Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Toch Amerikaanse industrie in Veenendaal De Wereld van WEEK-tot-WEEK Wist 17... Nog geen beslissing over plaats van raadhuis WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Ook werktijdverkorting in de textielindustrie Fokveedag te Ederveen uitstekend geslaagd De Barneveldsestraat te Renswoude in vroeger tijden ELST 33e jaargang VRIJDAG 21 AUGUSTUS 1959 Nr. 66 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders eenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Financieel gezond bedrijf Minder fraai Dorps Burgemeester Bakker opent nieuw bedrijfs pand van N.V. P. Hey Zn Naam nieuwe industrie BADTASSEN BADMUTSEN ZONNEBRILLEN ZONNEBRANDCRÉME en -OLIE Fa. J. F. TAK Niet vorstelijk Woningnood in Veenendaal nog onrustbarend groot Waarde 7,50 1 AC 723545 Lampegietersavond op 14 september Ritmeester-toernooi tot besluit van VZC-feestweek Renswoude kreeg in 1860 een verbinding met de Zuiderzee Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Tabaksoogst in Eist dreigt te mislukken door geïmporteerde schimmel betere uurwerken Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 5S3427 Eedactie: W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kuni:en ook worden opgegeven bQ de agentschappen van „De Vallei" In de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Veenendaalse gemeenteraad heeft gisterenavond grond verkocht aan een Amerikaanse industrie. Uit de vergadering was op te vangen - de pers be schikte niet over het betreffende stuk - dat het hier de Nederlandse vestiging van een Amerikaanse industrie betreft. Het bedrijf zal een kunstvezel gaan ver vaardigen en bij de aanvang een 40 man personeel kunnen plaatsen. De perso neelsbezetting zal op de duur groter worden, maar toch niet zo, dat er honderden arbeiders te werk worden gesteld. Het blijft een kapitaalintensief bedrijf, dus een fabriek die in hoofdzaak met machines werkt. De gemeente heeft enkele faciliteiten moeten verlenen om het bedrijf in Vee nendaal te krijgen. Zo zal de gemeente een hypothecaire geldlening moeten ver strekken van vier ton, terwijl ook moet worden gezorgd voor een spoorlijn, die volgens prijsopgaaf van de Ned. Spoorwegen op een halve ton komt. Het bedrijf zal worden gevestigd op het industrieterrein ten zuiden van de Groeneveldselaan. De gemeenteraad heeft over deze vestiging reeds een besloten voorover leg gehad en daar toonde mevrouw H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) zich al niet zó enthousiast over deze vesti ging. Zij somde een aantal nadelen op, die naar haar mening volstrekt niet opwogen tegen de voordelen. Nadelen: de spoorlijn, een extra zwaar riool met pompinstallatie en dui ker onder het omleidingskanaal, de aanverwantschap aan de textielindu strie en de geringe arbeidsintensiviteit. En, zei mevr. Buddingh, de raad zou er niet over prakkizeren een Nederlandse industrie een lening van vier ton te geven. De heer G. J. van Deelen (SGP) - hoe wel vóór vestiging - was toch geschrok ken van die spoorlijn. Gerekend naar de kosten van de spoorwegovergang in de Kerkewijk (ook 50.000,moet deze lijn veel duurder worden. Burgemeester Bakker, die de ver gadering presideerde, zag al die na delen niet zo zwaar. B. en w. stellen prijs op deze industrie, omdat er volop financiën achter zitten. Het kan geen fiasco worden. Het produkt, dat wordt gefabriceerd is inderdaad verwant aan de textielindustrie, maar dat mag ook geen bezwaar heten. De nieuwe indu strie maakt een artikel, dat de textiel industrie bij haar productie kan ge bruiken. Op de spoorlijn staat men nu een maal. De Amerikanen zijn wat derge lijke