Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken De Wereld van WEEK-tot-WEEK Burgemeester Bakker zal startsein geven voor de Jeugdvierdaagse Hondendressuur, een sport die Jobsgeduld vereist V.Z.C. I KAMPIOEN!' WAAR IS DE VALLEI-RIKS? EEN HALVE EEUW GELEDEN JUICHTE DE WERELD Begin van bosbrand tijdig ontdekt EDERVEEN OVERBERG RENSWOUDE SCHERPENZEEL 33e jaargang VRIJDAG 24 JULI 1959 Nr. 58 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Bevolkingsonderzoek op t.b.c. begint op 31 augustus Veenendaalse Dresseerclub sleepte 20 certificaten in de wacht Van bomenklimmen tot stellen Dronken bromfietser rijdt na aanrijding door BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Flevo gaf tot het laatst geducht partij Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Hij is nu 12,50 waard! 2 AG 864388 Bleriot vloog over het Kanaal SNELLE VOORUITGANG HQbf05TP 91 VEENENDAAL Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 503427 Eedactie: W. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag: en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Dinsdagmiddag om half twee zal Burgemeester Bakker het startsein ge ven voor de Jeugdvierdaagse, waaraan naar het zich laat aanzien bijna duizend kinderen aan zullen deelne men. Momenteel zijn reeds ruim 750 inschrijvingen binnen, terwijl men nog een flinke inschrijving verwacht. Er is nl. dinsdagmorgen vanaf 10 uur nog gelegenheid in te schrijven in het Jeugdgebouw aan de Industrielaan. Daar moeten tevens die morgen de deelnemerskaarten worden afgehaald. Het inschrijfgeld varieert van 1, tot f 1,50, zulks afhankelijk van de leef tijd der deelnemers. Het is opvallend, dat er naast een grote deelname van Veenendaalse kinderen, ook een aan tal groepen, die hun vakantie door brengen in onze mooie omgeving, heb ben ingeschreven. Veenendaal, een week wandeldorp voor de jeugd. Maar de jeugd kan niet de hele dag op de been gehouden wor den; het wandelen neemt maar een klein gedeelte van de dag in beslag. Daarom moest er rondom de wandel tochten een ontspanningsprogramma worden ontworpen, waarmee de wan delende jeugd bezig kan worden ge houden. Zo wordt er a.s. dinsdagavond in „Eltheto" een geheel in het geheel pas sende film over de Vierdaagse ver toond. Woensdagmorgen zijn er op het ter rein achter het Postkantoor allerlei volksspelen en 's avonds zal daar de meesterverteller Biraboo voor de jeugd optreden. Tenslotte is er een echt kampvuur. Er wordt momenteel nog druk ge- Van 31 aug. tot en met 16 sept. a.s. zal in Veenendaal het bevolkingsonderzoek op tuberculose weer plaatsvinden. Het vorige onderzoek werd gehouden in 1953. Het is de bedoeling, dat de gehele be volking aan het onderzoek zal deelnemen, met uitzondering van de kinderen be neden 15 jaar, aangezien deze kinderen onder jaarlijkse controle op t.b.c. van de schoolartsendienst staan. Eveneens zullen de bedrijven niet wor den ingeschakeld, in verband met de jaarlijkse doorlichting door de bedrijfs geneeskundige dienst. Het onderzoek, dat wordt georganiseer^ door het Centraal Bureau voor Keuring op Medisch-Hygiënisch Gebied te 's-Gra- venhage. en de gemeente Veenendaal, zal plaatsvinden in de kleine zaal van het Ontspanningscentrum voor Bejaarden aan de J. G. Sandbrinkstraat. De - vrijwil lige - bijdrage is vastgesteld op 1,25 per persoon. Vóór de aanvang van het onderzoek zal van gemeentewege huis-aan-huis een circulaire worden verspreid met nadere inlichtingen en waarin op de noodzaak van het onderzoek wordt gewezen. Er zal worden doorgelicht in de middag en avonduren. werkt om de zaak in kannen en krui ken te hebben. Geen gemakkelijk stuk je werk, maar de organisatoren zullen het wel klaren. Maandagavond komen alle medewerkers bij elkaar om de laatste hand aan de organisatie te leg gen. Nu al zijn deze mensen unaniem tot de conclusie gekomen, dat