Katoenen badpak maakt grote opgang Het Voorlichtingsbureau voor de voeding meldt: Frisse slaatjes voor warme dagen VOOR DE BOER RHENEN Mensen die er een studie van gemaakt hebben, weten te vertellen dat ongeveer 90 procent van het aan het strand vertier zoekend publiek er de voorkeur aan geeft op het droge te blijven. Wil het toch nog even „de zee voelen", dan is pootje baden tot aan de knieën wel het uiterste waartoe het zich waagt. Vanzelfsprekend houden ontwerpers en fabrikanten van (dames)badpakken daar terdege rekening mee, zonder echter voorbij te gaan aan de eerste eis die aan een badpak gesteld mag worden, namelijk dat men ermee kan zwemmen. Badpak van structuurwcefsel in bloem motief. Dit klassieke, vlakke model kan met of zonder schouderbandjes worden gedragen. Maar zonnen aan en flaneren langs de waterlijn zijn veel geliefdere sporten. Daarom moet het badpak dienst kunnen doen als zonnepakje en strandpakje, ter wijl veler wensen ook uitgaan naar een ensemble, dat het badpak tot basis heeft, maar zich goed leent voor een wandeling over de boulevard, een luchtig zitje in de tuin of „geoorloofde" vakantiekledij voor zonnige dagen elders. Wie nu, ter voorbereiding van de va kantie, inkopen gaat doen, ontdekt een zo'n overweldigende keuze in bad- en strandensembles, in modellen, kleuren en dessins, dat het bijna uitgesloten is iemand ergens tegen te komen die het zelfde draagt. De enorme vergroting van de badpak- kenmode is vooral mogelijk geworden door het gebruik van katoen. Daardoor zijn de ontwerpers van de strakke uni- kleuren kunnen overstappen op speelse dessins. Ze hebben er een dankbaar en fantasierijk gebruik van gemaakt. Nog plezieriger is het te kunnen constateren, dat die dessins meewerken aan het corri geren van het figuur. Min of meer gezette types zullen tot hun genoegen ontdekken, dat de veelkleurige bloem-, kruis-, blok en vooral de fantasiemotieven een afslan kend effect hebben. Maar het katoenen badpak blijkt nog meer voordelen te bieden. Het behoeft bijvoorbeeld niet meer op maat te wor den gekocht. Doordat in het merendeel der katoenen modellen heel eenvoudig elastiek in het rugpand verwerkt kon worden, hebben ze een perfecte pasvorm gekregen. Vandaar dat, wat de maten be treft, kan worden volstaan met een in deling in klein, midden en groot. Dit alles heeft ook invloed gehad op de prijs. Die is er aanmerkelijk lager op geworden. In de regel kost bijvoorbeeld een bedrukt lastex badpak, waarbij men dan bijzonder goed op de maat moet let ten, ongeveer 30 gulden, terwijl het mo- Het sierlijke rokje op het badpak is in derne katoenen ensemble, bestaande uit Nederland zeer in trek. Dit zuiver katoe- een twee-delig badpak, een strandblouse nen badpak, dat ook zonder banden ge en een strandrok, op nog geen 25 gulden komt. De aantrekkelijkheden van zo'n ensemble liggen voor de hand: wordt het in de bikini te fris, dan gaat er van de zelfde stof en hetzelfde vrolijke dessin een blouse overheen. Wie daarover dan nog de even fleurige rok knoopt, heeft een decent pakje dat modieus kleedt. Al wint het één-delige badpak dat door de toepassing van katoen een keu rige buste-vorm heeft meer en meer terrein, toch blijven vooral de jonge vrouwen de bikini trouw. Dat is dan ove rigens de, wat in vakkringen wordt ge noemd, grote bikini. Voor het kleine mo del, zoals dat veel in Frankrijk, Italië en