MARK POOLE: „Buitenlandse toeristen hebben genoeg van onze groentesoep" NEDERLAND „BEZET" DE LIMOUSIN AUTORIJLES HARDEVELD VLIEGENDE DOKTER IN KONGO Pygmeeën leggen vliegveld aan j VRAAG EN AANBOD VOOR- Bramen ACHTERBERG BEZETTOON „De Gelderse Vallei" Italiaanse pers: Restauranthouders slaan er met de pet naar Franse pers over „Operatie La Courtine" DIVERSEN AUTORIJLES «Het Centrum« Het dorpje Bulape ligt verloren in de dichte wouden van Belgisch Kongo, enkele honderden kilometers van de evenaar. Het is een vriendelijke en net-uitziende kolonie en de inwoners, die tot de Bakuba-stam behoren, zeggen er goede dag en tot weerzien terwijl ze in hun handen klappen. In Bulape is ook een zending werkzaam van de Presbyterianen uit Amerika. Al twintig jaar werkt hier de zevenenveertigjarige Mark Poole als enige arts en staat hü ter beschikking van de duizenden inboorlingen die in de omringende wouden leven. Uit heel de omtrek komen zijn patiënten, meestal te voet, naar hem toe, maar het gebeurt ook dikwijls dat hü zelf tot bg hen gaat met een prauw of zyn humeurig tweedehands wagentje. Sedert enige tgd bestuurt hü zün eigen vliegtuig en is hü de enige „vliegende" dokter die in Belgisch Kongo werkzaam is. 65.000 km heeft hü in de laatste drie jaar afgelegd om een bevolking hulp te bieden die voordien nog nooit met een dokter in aanraking was geweest. Voor de Bukaba-stam is Mark Poole de wonderdadige blanke genezer. Dag na dag verricht hij zijn dienst en nooit zijn het minder dan looppatiënten die hij op 24 uur verzorgen moet. Elke week komen daarbij nog een twaalftal operaties, waar onder er velen zijn die de grootste be kwaamheid vereisen. "De lijst van ziekten die in het gebied van Bulape veelvuldig voorkomen is schrikwekkend. Wegens het vochtige kli maat halen de inboorlingen zich longont steking of andere verkoudheden op de hals; wegens hun gebrekkige voeding staan ze bloot aan TBC. Ze lijden aan bloedarmoede, struma en geslachtsziek ten, om niet eens te spreken van slaap ziekte, framboospokken, enz. Bijna allen lgden aan malaria en darmparasieten. Dan zijn er de ongevallen. Ze worden gebeten door krokodillen of aangevallen door luipaarden. Wonden die door de toverkunst van de medicijnmannen waren behandeld, ontwikkelden zich dikwijls tot haarden van gevaarlijke ontstekingen. In dit gebied heeft Mark Poole een hos pitaal opgericht met 120 bedden. Uit in landers die geen medische kennis hadden en die onverschillig stonden tegenover het lijden van anderen, heeft hij een staf gevormd van plichtgetrouwe medewer kers die zich bezig houden met bloedproe ven, mikroskopische onderzoekingen en bloedtransfusies. Ook heeft hij drie ver- pleegters ter beschikking: Lena Reynolds, Bessie Wilson en Sara Poole, zijn vrouw; verder nog een technische assistente: Ruth Worth. Zij werken allen gedurende twaalf uur per dag maar tenslotte is het toch Mark Poole die alle verantwoorde lijkheid draagt. Van het begin af was er in Bulape zo veel te doen dat het voor elke dokter wel voldoende was, maar dr. Poole is geen gewoon arts. Ik herinner me hoe ik in 1947 naast hem stond toen hij zich weer klaar maakte om het oerwoud in te trek ken. „Daar binnenin," zei hij, „leven mensen die nog nooit bij een dokter zijn geweest, zieke, lijdende mensen. Een de zer dagen zal ik een vliegtuig krijgen om daarheen te vliegen, om hen te helpen." Hij had zijn vliegeniersopleiding al achter de rug en in 1951 schonken de Presbyterianen van Miami in Florida aan de zending een kleine Piper. Dr. Poole en een andere zendeling, een vliegtuigkundi- ge, namen in Leopoldstad, de hoofdplaats van Belgisch Kongo, het vliegtuig in ont vangst. Toen ze voor de eerste maal in de lucht Bulape naderden, stroomden duizenden halfnaakten mannen en vrouwen samen om hun dokter te begroeten, die in zijn wonderbare „Ndeka" (grote vogel) uit