C.DIEPEVEEN Arbeidsreserve steeg door jeugdige arbeidskrachten Monumentenzorg stelt geen belang in Cliftwijk KORBAN J DE KROKODIL het gevaarlijkste dier van de wildernis Bedrijven geven prijzen voor VZC-feesten SCHERPENZEEL Marktberichten UIT DE GEMEENTERAAD VAN AMERONGEN Aanval op het beleid van burgemeester Martens Cliftwijk wordt afgebroken 45-urige werkweek voor sigarenindustrie de verschrikkelijke Lichtweek Amerongen SLAAPKAMER- MATJES VEENENDRfll GORTSTR.39 T El if. 2321 V.. Monsters van negen meter lang vallen zelfs buffels aan Hun feestmaalontbindende honden Krokodillen hebben buiten gewone ogen DE SCHRIK VAN DE JUNGLE i Spotprijs aanbieding EIKEN GOTHIEK HUISKAMER GARNITUUR I 269.50 WONINGINRICHTING Voor de kantonrechter Het duizendste pensioenfonds goedgekeurd 2023 3390 »DE VALLEI« A.R. VERGADERT VOOR KANDIDA TENLIJST GEMEENTERAAD De A.R.-kiesvereniging „Nederland en Oranje" zal hedenavond in ledenverga dering bijeenkomen in het O.C.B.-gebouw aan de Sandbrinkstraat. Tijdens deze vergadering zal de kandi datenlijst voor de komende verkiezingen op 14 oktober a.s. worden samengesteld. TWEE RAADSVERGADERINGEN De Veenendaalse gemeenteraad zal in een kort tijdsbestek tweemaal bijeenko men in openbare vergadering. Beide ke ren onder voorzitterschap van burge meester A. Bakker. A.s. vrijdagavond 14 augustus zal een korte vergadering worden gehouden ter behandeling van enkele punten, terwijl donderdag 20 augustus a.s. zal worden vergaderd met een meer uitgebreide agenda. ARBEIDSBUREAU NOG NIET IN ANDER GEBOUW Het gewestelijk arbeidsbureau te Vee- nendaal, thans nog gevestigd in het pand Kerkewijk 21 (het „Notarishuis") zal pas tegen het einde van dit jaar of begin 1960 het nieuwe kantoor betrekken. Het bu reau zal worden gevestigd in de onlangs door de Rijksgebouwendienst aangekoch te villa Kerkewijk 92 (t.o. Panter en Rit meester). De verbouw van dit perceel is reeds aanbesteed, doch de gunning is nog aan gehouden. De verbouwing zal uitsluitend het interieur betreffen; aan de buiten zijde wordt aan de villa niets noemens waardig veranderd. De voorbereidingen voor de feestweek van de 25-jarige Veenendaalse Zwemclub z\jn in volle gang. „Bergbad", dat het middelpunt van deze feestelijkheden zal zijn wordt voor deze gelegenheid in het licht gezet. Boven het wedstrijdbad wordt een deug delijke verlichting aangebracht. Nu reeds kon worden vastgesteld dat deze verlich ting beter zal voldoen, dan die van vorig jaar toen het 25-jarig bestaan van „Berg bad" werd gevierd. In tegenstelling tot het vorig jaar toen de lampen van*de zijkanten op het water schenen zijn de lampen nu aan twee dra den boven het water gehangen. 14 grote schijnwerpers zijn op deze ma nier boven het bad aangebracht. Het ma teriaal hiervoor werd beschikbaar ge steld door Bouwbedrijf Boers te Veenen- daal. Ook andere Veenendaalse bedrijven zijn niet achter gebleven om iets beschik baar te stellen voor de VZC-jubileum- feesten. Voor de wedstrijden en tournooien zijn een groot aantal prijzen nodig. Bekers, medailles e.d. Deze werden alle beschik baar gesteld door het Veenendaalse be drijfsleven t.w. Kon. Scheepjeswolfabrie ken, V.S.W., Veenendaalse IJzerindustrie, Vemiez, Panter, Ritmeester, Boxal, Man- telfabriek „Speciaal", Pehavee en Hol- landia Trico. POSTDUIVENNIEUWS Er zijn twee uitslagen te melden van wedvluchten, waaraan de Veenendaalse postduivenvereniging ,>De Snelpost" deel nam! Voor de wedvlucht Hoek van Hol land werd gelost om 7 uur. De eerste duif kwam aan om 8.37.06 uur, een snelheid dus van 1019.5. De volgorde van aankomst: J. van Doorn 1, 6, 16, 17, 23; J. van Geerenstein 2, 8, 25; G. J. van Manen 3, 5; Van de Bovenkamp/ Rozenboom 4, 7, 11; Joh. van Manen 9; W. van Zetten 10; C. van Ginkel en Zoon 12, 13, 14, 15; A. van Asselt 18, 19; B. van Kesteren 20; J. van 't Veen 21, 24; R. Blankestijn 22. Ook werd gevlogen vanaf St. Quentin in Frankrijk. Gelost werd om 8.30, terwijl de eerstaankomende duif werd geconsta teerd om 13.00.57. Deze duif