Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken »Dc Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist U... Veenendaalse dresseerclub vierde 25-jarig bestaan Fa. J. F. TAK WAAR IS DE VALLEI-RIKS? DE SAHARA IS SCHATRIJK Veenendalers naar Vierdaagse in Nijmegen EDERVEEN RENSWOUDE AMERONGEN SCHERPENZEEL 33e jaargang VRIJDAG 17 JULI 1959 Nr. 57 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel In Ederveen is openbare weg al 2 jaar lang door particulier afgesloten maar gemeente gelooft het wel Eigenaar sluit verbindings pad af 4 Veeiiendaler dodelijk verongelukt in Doorn Veenendaals hotelaccomodatie uitgebreid Interessante jubileum-demonstratie bij postkantoor Dieven kregen weinig kans BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Evert van Garderen - 40 jaar bij De Haas - onderscheiden Na val van trap overleden Geen voorrang verleend Viermaal zoveel waard! 2 AF 148352 Wat doet Frankrijk met enorme energievoorraden? A.s. woensdag verschijnt „De Vallei' niet Door trein gegrepen in Overberg Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER „K i s p a t a n" - panter van prinses Marijke - is vader Tweede zomerconcert in Amerongen voor betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ do agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (voorden l,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Men had er feitelyk nooit bij nagedacht daar in Ederveen. Jaar en dag had deze - in hoofdzaak - boerengemeenschap gebruik gemaakt van een pad, het z.g. Fliertsepad, een verbinding tussen de Brinklanderweg en de Fliertseweg. Hoe het pad ontstaan was zal niemand meer precies kunnen vertellen. Sinds mensenheugenis lag het er, slingerend door weilanden, akkers en langs boeren erven. En iedereen maakte er dankbaar gebruik van. De postbode, de bakker, de slager en de kruidenier. Het pad spaarde een kwartier omlopen 's zondags naar de kerk in Renswoude, voor de inwoners van Ederveen, vyf minuten fiet sen voor de Renswoudenaren, die 's winters een baantje gingen pikken op de ysbaan van Wout van Ginkel. Kortom, boer, burger en buitenman wipten bin nendoor. Over het Fliertsepad. Dan opeens komt er een kink in de kabel. Er gaat grond, waarover een ge deelte van het pad loopt in andere han den over. Dit is nu vijf jaar geleden. De vroegere eigenaren, de familie Taets van Amerongen en de pachter hebben nooit enig bezwaar gemaakt. Men liep en fiet ste over hun grond, maar wat zou dat? Het was immers van oudsher de gewoon te? Tot de nieuwe eigenaar kwam. Toen bleek pas, dat er achter het pad een in gewikkelde geschiedenis zat. Deze man voelde er namelijk niet veel voor, dat iedereen zich zomaar over zijn grond bewoog al was er dan een duidelijk aan wijsbaar pad. Hij had wel eens last van voorbijgangers, beweerde hij, onder meer waren er wel eens melkbussen omge gooid. Door de Ederveense nozems wel licht. Hij zag het de eerste twee jaar nog eens aan, maar ging daarna tot krassere maatregelen over. Er kwamen rollen prikkeldraad en keurige bordjes met o.a. artikel 461 aan te pas en in een hand omdraai zat een gedeelte van het pad potdicht. „Des mans goed recht" is de eerste reactie, die bij een buitenstaander op komt. Het is toch zijn eigen grond. Jawel, als hij niet juist het gedeelte van het Fliertsepad had dichtgehamerd, dat als openbare weg in de leggers van de ge meente Ede stond aangegeven. En zo men wellicht weet: alles wat openbare weg is - al loopt dat, sterk uitgedrukt, door iemands voor- en achterkamer - mag men niet eigenmachtig afsluiten. Daar komt meer voor kijken. Er waren natuurlijk ook in Ederveen slimmerds, die in de gaten hadden, dat de man buiten zijn boekje ging. Had hij een ander niet openbaar gedeelte van het Fliertsepad - en ook daarvan