Nieuwsblad voor Veenendaql Omstreken Burgemeester Bakker opent de eerste N.G W.B. jeugdvierdaagse mm ©mm Voor de KANTONRECHTER MULDER - r Bloemenhulde J EDERVEEN Veenendaalse Vierdaagselopers defileerdèn langs hun burgemeester Enorme Assoe'an-dam maakt einde aan Egyptes vrees voor honger AMERONGEN Wat nu weer 33e jaargang WOENSDAG 29 JULI 1959 Nr. 59 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenaee! Controle buizennet der Ned. Gasmaatschappij Veenendaal U.S.O.-concerten in het a.s. seizoen Vele vreemdelingen verlaten Veenendaal met een bekeuring Nasser wil meer landbouwprodukten en industrieën Groeiende bevolking FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veeoendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bJJ de agentschappen van .De Vallei" ln de plaatsen van verschijning DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,5* Rubriek Vraag en Aanbod 1-1# woorden 1,eik woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Dinsdagmiddag werd door Veenendaals eerste burger, burgemeester Bakker, de eerste Nederlandse Jeugdvierdaagse geopend. Aan deze prestatietocht zullen ongeveer duizend kinderen deelnemen. In zijn openingswoord bracht de burge meester dank aan de initiatiefnemers, de heren Van Hunnik en Wijnmalen. Voorts wees hij de aanwezigen op het werkzame aandeel in de organisatie, dat ook nu weer de heer Van Pijpen heeft gehad. „Er wordt veel gedaan om de jeugd bezig te houden", aldus de spreker, „doch vooral de wandelsport brengt een gezonde ontspanning. Op deze wijze kunnen de deelnemers de prachtige omgeving van ons dorp verkennen en vooral ook voor de niet-Veenendalers kan dit een openbaring zijn, daar zij maar al te vaak Veenendaal zien als een typisch industriedorp met veel fabrieken en pakhuizen, waarbij dan wordt vergeten, dal Veenendaal als recreatie-centrum, vooral aan natuurschoon veel heeft te bieden. Hij hoopte dat alle deelnemers - inclusief Ollie B. Bommel uit Overberg - de tocht tot een goed einde zouden weten te brengen. Hij wenste hen tenslotte mooi weer toe, ondanks het feit dat het op 't moment van de start „rijkelijk dauwde". gereikt gekregen, dat tevens als bewijs van toegang dient voor de verschillende festiviteiten, waarmede deze jeugdvier- Hierna werd een begin gemaakt met het opstellen en doen starten der deel nemers. Als eersten vertrokken de acht tien kilometerlopers. Alle deelnemers hadden inmiddels een routekaartje uit- daagse luister worden bijgezet. Ook konden zij - tegen een kleine ver goeding - het N.C.W.B. Wandelboekje kopen, waarin zij hun belevenissen en het aantal gelopen kilometers kunnen aantekenen. In het programmaboekje, dat iedere deelnemer werd aangeboden trof fen we schriftelijke blijken van waarde ring voor dit jeugdwerk aan van wet houder C. N. van Kuyk, tevens voorzitter van de uitvoerende commissie, inspecteur W. C. H. Dekker, en de N.C.W.B.-voor zitter de heer C. H. Smaling. Op de laatste dag (vrijdag 31 juli) zul len alle deelnemers zich om 5 uur ver zamelen op het kruispunt Pr. Bernhard- laan-Buurtlaan, waarna allen - voorafge gaan door de drumband der Verbindings dienst der K.L. uit Ede - via de Prins Bernhardlaan, de Hoogstraat, Hoofdstraat en Kerkewijk de laatste meters afleggen naar Garage van de Fa. van Schoonho ven, van waaruit ook de start heeft plaatsgevonden. Aan een welverdiende bloemenhulde zal het de jeugdige tippe laars wel niet ontbreken. In het onspanningsprogramma is nog een kleine wijziging gekomen: de zwem wedstrijden van vrijdagmorgen gaan niet door in verband met de mogelijke ge voeligheid van diverse voetzolen. Hiervoor in de plaats zal een speur tocht naar slagzinnen worden gehouden in de winkelstraten van onze gemeente. OPROEP Verwacht wordt dat men, behalve de belangstelling die men toont, aan het eind van de jeugdvierdaagse de deelnemende