vele Amerikaanse landen wordt gedragen, is men in Nederland niet te vinden. Trouwens de Nederlandse dames heb ben meer uitgesproken voorkeuren als het om badpakken gaat. Het voor schootje op het badpak met rechte lijn willen zij niet missen, hoewel men het in het buitenland en met name in Amerika al lang heeft afgezworen. Zeer geliefd is hier ook niet ten onrechte het rok jesmodel, waarvan de fabrikanten nu reeds dubbel zoveel hebben verkocht als in het vorige jaar. Het pofbroekje (bal lonmodel) blijft het in Nederland ook goed doen. Het is een model dat meestal de meisjes tot een jaar of twintig en het slanke type flatteert. Zwaardere figuren accentueert het te sterk. Die hebben over het algemeen aan badpakken met Tou ches en dergelijke, waarvan ook weer een corrigerende werking uitgaat. Bij de meeste modellen behoren in dit seizoen afneembare (tamelijk brede) schouderbandjes, terwijl er verscheidene zijn die een zeer elegante vorm hebben gekregen door een laag uitgesneden rug. Heel gezellig is voorts zoals dat in één der collecties te zien was een plastron in katoenen tricot-piqué met een zeer hechte pasvorm. Dit onderdeel der strand- en vakantiekledij biedt verschil lende mogelijkheden. In combinatie met een lange pantalon vormt het een char mant geheel, maar die zelfde plastron en dat is dan weer het grapje kan even goed worden gedragen bij een avondrok. Keus en variatie genoeg dus in de ka toenen badpakken en dito strandensem bles. Hoe groot die wel is, werd nog eens duidelijk gemaakt door de mededeling van een fabrikant, die in zijn badassorti- ment 3.000 mogelijkheden heeft, nog af gezien van de maten. dragen kan worden, laat goed zien hoe aardig de werking der moderne dessins is. Het warme jaargetijde is wel zeer ge schikt om rauwe groentegerechten op tafel te brengen, hetzij in de vorm van een al- of niet-gemengde sla bij de war me maaltijd, hetzij op of bij het brood. De kleintjes in het gezin kunnen vanaf hun tweede jaar in het algemeen best mee eten van een rauwkostsla, al zal het als regel nodig zijn de groente wat fijner te verdelen dan voor de andere gezins leden. Ook de huisgenoten op leeftijd be hoeven niet toe te kijken. Tenzij zij geen rauwkost verdragen of geen harde stuk jes kunnen bijten verdient het zelfs aan beveling dat zij, evenals de anderen, een paar maal per week rauwkost eten. Zo nodig kunnen zij hun keuze beperken tot malse kropsla en kunnen harde vruchten en groenten (b.v. appelen, wortelen) voor hen fijn geraspt worden. Recepten voor 4 personen: SLA VAN KROPSLA EN WORTEL Een krop sla, een halve bos worteltjes, peterselie, een slasaus of olie, azijn (aro ma), zout en mosterd. De sla schoonmaken, wassen en laten uitlekken of drogen. De worteltjes schoonmaken en schrappen of schoon- borstelen. De sla fijn verdelen, de wor teltjes grof raspen of malen. Het peter- seliegroen zeer fijn snijden of hakken. Een slasaus maken van olie, azijn of ci troensap (aroma), zout en een weinig mosterd. De groenten door de slasaus mengen en het geheel op smaak afmaken. Desgewenst de sla garneren met plakjes hardgekookt ei. KOMKOMMER-BONENSLA 250 gr. sperciebonen, 1 flinke komkom mer, olie, azijn of citroensap, zout of een slasaus. De bonen afhalen, wassen, breken en in water met zout gaar koken in onge veer 20 minuten. De bonen (afgieten) vlug laten afkoelen, in stukjes snijden en ver mengen met