deGruyter LEXINGTON LEXINGTON 10 dubbeltjesrepen voor 75 cent Elk 3e stuk toiletzeep GRATIS Haring in tomatensaus van 56 voor 50 ct. e PRIJSVRAAG DE KOFFIE- EN THEEZAAK LAATSTE MAAND INZENDING Veenendaal speelde gelijk in oefenwedstrijd tegen Roda Dovo verloor met 5-3 van sterker Theole Nieuw en jong Deens talent Een vrouw met twee linkerhanden Nieuwe aanwinsten deden het prima WATERPOLO: VZC 2 kampioen van midden- Nederland? w T Bij aankoop van I. 5,- De Gruyter-artikelen (Goudstreep, bloemenzeep of Romeo) BEZETTOON „De Gelderse Vallei" J Officiële bekendmaking Beter voetbal dan in Ermelo GWV won met grote cijfers (6-0) van Bennekom VZC-reserves promoveren ondanks nederlaag tegen Fuut II SCHERPENZEEL Voor de vrouw Waar moet ik dat bewaren EN HOE? Officiële bekendmaking Lexi maakt bekend de PRIJSWINNAARS van de maand juli een vliegreis mei onze nationale luchtvaartmaatschappij de KLM naar- en een 10-daags verblijf in NEW YORK met algehele verzorging voor twee personen. from America's Best Tobaccos FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Veenendaal heeft, ondanks het gehavende elftal waarmee begonnen moest worden, tegen Roda, wel iets meer verdiend, dan een 44 gelijk spel. Pech en enkele ge miste kansen in de eerste helft stonden echter de overwinning in de weg. Hoewel de achterhoede, door drie afschrijvingen, geheel uit zijn oorspronkelijk verband ge rukt was, bleek dit toch, vooral in de eerste helft, het beste deel van de ploeg te zijn. In het bijzonder aan rechtshalf Thijssen heeft men veel plezier beleefd. Deze nog betrekkelijk jonge speler, werkte doordacht en beheerst. Fouten waren er dan ook maar weinig te bespeuren. Ook spil Ejjkhout bleek uit het goede hout gesneden te zijn en stond zijn mannetje uitstekend. De Veenendaalse voetballers deden het in de achterhoede vrij goed. In de voorhoede was het minder goed gesteld. Vooral in de eerste helft, toen Klein-Schiphorst de midvoorplaats be zette, wilde het spel niet erg vlotten. Na de rust, toen Klein-Schiphorst naar de rechtsbuitenplaats verhuisde, ging het be ter. Erg veel steun had hij van de overige spelers niet, maar door snel reageren kon hij enkele keurige doelpunten voor zijn rekening nemen. Wanneer men met een ploeg met vijf invallers een dergelijk resultaat weet te bereiken, behoeft de toekomst toch niet al te donker ingezien te worden. Het doelpuntenverloop was als volgt: Na een wat wisselvallig begin, was het in de achtste minuut Cath, die na Eijk- hout gepasseerd te hebben Roda de lei ding gaf 01. Veenendaal nam dit niet en kwam met een aantal keurig opgezette aanvallen voor de dag, maar een doelpunt bleek er voorhands niet in te zitten. Wel trapte Thijssen bij een vrije trap de bal in het Deventer-doel, maar het doelpunt vong geen genade in de ogen van de scheids rechter. Na 20 minuten zag v. d. Velde kans om Eijkhout en doelman Sukkel te omspelen en daarna de bal beheerst in het lege doel te plaatsen 02. Na de hervatting ging het beter. Klein- Schiphorst opereerde nu op de rechts buitenplaats en bleek daar heel wat mans te zijn. Voor er twaalf minuten verstre ken waren, had hij met medewerking van de overige spelers Veenendaal aan een 32 voorsprong geholpen. Toen Sukkel echter niet voldoende rea geerde op een schot van Cath, was het weer gelijk 3—3. Tien minuten voor tijd kon Klein-Schip horst, met medewerking van doelman Oosterveld, Veenendaal nogmaals aan een voorsprong helpen. Ook die ging weer te niet, toen de voor Gerritsen ingevallen Van Tent, in al te grote ijver de bal in eigen doel werkte 44. LEDENVERGADERING VAV Maandagavond j.l. werd bij de gehou den ledenvergadering het bestuur der VAV als volgt samengesteld: drs. J. F. A. Rutten, voorzitter; C. Henzen, secretaris; H. van Engelenburg, penningmeester. De dames C. van Laar en A. Ditewig com pleteren als leden. In de Techn. comm. werden gekozen de heren S. Drost en A. Harteman. Er werd besloten evenals vorig jaar in het najaar een cross-country te hou den, terwijl in mei 1960 in Ede weer de Reehorst Atletiek Wedstrijden zullen worden georganiseerd. Er bestaat een vrij goede kans, dat V.Z.C. II kampioen van Midden-Neder land gaat worden. Na het behalen van het kampioenschap van de afdeling ver sloeg dit zevental gisteravond in „Berg- bad" de kampioen van een andere afde ling, Z.E.W. I uit Ermelo. De promotie naar de Bond is hierdoor reeds een feit. Maandagavond staat de V.Z.C.