behaalde een snelheid van 1070.4. De uitslag: C. van Ginkel en Zn 1; C. van Asselt 2, 24; H. Ulrich 3, 14, 15, 16, 19; R. Sukkel 4, 10, 22, 36, 42; J. van 't Veen 5, 17; A. D. v. d. Bosch 6, 8, 9; C. Donke laar 7; J. van Geerenstein 11; G. Diepe- veen 12, 21, 35, 37, 39; P. W. van Zetten 13, 27, 29, 40, 46; M. J. van Stempvoort 18; Van de Bovenkamp/Rozenboom 20, 44; H. L. Spies 23; H. van Deelen 25, 31, 38; A. E. Spruit 26; G. de Geit 28, 32, 41; Joh. van Manen 30, 47; G. v. d. Weerdhof 33, 34; J. van Nieuwamerongen 43; B. van Kesteren 45. POLITIE SPORTVERENIGING HENGELDE De Politie Sportvereniging heeft vo rige week deelgenomen aan een door de Politie Sportvereniging Arnhem uit geschreven hengel wedstrijd in Arn hem. De hoofdagent J. Visser wist be slag te leggen op de eerste prijs, be staande uit een prachtige werphengel. In korpsverband behaalden de Veenen- dalers de derde prijs. BROMFIETS ONTVREEMD Toen de heer B. uit Veenendaal zon dagavond op zijn bromfiets huiswaarts wilde gaan, kwam hij tot de minder aangename ontdekking dat zijn stalen ros verdwenen was. De bromfiets had hij gestald in de nabijheid van een ho tel in Veenendaal en niet afgesloten. Tot nu toe ontbreekt ieder spoor. AANBESTEDING Namens het bestuur van het water schap „De Lunterse Beek" werd vrijdag morgen door de Nederlandse Heidemaat schappij te Arnhem in hotel de Dennen in het openbaar aanbesteed „Het graven/ verbeteren van leidingvakken ter lengte van totaal plm. 4335 m een en ander met bijbehorende werken. Ingeleverd waren zeven biljetten t.w.: N. A. Koomen en Co. te Arnhem 51.000,C. Bakker te Gor- kum 48.000,— Aann.bedrijf v/h P. Her zen te Eist (U.) 46.500,—; N.V. A.V.O.B. te Vugt 45.600,Aann. mij. v/h F. J. Bakker en Co. te Gorkum 41.000,Fa. A. Kosters en Zn. te Eist (U.) 36.500, G. J. van Schoonhoven te Veenendaal 34.890,—. De begroting was 48.000,en de gun ning is voorlopig aangehouden. OPSTELLING KANDIDATENLIJST De A.R.-kiesvereniging heeft zijn kan didatenlijst voor de in oktober a.s. te houden tussentijdse gemeenteraadsver kiezingen opgesteld. Op deze lijst komen de volgende personen voor: 1. G. van Kampen; 2. G. Jonker; 3. J. K. Rees; 4. J. J. Valkenburg; 5. A. Koster; 6. G. J. Bakker; 7. R. van Ginkel; 8. E. Rams- horst. De plaatselijke afdeling van de S.G.P. vermeld op de kandidatenlijst de volgen de personen: 1. B. Osnabrugge; 2. G. Har deman; 3. B. Renes; 4. J. Methorst. Door de vakanties in de maand juli (o.m. fabrieken en bouwvakken) waren in de verslagperiode weinig mutaties in de vraag- en aanbodcijfers der (volwassen) arbeids krachten waarneembaar. Het aanbodctyfer (t.a.v. werknemers ouder dan 19 jaar) gaf een lichte stijging te zien, omdat de vrijgekomen krachten in verband met de ge noemde vakanties niet ogenblikkelijk konden worden verwezen; de vraagcijfers ondergingen vrijwel geen veranderingen. De stijging der geregistreerde arbeids reserve werd voornamelijk veroorzaakt door inschrijving van jeugdige arbeids krachten. De tussen haakjes geplaatste getallen geven het aantal jeugdigen, dat in het betreffende cijfer is begrepen weer. uit. juli 1959 uit. juni 1959 uit. juli 1958 Gereg. arbeidsreserve (mannen) vraag naar mnl. personeel arbeidsreserve (vrouwen) vraag naar vrl. personeel De activiteiten t.b.v. de schooljeugd ontwikkelden zich voornamelijk in de eerste helft der maand. Er lieten zich b.v. 73 jongens als werkzoekenden inschrij ven; hiervan werden gedurende de maand 39 aan een passende werkkring geholpen, t.w. 8 in de bouwsector, 16 in de metaal industrie, 11 in de dienstsector en 4 in overige sectoren. De aan het eind der maand nog inge schreven jeugdigen (34) zullen ongetwij feld in de komende periode kunnen wor den geplaatst. 