Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER Sigarenindustrie gaat over tot 45-urige werkweek MULDER Vrijwel geen belangstelling voor rolschaatswedstri j d U.S.A. - TROEFKAART NIXON Amerongen baadt zich in een zee van licht 33e jaargang WOENSDAG 12 AUGUSTUS 1959 Nr 63 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders eenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Vijf werkdagen van negen nur Personeelsbezetting is landelijk teruggelopen Ongeval op de markt Hoofdagent G. Baars met eervol ontslag Xieuivs uit de omgeving I mm @mm Pastorie in Hoofdstraat wordt afgebroken OVERBERG Automobilist gaf gas in plaats van te remmen Strenge controle bij Hcllantor N.V. Veeiiendaler wint vliegreis naar Kopenhagen KINDERVAKANTIEWERK Programma gewijzigd Badmintoriwedstrijd De concurrentie RENSWOUDE Trekpleister voor vele toeristen EDERVEEN Wat nu weer... Napret ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Redactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 centt Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 «voorden 1,—, elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Volgens een officieel communiqué dat door de werkgevers- en werknemers organisaties in de sigarenindustrie op vrijdag 7 augustus j.l. is opgesteld, zijn bedoelde organisaties tot overeenstemming gekomen, om in deze tak van indu strie over te gaan tot de 45-urige werkweek. Hoewel in het communiqué het doel van deze verkorte werktijd omschreven wordt als zijnde „een spreiding van werkgelegenheid" is zulks voor de sigarenindustrie in Veenendaal geenszins het geval. De order-positie hier ter plaatse is nog ruim voldoende, terwijl ook de aanvoer van Indonesische tabakken voorshands nog geen reden tot ongerustheid geeft. Wel bestaat de mogelijkheid dat in de toekomst, en dit is afhankelijk van de situatie in Indonesië, de aanvoer kan stagneren. De 45-urige werkweek bestaat uit vijf werkdagen van 9 uur, dus 's zaterdags vrij. De sigarenindustrie is hiermede een der eerste industrieën die zowel lan delijk als plaatselijk de verkorte werkweek gaat invoeren. Aan het College van Rijksbemidde laars, die in deze hun toestemming moeten geven, is gevraagd de 45-urige werkweek op de kortst mogelijke ter mijn te doen invoeren. De omstandigheden die door de or ganisaties aangevoerd worden op basis waarvan de verkorte werkweek inge steld moet worden, dienen landelijk ge zien te worden. Zo wordt gezegd dat de sigarenindu strie er op rekent, dat de verkorte werktijd aan de ene kant aanleiding zal geven tot bezuiniging op Indonesische tabakken en aan de andere kant de mogelijkheid zal bieden de gevolgen van de mechanisatie geleidelijker op te vangen. Het tekort aan Indonesische tabak ken noopt de sigarenindustrie tot de uiterste zuinigheid en zelfbeheersing, aldus de verklaring. De steeds toene mende mechanisatie en rationalisatie, die pas de laatste jaren door de buiten stelling van de zogenaamde Mechani- satiewet en door de uitvinding van de bolknakmachine meer op gang konden komen, dreigen te leiden tot toenemen de personeelsafvloeiing. Het laatste jaar is de personeelsbe zetting in de sigarenindustrie terugge lopen van 13.000 tot 11.800, waarbij er uiteraard naar gestreefd is de oudere arbeider aan het werk te houden. Zoals reeds aan het begin van dit ar tikel gezegd is, komen deze feiten voor Zaterdagmiddag heeft zich op de markt een verkeersongeval voor gedaan, waarby de bromfietser T. een lelyke val maakte en overge bracht moest worden naar het Ju- lianaziekenhuis. De bromfiets en auto, die er by betrokken waren, werden beschadigd. De heer T. die van de markt af kwam rijden, dacht nog net tussen twee auto's door te kunnen rijden, maar had deze manoeuvre verkeerd berekend. Hij botste eerst tegen de geparkeerd staan de auto, vervolgens tegen de tweede (rijdende) auto en kwam tenslotte