Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Wie komen er in aanmerking voor de BB-Noodwachtplicht 1 De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist V... Fa. J. F. TAK 25-jarige Veenendaalse zwemclub brengt gevarieerde feestweek in „Bergbad" WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ederveen Meer welvaart door Europoort en Deltaplan Zal bezwaarschrift van de Fliertbewoners te Ederveen niet helpen DE KROKODIL het gevaarlijkste dier van de wildernis SCHERPENZEEL i DE SCHRIK VAN DE JUNGLE 33e jaargang VRIJDAG 7 AUGUSTUS 1959 Nr. 62 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Voorlopig alleen van kracht voor A B C-dienst Men behoudt zijn rang Dame reed door verkeerslicht BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Zij hadden toestemming... 17,50 waard AE 158121 NEDERLAND ZORGT VOOR ZIJN TOEKOMST Grotere havens „IJzeren gordijn B. en w. stellen voor het pad te sluiten EEST Monsters van negen meter lang vallen zelfs buffels aan Hun feestmaalontbindende honden Opwindende jacht in Madagaskar Miljarden geïnvesteerd iX—Ynoteini Dames- jJdïLcyzs Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie; W, F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In ons blad van woensdag 5 augustus j.l. maakten wij reeds melding van het feit, dat voor Veenendaal de BB-Noodwachtplicht van kracht geworden is. On getwijfeld zullen velen zich afgevraagd hebben, wat dit nu precies inhoudt en welke personen hiervoor in aanmerking komen. Ter geruststelling zy vermeld, dat de noodwachtplicht voorlopig alleen maar betrekking heeft op de Atomische, Biologische en Chemische dienst (de zogenaamde ABC-dienst). Volgens de PHBB, de heer Wilmink, zal er voor de zelfbescherming (blok- en wükploegen) zolang de bezetting blijft zoals die nu is, in de toekomst geen noodwachtplicht inge voerd worden. Overigens was de BB in de kring U-3, waartoe ook Veenendaal behoort, geheel onkundig van de invoering van de noodwachtplicht voor dit gebied. De onderlinge verstandhouding wordt er hierdoor uiteraard niet beter op. De ingelijfden krijgen een uniform van de BB (dezelfde als de BB-wandel- groep heeft) en komen in dezelfde rang als zij vroeger in het leger bekleed heb ben. De groetplicht en de „krijgstucht" zijn theoretisch ongeveer gelijk aan de militaire dienst. THEORIE EN PRAKTIJK De ingelijfde zal waarschijnlijk (wij schrijven waarschijnlijk omdat dit nog niet bekend is) eens per week een avond cursus hebben. Voor deze avond ontvangt hij 1,vergoeding. Bovendien vindt er (ook hier weer waarschijnlijk) eens per maand een oefe ning plaats, veelal op zaterdagmiddag, die ook met 1,gehonoreerd wordt. Mocht In de kring U-3, omvattende de vol gende plaatsen: Leusden, Woudenberg, Scherpenzeel, Renswoude, Veenendaal, Rhenen, Achterberg, Eist, Leersum, Amerongen, Wijk bij Duurstede, Co- then, Langbroek, Werkhoven, Drieber gen, Maarn, Maarsbergen en Doorn, zijn noodwachtplichtigen opgeroepen uitsluitend voor de ABC-dienst. Noodwachtplichtig zijn de buitenge woon dienstplichtigen zonder mobili satiebestemming tot 35 jaar. Evenals in de grote steden zullen ook hier de mili tairen die in Indië geweest zijn, het grootste deel uitmaken. Binnenkort zullen 170 Veenendalers van de gemeentesecretarie een brief ontvangen, waarbij een enquête-for mulier is gevoegd. Men is verplicht dit formulier volledig en naar waarheid in te vullen. Aan de hand van deze ge gevens zal uitgemaakt worden of de persoon in kwestie al dan niet gekeurd moet worden. Na een eventuele keuring worden alle documenten opgezonden naar de Kringraad van de BB in Doorn. Deze raad, bestaande uit de burgemeesters van de aangesloten gemeenten, wijst de noodwachtplichtigen aan. Van de burgemeester van hun gemeente ont vangen zij dan een schrijven dat ze in gelijfd zijn en op welke datum de