Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken een experiment dat volledig geslaagd mag heten* »fic Wereld van WEEK-tot-WEEK N.C.R.V. zendt Jeugd vierdaagse uit De Veenendaalse Zwemclub bestaat 25 jaar WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Tot 15 augustus Kindervakantiewerk AVONTUUR IN HET AVONDUUR Een wildspeurtocht door Drente's bossen RENSWOUDE mu 33e jaargang VRIJDAG 31 JULI 1959 Nr. 60 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Waarde vijftien gulden AF 705771 Zaterdagmiddag diploma- zwemmen in Bergbad Als sluitstuk een grote kinderoptocht Uitslag kinderspelen en zwemwedstrijden H. K. H. Prinses Irene viert a.s. woensdag haar 20ste verjaardag Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Bed actie; IV. P. ter Hoeven Advertenties en abonnementen knnnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 ivoorden 1,elk woord meer 410 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent JEUGDVIERDAAGSE: De Eerste Veenendaalse Jeugdvierdaagse is eigenlijk een experiment geweest. Een experiment dat de orga nisatoren slapeloze nachten heeft bezorgd en waar het van afhing of Veenendaal niet dan wel geschikt was om iets dergelijks op touw te zetten ente hand haven. Immers de uiteindelijke bedoeling is ieder jaar opnieuw honderden - als het kan duizenden - kin deren vier dagen lang de vreugde van de wandelsport in Veenendaal en omgeving te laten beleven. Veenen daal moet een tweede Nijmegen worden en zoals de zaken er nu voorstaan belooft het veel goeds voor de toekomst. De deelnemers zijn enthousiast, de gehele Veenen daalse bevolking, industrie en zakenleven, verleent zijn medewerking aan het welslagen van het experi ment. Kortom, de organisatoren hebben een rugge steun, waarop te bouwen is, een eigenschap van onze plaats die in het verleden meerdere malen tot uiting gekomen is. Dat dit streven niet geheel onbekend blijft bij het Nederlandse publiek, daarvoor zorgt de N.C.R.V. die het einde van de Vierdaagse met een reportagewagen zal bijwonen. Volgend jaar zal de Jeugdvierdaagse ongetwijfeld meer deelnemers tellen dan nu het geval is. Als we de Jeugdvierdaagse even mogen vergelijken met een bedrijf dat zijn eerste schreden op het industriële pad gezet heeft, dan staan de zaken er, zoals ze nu zijn, goed voor. Volgens inlichtingen die enkele organi satoren ons verstrekten, is ongeveer 75 procent der deelnemers afkomstig uit Veenendaal. Het restant komt uit diverse plaatsen zoals Amsterdam, Rotterdam, Genemuiden, Hilversum en uit plaatsen die in de directe nabijheid van Veenen daal liggen. Huisvesting in scholen was ditmaal niet nodig omdat de deelnemers uit die plaat sen niet in groepsverband lopen maar als individuelen. Zij zijn zodoende onderge bracht bij particulieren. De start van de Vierdaagse welke J.l. dinsdag plaats vond, dreigde aanvanke lijk in het water te vallen maar gelukkig hield de regen op, zodat de tippelaartjes de werkelijk prachtige omgeving van Veenendaal op hun gemak konden bekij ken. Het parcours, dat iedere dag weer anders is, voerde deze dag door Over berg. Parmantig tippelden de kleintjes, waaronder kinderen van 6 jaar, het par cours af om dan na afloop thuis vol trots te vertellen hoever ze wel gewandeld hadden. Bizonder leuk en inspirerend was de publieke belangstelling langs de rou te, zowel van ouders als van verdere be- belangstellenden. 