m m ©mm PAUK de zonnige RANG RANG de ttetSftapeUftf. van demste tang. nt*ftr#r#K ELSEVIER'S WERELDATLAS KOREAN Burgerlijke stand KERKDIENSTEN Een vrouw met twee linkerhanden V°u%{uUJv*"> RENSWOUDE AMERONGEN Leersum en Doorn in de bloemetjes Ook Sedna in het Bergbad verslagen door VZC I Chr. gemengd koor „Asaf" gaf zomerconcert in Ger. kerk EDERVEEN 1 augustus begint de verkoop van Boekhandel Fa. Jac. van Hardeveld DINSDAGKOOPJES Bloempotje Kop en schotels Borden Marktberichten Ingekomen en vertrokken Gevonden en verloren de verschrikkelijke Zondagsdienst doktoren J I FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Zoo, de meeste hebbe de vekansje dur nou, dunkt me, wel opzitte. We kenne weer een heel jaar uitruste van de ver- moeienisse van de tien daage uitgaan- derij. Dur zijn dur zeeker een hoop wegge- trokke uit et Veen in de vrije daage, mar hoeveul toeriste we dur veur teruggehad en nog steeds hebbe is ok niet te telle. Et Veen is ok goed in trek as vekansje- oord, dat ken je an alles merke. Dat mot erreges an ligge. De minse komme hier niet heen as je met een kenon deur de veurnaamste straate ken schiete. Dat staat vast. Dus anderstom gereekend is ter hier een zeeker vertier veur de mins- op-vekansje. En waar zit em dat nou in? Ik bin nou eenmaal een persoon die graag de ach- tergronde van iets achterhaalt en zoo doende heb ik ok hieroover zitte te dok tere. Bezienswaardigheedes hebbe we niet buite de Ouwe Kerk en onze twee moo- nementjies. Dus daar ken et niet an ligge. Heisa-instellinge om die nou zoo mar es te neume houwe we dur ok niet op na. Et ken em volges mijn alleenig mar zitte in onze opperbeste winkelstand. Onze zaake dat zijn bezienswaardighee des op dur eige. En dur is hier altijd wat te haale veur een prikkie. Etzij in de winkel, etzij op de Mart. Daarom von ik et zoo eigenaardig as- dat dur een poossie geleeje es in me lijfblad is geschreeve as zouwe de nee- ringdoende gien centjie ampart schuive veur et vreemdelingeverkeer. Et sting in de krant waar ik m'n eige vanzelf et meeste verwant veul, mar ik schaam me dur niet veur om et hier uit te spreeke: ik bin dur maar niet een-twee-drie inge- trampt. Ik kon et gewoonweg niet ge- loove. Ik ken onze winkeliers veuls te best. Die zitte dur op. Dur zijn wel is liede die dat niet zoo goed kenne waardeere, maar dat is dan alleenig mar omdat ze dur zelf niet teugenop kenne. En da's al heel kinderachtig. Zouwe dus de zaakelui gien brood zien in de vreemdelinge? Ze maaken et mijn niet wijs. Ik zou ok heel greeg zien, dat dat is verders uitgeplooze wier, want as ik erreges an begin dan wil ik et naadje van de kous weete. Daar heet ik teslotte Blauwkous veur. Nou we et toch oover et vreemdelinge verkeer hebbe. Et doet mijn een bietjie vremd an, dat we niks meer hoore oover de bouw van et nieuwe hootel. Dur is onderlest een bietjie duister oover ge- sprooke in de raad, heb ik geleeze. Dur wier toen gezeid dat et allemaal wel in kanne en kruike kwam, mar we zien dur nog weinig van. Ja, dur zijn nouw eenmaal duuzende instansjes in ons landj ie en bij elk iets, dat je gaat onderneeme mot je dur wel een honderd te pakke hebbe. En licht dat dur een paar tusse zitte waar de ambtenaarij hoogtij viert. We motte mar weer es op de bestemde plaats mit onze Veense vuiste op de taa- fel gaan ramme, want et duurt veuls te lang. Een ander hootel kos et vlugger. Dat heb ik ok geleeze. In een paar maande tijds wier hier een mooi stuk boove op geplakt. Da's een bewijs dat dur ok heus nog wel meziek in onze hootelbouwers zit. Daarom is et zoo jammer, dat goed willende minse zoo lang teugegehouwe worde. Jammer genog kan ik dur ok niet veul an doen. Ik heet ok mar gewoonBlauwkous. WEDVLUCHT ,DE LUCHTREIZIGERS' De E.V.P.V. „De Luchtreizigers" te Veenendaal, nam deel aan de wed vlucht vanaf Vilvoorden. De duiven werden losgelaten om 7 uur 30 min., de eerste duif meldde zich om 9.36 uur bij de Comb. Baars, Rotterdam. De