te recht in een stapel groentekisten. Over brenging naar het ziekenhuis werd noodzakelijk geacht. Aan de hoofdagent van gemeente politie te Veenendaal, de heer G. Baars, is eervol ontslag verleend in verband met zyn benoeming tot buitendienst-assistent van de Be scherming Bevolking. In 1944 is de heer Baars bij de Vee- nendaalse politie aangesteld als hulp agent. Na de bevrijding werd hij defi nitief in het korps opgenomen. Voor de ontstane vakature zal een andere poli tieman worden aangetrokken. WAGENINGEN. Het college van B. en W. is van plan voor Wageningen een zaterdagmiddagmarkt in te voeren van beperkte omvang. De bedoeling is onge veer twaalf kramen op te stellen. De Wa- geningse middenstandscentrale echter, is van oordeel dat speciaal zaken, die zich met de verkoop van etenswaren en bloe men belasten, zeer veel schade van een dergelijke markt zullen ondervinden. B. en W. vinden dat de markt eerder een verlevendiging van het stadsbeeld zal be tekenen. PUTTEN. De chauffeur van een VAD- bus die op de Gardenseweg een reebok aanreed, zag dat het dier bewusteloos bleef liggen. Hij stopte, bond de poten van het slachtoffer vast en nam hem mee in de bus. Op het politiebureau, waar hij de vracht afleverde, werd de reebok door een dierenarts onderzocht. Het dier, dat geen letsel bleek te hebben opgelopen, werd naar de plaats waar het aangereden was teruggebracht en verdween toen weer snel in het bos. EDE. Ede staat momenteel in het teken van de Heideweek en van de vriendschap met Canada. Hiertoe wordt de oude open bare Ulo-school aan de Markt in een zo genaamd Canadahuis herschapen. Men zal hier allerlei interessante bijzonderheden kunnen vinden over en met betrekking tot Canada. BARNEVELD. Vrijdagmorgen, 28 augus tus a.s. hoopt de Commissaris der Konin gin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers een werkbezoek te brengen aan de ge meente Barneveld. 's Middags bezoekt hij de gemeente Scherpenzeel. hctl het gezin...? Her Qtiiipw ant* Hoofdstraat 51, Tel. 3184, Vdaal de sigarenindustrie in Veenendaal in het geheel niet in het geding. De plaat selijke fabrieken hebben hun perso neelsbezetting niet alleen gehandhaafd, maar kunnen zelfs nog steeds zowel mannelijke als vrouwelijke arbeids krachten gebruiken. GEEN VOLLEDIGE COMPENSATIE Door genoemde organisaties in de si garenindustrie - zo gaat de verklaring verder - is dan ook uitdrukkelijk ge steld dat de invoering van een 45-urige werkweek niet moet worden gezien als een verdeling van een eventueel aan wezige ruimte. In het overleg tussen partijen is na melijk overeengekomen dat, ter ver- (Zie verder pagina 2) CONTROLE OP RADIO-ACTIEVE STOFFEN Met ingang 'van 1 augustus j.l. is ter uitvoering van het Radio-actieve Stoffen Besluit de beschikking in werking getre den, waarin door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid in overeen stemming met zijn collega van Financiën de eerste kantoren zijn aangewezen, waar langs invoer van radio-actieve stoffen per auto, trein, schip of vliegtuig uitsluitend mag plaats vinden. Onmiddellijk na de invoering is door de ^Minister een voorlopige vergunning ver leend aan drie producenten, twaalf im porteurs en 163 gebruikers van radio actieve stoffen. Hieronder bevindt zich .ook een firma in Veenendaal. Een, ongeveer negentig jaar oud impo sant gebouw in het centrum van Vee nendaal is gedoemd te verdwijnen. Het betreft hier de werkelijk fraaie pastorie aan de Hoofdstraat 82-84, die binnenkort een prooi zal worden van slopers. Op de zelfde plaats bouwt Artifoto een nieuw modern winkelpand van vier verdiepin gen. Hoewel niet met zekerheid kan worden vastgesteld wanneer precies de pastorie gebouwd is, zijn kenners van de Veenen- daalse geschiedenis van mening dat het omstreeks 1870-1880 geweest moet zijn. De bouwmeester van de pastorie is de heer Bernard van Kreel