de hemel op hen kwam toezweven. Zijn eerste hulppost een met palm blaren bedekt gebouwtje richtte dr. Poole op in de nabijheid van Bembuja, waar het koloniaal beheer een noodvlieg- veld had aangelegd. Hij stelde een zwarte verpleger aan en zorgde voor geneesmid delen, verband en instrumenten. Hij zelf kwam eens per week naar Bambuja. Ern stige gevallen nam hij mee op zijn terug vlucht naar Bulape. Mark Poole hield voordrachten over hygiëënëe, verklaarde aan de moeders hoe zij hun zuigelingen moesten verzorgen en waarschuwde hen voor de tseste-vlieg die de slaapziekte verwekt. In korte tijd verbeterde de toestand. Maar ook dat was nog niet genoeg voor Mark Poole. Dieper in het woud leefden nog primitieve volksstammen die zijn hulp hard nodig hadden. Een daarvan was de Butua-stam, bestaande uit Pyg meeën, die op jacht gaan met pijl en boog. Zonder één enkel woord te verraden slopen enkele Pygmeeëën door het woud Zijn de bosbessen goeddeels mislukt Niet alzo de bramen, een produkt Waar iedereen, 't zij jong of oud Naar mijn mening veel van houdt Ze zijn dit jaar wel erg vroeg rijp Door 't droge weer, naar ik begrijp Ze nodigen je telkens weer tot plukken Doch een bramenstruik heeft rare nukken Al lijkt het misschien velen zo Wie bramen plukt, krijgt ze niet cadeau Men wordt soms onaangenaam verrast Want er zit veel narigheid aan vast Men doet verstandig de oudste kleren Voor de bramenpluk te reserveren Want je goeie kleren, denk daaraan Gaan bij het plukken vast er aan 't Zit 'm in de doornen, vol venijn Zoals die ook aan rozen zijn Ze kunnen je bij 't plukken plagen En met een gevoel van onbehagen Denk je bij je zelf, die plukkerij Daar pas ik voor 't is niets voor mij Want menigeen, die bramen zocht Had ze achteraf liever maar gekocht Langs de Reumers, in de Meent Vindt men bramen: 't is niet vreemd Want een bramenstruik is gauw tevreden Gaf mij tot dit schrijven reden J. M. van Bulape, namen daar het vliegveld in ogenschouw en keerden terug om hun stamhoofd hun bevindingen mee te delen. Daarop begonnen deze kleine wezens hun eigen vliegveld te bouwen. Ze hadden geen kruiwagen, geen houwelen, geen schoppen. Zij haalden het zand met hout blokken boven en vervoerden het in korf jes die niet groter waren dan dameshand tassen. Zy legden de bomen ergens neer en vulden de gaten op waarin de wortels hadden gezeten. Om de bodem te effenen dansten ze erop. Wekenlang roffelden de trommels en hele dorpen bewerkten de grond onder gezang en voetengetrappel. Toen Poole op een morgen het hospitaal verliet, trok een man, die de gestalte had van een dwerg, hem aan de arm. Hij had gelopen van Batua tot hier, zei hij. Een man was uit een boom gevallen, had een arm gebroken en zijn rug gekwetst. De dokter moest aanstonds meekomen. Toen Mark antwoordde dat de tocht urenlang zou duren, sloeg de stem van het aard mannetje over van opwinding. De dokter kon gerust met zijn vliegtuig komen, ze hadden nu een vliegveld. Zijn gezicht, dat zich vertrok tot een brede grijns, weer spiegelde de trots van een man die een wonderbaar geheim heeft prijsgegeven. Poole startte om de zaak te onderzoe ken. Een uur later keek hij verbluft en overgelukkig neer op de open plek mid den in het woud. En als het vliegtuig neerstreek verloren de dwergen van ver rukking hun bezinning. Niet lang daarna ontstonden dan in verschillende hutten, apotheken en ver- pleegposten, die bezet werden met in landse helpers. Er was veel te doen, niet enkel op me disch, maar ook op opvoedkundig gebied. Poole ontdekte dat talrijke kinderen om kwamen door moeraskoorts. Nu vliegt hij een- of tweemaal per week naar de over kant om te helpen en tegelijkertijd aan te leren. De mensen zijn bereid om te le ren, maar het is een langdurig werk. Volgens de „Presbiterian Life"; waar aan we dit stuk ontlenen, is Mark Poole afkomstig