ploegbaas werkkrachten meisies Amerika's bestrijding van onderzeeboten ACHTERBERG RENS WO IJ DE SCHERPENZEEL AMERONGEN Grote belangstelling voor Amerongse lichtweek KOREAN TWEEDE BLAD „DE VALLEI" VRIJDAG 14 AUGUSTUS 1959 Nr. 64 Opsporing groot probleem de producente van vezelvliezen HOLLANTOR N.V. te Veenendaal heeft in haar modern geoutilleerd bedrijf plaats voor een met textiel-finish ervaring. Zij, die in het bezit zijn van diploma Textiel- avondschool of gelijkwaardige oplei ding, genieten de voorkeur. de producente van vezelvliezen HOLLANTOR N.V. te Veenendaal heeft in haar modern geoutilleerd bedrijf plaats voor bij voorkeur met textielervaring. In telligente werkers met verantwoorde lijkheidsgevoel wordt de kans geboden opgeleid te worden tot een functie in een volledig nieuw productie-proces. KORFBAL SKF oefende tegen VAD A EDERVEEN VEENENDAAL Kampioenschap voor Grebberuiters 300 Ideeënbussen produceerden in 1958 30.000 ideeën Noodwachtplicht in Renswoude Veel belangstelling voor de Heideweek doe nu uw voordeel Dinsdag gehaktdag SCHAPE- EN PAARDEVLEES PAARDE- BIEFSTUK ROOKVLEES voor 1,19 J. v. RHEE'S slagerij Op confectie-atelier Van Offeren Boer en stedeling de verschrikkelijke DEN HAAG Door de Amerikaanse marine is in samenwerking met enkele indu strieën een werkgroep gevormd die de mogelijkheden moet bestuderen waarop vijan delijke onderzeeboten kunnen worden bestreden. Het is voor de Verenigde Staten van het allergrootste belang, dat een afdoend middel wordt gevonden waardoor duikboten kunnen worden opgespoord en eventueel vernietigd. Bekend is dat op het ogenblik de Russische onderzeebootvloot bestaat uit 450 eenheden en dat de bouw van nieuwe schepen intensief wordt doorgezet. Enkele daarvan kunnen worden uitgerust met raketten, terwy'l in de toekomst ook in Rus land atoomonderzeeërs zullen worden gefabriceerd. Wanneer men bedenkt, dat gedurende de tweede wereldoorlog Duitsland de be schikking had over nog geen 100 duikboten, kan men zich gemakkelijk een voorstel ling maken van de bedreiging die deze enorme Russische onderzeevloot vormt. (opgericht door een aantal belangrijke binnen- en buitenlandse textielondernemingen) Bazen, die menen voor deze verantwoordelijke functie in aanmerking te komen, kunnen zich schriftelijk wenden tot de Directie van Hollantor N.V. - Postbus 45 - Veenendaal. (opgericht door een aantal belangrijke binnen- en buitenlandse textielondernemingen) Gegadigden kunnen zich maandag-, dinsdag- en woensdagnamiddag tussen 5 en 8 uur melden bij het tijdelijke kantoor van Hollantor N.V. - Prins Bernhardlaan 225 - Veenendaal De studiegroep zal zich vooral bezig houden met het probleem hoe vijandelijke duikboten kunnen worden opgespoord. Het grootste gedeelte van het aardopper vlak bestaat uit water en een belangrijk gedeelte van de oceanen en zeeën is toe gankelijk voor de onder de oppervlakte varende sluipmoordenaars. Dit uitge strekte operatieterrein is moeilijk uit te kammen en een snelle duikboot, uitge rust met torpedo's en geleide projectielen en eventueel voortgestuwd door een atoommotor, kan heel wat schade veroor zaken. GELUIDSGOLVEN NIET BETROUWBAAR Het tot dusver meest gebruikte middel voor de opsporing van onderzeeërs is de sonar, een apparaat dat werkt met ge