zaken aangaat altijd erg voorzich tig, maar de Nederlandse president- commissaris verwacht niet, dat deze lijn ooit aangelegd zal behoeven te worden. En zal dit wel het geval wor den dan is de lijn er nog niet voor deze ene industrie. Latere industrieën, die er gebruik van maken, betalen dan ook hun portie. De riolering voor de nieuwe indu strie bracht volgens wethouder Ant. de Ruiter (CH) geen extra kosten met zich mee. Het industrieterrein moet toch worden aangesloten - beter ge zegd: had al jaren aangesloten moeten zijn - en daarin is ook de riolering van de nieuwe fabriek begrepen. Een dui ker onder de Vaart moest er ook, af gezien van de nieuwe vestiging, komen en een pompinstallatie is niet nodig. Alle bezwaren zijn te reduceren tot de spoorlijn, zei de andere wethouder, de heer C. N. van Kuijk (AR) en dat deze fabriek eisen stelt is heel gewoon en terwille van de vestiging kom je hieraan tegemoet. Mevr. Buddingh bleef er tegen. Een ander belangrijk punt - een nota over de plaats van het nieuwe raadhuis - namen b. en w. terug. Diverse raadsleden maakten reeds het gebaar iets te willen zeggen, maar b. en w. hadden inmiddels weer andere ideeën gekregen. De houding van het Rhenense gemeen tebestuur bij de nieuwe organisatie van de vleeskeuringskring „Rhenen" was minder fraai geweest. Zo betitelde bur gemeester Bakker het en de heer T. Ver- kuijl (PvdA) sprak van „rare dingen ge beurd." Het ging erom de oude samenwerking tussen diverse gemeenten in de vlees keuringskring „Rhenen", waarin de cen trumgemeente Rhenen het meest in de melk te brokkelen had om te zetten in een nieuwe gemeenschappelijke regeling, waarin elke aangesloten gemeente even veel invloed krijgt. Welnu, terwijl er nog correspondentie gaande was over de verdeling der kosten tussen Rhenen en Veenendaal waren b. en w. van Rhenen zo „voortvarend" reeds een voorstel aan de raad te doen tot het aangaan van de nieuwe regeling. De heren Verkuijl en Van Deelen vroe gen of nu ook de keurlonen omlaag kon den. Veenendaal is ten opzichte van an dere gemeenten erg duur. Dat scheelt bijna de helft, volgens de heer Van Dee len. Als 't kan vond de voorzitter het on verstandig om niet te verlagen, maar dit hangt af van de vraag hoe de „nieuwe zaak" financieel zal gaan lopen. Bij de definitieve vaststelling van de stichtingskosten van 62 woningen in het Franse Gat waren begrepen de kosten voor aanleg van gemeenschappelijke tui nen. De hoogte van dit bedrag per wo ning zou volgens het conceptbesluit moe ten worden bepaald door Patr. Bouwver. in overeenstemming met b. en w. De raad was hiermee niet content. Daar moet de raad toezicht op houden vonden de dame en heren. Het is begonnen met een kwartje per week en opgelopen tot 55 cent. Er wordt zelfs al 75 cent betaald, zei de heer S. Kroesbergen (AR) - die overi gens vóór de delegatie aan b. en w. was - maar de bouwvereniging zal de hele tuinaanleg eens onder de loep nemen en een verlaging van de kosten per bewoner overwegen. Als de raad het aan zich houdt duurt veel langer, zei de voorzitter. De- raad heeft nogal bezwaren tegen delegatie van Burgemeester A. Bakker van Vee nendaal zal woensdagmiddag 2 sep tember a.s. de officiële opening ver richten van het nieuwe bedryfspand De naam van de nieuwe Amerikaanse industrie, waaraan de gemeenteraad gisteravond grond heeft verkocht, en die zich mettertijd in Veenendaal zal gaan vestigen, luidt Carolan N.V. Deze naamloze vennootschap wordt gesticht door de Caron Spinning Co. Illinois Amerika en Lacoray S.A. te Geneve. By de aanvang van het bedryf zal er ongeveer 40 man personeel ge plaatst kunnen worden, terwyl dit aan tal later uitgebreid