-reserves nog een wedstrijd in Maarssen te wachten tegen de oude rivaal van het eerste V.Z.C.-zevental, de Fuut I. Deze ploeg degradeerde destijds naar de Kring en werd dit jaar ook kampioen. De wedstrijd van gisteravond begon met een snelle aanval van Ermelo. Kee-, per Suydendorp kreeg onmiddellijk de vuurdoop maar doorstond deze en ver dere aanvallen uitstekend. V.Z.C. nam de leiding door een geluksdoelpunt. Mid- achter Rompes kreeg bij de eerste Z.E.W.- aanval een vrije worp toegewezen en plaatste deze op de opzwemmende Van Dijk, die met een zachte schuiver de Er- melose keeper totaal verraste (10). Vóór rust had V.Z.C. de handen vol aan de snelle tegenstanders en met moeite kon de stand gelijk worden gehouden tot de tweede helft (11). Toen verplaatste zich het overwicht naar de Veenendaalse kant. Z.E.W. ging minder uitgerekend spelen, plaatste slecht en was niet opgewassen tegen de tactiek van de Veenendalers. Midvoor Van Schuppen kon bij diverse aanvallen van Z.E.W. de midachter rustig laten gaan en de V.Z.C.-verdediging was zo perfect, dat Z.E.W., met één man meer in de aanval niet wist te doelpunten. Van Schuppen kon hierdoor meermalen van zijn vrije positie profiteren en scoorde nog twee maal (31). REPEN reclame ém. Geldig tot en met 18 augustus 1959 HOORT U EEN DRAAIT U DAN NUMMER 3 3 90 Wij zijn vanaf heden telefonisch aangesloten onder de nummers 2023 en 3390 DRUKKERIJ Parallelweg 10 - Veenendaal ■fr Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken Gemeente Rhenen WEDEROPBOUWWET Burgemeester en wethouders van Rhe nen brengen ter openbare kennis,, dat bij hen zijn ingekomen twee verzoeken van de heer A. Jansen, Bergweg 36 te Rhenen tot de bouw van respectievelijk 16 wonin gen (type B) en 14 woningen (type A) op het perceel kadastraal bekend gemeente Rhenen, sectie G nr. 1932 ged. gelegen aan de Achterbergsestraatweg ten noorden van de Valleiweg te Rhenen met toepas sing van artikel 20 der wederopbouwwet. De eigenaren der aangrenzende en na bij gelegen gronden, die tegen uitvoering van vorenbedoelde bouwplannen, welke ter gemeentesecretarie, afdeling algemene zaken, ter inzage liggen, bezwaren heb ben, kunnen deze tot en met 20 augustus 1959 schriftelijk ter kennis van hun col lege brengen. Rhenen, 7 augustus 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris Gemeente Rhenen Burgemeester en wethouders van Rhe nen maken bekend, dat de zitting van de Commissie van Bijstand van het Woning bedrijf (zgn. Klachtencommissie) in plaats van 17 augustus aanstaande op 24 augus tus aanstaande te 19.00 uur wordt gehou den. Rhenen, 7 augustus 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris Dovo speelde zaterdag een oefenwedstrijd tegen het Tielse Theole. Hoewel de rood- witten zeker een klasse beter speelden dan in de kampioenswedstrijd tegen Gene- muiden, konden zy het tegen de over alle linies beter spelende Tielenaren toch niet verder brengen dan een 53 nederlaag. In de eerste helft ging het niet zo best. Er werd wel aardig gevoetbald, maar met Van Ojik op de backplaats van de midvoor spelende Jean Kroesbergen en Bertus Kroesbergen in de half, lukte het maar matig. Wanneer men dan nog met een doelverdediger tobt, die de laatste tijd ook al niet in een allerbeste vorm steekt, dan kunnen zich er nog wel