157 (34) 182 (112) 11(4) 251 (210) 125 (12) 196 (124) 6(2) 256 (212) 246 (35) 46 (19) 16 (1) 82 (52) Eiermarkt: aanvoer 115.000 stuks. Prij zen van 13.50 tot 14.00 voor de grote eieren en van 8.tot 10.voor de kleine exemplaren. Alles per 100 stuks. Handel traag. Biggenmarkt: aanvoer 80 stuks. Prijzen van 52.tot 74.per stuk. Handel redelijk. DIEFSTAL VAN FIETS Bij het politiebureau is aangifte ge daan van diefstal van een herenfiets. Naspeuringen hebben tot nu toe geen resultaat opgeleverd. BOUVIER BEHAALDE CERTIFICAAT Tijdens de jaarlijkse hondenkeuring, welke op de Bilderberg in Oosterbeek is gehouden, heeft de heer A. Budding met zijn hond (een bouvier) een cer tificaat weten te behalen. De hond kreeg in totaal 285 punten. Deze prestatie spreekt te meer, als men weet dat het maximum te behalen punten in deze categorie rond de 300 ligt. De heer Budding is lid van de Veenendaalse Dresseerclub. In de j.l. vrijdagavond gehouden raadsvergadering van de gemeente Ame- rongen heeft het raadslid, de heer Wildeman, een scherpe aanval gedaan op het beleid van burgemeester Martens. Laatstgenoemde zou in een vorige vergadering het woord geweigerd hebben aan de heer Wildeman, die zei dit in strjjd te vin den met de wet. Het raadslid verzocht de voorzitter zich in zjjn bewoordingen te matigen, daar deze gezegd zou hebben: daar heb je Wildeman weer met zjjn pompen. Hoewel burgemeester Martens het raadslid in diens woordenstroom trachtte te stuiten, lukte dit niet. Behoudens dit dispuut verliep de vergadering in een vlot tempo. ning een wettelijk voorschrift is en daarom serieus behandelt moet worden. In het algemeen gesproken zou spr. het toejuichen indien ook particulieren ge legenheid krijgen als bouwexploitant op te treden. Spreker acht het uitgesloten om een dergelijk veelomvattende ver ordening in één avond te bespreken en verzocht daarom eerst een commissie een pre-advies uit te laten brengen het geen ook zal geschieden. De punten wijzigen jaarweddeveror- dening gemeentepersoneel en begro tingswijziging worden z.h.st. aange nomen. Als eerste kwamen de mededelingen aan de orde. Voor verharding van het verlengde van de Haarweg (tot aan de Dwarsweg) in Overberg is subsidie aangevraagd bij de Cultuurtechnische Dienst. De tweede mededeling betrof de Cliftwijk, waarvoor Monumentenzorg geen belangstelling heeft. T.z.t. zal dit afgebroken worden. Verder bleek voor het in orde brengen van het Brugmans pompje 300,nodig te zijn (naar aanleiding van dit punt sprak de heer Wildeman. Red.) en zullen enkele percelen ten oosten van de Holleweg verkocht worden. Het voorstel het confectiebedrijf „De Utrechtse" 10.000,beschikbaar te stellen voor uitbreiding werd aange houden tot een volgende vergadering. Het bedrijf had 15.000,— gevraagd en B. en W. wilden 10.000,be schikbaar stellen. De heer Tenge vond dit te ver gaan omdat het vergroting van het risico betekent. Verder zag hij liever de bedrijfsuitkomsten dan een overzicht omtrent de omzet. Ook de heer Dagnelie kon zich met deze ziens wijze verenigen. De heer Wildeman was van mening dat, indien dit bedrijf flo reert, 't zeer zeker op de kapitaalmarkt terecht kan. Op cultureel gebied zou dit geld veel beter te besteden zijn. Spr. denkt in dit verband aan de sport- en muziekvereniging. De heren Blanke stijn en Brinkman wensen eveneens eerst een overzicht. VERORDENING EXPLOITATIE VAN BOUWTERREIN Voorzitter deelt mede, dat hij het dienstig acht om alvorens tot bespre king over te gaan, een commissie te benoemen, die deze verordening bestu deert en op een volgende vergadering met een rapport komt. Dit zal de dis cussies ten goede komen. De heer Dag nelie vindt deze gang van zaken ver wonderlijk. Gezien plaatsing op de agenda zal deze verordening toch wel noodzakelijk zijn. Voorzitter zegt, dat het hem bekend is, dat de heer Tenge vele bezwaren tegen deze verordening heeft en dat het daarom beter is eerst een commissie te benoemen. De heer Tenge zegt dat een gemeenteverorde- TIJDELIJKE SPORTTERREIN Door de enorme droogte heeft de grasmat van het intensief gebruikte oefenterrein veel geleden. De heer v. d. Pol is bereid een terrein van juni tot sept. te verhuren tegen een totaalver goeding van 80,Het voorstel werd aangenomen met de heer v. d. Dikken- berg om principiële reden