zal worden. dat men bij een Veenendaalse be drijf tot de ontdekking kwam dat er al enkele maanden een bromfiets stond, die geen eigenaar bleek te hebben? dat bij een nader onderzoek de ban den leeg bleken te zijn, de cylinder ver roest was en er geen beweging meer in de motor te krijgen was? dat men toen maar de politie heeft gebeld die de „brommer" heeft af gehaald? dat de deelnemers aan de „Tour de Frats" ook Veenendaal hebben aange daan? dat de lampegietersavond-gedachte nu al weer bij de jeugd leeft? dat in diverse straten groepen ver klede kinderen aan het oefenen zijn om op deze typisch Veenendaalse feestavond zo goed mogelijk voor de dag te komen? dat de Chr. Openbare leeszaal dezer dagen het 1000ste lid heeft ingeschreven? Hoofdstraat 106 Veenendaal Tel. 2576 van de N.V. P. Hey Zn. aan de In dustrielaan. De N.V. P. Hey Zn. verricht offi cieus al enige tijd haar werkzaamhe den in het nieuwe pand aan de Indu strielaan. De voormalige bedrijfsruimte aan de Prins Bernhardlaan is ver huurd aan de Everwear Veenendaal N.V., die hierin de produktie van peig noirs en spreien ter hand zal nemen. TOESTAND VERKEERSSLACHT OFFERS REDELIJK Zoals bekend heeft er zaterdagavond op de hoek Mr. Heemskerkstraat-Dijk- straat een ernstig verkeersongeval plaats gevonden, waarbij de brom fietser G. uit Tiel en zijn duopassagiere mej. N. uit Eist werden gewond. Naar de behandelend geneesheer ons mededeelde is de toestand van beide slachtoffers redelijk te noemen. bevoegdheden aan b. en w. Dat is al vaker gebleken. Wat dat betreft zijn wij nog erg dorps. In de grote steden durft de raad veel belangrijker dingen aan b. en w. over te laten. De heer Joh. van Hardeveld (PvdA) had er inmiddels al een amendement van gemaakt en daar stemden alle leden, be halve de wethouders en de heer Kroes- bergen, mee in. De stichtingskosten van het Juliana- ziekenhuis hebben in totaal ruim drie miljoen bedragen. Meer dan de helft hiervan was reeds door de gemeente Veenendaal als geldlening gegarandeerd, terwijl b. en w. nu voorstelden het res terende gedeelte ook te garanderen. Naar het oordeel van de heer G. Vos was Veenendaal in deze de grote steunen de gemeente en van Rhenen hoort of ziet men nooit iets, terwijl het ziekenhuis op Rhenens grondgebied ligt. Dat was ook het oordeel van de voor zitter. Rhenen heeft zich ten opzichte van het ziekenhuis niet vorstelijk gedragen, zei deze en wij zouden het toejuichen als Rhenen ook eens een mild gebaar maakte. Veenendaal heeft momenteel te kam pen met een ongekend woningprobleem. Het aantal aanvragen voor een woning st(jgt onrustbarend en heeft nog nooit een dergelijke hoogte bereikt. Niet minder dan duizend woningzoekenden staan op de wachtlijst, terwijl Veenendaal voor dit jaar slechts 80 woningen toegewezen heeft gekregen. Neemt men in aanmerking dat er per jaar gemiddeld 200 huwelijken in onze gemeente gesloten worden en het aantal van overheidswege toegewezen woningen, inclusief dat van vurig jaar, 130 bedraagt, dan behoeft het geen betoog dat de hui dige situatie onrustbarend genoemd moet worden. Het gemeentebestuur heeft stappen on dernomen om voor een volgend jaar een veel groter contingent woningwetwonin gen toegewezen te krijgen. Vorige week is de Valleiriks uit gegeven bü het Bergbad aan de Cuneraweg en niet gevonden. Hier door stijgt de waarde weer met twee gulden vijftig, zodat de riks die wij ditmaal in het verspreidings gebied van „De Vallei" uitgeven en het rode nummer draagt, ZEVEN GULDEN VIJFTIG waard is. Om de vinderspremie in ontvangst te nemen moet de riks vóór a.s. donderdagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. JEUGDDIENST In gebouw