's Woensdags trok men met redelijk weer de richting Rhenen-Achterberg in. In de buurt van de Noordelijke Meent- steeg kreeg het vierdaagse legertje een portie extra energie van de Vemiez die met gulle hand flessen melk „tankte". Bij de finish bleek er één uitvaller te zijn. Donderdagmiddag vielen er uit een zwaarbewolkte hemel dikke regendrop pels op de wandelaars neer maar er was er niet die zich hiervan liet afschrikken. Opgewekt begon men voor de derde keer aan de kilometers die de deelne mers ditmaal door de bossen van de Utrechtse Heuvelrug voerden. BLOEMEN AAN DE FINISH Vanmiddag komen alle wandelaars aan het einde van de Prins Bernhardlaan bij elkaar om zich dan gezamenlijk via de Hoofdstraat en Kerkewijk naar het eind punt, de Industrielaan, te begeven. De drumband van de verbindingsdienst uit Ede zorgt voor de muzikale omlijsting. Reeds nu al hebben de organisatoren diverse toezeggingen van bloemen ont vangen, zodat de tippelaartjes een grootse ontvangst staat te wachten. Burgemeester Bakker zal in de garage van de firma Schoonhoven de Jeugdvierdaagse officieel sluiten. Alle deelnemers krijgen na af loop een officiële verzilverde Jeugdvier- daagse-medaille, die bestaat uit een Vier- daagsekruis met daarin de afbeelding van enkele wandelaars. De N.C.R.V. zal het einde van de vier daagse met een reportagewagen bijwonen. Het opgenomene zal uitgezonden wor den in de Radiokrant van hedenavond (vrijdagavond) half acht. NIEUWE PLANNEN Over enkele maanden gaat de commis sie van uitvoering in grote trekken de plannen gereed maken voor het volgend jaar. De reclame-campagne zal dan nog grootser opgezet worden als nu het geval was, omdat de tijd tot een gedegen voor bereiding meer perspectieven opent. Men is er vrijwel zeker van dat alle deelnemers van de eerste Vierdaagse volgend jaar weer van de partij zijn. Een meisje uit Hilversum bijvoorbeeld dat voor het eerst in Veenendaal wandelde zei, om uit te drukken hoe mooi zij het hier wel vond, dat ze geheel Hilversum wel cadeau konden krijgen voor de om geving van Veenendaal. In grote lijnen zijn de reacties alle van dien aard. KAMPVUUR WERD SPROOKJE Het ontspanningsprogramma rondom de Jeugdvierdaagse moest door het re- Hoofdstraat 106 - Tel. 2576 Veenendaal genachtige weer enige wijzigingen onder gaan. Zo werd het kampvuur dat woens dagavond zou plaats vinden geschrapt en kon alleen het vertellen van sprookjes in gebouw Sola Fide doorgang vinden. De zwemwedstrijden in het Bergbad op donderdagmorgen zijn, niettegenstaande de regen, door vele kinderen bezocht. Nog meer belangstelling bestond er voor het avondprogramma dat bestond uit een hondenshow door de Veenendaalse Hon- dendresseerclub en zang van het meis jeskoor Hollandia Tricotage Fabriek. In de buurt van de Noordelijke Meent- steeg kregen de Vierdaagse-lopertjes van de Vemiez een portie nieuwe energie in de vorm van flesjes melk die heerlijk smaakten. Gebouw 't Trefpunt, waar dit alles plaats vond, was stampvol. Voor zover ons bekend zijn de zwem wedstrijden van hedenmorgen uitgesteld, zodat er wat het ontspanningsprogramma betreft, donderdag al een einde aan de Vierdaagse is gekomen. Op 1 mei 1934 werd door de heren J. Boers Jr. en B. de Bruin e»in vergadering uitgeschreven om te komen tot de oprichting van een zwemclub. Er bleek veel belangstelling voor te bestaan en zo werd de VZC geboren. Het eerste bestuur bestond uit de volgende heren: J. Boers Jr., W. Versteeg, J. van Doorn, H. van Veldhuizen en R. H. van de Lustgraaf. VZC heeft zich in de loop der jaren - evenals trouwens de gehele Nederlandse zwemsport - ontwikkeld van een kleine club tot een hechte sterke vereniging, die dit jaar haar 25-jarig bestaan hoopt te vieren met een daverend feest (15-22 aug.) Hierin zal aan de Veenendaalse burgerij een acht dagen durend programma worden geboden, waarin diverse waterpolo-tournooien, zwemwedstrijden en kunstzwemmen zijn opgenomen. In de eerste jaren van haar bestaan heeft VZC zich voorlopig nog onthouden van het spelen van waterpolo-wedstrij- den, doch in 1936 werd een suksesrijk seizoen besloten met het behalen van het kampioenschap der 2e klasse