luidsgolven. Het is echter gebleken dat de voortplanting van deze golven sterk wordt beïnvloed door de watertempera- tuu.r. De warme en koude stromingen onder de oppervlakte van de oceanen kunnen dus ernstige belemmeringen vor men voor de bestrijders van een vijande lijke duikboot. Dit wordt nog verergerd door het feit, dat men nog lang niet op de hoogte is van het ontstaan en het ge drag van vele stromingen, zodat men bij gehouden oefeningen op de onderzeeboot jagers meermalen voor onaangename verrassingen kwam te staan. Het is bij voorbeeld voorgekomen, dat een achter volger een geheel andere kant werd op gestuurd doordat het verschil in de wa tertemperatuur de geluidsgolven van rich ting veranderde. ONDERWATERSTATIONS Eén van de ideeën die de studiegroep zal moeten beoordelen is het vestigen van een keten van bemande uitkijkposten, die op de bodem van de oceaan moeten worden gebouwd. Zij zullen een bepaald zeegebied met haar instrumenten moeten bestrijken en alarm slaan zodra een onge ïdentificeerde duikboot in haar nabijheid komt. In vredestijd kunnen zij tevens ge bruikt worden als wetenschappelijke ba ses van waaruit de raadselachtige stro mingen in het water worden bestudeerd. Een ander plan beschrijft de mogelijk heid, gebruik te maken van snelle torpe do's, die haar doel zelf opzoeken en daar na vernietigen. Het nadeel van deze ra- Een SKF-combinatie speelde woensdag avond een oefenwedstrijd tegen een twaalftal van het Wageningse VADA. De ze ontmoeting waarvan het tempo niet bepaald hoog lag, eindigde in een 22 gelijk spel. Het ging van beide kanten een beetje stroef en er zal dan ook nog heel wat aan training gedaan moeten worden, om in de komende competitie op een behoor lijk peil te komen. De eerste helft verliep zonder bijzonde re belevenissen. Toen de rust aanbrak was men dan ook nog precies net zo ver als toen begonnen werd 0—0. Voor Vada was het anders, want die miste in de 31ste minuut een strafworp, wat natuurlijk als een fout aangerekend moet worden. Na de hervatting kwam er meer vaart in het spel. Er was dan ook pas een mi nuut of zeven gespeeld, toen Marie Schoe- man met een ver schot de Veenendalers de leiding gaf 1—0. Vijf minuten later zorgde André van Rossen dat de stand op 2—0 kwam. SKF bleek hiermede het kruit totaal verschoten te hebben. Wel maakte Henny de Graaf nog een doelpunt, maar dit kon in de ogen van de scheidsrechter geen genade vinden en werd afgekeurd. Vada kon het echter wel en bracht na een half uur spelen de stand op 2—1. Hoe wel het er aanvankelijk op leek, dat SKF een kleine overwinning zou boeken, wis ten de gasten vier minuten voor tijd toch nog gelijk te maken. Zo eindigde deze prettige oefenwedstrijd in een 22 gelijk spel. VEEBEOORDELINGSWEDSTRIJD Op dinsdag 18 augustus a.s. zullen op het bedrijf van de heer G. Steenbeek aan de Schansweg te Ederveen kringbeoor- delingswedstrijden worden gehouden. Hieraan nemen acht afdelingen van de BOG uit de ring West-Veluwe deel. Voor de eerste maal zal er dit jaar een individuele kampioen keurmeester van de West-Veluwe worden uitgeroepen. De uitslag van deze wedstrijd zal worden bekend gemaakt op de najaarsringverga- dering. De jaarlijkse ringploegwedstrijd wordt gehouden op 2 september a.s. te Otterlo. Deze ploegwedstrijd