eer ste cursus plaats vindt. Hoewel men in BB-kringen in Veenendaal nog niet de juiste opzetting van de ABC-dienst voor kring U-3 weet, wordt verwacht dat van de 170 gegadigden ongeveer een vijfde deel dienst zal moeten doen. Het resterende aantal blijft in reserve. De noodwachtplichtige is verplicht aan de oproep te voldoen. De straffen die hiervoor staan zijn gelijk aan die van de militaire dienst. Niet gehoor geven aan de oproep staat gelijk met desertie en zo is in Utrecht onlangs een man tot 14 dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Vanzelfsprekend hoopt de BB dat zulks in Veenendaal niet nodig is. Mevrouw B. uit Veenendaal, die maandagmiddag door het gele verkeers licht bij het kruispunt in de Hoofd straat reed, heeft deze onvoorzichtig heid moeten bekopen met een hersen schudding. TELEFOONKABEL VOOR VEENENDA AL-ZUID Onder leiding van de PTT is men momenteel bezig met het leggen van een kabel om het zuidelijk deel van Veenendaal te voorzien van telefoon. De zware voedingskabel, die 100 tot 600 draden bevat, komt vanaf de cen trale aan de Sandbrinkstraat en wordt via de Kerkewijk-Patrimoniumlaan naar het Franse Gat geleid, waar hij zich in diverse richtingen verdeelt. De kabel wordt zodanig gelegd, dat de meeste abonnees er op aangesloten kunnen worden. Volgend jaar hoopt men een begin te maken met het noordelijk deel van Hoewel het verkeerslicht op geel stond, reed zij toch door. Voordat zij echter het kruispunt over was, sprong in de Hoofdstraat het licht op groen. Een oprijdende auto kon de dame niet meer ontwijken, waardoor een botsing volgde. Nadat dr. Engel de eerste hulp had verleend, is het slachtoffer over gebracht naar haar woning. dat het politiebureau in de vakantie gratis logies zonder ontbijt heeft ver strekt? dat het hier vakantiegangers betrof die komende met de bus vanaf Arnhem in Veenendaal geen aansluiting meer kon den krijgen naar Lunteren? dat de hotels in Veenendaal hen niet meer aan onderdak konden helpen? dat zij toen ten einde raad de nacht hebben doorgebracht op het politiebu reau? dat men volop bezig is met de af braak van de oude schuur achter het hotel „De Korenbeurs"? dat direct hierna een begin gemaakt zal worden met de bouw van het nieuwe hotel? dat men hiermede over ongeveer een jaar klaar hoopt te zijn? dat de fundamenten van de nieuw te bouwen Amsterdamse Bank ook vorm beginnen te krijgen? dat voor deze werkzaamheden altijd publieke belangstelling bestaat? Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 het geval zich voordoen dat er een oefe ning gehouden wordt en hierdoor loon derving moet geschieden (bijvoorbeeld een gehele dag) dat betaalt de BB dit tot een zeker maximum. De cursussen zullen vermoedelijk in eigen woonplaats worden gehouden. Men verwacht dat ze gegeven zullen worden door de PHBB, de heer Wilmink of de BDA, de heer Baars. Zij die reeds bij de BB zijn of tot de reserve-politie behoren komen vanzelf sprekend niet in aanmerking voor de noodwachtplicht. De taak van de ABC-dienst in oorlogs tijd is misschien het best uiteen te zetten aan de hand van een voorbeeld. Veronderstelt men dat op Londen een waterstofbom gegooid is, dan bestaat bü zuidwesten wind de mogelijkheid dat ook Nederland of althans grote delen hiervan, door de fall-out van de bom besmet wordt. De besmetting is zeer gevaarlek, vooral ook omdat men het niet ziet, proeft of ruikt. In eerste instantie is het zaak dat alle mensen en wanneer men hier even bij stilstaat dan lijkt het onmogelijk een schuilplaats in de grond zoeken. Op de aardbodem kan de mens dus onbeschermd niet vertoeven. Op dat moment komen de mannen van de ABC-dienst in werking. Zij zijn het die dan in beschermde kle ding met meetinstrumenten de besmette gebieden gaan peilen en de bevolking de nodige aanwijzigingen geven. Van zaterdag 15 