olie en azijn of citroensap. De komkommer (desgewenst schillen en) grof raspen, schaven of in blokjes snijderl. Komkommer en bonen dooreenmengen en de sla op smaak afmaken. RAUWKOSTSCHOTEL Groenten en vruchten van verschillen de bij elkaar passende smaak en kleur, b.v. bloemkool, tomaten, andijvie - wortel spitskool, peer - bieten, komkommer, ap pel. De groenten en vruchten afzonderlijk schoonmaken en snijden of raspen. To maten, komkommer, appel of peer in dunne plakjes snijden; andijvie of kool fijn snijden; worteltjes of bloemkool grof raspen, bieten fijner raspen. De groenten apart aanmaken met een gekochte sla saus of olie en azijn. Tomaten en kom kommer kunnen in plaats daarvan alleen met zout (en peper) aangemaakt worden, appelschijven met citroensap worden be sprenkeld. De groenten en vruchten op een platte schotel in vakjes neerleggen. Desgewenst een garnering aanbrengen met mayonaise tomatenketchup of fijngesneden peter selie. SLASAUZEN Aan gekochte slasaus of mayonaise of een mengsel van olie en azijn kan wor den toegevoegd: mosterd of kerrie past goed bij kool, boontjes, komkommer; ver se tomatenpuree of tomatenketchup bij bloemkool, kool, andijvie; fijngesneden peterselie of bonenkruid bij worteltjes, tomaten, kropsla, aardappelplakjes; fijn gesneden augurkjes en/of zilveruitjes bij tomaten, kropsla, aardappelplakjes. Door de azijnsoorten af te wisselen - gebruikt u b.v. eens dragon-, wijn- of rozijnazijn voor het slaatje - is ook een plezierige variatie aan te brengen. Wie het gebruik van gekochte slasaus zó uit de fles wat duur vindt, kan de saus in de slabak eerst verdunnen met olie en/of azijn. Het gebruik van plasticbuis bij bevloeien De aanhoudende droogte maakt het op steeds meer plaatsen noodzakelijk de vochtvoorraad in de grond aan te vullen. Waar beregeningsinstallaties niet be schikbaar zijn of het gebruik daarvan door een te hoog ijzergehalte van het water in de fruitteelt bezwaren oplevert, kan bevloeien uitkomst bieden. Handiger en beter dan door middel van greppels kan opgepompt water door buizen op de gewenste plaats gebracht worden. Men heeft dan immers niet te kampen met verlies terwijl kleine hoogteverschillen gemakkelijk overwonnen worden. Goed bruikbaar hiervoor zijn dunwan- dige polyethyleen-buizen die o.m. gebruikt worden voor de vervaardiging van plas ticzakjes. Met lage kosten zijn hiermee leidingen van enige honderden meters lengte te leggen, welke wanneer zij niet te veel wordt verplaatst tenminste één seizoen zonder veel lekkage bruikbaar zijn. Door deze buis over een lengte van een meter in elkaar te schuiven is een bevredigende koppeling te verkrijgen, die snel verbroken kan worden. Hierdoor is het mogelijk op meerdere, regelmatig oyer het perceel verdeelde plaatsen het water gedurende een zekere tijd uit te laten stromen. De eerste maal zal men thans op droge met gras begroeide rivierklei zeer goed 100mm in één keer kunnen geven; met een pomp die 1000 1. water per minuut le vert, wordt deze hoeveelheid gegeven door eens per uur de uitstroomplaats ongeveer 25 m. te verleggen. Op deze wij ze wordt in één etmaal een ha. bevloeid. Het werkt het handigst als telkens ach ter in het perceel wordt begonnen en naar de pomp toe wordt gewerkt. Voor hen die beschikken over praktisch ijzervrij water blijft de beregening een eerste aandacht vragen. Dit temeer om dat dan de