tegen. VERPLAATSING AUTOSPUITERIJ De verplaatsing van de autospuiterij van de heer v. d. Grift zal de gehele omgeving ten goede komen. Ook de be drijven Leenders, Sanajo en Ejo zijn met een eventuele verplaatsing zeer in genomen. B. en W. stellen voor tot een maximum bedrag van 4.000,mede te werken. De heer Tenge is voor, als het bedrijf zodra het uitbreidingsplan er is toch zou moeten verdwijnen. Spre ker en ook de heer Dagnelie stellen als voorwaarde dat op het vrijkomende terrein niet gebouwd zal worden. De heer Blankestijn vreest dat omwonen den hinder ondervinden van schade lijke dampen. Het voorstel werd z.h.st. goedgekeurd. VERGROTING ARCHITECTENKAMER B. en W. stellen voor de architecten kamer te vergroten en vragen 4000, crediet. Aan de zuidzijde zullen dezelf de ramen worden aangebracht als aan de kant van de Overstraat. Er komt bovendien ruimte voor een spreekka mertje. De heer Wildeman is hier te gen. De heer Dagnelie informeerd of de tekenkamer na de verbetering aan de eisen voldoet of dat over 3 of 4 jaar TWEE UUR TELLEN... moesten drie verkopers van een textielzaak in Holz- minden, toen een 23-jarige bruid uit het gehucht Deensen (Neder-Saksen) haar bruidsjapon kocht. Z\j betaalde met 10.000 pfennigstukken die de 32- jarige bruidegom als teken van zjjn uithoudingsvermogen en trouw in vyf jaren b\j elkaar gespaard had. De va der van de bruid had de twintig kilo zware kist naar de winkel gedragen en de inhoud in cL- etalage uitgestort als krachtige aanmoediging voor manne- lijke huwelijkskandidaten. Linksde gelukkige bruidrechts: de „onge lukkige" verkopers. weer verbouwd moet worden. Spreker wilde het dan liever ineens afwerken. De voorzitter antwoordde dat deze ver betering voor een reeks van jaren geldt. De heer Tenge vleest dat met 4000, te weinig gedaan kan worden. Het voorstel werd aangenomen met de heer Wildeman tegen. RONDVRAAG De heer Blankestijn wijst er op dat de Bosweg in Eist jjoor ploegen van een proefveld van de Landbouw Hogeschool onder het zand ligt. De heer Schreu- ders zegt dat een verkeersbord langs de Bergweg verkeerd staat. De heer Dag nelie wil een trottoir in de Rijnstraat doortrekken. De heer Van Mourik wijst op overtollig regenwater bij de Kievit en vraagt verbetering. De heer Brink man verzoekt een lichtpunt langs de Holleweg. De heer v. d. Dikkenberg spreekt zijn verwondering uit dat de gemeente-arbeider in Overberg geen woning van de pas gebouwde heeft toegewezen gekregen en vraagt naar de) reden hiervan. Voorzitter zegt dat dit niet in een raadsvergadering behandeld kan worden maar hij wil de heer v. d. Dikkenberg dit wel persoonlijk vertel len. (Vervolg van pagina 1) wezenlijking van de 45-urige werkweek zowel door werkgevers als door werk nemers offers zullen moeten worden gebracht. Hierméde wordt bedoeld dat er geen volledige vergoeding kan wor den gegeven voor het mindere inkomen dat ontstaat doordat men drie uur min der werkt. Behalve een bepaling die betrekking heeft op de invoering van de 45-urige werkweek, bevat de gesloten overeen komst dan ook een aantal richtlijnen die enerzijds bedoeld zijn om een ge deeltelijke schadeloosstelling te ver strekken en anderzijds om een aantal verouderde bepalingen in de c.a.o., die voor de sigarenindustrie geldt, recht te trekken. De nieuwe loonregeling is als volgt voorgesteld. (Ter verduidelijking zij vermeld, dat de bepalingen omtrent de loonregeling uitsluitend van kracht zijn voor het fabriekspersoneel. Voor het leidinggevend, administratief en ver kopend personeel zijn hieromtrent nog geen bijzonderheden bekend.) Alleen de zeer kleine categorie uur- loners die niet voor premie in aanmer king komt, krijgt een volledige com pensatie, m.a.w. hun loon blijft onver anderd. De stukloners en de premiewerkers nemen een deel van de lasten op zich, doordat zij geen volledige compensatie ontvangen, m.a.w. hun loon zal verhou dingsgewijs dalen. Volgens de verkla ring zijn met name de sigarenmakers bereid dit offer te brengen, omdat men juist in