verdere uitslag is: Baars, Rotter dam 1-20, K. de Ruiter 2-7-27-28, F. Spies 3-5-29-30, C. v. d. Berg 4-16-25, H. Beyk 6-12-32, G. Fasse 8-15-31, L. Th. Krijnen 9, G. J. Bovenschen 10-14, A. Bleyenberg-v. Dijk 11-18-23, H. de Vos 13, K. v. d. Heuvel 17-19-21, H. v. Kooten 22, C. G. van Dam 24-33 en H. v. d. Dikkenberg 26. voor h««l het qezia..? >»frö£Sl£PEW6lMCN Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal Zaterdag 1 augustus a.s. wordt in Leer sum en Doorn het jaarlijkse bloemen corso „Midden-Nederland" gehouden. Voor dit evenement, dat altijd grote pu blieke belngstelling trekt,, hebben zich veertig deelnemers opgegeven voor praal- luxe- of reclame wagens. Het corso zal door vijf muziekkorpsen met hun tam- boergroepen worden opgeluisterd. De wagens zullen worden opgesteld op de Lomboklaan te Leersum, waar ze van half twee tot drie uur te bezichtigen zijn, evenals te Doorn van kwart voor vijf tot half zes op de Gezichtslaan. De Ned. Bloemisterij heeft aan de orga niserende vereniging enige duizenden an jers voor uitreiking aan het publiek be schikbaar gesteld. Woensdagavond speelde in het Bergbad de kampoensploeg van VZC tegen het Amersfoortse Sedna I. Het is een uiterst sportieve wedstrijd geworden, waarin VZC uiteindelijk met 7-4 nog twee pun ten aan haar totaal toevoegde. De grote man in deze wedstrijd was middenvoor Hennie van de Loosdrecht die vijf doel punten scoorde. De twee overigen kwa men van de altijd weer gevaarlijke Ivo Koomen. Van de twee invallers speelde Jan Bouman een redelijke wedstrijd, ter wijl Bert Steffers tot twee maal toe met kramp moest uitvallen. VZC II heeft in Amersfoort ondervon den hoe sterk AZ en PC 4 in eigen water wel is. Hoewel het er in het begin op leek, dat de Veenendalers erin zouden slagen deze avond kampioen te worden - zij kwamen door doelpunten van Ton van Dijk en Hein van Schuppen met 4-1 voor te staan - is het toch een 6-4 ne derlaag geworden. Dit was in hoofdzaak te wijten aan het feit dat noch Schoeman, noch Dijkstra de gevaarlijke AZ en PC middenvoor konden bedwingen, terwijl bovendien in het doel keper Sipkema kostbare fouten maakte door vaak te langzaam te reageren. De gevaarlijkste BETALING KERKELIJKE BIJDRAGEN Op dinsdag 4 augustus a.s. zal de kerk voogdij der Ned. Herv. Gem. te Rens- woude in de consistoriekamer voor de tweede maal zitting houden voor het in ontvangst nemen van de kerkelijke bij dragen. Deze zitting vindt plaats des avonds van 7 tot 9 uur. BRANDWEREN ACTIEF De vrijwillige brandweren van de ge meenten Scherpenzeel, Woudenberg en Renswoude hielden maandagavond j.l. een gecombineerde practische oefening, waarbij een denkbeeldige brand moest worden geblust. Deze brand was ontstaan a.an de Em- minkhuizerlaan en in de directe omge ving was geen bluswater aanwezig. De Renswoudse brandweer (helaas niet vol ledig), die het blussingswerk verzorgde met de nevelspuit, alarmeerde daarop de brandweren van Scherpenzeel en Wou denberg, die met een tweetal tankwagens dienden te assisteren voor de aanvoer van water, dat getankt kon worden van uit de beek achter aan de Oude Holleweg. De wateraanvoer verliep als zodanig uitstekend en de spuitgasten konden dan ook ongestoord hun werk verrichten. Deze oefening, die geheel en al op de praktijk was afgestemd, is volledig ge slaagd en was bovendien leerzaam voor alle deelnemers. Het ligt voorts in de bedoeling binnenkort soortgelijke oefeningen te organiseren zowel in Woudenberg als ook in Scher penzeel, om zodoende de paraatheid van de vrijwillige brandweren te verhogen. OPBRENGST COLLECTE In Renswoude is gedurende de afge lopen weken een collecte gehouden voor de Stichting Christelijke Blindenhulp „De Fakkels Bijeen". Deze collecte heeft het mooie bedrag opgebracht van 174.04. man in de AZ en PC voorhoede, de oud international Theo Mosterd, werd door Hans Rompes vrijwel uitgeschakeld. Maandagavond speelt VZC II om acht uur in het Bergbad de beslissende wed strijd tegen Steenvliet uit Geldermalsen. De Veenendalers hebben aan een gelijk spel genoeg om deel te mogen nemen aan de promotie competitie. Inmiddels hebben ook de adspiranten en de dames hun competitie besloten. De juniores deden dat in Zeist door met 6-3 van ZC Zeist te winnen, terwijl de VZC dames een alleszeggende 11-0 nederlaag leden tegen AZ en PC II. NIEUWE TELEFOONAANSLUITINGEN VEENENDAAL 3307 Everwear Veenendaal N.V. Pr. Bernhardlaan 225. 