CDIEPEVEEN Burgemeester Bakker kon voor de tweede achtereenvolgende maal beker aan VZC uitreiken Speciale aanbiedingl EIKEN HUISKAMER GARNITUUR I 279- Huisvuilophaaldienst wordt gewijzigd KORBAN Spannend Ritmeester-waterpolo toernooi: OVERBERG Ontwikkeling van Veenendaal en naaste omgeving Metaalindustrie steeg Werkloosheid Bestrijdt het leed dat kanker heet Van „keuterboer" tot Australische farmer UIT DE RAAD VAN SCHERPENZEEL: WONINGINRICHTING de verschrikkelijke Voor de vrouw Nagerechten met melk VZC 1 heeft zaterdagavond voor een waardig slot gezorgd van de feestweek van de 25-jarige Veenendaalse zwemclub door de grote Ritmeester—wisselbeker weer voor een jaar in eigen hnis te houden. Was het vorig jaar Flevo (Nij kerk) dat In de finale werd verslagen, dit jaar was het Sedna (Amersfoort). Over het geheel genomen was het een bijzondere spannend toernooi en zelden hebben wij Ritmeester-toernooien meegemaakt, waarin de krachten van de vier deelnemende ploegen zo tegen elkaar opwogen. De spanning zat er al meteen in toen VZC en Flevo de eerste wedstrijd tegen elkaar lootten. Van een wederzijdse verkenning was geen sprake want beide ploegen trokken van de aanvang af gelijk fel van leer, maar het bleef aan de Veenendaalse kant ronduit gezegd: knudde. Het rammelde in voor- en achterhoede. In de achterhoede werd slecht naar voren geplaatst en de toch in de voorhoede aangekomen ballen werden verprutst. Flevo zette zich meer en meer op de Veenendaalse helft vast en een doelpunt kon niet uitblijven. Geijtenbeek nam de leiding door uit vrije positie te schieten (1-0). Maar VZC kreeg een opgelegde kans voor de gelijkmaker. Midachter Klok van Flevo dekte H. van de Loosdrecht te zwaar af en deze kreeg een strafworp toegewezen, maar schoot over. Na deze domper ging VZC gaandeweg slechter spelen en ook toen Klok naar de kant werd verwezen omdat hij scheids rechter Maree uit Utrecht niet vlug ge noeg begreep, kon men met één man meer niet doelpunten. Het was zelfs zo, dat de thuisclub - in middels was het rust geweest - alle zeilen moest bijzetten om Flevo te verhinderen de voorsprong te vergroten. Daarbij hin derde Koomen te zwaar en dit leverde Flevo een strafworp op, die echter ook naast het doel belandde. Dit was de morele opkikker voor het Veenendaalse zevental. Men werd wak ker uit de slaap der verdediging en in een ogenblik stond het Flevo-doel zwaar onder druk. Uit een vrije worp op de Flevo-doellijn werd de gelijkmaker ge scoord, doch kort daarna werd E. van de Loosdrecht uit het water gestuurd en weer was de voorsprong aan de Nijkerkse kant (2-1). In de laatste twee minuten zat de winst voor VZC. Cel Slotboom trachtte een enorme rush af te ronden met een doelpunt. Dit mislukte, maar hij zag kans de bal nog naar H. van de Loosdrecht te wippen die gelijk maakte. VZC bleef in de aanval maar stuitte steeds op een hechte verdediging met een uitstekende Flevo-doelman. Toch kon Wim der Meer kort vóór het einde er 3-2 van maken, waarmee VZC zich in de finale plaatste. De tweede ronde Sedna - Bevers (Die ren) werd gewonnen door de eerste club met 3-1, dank zij de grotere snelheid. Sedna gaf de Bevers-midvoor, oud- internationaal Wim van Zetten, weinig schietkans en deze gevaarlijke en uit alle standen werpende schutter kon slechts éénmaal scoren. Aantrekkelijk en spannend was ook de verliezersronde Flevo - Bevers. De wed strijd eindigde in een 2-2 gelijk spel en tweemaal moesten strafworpen worden genomen om de winnaar aan te wijzen. Uiteindelijk kwam Flevo als zodanig uit de strijd. De finale bracht van meet af aan span ning. Sedna was in het begin iets meer in de aanval en loste enkele harde schoten