deze jeugdvierdaagse een jaarlijks terug kerend festijn moet worden. Evenals dat bij de avondvierdaagse gewoonte is, zullen velen de deelnemers de laatste dag (vrijdag 31 juli) een wel verdiende bloemenhulde willen bren gen. In ons nummer van woensdag a.s. zullen wij daarom de route aangeven, waarlangs de laatste kilometers moeten worden afgelegd. SPARTA EN DE JEUGDVIERDAAGSE In aansluiting op het in dit blad voorkomende bericht over de jeugd vierdaagse wordt aan de leden van de gymnastiekvereniging „Sparta" mede- gédeeld, dat deelnemers zich tot uiter lijk maandagavond nog kunnen mel den bij de heer W. van Barneveld, Kerkewijk 12. De start voor de deelnemers, die lid van Sparta zijn, is dinsdagmiddag kwart voor twee voor degenen, die 15 km lopen en kwart over twee voor de genen, die 10 km lopen. Ze vertrekken van de Industrielaan. hoek Ambachts straat.- Oorzaak: Brandstichting? Donderdagavond omstreeks half twaalf werd door de heer D. uit Veenendaal vanaf de Cuneraweg bij Achterberg een vage vuurgloed waar genomen. Onmiddellijk bosbrand ver moedend, hield hij een auto aan, waar in zich toevallig een beambte van de Rijkswaterstaat bleek te bevinden. Te- de autolampen op de bewuste plek zamen gingen zij erop af en zagen, toen werden gericht behalve een begin van bosbrand, twee opgeschoten jongens in het duister wegvluchten. Inmiddels waren de omwonnende gealarmeerd, die zonder de hulp van de reeds ge waarschuwde bran tweer de dreigende ramp wisten te bedwingen. De politie heeft de zaak in onderzoek. ■fr -ü- Opa Harmsen geeft de jeugd vrij baan in Nijmeegse Vierdaagse. Opa Harmsen uit Amsterdam, die in goede gezondheid de 70 jaar heeft gehaald, loopt ditmaal voor de achtste maal mee in de Nijmeegse Vierdaagse. Opa komt elke keer keurig op tijd aan de eindstreep, maar gunt zich onderweg wel af en toe een ogenblik ver diende rust. Hier wuift hij naar de jeugd, die hem passeert. -fr -fr Je ziet ergens een hond. Je daait eens om hem heen, geeft hem een klap met een stok, lost onverwachts een schot met een alarmpistool en als dan blijkt dat het dier venijdig en fel blijft, dan ga je hem dresseren. Je begint met eenvoudige oefeningen, voert allengs het tempo op, hetgeen een enorm geduld en door zettingsvermogen eist, en komt dan na ruim een jaar tot de ontdekking dat de hond ziek wordt of ineens angst voor het een of ander krijgt. Vele, vele uren training zijn dan verloren, maar je begint weer met een andere hond, totdat ja totdat je hetzelfde weer overkomt of totdat de hond op de keuring een cer tificaat in de wacht sleept. Dat is de hondendressuur-sport ten voeten uit. Pro beren, steeds weer proberen om, na gemiddeld twee jaar, de sport beloond te zien met een klinkend certificaat, waarop hond en geleider trots kunnen zijn. Een sport, die behalve geduld en taai doorzetten ook geld kost. Wie eenmaal verslaafd is aan deze sport, komt er niet meer onderuit. Iedere hond wordt met kennersblikken bekeken en in gedachten ziet de dresseerder de hond zijn werk al doen. Vijfentwintig jaar geleden werd in Veenendaal de „Veenendaalse Dresseer- Een stomdronken bromfietser heeft za terdagmiddag op de Kerkewijk een dame zo ernstig aangereden, dat zij beide benen brak. Na de aanrijding reed hij door. De bromfietser, de Veenendaalse fa brieksarbeider C. H. (20) reed al slinge rend met zijn voertuig over de Kerke wijk; op de duo zat de Veénendaler A., die in dezelfde toestand verkeerde als de bestuurder. De 65-jarige mevrouw H., van de Dijk- straat alhier, werd door het tweetal par does aangereden en zij bleef op de weg liggen. Dokter C. P. Engel, die de eerste hulp verleende, constateerde, dat de dame beide benen had gebroken. Zij werd per ziekenauto naar het Julianaziekenhuis overgebracht. De onverlaten trokken zich van het lot van mevrouw H. weinig aan en reden door. Zij konden echter spoedig door de Veenendaalse politie worden gepakt in een cafetaria, waar zij waren aangeland. Op het politiebureau verklaarden zij aanvankelijk niets van de aanrijding te Jiebben gemerkt. Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 club" opgericht, een feit dat nog niet zo lang geleden herdacht is met een jubileum-demonstratie bij het Postkan toor. Om bij de oprichting te beginnen moeten we terug gaan tot 1934. De door vele Veenendalers bekende heer De Vries had toen een klein hondje, dat hij verschillende kunstjes had geleerd. Zo klom het beestje in een boom om er een tak uit te halen. Toevalligerwijs kwam de heer De Vries in contact met de inmiddels overleden heer Van de Brink uit Ede die, hondenliefhebber als hij was, De Vries aanraadde bij de dressuur te gaan. Zo gezegd, zo gedaan en na eerst een aantal mensen bezocht te hebben die in het bezit van een hond waren, werd de eerste vergadering belegd. „Laat ieder een met zijn hond naar de Salamander hei komen", zei De Vries, „dan kan de heer v. d. Brink de honden selecteren." Het moet toen voor de Edenaar de schrik van zijn leven geweest zijn. Op de Salamanderhei lagen rijen honden van allerlei rassen, van dwergkeesje tot bouvier, waarvan het merendeel natuurlijk niet in aanmerking kwam voor de dresseerclub. Er bleef een groep van vijftien honden over, waar mee men wekelijks ging oefenen. Het ledental is in de loop der jaren onge veer gelijk gebleven. Eenmaal heeft men het meegemaakt dat de club ne gentien leden telde, het hoogste aan tal wat tot nu toe geboekt is. BIJTEN IS HET VOORNAAMSTE De leider van de Veenendaalse Dres seerclub, de heer A. Minnen, begon ja ren geleden de dresseersport alsvolgt: de eerste twee honden die hij al ge ruime tijd getraind had werden blind! Pech gehad, dacht de heer Minnen, maar we beginnen weer opnieuw. De derde hond beloofde veel goeds voor de toekomst. Alles liep op rolle- (Zie verder 2e blad). Het eerste herenzevental van de Veenendaalse Zwemclub heeft het bestuur een passend cadeau aangeboden bjj het 25-jarig bestaan van de V.Z.C. Het kampioenschap van de 3e klasse H. van de Kon. Ned. Zwembond en daarmee de handhaving in de 3e klasse. In feite een rechtstreekse promotie, zonder pro motiewedstrijden, want door een herindeling van de verschillende klassen vallen alle vier ploegen die onder V.Z.C. staan terug in de vierde klasse, die volgend jaar voor het eerst wordt ingesteld. Het heeft V.Z.C. meegezeten dit jaar, omdat de grootste rivaal Flevo uit Ntf- kerk driemaal gelyk speelde. Toch bleef deze enthousiaste ploeg de gevaarlykste tegenstander voor de Veenendalers. Dit bleek ook woensdagavond weer in het Nij kerkse havenbad, waar V.Z.C. een krappe 21 overwinning bevocht. Tot het laatste toe gaf de Nykerkse ploeg die vorig jaar kampioen werd geducht partij. V.Z.C. was evenwel belust op revanche en won, zij het ook niet zonder geluk, want beide ploegen deden niets voor elkaar onder. Er stond weer een flinke bries in de Nijkerkse haven, doch niet zo, dat het veld onbespeelbaar was. Echter wel in het nadeel van de Veenendaalse spe lers, die op de wind minder zijn bere kend dan de Nijkerkenaren, die vrij wel elke wedstrijd onder deze omstan digheden spelen. Aanvoerder Koomen toss'te gunstig en gaf zijn ploeg de eerste helft de wind mee. Ongetwijfeld heeft hierin de winst voor V.Z.C. gezeten, welke Flevo in de tweede helft met de wind in de zeilen niet meer kon inlopen, al heeft het er meermalen om gespannen. Jan Bakker goed op dreef had in het begin al handenvol werk, maar dat duurde niet lang, want de aanval verplaatste zich op het Flevodoel, waar keeper Schussler snel op verschillende schoten reageerde. E. van de Loosdrecht was het, die de score opende. Hij kwam door een ge lukje in het bezit van de bal doordat de Flevo-midvoor, die de bal van ach- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalwcg 2 - Tel. 2918 teren kreeg toegespeeld niets zag. Van de Loosdrecht kon daardoor vrij op- zwemmen en schoot onhoudbaar in (1—0). Het tweede doelpunt kwam kort daarop uit een combinatie H. van Schuppen-H. van de Loosdrecht. De laatste schoot in, ondanks zware dek king van Flevo-midachter Klok. Na de rust beleefde V.Z.C. benauwde ogenblikken en speelde meer verdedi gend dan aanvallend. Koomen waagde er nog een enkel ver schot aan, maar de wind speelde hem vaak parten. Het was Geijtenbeek, die de V.Z.C.