Sola Fide zal a.s. zondag om 9 uur v.m. een jeugddienst gehouden worden met als voorganger ds. Monte- ban van Driebergen. Medewerking verleent het kerkkoor en drie trompettisten. Wy vernemen dat de werkgeversorganisaties in de textielindustrie contact hebben gelegd met de werknemersorganisaties, waarbü overeenstemming werd bereikt over een gemeenschappelüke verklaring van de organisaties. Hierbij komt tot uitdrukking dat, in verband met de beslissing, welke door de regering is genomen met betrekking tot de verwerking van de huurbyslag 1957 enerzijds, alsmede tot het maken van een aanvang met de gedifferentieerde loon vorming anderzyds, beide organisaties van oordeel zyn, dat de huidige collec tieve arbeidsovereenkomst van de textielindustrie na 31 december van dit jaar niet ongewijzigd dient te worden verlengd. zijn het er over eens dat deze gevallen, waar produktiviteitssty- ging mogelijk is. Deze verhoging zal gelijkelijk gelden voor alle gemeenteklassen en loon- groepen. Naar verhouding zal deze verhoging in centen tot een iets grotere procentuele loonstijging van de lager geklasseerde functies leiden en tot een iets minder grote loonstijging voor de hoger geklasseerd1, functies. Er zijn derhalve gunstige wijzigingen te ver wachten voer de ïc.-:*!<'ltnd'jstrie. Zij CAO derhalve op genoemde datum af loopt, met het oog waarop op korte termijn een aanvang met de bespre kingen omtrent de wenselijk te achten wijzigingen zal worden gemaakt. Daarbü zullen ook de mogelijkhe den van de verkorting van de ar beidstijd in de textielindustrie on der ogen worden gezien. Het is vrywel met grote zekerheid op te maken dat deze werktydverkor- ting zal worden ingevoerd. Ook zullen de lonen zeer vvaar- schijnlyk worden verhoogd in die Op de maandag, die het dichtst bij de zeventiende september ligt, wordt sinds jaar en dag in Veenendaal een typisch feest gevierd. Het Lampegie- tersavondfeest. Bij de Veenendalers welbekend, maar voor degenen die het niet weten: het is een stukje zuiver plaatselijke folklore, dat gevierd wordt met lampions, chocolademelk en kleine beschuitjes. Als het helemaal volgens de regels gevierd wordt komt er salie melk in plaats van chocolademelk aan te pas. Het bestuur van de Veenendaalse winkeliersvereniging „Handel en Nij verheid" zal, evenals vorige jaren, op de Lampegietersavond een optocht or ganiseren. Dit wordt weer een z.g. ster- tocht met als centraal trefpunt de Markt. Een jury zal de mooiste inzendingen keuren. Nog nader zal worden aange geven op welk tijdstip de deelnemers op het vertrekpunt aanwezig moeten zijn. Het bestuur van de winkeliersvereni ging stelt een aantal geldprijzen voor verschillende groepen beschikbaar; de mooiste praalwagen komt in het bezit van de wisselbeker, die door het Vee nendaalse gemeentebestuur is beschik baar gesteld. Deze beker werd vorig jaar gewonnen door een groep leerlin gen van de Chr. Nationale school I aan het Boslaanplein. Teneinde iets meer lijn in de inzen dingen te verkrijgen wil men dit jaar de optocht meer in het teken plaatsen van de geschiedenis van Lampegieters avond en van Veenendaal zelf. Groe pen verpleegstertjes, elfjes, dwergen, enz. zijn wel heel aardig, maar het heeft zo weinig met Lampegieters avond te maken. Het boek „Vier eeuwen Veenendaal" van dr. J. G. Thoomes, biedt voldoende stof voor de uitbeelding van zo'n stuk je geschiedenis. Het zal ongetwijfeld een spannende strijd worden om de Ritmeesterbeker, morgenavond in „Bergbad". Vorig jaar immers sleepte VZC 1 deze felbegeerde trofee uit de strijd en het zevental van de organiserende zwemclub zal hem niet zo gemakkelijk afstaan. Niettemin zal het een