beregeningsinstallatie de mo gelijkheid schept een deel van dit fruit- teeltbedrijf te beschermen tegen nacht vorst. Indien het water ijzerhoudend is, kan nachtvorstbescherming met de bere geningsinstallatie worden toegepast ter wijl in de zomer de pompinstallatie voor bevloeiing gebruikt wordt. Hondendressuur (Vervolg van pagina 1) tjes, totdat bleek dat de hond achter wild aanging. Conclusie: waardeloos voor de dressuur! De meest verstokte hondenliefhebber zou er dan wellicht over gaan denken om er mee te stoppen want tegen zo veel stroom is bijna niet te roeien. Zo niet, de heer Minnen. Vol goede moed begon hij weer met de vierde kandidaat die door hondenziekte het leven verloor. Volhouden dacht de heer Minnen en hij begon met nummero vijf die ook de dood vond door de honden ziekte! Deze reeks van mislukkingen werd pas gestopt bij de zesde hond die in tijd van zeven maanden afgericht werd. Temeer spreekt deze prestatie als men weet dat het gemiddeld twee jaar duurt eer een hond klaargemaakt is. Volgens de voorzitter van de VDC de heer G. Middelhoven en boven genoemde leider, is het een eerste vereiste bij een hond dat hij bijten wil. Verder mag hij geen bang zijn voor een stok of een schot. Als het dier deze eigenschappen bezit, dan be staat er een redelijke kans dat hij ge schikt gemaakt kan worden voor de politiedienst. De ervaring heeft geleerd, dat een Duitse herder de angstigste natuur heeft. De beste honden zijn doorgaans de Bouvier, Belgische herder en de Chendebrie. Men heeft leden van de VDC wel eens verweten, dat zij geen echte hon denliefhebbers zijn, omdat vele hon den, nadat ze afgericht zijn, verkocht worden. Dit verwijt is niet gerecht vaardigd. Het is juist de sport een hond binnen de kortst mogelijke tijd goed af te richten en hem daarna in de praktijk te doen. De dressuur staat boven de hond. RUIM ZESTIG OEFENINGEN De V.D.C. die op haar beurt weer lid is van de Kon. Ned. Politiehond Vereniging, is verplicht eens in de drie jaar tenminste één hond af te richten die een certificaat haalt. Lukt dit niet, bijvoorbeeld door ziekte of dood van de hond(en) dan wordt van deze regel wel afgeweken, maar blijkt daaren tegen dat men zijn best niet goed doet, dan wordt een dergelijke vereniging geschrapt. De „recruut" die ten minste 1 jaar moet zijn, wordt eerst het eenvoudige bijgebracht. Het leren afliggen, het zit ten op commando en het volgen. Bij het volgen moet de hond absoluut links van de man blijven, zodra het comman do rechts klinkt dan moet hij achter de baas heen rechts gaan lopen. Bij het rijwielvolgen wordt de hond geleerd rechts van het rijwiel te lopen, maar dan met de neus niet verder dan het as van het voorwiel. De reuk van een hond is zo scherp dat hij de kleinste voorwerpen, bijvoor beeld een boordeknoopje of een dop van een fles opzoekt. Het voedsel weigeren, bewaken en rivieren, dit alles tezamen wordt uit den treure bij de hond herhaald, net zo lang dat hij aan ieder commando op de juiste wijze gevolg geeft. Dan komt het grote moment van de keuring. Nooit geheel zeker van zijn zaak een hond blijft een dier gaat de geleider naar de jury die met scherpe blik man en hond beoordeelt. Het klinkt misschien gek, maar ook de geleider wordt beoordeeld naar hou ding, correctheid en gedrag. Het beginsein klinkt, niet minder dan drieënzestig oefeningen moeten worden afgewerkt. Zou de hond het