3237 P. Hey en Zn. N.V. Industrielaan 10. 3353 S. Kroesbergen, Rembrandtlaan 3. 3200 A. v. Loosdrecht, Hoofdstraat 112. 3261 W. Rebergen, Patrimoniumlaan 65. 3205 W. Rebergen, Zandstraat 57. 3389 W. B. Versteeg, Kerkewijk 110. 3278 Best. v. d. Openb. Leeszaal en Bi bliotheek Kon. Juliana School, Ker kewijk 53. EDERVEEN 584 B. Bos, Stationsstraat 97, Veenen daal. 550 G. v. Ee, Rijksstraatw. 1, De Klomp 464 A. Geurtsen, Stationsweg 126, Vee nendaal. 593 Fa. Intervlees, Hoofdweg 92. 513 G. J. v. Schoonhoven, Dorpsstraat 124, Renswoude. 564 H. Hardeman, Griftweg 4. 553 Best. v. h. San. Sticht.„Veluweland" Klomperweg 111, Lunteren. 504 M. W. Dronkelaar, Schansweg 11. 582 J. v. Ginkel, Meikade 42. 571 E. Snellen, Kruisbeekweg 2, Lun teren. ZOMERGASTEN IN PORTOFINO Het jacht „Christina" van de ryke Griekse reder Onassis maakt een va- kantietocht over de Middellandse zee, met tal van bekende genodigden aan boord, onder wie de Churchills, Maria Callas, enz. Het groepje op de foto trok natuurlijk veel bekijks tijdens een kort verblijf in Portofino. V.l.n.r.: de sopraan Maria Meneghini Callas, een van de dochters van Winston Churchill, mevrouw Tina Onassis en Antonella Agnelli, die onlangs in het huwelijk is getreden met Umberto Agnelli (Vespa-Fiat-huwelijk) Dinsdagavond j.l. heeft het Christ, ge mengd koor „Asaf" in samenwerking met de organist Feike Asma een concert ge geven in het Gereformeerde Kerkgebouw. Allen die dit concert hebben beluisterd, zullen het er wel over eens zijn, dat de uitvoering pas goed tot zyn recht ge komen zou zijn, als dirigent, koor en or ganist de beschikking hadden gehad over de St. Andrieskcrk, een plaats in ons dorp die toch bij uitstek geschikt is voor dergelijke concerten. Jammer genoeg was dit nu eenmaal niet zo, hoewel men aan de andere kant zeker waardering kan hebben voor de medewerking van de Gereformeerde ker- keraad. Het bovenstaande houdt echter niet in dat het concert een fiasco is ge worden, dat geenszins. Er is met aandacht en verwachting geluisterd naar een acht tal koor- en orgelwerken, tezamen een mooi en aantrekkelijk programma vor mend. Men had op deze concertavond twee dingen tegen, n.l. de lang niet beste acoustiek van het kerkgebouw, en een orgel dat alleen geschikt is voor begelei ding. Men moet daarom temeer waarde ring hebben voor de wijze waarop de di rigent M. Netelenbos de verschillende werken met zijn mensen uitvoerde, want de zang op zich zelf was goed. Vooral de koorwerken van G. F. Handel konden gehoord worden. Met aandacht is er ook geluisterd naar de sopraansoliste uit het koor mevr. G. Buyink-Verhagen, die met het koor het Laudate Dominum van Mo zart zong. Aanvankelijk had zij wat plan kenkoorts te overwinnen, maar verder op in het werk maakte zij beslist een goede indruk. Van de door Feike Asma uitgevoerde werken hadden wij het meest waardering voor enkele rustige kleine composities w.o. Berusting van S. Landsman. Werken die in overeenstemming waren met het orgel. Van andere grotere werken zoals het bekende Concerto nr. 13 van G. F. Handel kon men beslist niet genieten. Zo als reeds gezegd, daar was het orgel ook niet op berekend. Hinderlijk was soms het al te luidruchtig pedaal. Al met al een concert, waarin toch wel goede din gen te beluisteren waren. Het initiatief om ieder zomerseizoen een concert te ge ven juichen we van Asaf toe. We hopen dat het een volgende keer allemaal wat gemakkelijker gaat bij de voorbereidin gen. Dit zou het muziekminnend publiek in Amerongen ten goede kunnen komen, en het concertbezoek in het algemeen kunnen stimuleren, want er is op dit ge bied nog wel wat op te bouwen. Het be zoek aan het concert dinsdagavond was maar matig. ONGELUKKIGE VAL VAN KELDERTRAP Woensdagmiddag kwam mevr. H. uit Ederveen in de woning van haar dochter aan de Hoofdweg te vallen, toen zij op de keldertrap stapte. De ontboden arts, dr. Kets uit Veenendaal, liet mevrouw H. naar het Juliana- ziekenhuis te Veenendaal vervoeren, waar een bekkenfractuur werd gecon stateerd. HALF MILJOEN T.V.