- verdediging doorbrak met een zuiver en strak schot, dat hij van ver afgaf en waarop Jan Bakker niet was berekend. Slechts met moeite kon V.Z.C. de voorsprong behouden, hoewel in de laatste minuten nog enkele gevaarlijke aanvallen werden opgezet, waarbij de gebroeders Ad en Cel Slotboom goed werk deden. Toch kwamen de laatste daden van Flevo, want toen scheidsrechter Un- kraut uit Amersfoort tot vreugde van de Veenendaalse schare het ein de aangaf suisde nog een bal rakelings over het V.Z.C.-doel. Op het moment dat V.Z.C. kampioen werd was de stand: V.Z.C. Flevo Sedna Zeus Esca 12 9 6 5 2 29 15 11 10 8 8 11 10 17 28 Weer is de riks niet gevonden. Dit maal werd hy uitgegeven by „Het Geschenkenhuis" Patrimoniumlaan te Veenendaal. De premie van de nieuw uit te geven riks is nu 12,50 en draagt het nummer: Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau in geleverd worden. SCHOOLJEUGD OP STAP De hoogste klassen van de Ned. Herv. School maakten hun jaarlijkse schoolreis je, ditmaal naar Rotterdam en Den Haag (Scheveningen). In de Maasstad werden de havens bezichtigd en een rondvaart gemaakt. In Den Haag vermaakte de jeugd zich in Maduroaam en aan het Scheveningse strand. Op de terugweg werd gestopt bij de Pyramide van Aus- terlitz waar men veel plezier had in de speeltuin. Voldaan keerden de jongens en meisjes in Ederveen terug. EDERVENERS HADDEN AANRIJDING In de nacht van vrijdag op zaterdag waren drie ingezetenen van Ederveen per auto op weg naar de markt in Den Bosch. Op Rijksweg 12 nabij Maarsbergen werd hun auto geramd door een achter- oprijdende auto, waardoor twee der in zittenden lichte verwondingen opliepen, maar de heer D. S. kreeg een diepe hoofdwond, daar hij met zijn hoofd te gen het dak van de auto stootte. De heer S. werd door een arts uit Lunteren ver bonden, waarna hij naar zijn woning kon terugkeren. GESLAAGD Voor het diploma Mulo A. slaagden te Ede onze plaatsgenoten C. Bouter en A. van Beek. MOTOR SLOEG OVER DE KOP Zaterdag j.l. reed de melkhandelaar W. van Deelen met zijn motor met zijspan over de Dwarsweg. Door het breken van de verbinding motor-zijspan, verloor de berijder de macht over het stuur en sloeg over de kop. De berijder liep een voet- wond op, terwijl het motorrijwiel aan zienlijke schade leed. Dokter Kets uit Veenendaal verleende eerste hulp. MEISJES- EN JONGELINGS- VERENINGING MAAKTE TRIP NAAR DUITSLAND Speciaal voor deze gelegenheid over gekomen maakte ook de familie Van Noort uit Noordwolde deze tweedaag se trip mee van de meisjes- en jonge lingsvereniging naar Duitsland. Dinsdagmorgen vertrok het gezel schap via Arnhem naar de oostburen. De domstad Keulen werd de eerste pleisterplaats, waar van een bezichti ging druk gebruik werd gemaakt. In Köningswinter liet men de ge legenheid niet voorbij gaan een ritje te maken met de tandradbaan. In de Jeugdherberg werd overnacht. Woensdag werd een rit gemaakt door het prachtige Aardal waar ook Europa's grootste wijnkelder werd be zocht. Via Blankenheim en Aken werd de terugreis gemaakt, waarna men in Berg en dal voor het eerst weer op Hollandse bodem aanlegde. Om 11 uur 's avonds arriveerde het gezelschap, voldaan over de prachtige reis begunstigd door deze zomertijd, in Overberg. De organisator, de heer v. Barneveld, ontving