LUXOR De Imitatie Generaal Gezocht wegens moord Éénwording van Europa heeft kinderziekten VEENENDAAL CITROEN AUTORIJLES Garage Leewis u° LEERLING-VERPLEGERS JONGEN Theater j een arbeider Een vrouw met twee linkerhanden Kleine vrijhandelszone een feit Samenwerking met E.E.G.? 120 geslaagden voor de Zomerpraktijkexamens Veenzangers gaven concert in Kamp Overbcrg Voor de vrouw MELK. NODIG VOOR ELK Afrika groeit maar broeit ook A Het teken van VEILIGHEID GARAGE R. VONK - tel. 2545 - VEENENDAAL Garage firma J. Hogendoorn Zn trouwrijden Auto-schade? van Herk, VERMEULEN REPARATIES KUNSTGEBITTEN de juiste ^ZIMMERMAN A. W. de H a a s RITMEESTER Sigarenfabrieken n.v. Tevens kunnen nog steeds MEISJES worden geplaatst in verschillende af delingen v. Veenendaal Glenn Ford - Red Buttons - Taina Elg in Rorij Calhoun - Anna Francis in FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK DEN HAAG Op 21 juli j.l. konden de acht delegaties van evenveel Europese landen lachend de vergaderzaal in Stockholm verlaten. In verrassend korte tijd hadden zij onderling overeenstemming bereikt over de vorming van een tweede Europees-economisch blok, dat voorlopig naast de bestaande EEG zal blijven werken. Tegelijkertijd klonken in de zalen van de regeringen, die niet bij de nieuwe vrij handelszone zijn aangesloten, de alarmschellen, want én politiek én economisch kan de nieuwe ontwikkeling in het proces van Europese eenwording verstrekkende ge volgen hebben. Al enige tijd voor de dag waarop overeenstemming werd bereikt was vooral van Duitse zijde commentaar geleverd op de pogingen van Engeland, Dene marken, Zweden, Noorwegen, Finland, Portugal, Zwitserland en Oostenrijk om te komen tot een onderling vrijhandelsgebied. Men wees op het gevaar dat twee naast elkaar opererende economische groepen gemakkelijk in een heftige en de internationale toestand niet bevorderende con currentiestrijd kunnen geraken, wat aanleiding kan geven tot vele controversen in West-Europa. Met grote nadruk verklaarde de Westduitse minister van Economische Zaken, Erhard, dat het noodzakelijk is te komen tot een algemeen Europees vrij handelsgebied, dat alle achttien landen van de Organisatie voor Europese Econo mische Samenwerking (OEES) moet omvatten. De vraag is nu of de nieuw gevormde vrijhandelszone komt tot een nadere sa menwerking met de zes landen van de EEG (West Duitsland, Italië, Frankrijk en de Benelux) en of hieruit later misschien een samensmelting kan ontstaan. In elk geval blijkt hiervoor enige animo aanwe zig te zijn, want direkt na het bekendma ken van het verdrag hebben de delegaties Het Handelsinstituut Van Rijswijk te Veenendaal boekte een gunstig resultaat met de gehouden praktijkexamens die in juni en juli j.l. werden gehouden. Voor middenstand algemene handels kennis slaagden van dit instituut de da mes Marry Blok, Ada van Dijk, Grietje van Dijk, Harmtje Henzen te Eist, Ton- ny van Keulen en mevrouw W. Kievid van Soelen te Eist, alsmede de heren Ab van Beek, Jan Hardeman te Ede, Eri Ja- kobsen, Dirk van Maanen, Gert Mulder, E. J. van de Steeg en Jan van de Weerd. Voor Nederlandse handelscorresponden tie Corrie Heykamp, J. P. van den Bosch, D. Cozijnsen te Scherpenzeel, W. van de Haar en W. Spies te Lienden. Voor Nederlands Corrie van Doorn, Koos Drost, Willy van Dijk, Rita van de Waal, Greet je Wijnands en Marinus Hen driks. Voor Duitse conversatie te Den Haag, dames: Carla Breeschoten en Alie Ver kerk en de heren P. Gaasbeek, W. Hool- horst te Rhenen en J. van Manen. Voor