DE VALLEI N.S. REISCHEQUE vijf gulden VZC-reserves kampioen na felle strijd tegen Steenvliet I Voor de Jeugd Een vrouw met twee linkerhanden Donderdagavond eerste promotiewedstrijd in het Bergbad Competitie-indeling Veenendaal Loes Rutten verbetert opnieuw haar persrecord Successen voor RAV en VAV bij internationale wedstrijden in Oosterbeek Oud-WV-er gaat in Wageningen spelen Nieuwe rekords voor Rhenense Atletiek Vereniging ZC-feest voor de jeugd De slag in de Javazee Weer nieuwe verliezen De balans werd opgemaakt Een bewogen redding De strijd gaat verder Het bittere einde if FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK VZC II heeft het goede voorbeeld van de beide andere herenzeventallen gevolgd en maandagavond in het Bergbad door een prachtige 3-1 overwinning op Steen- vliet I uit Geldermalsen, het kampioen schap behaald van de le klasse B. Het was een zeer spannende en goede wedstrijd, waarin de overwinning geen moment velig is geweest. Steenvliet was iets sneller, doch de goede baltechniek en het spelinzicht der VZC-„veteranen" gaf hen niet de kans hun snelheid in doel punten om te zetten. Alle doelpunten kwamen in deze wedstrijd van midden voor Hein van Schuppen. Het eerste werd gescoord uit een mooi door Schoeman aangegeven bal, die Van Schuppen van richting kon veranderen. Steenvliet maak te nog voor de rust gelijk, doordat zij een (welverdiende) strafworp wisten te be nutten. Na de rust heeft de overwinning vele malen aan een zijden draadje gehangen, doch door goed ingrijpen van de VZC- achterhoede (Rompes, Slotboom en Schoe man) en werkelijk fantastisch keepwerk van Jaques Suydendorp kon VZC alle aanvallen afweren. Ton van Dijk en Gert Dijkstra hadden de zware taak, om als vleugelspelers enerzijds de aanvallen op te bouwen en anderzijds er voor te zor gen, dat de achterhoede van Steenvliet er niet tussen uit trok. Vooral de snelle mid- achter van Steenvliet moest herhaaldelijk worden opgevangen. „Veenendaal" speelt in het komende voetbalseizoen in de Oostelijke derde klasse afdeling D. Deze afdeling bevat de volgende 12 clubs: AWC uit Wychen; Ede; Ger- mttaia uit Groesbeek; Groesbeek; Ha- terf; RKHVV uit Huissen; Sportclub Bemmel; TEC uit Tiel; Treffers uit Groesbeek; Union uit Nijmegen; Vee nendaal; Zuid-Arnhem. Het tweede elftal komt uit in de reserve 2de klasse D, welke als volgt is samengesteld: Bataven 2; Germa- nia 2; Leones 2; NEC 3; Quick (N.) 3; SCH 2; TEC 2; Theole 3; Treffers 2; Uchta 2; Veenendaal 2. Eerst in de laaste minuten van de (spor tieve) strijd konden Dijkstra en Van Dijk weer aan hun aanvallende taak gaan denken. Dit resulteerde nog in twee mooie doelpunten van Hein van Schuppen, waardoor de met gejuich begroete over winning een feit werd. Donderdagavond speelt het team haar eerste promotiewedstrijd in het Bergbad tegen het sterke ZEW I uit Harderwijk. Deze ploeg beschikt momenteel over en kele in Harderwijk gelegerde militairen, die een geduchte versterking voor de ploeg zijn gebleken. Aanvang kwart voor acht. De eindstand in de competitie is nu ge worden: VZC II 12 uit 8 wedstrijden AZ PC 8 uit 7 wedstrijden Steenvliet I 7 uit 7 wedstrijden Vahalis I 5 uit 7 wedstrijden Woestduin I 3 uit 7 wedstrijden Zondagmiddag heeft Loes Rutten van V.A.V. deelgenomen aan de door de A.A.C. te Amsterdam georganiseerde wedstrijden. De wedstrijden werden ge houden op de prachtige sintelbaan aan het Olympiaplein, welke de naam heeft zeer snel te zijn. De regen en de wind be- invloedden evenwel de tijden negatief, zo dat de prestatie van Loes Rutten bijzon der indrukwekkend moet worden ge noemd. In de serie liep zij de 80 meter reeds in 10.3 sec. In de