van de vereni gingsleden een aardig soevenier en werd dank gebracht voor zijn werk. DEN HAAG Deze maand is het precies vqftig jaren geleden dat een nieuwe schokkende prestatie op het gebied van de luchtvaart bewees, dat de mens meer en meer bezig was het luchtruim te veroveren. Op 25 juli 1909 vloog de Frans man Bleriot in een samenstelsel van metaal, hout en linnen van de Franse ka- naalkust naar de krytrotsen, van Engeland om daar veilig en heelhuids naby Dover te landen. Voor het eerst in de geschiedenis was iemand er in geslaagd het 25 meter diepe en op zyn smalste punt ruim 33 kilometer brede Kanaal over te steken zonder gebruik te maken van een schip. Onder de breedst mogelijke koppen brachten de kranten het nieuws op de voorpagina. Engeland was uit zijn isolement verlost! De techniek van de mens had het luchtruim èn het Kanaal overwonnen. Hetzelfde enthousiasme dat een paar jaren daarvoor, toen de gebroeders Wright hun eerste vluchten maakten, iedereen had bezield, deed nu honderdduizenden langs Bleriots toestel stromen, dat in een Engels warenhuis werd tentoongesteld. De moedige piloot werd onop houdelijk gehuldigd en toegejuicht. Terug in Frankrijk maakte Bleriot een ware triomftocht door Parijs, waar rijendik het publiek schreeuwde .en applausdi- seerde. De vlucht over het Kanaal was het gevolg van een soort prijsvraag, die het Engelse blad Daily Mail had uitge schreven. De directie van de krant loofde een geldsom van 25.000 (goud) francs uit voor de eerste piloot die er in zou slagen met een vliegtuig het Ka naal over te steken. De luchtvaart stond toentertijd in het middelpunt van de belangstelling en tevens in een verbijsterende ontwikke lingsperiode. Van alle kanten werden wedstrijden uitgeschreven en grote be dragen uitgeloofd om de vooruitgang nog meer te stimuleren. Het was de tijd van de pioniers en de romantici, waar in iedere vlucht nog een avontuur was waarvan de afloop nooit van te voren viel te voorspellen. Nog geen jaar voor de overtocht van Bleriot was men pas gekomen tot vluchten van maximaal 2 kilometer en had men een hoogte be reikt van 50 meter. Bleriot vloog echter met gemak al hoger dan 100 meter en bereikte de verrassende snelheid van zestig kilo meter per uur over de afstand van ruim 33 kilometer. Het waren voor die tijd ongelooflijke prestaties en zij zorgden voor een golf van geestdrift, maar kort daarna werden zij alweer overtroffen door andere luchtvaart pioniers. Nu, een halve eeuw later, reageren wij nauwelijks meer wanneer tussen het nieuws een klein berichtje verschijnt, waarin gemeld wordt dat een prototype van een nieuwe straal jager met een snelheid van 3000 of 3500 kilometer per uur heeft bereikt en naar alle waarschijnlijkheid nog snel ler kan. In nog geen mensenleeftijd is het.vliegtuig uitgegroeid tot een brok techniek, dat haast wonderlijk aan doet. Dank zij de moed van mannen als Bleriot, EENVOUDIG Toen de Daily Mail met haar prijs voor de dag kwam besloten twee Fransen te proberen hem in de wacht te slepen. Het waren een zekere La tham, een man die al een naam had veroverd in de luchtvaartwereld door zijn dikwijls roekeloze vluchten, en de ingenieur Bleriot, eigenaar van een carbit-lampen fabriekje. Bleriot was een technicus in hart en nieren. Wan neer hij niet in zijn fabriekje naar nieuwe mogelijkheden zocht, cijferde en tekende hij zijn theorieën over het vliegen, want de luchtvaart had nu eenmaal zijn hart gestolen. Zo zeer zelfs, dat zijn gezin hij had een vrouw en vijf kinderen er onder moest lijden, want al het geld, dat hij verdiende, besteedde hij aan zijn hob- Op de foto: Het kampioensteam. Staand v.l.n.r. Cel Slotboom, H. van Schuppen, Ad Slotboom, Henny v. d. Loosdrecht. Knielend: E. v. d. Loosdrecht, J. Bakker, I. Koomen. m TROOST. De sla is twee maal zo duur als normaal en de prijs