Duitse handelscorr. te Utrecht, de dames C. Breeschoten en A. Verkerk, als mede de heren P. Gaasbeek, W. van de Haar en G. van Manen. Voor Engelse conversatie te Den Haag, de dames I. Cornelissen, J. Konings, Fia Overvest te Scherpenzeel, M. van der Zee en de heren C. Besseling, J. van Ma nen, J. Meerssman te Maurik, C. A. Otter te Eist en B. Steffers. de dames Mincke Dijkstra, T. van Ginkel, Janny Konings en Fia Overvest te Scher penzeel, alsook de heren H. Kleefsman en A. Ursinus. Voor Engelse taal: Harmtje Henzen te Eist en Jannie van de Kaa te Scherpen zeel. Voor Engels A de dames D. van Ginkel en S. Mulder en de heer J. Budding. Voor steno Groote, snelheid 130 lettergr. per minuut de dames E. J .van Ek, A. B. van Hardeveld, S. Kootstra en J. Laros. Voor kantoortypist(e) de dames Jannie Achterberg, J. G. M. Boer, S. Henzen te Eist, Tonny van Keulen, Joke de Kievid, Jennie Kranenburg en Sara van Soest en de heren Wim van Beek, B. Both te Rhe nen, H. E. Huibers, Gert Mulder, Wim van Silfhout te Rhenen en Gert Veenendaal. Van het Chr. Lyceum, rector dr. J. Bax, slaagden voor machineschrijven: Jan Beyer, Henk van den Broek, Fieny Ger ritsen, Coby Hiensch, Betteko Jansen, Jannie de Koning, Johan van de Scheur, Nico Schoeman, Tineke Slotboom en Ge- zina Somsen. Van de Chr. Mulo, dir. dr. J. G. Thoo- mes, slaagden voor machineschrijven: Bea Aalberts, Inge Benninghoff, Ina Beukhof, Evert Blaauwendraat, Gijs Blankestijn, Jenneke Boers, Kees van de Bovenkamp, Tini Broers, Thea van Bruggen, Jan van Engelenburg, Ria Geluk, Wim van de Glind, Otto van de Haar, Jop van Harde veld, Doortje Hoekstra, Thea Keman, Ab Koolma, Jelis Leppers, Cor Overeem, Aly van de Pol, Mies Reuvers, Jannie Schoe man, Wouter Schoeman, Gerrie van Voorts, Els Waayenberg en Jenny van Zuthem. Van de Chr. Huishoudschool, dir. mej. F. M. Wagter, slaagden voor machine schrijven: Tineke Bastmeijer, Jannie Boon, Gerrie Diepeveen, Willy Heykamp, Aartje van Kruistum en Irene Veldhui zen. Van de Herv. Ulo slaagden voor ma chineschrijven: Fietje van Asselt, Barend van den Bosch, Wil de Bruin, Loes van Eden, Arie Kelderman, Gijs van der Mey- den, Ria Rip. Deze 120 door het instituut Van Rijswijk opgeleide kandidaten deden resp. examen voor de Associatie, de Ver. van Leraren en de Nederlandse Unie. van de landen van de nieuwe „kleine" vrijhandelszone verklaard dat het de be doeling is, via het nieuwe blok te ko men tot een geheel geïntegreerde Euro pese markt. Hetgeen dus volkomen be antwoordt aan Erhards ideaal. Men kan zich daarom afvragen waarom velen zich bezorgd maken over deze jongste mijlpaal in Europa's economische geschiedenis. Immers, wanneer beide partijen dezelfde wens hebben, moet toch overeenstemming kunnen worden bereikt waar een wil is, is een weg? Helaas liggen de zaken lang niet zo eenvoudig. Al jaren is de integratie van Europa een droom van alle belanghebbende lan den, maar ondanks dat is zij slecht in een zeer bescheiden mate doorgevoerd. Voornamelijk is dit te verklaren door de kracht van de nationale gevoelens, die als bijna niet te verdelgen onkruid we lig tieren op de akkers van een gemeen schappelijke markt. Nu hebben zij op nieuw geleid tot het ontstaan van twee economische kampen, die, zij het wel willend, op een afstand van elkaar staan. DE KWADE ROL VAN ENGELAND De grote stuwkracht, die geleid heeft tot de snelle vorming van de nieuwe vrij handelszone, is voornamelijk opgebracht door Engeland. Vele economen en politici zijn de mening toegedaan, dat het Ver enigd Koninkrijk, hierbij geleid door na tionale gevoelens, niets anders heeft wil len doen dan zijn eigen positie ten op zichte van de E.E.G.