bezat hij een klein stukje - afgesloten dan was er niet veel aan te doen geweest, maar nuNee, dat nam men niet en de ge meente Ede werd ingelicht. De boer werd aangeschreven door de gemeente. Opruimen die versperring en binnen zoveel tijd, anders wordt van ge meentewege het beleg opgeheven. Het prikkeldraad bleef. De gemeente wierp enkele gemeentewerkers, gewapend met de nodige opruimingsattributen in de strijd. De toestand werd ter plaatse ver kend, maar de werklieden bliezen onver- richterzake de aftocht. Wat er precies ge beurd is, weten we niet. Toen kwam de klap op de vuurpijl. De gemeente kondigde aan het pad aan de openbaarheid te zullen onttrekken. Nog gekker, zeiden de boeren en zij dienden een bezwaarschrift in, rijkelijk voorzien van handtekeningen. Dat is nu ongeveer een jaar geleden. Langzamerhand verdween het pad. Het gras trok zich van geen der partijen iets aan, groeide door en overwoekerde het pad. Thans kan men slechts voorzien van speurderstalenten nog iets van het pad ontdekken, maar het is nog een openbare weg. Een vreemde en ingewikkelde geschie denis, waarover we ons licht eens hebben opgestoken bij de heer G. Hardeman, raadslid der gemeente Ede voor de CHU, die zich sterk heeft beijverd voor de openbaarheid van het Fliertsepad. Hij heeft er in de raadsvergaderingen het gemeentebestuur meermalen op attent ge maakt en de kwestie als lid van de com missie voor openbare werken ook meer dan één keer in deze commissie ter sprake gebracht. De grootste schuld ligt bij de gemeente, zei ons de heer Hardeman, men is te lauw. Allang had de daad bij het woord moeten worden gevoegd en de versper ringen moeten worden opgeruimd. Het gedeelte dat thans door een particulier is afgesloten is altijd openbaar geweest. Het werd als zandpad zelfs door de ge meente zeer verdienstelijk onderhouden. En nu laat men zich dit zo maar twee jaar lang welgevallen. Natuurlijk is het de man zijn goed recht, was de heer Hardeman met ons eens, om het kleinere niet openbare ge deelte, dat over zijn grond loopt, af te sluiten. Erg aardig vond onze zegsman dit echter ook niet en hij kon de last van voorbijgangers ook niet zo erg inzien. Het is vanouds een zogenaamd kerkpad - dus „ingelopen" door de mensen van Ederveen, die in Renswoude gingen ker ken - en iedereen had er altijd veel pro fijt van. Dergelijke paden komen veel meer voor en men maakt zich geen zorgen over de vraag of dit nu in feite openbare wegen zijn of niet. Zoiets wordt in een gemoede lijke boerengemeenschap gedoogd, omdat men er op elkaar aangewezen is. Scherp hekelde de heer Hardeman het voornemen van de gemeente om nu bin nenkort daadwerkelijk tot onttrekking aan de openbaarheid over te gaan. Enfin, er kunnen van tevoren weer be zwaren worden ingediend bij de gemeen teraad en, zo gehoord, zal hiervan wel gebruik worden gemaakt. VERLOOFDE AFGERANSELD F. en M., met elkaar verloofd, kregen het gisterenmorgen in de Van de Poll straat met elkaar aan de stok. De ruzie liep zo hoog, dat de vrouwelijke helft van het paar door haar verloofde werd geschopt en geslagen. Dokter en politie moesten er tenslotte nog aan te pas ko men. Het verbindingsweggetje tussen de Jan van Nassaulaan en Buurtlaan-w., dat langs het voetbalveld van GVVV loopt, is j.l. zaterdag door de eigenaar afgesloten. Door omwonenden wordt van dit pad altyd druk gebruik ge maakt. Terwijl de eigenaar bezig was prik keldraad te spannen, passeerde mevr. N. die met verontwaardiging de werk zaamheden gadesloeg. Nog erger werd het toen zij over de kort bij de grond gespannen draden struikelde en ver wondingen opliep. Zij moest zich on der doktersbehandeling stellen. Deze afsluiting heeft in de buurt ergernis opgewekt. De 31-jarige ongehuwde Veenendaler G. D. Giesberts