geweest, die in zijn tijd veel heeft bijgedragen aan het aanzien van Veenendaal. De pastorie be hoort tot een serie in Veenendaal gebouw de huizen van hetzelfde type. Zo zijn het pand waarin apotheek Zuidersma en de fa. wed. L. N. v. Essen gevestigd zijn, alsmede het gemeentehuis van ongeveer dezelfde stijl. In de pastorie hebben diverse predikan ten gewoond. Bij het vertrek van dominee Kok heeft het pand lange tijd op een koper staan te wachten. De sloop van de pastorie betekent te vens het einde van een indrukwekkend gebouw met een fraaie gevel dat jaren lang het wel en wee van Veenendaal heeft meegemaakt. ZONDER RIJBEWIJS: MOTOR IN BESLAG Een jongeman uit Nijkerk, die dezer dagen op zijn motor door Veenendaal toerde, zal waarschijnlijk niet gedacht hebben dat zijn rit een zo voortijdig einde zou krijgen. Bij controle door de plaatselijke politie bleek hij namelijk niet in het bezit te zijn van het vereiste rijbewijs, hetgeen hem een proces-ver- baal kostte, terwijl de motor in beslag genomen werd. Later op de dag heeft hij, in gezelschap van iemand die wel een rijbewijs had, de motor opgehaald. De voorgevel van de pastorie aan de Hoofdstraat, die binnenkort geheel af gebroken zal worden. TROUWZAAL KRIJGT SCHOONMAAKBEURT De trouwzaal in het gemeentehuis aan de Hoofdstraat zal binnenkort een fleuri ger aanzien krijgen. Momenteel is men druk doende met het aanbrengen van een nieuw en moderner behangetje, terwijl het plafond eveneens opnieuw gewit zal worden. Voor de trouwlustigen wellicht een stimulans de grote stap te wagen Donderdagavond is een personenauto, eigendom van de heer G. uit Amerongen, en bestuurd door mej. B. eveneens uit Amerongen, by het nemen van een zoge naamde S-bocht van de weg geraakt en op een lager gelegen stuk land terecht gekomen. De drie inzittenden, twee dames en een heer kwamen met de schrik vry. Het ongeval gebeurde toen de automo biliste over de Bergweg reed en bij de Haarweg de ter plaatse aanwezige S.bocht moest nemen. In plaats van af te remmen gaf zij vol gas, waardoor zij de macht over het stuur verloor en uit de bocht vloog. De auto moest uit het land gesleept worden en kon gedeukt en wel op eigen krachten de terugreis aanvaarden. Een andere inzittende, een hondje, is tij dens dit ongeval spoorloos verdwenen. TUNNEL WAS TE LAAG J.l. zaterdagmiddag reed een vracht auto beladen met balen stro op de weg die onder de tunnel aan de Heuvelsesteeg door loopt. De chauffeur, die waarschijn lijk van mening is geweest, dat zijn vracht niet te hoog was, reed rustig door de tunnel maar kwam aan de andere kant tot de ontdekking dat de bovenste laag van de vracht niet op zijn plaats ge bleven was GESLAAGD Onze plaatsgenoot, de heer t>. v. Mer- kenstijn, slaagde dezer dagen voor het examen Praktijkdiploma Boekhouden. Bij de N.V. Hollantor, waar men momenteel be-ig is het machine park te plaatsen, zijn strenge con trole-maatregelen genomen. Alle werknemers, die by dit bedryf werkzaam zijn, moeten een speciaal naamspeldje dragen, waarvan men op vertoon uitsluitend toegang krygt. Deze maatregelen zouden zijn geno men naar aanleiding van het bezoek dat twee, tot nu toe onbekende perso nen, aan het bedrijf hebben gebracht. Om geen bedrijfsgeheimen prijs te geven, krijgt degene die niet in het be zit is van een dergelijk naamspeldje, geen enkele kans de terreinen van het bedrijf te betreden. Volgens een woordvoerder van de Hollantor N.V. zal in de toekomst ook geen gelegenheid gegeven worden het bedrijf te bezichtigen. Binnen zeer kor te tijd zal het bedrijf met de produktie een aanvang maken. TWEE DAGEN LUILEKKERLAND Een twee-daagse vliegreis naar Kopen hagen, dat is de prys die de heer J. v. Tuil, wonende aan de Hoofdstraat 104, heeft gewonnen met een prijsvraag, die uitgeschreven is door een bekend sigaret- tenfabrikant. Met nog zeven andere prijs winnaars