uit Bay City in Texas, waar zijn vader werkzaam was als bankier en veefokker. Tijdens zijn studies aan de universiteit van Texas, hoorde hij op een zondag een preek over de plicht de mens heid te dienen. Hij werd zo aangegrepen, dat hij zei tot zijn zuster: „Binnenkort vertrek ik naar Afrika; ik wil missie-arts worden." Kort voor het examen dat hij aflegde aan de Johns-Hopkins-universiteit had hij de Presbyteriaanse missie orde om voor spraak verzocht. De orde aarzelde. Hij UITSTAPJE „KUNST EN VRIEND SCHAP" Begunstigd door fraai weer maakten de leden en dames van de muziekvereniging „Kunst en Vriendschap" hun jaarlijks uit stapje. Omstreeks 7 uur ging men per toeringcar via de Vechtstreek en Amster dam naar Monnikkendam, alwaar de kof fie werd gebruikt. Vandaar ging het ge zelschap per boot naar Marken en Volen- dam. De gezamenlijke maaltijd gebruikte men in Amstelveen, waarna de reis voort gezet werd via Schiphol en Haarlem naar Zandvoort. Daar heerste een gezellige drukte, zodat allen zich er uitstekend amuseerden. Deze mooie tocht werd be sloten met een bezoek aan het circus Strassburger te Scheveningen. HOORT U EEN DRAAIT U DAN NUMMER 3 3 9 0 -8- Wij zijn vanaf heden telefonisch aangesloten onder de nummers 2023 en 3390 ■fr DRUKKERIJ Parallelweg 10 - Veenendaal -H- Nieuwsblad voor Veenendaal en Omstreken leed aan een hartziekte. Een dokter ver klaarde hem waarschuwend dat hij bin nen het jaar dood zou zijn als hij naar Afrika ging. Poole bekommerde zich daar niet om en ging aan het Londense instituut voor tro pische ziekten. In 1933 huwde hg te Londen met Sara Day, een Amerikaanse ziekenzuster, die hij in Baltimore had leren kennen en be kwam dat de missie-orde hem naar Bel gisch Kongo zond. Een jaar nadien was Mark Poole meer levend dan ooit en had hij zich onmisbaar gemaakt. De laatste twintig jaar hebben Poole, zijn vrouw en zijn twee dochters vele beproevingen doorstaan. Ze hebben slaap ziekte gehad, malaria en andere tropische ziekten. Ze hadden af te rekenen met lui paarden, kwaadaardige olifanten en ge weldige slangen. Allen echter hebben het te druk om lang over hun moeilijkheden na te den ken. Elke morgen verdringen zich de pa tiënten, meestal begeleid door familie leden of vrienden zich voor de deur van het hospitaal. Het bedrijf verloopt juist eender als in een normale kliniek, wel is het er kleurrijker en rumoeriger. De as sistenten aanhoren de klaagliederen van de zieken, onderzoeken bloed en kijken de patiënt in de hals en de oren. Als dr. Poole verschijnt stormen de mensen op hem los, begerig zijn blik op te vangen en hem te ontroeren. Hij onderzoekt elke zieke, controleert elke diagnose. Daarop wandelt hij door de afdelingen en de omliggende hutten om de patiënten te onderzoeken die in voortdurende be handeling zijn of die met rust en goede voeding op de operatie worden voorbe reid. Hij schertst met hen in hun eigen taal, maar hij kan ook scherpe preken afste ken wanneer ze zich niet hebben gehou den aan zijn voorschriften. De operaties gebeuren in een moderne operatiekamer. Sara Poole fungeert daar als narcose-assistente. Soms moeten er zaken worden gedaan die in normale om standigheden enkel door een specialist worden uitgevoerd. Ondanks dat is het sterftecgfer heel laag. Wanneer Poole daarover spreekt zegt hg enkel: „God kan immers wonderen verrichten; Hij is een assistent die steeds tegenwoordig is." De ervaringen die Mark Poole heeft op gedaan op het gebied van de tropische geneeskunde zouden hem waarschijnlijk een schitterende loopbaan in Amerika kunnen bezorgen. Maar dit aspect inte resseert hem niet. „Dieper binnendrin gen, zegt hij, nog achter Batua leven men sen die te schuw zijn om te voorschijn te komen, wij moeten naar hen toegaan en hen helpen." Als men hem spreekt over zijn ontbe ringen en persoonlijke verdiensten, lacht hij