eens moeilijkheden voordoen. Na de thee ging het beter. De achter hoede raakte meer ingespeeld, terwijl ook doelman Hardeveld fortuinlijker werd. Jan v. d. Kraats stond weer als een rots in de branding, terwijl v. Manen op de rechtsbackplaats bergen werk verzette. De voorhoede speelde met Jean op de midvoorplaats veel doortastender, terwijl Schoeman en Van Hal zich weer uiterst gevaarlijke tegenstanders toonden. Het begin van de wedstrijd was erg hoopvol, want reeds na zeven minuten spelen was het Jaen Kroesbergen, die uit een voorzet van Van Hal, voor een juweel van een doelpunt zorgde 1—0. Dovo bleef behoorlijk partij geven, maar door schutteren van de rechtsback en half konden de Tielenaren doorbreken en bin nen tien minuten met twee doelpunten de stand op 12 in hun voordeel brengen. Voor er een half uur verstreken was, werd het door weifelen van de achter hoede, waarbij ook doelman v. Harde veld niet vrij uit ging, zelfs 14. Daarna vond Dovo het welletjes en zette een stevig offensief in. Een corner van Van Hal, in de 37ste minuut stelde Schoeman in de gelegenheid op verras sende wijze de stand op 24 te brengen. Even later werd het 34 toen Van Hal na goed solospel de Tielse doelman het na kijken gaf. Na de hervatting was Dovo veel in de aanval. Hoewel zij soms danig in het nauw gebracht werden, kon de Tielse verdedi ging echter steeds op het nippertje nog weer redding brengen. Jammer dat juist in die periode Hardeveld nog een keer vissen moest 35. Dovo stelde daarna nog alles in het werk om een beter resultaat te bereiken, maar dat lukte niet meer. 690812 GWV boekte zaterdag in een oefen wedstrijd tegen Bennekom een duidelijke 60 overwinning. Toch leek het er in de eerste helft helemaal niet op, dat de Veenendaalse jongens een zo grote over winning zouden gaan behalen. Wel waren zij in die periode sterker maar de gasten gaven ook goed partij, zodat er van alles gebeuren kon. Na de thee ging het aan vankelijk nog wel, maar toen het een maal 40 geworden was, geloofden de Bennekommers het wel en was GWV heer en meester. Het was van het begin af een rustige wedstrijd, waarin de Veenendalers, die het zonder linksbuiten Schols moesten stellen, al direct de toon aangaven. Daar de verdediging der gasten echter behoor lijk op dreef kwam, moest het nog 20 mi nuten duren voor GWV het overwicht in een doelpunt kon uitdrukken. Het was Ditewig, die een algemene aanval tot een goed einde bracht 10. Tien minuten la ter was het Hoedeman, die na keurig in- duvidueel spel, de behoorlijk op dreef zijnde Bennekomse doelman wist te pas seren 20. De gasten zette daarna een serie goed opgezette aanvallen in, maar de stevige Veenendaalse achterhoede stond beslist geen doelpunt toe. Na de hervatting kreeg midvoor Lep pers al meteen een paar goede scorings kansen welke echter op niets uitliepen. Eindelijk na een kwartier spelen kwam het lang verwachte succes. Met een be heerst schot bracht hij toen de stand op 30. Even later werd ook het sjouwen van Ditewig beloond met een prima doel punt, waarmede de stand op 40 gebracht werd. Een hard schot van buiten de 16- meterlijn, door halfspeler J. v. d. Boven- kamp, leverde het vijfde doelpunt op, ter wijl kort daarna Hoedman het half dozijn volmaakte 60. Leppers kreeg in de laat ste minuut nog een vrije kans, maar al leen voor de doelman gekomen schoot hij naast. In het GVVV-elftal zagen we weer twee oude bekenden nl. D. v. Manen en W. v. Bolder, die nog een aardig partijtje meespeelden. Maandagavond hebben de VZC-reser ves in de uitwedstrijd tegen Fuut II uit Maarssen een nogal ongelukkige neder laag moeten incasseren. De Fuut-midvoor scoorde driemaal met doorslagballen, waarvan eenmaal via de arm van mid achter Rompes. Dit was ook de ruststand. Na de rust werd eindelijk het forse spel der Maarssenaren bestraft met het uit het water zenden van hun