is opgenomen in het programma van de grote landbouwdag van de BOG en de Gelderse Mij. van Landbouw. ketten is echter, dat men haar nog geen grote actie-radius kan geven, waardoor het bestreken gebied beperkt zal zijn. Eveneens zal de mogelijkheid worden bezien of men, in plaats van bemande, onbemande alarmposten kan inrichten. Men denkt hierbij aan op water drijven de èn aan op de bodem verankerde in stallaties, die automatisch een radiosig naal uitzenden, wanneer zij in haar terri torium een schip registreren. Bij een keuze tussen de diverse sy stemen zal veel afhangen van de vor deringen die op het gebied van de elek tronische wetenschap worden gemaakt. Zo mogelijk moet de sonar geperfec tioneerd worden, in die zin, dat men minder afhankelijk zal zijn van onder de oppervlakte voorkomende tempera tuurschommelingen en radar, radio- en waarschuwingsinstrumenten zullen be langrijk moeten worden verbeterd. De vooruitgang van de elektrotech niek is echter even snel als verrassend, zodat men zeker mag hopen op een spoedig gereedkomen van een doelma tig middel voor de opsporing van duik boten. Het zal een grote versterking betekenen van de westerse defensie. (Nadruk verboden) POSTDUIVENNIEUWS De EVPV De Luchtreizigers te Vee nendaal nam j.l. zondag deel aan het con cours vanaf Hoek van Holland (98 km). De duiven werden om 7 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif meldde zich om 8.35 uur bij de heer H. v. d. Dikkeberg. De verdere uitslag was: H. v. d. Dikke berg 1; H. v. Kooten 2; K. v. d. Heuvel 3, 5; J. Heikamp 4, 11, 13, 15; Baars-Rot- terdam 6; F. Stam 7; A. Slotboom 8; C. Heikamp 9; G. Fasse 10, 14; Bleyenberg- v. Dijk 12; F. Stam 11. Eveneens werd deel genomen aan de wedvlucht vanaf St. Qeuntin (290 km). Hier werden de duiven losgelaten om 8.30 uur. De eerste meldde zich om 13.23 uur bij de heer H. de Vos. De uitslag was verder: H. de Vos 1, 4, 10, 11; C. G. v. Dam 2, 6; A. Slotboom 3, 5; C. v. d. Berg 7, 12; K. de Ruiter 8, 16; H. v. Kooten 9; L. Th. Krijnen 13; Van Dam 14; F. Spies 15. GROTE FOKDAG IN EDERVEEN De rundveefokvereniging Ederveen en Omstreken" organiseert op woensdag 19 augustus een grote fokveedag op het ter rein „De Pannekoek" aan de Hoofdweg te Ederveen. Deze fokveedag, die om half tien 's morgens begint, staat in de belang stelling bij vele rundveefokkers, daar velen reeds toezegden hun runderen ter keuring te brengen. Vele fokkers schre ven in onder de categoriën M.R.Y.; Gr. Blaar en F.H. veebeslagen. De laatste fokveedag werd in 1957 ge houden en trok toen reeds grote belang stelling. Thans zal de quantiteit gestegen zijn, maar ook de kwaliteit van de aan te voeren dieren is hoger dan twee jaar ge leden. De inzendingen dienen om 9 uur in de desbetreffende rubrieken opgesteld te zijn. De uitslagen van de keuringen worden kenbaar gemaakt op kaarten, die aan de prijswinnaars worden uitgereikt. Deze winnaars moeten deze kaarten zichtbaar bevestigen op de daarvoor aan gewezen plaats. De jury, die het aangevoerde vee be oordeelt bestaat uit de volgende heren: Ir. J. van Ooyen, Utrecht; C. J. Oost veen, Bunnik; M. Koomen, Arnhem; W. ten Bosch, Eist (Gld); A. M. Landeweerd, Barchem en Th. G. Lucassen, Wehl. De arbitrage berust bij Ir. W. C. Hoog land uit Arnhem. Ringmeester