meisjes en jon gens een warm huldebetoon zal bieden in de vorm van bloemen. Een ieder wordt vriendelijk verzocht vooral ook de jeugd die van buiten Veenendaal komt in dit hul debetoon te betrekken. Vrijdagavond om half zes arriveren de eersten in Vee nendaal. Zoals bekend loopt de eind-route van Pr. Bern hardlaan over Hoofdstraat naar Industrielaan. Uw ge baar zal zeer op prijs gesteld worden. ZONNIGE KON. VAKANTIE IN ITALIË. In Italië geniet de Nederlandse konink lijke familie op het ogenblik van een zonnige vakantie. De foto toont v.l.n.r. de koningin, prinses Irene en prinses Beatrix op het hoofdplein van het stadje Amalfi. Een visser staat belangstellend toe te zien Momenteel wordt door een Duitse firma, die expert is op dit gebied, een periodieke controle uitgevoerd op het voorkomen van lekkages in het buizen net der Ned. Gasmaatschappij in onze gemeente. Deze periodieke controle is nodig, doordat door trillingen veroorzaakt door het zware verkeer, soms scheur tjes ontstaan in de ondergrondse lei dingen. Deze controle wordt uitgevoerd door met een drilboor gaatjes in de grond te boren, waarna zeer fijngevoe lige apparaten de aanwezigheid van ieder spoortje gas aangeven. De gehele controle zal ongeveer twee weken in beslag nemen en zolang zullen dus deze Duitse vaklieden in hun typische leren broekjes hun werkzaamheden - die een grote ervaring en vakkennis vereisen - in onze gemeente verrichten. De concerten van het Utrechts Stedelijk Orkest zullen in het komende wintersei zoen plaatsvinden op 16 november 1959 en 12 januari 1960. Muziekliefhebbers kunnen dus nu deze data reeds reserveren. GODSDIENSTONDERWIJS OP OPENBARE MULO RHENEN Met ingang van de nieuwe cursus zal er door voorgangers van verschil lende kerkelijke gezindten godsdienst onderwijs gegeven worden aan die leerlingen van de openbare ulo aan de Wilhelminastraat, waarvan de ouders de wens daartoe te kennen geven. De ouders zullen hiervan nog een circu laire ontvangen. SERENADE AAN PLATINA BRUIDSPAAR Het echtpaar Gaasbeek-Methorst vierde vrijdag haar zeventigjarig huwelijksfeest tijdens een receptie in Cafe Marktzicht. Talloze vrienden en relaties kwamen het bruidspaar feliciteren w.o. ook het dagelijks bestuur van de gemeente Ede. Een aardige geste leverde de muziek- ver. „Irene", die een serenade bracht aan het platina bruidspaar. De laatste maanden werden vele be keuringen uitgedeeld door de Veenen- daalse politie wegens het parkeren van voertuigen in de onmiddellijke nabij heid (binnen 12 meter) van een bus halte. Het gaat hier om de halte, welke destijds werd verplaatst van de Markt naar het begin van de Hoofdstraat. Vele Veenendalers zijn inmiddels door schade en schande wijs geworden, doch de bezoekers van buiten Veenendaal hebben deze onprettige ervaring niet, waardoor zij argeloos hun voertuig op de verboden plaats parkeren, wat hun in de meeste gevallen op een bekeu ring komt te staan. Het wordt zo lang zamerhand wel duidelijk, dat de wijze waarop de bushalte aangegeven is, verre van ideaal is. Een oplossing zou misschien zijn, als het simpele uithang- bordje, dat nu bevestigd is aan de lan taarnpaal, vervangen werd door de normale N.B.M.-aanduiding, zijnde een gele paal met een geel bord. Hiermede zou waarschijnlijk voorkomen worden, dat deze bushalte nog meer bekeurin gen zal vragen. Het is nl. opvallend, dat aan de overzijde van de Hoofd straat, waar zich eveneens een bus halte bevindt, vrijwel nooit een voer tuig op de gewraakte plaats wordt ge parkeerd: daar is evenwel de aandui ding duidelijk en voor iedereen zicht baar aangebracht! Evenals voorgaande jaren hebben ook dit jaar weer een aantal Veenendalers deelgenomen aan de Nijmeegse Vierdaagse. Dit wandelfestijn werd dit jaar be gunstigd door prachtig zomers weer, hetgeen er zeker toe heeft bijgedragen, dat bij de Veenendaalse