finale werd zij kennelijk geïnspireerd door de faam van de zusjes Jonkers, die reeds enkele ma len in vertegenwoordigende atletiekploe- gen zijn gekozen. Zij won de eindstrijd in de prachtige tijd van 10.2 sec. voor de meisjes Jonkers, die beiden 10.4 sec. voor zich lieten afdrukken. Enkele Rhenense en Veenendaalse at leten hebben deelgenomen aan Interna tionale atletiekwedstrijden, die door de Arnhemse A.V. „de Kometen" j.l. vrijdag avond werden gehouden op de prachtige sintelbaan „Hartenstein" in Oosterbeek. Haar internationale karakter ontleenden deze wedstrijden aan de deelname van een twintigtal Duitse atleten, die het evenwel tegen de Nederlandse topatleten, die op deze avondwedstrijden altijd aan de start komen, niet konden bolwerken. Alleen het hoogspringen werd met 1.85 gewonnen door von Eiken van Rot Weiss. De R.A.V.'er Wim van der Bijl brach ten deze wedstrijden twee prachtige twee de plaatsen op de sprint: op de 100 meter in 11.4 sec. achter Wapstra (11.1 sec.), ter wijl het op de 200 meter wederom Wap stra was, die Van der Bijl de overwin ning ontnam na een adembenemend duel, waarvoor beide lopers de prima tijd van 22.8 sec. kregen toegewezen. Bij de 1.500 meter voor A-junioren kwa men twee Nederlandse kampioenen aan de start nl. Van Gent, kampioen 3.000 me ter en Gidi Fleuren, die kampioen op de 1.500 meter is. Fleuren won na een span nend duel met handslag voorsprong in 4.15,7. Wim Terhaar kon weliswaar dit geweld niet bijhouden, doch zijn vierde plaats was in dit gezelschap uitstekend (4 min. 33.8 sec.). De 400 meter werd een zege voor De Winkel van de organiserende vereniging in 51.1 sec. De Rhenense atleet Ko van der Velden werd hier vierde in 54.0 sec. Het boeiende nummer van de avond was de 800 meter waarop men een prach tig duel te zien kreeg tussen de Surina mer Essajas en Harrij Janssen van A.A.C. De Nederlandse recordhouder Mijndert Blankensteijn kwam er niet aan te pas. Pas op de laatste meters wist Essajas een minimale voorsprong te nemen en finish te in de goede tijd van 1 min. 53.6 sec. Bij de 1.500 meter heren was het de Rhenense atleet Henk van Hoften, die met centimeters werd geklopt door Van Belkum en zodoende met de overigens prachtige tweede plaats genoegen moest nemen. De 3 kilometer was voor de Apeldoor- ner Klaas de Ruiter, die zowel Jonkers als Künen totaal overklaste. Voor de enige V.A.V.- of R.A.V.-over— winning zorgde de Veenendaalse sprint ster Loes Rutten, die op de 80 meter meisjes ook de drie Duitse deelneemsters meters achter zich liet. Zij evenaarde haar pereoonlijk record: 10.4 sec. Wil Har- develd van V.A.V. wist ook nog twee van de drie Duitse meisjes te kloppen, zij werd vierde achter mej. Sauer in 11.7 sec. De Veenendaler G. v. d. Weerthof is voor het komend voetbalseizoen gecontrac teerd door de le divisie club Wageningen. Over de transfersom zijn geen bijzon derheden bekend. Van de Weerthof die twee jaar lang ge speeld heeft in de Voetbalvereniging Veenendaal, ging twee jaar geleden over naar het betaalde voetbal. PEC uit Zwol le, een club in de 2e Div. betaald voetbal nam hem in zijn gelederen op. Juist dezer dagen werd bekend dat de voetbalclub Wageningen die in de le Div. betaald voetbal speelt hem gecontrac teerd heeft. J.l. zaterdagavond speelde hij mee in een vriendschappelijke wedstrijd tegen Go Ahead uit Deventer, welke in Wageningen werd gespeeld. Zondag orgqniseerde de afdeling Am sterdam van de K.N.A.U. een sprint- driekamp voor heren over 100, 200 en 400 meter, waaraan de RAV'ers Zwart, Van Hoften en met groot succes Van de Bijl en Van de Velden hebben deelge nomen. Op de 100 en 200 meter bezette Van de Bijl de derde