tot en met zaterdag 22 augustus a.s. zal „Bergbad" in het teken staan van het VZC-feest. De 25-jarige Veenendaalse Zwemclub organi seert dan een feestweek en op die data is er iedere avond iets te doen in „Berg bad". De organisatoren hebben, evenals vorig jaar bij het 25-jarig bestaan van „Bergbad" gezocht naar zoveel mogelijk variatie in het feestprogramma. Van zelfsprekend kwam men hierbij op een program, dat op verschillende punten overeenkomt met dat van vorig jaar. Niettemin is het grootser van opzet en zullen de leden van de jubilerende zwemclub zelf meer medewerken. De mogelijkheid, welke „Bergbad" voor Sedna (Amersfoort) en De Bevers (Die een dergelijke feestweek biedt zijn be perkt. De gedachten gingen aanvanke lijk uit naar b.v. nationale zwemwedstrij den met bekende deelnemers of een na tionaal hoofdklasse walerpolotoemooi. Voor bedoelde zwemwedstrijden leent het bad zich echter niet men beschikt niet over een vereiste 50 meter-baan en bij een waterpolotoernooi komen alleen de waterpololiefhebbers aan hun trekken. Daarom heeft men het nu weer gezocht in een kunstzwemshow, komisch toren- springen, een waterpolowedstrijd op hoog niveau, een jeugdzwemfeest en toernooien van alle V.Z.C.-zeventallen. Tevens is het traditionele Ritmeester-toernooi in deze feestweek ingelast. Met een gevarieerd zwemfeest, op za terdagavond 15 augustus, wordt de jubi- leumweek geopend. Hieraan werken mee het Nederlands JeugdZevental in een wedstrijd tegen de Amsterdamse hoofd klassers „De Meeuwen" met o.a. ook de in Veenendaal bekende oud-midvoor van het Nederlands zevental, Rudie van Feg- gelen, in de gelederen, de kunstzwem- groep van „De Meeuwen", „The Bathin Beauties" o.l.v. mevr. Iet Koster-Van Feggelen en V.Z.C. I, dat speelt tegen de tweede klasser Pinguins I uit Woerden. Vooral het waterballet belooft iets aparts te worden. Er wordt een geheel nieuw programma gebracht met fantastische on derwaterscènes, waarvoor het bad ook onder water zal worden verlicht. Op de avonden van maandag 17, dins dag 18 en vrijdag 21 augustus zijn er dan de toernooien van resp. V.Z.C. II en III, dames en adspiranten. De andere deel nemers aan deze toernooien worden nog bekend gemaakt. Öe woensdagavond is gereserveerd voor een besloten feestavond van de V.Z.C.- leden. Met Zeus uit Nijmegen wordt op don derdagavond door V.Z.C. een tweekamp zwemmen en waterpolo gehouden. Ad- spiranten, dames en heren van beide ploegen zullen hun krachten meten in zwem- en waterpolowedstrijden. Tot besluit is er op zaterdagmiddag 22 augustus een attractief jeugdzwemfeest, waaraan de hele Veenendaalse jeugd kan deelnemen, terwijl 's avonds om de Rit meester-wisselbeker zal worden gespeeld in een toernooi, waaraan behalve V.Z.C. I, de eerste zeventallen van Flevo (Nijkerk), APPEL. Een Italiaanse Eva heeft opnieuw de appel ge bruikt om haar doel te berei ken. Bü het eten van een uit Italië geïmporteerde appel vond een jonge Zweed een briefje, waarin stond dat Maria Grazia Zeni, 21 jaar, graag een relatie wilde aanknopen met een aar dige Zweedse jongen. Lennart Hedenstroem, zo heet de Zweed die de gelukkige werd, schreef onmiddellijk naar Italië en het gevolg is dat het tweetal nu binnenkort in het huwelijk zal treden. KASSA. De nieuwe „zwa re" Franse francs, die in Frankrijk wordt ingevoerd maakt het nodig veranderin gen aan te brengen aan 200.000 in gebruik zijnde kasregisters. KEIZER. Keizer Hailé Selas- sié van Abessinië werkt 14 uur per dag en eet alleen rauwkost, heeft hij bü zijn bezoek aan Rusland verteld. SPUUG. De directeur van een grote fabriek in Frankrijk hoorde dat de rechter zijn eis tot echtscheiding inwilligde. Maar in plaats van blij te zijn spuugde hü op de zwarte toga van de advocaat die zyn vrouw verdedigd en hemzelf, zo zei hij, beledigd had. De advocaat diende prompt een