Kring. Van meet af aan heeft de VZC het wapen der propaganda gehanteerd om de zwem sport ingang te doen vinden: uit de ana len memoreren wij o.m. de jaarlijkse boottochten naar de Grebbe, met daar aan verbonden een zwemwedstrijd in de Grift. In 1936 speelde in het Bergbad het „Congo" zevental tegen een combinatie van VZC-Zwemlust. De Congo-zwemmers bleken evenwel in het water niet kleurecht te zijn Ook wat betreft de zon dagssluiting van 't Berg- bad is er niets nieuws onder de zon: het Ge meentebestuur van Rhe- nen stond alleen VZC- leden toe zondags van het bad gebruik te ma ken. Op slimme wijze omzeilde men nu deze bepaling: iedereen kon daglid worden van VZC. In 1938 ging VZC over van de kring naar de H KNZB na de promotie wedstrijden tegen Bran denburg II op het nip pertje te hebben gewon nen. „Niet minder dan 500 personen woonden deze wedstrijd bij," aldus het jaarverslag, „de po- losport is in Veenendaal binnen enkele jaren zeer populair geworden." In 1939 speelde VZC I o.m. tegen de huidige hoofdklasser AZ en PC, terwijl VZC II zelfs Nep- tunus uit Arnhem aan haar zegekar bond. De tijden zijn wel veran derd In 1940 kreeg VZC haar eerste subsidie van de ge meente: 25.-. De morele steun hiervan,, aldus de secretaris in zijn jaarverslag, „is groot, daar de overheid het belangrijke werk, dat VZC voor de volksgezondheid doet, thans erkent." Hiervan getuigden ook de artikelen, die de plaatselijke doktoren Engel en Kets publiceerden in de maandelijks verschij nende clubcourant. In 1940 organiseerde VZC voor de eer ste maal het bekende Ritmeester water polo toernooi, dat werd gewonnen door „De Vest" uit Naarden. De belangstelling voor dit toernooi is altijd bijzonder groot geweest: op 2000 toeschouwers kon men De Vallei-riks die verige week uit gegeven is by Boekhandel Visser in Amerongen, is weer niet gevonden. Hierdoor stijgt de waarde zoals ge woonlijk, met twee gulden vyftig, zodat de nieuwe riks die deze week in het verspreidingsgebied van „De Vallei" uitgegeven wordt en het rode nummer draagt VIJFTIEN gulden waard is. Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. Zaterdagmiddag zal er voor de tweede maal dit seizoen examen kunnen worden gedaan voor de KNZB zwemdiploma's A en B. De examens beginnen om half vijf en men kan zich nog opgeven tot een uur voor de aanvang bij badmeester Rompes. Als gedelegeerde van de Kon. Ned. Zwembond zal weer fungeren Mevr. Heemskerk, die al jarenlang een werk zaam aandeel heeft in het afnemen der examens. VIERJARIG KIND ONDER DE BROMFIETS De vierjarige Cornelia L. uit IJssel- stijn, .die bij familie aan de Pr. Bernhard laan was gelogeerd, viel woensdagavond van het trottoir af tegen de juist passe rende bromfiets, bestuurd door B. uit Ederveen. Nadat dr. Heij de eerste hulp had ver leend, kon het meisje met enkele schaaf wonden naar de woning van haar familie worden gebracht. HOND VOOR DE MOTOR De motorrijder B uit Ederveen reed op rijksweg 24 tegen een hond aan die juist voor hem de weg overstak. De bestuurder kwam met zijn motor te vallen en moest zich onder geneeskundige behandeling stellen. Hij liep enkele schaafwonden op. Met ingang van maandag 3 augustus a.s. neemt het kindervakantiewerk weer een aanvang. Zoals bekend zijn de aanvanke lijk gepubliceerde programma's enigszins gewijzigd in verband met de te houden Jeugdvierdaagse. Dit wandelevenement is nu mede een onderdeel van het kin dervakantiewerk geworden. Het programma voor de week van 3 tot 8 augustus ziet er zeer aantrekkelijk uit. Maandag 3 augustus wordt een speur tocht met opdrachten gehouden die be gint bij het Jeugdgebouw aan de Indu strielaan. Aanvang 's middags om 2 uur. Dinsdag 4 augustus 's morgens om 9 uur wordt een vlaggenroof gespeeld voor jongens in de kuil bij het Julianazieken- huis. 