-TOESTELLEN GEREGISTREERD Bij de Dienst Luister- en Kijkgelden werd het 500.000ste televisietoestel gere- gisteerd. De naam van de half miljoenste toestelbezitter is vrijdagavond 24 juli in een speciaal programma van de N.T.S. bekend gemaakt. De snelle groei van het aantal tv-appa- raten blijkt uit het volgende staatje 2 januari '57: 100.000; 16 okt. '57: 200.000; 16 januari '58: 250.000; 29 april '58: 300.000; 12 januari '59 400.000 24 juli '59: 500.000. Gemiddeld is nu van elke zes huishou dingen er één in het bezit van een tele visietoestel. Tot en met donderdag, 23 juli, werden dit jaar 108.595 tv-apparaten ingeschre ven. In 1957 en 1958 bedroeg dit aantal in het corresponderende tijdvak resp. 67. 559 en 84.409. Naar het zich thans laat aanzien zullen er eind 1959 570 580 dui zend toestellen zijn aangegeven. Bij de tv-registratie leverde januari '59 tot dusver het hoogste- maandtotaal op. In die maand kwamen er 27.048 toe stellen bij. EEN UNIEK AANBOD Op 18 juli werd op Aruba het Aruba Car- raibian Hotel officieel geopend. De Ame rikaanse architect Morris Lapidus, be roemd hotelbouwer o.a. aan de kust van Miami, is de ontwerper van dit ultra moderne hotel, dat weliswaar 16 miljoen gulden kostte, maar door zijn ligging aan een der mooiste stranden van de wereld ongetwijfeld vele touristen zal trekken. Ter gelegenheid van deze opening heeft Aruba een speciale postzegel doen uit komen. Honderd exclusieve enveloppen, waarop het hotel staat afgebeeld en voor- Prys slechts 8,90 geb. U kunt deze unieke atlas vrijblijvend inzien bij Hoofdstr. 60, Veenendaal. Tel. 2025. Filialen te Scherpenzeel en Leersum plastic, apart vierkant A HQ model met schotel, nu yj' crème, Maastrichts fabr. 1 IQ 3 stuks diep en plat. Maastrichts A QQ fabrikaat, 3 stuks ALLES EERSTE KEUS Alleen dinsdag 4 augustus Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 zien van de nieuwe postzegel werden toe gezonden aan de gevolmachtigd minister van de Ned. Antillen Zijne Excellentie W. F. M. Lampe te Den Haag. Het verheugd de V.P.R.O. bijzonder, dat Z.E. deze 100 enveloppen heeft willen afstaan, om te worden gebruikt in zijn aan West-Indië gewijde radio-uitzending op zondag 2 augustus te 17.00 uur (H.I). Door beantwoording van een in deze derde en laatste uitzending over Surina me te stellen vraag, zullen 100 luisteren de postzegelliefhebbers een kans hebben op het bezit van deze unieke philatelis- tische uitgave. VEENENDAAL Eiermarkt: aanvoer 120.000 eieren. Prijs voor de grote eieren van 14.- tot 14.50 en voor de henneneieren van 6.tot 9.per 100 stuks. Handel vlug. Biggenmarkt: aanvoer 65 biggen. Prijs van 52.tot 74.per stuk. Handel matig. SCHERPENZEEL Aanvoer eieren 800.000 stuks. Prijzen 14.40 - 14.75; middenprijs 14.55. Hen eieren 6.9.Handel vlug. Aanvoer biggen 138. Prijs per stuk 58.- 78.