klacht in wegens „bevuiling en belediging in het open baar", waarna dezelfde recht- ren) deelnemen. Dit toernooi wordt afgewisseld door de springclowns, de gebr. Bouman uit Schie dam, met komische sprongen vanaf de springtoren. Gedurende de feestweek zal boven het diepe een wedstrijdverlichting worden aangebracht, terwijl het terrein in een feestelijke verlichting zal worden gezet. Ongeveer hetzelfde doet zich voor bij de biologische oorlogvoering. De vijand zal dan proberen het gewas te vernietigen en besmettelijke ziekten te kweken. Ook dan is het de taak van de ABC-dienst hiertegen op te treden en, waar nodig, de bevolking richtlijnen te geven om in le ven te blijven. De chemische oorlogvoering, waarbij de vijand gebruik maakt van mosterdgas en verlammingsgas, vereist eveneens een digheid van de ABC-mannen. HOPENLIJK NOOIT PRAKTIJK Sommigen zien in de invoering van de noodwachtplicht een vingerwijzing tot een naderende oorlog. De heer Wilmink, hoofd van de Veenendaalse BB, was het met deze zienswüze r.iet eens. „Toen de BB in 1S52 opgericht werd," aldus de heer Wilmink, „was de atomi sche oorlogvoering EOg niet zo ver ge vorderd als deze nu is. Met de voort- schryding van deze overigens huivering wekkende techniek, moet ook de verde diging gelüke tred houden. Vandaar dat onze regering een roed georganiseerde bestrüdingsdienst uit de grond wil stam pen, zodat wü by een eventuele oorlog voering, weten wat ons te doen staat." Men moet overal op voorbedacht zün, maar het is te hopen, dat de mannen van de ABC-dienst nooit in de praktük zul len gaan. Mocht het onverhoopt toch zo worden, dan zal een ieder dankbaar zün dat in vredestüd de ABC-dienst heeft ge leerd en geoefend. Zaterdagmiddag werd by de politie aangifte gedaan van het feit, dat enkele jongelieden in een huis aan de Kerke- wijk waren aangetroffen, waarvan de eigenaar elders met vakantie vertoef de. Het bleken twee Veenendaalse kna pen van 13 en 15 jaar te zijn, die van de afwezigheid van de eigenaar gebruik maakten om hetgeen van hun gading was mee te nemen. Juist op het moment dat beide kna pen het huis wilden verlaten - ze had den een doos bonbons leeggegeten en al het voor de hand liggende geld in hun zakken gestopt - kwam de doch ter des huizes even thuis kijken. Zij trof de twee jongens aan en op de vraag wat zij in het huis te doen had den, vertelden ze toestemming te heb ben om het huis te bekijken. De dochter liet beide „heren" geheel volgens protocol uit door de voordeur, maar niet lang daarna kwam ze tot de indruk dat de jongens op het inbre kerspad waren geweest. Ze belde de politie die met behulp van de speurhond al gauw de daders te pakken had. Het ontvreemde geld was nog in hun bezit. Evenals de vorige keer is de Vallei riks deze week niet ontdekt. De riks was uitgegeven bü firma Meijer aan de Patrimoniumlaan. Zoals gewoon- lyk stjjgt de waarde weer met 2,50 zodat de nieuwe riks die deze week uitgegeven wordt en het rode nr. draagt, ZEVENTIEN GULDEN VIJFTIG waard is. Om de vinders premie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. STEEKVLAM SCHOOT UIT OVEN Dinsdagochtend was de heer Van B. aan de Nieuweweg bezig met het aan maken van de oven in zijn bakkerij. Plotseling schoot er een steekvlam uit de oven, waardoor de heer Van B. brandwonden aan zijn armen en ge zicht opliep. Hij moest zich onder be handeling van dokter Hey stellen. DEN HAAG. De toekomst van een land hangt af van de maatregelen die in het heden worden genomen. Structuurplannen en landhervormingen hebben tot taak over een aantal jaren de economische toestand van een gebied - en daar door van het land - te verbeteren. Wij, in Nederland, kunnen er trots op zjjn in het land te wonen waarin het meeste wordt gedaan om de toekomstige welvaart te waarborgen. Nergens in Europa, en misschien zelfs