's Middags om 2 uur wordt een be gin gemaakt met de straatvoetbalwed strijden op het terrein aan de Wester singel. Woensdag 5 augustus 's morgens om 9 uur staat Veenendaal Zuid in het teken van het kindervakantiewerk. Op het Slot. de Bruïneplein worden dan namelijk doch nu werden onderlinge wedstrijden georganiseerd, waarbij de deelnemende altijd rekenen. Vooriü d 1 ^wedstrijden tus sen VZC en Neptunus uif Arnhem boden een maximum aan spanning en sensatie. In 1944 viel de competitie geheel stil teams zich de meest vreemde namen ga ven: Kwabalen, Melkwijfjes, Stekelbaars jes en Dikkopjes. Na de bevrijding werd direct de hand aan de ploeg geslagen, doch het Bergbad werd ter beschikking gesteld van onze bevrijders, waardoor elke aktiviteit in de kiem werd gesmoord. Na jarenlang secre taris te zijn geweest, werd de heer van de Lustgraaf nu voorzitter. Tesamen met o.m. de heren Versteeg, Chr. Knipmeijer en Th. Diepenveen trachtte hij de in de oorlogsjaren opgelopen achterstand in te halen. Reeds in 1947 werd VZC I kam pioen, evenals het adspiranten-team. In dat jaar werd ook het sensationele Ritmeester Toernooi gehouden, waarbij VZC na verlenging en strafworpen in de finale met 9-8 van Neptunus won. VZC won hiermede voor de eerste maal de Ritmeesterbeker. In 1949 werd VZC tweedeklasser door met 6-1 het Haagse Vitesse te verslaan in de promotie-wedstrijden. In 1950 werd door oud-internatinal mevr. van de Berg een dames-zevental opgebouwd, dat zorg de voor het eerste wapenfeit der VZC- dames: promotie naar de le klasse Kring. In 1952 degradeerden de VZC-heren uit de tweede klasse, waarna zij tot nu toe, in de derde klasse hebben gespeeld. Na enkele jaren van verminderde acti viteit en tegenslagen speelt VZC thans met vijf zeventallen in de competitie: twee herenteams werden reeds kampioen, terwijl de adspiranten op de tweede plaats eindigden. Bovendien kan VZC II door een overwinning of gelijk spel maan dagavond tegen Steenvliet I kampioen worden, waardoor dus alle herenteams op de eerste plaats zouden eindigen van hun resp. afdelingen. Ook het ledental heeft een nieuw hoog tepunt bereikt doordat vooral veel juni ores zich aanmelden. Hieraan is zeker niet vreemd, dat VZC zich de laatste ja ren vooral heeft beijverd wedstrijden voor adspiranten te houden. Hiervan plukt men ook in het eerste herenteam reeds de vruchten, want daarin spelen thans drie adspiranten. Wij willen nu besluiten VZC een ge slaagde feestweek toe te wensen en spre ken tevens de hoop uit, dat de vereniging ook in de toekomst zal bloeien zoals zij in het verleden heeft gedaan. volksspelen gehouden, terwijl 's middags om 2 uur de voortzetting plaats vindt van het straatvoetbal. Donderdag 6 augustus beginnen om 9 uur 's morgens zwemwedstrijden in het Bergbad en 's middags om 2 uur weer straatvoetbal. De voorlaatste dag, vrijdag 7 augustus kunnen de kinderen meedoen aan bad- mintonwedstrijden op het schoolplein van de V.G.L.O.-school aan de Geerseweg. De jongens besluiten 's middags om 2 uur het straatvoetbal. De laatste dag van deze week, zaterdag 8 augustus, vermeldt rolschaatsenwed- strijden op één van de straten in Veenen- daal-Zuid. Deze beginnen 's morgens om 9 uur. Gezinskaarten a 1.met daarbij zo veel kaartjes als toegangsbewijs als het gezin nodig heeft, zijn verkrijgbaar bij de volgende adressen: Sig. mag v. Walsum, Achterkerkstraat; Wed. v. Kooten, Zand straat; Sig. mag. Abma, Hoofdstraat en boekhandel Kleefsman aan de Patrimo niumlaan. Het ligt in de bedoeling het slot van het kindervakantiewerk te doen bestaan uit een kinderoptocht, men wil dan prijs jes beschikbaar stellen voor versierde fietsen en voor groepjes in klederdrach ten bijvoorbeeld Sprookjesfiguren enz. Liefhebbers hiervoor