linksachter, waar na Ton van Dijk snel de achterstand ver kleinde tot 31. Daar middenvoor Hein van Schuppen geen enkele scoringskans kreeg bij de zwaar dekkende Fuut-mid- achter en de legio vrije worpen niet wer den uitgebuit, werd een verre bal van achteren naar de Fuut-midvoor VZC we derom noodlottig 41. Dat Dijkstra vlak voor het einde nog een strafworp benut te, was van geen belang meer voor de einduitslag 42. Daar de promotie van VZC reeds vast stond door de 3—1 zege op ZEW I van donderdagavond j.l. zullen de VZC-reser ves volgend jaar trachten hun opmars voort te zetten: zij promoveerden nl. vo rig jaar uit de 2e naar de le klasse, ter wijl dit jaar de promotie naar de 4e klasse KNZB een feit is geworden. De eindstand van de promotie-compe titie: De Fuut II 2 gesp. 3 punten VZC II 2 gesp. 2 punten ZEW I 2 gesp. 1 punt SCHIETRESULTATEN Door de leden van de schietvereni ging „Scherpenzeel" werden deze week op de buitenbaan, gedurende een on derlinge wedstrijd, de volgende resul taten geschoten: Geweer: J. Overeem en G. J. de Joo- de 47; A. van Dusschoten 46; G. van Spankeren en H. Methorst 44; H. Be- rendse, J. van Eist en A. Wittenberg 41; G. van Eist en H. Veldhuizen 40. Petit carabine: H. Berendse, R. van Eist en J. van Eist 45; A. van Dusscho ten, G. J. de Joode en G. van Spanke ren 44; H. Veldhuizen^en G. van Eist 43; A. J. Berendse 42 en P. Engelen burg 39. DAMTOERNOOI De Scherpenzeelse schaak- en dam vereniging organiseert weer een jeugd- en huisdamtoernooi waarvoor men zich kan laten inschrijven bij de heer J. C. Bakker, Dorpsstraat 283, tot 16 augus tus a.s. Fraaie prijzen worden beschik baar gesteld. Deelname aan het jeugd damtoernooi tot 18 jaar is ƒ0,50 inleg- geld en deelname aan het huisdamtoer nooi boven de 18 jaar bedraagt het in- leggeld 1,00. „DE LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf St. Ghislain Hornu. Afstand 216 km. In concours 194 dui ven. Gelost om 11 uur. Aankomst le duif 14.24.48. Uitslagen: J. van Oostrum 1-3-9-35-36; P. ter Burg 2; J. Voogt 4-12-25; W. Wagensveld 5-7-11-28-29- 34-37; T. Aarsen 6; G. Schipper 8; B. ter Denge 10-17-20-30; W. van Ede 13; T. den Hartog 14; A. Voskuilen 15-23; G. van Ginkel 16; A. C. Veenvliet 18-27; A. Marcus 19-31-32; A. van Ginkel 21; J. W. van Schaik 22; J. de Jong 24; A. J. Gersen 26; T. van Kooten 33; P. Wa gensveld 38 en C. A. v. d. Wetering 39. BLOEMENTENTOONSTELLING Evenals de voorafgaande jaren heeft het bestuur van de Floraliavereniging het voornemen om op 10, 11 en 12 september een tentoonstelling te houden. De ten toonstelling van de planten, door de schoolkinderen opgekweekt, is het mid delpunt. Nu reeds wordt de aandacht er op gevestigd, dat ook vrije inzendingen van particulieren welkom zijn. MOOI GEBAAR Door de garagehouder Van Ekris wer den zaterdag twaalf jongens in de ge legenheid gesteld deel te nemen aan de jeugdlanddag, die werd gehouden in de Ahoyhal te Rotterdam. De meeste huisvrouwen vinden het een prettig idee thuis een levensmiddelen voorraadje achter de hand te hebben. In geval van ziekte of onverwacht bezoek, maar ook uit voorzorg op langere termijn, zal dit zeker voordeel bieden. Bij het opmaken van een plan voor de voorraadvorming is 't nodig o.a. rekening te houden met de beschikbare bewaar- ruimte en de houdbaarheid van de diver se levensmiddelen. Een goede bewaarplaats is droog, koel en goed te ventileren. Beschikt u niet over een dergelijke ruimte, maak de voorraad dan niet uitgebreid. Kies voor uw basisvoorraadje artikelen, die lang houdbaar zijn: vlees-, vruchten en groente-conserven, soepen in blik, zout, suiker en jam, olie; gesteriliseerde melkprodukten in blik of fles (melkpoe der, gecondenseerde melk). Alleen gave, niet-geroeste blikken kunnen in de voor raad opgenomen worden. Het is gemakkelijk om steeds wat rijst, havermout, peulvruchten, koffie, thee