ENQUêTE VAN JEUGDNATUUR- WACHT De Jeugdnatuurwacht Veenendaal heeft een enquête ingesteld onder het onderwijzend personeel of er interesse bestond voor het deelnemen aan een of meer excursies in de omgeving van Veenendaal. Het resultaat was verras send. Niet minder dan negentig leer krachten gaven zich onmiddellijk op. De bedoeling is dat na de excursies de leerkrachten hun bevindingen door geven aan de jeugd, die op deze wijze vertrouwd gemaakt wordt met de na tuur en er ook eerbied voor krijgt. De Jeugdnatuurwacht Veenendaal bereikt met dit lofwaardig streven ongeveer 5000 kinderen. KADAVERRESTEN OP PRINS BERNHARDLAAN Een auto van de Destructie Over- schie, die zich belast met het ophalen van gestorven vee en resten hiervan, verloor dinsdagmiddag op de Prins Bernhardlaan een deel van zijn on welriekende lading. Tegen de chauf feur die hiervan niets gemerkt had, werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. De bewoners hebben met tuinslan gen de kadaverresten van de weg ge spoeld en daarna met lysol ontsmet. KONINKLIJKE ONDERSCHEIDING De heer C. Bouman, sedert 23 augustus 1919 onafgebroken werkzaam bij de N.V. Veenendaalse Stoomspinnerij en Weverij alhier, is door H.M. de Koningin onder scheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nas. sau. Burgemeester A. Bakker heeft tijdens een feestelijke bijeenkomst de jubilaris het eremetaal op de borst gespeld. Hij werd verder toegesproken door één der directeuren, de heer L. Bonnike, die een envelop met inhoud aanbood. Namens het personeel werden cadeaus overhandigd. GESLAAGD De heer E. W. Heerma, onderwijzer aan de Chr. Nat. School II slaagde de zer dagen voor de akte Wiskunde L.O. op het doel van Jan Bakker, die goed in vorm was en links en rechts de ballen uit zijn doel plukte. Een 1-0 voorsprong nam VZC door een schitterend zijwaarts schot van H. van de Loosdrecht, aangegeven door Cel Slot boom. De gang zat er toen in bij de Vee nendaalse spelers, die over hun zenuwen van de eerste wedstrijd tegen Flevo heen waren, Hoewel, Sedna was geen gemak kelijke tegenstander, maar ook toen het 1-1 werd bleef VZC zich handhaven en het was de jeugdige Cel Slotboom, die als vooruitschietende post van een keurig combinerende rest het merendeel van de doelpunten maakte. Vlug reageren van deze speler was de oorzaak van de voorsprong - zij het een kleine (2-1) - die VZC met de rust had. Toen H. van de Loosdrecht een strafworp tegen de paal werkte, ving Cel Slotboom de teruggesprongen bal op en schoot in. Nog feller kwam VZC na de rust op zetten. Er kwamen gaten in de Sedna- verdediging, waarvan rijkelijk werd ge profiteerd. Cel Slotboom scoorde nog driemaal en H. van de Loosdrecht één maal. De eindstand was 6-2. In de pauze van het toernooi gaven de springclowns De Raay en Bouman uit Schiedam een komisch springshow vanaf de toren en rond het bad; voor het pu bliek een vrolijk intermezzo. Met een toepasselijk woord reikte bur gemeester A. Bakker na afloop de prijzen uit. Onder de genodigden bevonden zich verder wethouder C. N. van Kuijk, de heer H. G. van Schuppen, directeur van de Ritmeester sigarenfabrieken en de heer J. Scholten, raadslid van Veenen daal. KANDIDATENLIJST KVP SAMENGESTELD De afd. Veenendaal van de Katholieke Volkspartij heeft tijdens een ledenver gadering in hotel „La Campagne" de kan didatenlijst voor de komende gemeente raadsverkiezing samengesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. F. P. Stal; 2. A. W. Brekelmans; 3. W. A. Pas; 4. J. P. van Bommel; 5. A. H. J. de Zwart. ONTSNAPPINGEN UIT KAMP OVERBERG Vier jongens die tijdelijk verblijf hou den in Kamp Overberg, hebben kans ge zien ongemerkt te verdwijnen