plaats in resp. 11.1 sec. en de prachtige tijd van 22.4 sec. achter de grootheden als Karenbeld uit de Neder landse ploeg en Honselaar. Naast de 100 en 400 meter heeft Van de Bijl thans ook het RAV-clubrecord 200 meter op zijn naam gebracht. Gezien de zware tegenstand heeft ook Van de Velden een goede wedstrijd ge lopen. Van Hoften en Van de Bijl hebben af gelopen vrijdag ook deelgenomen aan in ternationale wedstrijden te Oosterbeek, waar ook Fransen, Belgen en Duitsers aan de start verschenen. Wim van de Bijl bezette hier op de 100 en 200 meter de tweede plaats, terwijl Henk van Hoften tweede werd op de 1500 meter. SCHOOLJONGENS OP POOLEXPEDITIE Aan het einde van juli zullen 78 Engel se scholieren een expeditie ondernemen naar het Zweedse poolgebied. Deze ex peditie wordt georganiseerd door de Brit se school-exploratie vereniging. Het ba siskamp zal worden gevestigd in een van de wildste streken van Zweden. Een klei ne groep is de expeditie reeds vooruit ge reisd met voedsel en materialen. Tijdens de expeditie zullen de jongelui topogra fische en geografische onderzoekingen doen en de natuurlijke historie beoefenen, een en ander onder leiding van een ver tegenwoordiger van de staf van het Brit se museum. De expeditie zal de gehele zomervakantie in beslag nemen. Nu reeds worden plannen gemaakt om een soort gelijke expeditie uit te zenden naar cen traal IJsland Ter gelegenheid van het 25-jarig be staan van VZC zal er op zaterdag 22 augustus een feestmiddag voor de jeugd worden georganiseerd. Deze zal bestaan uit wedstryden, waarby zowel voor jongens en meisjes in de onderscheiden leeftijdsgroepen prachtige prijzen zijn te verdienen. De jongens kunnen meedoen aan wastobbenraces, touwtrekken en bord- jesduiken, terwijl voor jongens en meisjes afvalraces, boegsprietlopen en hinderniszwemmen op het programma staan. De mogelijkheid bestaat dat het pro gramma nog uitgebreid wordt. De leef tijdsgroepen hebben de organisatoren verdeeld in 12 t.m. 14 jaar en 15 en 16 jaar. Aanmelding kan geschieden a.s. dinsdag en donderdag op het paviljoen. Kinderen tot 12 jaar, waarvoor ook vele attracties zijn, behoeven zich niet van te voren te laten inschrijven. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei" onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal JARIGE NEVEN EN NICHTEN 6 aug. Jansje Drost, Achterberg 6 Jan Veldhuizen. 7 Gerrit Heikamp. 8 Ada van Benthem. 9 Dieke de Rooder. 9 Wim v. d. Berg. 11 Jannie Hendriks. 12 Henk Roelofs. Allemaal gefeliciteerd! OPLOSSING RAADSELS I. Kwartel. II. Alkmaar, Abcoude, Cadzand, Dom burg, Haarlem, Helmond, Naarden. III. Bakker, Molenaar. I. Hol, sol, dol. II. Neus, hoorn. Neushoorn. III. Strenge heren regeren niet lang. Oost west, thuis best. Eigen haard is goud waard. NIEUWE RAADSELS Voor ouderen. I. Een wagen zonder wielen, Maar dicht bezet met haar, Werd, zonder paard of ezel Of hond gebruikt, 't is waar! Hoe zou die wagen heten? Weet je het, zeg het dan maar. II. XDuitse munteenheid. XZwemvogel. XPaardenvoerbak. XVerscheurend dier. XOuderwets woord voor X Jongensnaam. XTuinbouwgewas. Op de kruisjeslijn komt de naam van een rivier in ons land. III. Pietje is twee jaar en Kees vier jaar. Kees is dus tweemaal zo oud als Pietje. Als Pietje nu acht jaar is,hoe oud is Kees dan? Voor jongeren. I. Ik ben een gevreesde en lastige ziekte en toch kom ik in geen enkel land voor. Hoe kan dat? II. In deze negen vierkantjes moeten 36 centen zo worden gelegd, dat er in het middelste zwarte vierkantje niets komt en dat de centen, geteld van links naar rechts en van boven naar beneden, steeds 16 in getal zijn. III. Verborgen dierennamen. 1. Ik at gisteren kersen. 