eenvoudig en zegt: „Denk nu niet dat we helden zijn, we zijn hier om de men sen te dienen in naam van Christus. We doen dat. En dat is alles." De tienduizenden toeristen, die al uit Italië zün terug gekeerd klagen steen en been, omdat ze er buitengewoon slecht, duur en eentonig hebben gegeten. We hebben de laatste weken met Fransen, Belgen en Nederlanders gesproken, die geen goed woord over hadden voor de Italiaanse keuken, die huns inzien nog slechts op een mythe berust. Ook de Italiaanse pers is het er mee eens, dat de restauranthouders in Rome, Napels, Milaan en andere grote steden er met de pet naar slaan en de in- vloedrüke „Corriere della Sera" beweert zelfs: „Onze grote fout is, dat we rusten op lauweren, die we niet meer verdienenAndere Italiaanse bladen, zich in het concert der ontevredenen mengende beweren, dat voor een deel de fout ook bü de buitenlandse toeristen zelf schuilt, die immers te haastig zün (of te vermoeid) om de rustige hoekjes op te zoeken waar ze nog heerlük kunnen eten, maar allen samen drommen in enkele mode-restaurants in de grote steden. Er is een tijd geweest, dat men in Italië aandacht besteeedde aan de kookcultuur. Wie ooit het genoegen heeft gehad een echte „abbacchio" te eten, weet er van mee te prater: het gerecht wordt de laat ste jaren samengesteld uit schaapsonder delen, die al jaren geleden volwassen werden met alle gevolgen van dien. Vele toeristen worden volgens de Ita liaanse pers vooral getroffen door het het interieur van de restaurants. In het buitenland hebben de Italiaanse restau rants intieme hoekjes; men heeft nauw keurig de kleuren gekozen en het hele interieur is aangenaam. Hierop afgaande krijgen de buitenlandse gasten een slag in het gezicht als ze zien, dat op het schiereiland zelf de restaurants veelal volkomen smaakloos zijn ingericht, beter gezegd: niet zijn ingericht en naakt en leeg lijken gelijk een stationsrestauratie die voor een bankroet staan en geen werkvrouw meer kan betalen. EENTONIG ETEN Volgens het eerder geciteerde blad be treuren de buitenlandse toeristen vooral de eentonigheid van de maaltijden. Vele eigenaars zijn er aan gewoon ge raakt, dat ze buitenlandse gasten toch nooit meer terug zien en dus gaat het TWEE KLANDESTIENE ZENDERS IN DE VAL Op dinsdag 18 augustus j.l. hebben op sporingsambtenaren van PTT in samen werking met de Rijkspolitie te Oldebroek de klandestiene zender „Oranje" opge spoord en in beslag genomen. Proces verbaal werd opgemaakt tegen de 35- jarige fabrieksarbeider M. M. te Olde broek. Hetzelfde lot onderging de klandestiene zender „Blauwvos II". Hier werd proces verbaal opgemaakt tegen de 40-jarige grondwerker J. v. 't H. en de 17-jarige H. S. .zonder beroep, beiden te Olde broek. er om om er zoveel mogelijk aan te ver dienen met zo weinig mogelijk werk. Een duidelijk teken aan de wand is in dit verband wel, dat vele grote restaurants in de drukke passagesteden doodeenvou dig al hun moeilijk te bereiden speciali teiten van de prijslijst hebben verwij derd: de beroemde Milanese cotelette en de fritte misto vindt ge nog alleen in de kleinere zaken met een eigen, Italiaans publiek. Groentesoep en caramelpudding zijn plotseling nationale schotels gewor den voor de toeristen uit vijf werelddelen. Te pas en te onpas worden ze vanaf twaalf uur tot tien uur namiddag op gediend, omdat er niets zo gemakkelijk en goedkoop te bereiden valt. „Wij exploiteren de buitenlandse toe risten naar andere landen", aldus een Romeins dagblad en een blad uit Milaan voegt er nog aan toe: „Wie het onderste uit de kan wil heb ben krijgt in de regel het deksel op de neus. Als dat waar is moeten over twee, drie jaar vele Italiaanse restauranthou ders met een gezwollen neusorgaan lopen. Ons natuurschoon en ons heerlijke kli maat zijn knappe trekpleisters. Onze his torische monumenten kunnen miljoenen