nergens in de wereld, wordt zo hard gewerkt aan zoveel, haast verbijsterende plannen als in ons kleine landje aan de grote zee. Iedere buitenlander is met stomheid geslagen wanneer de gehele omvang en de strekking van het Deltaplan hem duidelijk worden en staat verbaasd over zoveel technisch kunnen en durf wanneer hij dan ook nog wordt geconfronteerd met het project Europoort. Nederland rekent vooruit en eigenlijk is het zo jammer dat wij óf zo weinig bekend zijn met wat er allemaal gebeurt, óf het bijna als vanzelfsprekend aan nemen dat het gehele zuidwesten van ons land wordt beveiligd tegen de krach tige aanvallen van de Noordzee en dat dichtbij datzelfde gebied wordt gewerkt aan een door economen, sociologen en ingenieurs samengesteld plan tot ver betering van onze nationale economie. Een plan dat een enorme betekenis heeft en zijn weerga in de wereld niet kent. In onze tijd van Europese eenwording is weinig plaats voor landelijk chauvinisme, maar met recht mogen wij roemen op dat wat in Zeeland en Zuid-Holland door Nederlandse technici en arbeiders is en wordt gepresteerd. Evenals wij trots mogen zijn op de werken in de voor malige Zuiderzee. Het plan Europoort is in het leven geroepen om in de toekomst Nederland die plaats te laten behouden, die ons land op het ogenblik in West-Europa inneemt. De ligging van ons land, in ZEEMANSCHAP. Deze foto laat nu zien wat de zeeman bedoelt met „Alle hens het war-1 »r". Ik."* zyn hier kadet- ten van het nieuwe Westduitse oplei dingsschip „Gorch Fock" uit Kiel, die op deze wijze practische zeilervaring opdoen. In het bezwaarschrift vragen de Fliertbewoners aandacht voor o.m. het volgende. Toen ongeveer een jaar geleden be kend werd dat de raad van plan was het Fliertsepad aan het openbaar ver keer te onttrekken, hebben 32 ingeze- Namens tweeëndertig ingezetenen van de Fliert in Ederveen heeft de heer W. van Ginkel bij de gemeenteraad van Ede een bezwaarschrift ingediend om trent de onttrekking van het Fliertsepad aan het openbaar verkeer door de huidige eigenaar, de heer Van Egdom. Zoals bekend vormt het Fliertsepad de laatste tijd een fel omstreden punt. Vele inwoners van Ederveen, in het bijzonder zij die in de Fliert wonen, willen het Fliertsepad als een korte verbinding met Renswoude gehandhaafd zien. De eigenaar echter voelt zich, door het voort bestaan van dit openbare voetpad, in zijn vrijheid aangetast, omdat men dan te allen tjjde vrijeljjk over het onmiddellijk bij zijn woning gelegen erf kan gaan. In de Edese raadsvergadering van 12 augustus a.s. zullen b. en w. voorstellen het voetpad aan het openbaar verkeer te onttrekken. tenen van de Fliert hiertegen geprote steerd. Het spijt de heer Van Ginkel, dat hij thans uit naam van de 32 bezwaarden met de grootst mogelijke nadruk moet verzekeren, dat de protesterenden niet alleen ten volle deze bezwaren hand haven, maar dat ook deze gehele pro cedure hun onbegrijpelijk voorkomt. Het bezwaarschrift zegt verder dat het Fliertsepad vooral voor postboden en leveranciers van grote betekenis is. De afgelegen boerderijen kunnen daar door snel bereikt worden. Bovendien heeft dit pad sinds mensenheugenis als kerkpad besta-An. Het heeft de Fliertbewoners - aldus het bezwaarschrift - ten zeerste be vreemd, dat nog nimmer maatregelen zijn genomen tegen de eigenaar van de aanliggende grond, die het pad nu al meer dan twee jaar geleden eigenmach tig met prikkeldraad heeft afgesloten. Wel zou een ambtenaar van gemeente werken, die dit „ijzeren gordijn" wilde verwijderen, door de eigenaar met de mestvork van zijn erf zijn gejaagd. Men vraagt zich af of het gemeente bestuur van Ede haar gezag niet te grabbel gooit als zij de schijn op zich laadt voor dergelijke „argumenten" op de loop te gaan. t Tenslotte delen de indieners van het bezwaarschrift mede, dat nog