Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken D e Wereld van WEEK-tot-WEEK Donkere wolken hangen boven de tabakswereld Wist U... in Eist, Amerongen en Rhenen Gewaarschuwd Fa- JF. TAK r N RENSWOUDE Programma Volksuniversiteit leeft aan populariteit gewonnen WAAR IS DE VALLEI-RIKS? ELST De Amerikaanse tentoonstelling in Moskou Bejaarden van Ederveen genoten van jaarlijks uitstapje AMERONGEN SCHERPENZEEL -jr— QtulvvlU Kfaljeg 33e jaargang VRIJDAG 28 AUGUSTUS 1959 Nr. 68 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen,, Achterberg, O verberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel Tabakstelers krijgen misschien schadevergoeding Hebt u last van VLIEGEN Tabaksschade zal worden geschat Cefa start in september Lezing van de fotoclub „Camera Obscura" Minder cursussen, meer variatie Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER TIEN GULDEN WAARD IMQ 014680 Fanfare bracht serenade Schimmel Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Hedactle; W. F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfl de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 Woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent Er hangt een onheilspellende stilte over de tabakswereld in Eist, Amerongen en Leersum. Sinds de Valse Meeldauw zyn slopend werk begon, staat de tabak zwaar gewond op de velden. De bladeren bereiken niet de helft van hun nor male grootte en alles zit vol bruine vlekken. De bedrijvigheid op de velden is zoek, hier en daar wordt nog wel wat geoogst, maar de tabaksschuren die andere jaren tot in de nok volhingen met geurende tabak, hebben nu grote open plekken. De opkoper van de labak die ieder jaar om deze tyd de velden al geïnspecteerd had om de kwaliteit te keuren, heeft zich nog niet laten zien. Nee, het oogsten is dit jaar geen plezierig werk. Er zyn telers - en dit zijn er niet weinig - die hun enige hoop op de tabak gevestigd hadden. Die hoop is vervlogen want de gevreesde schimmel heeft zijn werk grondig gedaan. De telers zyn over het algemeen bitter gestemd, zij zeggen: alsmaar laat men by het begin beginnen. planten had gepoot. Reede, die dage lijks zijn bouw controleerde, viel het op dat na zes weken zijn tabaksplan ten al een hoogte hadden bereikt van een halve meter, terwijl op het aan grenzende proefve;d de planten niet De Amerongse tabaksteler Reede, een door de zon gebruinde zestiger, komt de schuur uitlopen als zijn hond onze komst heeft aangekondigd. Wij vragen hem of de gevreesde ziekte ook zijn tabak heeft geraakt. Een antwoord hoeft hij hier eigenlijk niet op te ge ven, de nog op het veld staande tabak wijst het wel uit. Dan begint hij te vertellen. Vlak bij zijn woning ligt een klein proefveld waar een landbouwinstituut tabaks- Mistroostig laat de heer Reede van „De Burgwal" uit Amerongen enige aange taste bladeren zien. Ingezonden COLLECTE VOOR DRAAGT ELKANDERS LASTEN De collecte die voor het fonds DEL, uitgaande van het CNV, in de week van 17 t/m 22 augustus j.l. is gehouden heeft het prachtige bedrag van 2.852,13 opge bracht. Van dit bedrag werd 476,— gecollec teerd op Gelders-Veenendaal. De mede werkers en gevers worden langs deze weg oprecht dank gebracht voor hun mede werking en goede giften. Ter inleiding op de feestelijke herden king van het 40-jarig bestaan van DEL en het 50-jarig bestaan van het CNV, welke herdenking zal plaats vinden op 20 en 21 november a.s. te Veenendaal, was deze collecte een goede thermometer voor de goodwill van de Veenendalers voor het CNV. Het is weer gebleken dat het CNV een warme plaats heeft in de harten van me nig Veenendaler. Wij hopen en vertrouwen dat de jubi leumviering eveneens net zo'n groot suc ces mag worden als nu deze collecte. T. Deijk, voorzitter dat de sloopwerkzaamheden voor de nieuwbouw hotel De Haas in een verge vorderd stadium verkeren? dat de uitbouw van het bureau ge meentewerken (Oude Postkantoor) reeds grotendeels tegen de grond ligt? dat de B.B.