doen? Is hij niet nerveus door al die drukte om hem heen? Allemaal vragen die op dat moment niet beantwoord kunnen worden. De hond moet stellen. Een man in leren pak, die een dief moet voorstel len rent hard weg, en het commando „Halt politie" klinkt. Op dit commando mag de hond de achtervolging nog niet inzetten. Pas als zijn baas roept: stel len die kerel, rent hij met een fantas tische snelheid de „boef" achterna. Voor de hond is dit een zeer moeilijke oefening, maar het gaat goed. Op zulke momenten beleeft de dressuursport haar hoogtepunt. De éénmaal per jaar gehouden keu ringen kunnen een certificaat A op leveren (geldt 2 jaar), een blijvend cer tificaat en een certificaat met lof. In de vijfentwintig jaar van haar be staan heeft de Veenendaalse Dresseer- club twintig certificaten gehaald, waar van twee met lof. Bovendien heeft de V.D.C. bij de competitiewedstrijden van de afdeling Gelderland beslag weten te leggen op de wisselbeker. Het is een interessante sport met als doel elkaar behulpzaam zijn bij en het onder leiding africhten van voor de politiedienst geschikte honden. Dat dit doel ook in Veenendaal op be- wonderingswaardige wijze nagestreefd wordt behoeft geen verder betoog! OPENBARE ULO-SCHOOL RHENEN BOEKT FANTASTISCHE EXAMEN-SUCCES Van de openbare Ulo-school aan de Wilhelminastraat te Rhenen opgeleide kandidaten slaagden voor het Mulo diploma-B: Jannie Spies, Piet van Roekei, Jan de Jong en Ries van Apeldoorn, allen uit Rhenen. Voor het Mulo-diploma-A slaagden uit Rhenen: Nel Lodder, Gré van Laar, Ria Bouwmeester, Gijsje van Daalen, Cobie Hage, Teun van de Pol, Alie van Voorthuisen, Gerda van Zanten, Huib Verhaar, Sina van Setten; uit Eist: Jelis v. d. Brink, Gerrie Huizinga, Hen- nie Bos, Marinus v. d. Berg, Willie Slok; uit Achterberg: Teuni de Ridder, Wim van Silfhout; uit Kesteren: Roel van Beusichem, Nelie van der Lippe, Nel van Ravensteijn; uit Lienden: Gon- nie Verbeek, Henk Verbeek, Corrie Kool, Gerda van Ommeren, Dinie van Lutterveld, Gijsje van Beusichem, Yvonne van Sijll; uit Ingen: Rika de Haas; uit Ochten: Eef Lammers, Maske Staal; uit Opheusden: Martien van Brenk; uit Wageningen: Jan de Beus, Bep Delissen, Kitta Maste, Geesje van der Wal; uit Veenendaal: Jan Ver- kuijl; uit Leersum: Nel Vermeulen. Tevens slaagden voor het midden standsexamen: Gonnie Verbeek, Jan de Beus, Henk Verbeek, Gré van Laar, Jelis v. d. Brink, Ria Bouwmeester, Gijsje van Daalen, Cobie Hage, Eef Lammers, Corrie Kool, Hennie Bos, Marinus v. d. Berg, Martien van Brenk, Dinie van Lutterveld, Geesje van der Wal, Teuni de Ridder, Wim van Silf hout, Nel van Ravensteijn, Sina van Setten en Willie Slok. Er werden slechts 2 kandidaten af gewezen. Het percentage geslaagden bedraagt daardoor niet minder dan 95 °/o, hetgeen voor deze Rhenense school een fantastisch succes mag worden genoemd. OPENBARE V.G.L.O.-SCHOOL RHENEN HAD VELE GESLAAGDEN Aan de openbare v.g.l.o.