bezoekers trekken, maar de verkeerde zakelijkheid van vele „toeristenexploitan ten" blijkt nu al in staat te zijn vele bui tenlanders te bewegen vroegtijdig ons land te verlaten. Hun winzucht kost de schatkist voor miljarden aan deviezen...." Het ergste zijn er de groepsreizigers aan toe, die per bus of trein naar Italië komen. Noorse gasten, die in Nederland begonnen te maaltijden krijgen er groen tesoep, biefstuk, doperwtjes en pudding; in België serveerde men hetzelfde; in Italië begon men met groentesoep, eindig de men met „pudding" en daartussenin kwam wat biefstuk of kalfsvlees en in Italië begon dit feest van voren af aan. Dag in dag uit was het groentesoep, cara melpudding plus een klein stukje van een volwassen kalf, dat drie jaar geleden al geslacht had behoren te worden. Veelal worden de restauranteigenaars pas des avonds tevoren gewaarschuwd, dat ze een groep van zestig tot honderd per sonen op het eten krijgen. Omdat het al lemaal zo vlug mogelijk moet gaan be reidt men dan maar het cliché-menu, dat in feite even Italiaans is als Alaska. (Van onze Parijse correspondent) „Paris-Presse l'Intransigeant" bracht dezer dagen een hele pagina over de Neder landse troepen in La Courtine. Het meest werden de verslaggevers getrokken door het feit, dat het embleem van de Nederlandse militairen in het Frans is gesteld: „Je maintiendrai" Een foto van de gekroonde leeuw met de sabel in de hand en daar onder het bekende devies opent de pagina. VVoordelük schrijft Gilbert Lauzun over „La Courtine": De Hollanders hebben Frankrijk bezet of in ieder geval dan toch een deel van het centraal-massief. Met ingang van dit jaar komen de jonge, Nederlandse recruten hun oefening namelük houden in de streek van La Courtine (Creuse). Het is wel een bijzonder phenemoon, dat de troepen van Hare Majesteit Koningin Juliana naar de Limousin bracht. Nederland - 11 miljoen inwoners op 34.000 vierkante km. - heeft een veel te grote bevolkingsdichtheid. Uitgerust met moderne wapenen kunnen de Nederlandse troepen thans niet meer in hun eigen land oefenen. „Indien we meer dan één compagnie tegelijk op ons nationale grondgebied la ten oefenen riskeren we de bevolking let sel toe te brengen" beweerde me de mili taire attaché, kolonel Modderkolk. Sedert 1945 gingen de Nederlandse troe pen, waarvan de sterkte aanzienlijk is toegenomen, jaarlijks oefenen op terrei nen, die West-Duitsland ter beschikking had gesteld, maar dit jaar hebben de Duitsers hen in beleefde woorden onge veer het volgende gezegd: „Het is nu tien jaar, dat u onze terreinen gebruikt. Het Duitse leger is thans in opbouw. Wg hebben zelf geen oefenterreinen genoeg voor onze recruten, temeer omdat de Amerikanen, de Britten, de Fransen en zelfs de Belgen er een deel van bezetten. U zoudt heel vriendelijk zijn, indien u elders eens naar oefenterreinen ging zoe ken." Moest het Nederlandse leger haar bol lenvelden vernielen of het kanonvuur openen op de molens? In juni van dit jaar werd een bilateraal accoord getekend: voor de tijd van vier maanden per jaar verhuurde Frankrijk aan Nederland voor een som van tien miljoen fr. per jaar het oefenkamp La Courtine en omstreken. Zeven duizend mannen, de eerste groep, zijn in hun zware wagens België doorgetrokken en Frankrijk tot in het hart van het cen traal-massief om zich aldaar tijdelijk te installeren. „Onderweg zag men ons eerst voor Amerikanen aan, maar zodra de Fransen, aanvankelijk verrast en zelfs ongerust, vernamen, dat wij Nederlanders waren, werden we overal enthousiast ontvangen." Het dorpje La Courtine (1700 inwoners) stelde zich onmiddellijk in dienst van de Nederlanders. De plaatselijke vereniging voor vreemdelingenverkeer liet alle bro chures vertalen; de krantenkoopman le vert er nu de avondbladen uit Den Haag, de winkelier heeft een tolk in dienst ge nomen en de caféhouders