2. Bob en Wouter aten mee. 3. Anki pakte de bal. 4. Wij hebben de zelfde atlas. 5. Wil je Ko even roepen? (Vervolg van pagina 1) werken en zware, witte wolken bolden omhoog. De dokter zat er midden in als een soort vuurgod." Zo was binnen het uur de Exeter bui ten gevecht gesteld en de „Kortenaer" verloren. De verhouding was nu wel erg ten gunste van de Japanners veranderd. Toch gaf commandant Doorman de moed niet op en kort na het tot zinken brengen van de „Kortenaer" seinde hij het tele gram: „All ships follow me", later door de legende weergegeven als: „Ik val aan, volg me". De niet beschadigde schepen sloten zich achter het vlaggeschip aan en door het leggen van een rookgordijn kon de af tocht van de „Exeter" worden gedekt. Enige ogenblikken later gelastte Door man het uitvoeren van een tegenaanval door de Britse torpedojagers. Het moment was niet gelukkig gekozen, want er hing een zware rook over het water, die het zicht bijzonder moeilijk maakte. De „Elec- tra" en de „Encounter" voeren niettemin op de Japanse vloot af en bestookten deze met geschutsvuur. Deze aanval le verde geen enkel resultaat op, integen deel, het kostte wederom een schip: de „Electra". De Britse jager werd getrof fen en zonkDe commandant May, ging met het schip ten onder. Tot nu toe was het geluk aan de zijde van de Jap pen en de kansen zouden niet keren. Na het verlies vn de „Electra" kwam de Nederlandse torpedojager „Witte de With" voor het eerst in contact met de vijand. Dit contact werd al heel spoedig verbroken, omdat de „Witte de With" op dracht kreeg de gehavende kruiser „Exe ter" naar Soerabaya te begeleiden. Voor de overblijvende geallieerde schepen was de strijd nog lang niet geëindigd. Doorman zag schijnbaar nog mogelijk heden. Tegen 7 uur ontwaardde hij op 18 km afstand de Japanse kruisers Nasji en Haguro, waarop het vuur werd ge opend. Slechts de Australische kruiser „Perth" wist hierbij succes te boeken door een voltreffer op de Japanse jager Asa- guma. Maar na drie kwartier nam de jager weer aan de strijd deel. Wederom moest worden geconstateerd dat de ge allieerden aan het kortste eind getrokken hadden. Intussen was het onderling verkeer tus sen de overblijvende schepen van Door man uiterst gering geworden, vooral om dat de kortegolfzender van „De Ruijter" niet meer werkte. De commandanten kon den elkaar alleen nog maar met de hand seinlampen bereiken. Om 6.20 uur voerden vier Amerikaanse torpedojagers een aanval uit op de Ja panse linie. Meer dan 40 torpedo's werden zonder enig resultaat gelanceerd. Om 3 uur sloten de vier jagers zich weer bij Doorman aan. Enkele minuten later trok de Japanse strijdmacht zich terug, omdat de Japanse bevelvoerder, Tagaki, Soera baya in zicht kreeg en vreesde voor vijan delijke mijnen en onderzeeboten. Aan boord van de geallieerde schepen merkte men terstond de vijandelijke te rugtocht, maar vriend Doorman kon hier geen profijt van trekken, omdat hij moest stellen en dus niet in staat was de po sitie van de Japanse convooien te be palen. Tegen 7.30 uur brak Doorman het con tact me tde Jappen af, hopend zijn doel te bereiken door langs de kust van Java te kruisen en het Japanse convooi te ver rassen. De vooruitzichten waren somber. De geallieerden hadden twee jagers verloren terwijl de „Exeter" ernstig beschadigd was en beschermd door de „Witte de With" het strijdtoneel had moeten ver laten. Bovendien trokken de vier Ameri kaanse torpedojagers zich uit de strijd terug, omdat zij al hun torpedo's hadden verschoten. Zij keerden terug naar Soera baya, waardoor het verenigd eskader nog meer in gevechtswaarde terugliep. Het ongeluk bleef Karei Doorman ach