stapt de heer Van Tuil dinsdag 18 augustus a.s. op Schiphol in het vlieg tuig dat hen in ongeveer drie uur tijds in de hoofdstad van Denemarken brengt. Omdat de heer Van Tuil niet op de dag van vertrek 's morgens om 9 uur op Schiphol aanwezig kan zijn, vertrekt hij reeds 's maandagsavonds per trein naar Amstelveen waar in hotel Albina een kamer is gereserveerd. In Kopenhagen zullen de prijswinnaars alle bezienswaar digheden te zien krijgen, terwijl hen de gehele reis niets kost. Met deze prijs maakt de heer Van Tuil ook nog kans op een gratis reis van 10 dagen voor twee personen naar Amerika. Het Kindervakan iewerk heeft de afgelopen dagen menig kind weer een onvergetelijke middag of morgen bezorgd. De badmintonwedstrijden mochten zich, evenals de j.l. 'maandagmiddag gehouden speurtocht, in een grote belang stelling verheugen, terwijl ook het straatvoetbal in het middelpunt van de voetballende jeugd heeft gestaan. Minder verheugend was de opkomst bij de rolschaatsenwedstrijd waar zegge en schryve tien kinderen aan deelnamen. Ook de geplande gekostumeerde optocht kan niet doorgaan wegens te weinig deelname. Vrijdagmorgen waren er ongeveer hon derd kinderen aanwezig op het plein van de VGLO-school bij de Geerseweg om een sportieve wedstrijd aan te binden tussen de lijnen van de uitgezette bad- mintonvelden. Mede door de vertrouwde en gewaar deerde medewerking van de Badminton club „Flash" amuseerden de kinderen zich uitstekend. Bij de 11-13-jarigen werd de eerste prijs gewonnen door Henk Imbosch en Paul Ravenzwaai. De 2e prijs ging naar Cora van Son en Aart de Man. De 3e naar Bennie v. d. Haar en Gert van Wijk. De 4e was voor Ans v. d. Kraats en Sjuul van Hardeveld. Bij de 6-10-jarigen gingen de prijzen naar: le prijs Bertu.1' Davelaar en Derk Gunter en Martin Vi Rolschaatsen. Gezien het aantal rol schaatsers in onze gemeente werd voor dit onderdeel van het programma een overweldigende opkomst verwacht. Deze verwachting kwam bedrogen uit, slechts tien deelnemers startten zaterdagmorgen op de oude Westersingel. Toch is er fel gestreden om een aantal leuke prijzen. Speqrtocht met tractaties. J.l. maandag was het verzamelen geblazen aan het Bisschop Davidsplein, waar 150 kinderen deel namen aan een speurtocht in de om geving van Veenendaal. Onderweg moest een aantal opdrachten worden uitgevoerd, waarbij het vereist werd de natuur om zich heen goed te bekijken. Bovendien werden de kinderen verschillende malen getracteerd. De groep van Minie Drost ontving de eerste prijs met 53 punten. Straatvoctbal. Maandagmiddag 1.30 uur werd de finale gespeeld tussen de ploegen die elkaar de wisselbeker bekampten van het Straatvoetbal. Nadat de ploegen el kaar een aantal middagen op sportieve wijze ontmoet hadden viel deze middag de beslissing. VOP., de club uit de om geving Gortstraat, Davidsplein, bleek de sterkste ploeg te zijn en werd ongeslagen kampioen. De uitslagen waren als volgt: 1. VOP 5 gewonnen, geen gelijk of verloren, 10 pnt., 20-2 doelp.; 2. KMD 4 gewonnen, 1 verloren, 8 pnt, 15-10 doelp.; 3. Vallei vogels 3 gewonnen, 2 verloren, 6 pnt., 18-7 doelp.; 4. SDO 2 gewonnen, 3 verloren, 4 pnt., 11-13 doelp.; 5. MVV 1 gewonnen, 4 verloren, 2 pnt. 8-22 doelp.; 6. PSV 0 gewonnen ,5 verloren, 0 pnt., 3-21 doelp. In september volgt voor de voetballers de prijsuitreiking op een gezellige avond waarvoor de jongens een film vertoond zal worden. Programma: Donderdagmorgen om ne gen uur zijn er in het jeugdgebouw tafel tenniswedstrijden voor de jeugd van 10 tot 14 jaar. Vrijdagmorgen om 9 uur begint een speurzoekwedstrijd in de Hoofdstraat, Hoogstraat en Zandstraat. De start vindt bij het jeugdgebouw plaats. Zaterdagmorgen kunnen kinderen van 10 tot 11 jaar deelnemen aan een voilig- verkeersralley op de fiets, die bij het Postkantoor begint. Deze wedstrijd is verzet van vrijdag naar zaterdag