is de heer R. van Kolf schoten uit Veenendaal. Vele firma's, instanties en particulieren uit Ederveen en omgeving, maar ook uit overige delen van het land verleenden hun medewerking. Voor verdere inlichtingen leze men de in dit nummer voorkomende advertentie. De rijvereniging de „Grebberuiters" heeft met sukses deelgenomen aan de te Lunteren gehouden streekwedstrijden ge organiseerd doar de Gelderse bond van rijverenigingen. Aan deze wedstrijden werd deelgenomen met acht verenigingen De Grebberuiters slaagden er in beslag te leggen op het kampioenschap 4-tal (licht) zodat zij door deze prestatie deel kunnen nemen aan de kampioenschappen voor Gelderland, welke worden gehouden te Zutphen. Het 4-tal bestond uit mej. v. Straten-v. Nes, mej. C. v. Roijen, de he ren B. Wijers en F. v. d. Scheur. Ook bij het groepsspringen behaalde de groep bestaande uit mej. C. v. Roijen, mej. A. v. d. Weert en de heer F. v. d. Scheur een 3e prijs. Bij de individuele Ongeveer 300 bedrijven en diensten in ons land hebben een ideeënbus, die in 1958 in totaal meer dan 30.000 verbete ringsvoorstellen opleverden. Hiervan konden c.a. 9.000 ideeën (30'/«) in toepassing worden gebracht. Deze bruikbare ideeën brachten voor de inzen ders gezamenlijk een beloning op van 350.000 gulden, dat is een uitkering van bijna 39 gulden per aanvaard idee. Deze gegevens zijn bekend geworden door een enquête die het Ideeënbuscen trum van het Nederlands Instituut voor Efficiency (NIVE) onlangs - als elk jaar- heeft ingesteld. Het merkwaardige is dat de uitslag - globaal genomen - vrijwel ge lijk is aan die van het vorige jaar. Per bedrijf of bedrijfscategorie zijn er wel verschillen. Zo blijkt dat de gem. belo ning bij de grotere bedrijven (meer dan 1.000 personeelsleden) gestegen is van 39 (1957) naar 43 gulden (1958, bij de midden- grote bedrijven (500-1.000 man) gedaald van 30 naar 23 gulden en bij de kleinere bedrijven vrijwel gelijk gebleven is (0-200 man: 15 gld.; 201-500 man: 23 gld.) De hoogste beloning die in 1958 voor een aanvaard idee werd uitgekeerd be droeg 7.000,—. Naast belonigen keert 80% der bedrij ven ook aanmoedigingspremies uit, bijv. sigaretten, boekenbonnen of bonbons, doch meestal geldbedragen van gemid deld 2,50 a 5 gulden. Een aanmoedigings premie wordt gegeven als het idee, hoe wel het niet voor uitvoering in aanmer king komt, op bepaalde gronden toch waardering geniet. Op administratief terrein komen duide lijk minder ideeën binnen dan uit de pro ductiesector: in 1958 totaal: 3.000 inzen dingen, waarvan 600 beloonde (20%). De gemiddelde beloning voor een bruikbaar administratief idee was 33 gld. Het aantal inzendingen per jaar in ver houding tot de voor de ideeënbus rele vante personeelsterkte bleek bij 8 van de i 10 bedrijven 20% of minder, bij 5 van de 10 zelfs 10% of minder. Als hoogste in- zendpercentage werd voor 1958 genoteerd: 122 (één bedrijf met 360 man personeel, dat 440 ideeën ontving). De vraag hoeveel besparing door in de praktijk gebrachte ideeën werd bereikt, werd door 60% der geënquêteerden be antwoord; de opgaven variëerden van 50.