deze categorie het meest bij de spreiding van de werkgelegenheid ge- haat io LOON NAAR WERK Bij de nieuwe regeling zal ook de premie van het pensioenfonds aan ver andering onderhevig zijn. Het aandeel van de werknemers in de premie voor het pensioenfonds wordt gewijzigd van 2 °/o over maxi maal 50,in 2V2 over maximaal 76,De werkgeversbijdrage in de premie voor het pensioenfonds wordt verlaagd van 6 °/o over maximaal 50, tot 2V2 °/o over maximaal 76, Verder wordt ook het loon naar werk ingevoerd. Momenteel is de situatie zo, dat een sigarenmaker die aan eenvou diger werk werd gezet, zijn oude siga- renmakersloon behield. In de toekomst wordt het zo (indien het College zijn goedkeuring hieraan hecht) dat iemand die aan eenvoudiger werk wordt gezet na verloop van tijd een loon ontvangt dat is vastgesteld voor de werkelijk verrichte arbeid. Tenslotte is overeengekomen dat voor alle mannelijke gehuwde arbeiders en kostwinners van 24 jaar en ouder een minimumloon wordt gegarandeerd van 65,25, inclusief A.O.W,, exclusief huur- compensatie. Met nadruk werd ons verzekerd dat dat de 45-urige werkweek niet van in vloed is op het produkt. (Vervolg van pagina 1) Aparte vermelding verdient de verlich ting van het kasteel Amerongen. Ook dit levert een prachtig gezicht op. Men heeft gemeend voor het bezichtigen van de ver lichting van het kasteel een kleine bij drage te moeten vragen, uiteraard be stemd voor een goed doel. De netto-op brengst is nl. bestemd voor het nationaal dierenasyl de Hasenberg. DE OFFICIËLE OPENING Een bijzonder aantrekkelijk tintje wordt aan deze week (die duurt tot zaterdag a.s.) gegeven, door de muzikale avonden, die worden georganiseerd door de mu ziekvereniging Ons Genoegen, dit nog ter ere van haar 40-jarig bestaan. Zaterdag avond werd de feestweek geopend met een concert door de Engelse Glouchester Brass Band, een orkest dat op haar 10- daags tournee door Nederland en België, Amerongen wilde aandoen. Om zeven uur ontving het college van B. en W. een deputatie van deze band in de raadszaal. Hierbij waren ook ver tegenwoordigers van Ons Genoegen en het bestuur van de winkeliersvereniging aanwezig. Burgemeester Martens sprak in voortreffelijk Engels een welkomstwoord tot de gasten, en overhandigde namens het gemeentebestuur een fraaie herinne ring aan de dirigent George Beckingham. Deze op zijn beurt overhandigde burge meester Martens een groet van de be- stuurderen van Glouchester. De dirigent zei dat het bezoek aan Nederland uitste kend heeft voldaan, en dat men vele vrienden heeft weten te maken. Na een kleine „drink" maakte het korps in ge zelschap van Ons Genoegen een mars door het dorp. De ontvangst en de rondgang moet wel een teleurstelling voor de honderden be langstellenden geweest zijn. Van de ont vangst kon het publiek geen getuige zijn, omdat dit in de raadszaal plaats vond, terwijl men zich de rondgang had voor gesteld met een marsblazend Ede met zijn auto boven de maximum snelheid van 50 km. Een politieauto achter hem constateerde de overtreding en dit bracht Van K. vrij dag voor het kantongerecht te Wagenin- gen. Ik wist niet, dat ik in de bebouwde kom reed, anders had ik het niet gedaan, verdedigde Van K. zich. Op het stuk Bennekomseweg tussen de Zandlaan en de overweg reed ver dachte dik 70 km, vertelde de verbalisant, hoofdagent W. Eylander uit Ede. Daarna minderde hij iets vaart, maar op de Sta tionsweg was het weer precies hetzelfde. Hij voerde zo'n hoge snelheid, dat we hem pas bij de Beukenlaan, waar hij af sloeg, in konden halen. Kom ons hier nu geen onzin vertel len, viel rechter v. d. Brand uit tegen verdachte. Op de Stationsweg is het dui delijk te zien, dat men in de bebouwde kom is. Eis en vonnis 45,- of 9 dagen. DONDERDAG en VRIJDAG KOOPJES DEZE WEEK MOOIE WOLLEN NU VOOR 6.50 A MANUFACTUREN BEDDENalEDIKANTEN (Slot) Voor de wetenschappers zijn krokodil len uitermate interessante dieren, omdat onder meer de samenstelling van hun ogen en oren ons nog veel kan leren. Het krokodillenoog