afvaardiging van bijna veertig deelnemers, slechts één uit valler viel te noteren. De beruchte derde dag was ook dit jaar voor de meesten de zwaarste, doch men was unaniem van mening, dat het op die dag afgelegde parcours het mooiste van de vier is geweest. Zaterdagmiddag heeft Veenendaal zijn vierdaagselopers weer op de gebruike lijke, hartelijke wijze binnengehaald. De wandelaars arriveerden per bus bij de garage van de N.V. De Haas, waar men de verdiende bloemenhulde in ontvangst nam. Alle deelnemers wa ren voor deze prestatietocht ingeschre ven via de personeelsverenigingen der verschillende fabrieken (V.S.W., Leid- sche Wol, Ritmeester en Frisia) en daarom hadden ook verschillende di recties zich laten vertegenwoordigen bij de aankomst. Ook burgemeester Bakker was aanwezig om zich op de hoogte te stellen van de belevenissen der tippelaars. Ongeveer 3 uur stelde men zich op voor het hoogtepunt der ontvangst: de mars door Veenendaal en het défilé langs het gemeentehuis, waar ze - nu officieel - werden begroet namens het gemeentebestuur door burgemeester Bakker. Deze getuigde van zijn be wondering voor de geleverde presta ties, waarbij hij vooral de heer Viegen in het zonnetje zette, die als 65-jarige thans voor de elfde maal zich het vier- daagsekruis op de borst mocht spelden. „Veenendaal", aldus burgemeester Bakker, „heeft zich tot ver buiten onze grenzen een faam veworven o.m. door haar hoogwaardige industrie-produk- icn. Hieraan werkt ook u mede! Doch ook op het terrein van de wandelsport is Veenendaal bezig zich een goede naam te verwerven, getuige ook de groepsprijs - een medaille, beschikbaar gesteld door H.M. de Koningin - die werd gewonnen door de deelnemers van de Ritmeester." Voorts vond hij het een verheugend verschijnsel, dat alle Veenendaalse deelnemers thans hun vierdaagse in Nijmegen hadden gelopen. Een split sing van een dergelijk evenement in tweeën, doet de wandelsport alleen maar afbreuk, zolang de motieven, die tot de breuk leiden, niet van ernstige aard zijn. Tenslotte sprak hij de verwachting uit, dat - gezien de jaar lijkse stijging van h.et aantal Veenen daalse deelnemers - volgend jaar een nog grotere groep door hem zou kunnen worden begroet. Namens de deel nemers bedankte de heer Westbroek de burgemeester voor zijn gloedvolle woor den, waarna men zich weer in het ge lid opstelde om, voor afgegaan door de Caecilia Drumband - de mars door het dorp te vervolgen. De oude geschiedenissen over het Egypte van de pharao's verhalen al over de belangrijkheid van het water dat door de Nijl wordt aangevoerd. Het zorgt voor de vruchtbaarheid van het land, voor de groeikracht van het gewas en met dat al voor het voedsel dat de bewoners van de beide oevers nodig hebben. Wanneer ieder jaar het water stijgt en een nieuwe vloed de akkers inundeert, gonzen de dorpen van het feestgedruis, want het water betekent een rijke oogst en een jaar zonder honger. Helaas bleef in het verleden de vloed van de Nfll maar al te dikwijls nlt of kwam het water met zo'n kracht, dat de wassende rivier het zaad van de akkers spoelde. Dan deden de honger en de armoede hun intrede in het land en stierven duizenden door gebrek aan voedsel. Eindelijk zal dan nu, in de twintigste eeuw, iets worden gedaan tegen de afhanke lijkheid van de willekeur van de natuur. De mens gaat de Nijl temmen. In samen werking met Russische én Westerse deskundigen werkt de Egyptische regering aan een plan voor een enorme dam, die in de toekomst voor een regelmatige bevloeling moet zorgen. Na eeuwen van angst en leed zal Egypte, onder de regering van een modern staatshoofd, een eind maken aan een wanhopig gevecht voor een armzalig bestaan. Er is 1 uitzondering geweest op de onze kerheid, die in het Nijldal over de toe komst heerste. De Bijbel vertelt hoe Jo zef van Egypte voorspelde dat