en de vrij heid te kiezen. In het eerste geval betrof het twee passanten wiens verdwijning tien minuten later ontdekt werd door de kampleiding. Toch hebben de knapen kans gezien zich ver uit de omgeving te begeven, want zes dagen later werden zij in Heerlen (Limburg) aangehouden. Een van de jongens, die in Heerlen woont, werd bij aankomst in zijn ouderlijke wo ning onmiddellijk door zijn moeder bij de politie aangegeven, terwijl men numme- ro twee, woonachtig in Valkenswaard, ook al gauw te pakken had. Beide jon gens zijn op transport gesteld naar Over berg. Twee andere jongens uit genoemd kamp verkozen eveneens de vrijheid, die echter van zeer korte duur was. Na enke le uren waren zij weer terug in het kamp, nadat ze in Leersum en in Doorn waren aangehouden. (Vervolg van pagina 1) Getotaliseerd bestond de werkgele genheid in 1930 dus uit 7009 mannen en 1.914 vrouwen en in 1959 uit 12.290 mannen en 3.937 vrouwen. De textielindustrie nam in 1930 reeds de voornaamste plaats in; de rang schikking in volgorde van belangrijk heid was toen als volgt: 1. textielindustrie; 2. sigarenindustrie; 3. bouwnijverheid; 4. aardewerk (steenfabrieken); 5. metaalindustrie. Vanzelfsprekend zijn de textiel- en sigarenindustrie nog de belangrijkste pijlers van het economische leven in dit gebied; de metaalindustrie drong zich echter op tot de derde plaats van de ranglijst. De situatie is momenteel: 1. textielindustrie; 2. sigarenindustrie; 3. metaalindustrie; 4. bouwnijverheid; 5. aardewerk. Dertig jaar geleden vonden o.a. 1.115 mannen werk in de textielindustrie; thans zijn het er rond 2630. De voedings- en genotmiddelenindu strie (sigarenindustrie) verschafte in 1930 aan ca. 650 mannen werk. Mo menteel bedraagt dit aantal pl.m. 1350. De grootste stijging deed zich voor in de metaalindustrie (o.m. door de vestiging van de SKF) die van 297 tot 1.025 klom. Ook een vergelijking betreffende de leeftijdsopbouw van de mannelijke be volking in dit gebied geeft een duide lijk beeld weer van de groei (in abso lute zin). mannelijke bevolking jaar: 0-13 jr. 14-64 jr. 1930 3.605 (31 7.160 (62 1958 6.282 (30'/Ï%) 12.722 (61.7%) jaar: 65 jr. en ouder 1930 808 (7 1958 1613 (7.8%) Echter moet men bij het zien van deze cijfers concluderen (zie percen tages) dat er sinds 1930, relatief gezien, een afnemende tendentie waarneem baar is in de volproductieve leeftijds groep (die van 14-64 jaar). Vergelijkende werkloosheids cijfers vanaf het jaar 1930 konden wij helaas niet achterhalen, zodat wat betreft de werkloosheid pas een inzicht vanaf 1935 kan worden verschaft. In dat jaar bedroeg de absolute ge middelde werkloosheid 1160 mannen (de gemiddelde werkloosheid over enige jaren is het totaal van de aan het eind van iedere maand geregistreerde ar beidsreserve gedeeld door het aantal maanden). Dit gemiddelde komt overeen met 15.2% van de mannelijke beroepsbe volking van dat jaar. Dit cijfer was toendertijd naar verhouding hoog, als men weet dat de provincie een werk loosheidspercentage had van 13 en het rijk 14.7. Het jaar 1950 was voor Veenendaal en omgeving - voor zover men bij dit onderwerp van „gunstig" mag spreken - gunstiger. In de vijf gemeenten waren toen gemiddeld 90 mannen werkloos; dit komt neer op een percentage van 0.9%. De provincie noteerde 1.8% en het rijk 2.5%. Ook vorig jaar bleef het gewest Vee nendaal onder de provinciale en lan delijke cijfers; de gemiddelde werk loosheid was toen 269 mannen (2.2%), terwijl provincie en rijk resp. 4.7 en 3.6% boekten. Uit al deze cijfers blijkt dat het ge west Veenendaal - met het accent op de gemeente Veenendaal - in onge veer dertig jaar tijds langzaam maar zeker de eerste