om de reeds weer school gaande jeugd ook in de gelegenheid te stellen mee te kunnen doen. De gekostumeerde optocht, die het ein de van het Kindervakantiewerk zou vor men, kan wegens geringe belangstelling niet doorgaan. Heel wat Amerikanen zyn erg bly met de publiciteit, die vice-president Richard Nixon opgedaan heeft b(j zyn reis naar Rusland en Polen. Want het kon wel eens zyn dat hierdoor de republikeinen een nieuwe troefkaart in handen krijgen voor de presidentsverkiezingen, die al reeds een scherp afgetekende schaduw vooruit werpen! De reis van Richard Nixon naar de landen achter het IJzeren Gordijn, heeft een ander verloop gehad, dan menigeen verwachtte. Er zijn weliswaar langdurige be sprekingen gevoerd, waarvan niemand dan ingewijden iets weet, maar er is ook heel wat publiek geworden! Dat komt, omdat de kribbige, impulsieve Chroesjtsjow al mid den in de modelkeuken op de Amerikaanse tentoonstelling in Moskou het met Nixon aan de stok kreeg. Nixon antwoordde niet met ontwijkende diplomatieke frasen, maar gaf zijn tegenstander „stok en bal"en merkwaardig genoeg, scheen dit de ver standhouding eerder te verbeteren dan te verslechteren. Ten aanschouwen van de televisie, ten aanhoren van een leger radio- en persmensen, liet Nixon duidelijk uitkomen, dat het Westen wel vrede wil, maar zeker niet tot elke prijs. Hij sprak zeer zeker naar het hart van zijn Amerikaanse luisteraars. dat een republikeinse regering regeert, bij de gratie van een democratische meer- En tenslotte zag hij nog kans, een Rus sische onvriendelijkheid (men verbood hem over de Stille Oceaan via Wladiwo- stok terug te vliegen), in zijn voordeel te verkeren, door er even gauw een bezoek aan Polen aan vast te knopen, dat uitliep op een (totaal onverwachte) daverende triomf! Daarmee is Nixon een persoon van groot gewicht geworden. Vooral door de republikeinen. Die hebben een kandidaat nodig voor het presidentschap, een kandi daat waarin de kiezers vertrouwen heb ben. Al gold Nixon al min of meer als de „kroonprins", al heeft hij in zijn functie van vice-president reeds ontzaglijk veel politieke ervaring opgedaan, er is altijd kans dat een andere kandidaat méér stemmen krijgt; want wat Nixon nog mis te was: populariteit. Hij is een echte vechtjas al is hij met de jaren (en de er varing) wat gekalmeerd, hij mist bijvoor beeld de beroemde glimlach van Eisen hower, waarvan iedereen zo verrukt was. Behalve tegenstanders in eigen kring heeft hij natuurlijk als voornaamste be strijder, de Democraten. Maar ook dóór was nog uitgemaakt, wie de uitverkorene voor het Witte Huis zou zijn. Er zijn di verse liefhebbers. Maar hoe meer Nixon aan politiek postuur wint hoe slechter de kansen voor de democratische kandidaten komen te staan. De democraten waren de laatste tijd al voortdurend in de meerderheid. Het in ons land ondenkbare geval doet zich voor, BRANDWEER RUKTE UIT Zondagmiddag j.l. werd de vrijwillige brandweer van Renswoude gealarmeerd voor een brand langs de spoorlijn Utrecht- Arnhem nabij de Emminkhuizerbrug. Tengevolge van een defect aan een lo comotief van de N.S., was hier brand ont staan in de berm langs de spoorlijn en omdat daarbij gevaar ontstond voor de aangrenzende boerderijen was de hulp van de brandweer ingeroepen. Toen de nevelspuit uit Renswoude arri veerde, was de brandweer uit Ede echter reeds met het blussingswerk begonnen en zodoende was men het vuur spoedig meester. Behoudens enkele brandende palen langs de spoorlijn, werd verder geen schade aangericht. Burgemeester A. Martens van Ameron gen (links) overhandigt de dirigent van de Glouchester Brass Band een her innering aan het bezoek van de band tydens de Amerongse lichtweek. De Amerongse licht- en muziekweek draait op volle toeren. Een zee van lichtpun ten heeft het dorp by avond op slag veranderd. Een „lovely village", zo luidde de algemene