is woensdagavond bij een verkeersongeval in Doorn op slag gedood. Het slachtoffer stak met zijn bromfiets - zonder voldoende op het overige ver keer te letten - de Leersumse straatweg over. Een personenauto komende uit de richting Leersum kon hem niet meer ontwijken, hoewel de bestuurder, een arts van het revalidatiecentrum „De Hoog straat" te Leersum, dit nog heeft gepro beerd door scherp naar links uit te wij ken. Het is een verheugend verschijnsel, dat de ontoereikende hotelaccomodatie van Veenendaal een welkome uitbreiding heeft ondergaan. Tot voor kort beschikte het bijna 50 jaar bestaande café-restaurant Vonk aan de Kerkewijk over hoegenaamd geen hotelruimte, doch de behoefte hieraan deed zich, vooral als zaak in het cen trum van Veenendaal, steeds sterker ge voelen. Daarom werd door de eigenaren besloten de zaak uit te breiden. Door het aannemersbedrijf Kelderman en Van den Brink te Gelders-Veenendaal werd het gebouw één verdieping hoger opgetrokken, waardoor een prachtige ruimte werd geschapen voor het inrich ten van hotelkamers. Men heeft thans de beschikking over 16 bedden, verdeeld over 7 kamers. Hotel-café-restaurant Vonk bestaat thans uit een café-restaurantzaal op de begane grond, waar ook de keuken is, op de eerste verdieping o.m. een grote en kleine vergaderzaal en op de tweede verdieping de hotelkamers, alsmede bad- en toilet ruimte. De kamers, die modern en bijzonder smaakvol zijn ingericht, zijn alle voorzien van warm- en koud stromend water. Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van de Veenendaalse Dresseerclub Het veel omstreden Fliertsepad, dat door middel van takkebossen, prikkel draad en een bordje met „Verboden Toegang" door de eigenaar is afgesloten. dat een slager in Veenendaal po- litiehulp moest inroepen bij het slachten van een koe? dat het beest zo wild was geworden dat de slager zelf geen kans kreeg een eind aan haar leven te maken? dat de politie toen in ijltempo naar de plaats des onheils reed en de weer barstige koe met één schot velde? dat gedeelten van de Wageningse- laan en de Brinkersteeg van een glan zend nieuw wegdek zijn voorzien? dat op het politiebureau per week gemiddeld 30 gevonden voorwerpen wor den aangegeven? dat het aantal verloren voorwerpen hier beneden ligt, namelijk 20? dat zich hieronder vrijwel alle denkbare voorwerpen bevinden? Hoofdstraat 106 - Tel. 2576 Veenendaal DIEFSTAL OPGEHELDERD De dader van de diefstal welke in de nacht van dinsdag op woensdag in een confectiezaak in de Hoofdstraat werd ge pleegd is bekend. Het is de etaleur van het bedrijf', N., afkomstig uit Zoetermeer, die reeds woensdagmorgen in arrest werd gesteld. Na zijn bekentenis werd N. op vrije voeten gesteld. Het ontvreemde be drag, ongeveer 400 gulden, kon in beslag worden genomen. (V.D.C.), aangesloten by de Kon. Ned. Politiehond Vereniging, is zaterdagmid dag op het terrein by het postkantoor een interessante jubileum-demonstratie van politie- en speurhonden gegeven. Onder de talryke aanwezigen die de diverse verrichtingen van de honden gade sloe gen bevonden zich ook burgemeester A. Bakker en de inspecteur van politie, de heer W. H. C. Dekker. Het uit 18 punten bestaande programma werd via een mi crofoon toegelicht. Uit het vertoonde viel wel op te maken, dat dieven, stropers en aanranders geen kans krijgen bij deze dieren. Het meest geslaagde onderdeel van de middag vormde de kippendiefstal, waar een aan tal verklede personen voor de vrolijke noot zorgden. Op voortreffelijke wijze wees de hond de dader aan uit niet minder dan zes personen. Het slot van dit onderdeel, de sorteerproef, mislukte ten dele omdat de speurhond te dicht bij het publiek moest werken. Ook de andere honden (er waren er in totaal zeven) hebben hun