zijn bereid tot onverschillig welke Europese beweging. Er zijn veertien winkeliers in het dorp je. Nimmer tevoren hebben ze zoveel fruit verkocht. In verband met een ak koord tussen de Nederlandse legerauto- riteiten en de Franse gendarmen mogen ze geen wijn aan de militairen verkopen, maar de bewoners van het dorpje heb ben de troep geadopteerd en zijn er in geslaagd hen de smaak van de melk te doen vergeten. In hun schriftelijk gidsje staat woordelijk: De gemiddelde Frans man is anti-militair, maar hij is niette min een soldaat, die het leger respecteert. Dus kankert niet te hard, zoals in Neder land. t 1,per advertentie t.m. 10 woorden, eik J woord meer 10 cent Gevraagd nette werkster v. donderdag en vrijdag. Bij A. L. Konings, Kerkewijk 46, Veenendaal. Biedt zich aan ervaren vrachtwagen chauffeur. Br. onder nr. 4889 aan het bur. v. d. blad. Te koop haard, petroleum kachel merk clarus, z.g.a.n. stofzuiger merk Erres, 2 p. gascomfoor, Kanaalweg 24, Veenendaal. Gevraagd nette huishoudster bij heer alleen. Brieven on der nr. 4890 aan het bur. v. d. blad. Te koop opvouwbare kin derwagen. Rembrandtpark 52", Veenendaal. Te koop z.g.a.n. Berini met D.K.W. motor 3 versn. 5000 km. gelopen. Dijkstraat 117, Veenendaal. Hilda is haar step al een week kwijt, deel zwart met groen zitje. Gaarne terug. Rembrandtlaan 15'. Te koop rood perm, hennen 5 maanden, Dahliastraat 2, Veenendaal. Op goede stand gemeubi leerd te huur kleine kamer z. p. Kerkewijk 32, Veenen daal, tel. 08385-2316. Te huur kamer (gest.) zon der pension. Br. onder nr. 4572 aan het bur. v.d. blad. Te koop pracht kolenhaard. Billijke prijs. Rembrandt park 10'", Veenendaal. Te huur 2 auto-boxen gele achter KI. Katerstraat 5. Te bevragen N. v. Kuyk, Flui terstraat 16. Te koop kinderstoel. Mr. Heemskerkstraat 18, Vee nendaal. Nette werkster zoekt werk voor 1 of 2 dagen per week. Brieven onder nr. 4891 aan het bur. v. d. blad. Gevraagd werkster voor de donderdag of vrijdag. Val leistraat 23, Veenendaal. tel. 3373. Te koop salonkachel. Talma- straat 5, Veenendaal. Te koop pracht handnaai- machine in koffer met 5 jaar garantie 95,G. van der Garde jr.. Herenstraat 21. Rhenen (ingang Muntstraat) Te koop 4 stevige clubs. Be kleding wat versleten. Eike houten theetafel en 5 stoe len. Voor elk aannemelijk bod. Patrim.laan 99, Veenen daal. Te koop rode hennen (rood wit) en Sussex. Stationsstr. 50a, Veenendaal. Te koop prachtige biggen, 1 toom van 7 weken, 1 toom van 13 weken oud. Te bevra gen Van de Polstraat 7, Vee nendaal. Tel. 3028. Te koop handnaaimachine met 5 jaar garantie 65, G. van der Garde jr., Heren straat 21, Rhenen (ingang Muntstraat). Te koop kanten trouwjapon, maat 40 met sluier, 50. Dijkstraat 120, Veenendaal. Te koop 600 roeden nagras. G. van Wakeren. Pelikaan straat 17, Veenendaal. Nette werkster gevraagd voor vier morgens per week. Dr. Slot, De Bruinestraat 12, Veenendaal. Te koop singer-salonkast- naaimachine met 5 jaar ga rantie 150.—. G. van der Garde jr., Herenstraat 21. Rhenen (ingang Muntstraat). Te koop zure en zoete appels v.a. 10 ct per kg. Tevens plukappels o.a. bloemé en aagjes. G. Rauw, Cuneraweg 129, Achterberg. Te koop melkgcit, geeft 2l!t liter melk per dag. Tevens jonge konünen te koop van 8-10-12 weken oud. Middel- buurtseweg 16, Veenendaal. Te koop Singer trapnaaima- chine met 5 jaar garantie 75,G. van der Garde jr., Herenstraat 21, Rhenen (in gang Muntstraat). Te-' koop twee beste biggen (borgten) en 1 plattewagen op luchtbanden. Bij wed. M. van den Brink, Cuneraweg 274. Achterberg. Te koop een prima witte bruidsjapon met toebeh. m. 42. Brieven onder nr. 4586 aan het bureau van dit blad. Te koop twee Lambretta- scooters, 150 ld. Zaterdag na 1 uur. Valleistraat 74, Vee nendaal. Te koop 2 drachtige zeugen. 