-school te Rhenen slaagden de volgende leerlin gen voor het sleuteldiploma, uitgaande van de IVIO-stichting te Amsterdam: Marie Bosman, Eist; Bertha v. Ven- deloo, Eist; Bets Pleijler, Rhenen; Alie ter Haar, Rhenen en Tonie Henzen, Eist; Tonie Nagel, Eist; Bernhard Kok, Eist; Frans Weusthof en Jacob Vos, beiden Rhenen. De Heer G. v. d. Steeg, bestuurslid van de afdeling Rhenen van het Roode Kruis, belast met de zorg voor het jeugd-roode kruis, reikte op de school de diploma's uit aan de leerlingen, die het examen met succes hadden afge legd, afgenomen door de plaatselijke artsen Stegeman en Wijchers. De heer v. d. Steeg wekte in een gloedvolle re de de leerlingen op verder te gaan in het nieuwe cursusjaar met de studie voor E.H.B.O. (B). Mevrouw Van Dijk dankte het hoofd der school en de leerkrachten voor de steun bij het ge ven van de lessen ondervonden en sloot zich bij de woorden van de heer v. d. Steeg aan. Tenslotte richtte me vrouw Weenink zich in een dankwoord, vergezeld gaande van een attentie tot beide dames Van Dijk en Van Lienden en tot de heer G. v. d. Steeg, waarna de volgende leerlingen het diploma ontvingen: Uit Rhenen: Dini Bijsterbosch, Willy van Daalen, Ali ter Haar, Henny van Leiden, Stien Lieu wen, Joke Lijbers, Ali Nellestijn, Teuntje Opperman, Ti neke v. d. Pol, Ans Terschegget, Nel Tollenaar, Olga Wegh, Piet Bekker, Gerrit v. d. Bijl, Evert Doornkamp, Henk van Eldik, Jan Engelaar, Gerrit ter Haar, Theo Hoksbergen, Bertie Kootstra, Gijs Nellestijn, Aart Roelof- sen, Frits Rosbag, Ben Wegh, Dirk Kosters, Toon Francken, Henk Nelle- stein; uit Eist: Willie Blankestein, Ger rie v. d. Bovenkamp, Anneke Brienesse, Kobus Mater, Gerrit Gijsberts, Henk van Kesteren, Dirk van Laar, Eijmers v. Nieuwamerongen, Teunis v. d. Scheur, Johan Vermazen; uit Lienden: Gerrie van Schaik, Dijkje van Daalen; uit Achterberg: Aart v. d. Brink, Cor- nelis v. Roekei, Gerrit Jan van Laar, Jacob v. d. Westeringh; uit Leersum: Adrie v. Kuilenburg, Annie v. Ewijk, Marie Hutting, Ali Wagensveld. V.G.L.O.-RHENEN LEVERDE TYPISTEN AF Voor het examen machineschrijven van de vglo-school te Rhenen slaagden de volgende leerlingen: Piet Bekker, Henk van Eldik, Gerrit ter Haar, Aart Roelofsen, Teunis v. d. Scheur, Antonie Henzen, Bert Ver- woert, Gerrie v. d. Bovenkamp, Rijkje van Daalen, Annie van Ewijk, Henny van Leijden, Ali Nellestein, Tineke v. d. Pol, Gerrie van Schaik, Nel Tol lenaar, Ali van Wagensveld, Willy van Deelen. Voor het toelatingsexamen tot de technische school te Wageningen slaag den: Piet Bekker, Evert Doornkamp en Jacob Vos. Tot de openbare ulo-school werden toegelaten: Frits Rosbag, Bertie Koot stra. OPENBARE U.L.O. RHENEN LEVERDE TYPISTEN AF Van de aan de openbare Ulo-school te Rhenen opgeleide kandidaten voor het examen typen, afgenomen door de Unie, slaagden: Janna de Bode, Nel. v. d. Grift, Ria ter Haar, Wim van Ginkel, Adrie van Veenendaal, Henk de Kruijf, Karei Schielein, Sanny Burlage, Gerda Jans sen te Rhenen en Evert van Hunnik, Janna van de Burg en Jurriën Rijksen te Achterberg. Uit Veenendaal: Berna Molenkamp, Inge Molenkamp, Nellie Meijer. Uit Ingen: Corrie van Sijll. Uit Lienden: Corrie Cornelisse. Uit Eist: Annie Slok en Ada v. d. Berg. Uit Leersum: Gerrite Sheilds. Uit Kesteren: Dieske Verweij. Voor het examen typen afgenomen door de A.S.B. slaagden: Uit Rhenen: Elly van Oort, Marianne v. d. Tak en Jannie Meier. Uit Keste ren: Kees Blijderveen, Jan de Haas, Arnold Budding, Hennie v. d. Scheur en Arend Roelof se. Uit Opheusden: Karei Deijs. KIKKERS EN OOIEVAARS Wanneer 'k bij „De Leemkuil" soms in [koor Sonoor de kikkers kwaken hoor Dan denk ik, is dat een ander soort Die men daar zo luid kwaken hoort Bijzonder zwaar is daar 't gekwaak 't Geluid, dat daar soms wordt gemaakt Wordt ingezet door een zware bas Daar in die mooi gelegen plas De