capaciteiten aan het publiek getoond, dat iedere pres tatie met een warm applaus voor hond en leider beloonde. De opsporing van een verdwaald kind, de aanval op een wisselloper, het stro pers- en smokkeldrama, de ontvoering van een kind en het arresteren van een rijwieldief, dit alles werd zodanig uit gevoerd, dat men zich afvraagd hoe het mogelijk is de dieren dit alles bij te bren gen. De demonstratie werd geopend door een toespraak van burgemeester Bakker. De Veenendaalse dresseerclub die op 1 juli 1934 werd opgericht heeft zich op waardige wijze aan het publiek getoond. Slechts weinige Veenendalers zullen zich de heer Evert van Garderen kunnen voorstellen zonder het bekende chauf feurs-uniform van De Haas. Dit is ook vry logisch, want dezer dagen had de heer Van Garderei er reeds veertig dienstjaren by de N.V. De Haas op zitten en by de jubileum werd hem de ere medaille in zilver, verbonden aan de Or de van Oranje-Nassau, op de borst ge speld. Ondanks zijn bescheidenheid heeft de jubilaris zich ook buiten het bedrijf van De Haas grote bekendheid verworven. Bij talrijke, zowel blijde- als droevige fami lie-gebeurtenissen trad de heer Van Gar deren als chauffeur op en thans bekleedt hij de functie van hoofdchauffeur. De heer Van Garderen, begonnen als koetsier bij De Haas, is naast een beschei den, een plichtsgetrouwe werker, op wie men zelden of nooit tevergeefs een be roep heeft gedaan. Bij nacht en ontij stond en staat hij nog klaar wanneer de dienst hem roept. Een man dus, die zijn onderscheiding dubbel en dwars verdien de, hetgeen de sprekers tijdens zijn hul diging niet onvermeld lieten. In een bij eenkomst, waarbij de familie Van Gar deren en de voltallige directie van de N.V. De Haas tegenwoordig waren werd de jubilaris toegesproken door de heer C. H. de Haas en burgemeester A. Bak ker, die hem tevens de medaille op de borst speldde. Namens het bedrijf werd hem een kist De 69-jarige mejuffrouw O. uit Utrecht, die in Veenendaal op visite was bij de fam. N. in de P. H. v. Ryn- straat, is, nadat zy een val van de trap maakte en een schedelbasisfractuur opliep, in het Julianaziekenhuis aan de gevolgen hiervan overleden. „KAMPEERDERS" STOOKTEN VUURTJE De twee 12-jarige jongens S. en B., die op het terrein achter de openbare lagere school aan De Klomp aan het kamperen waren, wilden een vuurtje maken om eten te koken. Dit vuurtje breidde zich zo snel uit dat 400 m2 droog gras en twee hokken rogge in vlammen opgingen. De brand weer van Gelders Veenendaal ver richtte de nablussing. Op de voorrangskruising Buurtlaan-Pr. Bernhardlaan - een kruispunt waar regel matig verkeersongevallen ontstaan - heeft zich zondagmiddag een aanrijding voor gedaan tussen een personenauto en een bromfiets. De autobestuurder v. d. G. uit Achter veld kwam vanaf de Pr. Bernhardlaan. De bromfietser, v. D. uit Amersfoort, ko mende vanaf de Buurtlaan, reed zonder meer het gevaarlijke kruispunt op waar hij gegrepen werd door de naderende auto. Dr. Kets, die eerste hulp verleende, achtte overbrenging naar het Juliana ziekenhuis noodzakelijk. De bromfiets werd vernield. RIJDEND BIJBELHUIS BEZOEKT ACHTERBERG EN ELST Door het Nederlands Bijbelgenootschap wordt reeds gedurende enige jaren een tournee gemaakt door ons land met twee „Rijdende Bijbelhuizen", tot Bijbelwin kels omgebouwde auto's. Van maandag t/m donderdag a.s. brengt één der rijden de Bijbelhuizen een bezoek aan Achter berg en Eist. 's Morgens en 's middags wordt een rondrit door de gemeente ge maakt, terwijl 's avonds het Bijbelhuis voor een ieder te bezichtigen is. Voor Achterberg is de standplaats plein Herv. Kerk gekozen en voor Eist Franseweg 24. Voor de tweede achtereenvolgende maal is de Vallei-riks, die uitgege ven was by drogistery Van Manen te Eist, niet gevonden. Hierdoor wordt de premie weer met twee gulden vyftig verhoogd, zodat de rijksdaalder die deze week in het verspreidingsgebied van De Vallei uitgegeven wordt en het rode nr. draagt, TIEN GULDEN waard is. Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s.. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. sigaren en een envelop met inhoud aan geboden; mevr. Van Garderen ontving een presentje en een ruiker. Deze huldi ging werd besloten met een gezellig sa menzijn in intieme kring. DEN HAAG In de hitte van de Sahara, de uitgestrekte Afrikaanse woestyn, vechten een paar duizend Franse technici voor de voltooiing van een gigantisch project, dat hunzelf eer en Frankryk meer geld moet brengen. Zy werken, dik- wyls onder bescherming van militairen, aan de ontginning van de fabelachtige rykdommen, die onder de rotsige bodem van de Sahara verborgen liggen; schatten die hun stempel zullen drukken op de toekomst van Frankryk. De gevonden olie- en aardgasbronnen kunnen, wanneer zy voordelig geëxploiteerd worden, de economie van het moederland op een veel hechtere basis zetten. C^lie immers, is het vloeibare goud van de twinstigste eeuw en heeft in alle streken waar voorraden werden aangetroffen een plotselinge rykdom gebracht. Reeds bij voorbaat rekenend op de toekomstige winsten hebben de Fran sen inmiddels enorme kapitalen ge stoken in de oliewerken in de Sahara. Kapitalen, die niet te vergelijken zijn met de sommen die in andere olie centra moesten worden geïnvesteerd om die rendabel te maken. De woestijn is een bar en vijandig land, de levensomstandigheden zijn er bijna ondragelijk en de verbindingen moeilijk of onmogelijk. Enorm veel geld is nodig voor het bouwen en on derhouden van enigszins confortabele kampementen, waarin de woestijnwer- In verband met de fabrieksvakantie zal „De Vallei" op woensdag 22 juli a.s. niet verschynen. Advertenties voor het vry dagnummer kunnen tot a.s. donderdagmiddag 12 uur opgegeven worden. Al onze lezers wensen wy een pret tige vakantie toe! Red. Op de door knipperlichten bewaakte overweg op de spoorlyn Utrecht-Arn hem in Overberg is donderdagmiddag omstreeks half drie een auto door een trein gegrepen en een eindweegs mee gesleurd. De bestuurder, de 60-jarige pluimveehandelaar Oostenbrugge uit de Groep werd ernstig gewond naar het Julianaziekenhuis in Veenendaal overgebracht. De ter plaatse opgestelde knipper lichten functioneerden normaal. De auto sloeg driemaal over de kop en de bestuurder werd er uitgeslingerd. Dr. Kars uit Amerongen verleende de eer ste hulp. De auto die totaal vernield was, is later weggesleept. De machinist van de trein merkte niets van het ongeval, totdat hij in Maarsbergen door reizigers op het on geval geattendeerd werd. De trein bleek licht beschadigd te zijn. In de grote Vierdaagse te Nijmegen die weer duizenden wandelsportlief hebbers naar de Keizer Karelstad zal trekken, starten ook een aantal Vee nendalers. De V.S.W. is dit jaar met 12 leden en een verzorger van de party. De veteraan, de heer P. van Viegen, die de 65 jaar gepasseerd is, zal dit jaar ook weer deelnemen. Er zijn twee personeelsleden die voor de twaalfde keer meedoen. De Ritmeester Sigarenfabrieken gaan met elf man op stap. De bedoeling is deel te nemen aan de 40 km., vier da gen lang. De Leidsche Wolspinnerij N.V. en de Frisia lopen resp. met zeven en twee wandelaars mee. Na afloop van de Vierdaagse zullen de wandelaars weer op waardige wijze ingehaald worden. Wat de uitslag ook zijn mag, in ieder geval ontbreekt Veenendaal niet op het grote wandel-appèl. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 IIOE LANG NOG? Het aan tal sufferds onder de mensen neemt meer en meer toe, zegt een Engelse geleerde in de er felijkheidsleer. En dat ondanks verbeterde onderwijsmethoden. Waaruit men de conclusie zou kunnen trekken, dat niet wat geleerd wordt maar wat men zichzelf leert de persoonlijk heid vormt en de dynamo van de levensdrift en daarmee van de intelligentie in een hogere versnelling brengt. Want hoe zit dat met al die geleerde mensen, die door steeds meer middelbare scho len en grotere universiteiten worden afgeleverd? Ze leren hun lesje, krijgen een baantje, zijn gesmeerd voor het mecha niek om het draaiende te hou den, en houden op over iets na te denken als ze dat al eens in hun prille jeugd gedaan heb ben. Vanzelfsprekend kunnen ze over van alles meepraten. Maar dat halen ze uit hun krant en het geïllustreerde weekblad. Nee, dan vroeger toen die er niet waren, en men elke morgen fris aan het ont bijt zat en zonder ochtendblad er iets van moest maken. Wat een tijd! Van werkende hersens. Gelukkig zullen nu binnen kort honden en katten leren spreken en zodoende de plaats van de versuffende mensheid gaan innemen. Volgens dezelf de professor zal hiervoor alleen maar een kleine hersenopera tie bij deze dieren nodig zijn. Over dit alles moeten zich de Fransen het meest bezorgd ma ken. Daar houdt de drift om een beetje (zou Teddy Schol ten zeggen) te denken al heel snel op. Zodat er slechts 90 in genieurs op elke miljoen Inwo ners zyn. Nederland komt er met 193 heel wat heter af, be zet de vijfde plaats, terwyl En geland met 237 aan de spits gaat. De Fransen zullen dus het eerst op de hulp van honden en katten zyn aangewezen. Tenminste als ze voldoende chirurgen opkweken. Daarover ontbreken ons voorshands de gegevens. BED. De Franse echtparen slapen bij voorkeur in één bed. En dat gaat bij de intrede van de Euromarkt hun lakenindus trieredden. Want de fabrieken in de andere Europese landen zijn meer ingesteld op eenper- soonslakens, zodat zij de Fran se produktie voorlopig geen concurrentie zullen kunnen aandoen. GRENS. Wat die Euro- markt betreft, een Franse (op timistische?) autoriteit zegt dat binnen twaalf jaar in Europa acht op de vijftien grenzen zul len zijn verdwenen en dat te gen die tijd de Fransen de Ita liaanse schoenen minder duur zullen behoeven te betalen, en dat zij overstroomd zullen wor- met per vliegtuig aangevoerde Nederlandse mantels. NACIIT. Een Amerikaans reisbureau spoort jonge paar tjes aan hun huwelijksreis per vliegtuig over de Noordpool te maken. Want, zegt het, de nacht duurt daar honderdtachtig da gen. BAARD. Een Londens res taurant heeft alleen bebaarde kellners in dienst, opdat men ze by binnenkomst direct van de gasten kan onderscheiden. ORKEST. In Amerika be staat een orkest, waarvan al leen vrouwen lid zijn die groot- of overgrootmoeder zijn. Zijn devies is: Het leven begint bij zestig. KLASSIEK. Van de in Duitsland bestaande vraag naar grammofoonplaten bestaat 15 procent uit die naar klassieke muziek., de rest is amusements muziek. In de Ver. Staten lig gen de verhoudingen omge keerd, daar wordt voor 60 pro cent klassiek gekocht. TOERIST. De Franse Cöte d'Azur, eens een oord voor rij ke en adellijke lieden, wordt meer en meer het doel van dag jesmensen. Met Pasen waren er 250.000. Wanneer het bezoek nog vier jaar in hetzelfde tem po toeneemt, dan zal de hele Cöte op feestdagen één grote verkeersopstopping zijn. HONGER. Een mens heeft zo gauw honger! Een krokodil daarentegen kan het 740 dagen zonder voedsel stellen en een schilpad 510 dagen. ZWEET. Spreekwoord (bij de zigeuners) Wanneer je zweet altijd op dezelfde plek valt ontstaat er een gat waarin je wordt begraven. Ga op reis! Op 11 juni 1957 was prinses Marijke in Ouwehands Dierenpark te Rhenen, waar zij de volgende woorden sprak: „Namens de kinderen van Nederland dank ik u heel hartelijk." Met