van de tomaten wil maar niet zakken, meldt men uit Parijs. Dus niet alleen hier heeft de droogte duurte tot gevolg, óók daar. SNUIFJE. Voor het eerst sinds honderd jaar stijgt in Frankrijk het gebruik van snuiftabak. Oorzaak: in meer en meer bedrijven (petroleum, mijnen, enz.) wordt het roken van sigaretten verboden. ASPIRIENTJE. Een neger jongen van 11 jaar, wiens vader bij de Amerikaanse strijdkrachten te Rome is ge detacheerd, las in een krant de oproep van dr. Albert Schweitzer om medicamenten te sturen voor zijn hospitaal in Lambarene. De jongen vat te vuur en vlam om iets voor de negerpatiënten in Afrika te doen, sloeg zijn spaarpot stuk en kocht voor het gehele bedrag aspirines, die hij aan generaal Lindsay, comman dant van de luchtmacht van de NATO, stuurde, met het verzoek ze per vliegtuig naar Lambarene te zenden. De ge neraal kreeg het door de ges te van de jongen eveneens te pakken en deed een beroep op alle Amerikaanse militai ren in Italië. In korte tijd was er 200.000 dollar plus nog een miljoen lires van Italianen bij een. Robert Hill, zo heet de ne gerjongen, mag nu zelf met het vliegtuig meevliegen dat een lading van 4500' kg medi camenten bij dr. Schweitzer zal afleveren. SCHATTING. De bekende Amerikaanse schrijver Wil liam Saroyan zegt, dat toen; hij tien bladzijden van het boek Dokter Zjivago van Pas ternak had gelezen, hij er ze ker van was met een over schat boek te doen te hebben. Hij heeft het uitgelezen. dan ook niet REDDING (1). Een Russi sche parachutist, wiens para chute niet openging viel door het valscherm van een colle ga die even vóór hem uit het vliegtuig was gesprongen. De ze laatste had de tegenwoor digheid van geest om ztfn re serveparachute in werking te stellen en zijn vallende col lega vast te grypen. Daarna kwamen beiden behouden op de grond. REDDING (2). De brand weer van Epinal in Frankrijk trok in vliegende haast uit om twee Italiaanse arbeiders te redden, die in een meer waren gevallen. Onderweg ramden zij een boom, waar door twee van hen gewond raakten en hun auto onbruik baar werd. Daarop charterden zij de wagen van een toerist, die daar dichtbij stond gepar keerd, haalden de twee dren kelingen uit het water en slaagden na enige uren kunst matige ademhaling erin de le vensgeesten van beide slacht offers weer op te wekken. TAND. Een Italiaanse grootmoeder van 78 jaar, die al twintig jaar al haar tan den kwyt was, heeft tot haar verrassing plotseling weer vier tanden gekregen. Zij zegt dat zij dit te danken heeft aan een bepaalde zeer sterk geurende plant die in de streek van haar dorp groeit. HAAST. Een 26-jarige vu rige Italiaan had zo'n haast om te Jrouwen, dat hij de pas toor, die zei dat hij eerst de mis moest lezen voor hij hem dit plezier kon doen, afran selde. De pastoor ligt nu in het ziekenhuis. DRONKEN. Een 20-jarige Japanner werd-al dronken al leen van het eten van droog brood. Dat was al twintig jaar zo. Nu heeft hij zich eens laten onderzoeken, en daarbij is gebleken dat er een orga nisme in zijn maag was dat alles wat daarmee in aanra king kwam in pure alcohol omzette. Zijn maag was als het ware een echte jenever stokerij. Door chirurgisch in grijpen heeft men daar nu een stokje voor kunnen ste ken, zodat de Japanner nu niet meer tegen zjjn wil in de olie raakt. PAPIER. Dat oud papier geld waard is, beseft men het beste in Communistisch Chi na. Men is er verplicht de krant die men koopt na het lezen terug te brengen. Doet men dit niet, dan wordt men beboet. by, die hem later zijn beroemdheid zou brengen. De 25.000 francs kon hij in ieder geval goed gebruiken. Al vroeg in juli trokken de beide piloten naar de Franse kanaalkust om er hun toestellen te beproeven en de omstandigheden te leren kennen. Voor hun veiligheid stelde de Franse marine (Zie verder 2e blad.) INBREKERS SPOEDIG ACHTERHAALD Nadat