zware dobber worden voor VZC, want er komen weer sterke tegenstanders in de polo-arena, n.l. Flevo (Nijkerk), Sedna (Amersfoort) en een nieuweling voor Veenendaal en het Ritmeestertoernooi: De Bevers uit Dieren. Met dit traditionele toernooi wordt tevens de feestweek ter gelegenheid van hét 25-jarig bestaan van de Veenendaalse zwemclub afgesloten. In de pauze zullen de springclowns, de gebrs. Bouman uit Schiedam op komische wijze van de springplanken afduikelen. Burgemeester A. Bakker heeft toege zegd de prijzen te zullen uitreiken. Dinsdagavond vond in het kader van de feestweek een dameswaterpolo-toernooi plaats. De Veenendaalse dames deden het niet best en eindigden op de .laatste plaats Vahalis (Tiel ging met de beker strijken. Op de tweede plaats eindigde Woestduin (Doorn) en de derde prijs was voor Woel waters .(Haoderw'jk) De fokveevereniging „Ederveen en omstreken" hield woensdag een fokveedag op het terrein „De Pannekoek" aan de Hoofdweg aldaar. Deze fokdag kan goed geslaagd worden genoemd omdat de kwaliteit van het aangevoerde vee zeer be hoorlijk was. Dit bleek uit het grote aantal eerste prijzen, die door de jury wer den toegekend. Enkele deelnemers en eigenaars van dieren, die in de prijzen vielen, mochten een fraaie wisselbeker in ontvangst nemen, geschonken o.a. door Calvé (Delft); Galak (Rotterdam) en Vemiez (Veenendaal). Het aantal aangevoer de runderen ter keuring bedroeg 107. De fokveedag werd geopend door de voorzitter van de fokvereniging, de heer Den Hartog, die woorden van welkom sprak tot ds. Fokkema, die de gemeente Ede vertegenwoordigde, tot de keurmeesters, en dank bracht aan de vele be gunstigers uit alle delen van het land. Nu door het gemeentebestuur van Renswoude besloten is om over te étaan tot de algehele reconstructie van de Barneveldsestraat menen wy, dat het voor de belangstellenden interessant kan zijn iets te vernemen omtrent de vroegere geschiedenis van deze weg. Daartoe is, met toe stemming van het gemeentebestuur, het gemeentelijk archief geraad pleegd en hieruit hebben wij de volgende gegevens kunnen verzamelen: Verder sprak ds. Fokkema enkele woorden namens het gemeentebestuur. Spr. wees er op dat het boer-zijn een roeping is, die met ijver en energie vervuld dient te worden. Ook op maat schappelijk terrein en overigens op alle gebied moeten wij als christenen onze Schepper in alle dingen erkennen, al dus ds. Fokkema. Hij hoopte dat deze fokveedag een in alle opzichten goede en mooie dag mocht worden. Hierna volgde de keuring die de volgende uit slagen bracht: M.R.Y. VEEBESLAG Rubriek 1: Kalveren geb. 1-11-1958 tot 1-1-1959. Ie pr. Dikkie 3; Eig. W. Bleyen- berg, Ede. Ie en 2e pr. Gerrie 3; Eig. W. Bleyenberg. Ede. Rubriek 2A: Pinken geb. van 1-3-1958 tot 1-5-1958. Ie pr. Annie 3; Eig. C. van Oosterom, Ederveen. Rubriek 2B: Pinken geb. van 1-10-1957 tot 31-12- 1957. Ie pr. Willie; Eig. C. van Oosterom, Ederveen. Rubriek 3: Melkgevende Vaar zen geb. in 1956. Ie pr. Dora 4; Eig. C. van Oosterom, Ederveen. Rubriek 4: Schotten. Ie pr. en reservekampioen Dikkie; Eig. W. Bleyenberg, Ede. Rubriek 5: Melkge- Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 vende koeien. Ie pr. en kampioen Willie; Eig. W. Bleyenberg, Ede. BLAARKOP GRONINGS VEEBESLAG Rubriek IA: le pr. Eefje 11; Eig. C. Vis ser, Lunteren. le pr. B, Bertha 2; Eig. E. van Roekei, Ede. Rubriek 2: Drachtige Vaarzen, le pr. A, Eefje 10; Eig. C. Visser, Lunteren. Rubriek 4: Melkgevende Schot ten. le pr. A, Eefje 8; Eig. C. Visser, Lun teren. Rubriek 5: Melkgevende koeien, le pr. en kampioen, kwam in definitief bezit wisselbeker, Aagje 6; Eig. C. Visser, Lun teren. le pr. B en reserve