dat ene zinnetje had zij haar eer ste officiële daad verricht. Zij had de dromedaris „Paki", een geschenk van de Pakistaanse kinderen aan de Nederlandse, in ontvangst genomen door de teugels over te nemen van de Pakistaanse am bassadeur de Begum Liaquat Ali Khari. Er zou toen ook een olifantje zijn ge komen, doch tot driemaal toe mislukte de poging, daar alle drie de diertjes tij dens het transport stierven. De Begum had toen echter een andere verrassing. Zij schonk namens president Iskander Mirza een jong pantertje van zeven weken. De prinses vertrouwde beide dieren toe aan de goede zorgen van Ouwehands Dierenpark. Zij noemde de jonge panter „Kispatan" en diezelfde „Kispatan", die nu twee jaar is, werd vader van drie lieve kleine pan- ter-poesjes. De diertjes zijn kerngezond en amuse ren zich best, dat laat de foto wel zien. GESLAAGD Voor het diploma Mulo-A slaagde onze plaatsgenoot Kees Smit. „IRENE" BREIDT ZICH UIT De muziekvereniging „Irene" te Eder veen, die voor enkele jaren geleden werd opgericht, kreeg thans weer versterking omdat leden van de vroegere muziek vereniging, die ter ziele is, zich bij „Ire ne" meldden. Hoewel deze ledenwinst verheugend is voor de vereniging, zou het bestuur nog meerdere muziekliefheb bers - zowel oudere als jongere - willen aantrekken. Ieder nieuw lid is van harte welkom. BRANDWEER RUKTE UIT Zaterdagmiddag werd de brandweer gealarmeerd voor hooibroei in een hooi tas op de „Rauwe Hofstede". Toen de brandweer arriveerde waren omstanders reeds bezig het hooi, dat op temperatuur was gekomen, uit elkaar te gooien. Er behoefde slechts enkele ogenblikken met water gespoten te worden. AUTO RAMT N.B.M.-BUS Donderdagavond na de onweersbui werd de N.B.M.-bus, komende uit de richting Amersfoort, nabij het Kerksteeg- je bij het afremmen van achteren door een luxe personenwagen aangereden. De chauffeur van de luxe wagen reed echter door. Daar omstanders het nummer van de auto wisten op te nemen, was het voor de politie een klein kunstje de dader op te sporen. VROUWENBOND GING UIT Woensdag j.l. maakte de afdeling Rens woude van de N.C.V.B. haar jaarlijkse uitstapje. Om 9.30 uur waren alle present en ging de tocht naar Harderwijk, waar de voeten afgespoeld werden in het Zui derzeewater en men ging kijken naar het voederen van de zeehonden. Hierna ging de reis naar Kampen, waar broodjes en koffie werden gebruikt. Na in Giethoorn gevaren te hebben werd in Apeldoorn Berg en Dal bezocht, waarna men huiswaarts keerde. Tijdens het einde van de tocht werd door mevrouw Van Voorst dank gebracht aan de presidente, mevrouw Hosang, voor haar prettige leiding en aan de chauffeur voor zijn hulpvaardigheid. kers van een welverdiende rust en slaap kunnen genieten, waar de voor raden kunnen worden opgeslagen en waar de onvermijdelijke admini stratie kan worden bijgehouden. Daar komt nog bij, dat de aanleg van be hoorlijke en veilige verbindingswegen en pijpleidingen nog veel grotere in vesteringen vraagt. Nog altijd worden op de hoorplaatsen kostbare hoeveel heden aardgas verbrand, die zo om vang zijn, dat ze voldoende zijn voor de energievoorziening van een grote stad zoals Amsterdam. Zij moeten wor den verbrand, eenvoudig omdat er geen middel is waardoor zij naar de Middellandse Zee kunnen worden ver voerd. REBELLEN EN GELD Op het ogenblik hebben de Fransen een kleine pijpleiding in gebruik tussen het oliewingebied Hassi Messaoud en de 200 kilometer noordelijker gelegen ne derzetting Touggourt. Van Touggourt uit wordt de olie per trein naar de haven stad Philippeville vervoerd. De leiding heeft een capaciteit van 1500 ton olie per dag, slechts een fractie van de hoeveel heid die naar boven gebracht kan wor den. Velen vinden de olietransporten via Touggourt