-landen (in het bij zonder tegenover Frankrijk) te verbete ren. Het politieke pad van Engeland gaat de laatste jaren beslist niet over rozen. Op het gebied van de internationale samen werking, op welk terrein ook, heeft het dikwijls een bijzonder slechte rol gespeeld en fouten gemaakt, die aanleiding gaven tot tegenstellingen in het westelijke kamp. Tijdens de Geneefse conferentie is Enge land meermalen de onwillige en in zekere zin eigenwijze factor, die de positie van de westelijke groep als geheel verzwakt. Nu brengt Engeland opnieuw verwarring door de economische associaties met de zeven andere deellanden van de vrijhan delszone. Men tracht het individualisme van Groot-Brittannië te verklaren door de rivaliteit met Frankrijk, maar veeleer komt juist die rivaliteit voort uit een te grote - zelf geschapen - isolatie van Enge land. De laatste jaren hebben Frankrijk en Engeland dikwijls binnen Europa lijn recht tegenover elkaar gestaan: Frankrijk is o.a. de grote stimulator van de Euro pese Economische Gemeenschap geweest, terwijl Engeland niets van een dergelijk verdrag moest hebben. Toch zijn de tegenstellingen tussen bei de partijen niet van dien aard dat een toenadering niet meer mogelijk is. De leden van de nieuwe vrijhandelszone heb ben in hun eerste gezamenlijke verkla ring te kennen gegeven, dat zij een sa mensmelting op de lange duur met de EEG niet ongewenst vinden. Het zal nu de taak van de Grote Zes van de EEG zijn, deze eerste duidelijke uitnodiging niet in de wind te slaan. Dat ook in Rusland niet gedacht wordt aan een blijvende splitsing in West- Europa bewijst overigens de reactie van het regeringsblad, de „Prawda", die een, tevergeefse, felle aanval publiceerde op Finland, dat zich bij de vrijhandelszone wilde aansluiten en zulks inderdaad ook heeft gedaan. SLAG VOOR NEDERLAND De heftige reacties van o.a. Duitse zijde zijn te verklaren, niet uit een vrees voor het blokkeren van de Europese eenwor ding, doch uit een vrees voor de eigen economie. Duitsland en ook Nederland voeren ongeveer 25 °/o van hun totale quotum uit naar leden van de nieuwe vrijhandelszone en deze uitvoer komt door de ongunstige concurrentiepositie in ernstig gevaar. De nieuwe Acht hebben besloten hun onderlinge invoertarieven met twintig procent te verlagen, hetgeen o.a. tot gevolg zal hebben, dat de vlees export van Denemarken in een veel voor deliger positie komt te staan (op de Engelse markt) dan die van Nederland. Men verwacht daarom dat de Nederlandse baconuitvoer naar Engeland, die vorig jaar nog een waarde vertegenwoordigde van honderd miljoen gulden, in de toe komst aanzienlijk zal verminderen. Hier voor zal men compensatie moeten zoeken in de handel met de EEG-partners. (Nadruk verboden) Het Mannenkoor „De Veenzangers" onder leiding van de heer Gysbert van Zanten heeft j.l. maandagavond een concert gegeven in de passanteninrich ting te O verberg. Na afloop van het concert, dat bijzonder in de smaak viel, kreeg de echtgenote van de diri gent, mevrouw Van Zanten, een prach tige bloemenmand aangeboden. Nadat de voorzitter, de heer Van de Heiden, het koor aan de aanwezigen had voorgesteld, werd met de afwer king van het gevarieerde programma begonnen. Het koorlid B. v. d. Boven kamp zong met piano-begeleiding van mevrouw Van Zanten-van Manen, enkele gloedvolle soli. Dat het gebodene zeer op prijs werd