kampioen, Hen- nie; Eig. E. van Roekei, Ede. le pr. C, Thea 11; Eig. C. Visser, Lunteren. (Zie verder 2e blad) „Op 10 november 1859, 's middags om 12 uur, wordt in het Logement „De Bonte Koe" te Barneveld de besteding gehouden tot het maken van de aarde- baan en beklinkering van de weg van de grens van Renswoude langs Barne veld, Voorthuizen en Putten tot het Oever aan de Zuiderzee", aldus luidde het bestek, waarmee de definitieve aanleg van deze straatweg werd aan geduid. Voor dit doel was uit de raden van de gemeenten Putten, Barneveld en Renswoude een commissie ingesteld, die bij Koninklijk besluit van 30 no vember 1859 vergunning verkreeg tot aanleg van een klinkerstraat ter lengte van 28.230 el. Voor Renswoude was hierbij speciaal van belang, dat gelyk- tijdig werd besloten om de zandweg vanaf de rijksstraatweg tot aan de grens van de gemeente Barneveld te bestraten met klinkers. Bij raadsbesluit van 22 augustus 1859 werd hiervoor eveneens een commissie ingesteld, be staande uit de heren M. J. L. Baron Taets van Amerongen van Renswoude, W. C. Wolleswinkel en W. H. Immink. Deze commissie heeft haar taak serieus opgevat en, ondanks de gebruikelijke moeilijkheden met betrekking tot ho gere goedkeuring e.d., kon reeds spoe dig met de uitvoering der werkzaam heden een aanvang worden gemaakt. De firma G. Munnicks van Cleeff te Utrecht leverde voor dit werk 1.294.500 klinkers, die door de Nederlandse Rhijnspoorweg Mij naar Veenendaal werden vervoerd, terwijl het verdere transport naar de plaats van bestem ming gedeeltelijk met vaartuigen ge schiedde. De bestrating werd uitgevoerd door de Fa. R. I. Holtus te Doornenburg en als bijzonderheid kan hierbij worden ver meld, dat daarbij aan arbeidsloon in re kening werd gebracht 20 tot 60 cent per dag ofwel voor de beste arbeider een DIPLOMAZWEMMEN Zaterdag 5 september a.s. vindt er in het Bergbad diploma-zwemmen plaats voor de KNZB-diploma's A, B, C en D. Vanaf maandag 24 augustus bestaat er gelegenheid iedere avond voor ge noemde diploma's te trainen onder leiding van de badmeester, de heer Rompes." CHEQUE. Frederick Em- merson Peters, kampioen-op lichter, is te New York over leden op de leeftijd van 73 jaar. Gedurende eenenvijftig jaar heeft deze heer Peters geleefd van het innen van ongedekte chèques. Het ging hierbij om kleine bedragen van 10 tot 50 dollar, maar in totaal is dat over die eenenvijftig jaar een som van een kwart miljoen dollar of ongeveer een miljoen gulden. Wat deze heer Peters in de eerste plaats interesseerde was niet zozeer het stelen, maar het spelen van een rol. Hij gaf zich als hij naar een bank ging uit voor een hooggeplaatst persoon en meestal was zijn houding daarbij zo overtuigend dat men geen argwaan kreeg, maar prompt het ingevulde bedrag op de (valse) chèque uitbetaalde. Hij zat dan ook gedurende zijn lange loopbaan als oplichter slechts viermaal in de gevange nis. En telkens als hij eruit kwam begon hij met nog meer enthousiasme aan het innen van kleine chèques om de beschei den bedragen in handen te krij gen om te kunnen leven. Want dat moet tenslotte een mens. Als zyn glansnummer be schouwde hy de chèque die hy afgaf op naam van Franklin D. Roosevelt, later president, maar in die dagen nog slechts kandi daat voor het vice-president- schap. Onder diens naam kocht Peters een collectie zeldzame boeken, die hij betaalde met een ongedekte chèque. Hy pre senteerde zich aan de loketten van de banken achtereenvolgens als dokter, dominee, professor, marine-officier, schryver, to neelspeler in ruste, ambtenaar en zelfs als staatssecretaris van het ministerie van landbouw. Drie weken voor zijn dood gaf Peters