— tot 2.500.000,—. Over de hoeveelheid ontvangen ideeën bleek 30% der geënquêteerden wel, 48% matig en 22% niet tevreden te zijn; van de kwaliteit der ideeën 22% wel 63% matig en 15% niet tevreden. Mede naar aanleiding van deze enquête belegt het NIVE-Ideeënbuscentrum op 20 oktober te Den Haag een bijeenkomst over het thema „Voorlichting over de Ideeënbus". Voor deze vergadering zal de Rijksideeënbusorganisatie, die dan juist haar aerste lustrum viert, als gastheer optreden. wedstrijden behaalde mej. C. v. Roijen het reserve-kampioenschap KI. B. Mej. G. v. Zetten werd 3e N. dressuur de heer B. Wijers 5e N. dressuur en mej. A. v. d. Weert 5e bij Kaprille springen. Bij de organisatie van de Bescherming Bevolking is het standpunt ingenomen, dat er naar gestreeft moet worden het benodigde personeel op basis van vrijwil ligheid aan te trekken. Nu blijkt, dat in een groot aantal gemeenten niet voldoen de vrijwilligers zich hebben aangemeld, heeft de regering die gemeenten aange wezen, alwaar de noodwachtplicht wordt ingevoerd en hierbij behoort ook Rens woude. De aangewezen inwoners worden aller eerst geregistreerd, daarna wordt een en quête ingesteld en vervolgens vindt de inschrijving, de oproeping en inlijving plaats. Na de inlijving volgt de oproeping tot opkomst in werkelijke dienst ter op leiding of daadwerkelijke uitoefening van de noodwachttaak. Bij niet-voldoening aan de voorschriften kan tuchtrechtelijke en/of strafrechtelijke vervolging worden ingesteld. Voorshands komen voor de inschrijving alleen in aanmerking de gewoon militair „DE LUCHTPOST" Wedvlucht vanaf Hoek van Holland. Af stand 94 km. In concours 88 duiven. Los 7 uur. Aankomst le duif 8.38,35 uur. Uit slagen: P. Wagensveld 1; B. ter Denge 2, 4, 18, 21; W. Wagensveld 3; A. J. Gersen 5, 16; A. van Ginkel 6; J. van Oostrum 7 20; C. Gijsbertse 8, 22; J. W. van Schaik 9, 12; W. van Ede 10, 14, 15; C. A. v. d. Wetering 11, 17; A. Marcus 13; T. van Kooten 19. Wedvlucht vanaf St. Quentin. Afstand 294 km. In concours 119 duiven. Los 8.30 uur. Aankomst le duif 12.52,39 uur. Uit slagen: A. Marcus 1, 2, 4, 15; J. Voogt 3, 22; W. Wagensveld 5, 13, 16; Gebr. Van Schaik 6, 7, 23; C. Gijsbertse 8, 20; T. Aar- sen 9; T. de Hartog 10, 12, 17, 21, 24; J. van Oostrum 11; A. Voskuilen 14; A. C. Veenvliet 18; C. G. van Ginkel 19. TRAGISCH ONGEVAL Toen de heer C. Rouw, plm. 55 jaar wonende te Achterberg gemeente Rhenen, dinsdagavond tegen 11 uur, met zijn brom fiets over de Utrechtseweg reed met zijn vrouw op de duo, zakte hij plotseling in elkaar. Uit een ingesteld medisch onder zoek is gebleken dat de heer Rouw aan een hartaanval is overleden. De brom fiets stond op dat moment zo goed als stil en zijn vrouw bekwam geen letsel. SCHIETRESULTATEN Bij de deze week gehouden onderlinge wedstrijd door de leden van de schiet vereniging werden de volgende resultaten geschoten: Geweer: A. v. Dusschoten 46, H. Val kenburg en G. van Spankeren 45, J. Over- eem en H. Berendse 44, Valkenburg jr. en H. Veldhuizen 43, J. Vermeulen en M. Berendse 42, J. Koudijs, A. Wittenberg en G. van Eist 41. Petite carabine: J. v. Eist 45, Valken burg jr. 44, G. v. Spankeren, R. van Eist, H. Berendse en H. Veldhuizen 43, M. Be rendse en P. Engelenburg 42, H. Methorst 41, J. Overeen, A. Witteberg en G. v. Eist 40. AANBESTEDING VAN WINKELPAND Onder architect E. J. van de Hoef alhier werd aanbesteed het bouwen van een woon- en winkelpand aan het Dr. Slote- maker