en/ of cacao in huis te hebben. Houd er ech ter rekening mee, dat de grutterswaren en peulvruchten minder gemakkelijk gaar koken, wanneer zij lang bewaard worden en dat koffie, thee en cacao, tenzij in blik verpakt, in het algemeen wel geur ver liezen. Laat een voorraad hiervan dus steeds rouleren. Vleesconserven echter niet allemaal. De gesteriliseerde visconserven (zalm, sardi nes, tonijn) kunnen lang bewaard worden. De zogenaamde halfconserven, waartoe haring in azijn en paling in gelei behoren, zijn daarentegen slechts enkele weken houdbaar, zeker wanneer zij niet koel worden bewaard. Op de verpakking van de halfconserven staat dikwijls vermeld: „beperkt houdbaar" of „koel bewaren". Bij het lang bewaren van pakjes vet of uitgesmolten vet kan bederf optreden in de vorm van ransheid. Het rans worden wordt bevorderd door licht, warmte en vocht. Het verdient daarom aanbeveling een voorraadje vet vóór het warme jaar getijde op te maken. Wie uitgesmolten vet wil bewaren kan dit het beste doen in een pot van zodanige afmetingen, dat deze tot de rand toe gevuld is. De pot sluiten met een deksel of stevig papier en dicht- plakken met hechtpleister of plakband. Olie kan wel lang bewaard blijven, bij voorkeur in het donker. (U weet vermoe delijk wel, dat olie 's winters enige tijd vóór het gebruik op kamertemperatuur moet worden gebracht.) Ook een voorraad eieren in kalk of wa terglas moet u bij voorkeur niet de zo mer over laten staan. Melkprodukten in glas dienen op een donkere plaats te worden bewaard. Daar mee zijn zowel de smaak als de voedings waarde (vitamine B2) gediend. Grutterswaren en peulvruchten kunnen aangetast worden door torretjes, mijt en andere insekten. Het is daarom noodzake lijk deze voorraad geregeld na te kijken. Wie er de ruimte voor heeft kan peul vruchten, rijst, gort, e.d. hangend, in zak jes, bewaren en ze af en toe „omwerken". Muf-geworden of mijterige bloem, meel, soeppoeder, griesmeel e.d. zijn niet meer voor menselijke consumptie geschikt. Rijst, havermout, erwten en bonen gun nen op een begin van aantasting door in sekten, nog uitgezocht worden. Zeker als zij dienst doen voor het be waren van niet-verpakte kruidenierswa ren is het noodzakelijk de geleegde voor- raadbussen, -blikken en -potten goed schoon te maken en flink te laten drogen voor zij opnieuw gevuld worden. Gemeente Rhenen HINDERWET Burgemeester en wethouder der ge meente Rhenen brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen ver zoeken om een hinderwetvergunning van: a. Fa. D. A. de Jong, Nieuwe Veenen- daalseweg 43 te Rhenen, betreffende het uitbreiden van de wasserij in het perceel Nieuwe Veenendaalseweg 43, Rhenen. b. Fa. K. Bielen, Emmalaan 8, Rhenen, betreffende het oprichten van een goud- en zilverwerkplaats in het per ceel Bruine Engeseweg 20 te Rhenen. c. Esso Nederland N.V., Benoordenhout- seweg 7, 's-Gravenhage, betreffende het uitbreiden en wijzigen van de ben zinepompinstallatie bij het perceel Rijksstraatweg 145 te Eist. Gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking kunnen bij het gemeentebestuur schriftelijk bezwaren worden ingebracht tegen het verlenen der vergunning, terwijl op 25 augustus 1959 om 11.00 uur v.m. tijdens een openbare zitting mondelinge bezwaren kunnen worden ingebracht. De op deze aanvrager betrekking heb bende stukken liggen tot laatst genoemde datum ter gemeentesecretarie, afd. alg. zaken, ter inzage. Rhenen, 6 aug. 