kunnen zich nu al opgeven bij de heer van Pijpen, Wester singel 23. Foto van het VZC-zevental, waarmede VZC in 1936 voor het eerst deelnam aan de Kringcompetitie 2e klasse. Dit zevental werd in 1936 direct kampioen van de Tweede Klasse Kring Utrecht van de K.N.Z.B. In het kader van de Jeugdvierdaag se werden voor de deelnemers kinder spelen en zwemwedstryden gehouden, waarvoor veel belangstelling bestond. De organisatoren besloten in het be lang van de jeugdige voeten slechts eenmaal zwemwedstryden te houden. De uitslag van de verschillende wed strijden bij de kinderspelen waren: Jeugd van 6 tot 10 jaar: Balanceer- spel: 1. Willem Boumeester, 2. Geert v. d. Kraats. Speerwerpen: 1. J. H. v. d. Klift, 2. D. W. Masselink. Ballengooien: 1. Gert Kroesbergen, 2. Joop Versteeg. Autopedrace: 1. Gerard Drost, 2. Corrie Roks. Steltlopen: 1. Hennie Verwoerd, 2. Rineke van Veenendaal. Jeugd van 11 tot 14 jaar: Balanceer- spel: 1. Gerard van de Weerd, 2. Wim Slok. Speerwerpen: l.Floor Schrijvers, 2. Wilhelmina Huibers. Ballengooien: 1. Johan v. d. Boven- kamp, 2. Hennie v. Ravenswaaij. Autopedrace: 1. Henk de Jong, 2. Hennie Bot. Steltlopen: 1. Williy Veenhof, 2. Wim Sipman. De zwemwedstrijden welke in het Bergbad werden gehouden hadden de navolgende uitslagen: Bordjesduiken jongens 1. Frans Houweling, 2. Kees Meijering, 3. Jan Scherrenburg; meisjes: 1. Henny Ver woerd, 2. Tineke Wijnmaalen, 3. Ina Bosveld. Ongeoefenden: 1. Leen Sjoer, 2. Aart de Man, 3. G. van de Kraats. Kleintjes: 1. Adri v. Engelenburg, 2. Ja cob Bos, 3. Ria Mollema. Afvalrace: 11-14 jaar: 1. Geurt Bol derman, 2. Aart de Man, 3. Bert van Kruistum, 4. Barend Blankestein. 6-10 jaar: 1. Chris Budding, 2. Ria Molle ma, 3. Annie van Braak. Borstcrawl: jongens: 1. Jan Scher renburg, 2. Ab Noorlander, 3. Joop Bot. Meisjes: 1. Truus van de Kraats, 2. Ans v. d. Kraats, 3. Wimke van Wely. Rugslag: jongens: 1. Kees Meijering, 2. Jan Scherrenburg, 3. Frans Houwe ling. Meisjes: 1. Truus v. d. Kraats, 2. Hanny Valkenburg, 3. Ina Bosveld. GETROUWD (1). Brigitte Bardot, 25 jaar, 25 films, 4,5 miljoen gulden, en Jacques Charrier, 23 jaar, 3 films (waaronder Les tricheurs), 1 miljoen. GETROUWD (2). De heer Auto met mej. Scooter, of wel: de kleinzoon van de oprichter van de Fiatfabrieken en de (geadopteerde) dochter van de heer Vespa, uitvinder van de beroemde Italiaanse scooter. WARM. In het stadion van Texas-college in de Ver. Sta ten zullen de toeschouwers geen last meer hebben van koude voeten. In elke zit plaats bevindt zich een stop contact waarop men een elek trisch te verwarmen deken kan aansluiten. BELASTING. Fidel Castro van Cuba is erachter: ieder een wiens naam in de rubiek societynieuws van de dsgbla- den voorkomt moet een dol lar belasting betalen. Wordt ook het portret afgedrukt dan wordt de belasting verhoogd tot tien dollar. PET. Nu er zoveel Franse auto's in de Ver. Staten wor den verkocht, streven de auto verkopers ernaar er zo Frans mogelijk uit te zien. Daarom dragen ze sinds kort een Bas- kisch petje. De verkoop van Franse wagens gaat er met sprongen door omhoog, zeggen zy. MAN. De prijs van de „beste huishoudster van Boe dapest" is gewonnen door de heer Sigismond Bodo. Deze heer Sigismond maakt het ontbijt klaar voor zijn kin deren en geeft de speen aan de baby omdat zijn vrouw al vóór hem naar haar werk ver trekt. Ook kookt hij 's avonds, want hij is het eerst weer thuis en doet daarna de afwas en neemt de stof af, ook al is zijn vrouw inmiddels gearri veerd. De prijs die hij nu heeft gewonnen bestaat uit een was machine. Het spreekt vanzelf dat het de heer Sigismond is die van dit instrument het ge mak zal ondervinden UIT EN THUIS. In en om Parys heeft elke dag een flin ke volksverhuizing plaats: 655.000 trekken elke dag naar de stad om er te werken, ter- wyl 194.000 Paryzenaars naar de voorsteden trekken om er hetzelfde te doen. 