftijd moest verstandiger zijn en zich alleen op een deugdelijke fiets in het verkeer wagen, zei de officier, die ver volgens f 15,— of 3 d. eiste. Rechter v. d. Brand vonniste conform, doch de boete voor Van K. verminderde hij tot f 30,— of 6 d. M. E. F. K., student te Wageningen, had gereden met een bromfiets, die niet van een goede voorrem voorzien was. Ik wist niet, dat een bromfiets zowel voor als achter beremd moest zijn, luidde vrijdag voor het kantongerecht verdach- (Zie verder pagina 2) Op de noordpunt van Noorwegen wordt een restaurant geopend met een raam van 17 meter lengte, waardoor men over de oceaan naar de middernachtszon kan kijken. In een Frans plaatsje is deze zomer een planten-asyl geopend, waar de bloe men voor 15 gulden in de week op tijd hun natje krijgen. Echt iets voor hen die met vakantie gaan. Een Engelse juffrouw heeft haar ver loving met een sportman afgebroken, om dat de sport al zijn tijd in beslag nam. Ze kon moeilijk trouwen met een man die geen enkele minuut voor haar over had. In Parijs wonen 60.000 jonge gezinnen met kinderen bij hun ouders in en 31.000 echtparen met kinderen leven er nog in een hotelkamer. In dezelfde stad is een hele bioscoop onder water gelopen doordat een buur man de kraan van de wastafel niet goed had afgesloten toen hij met vakantie ging. Een t.v.-acteur uit België heeft in de loop der tijden 14.600 bierviltjes verza meld. Een vrouwelijke dokter kwam tot 6.000 stuks. Bij een nieuwe kerk die in Amerika wordt gebouwd en 650.000 gulden kost, zal eveneens een zwembad, een tennis baan en een parkeerplaats komen. Bo vendien komt er een snackbar. Witte muizen doorstaan proefnemin gen beter als ze geliefkoosd worden. Daarvoor is de Amerikaanse Ann Adams in dienst genomen, die de gehele dag lieve woordjes moet spreken tegen de muizen. Te Külheim zag een visser, die in het water gevallen was, weer kans op het droge te klimmen. Toen hij daarop zich voorover boog om zijn jasje uit te wrin gen viel hij opnieuw in het water en verdronk. ASSURANTIEKANTOOR 'KE B KE WIJK 167 - TEL. 3000 - VEENENDAAL Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1