tervolgen. Om half tien in de avond werd de Britse jager „Jupiter" door een zware ontploffing getroffen. Aanvankelijk werd gedacht aan een torpedering door een Japanse duikboot. Later bleek dat het schip op een mijn was gelopen. De „Ju piter" zonk om 1.30 uur in de nacht en vele leden van de bemanning kwamen in de golven om. Zo bleef Doorman niet anders over dan vier torpedoboot jagers en de Engelse kruiser „Encounter". Ze koersten naar het noorden. Het is frappant nog te kunnen vermel den dat Doorman om 10.15 uur over de zelfde plaats voer als waar vijf uur ge leden de „Kortenaer" ten onder ging. Vele drenkelingen konden daardoor nog gered worden. Een der overlevenden wist dit ogenblik treffend onder woorden te brengen: vele slachtoffers hadden wa ter en stookolie binnen gekregen en met benauwde geluiden probeerden ze deze onvrijwillige last weer kwijt te raken. De zon ging onder, de avond viel en een volle maan rees aan de hemel. Het was stil geworden op de vlotten. Alleen klonk er zo nu en dan een droge opmerking en werd er even gelachen. Dan was het weer stil en luisterden we naar de eentonige golfslag. Een inheemse telegrafist blies de laatste adem uitEen matroos had een verbrijselde voet en de dokter hielp zoveel hij kon. Wij staarden naar de maan en dachten aan ons vaderland. Wat zou de toekomst ons nog brengen? We durfden onder deze ellendige omstandig heden er niet aan te denken. Onze vrou wen en kinderen in bezet gebied en wij hier in de Javazee. Het liep ongeveer tegen middernacht, toen wij van veraf gebruis hoorden. Wij keken en zagen tot onze verbazing plot seling in het volle maanlicht de silhouet ten van schepen, die recht op ons aan hielden. Zouden we worden opgepikt? De schepen werden snel groter. Weldra za gen wij het hoogopbruisend boegwater. Nog steeds hielden zij met onverminderde snelheid op ons aan. Maar dit wordt ge vaarlijk, dit wordt onze ondergang. Dit waren geen haastige redders, maar be dreigers, die in hun dol tempo over ons heen zouden stomen. Wij brulden als wil de dieren in het oerwoudNiet om ge red te worden, maar om hen te waar schuwen. Gelukkig, toen zagen we op eens dat het onze eigen kruisers waren, die daar onder de volle maan door de tropische nacht joegen. Vermoedelijk za gen zij ons thans ook, want de voort- stomende „De Ruyter" maakte een kleine koersverandering en zo joegen ze langs ons heen, terwijl onze vlotten om en om werden geworpen door de opgezwiepte golven. Maar we juichten en gilden, want daar, op de hoge afweerdekken, zagen we duidelijk onze vrienden. Bruisend raasden zij voorbij: De Nederlander, de Australiër, de Amerikaan en tenslotte nog een Nederlander. Vier kruisers onder een tropische maan, ik wist niet dat het zo'n prachtig gezicht kon opleveren Aldus een geredde van de „Kortenaer", die te samen met 112 andere lotgenoten aan boord werden genomen van de „En- counter", die hen de volgende morgen in Soerabaja bracht. Het was een wanhopige onderneming de strijd wederom te beginnen, maar com mandant Doorman had hiervoor orders ontvangenen hij gehoorzaamde. Om streeks 11 uur in de avond lagen Door man en zijn schepen tegenover de Japan se schepen de Nagi en de Haguro, waar mee het gevecht verder ging met een twintig minuten durend artillerievuur. Toen gingen de beide Japanse kruisers tot een torpedo-aanval over, die aan het geallieerde rompeskader de laatste en te gelijk beslissende slag zou toebrengen. Door de Nagi werden 8 en door de Ha guro 4 torpedo's afgevuurd. Het succes liet niet lang op zich wachten. De Neder landse kruiser „Java" werd vlak bij de munitieopslagplaats getroffen en raakte in brand. De kruiser maakte snel