's Avonds bewegen deze beide verkeers stromen zich dan weer in om gekeerde richting. PELé. De beste voetballer ter wereld, het 18-jarige Bra ziliaanse wonderkind Pelé, heeft in deze winter voor zijn club in 38 wedstrijden 62 doel punten gemaakt. In Zuid- Amerika is zoiets nog nooit voorgekomen. Zijn collega Didi zegt van hem: „Hij telt achttien jaar en heeft achttien jaar voetbal- kunde in zijn benen en in zijn hersens." De Spaanse club Real Ma drid wil Pelé kopen. Maar de Brazilianen zeggen dat de Spanjaarden niet rijk genoeg zijn om aan bod te: komen. Waarop de Spanjaarden heb ben geantwoord met een bod van 300.000 dollar (ruim een miljoen gulden). Pelé zelf heeft er wel zin in om samen met de beroemde Di Stefano (34) in de voorhoede van Real te spelen. Of de Brazilianen hem zul len laten gaan? Zijn club San tos „kocht" hem destijds, toen hij in een onbekende dorps club speelde, voor de prijs van... een ijsjeI (foto M. C. Meyboom) „Kijk", zei onze begeleider, de jachtopziener, „hier hebben we al een paar prenten." In de stevige grond van het bospad nauwelijks zichtbaar, tekenden zich de hoefafdrukken van een ree af. „Deze zijn van een geit", zo werd ons geleerd, „zie maar, de afdruk loopt aan de voorkant spits toe. Van een bok zijn ze meer Afgerond van voren." Wij bevonden ons op een wild-speurtocht in de prachtige bossen rond het Drentse dorpje Vledder en hadden ons op dit moment nog maar enkele tien tallen meters verwijderd van ons uitgangspunt, een drukke verkeersweg, waar de bekende waarschuwingsborden 't verkeer attent maken op overstekend wild. Het doel van onze tocht was een zogenaamde „hoogzit", een in een hoge boom gebouwde zitplaats, van waaruit men het wild vrijwel ongemerkt kan bespieden. Van dergelyke schuilplaatsen maken de jachtopzieners gebruik om bij het op nemen van de wildstand in het jachtgebied, vast te stellen welke dieren even tueel kunnen worden afgeschoten, zoals de vakterm daarvoor luidt. Zoals bekend, is de jacht op reewild aan strenge bepalingen gebonden en slechts van tijd tot tijd wordt een af- schietvergunning gegeven. Na het ver krijgen van een vergunning om b.v. een-reebok af te schieten, zal een goed jager eerst na een zorgvuldige selectie daartoe overgaan, zo vertelde ons de jachtopziener fluisterend, terwijl wij ons zo rustig mogelijk door het bos voortbewogen. In de eerste plaats ko men hiervoor in aanmerking de bok ken met afwijkende stangen (zoals de jager het gewei van een reebok noemt) en de oudere bokken, die, kwaadaardig geworden, een gevaar zijn voor de jongere exemplaren. Uitgerust met een sterke veldkijker betrokken wij onze post op de hoogzit en hulden ons, na nog een extra ca mouflage van boomtakken te hebben aangebracht, in een diep stilzwijgen. De ondergaande zon toverde gouden randen om de wolken aan de horizon en liet haar laatste stralen spelen over het wit van de berkenstammen en het oranje rood van de vruchten van de lijsterbes. De stilte om ons heen was bijna tast baar en werd slechts onderbroken door het gekoer van een duif en het gorge lend gekwaak van een kikker in het op enige afstand van ons gelegen ven. „Het is nog wat te vroeg voor de reeën", zei onze begeleider, „ze liggen nog. Over een kwartiertje zal ik de bok eens flui ten". Op ons ongelovig hoofdschudden diepte hij uit de borstzak van zijn groene tuniek een klein houten fluitje op. „Dit noemen wij een geitebekje", vertelde hij. „Door er op een bepaalde manier op te blazen, krijg je het geluid dat een brons tige geit maakt. Het is nog wel wat vroeg, maar misschien loopt de bok er al in." Aan de voet van de boom, waarin wij zaten, was intussen een lenig