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen, L. BOSCH VAN ROSENTHAL TH. v. d. WILLIK, secretaris De jury. bestaande uit de heren KEES STIP - letterkundige L. P. A. SOETERBOEK - copywriter C. KROUWEL - reclamedeskundige heeft, onder toezicht van notaris Mr. P. Donker te Rotterdam, de volgende acht prijswinnaars aange wezen. Deze krijgen een tweedaagse vliegtocht naar Kopenhagen. Mej. R. Opdam, Laan van Poot 346, Den Haag W. D. Verduyn, Swanecampen 36, Delfgauw (post Delft) W. Oerlemans, Grovestinstraat 40, Den Haag J. J. v. Tuil, Hoofdstraat 104, Veenendaal W. A. Lambrie, Burg. Pijlstraat 46, Maastricht R. Delsing, St. Franciscusweg 17, Heerlen Mevr. E. H. v. Herwaarden, Ceintuurbaan 113III, Amsterdam W. v. Dongen, Verheydensevveg 67, Breda Tevens werden de vijftig winnaars van een slof d 200 Lexington-sigaretten door de jury gekozen, die hun prijs krijgen toegezonden. Augustus is de laatste maand van inzending. Tot en met 31 augustus kunt u dus nog meedoen. Stuur alsnog een slagzin of een rijmpje van maxi maal 4 regels plus 9 Lexington sigaretten, waarvan de controle-lettertjes het woord LEXINGTON vor men. Uitsluitend op grond van de beoordeling, welke de jury aan uw slagzin of rijmpje toekent, kunt u winnen: een slof a 200 Lexington sigaretten of een TWEEDAAGSE VLIEGTOCHT NAAR LONDEN en/of de hoofdprijs Vraag een afdruk van de publicatie der voorwaarden aan LEXINGTON, POSTBUS 305, DEN HAAG. Lexi wenst u veel succes en geeft u de goede raad: Steek er een Lexington bij op." Het anders op disco-terrein zo byzonder rustige Denemarken ondergaat in deze maanden een platensensatie van de eerste orde. Voor dit fonografisch vuurwerk zyn Jan en Kjeld, twee Kopenhaagse jongens, verantwoordelijk. Op een vlotte wjjze, zonder al te veel vocaal geweld, brengen ze hun liedjes, zichzelf daarby op de banjo begeleidend. Ze doen dit op schoolfeestjes, in de huiselijke kring, maar ook voor radio en televisie. Zelfs bleef hun optreden niet beperkt tot Denemarken, want ook bij de Zweedse radio en televisie zyn ze graag gehoorde en geziene gasten. (13.) „Even bekijken", stemde Carel toe, tevreden: 't Zou best gaan, dacht hij. „Hier heb je mijn kaartje met m'n te lefoonnummer. Als je nou.... 's kij ken. maandagavond hier opbelt dan weet ik hoe of wat, en dan spreken we wel af hoe laat ik je kom halen. Goed?" „Afgesproken". Annelies stond op. Carel zag goedkeurend naar haar. Nee, Maarnveld had haar niet tot een pro vinciaalse moeke gemaakt. Sjonge daar kon je eer mee inleggen! Hij zou die verwende troep van de radio al die humbug-sterren die zich verbeeldden dat de wereld aan hun voeten lag, die zeiden: „Kan uit Maarnveld iets goeds komen?" eens laten zien, welk een ju weeltje hij uit die landelijke dreven had opgepikt. Hij grinnikte al bij het vooruitzicht. „Als je zo lacht, heb je een onbe trouwbaar gezicht", schertste Annelies, „ik weet eigenlijk niet of ik me wel aan je durf toevertrouwen." „O nee", zei hij vlot, „moet je ook nooit doen, lieve kind. Je kunt net zo goed een muis aan de poes toevertrou wen. Maar je hebt altijd verdraaid goed op jezelf kunnen passen, Lize- kind!" „Kan ik nóg", glimlachte Annelies. Ook hij stond op, zijn lange gestalte vreemd in de knusse huiskamer. „Ik gooi je er even uit", zei ze. Géén Grietje meer aan de deur! „Dus je belt op?" zei Carel nog in de gang. „In ieder geval", antwoordde Anne lies stellig. „Nou, dan tot ziens. Blij dat ik je herontdekt heb. Doe de groeten aan je man, hij zal zich mij niet meer her inneren. En vraag of je een paar dagen de wei in moogt." ,,'k Zal het vragen", beloofde Anne lies effen, maar haar ogen lachten. „Nou Carlos de Mosa, verdwaal niet in de nacht van Barcelona. Dag hoor!" „Dag lieverd!" lachte Carel en sprong de wagen in, die even later zwaar ron kend de straat uit reed. Diep in ge dachten keerde Annelies naar de huis kamer terug ■fr „Zo'n gekke vent", vertrouwde Grietje Wansing die avond haar spraakzame mama toe, „en hij keek zo eng. Zo schone Lora, zei-die tegen me. En hij zoende mevrouw." „Zozo", zei moeder Wansink op on verschillige toon, maar ze spitste haar oren. Hier was nieuws voor de krans! „En ze zaten wijn te drinken." „Zo vroeg al op de morgen?" „Ja en schik dat ze hadden. En toen ie wegging zei-die lieverd