zich te New York uit als gepensioneerd professor en met zijn gerimpelde gezicht, zijn iets gebogen schouders en een bevend stemmetje speelde hij zijn rol weer zo natuurlijk dat hij rustig zijn chèquejes van 10 en 20 dollar kon incasseren. MAN. Het hoofd van de po litie te Pistoia werd een dezer dagen uit zijn middagdutje ge wekt door een in het zwart ge klede dame, die tegen hem zei: „Ik heet Afa Bugiani, ik ben 65 jaar. Ik kom u melden dat mijn man is verdwenen." „Wanneer hebt u uw man voor de laatste keer gezien?" „Tweeënveertig jaar geleden" antwoordde de vrouw en voeg de eraan toe: ,,W(j zyn in juli 1917 getrouwd. Na acht maan den samen te hebben geleefd is myn man, Pietro heet hy, op een dag verdwenen. Nu ben ik alleen en zonder inkomsten en daarom kom ik u vragen my te helpen hem op te sporen." TONG. „Je praat te veel," zeiden de vier vriendinnen van de 19-jarige Maria Marino te Rome en draaiden haar de rug toe. Dit greep Maria zo aan, dat zij naar huis ging. een paar woorden op een briefje krabbel de, voor de spiegel ging staan en een stukje van haar tong sneed. Van de pijn slaakte zy een kreet en viel daarop flauw. Toen haar familie toesnelde vonden ze Maria met een bloe dende mond en lazen op het briefje: „Ik snij m'n tong af op dat ik jullie niet meer zal ver velen." ANTIEK. In een Franse bad plaats Trébeurden geldt de 75-jarige mevrouw Lavigne als de grote bezienswaardigheid. Zij gaat elke morgen met een grote hengel en haar dienstbode ter visvangst, waarby allebei een kostuum naar de mode van het jaar 1900 dragen. Na het vissen gaan mevrouw en meid zwemmen, waarbij zij zich niets van het weer aantrekken, en zijn^aarbij gekleed in lange ge breide zwemkostuums. HOND EN KAT. Een Duitse herdershond heeft, door mede- lyden geleid, stuk voor stuk drie luid miauwende katjes te Florence uit de Arno opgevist. De katjes waren door de eige naresse in het water gegooid om ze kwyt te zyn. VLAG. Voor de Engelsen die met vakantie naar het bui tenland gaan hebben de Engelse kleermakers de volgende slogan gelanceerd: „Heren, uw panta lons zijn in het buitenland de vlag van uw vaderland." GAST. Zeventig jonge bui tenlanders van 48 verschillende nationaliteiten zyn te Parys de gasten van de vereniging „Vrienden van de Franse Re publiek", Hun eerste indruk was dat wanneer zy Fransen met elkaar hoorden praten het op een slaande ruzie zou uitlo pen. Hun tweede, dat zy de eer ste dagen zoveel uitnodigingen kregen om ergens te komen eten, maar dat hun Franse gast heren nooit de datum van dat etentje vaststelden, zodat er nooit iets van kwam. HUID. Ter attentie van pre sident Eisenhower: „Hij ging de huid halen, maar kwam gescho ren terug." (Russisch spreek woord). ■- Een beeld van de fokveedag die j.l. woensdag in Ederveen werd gehouden. Ingezonden JAARLIJKSE COLLECTE VOOR HET KONINGIN WILHELMINA FONDS Het Koningin Wilhelmina Fonds voor de kankerbestrijding, dat thans 10 jaar bestaat, houdt zijn grote jaarlijkse col lecte Zolang in Nederland nog één van elke vijf sterfgevallen zijn oorzaak vindt in kanker, is de bestrijding van deze ziekte een zaak waaraan niemand zich kan ont trekken. Behalve bet feit dat kankerbestrijding zovelen aangaat, vergt het ook enorm veel geld. Voor het onderzoek naar de oorzaak van kanker, voor de inrichting en in standhouding van kostbare laboratoria en ziekenhuizen, voor alles wat er verder nog aan zorg komt kijken, zijn kostbare materialen en zeer vele deskundigen no dig. Bovendien moeten apparatuur en uit rusting steeds worden vernieuwd om de patiënten te laten profiteren van de nieuwste vindingen. Dat alles kost on- noemelyke hoeveelheden geld. Voor dit