-. Handel redelijk. RHENEN Ingekomen: H. van Holland wed. v. R. van Dam van Wageningen; M. T. Jansen (gez.) van Veenendaal; A. E. Boers g/m A. van Stokkum naar Oude Veenendaal- seweg 108; G. H. J. Geitenbeek g/m W. van Veldhuizen van Renkum; Léonard van Biene van Rotterdam. Vertrokken: G. J. van de Haar (gez.) naar Veenendaal; J. A. Hiep naar Ge- mert; R. Sitters naar Amersfoort; J. Plooijer (gez.) naar Amerongen; A. Th. Broekmeijer naar Gemert. AMERONGEN Ingekomen: J. H. Vielvoije van Schie dam; A. G. C. Klap van Ede; M. C. Ver- meulen-Knoop van Zeist; C. J. G. Hulst van Zwolle; R. W. Tichelaar van Leer sum; A. E. Hooghwinkel-Dettingmeijer van Utrecht. Vertrokken: J. D. Hoffman naar Nw. Guinea; L. E. van Heerdt naar Amster dam; L. Pluigers naar Canada; G. H. van Roekei- van Roekei naar Ede; J. A. C. Hagenbeek naar Papendrecht; J. P. Smit naar Rhenen. VEENENDAAL In het tijdvak van 22 tot 29 juli 1959 werden aan het bureau van politie te Veenendaal de volgende voorwerpen als gevonden aangegeven. Boodschappentas met inhoud; herenrij wiel; lichtbruine portemonnaie met inh.; 1 zak inh. 20 pakjes kauwgum; kalf; ring met sleutels; halsketting; tas met inhoud; zilveren kettinkje; wollen shawl; duif; 2 sleutelringen met elk 2 sleutels; hond; biljet van 10.varkensmand; zakje inh. 3 paar kousen; zakmes; blauw meis- jesvest. In dezelfde periode werden aldaar als verloren aangegeven: Boodschappentas inh. portemonnaie, zon nebril, ballpoint en regenkapje; ring met minstens 4 sleutels; notitieboekje; bloed koralen armband; bruine gestreepte tas inh. portemonnaie met 1.muntbil jet van 2.50; mandoline; vulpen en twee ballpoints in etui; rode portemonnaie m. inh; donkerblauwe plastic damesjas; ro de zwembroek en groene handdoek; var kensmand; bloedkoralen halsketting; weekendtas inh. cape, luiers en vulpenset. (32) Doch plotseling valt een donkere schaduw over de vechtenden .De man met de dolk krijgt met het plat van een zwaard een hevige slag op zijn arm en met een schreeuw van pijn laat hij de dolk vallen. Aram kijkt op naar zijn redder. Het is een korte, enigszins gezette man, gehuld in een zonderling stel lompen. „Ongemanierde hond!" bijt hij de rover toe, die met een pijnlijk gezicht zijn arm tracht te be wegen. „Dat slaat maar en dat steekt maar, alsof het ganzen betreft! Is het geen ogenblik in uw brein op gekomen, dat heer Korban dit kluifje liever levend in handen zou willen hebben?" Dan wendt het man netje zich tot Aram, die een poging doet om overeind te krabbelen. Doch zijn redder zet hem de punt van het zwaard op de borst en zegt: „Ik zou u aanraden, u kalm te houden! Dan hebt ge kans, dat uw einde nog een wijle wordt uitgesteld!" Daarna wenkt hij een paar van zijn trawanten naderbij en beveelt kort: „Bindt deze kerel! En zorg, dat hij niet ontkomt!" (Wordt vervolgd) VEENENDAAL Geboren: Arie z. v. J. Hilbert en R. Verwoert; Jacoba d. v. J. Hazeleger en S. Scholten; Hendrik Jan z. v. E. Knot en M. Huizinga; Wicherdina Pieternella d. v. C. J. Rebergen en J. Knigge; Peter z. v. H. W. v. Engelenburg en J. van Mourik; Hendrika Jacoba d. v. J. van den Berg en H. J. Louters; Arris z. v. A. Tijsseling en G. van den Boogert; Evertje d. v. G. Vlastuin en C.'de Koning; Anna d. v. C. van Manen en N. D. Dorland. Ondertrouwd: T. van Dijk en C. Har deman. Gehuwd: B. J. Vrieling en D. D. van Geerenstein. Overleden: Dirk Slotboom, oud 83 jaar, wed. van J. Achterberg. RHENEN Geboren: Jan Willem z. v. A. Aartse en M. Hoefakker; Elisabeth Wilhelmina d. v. A. van Dijk en W. v. Harselaar; Maria Alberta d. v. G. W. van Willigen en J. Huigen; Gerardus Mathijs z. v. M. de Koning en T.Stoffels; Harmen z. v. H. W. van de Weerd en P. Wagensveld; Roelf z. v. P. Bouwes en A. Jansen; Nicolaas z. v. N. van Zetten en G. S. van der Meijde; Cornelis z. v. G. J. Anbeek en J. Kempen; Marinus Petrus Maria z. v. S. J. Hoekstra en C. J. Franken; Grada d. v. H. Heimei en G. van Gelderen. Ondertrouwd: J. Knaape, Wageningen J. J. van Viegen; W. E. van Laar en M. H. van de Burg; H. T. Mesman, Neder- horst den Berg en G. A. Opperman. Gehuwd: C. J. van Tintelen en G. H. Rijnberk. Overleden: Dirkje Postma, 79 jaar, geh. met T. Sieperda; Brand Teunissen, 84 j. wedwn. van J van Esseveld; Aaltje Ja coba van Dijk, 54 jaar geh. met E. G. Opperman; Johannes Laros, 60 jaar, geh. met A. van Veldhuizen; Elisabeth van Eseveld, 45 jaar, geh. met M. van Gesink. AMERONGEN Geboren: Sonja Jacqueline Wilma, d. v. S. Fokker en A. Eikelenstam; Hendrik Reijer z. v. R. Ploeg en H. v. Straten. Ondertrouwd: B. Lutjes en M. G. v. Brenk; H. v. Geijtenbeek en S. W. Peters. Getrouwd: H. van Roekei en G. H. van Roekei. SCHERPENZEEL Geboren: Jan z. v. E. Floor en W. E. van Dijk; Albertus Petrus Maria z. v. J. Epskamp en G. J. Egink; Johanna Laura, d. v. G. Meerveld en C. J. Emmelot. Overleden: Donkervoort, Jacobje, oud 87 jaar. wed. van Lagerweij, Cornelis. TAAKVERDELING OP HET MINISTERIE VAN SOCIALE ZAKEN EN VOLKSGEZONDHEID In de staatscourant is een bekendmaking van de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid opgenomen, waaruit blijkt, dat de Staatssecretaris, de heer B. Roolvink, meer in het bijzonder belast is met de behartiging van de aangelegen heden betreffende 1. de sociale verzekering (met uitzonde ring van de ziekenfondsverzekering en van de behandeling van het wetsont werp Algemene Kinderbijslagwet); 2. de lonen en andere arbeidsvoorwaar den, alsmede de zaken betreffende de ondernemingsraden en de publiekrech telijke bedrijfsorganisatie voor zover het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid daarmede bemoeienis heeft; 3. de pensioen- en spaarfondsen; 4. de arbeidersbescherming; 5. de sociale bijstand en complementaire arbeidsvoorzieningen. Naast de algemene leiding van het de partement zal Minister van Rooy zich in het bijzonder blijven belasten met de behandeling van zaken betreffende de arbeidsvoorziening, de volksgezondheid (nationaal en internationaal), de emigratie de internationale sociale aangelegenhe den en de zaken betreffende het stoom wezen en de uitvoering van de Hinder wet. Bovendien zal de Minister alle zaken betreffende de kernenergie, voor zover vallend binnen de werkingssfeer van zijn departement, behandelen. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds Pol 5 uur ds Ver maas. Julianakerk 9.30 uur ds Vermaas 5 uur ds Pol. Vredeskerk 9.30 en 5 u. ds Vroegindeweij. Sionskerk 9.30 en 5 uur ds Van de Berg. Veeneind 3 uur dhr Meijer. Dijkstraat 2.45 uur ds Van de Berg. Geref. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 en 5 uur ds. Overduin. Geref. Kerk (OCB) 9 en 3 uur ds Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 u. ds Heerma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 u. ds Keuning. Ger. Gem. Syn. Geb. Eltheto 9.30 en 5 uur leesdienst. Woensdag 5 aug. 's avonds 7.30 uur kand. Wisse van Tholen. Ger. Gem. Fluiterstraat 9.30 en 5 uur leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds Boele van Utrecht. Leger des Heils zaterdag 10 uur heili- gingsdienst, zondag 12 uur zondagschool 6.45 uur openluchtsamenkomst 7.30 uur verlossingssamenkomst. RK-Kerk Salvatorkerk Patrimoniumlaan 8 en 10.15 uur H. Mis 7 uur Lof. H. Willibrordkerk Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis 5 uur Lof. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds van Schuppen van Lunteren 5.30 uur ds Peters van Den Haag. RHENEN Herv. Gem. 10 uur ds. J. Dijkstra 6.30 uur ds. N. Kooreman. Protestantenbond Geen dienst. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Dronkert van Leiden. Geref. Gem. (Plantsoen) 10 en 5.30 uur leesdienst. Geref. Gem. (Synodaal) 10 en 5.30 uur leesdienst. Dinsdag 4 augustus 7.30 uur ds. K. de Gier van Den Haag. Oud Geref. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 4 uur ds G. H. van Kooten van Genemuiden. ACHTERBERG Oud Ger. Gem. 9.30 uur 's avonds 6.30 uur leesdienst. Ned. Herv. Kerk ds van Viegen. ELST Ger. Gem. dinsdag 4 aug. 7.15 uur ds v. d. Woestijnen van Barneveld. EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds Treure van Hillegersberg. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur leesdienst. Oud Ger. Gem. 9.30 en 7 uur leesdienst. Donderdag 6 aug. 7.30 uur de heer Sla ger van Stavenisse. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur eerw. heer G. Jansens uit Andels. 6.30 uur ds A. J. de Jong van Scheveningen. Gèr. Kerk 10 en 6.30 uur dr K. Kraan van Rotterdam. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 uur ds Kooreman van Rhenen 6.30 uur ds Dijkstra van Rhe nen. Oud Ger. Gem. 10 en 6.30 uur ds Toes van Kinderdijk. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds H. Brons van Nieuw Vennep Abbenes Bed. H. Doop). 6.30 uur ds Vos van Bennekom. Geref Kerk 10 en 6.30 uur ds H. Fransen van Nieuw Weerdinge. Vrijz. Herv. (Bethel) 9.45 uur ds G. Hen driks van Arnhem. VEENENDAAL: G. Rijksen, Ferd. Bolstr. 36, Tel. 08385-2776. RHENEN, Dr. T. Almekinders, Bruine Engseweg 44, tel. 577. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN, Dr. S. T. Hey, De Klomp. Tel. 08387- 200. RENSWOUDE: Th. S. ter Velde, arts, tel. 450 (eigen praktijk) SCHERPENZEEL: J. H. Renken, Hole- voetplein, Tel. 03497-250. (10) Het voedselprobleem was geen pro bleem. En toen tenslotte de bevrijding ook voor Maarnveld kwam moesten Jan en Annelies eerlijk bekennen dat met al die gevaren, de angsten en de zorgen, die vijf jaren van bezetting voor hen mooie jaren van actie, van vrees, maar ook van veel gezelligheid en vriendschap. Na de bevrijding kwam de drukte. De oude heer Beeremans leidde nog steeds de zaak, maar moest toch veel overlaten aan zijn zoon Hendrik, met wie Jan best overweg kon. Hendrik was de baas natuurlijk, maar verder gingen ze als vrienden met elkaar om... al kwamen ze weinig bij elkaar thuis. Want met de vrouwen vlotte het niet. Hendrik had 'n rijke boerendochter getrouwd, wat stijfjes en weinig spraakzaam en Annelies en zij konden met elkaar niet converseren. Er waren geen punten van overeenstemming. Dat hinderden de mannen niet. Die spraken elkaar vaak genoeg op de zaak. En Jan vond het eigenlijk beter niet al te „dik" te zijnzo bleef de zakelijke verhouding beter bewaard. Nu het af-en-aan-gaan tijdens de bezettingstijd voorbij was en de onder duikers weer naar huis waren, nu Maarnveld weer een dorp als voor heen en Jan het extra druk had met zijn werk, begon Annelies zich een zaam te voelen. Ze was dol op kinde ren, en had daar ook veel plezier van maar verder had ze weinig omgang met de mensen uit het dorp. Jan luis terde met al te veel aandacht naar haar bezwaren. „Je hebt hier zo weinig mensen, met wie je nu eens gezellig praten kunt over dingen die je interesseren", vond Annelies, „de doktersvrouw heeft het altijd druk, met die apotheek er bij. De vrouw van de notaris zit altijd te zeuren over haar familie en hoe def tig die wel was. De vrouwen van je collega's, heus Jan, ik kan niet de he le avond met ze praten over de kinde ren en naaien en koopjes in de stad." Ze was lid geworden van de afde ling van de Huisvrouwenvereniging en ze had daar warempel een causerie gehouden over moderne kunst. Het huis had op stelten gestaan, weken lang. Ze zocht van alles bij elkaar, schreef aan Floris Muntendam( die niet antwoordde) en toen ze eindelijk haar lang verbeide lezing hield, merk te ze dat de moderne kunst de dames maar bitter weinig interesseerde, en dwaalde het gesprek naar allerlei bij komstigheden af. „Paarlen voor de zwijnen", zei Annelies weinig compli menteus, en van toen af was haar be langstelling voor de vereniging ge daald. Ze kwam nog wel eens maar dan werd ze toch beschouwd als een vreemde eend in de bijt. Dat ze daar zelf ook wel wat schuld aan had, en dat een vreemde eend, die vreemd blijft zich in de bijt ook nooit thuis zal voelen, daar dacht ze niet bij door. Af en toe ging ze met Jan op stap in de wagen. Des avonds naar de stad, als er iets te doen wasmaar dat was nu niet zo'n pretje. Ze moest al tijd hollen om op tijd klaar te zijn, zat vaak met hoofdpijn in de wagen, pro beerde een asperientje dat haar ver keerd „viel", zodat ze half onpasselijk in de stad aankwam. En dan was het nog minstens 'n uur terug, langs don kere wegen, in kletsende regen of felle kou. Langzaam-aan begon Annelies Maarn veld te haten. Jan merkte dat niet, of wilde het niet bemerken. Hij voelde zich hier best thuis. Hij had ook weinig vrien den hier, ook geen tijd voor visites. Maar hij