hermelijn- tje verschenen, zodat we even werden af geleid. De waarschuwende roep van een Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 GESLAAGD De heer E. P. van Ginkel is geslaagd voor het eindexamen Hogere Technische School afd. Electrotechniek te Arnhem. De heer W. A. van Ginkel slaagde vo rige week te Utrecht voor de vakschool in Bloemensierkunst te Utrecht, terwijl hij dezer dagen met goed gevolg in Aals meer examen deed voor bloemschikken en binden. BARNEVELDSESTRAAT AFGESLOTEN Blijkens de elders in dit blad opgeno men advertentie zal de Barneveldsestraat in de gemeente Renswoude voor het doorgaande verkeer zijn afgesloten ge durende het tijdvak van 1 augustus tot en met 31 december 1959. Deze afsluiting houdt verband met de algehele reconstructie van deze weg en indien de duur van de werkzaamheden dit vordert, zal deze termijn zonodig ver lengd worden. boomkruipertje deed ons echter opnieuw de omgeving afspeuren. En ja, niet zo heel ver van ons af ontwaarden wij een oude reegeit met twee kalfjes, rustig weidend op een stoppelveld je. „Zou de bok ook in de buurt zijn?", waagden, wij fluisterend te vragen. Een ontkennend hoofdschudden was het ant woord en toen moeder en kinderen zich hadden verwijderd, vernamen wij dat de geit bij de aanvang van de bronsttijd haar in mei geworpen kalfjes afstoot, voor zij zich op het huwelijkspad begeeft. Pas na de bok van haar dromen te hebben ont moet roept zij de diertjes terug. Voor de geit, die wij zagen, was dus de bronsttijd al voorbij. Een zacht geritsel trok opnieuw onze aandacht. Een jonge reegeit stak met lange sierlijke sprongen en met opvallend weinig geluid de open plek aan onze voeten over en verdween in het donker van de bosrand. „Nu is het tijd", vond onze metgezel, en hij zette het geitebekje aan de mond. Driemaal achter elkaar liet hij de roep van een bronstige geit door de avondlijke stilte klinken en na een korte pauze nog eens driemaal. „Een bronstige geit," vertelde onze be geleider, „roept steeds drie of zes keer achter elkaar. Nooit bijvoorbeeld twee, vier of zeven maal". Een uur van wachten en stilzitten ging voorbij. Met grote tussenpozen liet de jachtopziener de roep van de geit over de vlakte klinken. Dan, juist op het mo ment dat wij de moed wilden opgeven, klonk een licht gekraak in het kreupel hout en plotseling stond daar, op nog geen tien meter van onze hoge zitplaats verwijderd, een slanke reebok. Zich onbespied wanend keek hij over de vlakte, om zich dan langzaam naar de bosrand te begeven. In gespannen aandacht volgden wij zijn bewegingen door de kijker, die het dier als het ware onder handbereik bracht. „Bok", riep de jachtopziener plotseling luid en bevelend. Het tegenovergestelde van wat wij hadden verwacht gebeurde. Inplaats van in een wilde ren weg te vluchten, richtte het dier de sierlijke kop hoog op en keek, iedere vezel van het ranke bruine lichaam gespannen, in onze richting, zonder ons te zien. Het was een prachtige gaffelbok. Een exemplaar dat veel beloofde voor de toe komst, volgens onze begeleider. Met trage, voorzichtige pasjes begon het dier zich te verwijderen. „Bok" klonk het nogmaals uit onze boom. Opnieuw was de bok een en al aandacht, maar plotseling kreeg hij ons in het oog en sloeg de schrik hem bijna zichtbaar in de ranke poten. Met een geweldige sprong verdween hij in de veilige beschutting van het bos. „Ik had natuurlijk net zo goed „geit" of iets anders kunnen roepen", merkte onze gids lachend op, terwijl wij stijf van het zitten onze hoge uitkijkpost verlieten, „het is alleen maar het onverwachte ge luid, dat het dier nieuwsgierig maakt." (Nadruk verboden) ijt*— föeizouu&cde WEKKERS VA. voor betere uurwerken H0GFD5TR 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1