enkele dagen geleden een in braak was gepleegd in het Shell-station aan de Rijksweg 12 onder Renswoude, waarbij verschillende gereedschappen werden ontvreemd, is de rijkspolitie van de post Renswoude er reeds spoedig in geslaagd de daders op te sporen. Direct was hierbij al verdenking opge vat tegen een tweetal jongelui van 17 jaar die uit het Kamp Overberg waren ont snapt en het verdere onderzoek liet hier omtrent al snel geen twijfel meer bestaan. Eén der daders, die inmiddels in Am sterdam ook al weer een inbraak had ge pleegd, kon inmiddels worden aangehou den, terwijl de andere nog steeds voort vluchtig is. ZWEEFVLIEGTUIG GELAND Een zweefvliegtuig, afkomstig uit Mün- chen-Gladbach, heeft zaterdagavond j.l. in Renswoude een noodlanding gemaakt. De rijkspolitie heeft naar deze illegale grensoverschrijding een onderzoek inge steld, doch kon, daar geen bezwarende feiten werden geconstateerd, de zaak reeds spoedig weer vrij geven. GUNNING BARNEVELDSESTRAAT Dezer dagen heeft in Renswoude de gunning plaatsgehad voor de reconstruc tie en de algehele verbetering van de Barneveldsestraat. Nadat nog enige besprekingen zijn ge voerd en enkele door het college van ge deputeerde staten voorgeschreven bezui nigingen zijn aangebracht, is het werk thans opgedragen aan de laagste inschrij ver, de fa. Ruijs en Zoon te Apeldoorn. Zeer binnenkort zal met de uitvoering een aanvang worden gemaakt. SLACHTOFFER TREINONGEVAL OVERLEDEN De plm. 60 jarige Th. Oostenbrugge is zondagavond in het ziekenhuis te Vee nendaal overleden tengevolge van een ongeluk dat hem donderdagmiddag is overkomen. Oostenbrugge reed drie da gen geleden als bestuurder van zijn per sonenauto, op de onbewaakte, doch van knipperlichten voorziene overweg aan de Heuvelsesteeg te omstreeks 2.30 uur tegen de stoptrein Arnhem-Utrecht, tengevolge waarvan zijn auto totaal werd vernield en hij zwaar werd gewond. KINDERBAD IN GEBRUIK Kort na de opening van het zwembad bleek al spoedig dat zeer veel kinderen en ook volwassenen de zwemkunst niet machtig zijn, zodat deze niet zwemmers allen in de zogenaamde pierenbak ver koeling zochten. Voor de kleintjes leek het ondiepe bad niet geheel ongevaarlijk. Op de laatste raadsvergadering werd besloten om voor de kleuters een apart bassin te bouwen waarvan de diepte plm. 20 cm. zou bedragen. In verband met het zomerse weer en de vakantie der bouw vakarbeiders werd hier haast mee- ge maakt. Inderdaad is het gelukt om dit kinderbad klaar te krijgen en werd dit zaterdagmiddag in gebruik genomen. 7 WONINGEN AANBESTEED Namens het gemeentebestuur van Scher penzeel werd vrijdagmiddag in het ge meentehuis van Scherpenzeel door de ge meente-architect, Alb. H. Nes, Kromme- straat 12 te Barneveld, openbaar aanbe steed het bouwen van een blok van ze ven woningen op het terrein gelegen aan de Prinses Margrietlaan te Scherpenzeel. Ingeschreven werd door: de Graaf en zn. Rotterdam 102,777.—; S. Otten, Vee nendaal 102.623.H. Klomp, Lunteren 99.750,—; A. v. d. Fliert, Barneveld 96.688,J. Kroes en zn., Veenendaal 95.500,de Geit, Veenendaal 94,751,-; Stuivenberg, Veenendaal ƒ93.800,-; Blij- leveiï, Veenendaal 89.860,B. C. Drost Veenendaal 88.700, De begroting zal geschieden in óverleg met de directie van de woningbouw, ter wijl de gunning voorlopig is aangehouden. SCOOTER TOTAAL VERNIELD Door het springen van de voorband van zijn scooter, reed vrijdag j.l. de heer A.. van Eist, 24 jaar, wonende Lambalgen, tegen een aan de kant van de Utrechtse- weg staande boom, tengevolge waarvan hij zodanig aan zijn hoofd werd gewond dat de behandelend geneesheer (dr. Wen- sink) overbrenging naar het ziekenhuis noodzakelijk achtte. De scooter werd to taal vernield. Naar wij vernamen had Van Eist de scooter juist een dag geleden gekocht. jfeeXtdU WSNDXLOKKCN rooaieten uurwerken

De Vallei | 1959 | | pagina 1