sporten van de indu striële en economische ladder heeft genomen. Deze ladder telt echter nog meer sporten en de perspectieven, me de in verband met de randstad Hol land, spreken van nog grotere cijfers. In een volgend artikel hopen wij hier uitvoerig op in te gaan. TER VERHOGING VAN DE FRODUKTIE De Oostduitse partijleider Walter Ul- bricht (miden voorgrond) heeft in Leipzig de opening van een sportveld bijgewoond. De inwoners hadden het veld in 1850 vrije uren aangelegd. De partijbaas riep de aanwezigen op gezamenlijk gymnastiek te doen. „Sport", zei Ulbricht, „is nodig voor lichaam en geest, fitte mensen waar borgen een hoge produktie, ter glorie van het socialisme." Dit jaar bestaat het Koningin Wil- helmina Fonds voor de kankerbestrij ding tien jaar. Moge dit feit aanleiding zijn nog eens extra diep in de beurs te tasten. De kankerbestrijding is een zaak van particulier initiatief en zal uiteindelijk de overwinning op deze ziekte financieel mogelijk moeten ma ken. Het fonds doet een beroep op iedereen tijdens de collecte, die van 24 augustus tot 5 september a.s. wordt gehouden, gul te geven! WIJ HEBBEN IN ONZE ETALAGE GEËTALEERD ZEER MOOI LICHT 2 LAGE FAUTEUILS 4 STOELEN PRIMA I GESTOFFEERD SCHOREN MOQUETTE MET ZUIVER WOLLEN GE- (Vervolg van pagina 1) Ongeveer vijf weken later zag hij voor het eerst zijn nieuwe vaderland. Bij een plaatsgenoot die ook van va derland verwisseld had, kreeg hij on derdak. Toen presteerde Henk iets, waarvan de meeste emigranten dromen als zij hun vaderland verlaten: binnen zes weken had hij een boerderij. Het was werken, hard werken, maar hij zag het bedrijf gaandeweg groeien. Hier was ruimte en hier had hij geen last van vergunningen en voorschrif ten. De brieven die hij naar huis schreef waren vol muziek over Austra lië. Eenmaal was zijn ideaal bijna let terlijk en figuurlijk in vlammen opge gaan. Een grote brand trof de boer derij, maar met man en macht wist men het vuur te bedwingen. Hank, zo als zijn naam in Australië wordt ge schreven, onderscheidde zich hierbij door geheel alleen met een rugspuit het dak te beklimmen en te redden. Momenteel zit hij op een boerderij met 160 stuks vetwei-vee en ongeveer 900 schapen in Jingellic (New South Wales). Het harde werken is voorbij, zijn dagelijkse bezigheid bestaat nu slechts uit controle uitoefenen. Dit jaar is hij getrouwd met een Australisch meisje en wellicht komt hij binnenkort met zijn vrouw naar Nederland. Intussen ging het leven op de Ursula Hoeve zijn normale gang. De brieven die de familie Van de Hoef van hun geëmigreerde zoon ontvingen werden woord voor woord gespeld en lang zaamaan rijpte het idee om ook de overtocht te wagen. Zoon Henk was als het ware de mo tor. Hij schreef over de enorme kan sen die er waren, over het aantal scha pen dat Australië bezit, ongeveer 150 mil j aten, over de rundveestapel die spreekt van 17 miljoen dieren, waar van er ruim 5 miljoen melkvee zijn, over het klimaat* de vruchtbaarheid van de bodem, kortom over alles wat een boer kan interesseren. Er werd gewikt en gewogen. De drie dochters Koos, Riek en Bep en de zoon Adriaan hadden reeds werk in Vee nendaal gevonden, maar bovendien wie beheerste de Engelse taal! Dat was toch een eerste vereiste om een redelijke kans van slagen te maken. De balans sloeg toch door naar emigreren. Henk kreeg op een dag een lange brief Het belangrijkste punt van de agenda, dat vrijdagmiddag tijdens de vergadering van de Scherpenzeelse gemeenteraad ter tafel werd gebracht, was wel het „ophalen van het huisvuil". Het voorstel luidde een contract aan te gaan met een huisvuil ophaaldienst te Oosterbeek, die reeds een tiental trommelwagens heeft