onlangs door een hoofdambtenaar van gemeen tewerken was toegezegd, dat 't Fliertse pad weer zou worden opengesteld, des noods met behulp van de politie. Daar om had men met bevreemding kennis genomen van de publicatie, volgens welke b. en w. van Ede toch weer van (Zie verder pagina 2) ELSTERSE OUDJES WAREN UIT Evenals vorige jaren hebben de Elster- se ouden van dagen ook dit jaar weer een dagtocht gemaakt Ondanks het som bere weer hebben de bejaarden een on- vertgetelijke dag gehad. Woensdagmor gen werd omstreeks 9 uur gestart in de richting Nijmegen. Vanhier werd een be zoek gebracht aan Berg en Dal en Elten. 's Middags was men in Berg en Dal al waar in Erica warm werd gegeten, en waar ook een bezoek werd gebracht aan de speeltuin. De oudjes vermaakten zich hier uitstekend. Vervolgens werd een rondrit gemaakt door de mooie omgeving van Berg en Dal en Elten. Vooral een vergezicht over Duitsland viel zeer in de smaak. Na 's avonds nog een bezoek ge bracht te hebben aan een uitspanning in Berg en Dal, ging het via Ochten weer huiswaarts. Tegen 8 uur kwam men via Rhenen Eist weer binnen, waar de Elster- se muziekvereniging „Crescendo" de stoet al op stond te wachten. Onder pittige marsmuziek ging het naar hotel „Stuy- venberg", waar de koffie met koek al stond te wachten. Van deze uitgaansdag werd door de amateur cineast de heer Van Erk uit Veenendaal een film opge nomen, die de komende winter zal wor den vertoond. bank nog in dezelfde zitting de directeur veroordeelde tot twee weken cel en 250 boete. PENSIOEN. De Britse pre mier MacMillan ontving een dezer dagen een formulier van het ministerie der pensioenen met het verzoek hierop de da tum in te vullen waarop hü met pensioen zou gaan. Hij schreef terug dat hij er nog niet over dacht met pensioen te gaan, waarop het ministerie ant woordde met het verzoek om minstens 2 maanden voor de dag waarop hij zijn pensioen zou nemen zich bij het pen sioenfonds te melden. „Anders riskeert u dat u de eerste drie maanden geen pensioen krijgt uitgekeerd," zo stond aan het slot. MacMillan heeft er goede no ta van genomen HUISHOUDER. M'n beste mevrouwtje, praat alsjeblieft nergens je mond voorbü dat je een belangrüke agent van de Inlichtingendienst huisvest, zei heel serieus een man tegen zün hospita te Nantes bü wie hü al achttien maanden inwoonde. En hü voegde eraan toe: „Ik word geschaduwd. Daarom kan ik niet naar het postkantoor om mijn salaris te innen." Waarop de dame heel goedig haar geld kistje te voorschün haalde. Hoe kan ik u danken? riep de „agent" toen uit. Weet u wat, daar ik me overdag toch niet buiten kan vertonen zal ik het huishouden doen. Het vreemde meisje wekte echter de achterdocht op van de buren die de politie waarschuw de. Deze kwam eens kijken en arresteerde toen een zekere Paul Couderc, bekend inbreker, en brachten hem terug naar de gevangenis. TROTS. Een van de meest verkochte grammofoonplaten in de Ver. Staten is die waar op de geluiden van de onder zeeboot Nautilis tijdens zijn tocht onder de Noordpool door staan geregistreerd. TOCH MET... Maar de Franse jeugd is in het alge meen niet zoals de films Les tricheurs en Bonjour tristesse ons haar voorschotelen, zegt de minister van opvoeding en sport. Er hebben zich meer dan 6000 jongelui aangemeld om vrijwillig in de vakantie ruïnes op te ruimen en ver laten dorpen weer bewoonbaar te maken. IJSKAST OF BED? In deze tijd van opinie-onderzoek kan het gebeuren dat er een man aan uw deur komt, die u dom weg vraagt: Wat is onmisbaar voor u, uw bed of uw üskast of uw televisietoestel? Als goed Nederlander antwoordt u dan: mün bed. Niet aldus de Ameri kanen. Die hebben in meerder heid bü een onlangs gehouden enquête geantwoord: in de volg orde: televisie, üskast, wasma chine, bed. Daar in Amerika zijn ze ook zo ver met de mechanisatie, dat het