slagzij, zodat het schip verlaten moest worden. Op het andere Nederlandse schip „De Ruijter", had men met schrik toegezien hoe de „Java" in de golven verdween. Even later werd ook het vlaggeschip door een Japanse torpedo getroffen. Twee minuten na de ondergang van de „Java". Het was alsof „De Ruijter" uit het water werd getild. Alle lichten vielen uit, we maakten zware slagzij en er brak brand aan boord uit op het afweerdek. De commandant zei: „Nu is het afge lopen" aldus een korporaal aan boord van „De Ruijter". De commandant van „De Ruijter", ka pitein-luitenant ter zee Lacomblé, gaf bevel het brandende schip te verlaten. Zelf bleef hij vrijwillig tot het laatste ogenblik het lot van zijn schip delen. Hetzelfde offer werd ook door Karei Doorman gebracht, die met zijn vlagge schip ten onder ging. Na de ondergang van „De Ruijter" was de slag in de Javazee definitief verloren. De twee overblijvende kruisers, Houston en Perth, braken de strijd terstond af en keerden terug naar Tandjong Priok. De slag in de Javazee was de laatste grote poging van de geallieerden om de opmars van de Jappen tegen te houden. Die poging mislukte vrijwel volledig. Slechts een etmaal konden de Japanse landingen in Nederlands-Indië worden tegengehouden. Bij de ondergang van de „Java" kwa men ongeveer 500, bij die van de „De Ruijter" 345 opvarenden om het leven. Maar geheel nutteloos is hun offer toch niet geweest. Gezien in het raam van de grote strijd voor de uiteindelijke vrijheid zijn de gebrachte offers niet tevergeefs geweest. Ook onze koninklijke marine, die sedert de dagen van Napoleon geen slag had ge leverd, kon thans vaststellen dat haar mannen nog altijd een buitengewone moed en plichtsbetrachting, aan de dag had gelegd, vaak onder zeer benarde om standigheden. In de jaren 1940-1945 zou den koopvaardijmensen en marineperso neel tonen dat zij de slag in de Javazee nimmer vergeten waren. Hulde aan al die mannen en vrouwen, die met inzet van al hun krachten het .Nazibeest' hebben bedwongen. DANK ZIJ BIJZONDERE VINDING: AUTORIJDEN ZONDER RIJBEWIJS In Nederland wonen ruim een miljoen mensen boven de vijfenzestig, waarvan heel wat fit genoeg zijn, om er geregeld op uit te trekken naar kennissen, familie of kinderen. Velen zouden zich graag een autootje aanschaffen, wanneer ze het rij bewijs er bij kregen Voor deze nog te veel aan huis gekluis- terden is er bijzonder goed nieuws. Ze kunnen nu, dank zij een vinding van de importeur van de Goggomobil hun ideaal verwezenlijken: autorijden zonder rij bewijs! Dit Groningse bedrijf heeft na melijk een mechaniek geconstrueerd dat de snelheid van de auto beperkt tot twin er geen rijbewijs vereist wanneer een mo torvoertuig deze snelheid niet overschrij torvoertuig deze snelheid niet over schrijdt. De snelheid van zo'n afgestelde auto is dus gelijk aan die van een lichte brom fiets, maar in de auto zitten de niet-rij- bewijsbezitters overdekt en 's winters bovendien verwarmd. Het Groningse bedrijf meent dat haar vinding speciaal van betekenis zal kun nen zijn voor ouderen, maar bovendien zullen ongetwijfeld veel invaliden er van kunnen profiteren; voor deze invaliden kan eventueel een invalidenbesturing worden aangebracht, waardoor boven dien geen wegenbelasting meer verschul digd is. Een derde categorie, die zeker belang stellend zal zijn, wordt gevormd door de adspirant-automobilisten, die hun rijbe wijs willen halen, maar die eerst routine willen opdoen voor ze zich aan de rij proef wagen. Het vernuftige mechaniek, dat de derde en vierde versnelling blokkeert, doet bij een snelheid van twintig kilometer door middel van een contact in de snelheids meter elektrisch