opinie van de Engelse gasten, die zaterdagavond de feestweek officieel openden met een concert in het plantsoen Lievendael. Zij zeiden daar niets te veel mee, het ziet er allemaal even aantrekkelykuit. Geen moeite is teveel geweest om het geheel nog beter te doen slagen als vorig jaar. De prachtige weersomstandigheden hebben de eerste lichtavond goed doen slagen. die de gevel van het gemeentehuis sieren, Men moet alles meerdere malen gezien hebben. Steeds ontdekt men weer nieuwe en verrassende lichteffecten. De Hof, het oude dorpsplein, is voor velen het begin- of eindpunt van een lange wandeling door het dorp. De door schijnwerpers verlichte Sint-Andriestoren staat letterlijk in het middelpunt der belangstelling. Het plein in zijn geheel doet sprookjesachtig aan door de honderden gekleurde lampen Op Rijksweg 24 bij Ede had chauffeur J. L." uit Amsterdam op 21 april met zijn zware vrachtauto met aanhangwagen twee gevaarlijke verkeersfouten gemaakt. Ter wijl een tegenligger naderde was hij toch een aantal auto's voor hem gaan inhalen, doch waarschijnlijk toen hij zag dat de tegenligger een politiewagen was had hij zich met zijn combinatie zo plotseling weer naar rechts begeven, dat hij een auto sneed, die daardoor in moeilijkheden geraakte. Vrijdag voor het Wagenings kantonge recht liet L. verstek gaan, maar een der verbalisanten, hoofdagent Noordman uit Otterlo, vertelde wat er gebeurd was. L. reed met een zware, 16 meter lan ge vrachtautocombinatie en hij scheen alle auto's voor hem in te willen halen, aldus de getuige. Hij dacht waarschijn lijk dat iedereen wel voor hem aan de kant zou gaan, maar toen hij onze politie wagen opmerkte schoof hij vlug weer naar rechts. De officier, mr. Pfeil, vond het een zeer ernstige zaak en eiste bij verstek zowel voor het inhalen terwijl een tegen ligger naderde als voor het snijden 50, of 10 d. Bovendien wilde hij de rijbe voegdheid voor 3 maanden ingetrokken zien. Rechter Tiddens kon zich daarmede verenigen. Hij vonniste met tweemaal 50,— of tweemaal 10 d. L.'s rijbewijs werd voor een tijd van tweemaal zes we ken ingetrokken. G. B.f monteur te Wageningen, was op 12 juni bekeurd omdat hij, toen het ver keerslicht in de Hoofdstraat van zijn woonplaats op rood stond, met zijn motor tot aan de stopstreep was gereden. Hij had zich achter het reeds wachtende ver keer moeten aansluiten, in plaats van naar voren te schuiven. B. vertelde vrij dag voor het Wageningse kantongerecht, dat hij het zelf niet zo'n verschrikkelijke overtreding vond. Het mocht wel niet, maar hij had zich aan de geest van de wet gehouden en niet aan de letter. Dat is een gevaarlijke interpretatie, vond de officier. Houdt u zich in het vervolg maar aan de letter van de wet. Eis en vonnis 6,of 1 d. C. J. J. T., chauffeur te Amsterdam, had op de Rijksweg bij Eist met zijn auto de voor de bebouwde kom geldende maxi mumsnelheid van 50 kilometer overschre den. Ik heb slimweg heel het bord niet gezien, zei hij vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht. Hij kwam er af met f 20,of 4 d. en daarin verdiscon teerde het gerecht de reis die T. van Amsterdam naar Wageningen had moe ten maken omdat hij meende voor de balie te moeten verschijnen. Hij had de politie toen hij werd bekeurd namelijk om een schikking gevraagd, maar door een abuis was hem die niet gezonden. H. A. K., vertegenwoordiger te Ede had op 16 juni op de Grebbeweg in Rhenen met zijn personenauto de maximumsnel heid niet in acht genomen. Hij had vol gens de politie 65 km gereden. Ik moet aan andere dingen gedacht hebben, legde K. vrijdag voor het Wage ningse kantongerecht uit, want ik heb ge woon vergeten vaart te minderen. Iedere fatsoenlijke automobilist Is verheugd, dat de snelheid binnen de be bouwde kom de 50 kilometer niet mag overschrijden, zei de officier. Het aantal ongevallen is er reeds