en in ver scheidene gemeenten de ophaaldienst tot volle tevredenheid der gemeenten verricht. De heer Berendsen was bang, dat de tarieven, die nu zijn vastgesteld op 6,—, 12,— en 15,—, respectievelijk voor één, twee en drie emmers in de naaste toekomst dan wel eens verhoogd konden worden. De voorzitter stelde hem in deze gerust. HOOFDSTRAAT 23 TELEFOON 2223 VEENENDAAL De heer Berendse had liever gewild dat dit karwei in handen van een dorpsge noot was gebleven en voelde weinig voor het voorstel. Het kan ook best met een „ppen-gesloten" wagen, aldus de heer Be rendse. Wethouder Valkenburg was het daarmede niet eens omdat het geen zin heeft om met iemand te praten als er toch niets van komt. Die open wagens zijn nu juist een van de argumenten om over te gaan op de besloten trommelwa gens. Aanschaffing daarvan door de ge meente kost minstens 20.000 en om dit te voorkomen dient de gemeente deze overeenkomst aan te gaan. Het staat be ter en voldoet aan de eisen van de volks gezondheid. De heer Harthoorn vond de tarieven niet juist. De tarieven zullen wel iets gewijzigd dienen te worden, aldus de voorzitter. Over de datum van ingang zal nog overleg gepleegd worden, terwijl het bedrijf voorlopig op proef zal werken voor de tijd van drie maanden. MARKTTARIEVEN OMHOOG Bij de ingekomen stukken was een schrijven van Gedeputeerde Staten waar in werd aangedrongen de marktverorde- ning zodanig te doen wijzigen, dat de ta rieven per 1 januari 1960 verhoogd kun nen worden. De uitgaven van de markt nemen toe en de inkomsten staan vrijwel gelijkblijvend. Er zal dus wel niets anders opzitten dan een voorstel in te dienen met gewijzigde tarieven, aldus de voorzitter. De bouw van drie bejaardenwoningen (extra woningcontigent) op het aange kochte terrein aan de Beukenlaan kon niet de goedkeuring wegdragen van de heer De Jonge, die dit gehele terrein be schikbaar wilde houden voor marktter rein. De markt wordt steeds drukker en over enkele jaren is het marktterrein weer te klein, doch dan staan de huisjes er eenmaal. Hij adviseerde de marktcom- missie hierover te doen raadplegen. De voorzitter beloofde dat dit zou gebeuren. (39) Zwijgend wachten Aram en Grubalt tot de reus uitgebulderd is. „Snijdt die touwen los!" beveelt Kor- ban na enkele ogenblikken. „De honden kunnen thans toch niet meer ontsnappen!" Met enkele forse streken van hun dolken bevrijden de bewakers de beide man nen van hun boeien. Grubalt wankelt en ook Aram heeft even het gevoel, dat hij in elkaar zal zakken, doch met de grootste inspanning weet hij zich over eind te houden. „Ge zijt zeker gekomen om uw bruid te halen, nietwaar?" vervolgt Korban spottend. „Maar als zij u in deze toestand ziet, kon zij wel eens niets meer van u willen weten!" „Schurk!" schreeuwt de prins, „het is dus waar! Gij houdt Alessandra dus ge- vangeit1. Ik zal u Wankelend doet hij enkele stap pen naar voren, doch onmiddellijk springt een der be wakers op hem toe. Maar voordat hij de prins be reikt heeft, schiet Arams vuist uit en treft de rover met zo'n kracht, dat hij zonder een geluid te geven in elkaar zakt. „Daar!" snauwt Aram, „dat zal je afleren een weerloze gevangene aan te vallen!" (Wordt vervolgd) De ontruimingstermen voor het pand Dorpsstraat 86 werd verlengd. Wegens toeneming van het aantal kinderen en mede door uitbreiding der kring met en kele nieuwe gemeenten, moest de Stich ting tot bevordering van de tandverzor- ging van schoolgaande kinderen in het rayon Nijkerk, waartoe ook Scherpenzeel behoort, een tweede dental-car aange schaft worden, waartoe de gemeente Nij kerk verzocht deel te nemen in een even tueel te dragen verlies tot een bedrag van 4.90#/o van 