gesteld, bleek wel uit het daverend applaus. Na afloop sprak de directeur van Kamp Overberg een dankwoord uit, waarbij hij tevens nog herinnerde aan het concert van 11 april jl. waaraan medewerking was verleend door Aafje Heynis. Met een kort woord van de voorzitter van „De Veenzangers" was er een einde gekomen aan het concert. In aansluiting hierop zij vermeld, dat „De Veenzangers" op zaterdag f5 augustus a.s., ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van de Amerongse muziekvereniging „Ons Genoegen", een concert zullen geven in Amerongen. Op het uit te voeren programma staat o.m. het Amerongse Volkslied dat als volgt luidt: Waar lang geleên de Batavier Eens leefde frank en vrij, Daar ligt nu Amerongen hier Hun nazaad dat zijn wij. In lieflijk groen verscholen, Aan d' oever van de Rijn Daar werken en daar wonen zij Die Bato's zonen zijn. Maar wat er ook veranderd zij, In trouw zijn z'n hun gelijk. Die deugd zo groot bij Batavier, Zijn d' Amerongers rijk. In trouw aan Koninginne En 't koninklijk gezin Hoezee voor Batavierenland, Hoezee voor Koningin. De melk neemt in onze voeding een grote plaats in en die verdient ze! Want melk is wel één van de meest volledige voedingsmiddelen die wij kennen. Dat blijkt al uit het feit, dat melk van nature bestemd is om als vrijwel enig voedsel te dienen voor jonge dieren in de eerste we ken of maanden van hun bestaan. Ze moet dus praktisch alle nodige voedings stoffen bevatten. Hoe belangrijk melk is, blijkt onder meer uit proeven, die een dokter in Engeland heeft genomen bij een aantal kostschooljongens van 7 tot 11 jaar. Deze kinderen werden verdeeld in groe pen. Elke groep kreeg, behalve de gewone goede dagelijkse maaltijden, een rantsoen van een bepaald voedingsmiddel extra. Zo gaf men één groep een halve liter melk per dag meer, een andere wat on- gevitamineerde margarine, weer een an dere boter, een vierde suiker, een vijfde waterkers. Telkens na 1, 2 en 3 jaar werd de gewichtstoename van de jongens uit de verschillende groepen vergeleken. En hierbij bleek steeds, dat de groep, die ex tra melk kreeg, het meest was aangeko men, zowel in gewicht als in lengte. Bo vendien waren deze jongens minder vaak ziek geweest dan die uit de andere groe pen. Deze resultaten bewijzen wel, wat een belangrijk voedingsmiddel melk, in het bijzonder voor kinderen, is. Wij raden iedere moeder dan ook met klem aan, haar kinderen elke dag tenminste Vs liter melk te laten drinken! Behalve voor kinderen is speciaal voor zieken en aanstaande en jonge moeders het drinken van melk uitstekend. Maar ook voor de overige volwassenen is het gebruik van V» liter melk per dag geen overbodige luxe. In ons land komt de melk gestandaar diseerd in de handel, hetgeen wil zeggen, dat een deel van het melkvet eraan wordt onttrokken, o.a. voor de boterbereiding. Er blijft echter nog 2lh van de oorspron kelijk aanwezige ruim 3»/2 °/o vet in de melk over. Gestandaardiseerde melk be vat vele van de stoffen, die in de dage lijkse voeding behoren voor te komen, nl. eiwitten, vetten, koolhydraten en ver schillende vitamines en voedingszouten. Om met de eiwitten te beginnen (de zelfde stoffen, waaraan ook vlees, vis en eieren rijk zijn): de eiwitten uit de melk zijn van hoge waarde, zij worden gemak kelijk in het lichaam opgenomen en ver teerd. Wat het eiwitgehalte betreft kan een melkgerecht een vleesloze maaltijd volwaardig maken. Eiwitten zijn van belang voor opbouw en instandhouding van de lichaamsweef sels. Kalk- en fosforzouten zijn