2de worp. H. Griffioen, Mid delbuurtweg 7, Post Veenen daal. Tel. 509. Te koop royaal woonhuis omg. Nieuweweg met flink stuk grond en bouwgrond naast dit pand. Direct in overleg leeg te aanvaarden. Brieven onder nr. 4587 aan het bureau van dit blad. Te koop prima aardappelen. Spoorlaan 67, Veenendaal. Te koop prachtige kinder wagen. Emmalaan 50, Vee nendaal. Te koop eetaardappclen, kl. maat. A. van 't Voort, Spoor laan 32, Veenendaal. Te koop 4 schotten voor een schuurtje van 3X2X2 en nog een restant nw. balken 4X4. Te bevragen Haarweg 22, Overberg (Utr.). Te koop 250 hennen WxR, 14 weken oud. Stationsstraat 48. Veenendaal. Koopje voor wie? Pracht H.D. Liberator motor een juweel om te zien en te be rijden. Ook inruil voor scoo ter of brommer enz. moge lijk. Grindweg 2a, Wagenin- gen, tel. 08370-3330. Woningruii: Aangeb. bene den woning b.v. woonkamer slaapkamer, keuken, kelder, schuur en flinke tuin. Huur 5,75 per week. Gevraagd een hele woining. H. S. Dek ker, Bisschop Davidslaan 8, Geld.-Veenendaal. Aangeboden te Rotterdam Blijdorp 3 kamer woning be neden keuken douchecel, tuin, loods. Gevraagd 4 ka merwoning te Veenendaal. Brieven aan W. A. Spring- meijer. Groen van Prinste- rerstraat 9 B, Rotterdam. Woningruii. Aangeb. flinke woning (centrum dorp) met 2 grote kamers, grote keu ken, boven 3 slaapkamers m. grote zolder, grote tuin met schuur. Huur 8.00 p. week. Gevraagd woning in Vee nendaal Zuid. Brieven onder nr. 4888 aan het bur. v. d. bl. Te koop damesfiets. Merk Phoenix. Jan van Goijenstr. 47, Veenendaal. Naaiwerk gevraagd van da- mes- en kinderjurkjes. Rok ken en blouses. Vendelseweg 85, Veenendaal. Voor alle bromfietsonderde len naar Waaijenbergs mo- torenhandel, Veenendaal- Zuid. 't Veense Verkoophuis. Het adres voor de betere ge bruikte meubelen. Tevens in ruil van uw oude meubelen. W. de Gooyer, Verlaat 1, Veenendaal. Tel. 08385-2209. Wij leveren U alle Solex onderdelen Waaijenbergs motorenhandel Veenendaal- Zuid. Opel verhuur. Per km. per dag en per week. N. J. Tol lenaar, Dr. Wallerstraat 49, Rhenen. Alleen zaterdag bij aankoop van 3.00 een waterpistool cadeau. Katoenen kinder- petty-coats alle maten 1,98. Jongens pyamapakjes flanel maat 1 2,95. Herenpyama- pakken flanel 7,45. Firma Ant. Achterberg Veenendaal Zuid. Weer Hollandia crêpe slips ontvangen wit en gekleurd 1.98. Firma Ant. Achterberg, Veenendaal-Zuid. Te koop rubberlaarzen bij de man die ze ook vulcaniseren kan. Nieuwste pasvorm. Alle maten. De kleinste wit. Werklaarzen extra versterkt. Te koop plakzolen-Nelon plastic. Hakken, enz. Valken burg, Schoenmakerij, Gort straat 38, Veenendaal. Uw bromfiets trekt stukken beter met een nieuwe zui ger van Waaijenbergs moto renhandel. In een dag ge reed. Veenendaal-Zuid. De beste gebruikte meube len enz. koopt men nog steeds het voordeligst bij M. Vlastuin, Nieuweweg 60, Tel. 3052, Veenendaal. Te koop aangeboden divan met nw. pluchekleed. Rem brandtlaan 13-1, Veenendaal. Te huur 3 nieuwe Renault Dauphines waarvan één 1958 en twee 1959 ers. Te bevra gen G. van Wakeren. Jan van Goijenstraat 27, Veenen daal, Tel. 2949. DE VALK sinds 1834 Che misch reinigen. Depót J. Budding, Nieuweweg 66, tel. 3392. Rijwielen te huur, per uur. per dag, per week en per maand. Rijwielstalling „De Klomp", tel. 241. De Klomp. Plak-Plastic-Nelonzolen en hakken, enz. Leder, Fourni turen. Mach. Schoenmakerij. Valkenburg, Gortstraat 38, Veenendaal. Financieringen van: Auto's, motoren, bromfietsen machi nes enz. Verzorgt voor u voordelig het Assurantie kantoor Brouwer, Kanaal- weg 2. Veenendaal. tel. 2918. Te huur 2 Renault Dauphi nes. nieuw en 1 Fiat. tel 3168 All risk verz. G. Hardeman, Mulderslaan, Veenendaal. Vebotex levert 't 'm. Kerke wijk 37, Tel. 2730, Veenen daal. Hout voor uw rustiek tuin hek koopt u natuurlijk bi] L. van den Bosch, Geerse- weg 38, tel. 3014, Veenen daal. De beste golfplaten zowel hoge als lage golf. koopt u bij L. van den