37.500, waarmede de raad akkoord ging, evenals met enkele geld leningen met de Bank voor Nederlandse gemeenten. Het voorstel tot het bouwen van kleedlokalen en kantine op het ge meentelijk sportterrein werd aangehouden tot de volgende raadsvergadering. Er is een ontwerp dat ongeveer 10.000,zal kosten. Het ontworpen gebouwtje heeft twee kleedkamers, een scheidsrechterhok je, toiletten en wasgelegenheid, alsmede een kantine. ZWEMBAD FLOREERT GOED De leden van de woningcommissie wer den herbenoemd. De mededeling die de voorzitter verstrekte inzake het gemeen telijke zwembad, illustreerde de enorme belangstelling die hiervoor bestaat. Het blijkt, dat er sinds de opening meer dan het dubbele verwachtte aantal bezoekers is geweest, ook wat betreft het aantal uit gereikte gezins- en persoopsabonnemen- ten en weekkaarten. Het goede weer heeft hier uiteraard wel aan mede gewerkt. Vervolgens kwam het bezoek van de Commissaris der Koningin in de provin cie Gelderland, mr. H. Bloemers, volgen de week vrijdag ter sprake. De voorzitter gaf de raadsleden de suggestie vooral met de Commissaris van gedachten te wisse len over de riolering en de woningbouw. RONDVRAAG Bij de rondvraag verzocht de heer De Jonge de huurders van percelen bouw- of weidegrond, wanneer de gemeente deze gronden bouwrijp gaat maken voor te bouwen woningen of anderszins, de ge bruikers hiervan te voren in kennis te stellen zodat zij eventueel nog in de ge legenheid zijn hiervan eventueel vruchten etc. af te halen. Tevens verzocht hij aan dacht te besteden aan het voetpaadje lopende van de drukkerij Stolp tot de kleuterschool, aangezien dit bij zware regenval onbegaanbaar is. De voorzitter zegde toe aan beide gevallen aandacht te besteden. De heer Berendse verzocht adhaesie te betuigen aan het adres van het Amersfoortse college van B. en W. inzake de vervuiling van het Valleika naal, dat aan de gemeentebesturen van Veenendaal en Ede is gezonden. Ook Scherpenzeel heeft er last van, zei hij. De voorzitter meende, dat Scherpenzeel soms ook wel vuil aan het kanaal toevoegde. Wethouder Valkenburg voelde er veel voor. Hij wilde eigenlijk, dat deze kwalijk riekende zaak op landelijk niveau behan deld werd en stelde de raad voor de kwestie met de Commissaris te bespreken, wanneer hij zijn bezoek aflegt. De raad voelde veel voor deze suggestie. van zijn verwanten uit Nederland met het verzoek uit te kijken naar een ge schikte plaats voor zijn familie die besloten had de Ursula Hoeve op Prat- tenburg vaarwel te zeggen. 2 juli 1953 zagen zij met toch wel een beetje weemoed de kust van het kleine landje aan de zee vervagen. De grote reis was begonnen. De Ursula Hoeve schudde haar oude en wijze hoofd: wat bezielden die moderne pioniers toch? De reis verliep voorspoedig. Naar mate het einddoel naderde, werd de spanning groter. Hoe zou het er uit zien en in welke omstandigheden zou den ze terechtkomen? Het waren vragen waarop het ant woord nog niet te geven was. Bij het vertrek uit Holland had Teunis van de Hoef het meubilair meegenomen, om dat Henk een leeg huis met een grote lap grond erbij op de kop had weten te tikken. Het viel mee en tegen. Het eerste omdat de familie weer verenigd was en het tweede omdat iedere emigrant zich in het begin aan moet passen aan de omstandigheden van het land waar hij terecht komt Bij een huis met grond hoort vee, dus het eerste wat hem te doen stond was koeien kopen. De prijs beliep 45 a 50 Australische ponden per koe, dat in Hollands geld neerkomt op onge veer vierhonderd gulden. Met financiële hulp van anderen kocht Mister Van de Hoef zestig koeien die het begin vormden van een bloeiend bedrijf. (Wordt vervolgd). VANILLE-RIJSTEVLA. 