een gasklep tussen car burateur en cylinders sluiten. Als de snelheid door tegenwind of bij het be klimmen van een helling tot onder die snelheid daalt wordt de gasklep automa tisch weer geopend. Beneden de twintig kilometer trekt de auto even snel op als een wagen zonder speciale voorziening en levert de motor zijn volle vermogen. CERTIFICAAT Bij de wagen is een speciaal certificaat, dat de automobilisten kunnen tonen bij controle van de verkeerspolitie. Het ken tekenbewijs, dat men bij de auto ontvangt gebruikt men niet, maar het moet wel worden bewaard voor het geval de eige naar zijn rijbewijs haalt of de wagen later verkoopt. Achter op de wagen is in- plaats van het normale nummerbord een „20 km"-bord gemonteerd en op de grote autowegen worden deze wagens niet toe gelaten - wel op de secundaire wegen, die parallel aan de autowegen lopen. ter. waarde van goed voor betaling van uitsluitend binnenlandse plaatsbewijzen 1e en 2e klasse (enkele reis en retour), alleen aan de plaats kaarten loketten vande stations der N.V. NedeYiandsche Spoorwegen. Srttionsdaiumscempel WCaWjViflÖNiC jij 105 p f"..'flè V»or btpjIinjM ii» REISCHEQUES BIJ DE N.S. De N.V. Nederlandsche Spoorwegen gaat reis- cheques uitgeven in coupures van 5, en 2,50. De reischeques houden hun waarde en kunnen ingewisseld worden tegen spoorkaartjes. De cheques kunnen niet worden verzilverd. Is de coupure te klein voor een bepaald traject dan kan worden bijbetaald. Bij het publiek be stond al lang de wens om reisbonnen te kunnen aanbieden by b.v. verjaardagen of jubilea. (11) Na zo een dag met alle herrie van de kinderen, de beslommeringen van de huishouding, kroop ze maar vroeg in bed en lag met wijd open ogen te staren in het duister, tot ze de sleu tel in de deur hoorde. En als Jan dan boven kwam deed ze of ze sliep. Maar als ze dan zijn regelmatige ademha ling hoorde (hij róók het kussen en hij sliep al) gingen haar gedachten verder, hoorde ze de klok de uren slaan. En 's morgens stond ze met weerzin op, niet uitgeslapen, vermoeid en lusteloos aanziend tegen een dag die net was als die van gisteren: een tonig, beslommerend, zonder afleiding en bovenal: eenzaam. Zo eenzaam... (11. HOOFDSTUK VIII „Ga je mee naar Mokum?" Grietje Wansink, de „duizendpoot" van Annelies Belders, zette haar ogen wijd open van verbazing. Ze was naar de bel gelopen, al mopperend: „toe maar, je gang is geen doktersgang!" Want 't luiden gaf de indruk als stond heel Maarnveld in lichterlaaie. Ze zag tegen de stoeprand een vlam- mendrode, lage sportwagen geparkeerd. Vóór haar stond een lange man met een klein snorretje, lachende donkerbruine ogen, een onberispelijk lichtgrijs cos- tuum en een paar Amerikaanse schoe nen met veel stiksel en dikke rubber- zolen. „Zo schone Lora!" galmde hij tegen de onthutste Grietje, „heb je hard moe ten lopen? Ik dacht, ik zal maar niet zo zachtjes bellen, voor 't geval je doof mocht zijn." Grietje, dergelijke toespraken niet gewend van de melkboer, de bakker en de meteropnemer, gaapte hem met open mond aan. „Kind, doe die mond dicht, want het tocht zo", zei Carel Maes, „huppel dan als de weerlicht naar je mevrouw en zeg dat er hier een vent aan de deur is, die vraagt of ze wat over heeft voor de muziek." „Muziek?" vroeg Grietje verbaasd en keek steelsgewijs de straat in. Gerrit Klep, die wekelijks met zijn harmonica door Maarnveld trok, was in geen vel den of wegen te zien. En deze rare sinjeur „Je mevrouw is toch wel thuis?" in formeerde de bezoeker. „Jaja meneer", stamelde Grietje. „Nou ja", was het korte antwoord, „weet je wat kind, laat ik maar letter lijk met de deur in huis vallen. Ze zit toch niet in