tegen me vrouw." ,,'t Was misschien familie", veron derstelde moeder Wansink, hopend dat het niet zo zou zijn. HOOFDSTUK IX „Er wordt over je vrouw gepraat." Annelies had niet verwacht, dat Jan zo vlot ja zou zeggen op haar aarzelend naar voren gebracht plannetje: Met Carel meerijden naar Amsterdam. Ze legde grote nadruk op het bezoek aan Ma Verheyen, maar dat was niet no dig. Jan zag daar wel doorheen. „Natuurlijk kind", zei hij, „moet je doen! Wij redden ons wel. Grietje blijft" wel een paar uurtjes langer om de kin deren naar bed te brengen, ik moet zelf woensdagavond weg, maar dan past Lies van hiernaast wel op. Eten doen we gemakkelijk. Nee, ga jij maar eens uit hoor." Jans geweten sprak een beetje. Hij werkte hard om te zorgen dat het An nelies aan niets ontbrak, maar hij merkte wel, dat het haar juist daardoor ontbrak aan gezelligheid. Hij was vaak weg. Ze zat hele avonden alleen. Veel „Anklang" scheen ze niet te vinden in Maarnveld. Dat was te begrijpen, dacht Jan. Annelies met haar artistieke belangstelling en bevliegingen, op en top kind-van-de-stad, vond niet zo veel conversatie. En van nature was ze niet toeschietelijk. Hij wist dat Anne lies in Maarnveld de naam had „ver beelding" te hebbennatuurlijk juist bij de dames, die daaraan zelf niet te kort kwamen. Hij moest een beetje beter op Anne lies letten. Maar hij had er de tijd niet voor. En daarenbovenhij trok niet meer zo vaak naar huis als in het be gin, toen hij ieder voorwendsel benutte om even bij Annelies te zijn. De kin derenja. Maar verder: Annelies WIE MIST HORLOGE? Gevonden een herenpolshorloge met afgebroken polsband. Inlichtingen bij de heer Van Schaik, Lijsterbeslaan 15 te Scherpenzeel. klaagde veel, niet altijd ten onrechte. Het was dikwijls rommelig, wanneer ze te lusteloos was om op te ruimen, om iets te doen. Dan bleef hij wel eens langer zitten dan nodig was, met de klanten, met de vrienden, op kantoor. En nu was daar Carel Maes gekomen en die nam opeens voor een paar da gen de taak van hem over! Carel Maes, ja hij herinnerde zich hem nog wel. Niet zo'n vervelende vrijer als die an dere zogenaamde artisten. Scherpe ke rel en broodnuchter. Nu Carlos de Mosadie had zijn weg gevonden. Nou ja, laat Annelies er eens even uit breken. Misschien knapt ze er van op. Nee, wat hem betreft, kon ze gaan. Ge rust hoor. En zo stapte Annelies, na Grietje volgepropt te hebben met instructies, na een hartelijk afscheid van de sprui ten, de vuurrode wagen van Carel in, onder glimlachend toezien van Jan, die joviaal Carel de hand had geschud en hem had opgedragen goed op Annelies te passen, ,,'k Kan wel op mezelf pas sen!" had Annelies gelachen. Ziezo, dacht Jan, die was er een paar dagen tussenuit. Nou ja, ze had het no dig ook. Alle dagen Maarnveld zong hij ondeugend, da's ook zo lekker niet. Het kon dan ook niet uitblijven, dat de platenindustrie dit kwieke tweetal onge moeid liet. De opname-staf van het Deense label TRIOLA was er het eerst bij en zo stonden op een school-vrije zaterdagmiddag van dit jaar beide knapen onbevreesd en onbevangen, een beetje verloren tussen de batterijen-microfoons, in de opname-studio. Enkele glazen limo nade spoelden de laatste „kikkertjes" weg .waarna het rode lampje de ouver ture tot de eerste single inluidde. Het lukte. Verrukt over het wonder der tech niek beluisterden de jongens, met vuur rode gezichten van inspanning, de resul taten. Verbazing en bewondering was er ook te lezen op de gezichten van de op name-technici. Een paar uur later speel den Jan (14) en Kjeld (12) hun wekelijks partijtje voetbal in een van de Kopen haagse voetbalclubs. De opname was al weer vergeten. Terwijl Jan de kans van de dag om een doelpunt te scooren aan zijn neus voorbij liet gaan, vormden beide broers in de opname-studio nog steeds het onderwerp van gesprek. Over een zaak was men het hartgrondig