is een wonder van de na tuur met een geheel andere pupil en met diverse „luiken", die als oogleden dienst doen. Deze luiken openen en sluiten zich automatisch als reflexbeweging naar mate het dier op verre afstand moet zien, in de felle zon, onder het water, in het slijk of in nachtelijke duisternis. Het ge volg is, dat het dier in volkomen zwart slijkwater even goed ziet als in daglicht. Vandaar, dat het voor de andere water bewoners zo moeilijk is om zich voor de krokodil te verbergen. Ook het oor van dit beest is uitermate gecompliceerd. Aan de buitenzijde ontwaart men slechts een heel klein oorschelpje, het interne van het gehoororgaan is echter zeer ontwik- keld. De ademhaling van een menselijk wezen zou de krokodil op vier kilometer afstand kunnen horen. Zodra het dier onder water gaat slaan er luikjes over de ooropeningen, maar ondanks dat kan het een visje op twintig meter horen na deren. Deze dieren weten ook onmiddel lijk en volkomen instinctief de geluiden te onderscheiden. De Ierse jager James Ydris ontdekte na vele waarnemingen, dat een krokodil de vlucht neemt zodra het gehoororgaan een naderende bloed zuiger opvangt maar een aanval voorbe reidt als het geluid van een buffel nader bij komt. Op honden zijn deze dieren waarlijk verlekkerd. Ze horen een blaf fende hond op kilometers afstand. Ten dele wordt bij de jacht dan ook gebruik gemaakt van levende of dode honden. De inboorlingen smeren zich dan in met slijk om te voorkomen, dat de krokodil hun naderen ruikt. Indien ze honger hebben Engels durven de krokodillen heel wat aan: in 2 LAGE FAUTEUILS 4 STOELEN PRIMA I GESTOFFEERD MET ZUIVER WOLLEN GE SCHOREN MOQUETTE. KLEUR: GROEN IN VERSCHILLENDE DESSINS. HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 VEENENDAAL korps. Nu blies Ons Genoegen de mars muziek. Het één en ander is ongetwijfeld van invloed geweest op het bezoek aan het concert. De teleurstelling werd echter volkomen weggevaagd door het prachtige concert dat door het korps, voornamelijk bestaande uit jeugdige leden, werd ge geven. Er was een voortreffelijk stuk muziek te beluisteren. Ongeveer zeshon derd personen zijn van dit concert ge tuige geweest. Het was een gevarieerd programma dat rijkelijk met applaus werd beloond. ANDERE FESTIVITEITEN Het programma voor de rest van de week ziet er als volgt uit. Woensdag avond muzikale mars van 200 muzikanten, waarna concert door muziekvereniging Heelsum. Donderdagavond rondgang van Ons Genoegen, waarna voetbalwedstrijd DVSA-Oranjewit. Vrijdagavond concer teert Accordeonette uit Driebergen, en zaterdagavond wordt de lichtweek be sloten met een rongang door de muziek vereniging Concordia waarna een concert gegeven wordt door de Veenzangers o.l.v. Gijsbert van Zanten. Hierna volgt nog een grootse taptoe, uitgevoerd door Con cordia. (35) Wanhopig vraagt Aram zich af, of er nooit een einde aan die vreselijke tocht zal komen. Grubalt is er al niet veel beter aan toe dan hijzelf. Af en toe ziet hij de prins wankelen en telkens verwacht hij, dat de ander in elkaar zal zakken. De kleine troep heeft het bos reeds lang achter zich gelaten. Het landschap is kaal en rotsachtig en de zon brandt onbarmhartig op hun hoofden. De kleine aanvoerder heeft niet meer naar hen omgekeken. Aram ziet hem aan het hoofd van de stoet rijden en zijn makkers telkens tot grotere spoed aanmanen. Plotseling hoort Aram een bekend geluid. Het ruisen van de branding. Zij moeten dus vlak aan de kust zijn. Dan slaat de man op de muil ezel een nauw rotspad in. Zij gaan nu door een soort ravijn. Aan beide zijden steken de kale rotswanden loodrecht in de hoogte. Dan wendt de aanvoerder zich om en schreeuwt naar Aram: „We zijn er bijna! Spoedig zult ge kunnen uitrusten!" En honend voegt hij er aan toe: „Misschien wel voor altijd!" (Vervolg van pagina 1) achterlicht reed. F. had, toen hij op zijn fout gewezen werd, onmiddellijk een nieuw lampje erin gezet. Het is me nog nooit eerder over komen, vertelde verdachte vrijdag voor het Wagenings