de Bruïneplein voor de fa. A. Ach terberg. Het werk was begroot op 46.000—, terwijl de laagste inschrijvers tezamen met een bedrag van f 43.817,uit de bus De uitslag was: Hoofdwerk: laagste H. de Koning en Zn 37.380,hoogste J. Croes 39.750, Loodgieterswerk: laagste Jac. Bouman 2424,hoogste J. Huibers, Beatrixstr., 2525,—. Schilderswerk: laagste P. van Dijk 3065,hoogste B. van Ravenswaaij 4025,—. Elektra: laagste C. Drost 649,—; hoogste W. Huibers 789, Er werd uitsluitend ingeschreven door Veenendaalse aannemers. Het werk is gegund aan de laagste in schrijvers. dienstplichtigen van 26 jaar en ouder, die geen mobilisatiebestemming hebben en door de Minister van Defensie ter be schikking worden gesteld. Voor Renswoude zijn in totaal 19 per sonen aangewezen in de leeftijd van 28 tot en met 24 jaar en deze zullen binnen- hieromtrent nader bericht ontvangen. Duizenden hebben de laatste dagen een bezoek gebracht aan Amerongen, uiteraard met als doel het bezichtigen van de verlichting. De boerenkapel, bestaande uit leden van de muziekvereniging „Ons Genoe gen", trad dinsdagavond in het kader van de licht- en muziekweek op en kreeg hiervoor een overweldigende be langstelling. Naar schatting hebben ruim duizend personen anderhalf uur lang geluisterd naar de vrolijke en bekende liederen die door de boerenkapel werden ge blazen. Na afloop van dit optreden kon men in het centrum letterlijk over de hoofden lopen. De slotavond, zaterdag avond 15 augustus, wordt verzorgd door de muziekvereniging „Concordia" uit Culemborg, en door „De Veenzan- gers" uit Veenendaal. „Concordia" zal het programma ope nen met een mars door het dorp, waar na „De Veenzangers" zullen optreden in het plantsoen Lievendael. Tot slot zal „Concordia" nog een grootse taptoe uitvoeren. Tot dusver kan geconstateerd wor den, dat de licht- en muziekweek bij zonder goed geslaagd is. Van heinde en ver komt men naar Amerongen om de verlichting te oewonderen en meteen genieten van de muzikale klanken die iedere avond door verschillende korp sen ten gehore worden gebracht. Een woord van hulde aan de organisatoren, de muziekvereniging en de winkeliers vereniging is zeker op zijn plaats. PRIJZEN VOOR DE VERLICHTING ZIJN TOEGEKEND De jury die belast was met het toe kennen van prijzen voor de verlichting, moet wel een zware taak gehad heb ben. Er is dit jaar wel heel veel werk van gemaakt. Na selectie is de jury tot de volgende beoordeling gekomen: Particuliere tuinen: 1. Dhr. v. Veenendaal, Kersweg. 2. Dhr. De Haar, Overstraat. 3. Dhr. J. van Ree, B. v. d. Boschstr. Particuliere gevels: 1. Dhr. v. Kuilenburg, Molenstraat. 2. Huize „Erica". 3. Dhr. Merkesteyn, B. v. d. Boschstr. Gevels winkeliers: 1. Groentenhandel J. Knoppers. 2. Bakkerij Hoenson. 3. Slagerij J. Meyer. De belangstelling voor het grote eve nement: de Heideweek in Ede is verheu gend groot. Zoals men weet wordt de Heideweek gehouden van 15 tot en met 22 augustus. Voor de grote militaire tap toe op 17 augustus bestaat reeds nu de gelegenheid om bij de WV-Ede plaats te bespreken. De buitenlandse deelneming aan het programma, o.a. door Canadese militairen, staat op een uitstekend ni- HUISMOEDERS 99 CENT PER 500 GRAM v.a. 1,25 per 500 gram 2,70 per 500 gram T.e.m. 22 augustus SPECIEALE RECLAME