kende iedereen en kon met iedereen een praatje maken of een kop koffie, een potje bier drinken in „Het Grafelijk Wapen" of „Boschlust". Hij kwam op de beurs, hij sprak met de collega's, met de klanten, hij had vertier genoeg. Voor de kinderen was de streek ge zond, ze zagen er uit als melk en bloed en hij kon het ook nooit zo erg vinden als Annelies, wanneer ze ook het dia lect van de streek spraken aan tafel. „Als ze óók maar goed Nederlands kunnen spreken", zei hij, „als je de kinderen dit verbiedt staan ze alleen. De jongens en meisjes hier spreken allemaal dialect, de een meer de ander minder. Daar spreken ze mee en daar kibbelen ze mee, en laat ze dat nou maar doen op hun eigen manier." „Ik wil er geen boeren van maken", zei Annelies kwaad. ,,'t Kon minder", pareerde Jan, „je hoeft op de boeren heus niet néér te zien. Wind je toch niet zo op over die kleinigheden, dat breit zich alle maal wel recht." En dat was ook Jans houding ten aanzien van zovele problemen, ,,'t Komt allemaal wel terecht." Zijn zon nig optimisme, gesteund door het suc ces in zaken, het plezier in zijn leven en werken openden hem vele deuren. Ze vonden zonder uitzondering in de streek Jan Belders een geschikte vent. Maar dat vrouwtje van hem werd er geredeneerd, dat had het te hoog in het hoofd. Die verbeelde zich dat ze te goed was voor de streek. Zo begon langzamerhand het isole ment Annelies in te spinnen. Zij zelf bemerkte dat ook. In het eerst was alles nieuw geweest. Het eigen huis, het geluk van het sa men zijn. De mensen in het dorp wa ren aardig, hoewel een beetje nieuws gierig. Annelies was anders, haar enigszins exotische verschijning, haar kleding, het viel allemaal op. In het eerst vond ze dat leuk. Later had ze af en toe het gevoel dat ze voor aap liep. Toen ze eens een nieuw kapsel lanceerde hoorde ze hoe de kinderen op straat zeiden: Wat heb dat wijf 'n gek haér. Ze lachte er toen nog om. Maar langzamerhand begon ze zich onzeker te voelen, ging ze niet eens graag uit huis, deed de boodschappen zo snel mogelijk af en liet ze aan huis bezorgen. Na Jan junior kwam Els, daar had ze nog verschil van mening met Jan over gehad. Want Annelies wilde dat het kind, als het een meisje was, Karin zou heten. „Karin", zei Jan geërgerd, „waarom die zotheid? Ze is toch niet Noors of Zweeds?" „Ik vind Karin een mooie naam", hield Annelies vol. „Waarom moet dat kind opgeknapt worden met zo'n Eeuwig-zingende bossen-naam?" informeerde Jan. „Ka rin! En de volgende zeker Solveig, of Kristan Jansdochter. Toe, spaar me die gekheid. Ik hou niet van die aan stellerij. Omdat jij nou zit te genieten in die Noorse romantiek-in-drie-delen heeft dat kind toch niet heel haar le ven met een buitenlandse naam rond te lopen? Karin? Waarom heet je Ka rin? Omdat m'n mama zoveel van Noorse boekheldinnen hield!" „Ze moet zeker Betje heten, naar je moeder", vinnigde Annelies. „Ik wou wel graag dat ze naar m'n moeder heette", gaf Jan toe, „hoewel ik er helemaal geen bezwaar tegen heb haar naar jouw moeder te noe men. Monica, is dat je niet exotisch genoeg?" „Ik vind Monica een snert naam", zei Annelies onlogisch. „Ik vind Betje ook een snertnaam", gaf Jan toe, begerig om de vrede te herstellen. „Maar Elisabethvindt je dat dan goed?" Het was Elisabeth geworden, en Els in de wandeling. En daarna kwam Ruthook zomaar een verzindsel van Annelies. „Dat is tenminste een goeie Hollandse naam", vond Jan. „Je vergist je, waarde echtvriend", wees Annelies hem triomferend te recht, „Ruth is een oosterse naam". „Nou ja", vond Jan, „dat is strikt genomen, Elisabeth ook". Maar die oosterse namen konden er wel mee door. Steeds minder werd Annelies' be langstelling voor de huishouding. Grietje Wansink was een flinke ster ke meid, maar met weinig eigen initia tief weinig intelligentie geen ver standig woord kun je aan haar kwijt en je kunt aan haar weinig overlaten, zei Annelies. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 2