nodig voor de opbouw en het instandhouden van het beendergestel; ook aan deze stoffen is melk rijk. Het is duidelijk, dat dit voor de opgroeiende jeugd bijzonder belangrijk is; daarom moeten vooral kinderen en ook aanstaande en jonge moeders veel melk drinken of pap e.d. gebruiken. Wij kun nen zelfs zeggen, dat het zonder het ge bruik van een flinke portie melk onmo gelijk is om voldoende kalkzouten met de voeding op te nemen. Tenslotte voorziet melk nog in een deel van onze vitamine-behoefte: melk bevat veel vitamine A en B. Gewenst geachte hoeveelheid melk per dag voor: kinderen van 1-10 jaar: 1/z liter; kinderen van 10-20 jaar: 3/4 liter; volwassenen: V2 liter; aanstaande en jonge moeders: 1 liter (desgewenst meer). Tussen los-verkochte en gepasteuriseer de en gesteriliseerde flessenmelk is vrij wel geen verschil in voedingswaarde. Ge condenseerde melk in fles of blik bevat de voedingsstoffen uit de melk in meer geconcentreerde vorm. Aan koffiemelk is gewoonlijk extra vet toegevoegd. Wat het gehalte aan eiwitten, voedingszouten en vitamines betreft, komt 4 dl geconden seerde melk of koffiemelk overeen met bijna 1 liter melk. Alle melk, zowel los- verkochte als flessenmelk, dient zo koel mogelijk bewaard te worden, vooral niet in het zonlicht, daar dit een nadelige in vloed heeft op de smaak. (Wordt vervolgd) (Vervolg van pagina 1) moesten de hechte basis vormen waarop de rijkdommen van de Afrikaanse bodem konden worden ontgonnen. Juist toen be gon het nationalisme de kop op te ste ken. Eigenlijk is dit niet zo verwonderlijk. De Afrikaanse bevolking begon de waar de van de hulpbronnen te zien en het verlangen werd kenbaar deze rijkdommen zelf te beheren, ook al werd herhaaldelijk gemaakt, dat de Afrikaanse landen hier toe nog bij lange na niet in staat waren. GEHEIME ORGANISATIES De bevolking van Afrika hecht zich veel meer dan de nuchtere Europeanen aan zijn groepsverband. De culturen van het zwarte werelddeel hadden altijd haar fundament in de nauwe stam- of dorps bindingen, die de verschillende bevol kingsgroepen in kleine zelfstandige een heden bij elkaar hielden. Mystiek en bij geloof speelden een grote rol in de vroe gere samenleving en de enkeling kon een voudig niet buiten deze factoren die zijn leven bepaalden. Voor het nationalistische streven zijn deze eigenschappen van beslissende bete kenis geweest. In geen ander werelddeel zou een nieuwe beweging zo snel zo veel kracht hebben gewonnen als juist in het Afrika van vlak na de tweede wereld oorlog, waar de tradities werden ver drongen door de Europese cultuur. De bevolking sloot zich maar al te graag aan bij de geheime genootschappen, die dik wijls een semi-godsdienstig karakter droegen, omdat zij daarin een vergoeding vond voor het verloren gaan van de bin ding met het stamverband. Op een, enige tijd geleden in Utrecht gehouden, Afrikadag van het Nederlands- Afrika Instituut, heeft de directeur, de heer Aukes, duidelijk gewezen op de be langrijke invloed van deze anti-westerse groeperingen, waartoe o.a. de Mau-Mau en de al in 1945 naar buiten getreden „Zwarte Missie" behoorden. NOG ALTIJD EUROPA Inmiddels heeft de zelfstandigheidsbe weging een succes geboekt. Sinds enige tijd is Ghana zelfstandig en vanuit dit land worden zonder onderbreking stimu lansen uitgezonden naar de nog onder Frans, Engels of Belgisch beheer staande gebieden. In deze sfeer van onrust en innerlijke beweging plant het communisme zich voort. Toch heeft het nog lang niet die invloed, die het bijvoorbeeld