sterk door ver minderd. Verdachte wilde beslist geen onfatsoen lijke automobilist zijn en hij gaf daarom toe ook blij te zijn met de bewuste maat regel. Het werd 30,of 6 d. G. E., kantoorbediende te Wageningen had zijn fiets op de rijbaan van de Schui- lesteeg in zijn woonplaats geparkeerd, hetgeen verboden is. Rijwielen en brom fietsen moeten op het trottoir of in de wegberm geplaatst worden. Ik wist niet dat het niet mocht, zei verdachte vrijdag voor het Wageningse kantonge recht, maar wat veel belangrijker is: De datum op mijn oproeping klopt niet. Het werd even nagekeken, doch E. bleek zich te vergissen. Het klopte wel. Ik wil het laten bij 4,of 1 d., omdat verdachte blijkbaar meende ons met dat datumverschil iets heel gewich tigs te vertellen, zei de officier. Rechter Tiddens vonniste conform. Op de Stationsweg in Ede was J. F., chauffeur te Ede, op 11 februari aange houden omdat hij op een fiets zonder (Zie verder pagina 2) en door de schijnwerpers die gericht zijn op huize Oranjestein. Van daar komende in de Overstraat zal men een lange aan eenschakeling vinden van duizenden lam pen aangebracht op de gevels van winke liers en particulieren. Groter als vorig jaar is in deze straat de deelname. Men heeft verleden jaar blijkbaar veel geleerd, want hier en daar is er wat meer variatie in gebracht. Een voorbeeld van samen werking is te vinden in de Donkerstraat waar een aantal inwoners de koppen bij elkaar heeft gestoken, hetgeen resulteer de in een mooie verlichting van hun hui zen. Vergeten mogen we zeker niet de verlichte waterfontein die geplaatst is op de hoek Burg. v. d. Boschstraat-Kon. Wilhelminaweg, een bezoek alleszins waard. Het is werkelijk te veel om alle verlichte punten in dit kort bestek te me moreren. Men moet het zelf gaan zien, het is een wandeling door het dorp waard. Hoewel niet zo aaneengesloten als in het centrum, kan men toch ook in de buiten wijken prachtig verlichte tuinen en huizen aantreffen. Alles maakt ook daar een pri ma indruk. Er is veel meer werk ver richt als vorig jaar. Dat blijkt ook wel uit het feit dat nu ruim 2000 meter meer ver lichting geplaatst is. Een aantal zakenmensen hebben de ge legenheid waargenomen ook wat reclame te maken. Zij hebben dit op een rustige aantrekkelijke manier in hun verlichting weten te verwerken. (Zie verder pagina 2) HERV. JEUGD MAAKTE UITSTAPJE De Ned. Herv. Meisjesvereniging „Klei ne Kracht" maakte donderdag gezamen lijk met de knapenvereniging een uitstap je naar Brabant. In Den Bosch werd de St. Janskerk bezocht. Vandaar ging de reis naar „De Efteling" waar de jongelui plezier maakten. Op de terugweg werd Nijmegen aangedaan, waar men in Berg en Dal ontspanning zocht. Voldaan keerde men 's avonds in Eder veen terug. MOEDERCURSUS De afdeling Ederveen van het Groene Kruis hoopt bij voldoende deelname in het komende winterseizoen weer een moedercursus te organiseren. Belangstellende dames kunnen zich hiervoor opgeven bij de wijkzuster op het adres: Hoofdweg 38, Ederveen. ADVENDO WON EN VERLOOR De voetbalvereniging Advendo speelde zaterdag vriendschappelijke wedstrijden tegen de SV Panter uit Veenendaal. Het eerste elftal van Advendo moest met 52 haar meerdere erkennen in het eerste van SVP, maar de Advendo-reserves wis ten die van de gasten met 83 te kloppen. derheid in Senaat en Congres. Tot nu toe werd aangenomen, dat de zegetocht van de democraten, na acht jaren republikeins bewind, zich zou voortzetten en dat de nieuwe president een democraat zou zijn. Na de Russisch-Poolse „stunt" van Nixon is dat zo zeker niet meer. DE PRESIDENT Het Amerikaanse volk kiest niet alléén een president. Het kiest tegelijk opnieuw de helft der afgevaardigden in Senaat en Congres. Maar de presidentskandidaat is de lijsttrekker, en van het allergrootste belang. Bij de laatste verkiezingen is het Eisenhower geweest, die de