baszanger zet in het begin Het concert luid kwakend in Zodra de andere kikkers 't horen Beginnen ook sopranen en tenoren Dreigt er voor de kikkers geen gevaar Van de zijde van heer ooievaar Te oordelen naar hun krachtig lied Geloof ik dat vooralsnog zeker niet Maar hoe 't ook zij, in de vroege morgen Wanneer zij hun concert verzorgen Wordt er alle aandacht aan gewijd Met een rustpauze van tijd tot tijd Ook 's avonds hoort men ze vaak kwaken Of zo u wilt, flink leven maken Sommigen vinden het maar zo-zo Horen liever 't bekende U.S.O. Zoals u tegenwoordig vaak kan lezen Hebben de kikkertjes niet veel te vrezen Van ooievaars in 't kikkerland Speurende aan de waterkant Naar een kikker, jong of oud Omdat hij (zij) veel van kikkers houdt De kikkerschare vindt het fijn Dat er nog zo weinig eibers zijn Hoe anders is het met de mensen Die heel graag meerdere zouden wensen J. M. Zestig jaar Staatsbosbeheer Het zal op 21 juli 1959 zestig jaar ge leden zijn, dat het Staatsbosbeheer als een zelfstandige dienst in het leven werd geroepen. Van een organisatie, aanvankelijk slechts belast met het beheer van 3000 ha Staatsbos en met een opdracht tot bebos sing van een uitgestrektheid „woeste grond" aan duinen, zandverstuivingen en heide is het Staatsbosbeheer in de afge lopen 60 jaar uitgegroeid tot een veel zijdige Rijksdienst. Het domeinbeheer strekt zich thans uit over 68000 ha, waar van 40000 zijn bebost. Begon men met een handjevol technische krachten waaronder één houtvester, thans vinden 210 tech nische krachten, 180 administratieve krachten, 100 voorwerkers, 360 vaste en een wisselend aantal losse arbeiders een arbeidsveld bij deze dienst. Naast het beheer der Staatsbossen, vond het Staatsbosbeheer, vooral in het zuiden des lands, een uitgebreide taak bij de aanleg van circa 16000 ha gemeentebos, met behulp van renteloos voorschot. Ook de bosbouwvoorlichting, thans een taak van 10 bosbouwconsulenten, ontwik kelde zich met de voortschrijding van wetenschap en techniek tot een belang rijk onderdeel naast het eigenlijke be- heerswerk van de Staatsbossen, uitge voerd door houtvesters. In 1899 was van enige wettelijke be moeiing van de overheid met het bos nog geen sprake. Onder invloed van de we reldoorlogen kwamen ook in Nederland de nodige wettelijke bepalingen tot stand ter bevordering van de instandhouding onzer bossen, waarvan de uitvoering aan het Staatsbosbeheer werd opgedragen. Geheel nieuw werk heeft het Staats bosbeheer verricht op het gebied van de landschapsverzorging, waartoe land- schapsconsulentschappen werden inge steld. Hiermede is Nederland het buiten land ver vooruit. Voor de grote ruil- en herverkavelingen en inpolderingen wor den o.a. speciale landschapsplannen ont worpen en de beplantingen langs de rijks autosnelwegen worden b.v. ook door deze dienst verzorgd. Aan de natuurbescherming en de re creatie is in toenemende mate aandacht geschonken. Als uitvoerend orgaan van het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen behartigt het Staatsbos beheer met behulp van een aantal natuur beschermingsconsulenten deze belangen, o.a. door aankoop en beheer van natuur reservaten, waarbij het RIVON (Rijks- Instituut voor Veldbiologisch Onderzoek ten behoeve van het Natuurbehoud) van voorlichting dient. Een halve eeuw geleden juichte de wereld (Vervolg van pagina 1) twee van haar torpedoboot jagers ter