in Azië heeft gewonnen. Dat is enigszins te verklaren uit de houding van Rusland, dat twijfelt over de richting in welke het zijn propa ganda moet sturen. Rusland is natuur lijk, zij het een voorzichtige, voorstander van het nationalisme. In een zelfstandig geworden Afrikaans land, dat de kans loopt in economische en politieke moei lijkheden te geraken, heeft het communis me meer kans op een overwinning dan in een, door een westerse mogendheid gelei de en bestuurde staat. Niet alle nationalistische stromingen behoeven echter uit te lopen op een hang naar het communisme. Dat bewijst Nas ser, die in de Noordwest-hoek van Afrika streeft naar zijn groot en onafhankelijk Arabisch Rijk en die van een beslissing tussen westerse democratie en oosters communisme weinig moet hebben. Mos kou heeft zich in hem vergist en het is bang voor nieuwe fouten, die in het jon ge en onberekenbare Afrika maar al te gemakkelijk gemaakt kunnen worden. Het Westen is gelukkig nog altijd met stevige banden verbonden met de meeste Afrikaanse landen. Nederland bijvoor beeld voert naar Afrika nog meer uit dan naar de Ver. Staten en onze export is alleen al groter dan de uitvoer van het gehele communistische blok naar het zo omstreden werelddeel. (Nadruk verboden) Ook voor U is er een 2 C.V. v.a. 3987.— I.D. 19 9375.— IDeal 19 10250.— D.S. 19 13250.— Inlichtingen en demonstatie: Voor naar Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 Voor uw adres Nieuweweg 41, Veenendaal Telefoon 2535 MODERNE BRUIDSAUTO EN 6-8 PERSOONS AUTO'S Uitdeuken-lassen Dorpsstraat 8 - Renswoude Tel. 08387-304 SPECIAAL in BRILLEN Hoofdstraat 51 Veenendaal Het juiste adres voor alle VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN VERKOOP VASTE GOEDEREN WONINGBEHEER TAXATIES Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau Beëdigd als makelaar en taxateur Mr. Heemskerkstraat 9 Veenendaal Sneller, beter en goedkoper! ACHTERBERG Pr. Bernhardlaan 317,V.daal voor ieder KERKEWIJK19 TEL.2646 VEENENDAAL VOOR UW met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL In „MEER EN BOSCH" te Heemstede en „BETHESDA-SAREPTA" te Haarlem, de Christelijke inrichting voor de verpleging van epileptici, kunnen voor de jongens- en mannen- afdeling ongehuwde van Prot.-Chr. beginselen in de leeftijd van 17 jaar en ouder geplaatst worden. De opleiding welke op 18-jarige leeftijd aanvangt is voor het staatsdiploma zie kenverpleging B. Zij die van het werken onder de jeugd houden, of degene die meer voor de oude re patiënten voelen, vinden hier een mooie en bevredigende werkkring. Salaris volgens de rijksregeling, dienst kleding vrij, tweemaal per maand is er een reisvergoeding naar huis. Sollicitaties te richten aan de Besturende-Broeder van „Meer en Bosch" te Heemstede. VEENENDAAL Voor de afdeling EXPEDITIE zoeken wij een pientere De werkzaamheden bestaan uit het inpakken en verzendklaar maken van sigaren Sollicitanten kunnen zich vervoegen op de afdeling Personeelszaken, Kerkewijk 115 te Veenendaal Van vrijdag 14 aug. t.e.m. maandag 17 aug. Elke avond 7.30 uur, zaterdag 7 en 9 uur, zondag 3 en 7.30 uur Het dwaze verhaal van een sergeant, die zichzelf tot generaal promoveerde In Cinemascope Toegang 14 jaar Van dinsdag 18 t.e.m. donderdag 20 aug. Elke avond 7.30 uur Een verhaal, geladen met alle sensa ties, die u maar kunt verdragen In Cinemascope Toegang 14 jaar Rijwielstalling naast het theater Plaatsbespreken dagelijks van 1 tot 2 uur aan de kassa, 10 cent, ook telefonisch: 2376 VENDELSEWEG, VEENENDAAL, TELEF. 