Bosch. Geer- seweg 38, tel. 3014. Veenen daal. Uw .Prutswinkel' is Vebotex Kerkewijk 37. tel. 2730, Vee nendaal. De grootste sortering vuren hout vindt u bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel 3014 Veenendaal. Te koop afbraak, dagelijks geopend aan 't Marktterrein te Ederveen. Als planken, balken, deuren met kozijn, pannen, ijzeren ramen, ste nen, enz. G. Vermeulen en Zn. Van Reenenweg 17, Zeist, tel. K 3404-3895. Te huur Renault Dauphine 1958. All risk verz. J. W. Drost, Boslaan 15, tel. 3364, Veenendaal. Te koop gebr. gerev. hooi- schudders, hooiharken hark- keerders, weidesiepen, nieu we tractor-cultifators en zeugkooien. Smederij Merke- stein, tel. 223, Lienden. Voor verhuur van stoelen, dissen en serviesgoed naar Dirk van Asselt, Dennenlaan 38, tel. 3015 en G. Gerritsen, Julianastr. 81, tel. 2691. Alles gratis thuisbezorgd. Meubeltoonzalen v. J. Kreu- ger zijn Stationsweg 337-379, Scherpenzeel, tel. K 3497-215 In- en verkoop en inruiling nieuwe en gebruikte meube len, w.o. huiskamers, slaap kamers, dressoirs, buffets, tafels, stoelen, ledikanten, spiralen, vaste vloerbedek kingen en cocoslopers en? Pracht collectie bedden, de- slaaskamers. bureaus enz Komt u eens kiiken. er i* kens, vloerkleden. stalen allicht wat voor u bii in alle priizen Wasmachinefabriek heeft enige lichtbeschadigde was machines, gloednieuw met garantie 125,- en 145,-. Centrifuges vanaf 145,-. Vraagt demonstratie: Post bus 24, Zwijndrecht. Zaterdag op de Markt koopt u 3 pakjes fijnste kluitmarga rine voor 88 ets. bij Van Beeks Kaashandel. Dit is een speciale aanbieding. Goudse kaas van 1,25. Zacht belegen 1,40. Extra fijn belegen 1,50. Jonge Edammer 1,25. Belegen Edammer 1,25. Oude kaas vanaf 1,50. Alles per 500 gram. Van Beeks Kaashan del, iedere dinsdag en zater dag op de Markt te Veenen daal. Vanaf heden weer verkrijg baar bruine carbolineum, koolteer, groene carbolineum mat en glans. Prima kwali teit, concurrerende prijzen. J. Kool, Holleweg 4, Veenen daal. Tel. 2463. TELEVISIE. Zelfs bij finan ciering ontvangt u 20 kor ting en onderzettafel cadeau. Geen informatie bij uw werkgever. Levering in ge sloten doos rechtstreeks van af fabriek. 100 garantie en service binnen 24 uur vanuit uw eigen woonplaats waar servicebur. gevestigd zijn. Alle klasse merken lever baar. (Voorbeeld): Ook voor radio, van 615,voor 400,Koelkasten vanaf 195,Bandrecorders v.a. 189,enz., enz. Inruil, re paratie en antennes door eigen technici in eigen werk plaats. Br. onder nr. 4584 aan het bureau van dit blad. Alle verzekeringen finan ciering op elk gebied hy potheken. N. Taverne, Brin- kersteeg 25a, Veenendaal. Sport en gewone merk da- mes- of herenrijwielen in kleuren. iets beschadigd 149,-. Kinderrijwielen v.a. 55,-. Wasmachines vönaf 149,-. Centrifuges vanaf 175,-. Tevens wasmachine en centrifuge verhuur, per uur en per dag. N. van Ek, Pr. Bernhardlaan 1 Veenen daal. tel. 2533. Gewolmaniseerde palen heb ben een levensduur van ca. 15 jaar. U koopt ze nergens voordeliger dan bij L. van den Bosch, Geerseweg 38, tel. 3014, Veenendaal. Schoonmaaktijd schoorsteen vegen zonder stof te ver oorzaken. Voor Rhenen, Veenendaal en omstreken. Fa. R. A. van Stokkum. Wil- helminastraat 34. Rhenen. Glas in uw haarddeur. Laat het er nu inzetten. Binnen 48 uur klaar. Fa. Fr. Diepe- veen. Hoofdstraat 29. Vee nendaal. Voor naar Garage firma J. Hogendoorn Zn Telefoon 2454 Nieuweweg 151-155 STOMERU BERTRIXSTR.37 -TEL24I5 VEENENDAAL WATERSCHAP WAGENINGEN EN EDE VERGADERING van het gecombineerd col lege op maandag 24 aug. 1959 v.m. 11 uur in het waterschapshuis te Wage- ningen. Agenda: Notulen Ingekomen stukken Mededelingen Voorlopige vaststellling rekening 1958 Rondvraag Wageningen, 18 aug. 1959 Voor AMERSFOORT VEENENDAAL, ARNHEM, M. VAN BEEK Kostverloren 8, Veenendaal Telefoon 3068

De Vallei | 1959 | | pagina 4