AANBIEDING van 250 gram Veulevlees in voorraad Valleistraat 23, Veenendaal Telefoon 3373 worden nog enkele gevraagd ter opleiding tot borduurster of naaister Aanmelden: LEINWEBERSTRAAT 57 veau. De Heidekoningin voelt zich alweer helemaal thuis in het oude vaderland. Op 14 augustus zullen haar schoonouders, bij wie zij haar intrek heeft genomen, het feit herdenken, dat zij vóór 40 jaar in de echt verbonden werden. Ede leeft van ganser harte mee met dit heugelijk ge beuren. Voor de Heidekoningin is het dan dubbel feest, omdat op die dag ook haar gemaal uit Canada tegenwoordig zal zijn. Bijzondere vermelding verdient nog het zwemfestijn op dinsdag 18 augustus in het Edese zwembad. Nederlandse en Ca nadese kunstzwemmers zullen dan de monstraties geven; de Polar Bears zorgen voor een goed programma en de Princess Patricia's Canadian Light Infanterie Band zal eveneens van de partij zijn. Ede De boer zit die lange droogte hoog. De stedeling zegt: 't is gelukkig droog. Hun gedachtengang loopt ver uiteen, Heus in de vakantie niet alleen. Regent het in de grote stad, Dan klaagt men ras: 't is veel te nat. Al is het voor het land^ broodnodig, De stedeling vindt het overbodig. Zo heeft elkeen met 't weer te maken. Ook speciaal de vakantiezaken. Die volgen met spanning 't weerbericht En met een lachend, blij gezicht Denken zij: voor ons is 't prima weer. Doch de boer legt zich er node bij neer. Kijk maar eens naar de dorre weiden (Zo erg was 't niet sinds lange tijden. Maar gelukkig zijn er ook nog streken Waar 't gewas goed is, naar is gebleken. Bekijkt men de droogte objectief Dan denkt men: 't brengt veel ongerief. Maar veel anderen brengt het geld [in 't laatje. Dit is niet zomaar een bakerpraatje. Want komt er een teveel aan regen Dan valt de oogst ook heel vaak tegen. Ook daar is een boer niet mee gebaat, Als 't weidevee in de modder staat. Ik schreef het reeds in het begin: De één is 't weer echt naar de zin, De ander zegt: 't is niets gedaan. Verschil blijft er altijd bestaan. Maar zoals ik persoonlijk het bezie, Was 'k toch blij toen 't K.N.M.I. Bekend maakte: we krijgen regen. Inmiddels hebben wij die ook gekregen. J. M. (36) Aram slaat nauwelijks acht op de woorden van de aanvoerder. Al zijn aandacht is gericht op de om geving. „Wanneer dit de enige toegangsweg naar de burcht van Korban is, moet het wel een bijkans on neembare vesting zijn", flitst hem door het hoofd. Hoe hij ook tuurt, hij ziet nog niets, wat een gebouw ver raadt. Doch dan maakt het ravijn een flauwe bocht en eensklaps ziet Aram tot zijn grote verbazing, dat het gekruist wordt door een ander ravijn, waarover een houten voetbrug naar een in de rotsen uitgehouwen poort voert. De man op de muilezel heeft een fluitje aan de lippen gebracht en langzaam openen zich de zware deuren. Nu ziet Aram ook de gaten, die aan beide kanten van de poort in de rotsen gehakt zijn en daarachter overal grimmige gezichten, die hen nieuws gierig opnemen. „Ziellier, het verblijf van Korban!" zegt de aanvoerder, terwijl hij hen op de voetbrug langs zich heen laat gaan. „Reeds hebben enkele vreemdelingen voor u deze burcht bezocht, doch geen van hen heeft tot nu toe kunnen vertellen, waar hij geweest is!" (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 3