geval, waar geluk en gezond heid zo nauw aan geld gekoppeld zUn, willen wij graag een beroep doen op onze lezerskring door te zeggen: geeft wat u missen kunt en doe er dan in dit jubi leumjaar nog iets extra's bij. Kankerbestrijding is een taak van het gehele Nederlandse volk. BESTRIJDT HET LEED DAT KANKER HEET! C. P. E. Een beeld van het eerste gedeelte van de Barneveldsestraat te Renswoude, met links het gebouw van de Coöp. Landbouwvereniging, dat in 1915 werd gebouwd. weekloon van 3,60. De totale kosten waren dan ook zeer gering en een recapi tulatie geeft de volgende cijfers: Kosten van de straatweg 16905,77 Tolhuis en Beekbrug samen., 1270,22»/» Totaal 18175,99»/2 De financiering van dit project was als volgt geregeld: Subsidie van het rijk Subsidie van de provincie Geldl. bank. v. Rinsum a 4 Opbrengst van de tol 26 aancT v. 500,-, renteloos 2000,— 2000,— 1000 175,99»/2 13000,— Totaal 18175,99»/2 (Zie verder pagina 4) STREEKCOMPETITIE WEDSTRIJD VAN „DE RIETVOORN*" Morgen (zaterdag) middag om vier uur wordt in de Rijn ter hoogte van het In- gense veer een streekhengelwedstrijd ge houden tussen de verenigingen Ooster beek, Renkum, Ede, Wageningen, Rhenen en Veenendaal. Van elke vereniging ne men zeven hengelaars deel, terwijl de ge vangen bovenmaatse vis na afloop wordt gemeten. De einduitslag is pas bekend als by elk der deelnemende verenigingen een wedstrijd is gehouden. Aan het einde van de competitie is de vereniging met de meeste punten winnaar van een beschik baar gestelde wisselbeker. Als extra attractie worden tijdens elke wedstrijd enkele pryzen voor de deel nemende hengelaars beschikbaar gesteld. ELST GAAT FEEST VIEREN Op 29 augustus a.s. zal er in Eist weer feest worden gevierd, nadat het voor een maand terug uitgesteld moest worden. De feestelijkheden zullen 's namiddags om 2 uur worden geopend met een rond gang van de Elsterse muziekvereniging „Crescendo". Na deze rondgang zal des middags op het feestterrein naast de o.l. school een demonstratie hondendressuur worden gegeven door de hondendresseer- club Rhenen en Omstreken. Deze dres suur zal afgewisseld worden door volks spelen, o.a. kruiwagenrace, stoelendans enz. Het avondprogramma wordt begonnen- met een kleine rondgang door het har monieorkest der Kon. Scheepjeswolfa- briek te Veenendaal. Dit orkest geeft 's avonds op het feestterrein een grootse taptoe. Na de taptoe volgt een cabaretprogram ma waarin verschillende bekende artisten zullen optreden o.a. De Martelli's met hun hondenshow, bekend van de televisie, Fantasio, de muzikale clown en vele an deren. In de pauze van dit cabaret con certeert de Elsterse muziekvereniging „Crescendo". Voor de volksspelen kan men zich op geven bij de Oranjecommissie 's middags op het feestterrein. De complete tabaksoogst in het on der de gemeente Rhenen ressorterende dorp Eist, deel uitmakende van het ta bakscultuurgebied Zuidoost Utrecht, dreigt ten onder te gaan. Alle percelen zijn in meerdere of mindere mate al aangetast door een schimmelziekte, terwijl deskundigen verwachten, dat behoudens enkele percelen, die nog 15 tot 20*/o opbrengst beloven, de com plete oogst zal mislukken. Naar verluidt is de schimmelziekte afkomstig uit het buitenland. De schade wordt geschat op rond 400.000, Ziekte onder tabaksplanten kwam tot nu toe sporadisch voor. Tengevolge van deze schimmelziekte is het niet uitgesloten dat de tabaksgronden niet minder dan vier jaar besmet blijven, tenzij een strenge winter in aantocht mocht zijn. Er wordt in het dorp Eist vrij veel tabak verbouwd, zodat menige teler voor een financiële strop staat. H0QFD5TP 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1