verspilling van energie en geld, vooral omdat een gedeelte van het treintraject door gevaarlijk gebied leidt, waar de Algerijnse rebellen herhaalde lijk toeslaan. Zij hebben gedeeltelijk ge lijk, want dit vervoer is uiterst kostbaar, de critici vergeten echter, dat de beteke nis van de olie die tenslotte Frankrijk binnendruppelt veel meer op het politie ke dan op het economische vlak ligt. Zij toont aan, dat in de Sahara olie te win nen is en dat die olie naar Frankrijk ge bracht kan worden als er maar genoeg geld ter beschikking komt. De ingenieurs, hebben een plan ont wikkeld dat rekening houdt met de aan leg van een grote pijpleiding van de oliewinningen naar de havenstad Bougie. Hierdoor zouden de vijftien miljoen ton aardolie, die in Hassi Messaoud per jaar gewonnen kunnen worden, naar Eu ropa worden gebracht. De vijftig miljoen dollar, die voor het project nodig zijn, willen de nationale Franse oliemaat schappijen verkrijgen door een lening van de wereldbank. Besprekingen daar toe zijn inmiddels geopend. GAS Een andere, van maar liefst zes miljard francs, wil men sluiten voor de aanleg van een pijpleiding van Hassi Rmel naar de kust. In Hassi Rmel komen grote hoe veelheden gas naar de oppervlakte die nog altijd ter plaatse verbrand moeten worden. Dit aardgas heeft men bestemd voor de grote industriegebieden in West- Europa. Men denkt aan het Ruhrgebied, aan Engeland en natuurlijk aan de grote Franse industriesteden. Het gas, dat in de Sahara gewonnen wordt, is van uitzon derlijk goede kwaliteit en zou, wanneer eenmaal pijpleidingen zijn gebouwd, be trekkelijk goedkoop zijn. Zonder bewer king kan het ter beschikking worden ge steld voor huishoudelijk gebruik. Of we echter ooit nog eens in onze keuken gebruik zullen maken van gas uit de Sahara kunnen we rustig betwijfelen. Voor het vervoer van het gas naar Euro pa wil men een pijpleiding aanleggen over de bodem van de Middellandse Zee en zelfs dat is nog verre toekomstmuziek. Eerst moeten de plannen in de Sahara zelf worden verwezenlijkt. (Nadruk verboden) Op 22 juli a.s. wordt in de St. Andries- kerk het tweede van een serie orgelcon certen gegeven. Deze avond wordt het orgel bespeeld door Stoffel van Viegen, organist van de Dom te Utrecht. Hij is voor Amerongen geen onbekende, terwijl ook de vele gasten in ons dorp deze ge legenheid zich zeker niet willen laten ontgaan, een bespeling van het mooie orgel te beluisteren. Bovendien werkt mee mevrouw Sybrandy-Timmer, alt mezzo te Utrecht. De vorige maand heeft zij in de Domkerk te Utrecht een concert gegeven waar met veel genoegen naar geluisterd is. Er worden werken uitgevoerd van Bach, Handel, Marcello, Mendelssohn en anderen. De toegang is vrij, terwijl aan de uit gang een collecte wordt gehouden. De commissie van voorbereiding hoopt vele bekenden en gasten in de kerk te zien. BOUW BEJAARDENWONINGEN UITGESTELD Het bouwen van woningen voor bejaar den zal dit jaar geen doorgang vinden, omdat de aankoop van het pand aan de Beukenlaan nog niet is goedgekeurd. Bo vendien is men het nog niet eens over de wijze van plaatsing der woningen. Om verdere stagnatie der woningbouw te voorkomen hebben b. en w. besloten het gehele contingent van zeven wonin gen als woningwetwoningen te bouwen aan de Margrietlaan, waarvan de aanbe steding 17 juli plaats vindt. De bouw van de bejaardenwoningen zal nu begin 1960 hopelijk zijn beslag krijgen. WATERSCHAP VERGADERT Het waterschap Lunterse Beek belegt op 28 juli in café Marktzicht te Ederveen een verenigde vergadering. Op de secre tarie van het waterschap kan men deze en de volgende week de rekening van ontvangsten en uitgaven over het dienst jaar 1958 ter inzage krijgen. WANDKLOKKEN H00FD5TP 91 VEENENDAAL 1111)11!

De Vallei | 1959 | | pagina 1