2376 GEMEENTE RHENEN Bij de plantsoendienst wordt gevraagd in tijdelijke dienst met mogelijkheid van vaste aan stelling tegen een nader overeen te komen salaris. Leeftijd bij voorkeur beneden 35 jaar. Ervaring in soortgelijk werk strekt tot aanbeveling. Sollicitaties aan de directeur van het bedrijf gemeen tewerken binnen een week na de verschijning van dit blad. (14.) Annelies wist al de eerste vijf minu ten: bij moeder logeren, dat deed ze niet. Ze zou wel zien dat ze in een ho tel terecht kwam. Jan had haar een royaal „drinkgeld", zoals hij zei, in de handen gestopt. Ze moest het er maar eens van nemen. Vanavond „niet te laat thuis" en dan nog eens weer moe ders verhalen. Vrij zou ze zijn, een vrije vrouw. Eén dag, één avond in Amsterdam, daar moest ze uithalen, wat er uit te balen viel. Eén keer weer Annelies Verheyen zijn. En ze had een heerlijke avond. Want om half tien trof ze Carel al weer in een gezellig restaurant en met Carel een heel troepje vrolijke, gezellige, aar dige mensen. Kennissen van de radio, uit de muziekwereld, een toneelspeler, een regisseur, allemaal mannen en vrouwen, die een luchtige conversatie voerden. Carel besteedde heel veel aandacht aan Annelies, zeer tot ongenoegen van een blond zangeresje, dat toen maar hevig begon te flirten met de regisseur. Alle heren van het gezelschap vonden Annelies een ontdekking, achtten het een misdaad tegenover de mensheid, de cultuur en nog veel meer, dat ze daar in Maarnveld was „bijgezet", zo als Carel het oneerbiedig uitdrukte. En ze was ook verreweg de knapste van al die charmante vrouwtjes, want ze was echt en natuurlijk tegenover zo veel aanstellerij en gefabriceerde char me. „Heidenröslein" noemde de regis seur haar, en waarschuwde haar, dat ze zich niet moest laten plukken. „Ze is al geplukt", zei Carel, ,,'t is een echte mevrouw, hoor en ze heeft drie kinde ren". Dat wou de regisseur niet ge loven Het was al heel laat, de klok van de Munttoren wees met de kleine wijzer op de drie, toen de rode Jaguar van Ca rel haar voor haar hotel bracht. „Het was heerlijk", zei Annelies, toen ze op de stoep stond en een slaperige portier wachtte tot ze binnenkwam. „Heb ik je een gezellige avond be zorgd?" vroeg Carel. „Je bent een schat", zei ze, „hier, en ze gaf hem spontaan een zoen. Hij was een beetje verlegen. En toen hij weer alleen, zijn wagen stuurde langs het okin, waren zijn ge dachten bij Annelies Verheyen, die nu mevrouw Belders was. Ja, ja Het was thuis allemaal best gegaan, al had Greet je de melk een half uur laten koken, zodat de aluminium melk koker onbruikbaar geworden was: één klomp vettige korst en roet. Annelies had voor elk van de kinderen een ca deautje meegenomen, voor Jan een paar mooie handschoenen „voor in de wagen". Ja, ze was er wel van opgeknapt, van dat „uitvluchtje" naar Amsterdam. Maar dat was alleen maar schijn. Had ze gedacht, dat het saaie leven in Maarnveld nu beter te dragen zou zijn, binnen enkele dagen zat ze er weer midden in. En nu was er gestaag de hinderlijke vergelijking. Ze zag de melkboer met een schuinse blik kijken naar haar kimono, die ze 's morgens graag droeg, ze hoorde hem denken over de stadse fratsen en flodder madam. Zijn eigen vrouw droeg een glanzend-propere, blauw-wit geruite schort, dat zag hij liever. Ze zag de kwijnende belangstelling, toen ze op een visite vertelde van Amsterdam, ze hoorde venijn in de vragen, ze begreep niet dat al die vrouwen eigenlijk een beetje gewoon jaloers waren en zelf óók verlangden