eens; deze jongens hadden talent. Talent dat kans zag oude vertrouwde nummers als When the saints go marchin'in en The tigerrag een nieuw geluid te geven. De maandag morgen volgende op de opname-dag liet de Deense radio de handopnamen aan de luisteraars horen. In de middaguren vond een herhaling van deze uitzending plaats en reeds op dezelfde dag kreeg de Deen se grammofoonplatenhandel er een nieu- De rode Jaguar van Carel sneed door het stralende landschap. Het was een prachtige lentedag en Annelies' don kere ogen straalden. Over het wind scherm suisde de wind en deed de doek fladderen die ze zich om de blauw glanzende haren had gebonden. Achter in de bagageruimte zat haar koffertje, het koffertje met de mooie avondjurk, die ze in Maarnveld maar éénmaal had kunnen dragen, maar waarmee ze in Amsterdam best voor de dag durfde komen. Ze hoorde het zingen van de banden op het gladde asfalt. Naast haar zat Carel, zijn ogen verborgen achter een indrukwekkende zonnebril, zijn handen in de varkensleren hand schoenen vast om het stuur. Ze hoorde hem vergenoegd fluiten. Ze keek op zij en lachte. Het fluitje brak af. „Gaat 't goed?" vroeg hij. „O, 't gaat enig!" zei Annelies uit de grond van haar hart. Sjonge, dacht Carel, als ze zó keek dan kon hij die Jan Belders haast gaan benijden. Enfin, hij had haar toch maar mee. Ze zouden best plezier hebben sa men. Toen de wagen, door Carel behoed zaam bestuurd, over de Berlagebrug ging, vergastten zich de ogen van An nelies aan al het bekende. De Amstel, we topper bij. Op scholen, werkplaatsen, kantoren en fabrieken vormden de samen 26 jaar tellende jongens het gesprek van de dag. Zelfs de conferentie van Genève en het al of niet doorgaan van het be zoek van Ruslands eerste burger kan daar vandaag de dag geen verandering in brengen. Jan en Kjeld zijn en blijven bijzonder populair. Talloze verleidelijke aanbiedingen werden er door binnen- en buitenlandse impressario's gedaan. Wan neer het aan onze jeugdige vrienden had gelegen hierover te moeten beslissen, dan zaten ze nu geen uur van de dag meer in het klaslokaal. Gelukkig houden hun ouders een wijs oogje in het zeil. Voor lopig zitten hun spruiten, ondanks alle protesten, nog over boeken en schriften gebogen en zijn de banjo's, die hun vo cale talenten zo nadrukkelijk onderstre pen, buiten berejk van het jeugdig en thousiasme. De vrije middagen en vakan ties, mits de cijfers op hun rapporten goed zijn, komen slechts in aanmerking voor hun hobby. Uiteraard maken deze Deense zangertjes van deze vrije tijd gre tig gebruik, tot genoegen van hun luiste raars die over een niet te stillen platen- honger beschikken. Binnen drie maanden verschenen er van Jan en Kjeld maar liefst 8 opnamen op de Deense platen- markt, en dat wil voor jeugdige Deense artisten toch wel even iets zeggen. de Willebrordkerk, de huizen, de win kels. Met een zwaai stuurde Carel de sportwagen langs de Leidse bosjes, het Leidseplein op, manoevreerde handig tot voor Americain. De mensen die op het terras zaten, rekten de halzen naar de combinatie: een pracht van een slee, een sportieve slanke jongeman, een héél knappe jonge vrouw, Annelies zag het en glim lachte voor zich heen. Hier was ze niet „dat malle vrouwtje van die Belders, met haar stadse ideeën".... hier nam men haar voor wat ze werkelijk was. Maar Maarnveld was nu zo verzo ver Het bezoek aan Monica Verheyen was niet erg geanimeerd. De oudere vrouw had meest klachten over de een zaamheid, over de duurte, over haar lichaamskwaaltjes. Ze had ook niets anders te doen. Haar belangstelling leefde op, toen Annelies, om het ge sprek over een andere boeg te gooien over de kinderen begon te praten. Ze liet foto's zien. Monica beloofde gauw eens naar Maarnveld te komen. Dat had ze al zo vaak beloofd. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1959 | | pagina 4