1 lt melk, 50 gr (3 eetlepels) rijst, zout, 20 gr (2 eet lepels) custardpoeder, 50 gr. (3 eet lepels) suiker. De melk op een half kopje na met iets zout aan de kook brengen. De ge wassen rijst in de melk strooien en zachtjes gaarkoken in ongeveer een uur. Het custardpoeder aanmengen met de achtergehouden koude melk en de pap hiermee binden. De vla op smaak afmaken met de suiker en la ten afkoelen. Ls.Si %w- TWEE-KLEURENPUDDING. liter melk, 60 gr (6 eetlepels) maizena, 50 gr (3 eetlepels) suiker (een stukje vanille), zout. Voor het donkere gedeelte: 15 gr (2 eet lepels) cacao en 15 gr (1 eetlepel) sui ker. Ruim Vi liter melk aan de kook bren gen met de vanille. De maizena en de suiker aanmengen met een deel van de achtergehouden koude melk. Dit papje aan de melk toevoegen wanneer deze kookt en onder flink roeren de massa even laten doorkoken. De helft van deze puddingmassa in een met koud water omgespoelde puddingvorm of kom gieten. De cacao met de suiker en de rest van de melk aanmengen tot een dik papje. Dit papje roeren door de rest van de puddingmassa, die nog in de pan is achtergebleven. De massa nog even laten doorkoken en in de vorm op de eerste laag gieten. Na af koeling de pudding storten. VRUCHTENMELK 8 glazen). 250 gr frambozen, aalbessen, aardbeien, bos bessen, pruimen, bramen of kruisbes sen, 1 lt melk, ongeveer 50 gr (3 eet lepels) suiker. De vruchten wassen en van kroon tjes, steeltjes e.d. ontdoen. Grote vruch ten doorsnijden. De vruchten tot puree wrijven. De vruchtenpuree vermengen met de melk. Suiker naar smaak toe voegen. De vruchtenmelk in glazen schenken. LIMONADEMELK. Per persoon 1 glas koude melk, limonadesiroop. Aan de melk onder roeren limonade siroop toevoegen. (Voegt men de melk aan de stroop toe, dan is er kans dat zij schift.) ME LKDRANKEN Een glas koude gekookte of gepasteu riseerde melk is fris, dorstlessend en gezond. Wil men er eens een speciale traktatie van maken, dan kan men vruchten- of limonademelk geven. Deze dranken zijn ook zeer geschikt voor zieken, die tegen hun zin melk moeten drinken. Het best kan men er flessen- melk voor gebruiken. Deze behoeft niet gekookt te worden. KARNEMELK Karnemelk is het lichtzure produkt, dat overblijft nadat uit de melk boter is bereid. Karnemelk kan ook bereid worden door taptemelk aan te zuren. Zij bevat zeer weinig of geen vet en mist ook de daarin aanwezige vet- achtige stoffen en de vitamines A en D. Doch de overgebleven voedings stoffen, vooral de eiwitten en de zou ten, maken haar toch tot een voedings middel van grote waarde. Karnemelk heeft een frisse smaak, waardoor ze over het algemeen graag genuttigd wordt. Zij is te gebruiken als drank, maar ook in de vorm van pap, vla of pudding. Een geconcentreerde vorm van karnemelk is „hangop". KARNEMELKDRANK (8 glazen). 250 gr zachte vruchten, 1 lt karnemelk, on geveer 60 gr (4 eetlepels) suiker. De vruchten wassen, schoonmaken en fijndrukken of door een zeef wrijven. De vruchtenpuree met de suiker ver mengen. De karnemelk er door roeren. De drank koud geven in glazen. KARNEMELKSEPAP. 60 gr (4 eet lepels) gort, 2 dl (ruim 1 kopje) water, I lt karnemelk, zout (bloem), suiker of stroop. De gort gedurende 1 nacht in het wa ter weken. De geweekte gort opzetten met de koude karnemelk en wat zout. Dit mengsel al roerende aan de kook brengen. De gort zachtjes gaarkoken. Kooktijd 2 uur. Zo nodig de pap bij- binden met aangemengde bloem. Sui ker of stroop bij de pap geven. (Wordt vervolgd).. NIEUWE TELEFOONAAN SLUITINGEN 3309 J. J. Klumpenaar, Van Hoogen- dorpstraat 27 3329 Mevr. Wed. E. Knegt-Philippo, Jan van Nassaustraat 42

De Vallei | 1959 | | pagina 2