kantongerecht, dat ik voor m'n licht bekeurd werd. Juist doordat ik altijd een reservelampje bij me heb. Ik ben vroeger namelijk fietsenmaker ge weest. Voor ik van huis wegging heb ik de lampen nog gecontroleerd en toen was alles in orde. 3,- of 1 dag, eiste de officier. Het meest luxe tarief, wat we voor deze overtreding kunnen bedenken, zei rechter Tiddens, die eveneens verdachtes zorgzaamheid voor zijn fiets waardeerde en conform de eis vonniste. A. van K. uit Veenendaal reed enige tijd geleden op de Bennekomseweg en de (Wordt vervolgd) Stationsweg in de bebouwde kom van vensverzekeringsbedrijf bijna benadert. Dezer dagen werd het duizendste pensioenfonds goedgekeurd; het betrof het Pensioen- en Ondersteuningsfonds voor werknemers der Vereniging tot oprichting en exploitatie van Volks sanatoria voor Borstlijders in Neder land te Hellendoorn. De goedkeuring van de statuten en reglementen van pensioenfondsen ge schiedt door de Minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid krachtens de Pensioen- en Spaarfondsenwet. De wet, die per 1 januari 1954 volle dig in werking is getreden, heeft ten doel zodanige waarborgen te scheppen, dat voor pensioenvoorzieningen bijeen gebrachte gelden niet aan hun be stemming kunnen worden onttrokken. Vroeger is dit wel eens geschied, met name wanneer in geval van faillisse ment het fonds ten goede kwam aan de crediteuren. Bij de aanpassing van de pensioen fondsen doen zich tal van problemen o.a. van financiële en actuariële aard voor. Ofschoon in enkele gevallen de bereidheid tot medewerking te wensen overlaat, kan thans geconstateerd wor den dat het bedrijfsleven over het al gemeen een vlotte medewerking aan de uitvoering van de wet verleent. Reeds ongeveer 2000 fondsen zijn bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid aangemeld waarvan er onder invloed van de wet enige hon derden als zodanig zijn geliquideerd. In de meeste gevallen werd de pensioen regeling zelf wel gehandhaafd maar werd dan overgegaan tot rechtstreekse dekking bij het levensverzekeringsbe drijf. Dit verschijnsel treft men met name aan wanneer het gaat om een klein personeelsbestand. Rekening houdende met nog meer liquidaties en omzettingen kan het uit eindelijk totaal bestand op ongeveer 1500 worden gesteld. Met de thans goedgekeurde 1000 fond sen is dus verreweg het grootste deel aan de wet aangepast. Dat het hier om grote belangen gaat blijkt uit het feit, dat het totale jaar lijkse premie-inkomen van de particu liere pensioenfondsen dat van het le- sommige delen van Afrika komt het her haaldelijk voor, dat ze in het nachtelijk duister zware buffels uit de omheining halen en mee terug slepen naar het wa ter. Maar het liefst hebben ze al half rottend vlees. De Australische boeren, die last hadden van de krokodillen hebben hierop een vernietigingssysteem gebouwd, dat zeer doeltreffend werkte. Ze voerden de krokodillen met in ontbinding ver kerende krengen van wilde honden, die rijkelijk in strychine waren gedompeld. ZON BROEDT DE EIEREN UIT De krokodillen zijn volgens de reeds genoemde Ier de Fransen van het dieren rijk: ze zijn uitermate individualistisch, maar zodra ze in massa bijéén vertoeven ontdekken ze plotseling de hiërarchie der waarden. Vooral aan de riviermonden van Centraal-Amerika en langs de Ama zone kan men de kaaimannen met vele honderden bijeen zien liggen. Huat Verril ontdekte hierbij, dat de kaaimannen zich groeperen naar hun afmetingen: in een kreek, in het uiterste zuiden van Panama, zag hij op een stuk van de slijkerige oever ongeveer 300 kaaimannen bij elkaar liggen. Deze dieren maten allen zes tot acht meter; die van vier tot zes meter lagen een paar honderd meter verder met hun groep van vierhonderd te zonnen en weer iets verder lagen de jongeren, die nog geen drie en een halve meter lang waren. Het „huwelijksleven" van de krokodil len en de kaaimannen heeft nog vele ge heimen. Het mannetje slaakt onophoude lijke tedere liefdeskreten, loopt het vrouwtje achterna en