geen wonder is dat ze van verwondering vergeten dat een bed belangrijker kan zijn. Hun nieuwste snufjes vertonen ze op dit ogenblik in Moskou waar ze de Moscovieten in bewondering De zon brandde met ongekende hevigte. De Britse avonturier William Forhand kon slechts kort en stotend ademhalen in de vreselijke broeikastentemperatuur van de Sumatraanse kust. Zijn grijzende haren kleefden nat onder zijn tropenhelm en juist wilde hij onverrichterzake terug keren naar zijn comfortabele woning vlak bij de jungle van Gombi toen hij aan de snel naderbij komende rimpels op het stille wateroppervlak zag, dat deze jacht laten staren naar een rollende tafel, die uit eigen beweging de schotels op tafel zet en de vuile borden afvoert, een instrument dat kleren schoonmaakt door middel van ultra-sonische stra len en een wasmachine die wast, droogt, steriliseert, strijkt en de lakens opvouwt! VERJONGING. De „rode" deken van Canterbury is naar Boekarest getrokken om er behandeld te worden door dr. Anna Asian, specialiste in verjongingskuren. De kuur heeft verrassende resultaten gehad, verklaarde bü terug komst de deken, die 85 jaar oud is. MODE. Ook een deel van de Nederlandse jeugd vindt dat je je haren heel kort moet knip pen, zodat ze als stekels in de lucht staan. Maar we zijn nog niet verplicht om aan deze mo de mee te doen, in tegenstelling met Boelgarije, waar het de schooljeugd verboden is om de haren langer dan één centime ter te hebben. Dit geldt uiter aard voor de jongens, voor de meisjes gaat men niet verder dan het verbieden van de paar- destaart. TWEE. Op het partijcon gres van de communisten in Parijs waren twee w.c.'s, de een was gereserveerd voor de afgevaardigden, de andere voor de pers. kodillen, geen huiden en zonder huiden geen geld. Zijn zaken liepen uitstekend, want krokodillenhuiden zijn nog altijd de Delta van Rijn, Maas en Schelde, is bijzonder gunstig voor wat het goe derenvervoer betreft en het is daarom niet verwonderlijk dat de grootste ha ven van ons land, Rotterdam, een transito-centrum is voor de belang rijkste industriële gebieden van West- Europa. Langzamerhand echter zal, doordat de wereldbevolking blijft toe nemen, de uitrusting van een haven onvoldoende worden. Een gestage toe neming van de bevolking brengt met zich mee de noodzaak van nieuwe in dustrieën en beide zorgen voor een sterke stijging van het vervoer, inter nationaal en plaatselijk. Rotterdam zal een groot deel van die stijging voor zich moeten opeisen. Om dat te kun nen doen is een ruimere outillage no dig. Meer en grotere schepen moeten in de havens kunnen worden opgeno men en sneller en beter bediend. Het Europoort-project moet de mogelijk heden daartoe scheppen. Binnenkort zullen zeekastelen in de vaart komen van een bijna onvoorstel- (Zie verder pagina 4) NAGEKOMEN PREDIKBEURTEN Ned. Herv. kerk: 9.30 uur ds. Rijns burger uit Amersfoort; 6.30 uur ds. I. Schipper uit Ede. Geref. kerk: 10 en 6.30 uur ds. G. Haaksma uit Ee. Vrijz. Herv.: 10.30 uur „de Schans" ds. P. E. Boele. SAMENKOMST Maandagavond 10 augustus a.s. wordt in het verenigingsgebouw aan de Mo lenweg weer een bijzondere samen komst gehouden van de Bond van Vrije Evangelische Gemeenten. Ds. J. A. Ha mers, predikant voor de binnenlandse zending spreekt deze avond over het onderwerp: „Hoe komt het, dat er weinigen zijn die de enge poort vin den?" veel gevraagd. Het monster van zeven en toch nog succes kon opleveren. En van succes moest hij leven. Want zonder kro- slechts dieper zinken. Enkele ogenblikken later was hij de gevangene van de lagune: met beide benen stond hij tot de knieën in de modder. Toen bewoog de krokodil zich weer in zijn richting. Een ogenblik aarzelde For hand. Hij wist, dat krokodillen maar zel den buiten hun element, het water aan vallen. Maar juist toen hij zijn zware ge weer