republikeinen opnieuw het regeerpaleis binnen sleepte „aan de slippen van zijn jas". De popula riteit van de president,'niet het program ma van de republikeinen of de voortref felijkheid der republikeinse politici, gaf de doorslag. Want welke belangen bij de verkiezin gen ook een rol mogen spelen (en het gaat vrijwel uitsluitend om belangen), als president wenst men in het bijzonder in deze tijd een man, die met vaste hand het roer van de buitenlandse poli tiek stuurt. Nixon heeft kansen gekregen als geen zijner voorgangers. Allereerst heeft Eisen hower het vice-presidentschap werkelijk inhoud gegeven. Voor hem was de „Veep" een boegbeeld. Toen Truman, na het plot seling overlijden van Roosenvelt, presi dent werd, wist hij nog helemaal niets af van de A-bom, die de oorlog zou beslis sen Maar Nixon is inderdaad de twee de man na de president, en nu al reeds gepokt en gemazeld zowel in de binnen landse als in de buitenlandse politiek. En de kansen die hem in Rusland en in Polen werden geboden, zijn ook uniek. Hij heeft ze gebruikt. Hij heeft goed van zich afgesproken. Hij heeft zich een waardige opponent van Chroesjtspow ge toond. En bij de republikeinen begint weer nieuwe hoop te ontwaken op een derde regerings-termijn. (Nadruk verboden) Tijdens de noodslachting van een stier in Michigan, vond de dierenarts in de maag van het dier o.m. een gummipop, negen munten, haarspelden, spijkers, twee gummihakken en een kunstgebit. De insektenschade in Amerika is zeer groot. Men heeft uitgerekend dat daar dagelijks de arbeid van 1 miljoen mensen door insekten ongedaan wordt gemaakt. Over insekten gesproken, een bladluis brengt 200 nakomelingen voort en komt in een vegetatie-periode tot 15 generaties. Het einde van de hittegolf in Spanje vormden zware onweersbuien waarbij vijf mensen om het leven zijn gekomen en drie ernstig gewond. Uit een diamantslijperij in Luzern hebben dieven diamanten gestolen ter waarde van ongeveer negentigduizend gulden. Hoewel een alarmsysteem in wer king trad wisten de dieven toch te ont komen. In Melbourn heeft een Australische financier verklaard dat hij in deze stad een toren wil bouwen die 13 miljoen gul den kost en nog hoger is dan de Eifel- toren. Bij het bergbeklimmen in de Oosten rijkse Alpen zijn dit jaar 43 personen om het leven gekomen en 679 gewond. Vorig jaar vielen er 132 doden en bijna 4000 gewonden. Japan telt, volgens een door de rege ring uitgegeven witboek, momenteel 92.420.000 inwoners. Toch is het geboorte cijfer 18 per 1000 een van de laagste ter wereld. Op een spoorlijn naar Rhodesia is een trein met volle vaart ingereden op een groep van vijf olffanten. Vier van de vijf dikhuiden waren op slag dood, de vijfde moest afgemaakt worden. Lui gezeten thuis in mijn fauteuil, Sigaartje aan en lekker lui, Denk ik vaak: ook dat is feest, Na met vakantie te zijn geweest, 'k Kwam niet in Marken en Volendam, Maakte geen Rijnreis als Wout en Bram Kwam niet in Valkenburg en Gieten, Laat staan Tirol of Dolomieten. Geen ansichtkaart heb ik verstuurd, Zag niet de zee, die golft en vuurt, ('t Is een lust voor ieder, die het ziet) Doch zover kwam ik dit keer niet. 'k Zocht het dit keer heel dicht bij huis, Kwam niet verder dan de Grebbesluis. Bezocht ook 't bos van Remmerstein. Maakte wandelingen langs de Rijn. Toch ben ik nog een beetje bruin [gebrand (Ook dat kan echt nog in ons land) Want de zon doet overal zijn best. In noord en zuid, in oost en west. Want ook langs Rhenen loopt de Rijn. Moet men daarvoor in Duitsland zijn? Ook hier is 't heel mooi om te zien. Prettig om te verpozen bovendien. Reden, waarom ik in Nederland blijf En van daaruit deze regels schrijf. En echt niet doe, zoals de rest. Ik zeg maar zo: oost west, thuis best. J. M. ASSUP NTIEKANTOOR K t P K S WIJK It? .TCl.SCOO-VtENENOAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1