bad?" Grietje was sprakeloos, maar de be zoeker had haar al vriendelijk opzij geschoven en beende door de gang, bijna zijn hoofd stotend tegen de kope ren lichtkroon. Annelies, op al dat la waai aan de deur, was opgestaan en opende juist de kamerdeur. „Annelies, beste meid!" lawaaide Carel Maes, sloeg zijn armen om haar heen en gaf haar een klapzoen op haar wang. „Kind! Je bent haast nog mooier dan vroeger!" „Carel", hijgde Annelies verschrikt, gekke ventis dat nou een manier om binnen te komen?" Ze keek snel terzijde naar Grietje, die de begroe ting passend had gesavoueerd. Dat zou weer een geklets geven in den huize Wansink, als het wicht vanavond thuis kwam. „Kom er in", zei Annelies een beetje stuurs. „Grietje, ga maar weer aan je werk, kind." „Jo", zei ze tot Carel, je bent hier niet in Amsterdam. Dat kind dacht op zijn minst, dat je me kwam roven." „Ach, die landelijke onschuld, lachte Carel. „Nee maar meid, wat zie je er best uit!" Annelies was meteen al over haar lichte ergernis heen. Ze zag Carel stra lend aan, als was hij een boodschapper uit een ver, ver land. Ze was die morgen met een beetje hoofdpijn opgestaan. De kinderen, al tijd gevoelig voor sfeer, hadden al in de gaten dat moeders muts scheef stond. Jan had op reis gemoeten, was om half acht de deur al uit. Kleine Jan kwam vijf minuten vóór schooltijd een scheur in zijn broek laten zien. Els, de ijdeltuit, moest met alle geweld vlech ten, de nieuwe mode op school. Alleen kleine Ruth zat stil als een muisje te peuzelen aan haar boterham en dat was geen wonder, want ze had een schaaltje met hagelslag zo stillekens weg geheel geleegd en genoot van een recht smakelijk ontbijt. Daar vloog Jan weer over op, die achter het net viste. „Die meid bikt alles maar op", jank te hij, „en ze krijgt nooit straf. En als ik es wat doe, krijg ik meteen op m'n bast." Annelies had bestraffende woor den moeten spreken tegen Ruth over de muisjes en tot Jan over de „bast". Maar ze had er de lust niet toe. Ze zei slechts: „Kinderen wees toch een beetje stil, zie je niet, dat moeder hoofdpijn heeft?" En Grietje had naar de dokter ge moeten en kwam dus drie kwartier te laat, hoewel Annelies vrijwel zeker wist, dat ze maar een kwartier werk had gehad. Was natuurlijk eerst weer thuis ge weest. Maar je kon niet zoveel zeggen want het was niet gemakkelijk om aan hulp te komen. En nu zat ze juist even uit te blazen, de verdere dag met on lust tegemoetziend en daar kwam Carel binnenstormen, beeld uit het verleden, waarnaar ze met de dag méér terug begon te verlangen. Was het wonder dat haar ogen straalden en ze opeens weer de oude, of liever de jonge Anne lies was? Carel viel neer in een gemakkelijke stoel, strekte zijn lange stelten uit tot ze zowat de overkant van de kamer reikten en glimlachte tegen Annelies.. „Ja meid", vertelde hij, „ik moet te genwoordig nogal eens naar Enschede. Toen zat ik daar uit verveling de krant te lezen en las een bericht uit Maarn veldsecretaris gejubileerd of zo iets." „Ja dat klopt", bevestigde Annelies. „Nou, toen begon er ergens in mijn geheugen een belletje te rinkelen. Ik zeg: MaarnveldMaarnveldis dat niet dat gehucht waar Anneliesje Verheyen zichzelf en haar toekomst dromen begraven heeft?" „Beetje meer eerbied voor de stad mijner inwoning hoor", vermaande An nelies. „Zeg, wou je al koffie?" „Al sloten op", beleed Carel, „heb je niks anders?" Annelies peinsde. ,,'t Is nog wel wat vroeg voor sherry, bedacht ze, „maar „Nooit te vroeg voor sherry", be sliste Carel, „héérlijk"! Annelies dook in de kast naar de fles en glazen, terwijl Carel genoeglijk doorrammelde. (Wordt vervolgd.)

De Vallei | 1959 | | pagina 4