opnieuw wilde laden hees het mon ster zich uit de poel om zich op het drijf- slijk te hijsen. Langzaam, met de muil al geopend, kwam het op de buik kruipend op hem af, de poten gebruikend als roei spanen in het slijk. Tijd om opnieuw te laden was er niet meer. Met moeite druk te Forhand een alarmstemming van zich af. Hij wierp zijn geweer weg en met zijn lasso verdedigde hij zijn laatste kans. Het monster was hem genaderd tot op twee meter. Nog eenmaal poogde de Brit zich op te heffen uit het slijk en te vluch ten. Hij zakte nog dieper. Toen wierp hij zijn laatste hoop: de lasso. Om het touw te ontwijken hief de krokodil het hoofd op en wonder boven wonder schoof de lasso juist over de enorme bek. Het hart van Forhand klopte in zijn keel. Het dier begon nu voorzichtig terug te kruipen, zodat de lus zich vanzelf aantrok over de gevaarlijke muil en deze noodgedwongen sloot Een eigenaardigheid van deze beesten is, dat ze weliswaar hun muil met een welhaast ongekende kracht kunnen slui ten, met zo'n kracht, dat een inlander vaak bijna pijnloos één zijner benen ach terlaat in de muil, maar dat ze moeite hebben hun muil te openen. Een stevige man is in staat de muil sluitend te houden en de lus van de lasso, die steeds sterker sloot, kon dit ook. De krokodil raakte toen in een paniekstemming en begon wild en woest aan het touw te trekken. Forhand spande alle krachten in om het uiteinde vast te houden, voelde zich plot seling uit de modder gelicht en zag toen kans op zijn buik, naar zijn geweer te kruipen. Voorzichtig wachtte hij het ogen blik af totdat het beest tekenen van ver moeidheid zou vertonen en enkele ogen blikken minder hard aan het touw zou een halve meter lang schoot op hem af, recht in de aanval. Forhand legde aan. Drie schoten ver scheurden de stilte. Verschrikt vlogen de apen op, luid krijsend. De krokodil bleef enkele seconden bewegingsloos in het vuile water liggen. Forhand wist, dat hij deze maal gemist had: zijn hand had iets gebeefd. Misschien de ondraaglijke warm te? Voor één maal had hij de minuscuul kleine hersenen van deze gevaarlijke menseneter gemist. Deze hersenen liggen in een kleine verhoging, juist tussen de beide ogen van het monster. Alleen daar moet men raken om direct te doden. Forhand deed enkele stappen achteruit om opnieuw te kunnen aanleggen. Toen zakte hij plotseling weg in de modder De krachtsinspanning, welke hij leverde om zijn rechtervoet op te halen deed hem trekken. Het duurde enkele minuten, waarna hij kans kreeg om met één vrije hand zijn geweer opnieuw te laden. Toen schoot hij twee kogels in de hersenen. De greep verslapte en na enkele stuiptrek kingen, zo krachtig dat de jager op het wild werd gesleurd, gaf het de geest. For hand kon op eigen krachten uit de slijk- wereld geraken maar dit avontuur, dat hij ons dezer dagen op een terrasje in Versailles vertelde, zal hij nooit vergeten en woordelijk zei hij: „Dit gebeurde al in 1953. Ik kreeg toen zo'n angst van de jungle, dat ik enkele weken later naar Schotland ben gereisd, maar de greep van de wildernis is on weerstaanbaar. Twee jaar later ben ik weer teruggekeerd naar de Oostkust van Sumatra om dc krokodillen]acht voor te zetten." De Brit zou er vermoedelijk niet in ge slaagd zijn het leven te redden als de krokodillen niet de domste dieren van de schepping waren, bijna nog dommer dan vissen: in verhouding tot hun afmetingen hebben de reptielen de kleinste hersenen van het dierenrijk, de vissen uitgezon derd. De totale hersenen van een kroko dil van zeven meter lang kunnen gemak kelijk in een likeurglaasje. Maar daaren tegen heeft de krokodil de beschikking over een enorm aantal reflex-bewegingen, (Zie verder pagina 2) voor betere uurwerken HQ0FQ5TP 91 VEENENDAAL Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918

De Vallei | 1959 | | pagina 1