naar een verzetje. Maarnveld begreep Annelies niet, maar Annelies wilde Maarnveld ook niet begrijpen. Ze vergeleek de drukke wereldse stad met het stille conserva tieve dorp. Ze kon in deze grond geen wortel schieten. Ze vervreemdde steeds meer van de mensen, die haar tegemoet hadden willen komen, als zij zich maar wat toeschietelijker had betoond. Zij wist niet, dat de doktersvrouw, die het altijd zo druk had, in haar studenten tijd ook een der sterren van het Corps was geweest en dat het stille me vrouwtje Verhaar, de vrouw van de accountant, graag eens een uurtje zwij gend in Annelies' kamer naar haar pianospel had willen luisteren. Het werd steeds stiller rond Annelies. Al leen die kinderen, die maakten drukte genoeg. De hoogtijdagen vormden de bezoe ken van Carel Maes, die zich nu be schouwde, volgens zijn zeggen „als kind aan huis". Jan Belders, geërgerd omdat hij het Annelies blijkbaar niet naar de zin kon maken, vond 't al lang goed. Meer dan eens verscheen de rode Ja guar voor huize Belders en dan ging Annelies „er vandoor" zoals ze zei, naar Enschede, waar anders heen, soms alleen maar gezellig lunchen in een restaurant ergens waar 't mooi was. Met Carel kon ze praten over vroeger over muziek, Carel wist honderd-uit te vertellen over al die intriges, de kliekjes en de koketterietjes bij de radio - heel amusant. Dan straalden de ogen van Annelies en was ze vlot, gevat, geestig. Jammer, jammer, dacht Carel Maes meer dan eens, dat dit kind in zo'n gat gevangen zit. En toch vroeg hij zich af, hoe lang dit nog kon duren. Eén ding beviel hem nietAnnelies bleef te vriendschap pelijk. Carel Maes was geen schurk, maar hij nam wat het leven hem gaf. Hij had altijd vriendinnetjes bij de vleet gehad en die waren niet zo ge reserveerd. In het eerst had die hou ding van Annelies hem aangetrokken, dacht hij dat ze hem expres op een afstand hield om het spelletje van kat en muis te spelen. Maar langzamerhand had hij begrepen, dat met al haar af keer van Maarnveld, haar weinige in teresse voor het huishouden, ze met onverbreekbare banden was gebonden aan haar kinderen, méér nog dan aan haar man. Annelies was nooit een „makkelijk" meisje geweest, herinnerde hij zich, vroeger al niet. De vriendschappen wis selden in hun kring, men hield er daar zeer vrije opvattingen op na, maar nie mand had ooit over Annelies Verheyen kunnen roddelen. „Een ijsberg" had Floris Muntendam haar genoemd, na z'n zoveelste blauwtje. Jahet was natuurlijk leuk, met een zo charmante en knappe vrouw uit te gaan en je met haar te vertonen, an dere vrouwtjes jaloers te maken maar als het allemaal zo platonisch bleef, dan vond Carel het toch maar een makke verhouding. Niks voor hem, hij kreeg er een minderwaardigheids complex van vond hij zelf. Meer dan eens had hij voorzichtig gezinspeeld op een inniger vriendschap, maar Anne lies was er, óf geraffineerd handig, óf volkomen naïef, dat wist hij zelf niet precies, glad langs heen gezeild. Hij wist niet, hoe Annelies het met zichzelf te kwaad had. Carel vond ze een aardige jongen, bar gezellig, har telijk en zo, maar ze wist zeker, dat ze niet eens op hem verliefd was, laat staan hem liefhad. Ja, ze was wél ver liefd op zijn auto, op zijn leven, zijn vermaken, de kring waarin hij ver keerde. Naar dat alles ging haar hart uit, dacht ze. Maar dit te kopen met met iets waarvan je in je hart wist dat het eigenlijk volkomen minderwaardig, dat het imitatie was, die stap kon ze niet doen. (Wordt vervolgd)

De Vallei | 1959 | | pagina 4