zeven vet te en zeven magere jaren het land zou den treffen. Ieder wist wat dat beteken de: zeven achtereenvolgende jaren zou door de bedding van de Nijl genoeg water stromen voor de akkers, maar op die goede tijd zou een periode van opnieuw zeven jaren volgen, waarin droogte de grond zou verharden en de oogst doen STOFFEL VAN VIEGEN BESPEELDE ST. ANDRIESORGEL Voor een niet al te groot maar aan dachtig luisterend gezelschap heeft de Domorganist Stoffel van Viegen woens dagavond j.l. het orgel der Ned. Herv. Kerk bespeeld. Men kon deze avond ook luisteren naar de stem van de alt-mezzo mevrouw Alke Sybrandy-Timmer, die drie maal in het programma van zich liet horen. De organist had, waarschijnlijk reke ning houdend met de aard der luisteraars een programma van bekende werken sa mengesteld. Minder bekend waren de composities van de alt-mezzo. Werken flink van omvang waarin de stem van de zangeres te bewonderen viel. Het meest heeft men ongetwijfeld genoten van het Piëta Signore (Erbarmen Heer) van A. L. Niedermeyer. Ook de gezongen Klaaglie deren van Jeremia, een werk van J. Rosenmüller, moet genoemd worden. De organist begon zijn programma met de bekende vaak gespeelde Trumpet Tune van H. Purcell. Rustig en passend aan het karakter van het orgel waren de twee liederen van J. S. Bach, wie maar de goede God laat zorgen en Ik roep tot U. Een goed besluit vormde het koraal met vier variaties over de melodie van het Gebed des Heren van F. Mendelssohn Bartholdy. In de laatste variatie liet de organist het volle orgel horen. Bepaald jammer is het dat deze serie concerten toch door zo weinig Amerongers wordt bezocht. Hoofdzakelijk moet men het van de gasten hebben. mislukken. Jozef heeft op een voor die tijd geniale manier het voedselprobleem opgelost. Gedurende de jaren van overvloed ver zamelde hij al het graan dat maar enigs zins gemist kon worden en sloeg het op om het pas te gebruiken tijdens de jaren van tegenspoed. Na de tijd van Jozef hebben de Egyp- tenaren echter niets anders kunnen doen dan machteloos afwachten. Meermalen sloeg de natuur toe met een wreedheid, (Zie verder pagina 2) Marian Kay, een Engelsman van Poolse origine, gaat vanuit Polen op de fiets een reis maken naar Australië. Hij trapt via Griekenland, Turkije en Java naar het einddoel. Op een congres te Rome over de voogdij over buiten-echtelijke kinde ren, is meegedeeld, dat in Italië per jaar 30.000 kinderen buiten-echtelijk worden geboren. In Little Rock is een hond begra ven, die nadat zijn baas ten gevolge van een aanrijding was overleden, niet meer wilde eten of drinken. In de onderwereld van Singapore krijgen jongelui meer macht. Dit jaar zijn er reeds achtentwintig moorden gepleegd, waarvan tien door gangsters. Het vooraanstaande Russische blad „Prawda" heeft melding gemaakt van het feit dat er ontstellend veel pogin gen in het werk worden gesteld amb tenaren om te kopen. In hetzelfde Rusland heeft men in een woning van een bescheiden levend echtpaar een hoeveelheid geld, juwelen en bont gevonden ter waarde van één miljoen gulden. In Elmaria (USA) zijn zeven kinde ren van één gezin door brand om het leven gekomen. Hun 15-jarig zusje had de brand gesticht. Reeds tweemaal had zij getracht het huis in brand te ste ken. Een twintigjarige Fransman is, na vier kinderen uit een meer in Zwitser land te hebben gered, door kramp be vangen en zelf verdronken. Nog fit na vier dagen tippelen, lopen de Veenendaalse Vier daagse deelnemers hun triomfmars h««l het quia..! HfT&siePiNaLMen Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal Op de Zandstraat in Veenendaal zou H. W. H. uit Veenendaal op 3 december van het vorige jaar met een driewielige motorcarrier een stoplicht zijn voorbij gereden. Vrijdag verscheen hij voor de tweede maal voor het Wagenings kanton gerecht om zich hiervoor te verantwoor