bijt haar liefkozend in de staart. Hij plaagt haar voortdurend totdat ze zich wellustig omwentelt en de bruidegom een stevige klap op de neus geeft. Hij doet alsof hij boos is, maar even later loopt hij haar opnieuw achter na. Zodra de bevruchting heeft plaats ge vonden zondert het vrouwtje zich af voor vele, lange weken. Geleid door een won derlijk instinct vindt ze, soms honderden kilometers verder, een broedplaats in het moeras, met een zanderige bodem, voed sel in de omgeving, een juiste tempera tuur en dichtbij voldoende planten en bladeren waarmee ze het nest kan ma ken. Het duurt dagenlang voor het nest gereed is. Daarna legt moeder krokodil een veertigtal eieren, soms zelfs zestig tot tachtig, die ongeveer even groot zijn als een ganze-ei. Ze bedekt de eieren met gras, planten en bladeren, die in het vochtige klimaat moeten rotten om de gewenste broedtemperatuur te verschaf fen. En daarna reist ze weer af. Gemid deld zeventien dagen later komen de eie ren vanzelf uit en plotseling zijn er weer wat krokodilkindjes van 18 cen timeter meer. Onmiddellijk zoeken de babies het water op, op zoek naar hun ouders, maar tot nog toe heeft men nooit met zekerheid kunnen vaststellen of ze inderdaad hun ouders vinden of onder de hoede van een willekeurige voedster worden genomen. Hoe het zij, moeders of voedsters verzorgen de sliert kleintjes uitstekend: ze zoeken het heerlijke, rotste vlees op en kauwen het zelf voor. Daar entegen trekken de mannetjes zich niets van hun kroost aan: in een onbewaakt ogenblik, als moeder de vrouw niet kijkt, smullen ze er zelfs wel eens wat van op. DE GEVAARLIJKE JACHT De krokodillen jacht, waarmee veel geld is te verdienen, blijft een gevaar lijke bezigheid, zoals al uit het begin van dit artikel is gebleken. Merendeels trek ken de Europese jagers in Afrika de kro kodillen aan met kadavers om de mon sters vanaf verre afstand neer te schie ten. De moeilijkheid is, dat ze precies in de kleine hersenen moeten raken. Hoe zeer ze een krokodil ook op andere plaat sen verwonden toch weet het dier dan weer wel terug in het water te kruipen en onder te duiken. Het is ten dode opge schreven, want duizenden parasieten vre ten zich in de wonden. Zelfs een kleine verwonding heeft zodoende vaak een do delijke afloop, maardie krokodillen zijn de jagers niets meer waard. Adembenemend is de wijze waarop de inlanders op krokodillen jagen. In Zuid- Afrika besmeren de negers zich met klei, terwijl ze een levende hond langs de oe ver plaatsen. Ze slaan het dier opdat het zal blaffen en kreunen en de krokodil op deze wijze zal aantrekken. Zodra het mon ster op de oever is werpen de inlanders handen vol klei en slijk in zijn ogen. De dapperste werpt zich op de rug van het beest en steekt in de hersenen. In vele delen van Afrika werpen de inlanders, slechts met een mes gewapend zich plot seling op de rug van het dier om onmid dellijk de bek vast te grijpen en dicht te duwen. Het dier zelf heeft geen kracht de kaken nog te openen. Het meest sensatio neel is de jacht op de kusten van Mada gaskar. Aan de wijze, waarop de lucht bellen op de wateroppervlakte komen, zien ze of er een krokodil in de diepte is enof het dier alleen vertoeft. Eén der jagers laat zich in het water zakken en zwemt op grote diepte in de richting van de krokodil er echter op toeziend, dat hij het beest van achteren af nadert. Met onhoorbare slagen nadert de zwemmer en zodra hij vlak bij is streelt hij heel even de nek van het monster. Dit heeft tot ge volg, dat het wantrouwen van de kroko dil indommelt. Vervolgens springt hij op de rug van het dier, grijpt de voorpoten, slaat die in één gebaar over de rug en heel rustig, zonder zich te verzetten werkt de krokodil zich met zijn berijder naar de wateroppervlakte toe. Het mes doet de rest. Maar geen enkele Europeaan heeft deze techniek durven proberen. M. v. d. B. VANAF VANDAAG ZIJN WIJ TELEFONISCH BEREIKBAAR ONDER DE NUMMERS EN Nieuwsblad voor Veenendaal 8. Omstreken

De Vallei | 1959 | | pagina 2