beschikking, die hen eventueel uit zee moesten oppikken wanneer zij ver ongelukten. Dat deze maatregel niet tevergeefs was, bleek op 19 juli toen Latham in zee stortte en door de sche pen moest worden opgehaald. Latham had de beschikking over een voor die tijd prachtig vliegtuig, de Antoinette. Het was een gestroomlijn de eendekker, die uitgerust was met een acht cylindermotor. Bleriot daar entegen moest het doen met een heel wat eenvoudiger en betrekkelijk lom pe kist, die echter minder woog dan de Antoinette, maar die dan ook een zwakkere motor (een driecylinder van 25 p.k.) had. De machine van Bleriot bleek die julimaand, ondanks haar eenvoudig heid, de meerdere van de Antoinette. Kort nadat Bleriot na een spannende vlucht er in was geslaagd het Kanaal te overwinnen probeerde Latham de vlucht te evenaren, maar voor de twee de maal stortte hij jammerlijk in zee. Gelukkig kon hij opnieuw worden ge red. EEN TWEEDE KANAALRACE Thans, vijftig jaren later, heeft het zelfde Britse blad, de Daily Mail, weer een Kanaalrace uitgeschreven. Ging het vijftig jaren geleden om het over steken van het Kanaal met een vlieg tuig, nu kan de prijs van deze wed strijd gewonnen worden door degene, die persoonlijke moed, kracht en im provisatievermogen kan combineren met de eigenschappen van de aller nieuwste voortbrengselen van de tech niek. Het gaat er om, wie het snelst de afstand tussen Londen en Parijs kan overbruggen, maar iedere deelnemer is geheel vrij in de keuze van de midde len van vervoer, die hij daarbij wil gebruiken. Er zijn waaghalzen, die dit willen proberen door boven Londen of Parijs met een parachute uit het vlieg tuig te springen om zodoende de tijd rovende rit van het vliegveld naar het centrum van de stad te voorkomen. Maar de autoriteiten hebben te kennen gegeven, dat een parachutesprong bo ven een stad niet toegestaan is. Maar of iedere deelnemer zich aan deze waarschuwing houdt? Er is echter ook een deelneemster, een Parijse boek houdster, moeder van vier kinderen, die met een gewoon lijntoestel en taxi's wil trachten de prijs in de wacht te slepen. Zo zijn er zeker veel variaties mogelijk en er is zeker spanning wie de prijs van 10.000 pond (dat is onge veer 100.000,in de wacht sleept. Maandag 13 juli was de eerste dag waarop deelnemers aan deze wedstrijd de overtocht konden maken, maar tot 23 juli kunnen anderen de nieuwe re cords nog breken, want dan pas sluit deze bijzondere wedstrijd, die ter her denking van Bleriots tocht werd uit geschreven. De bewondering indertijd voor Ble riots prestatie was verdiend. De belo ning van 25.000 francs eveneens. Met een vlucht van precies 33 minuten had hij bewezen dat de vliegerij van een riskante dure sport voor enkele rijke waaghalzen kon uitgroeien tot een ver keerstechniek met onbegrensde moge lijkheden. Hoe onbegrensd kunnen wij bijna dagelijks ervaren, wanneer ra ketten opstijgen om de banden van de aardse dampkring te doorbreken en door te dringen in het oneindige rijk van het heelal. De bewondering thans zal zeker niet geringer zijn, zij het dan dat deze, ge zien de reeds bereikte snelheden op luchtvaartgebied, niet zozeer de snel heid van het vervoer zal gelden alswel de fantasie waarover de deelnemers moeten beschikken willen zij met een gerede kans op slagen aan de wed strijd van heden kunnen deelnemen. (Nadruk verboden)

De Vallei | 1959 | | pagina 4