den. In eerste instantie was de zaak na melijk aangehouden. Ik was 3 tot 3l/t meter voor het stop licht toen het van groen op geel sprong en ik reed met een snelheid van 45 kilo meter. Ik kon dus onmogelijk meer tijdig stoppen, verdedigde verdachte zich. De verbalisant, hoofdagent C. H. J. v. D. van de Veenendaalse gemeentepolitie, legde als getuige echter een geheel ande re verklaring af. Toen het licht op geel sprong, heeft verdachte eerst nog geprobeerd om te stoppen, vertelde hij. Daarna is hij toch doorgereden, en toen het rode licht begon te branden was hij juist op de stopstreep. Het licht was drie seconden geel geweest, zodat H. voldoende tijd had om tot stil stand te komen. Zijn snelheid was ook stellig geen 45 maar hoogstens 15 km. Onmiddellijk na de verkeerslichten sloeg hij namelijk rechtsaf de Hoofdstraat in en die moeilijke bocht had hij onmogelijk met een dergelijke grote vaart kunnen nemen. De lichten staan negen meter voor de kruising. De snelheid, die ik daar had, hoeft dus nog niet dezelfde te zijn geweest als in de bocht, zei verdachte, die ver volgens ontkende, dat het licht op rood was gesprongen toen hij nog op de streep was. Ik heb ook niet geprobeerd om te remmen, voegde hij eraan toe, want dat leek me zinloos. Het gerecht achtte hierop H.'s fout be wezen en conform de eis luidde het von nis 15,- of 3 dagen. Op het fietspad langs de rijksstraatweg in Rhenen was enige tijd geleden een wielrijder, de monteur H. van D. uit Rhe nen, ten val gekomen doordat een jasslip van een passerende bromfietser, A. de B. uit Lienden, achter zijn fiets was blijven haken. De B. had ervoor dienen te zorgen, dat zoiets niet gebeuren kon en daarom moest hij vrijdag voor het Wagenings kanton gerecht verschijnen. Dit was echter niet het enige wat hem ten laste werd gelegd, want bij het onderzoek was komen vast te staan, dat de brommer een cylinder- inhoud had van 60 cc, dus 10 cc boven het toegestane maximum. Het voertuig diende derhalve als motorfiets beschouwd te worden. De B. was echter niet in het bezit van een rijbewijs en een kenteken en ook had hij met dit vehikel niet op het fietspad mogen komen. Daar kwam nog bij dat de motor niet van twee goede remmen voorzien was. Als getuige kwam Van D. voor het hek je en hij vertelde hoe verdachte rakelings en met grote snelheid langs hem gereden was. Verdachtes jas was op de een of andere manier achter zijn fiets blijven haken en het volgende moment was hij tegen de grond geslagen, waarbij hij zijn gezicht verwond had. De B. heeft na dat ongeval nooit meer iets van zich laten horen en dat viel me nogal tegen, zei hij. Verdachte heeft kennelijk niet vol doende ruimte gelaten, concludeerde de officier in zijn requisitoir. Voor de aan rijding eiste hij 25,- of 5 dagen, voor het rijden op het fietspad 10,- of 2 dagen, voob het niet bezitten van een rijbewijs en kenteken elk 5,- of 1 dag en voor de rem 15,- of 3 dagen. Voor het eerste feit luidde het vonnis conform, evenals voor het derde en vierde De B. meende, dat hij een bromfiets be reed en daarom luidde ook voor het rij den op het fietspad het vonnis 5,-. Voor de rem werd het 25,- of 5 dagen. A. D., zonder beroep te Veenendaal, had op 22 januari over de Kerkewijk in zijn woonplaats gereden met een brom fiets, die niet was voorzien van een goede voorrem. Tegen de politie had D. bij zijn aanhouding gezegd, dat 't defect hem be kend was, maar dat hij de rem onmid dellijk zou laten herstellen. Is dat nu inmiddels gebeurd? infor meerde rechter Tiddens vrijdag toen D. voor het Wagenings kantongerecht ver scheen. Dat weet ik niet, want ik heb de bromfiets verkocht, antwoordde verdach te vlug. (Zie verder pagina 2) ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN herkewijk 167 - tel. 5000 vee nendaal Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1