-staf, die in dit gedeel te was gevestigd nu elders in het gebouw is ondergebracht? dat het overige gedeelte van het ge bouw voorlopig nog zal blijven staan? dat het bureu gemeentewerken nu een voor het publiek goed zicht- en vind bare ingang aan de zijkant zal krijgen? dat het ter plaatse staande urinoir ook aan de slopershamer moet geloven? dat bij graafwerkzaamheden aan het Dr. Slotemaker de Bruïneplein een graf steen omhoog werd gehaald? dat deze steen het volgende opschrift droeg: „Evelientje de Gooijer, geboren 1854, overleden 1858"? dat men hier niet met een historische vondst te doen kon hebben, omdat in die jaren de begraafplaats aan de Achter kerkstraat reeds bestond? dat de steen waarschijnlijk op deze plaats is gedeponeerd door steenhouwer? of ander ongedierte Wij hebben voor u FLIT, OMYL DOVI, INSECTF.NPOEDER, VLIEGENVAN GERS, NEXASPAAN.D.D.T. POEDER los en verpakt. Ass. apoth. - Drogist Telef. 2576 - Hoofdstraat 106 groeiden en gele vlekken vertoonden. Hij waarschuwde de desbetreffende heren en wees hen er op dat de plan ten ziek waren. Ze wilden er niet aan, vertelde Reede en met een sombere blik in zijn ogen kijkt hij naar zijn tabak die met slaphangende bladeren door de wind wordt bewogen. „Het kwam door de droogte, zeiden ze tegen me." Toen kwam de dag dat de wind uit de richting van 't proef veld kwam. „U kunt me geloven of niet, maar twee dagen la ter wist ik dat mijn tabak verloren was." Eerst waren het een tiental planten, die door de schimmel aan de onderzijde van de bladeren wer den aangetast. Reede rukte ze zo snel mo gelijk uit de grond en bracht de zieke planten zo ver mo gelijk het bos in. Het hielp niet. De epide mie breidde zich uit en was niet te stui ten. Reede alarmeer de zijn buurman, ook een tabaksteler, die met ontzetting de vernieling van de oogst gadesloeg. Thuisgekomen waste ..ij zich van on&ei tot boven, alsmede zijn kleding, om maar niet het risico te lo pen de ziekte over te brengen. Al het werk dat Reede aan zijn tabak had besteed was voor niets geweest. De mest, de verzorging van zijn plantjes, de betaalde pacht, het was een groot ver lies. Reede ging toen naar de eigenaars van het proefveld in Wageningen en vroeg schadevergoeding. „Ik had ze ge waarschuwd dat hun tabak ziek was, maar Wageningen wilde er niet naar luisteren." Voor mij betekent het een verlies van minstens drieduizend gulden, maar toen ik over centen begon te praten, kreeg ik nul op het request." Andere jaren haalde Reede ongeveer 800 kg tabak van zijn land en had de opkoper al lang een afspraak met hem gemaakt wanneer hij het zou leveren. Nu heeft de goede man zich nog niet laten zien „Heel Amerongen, Eist en Rhenen, waar ook proefvelden zijn, gaat gebukt onder de ziekte, maar ik zeg u, ze had den het vóór moeten zijn." (Zie verder pagina 4) VOOR UITRIT GEPARKEERD Gisteren stond nabij de Technische School, v/h de Tekenscbool, een auto ge deeltelijk voor een uitrit geparkeerd. Een andere auto die de uitrit wilde uitrijden heeft de geparkeerd staande wagen ge raakt, waardoor lichte materiële schade ontstond. DIEFSTAL De politie te Veenendaal heeft een ze kere K. uit Veenendaal aangehouden we gens verduistering van een bedrag van 75,ten nadele van zijn kostjuffrouw. K. is inmiddels in verzekerde bewaring gesteld en zal worden voorgeleid aan de officier van Justitie te Arnhem. Naar wy vernemen is er als ge volg van de j.l. woensdag gehou den vergadering van de districts commissie van het Landbouwschap in Eist met de consulent voor de tabaksteelt ir. v. d. Ven en leden van de Landbouwvoorlichtings- dienst, een schattingscommissie aangesteld worden, die op alle ge troffen tabaksbedryven in Rhenen, Eist en Amerongen de schade, die de Valse Meeldauw heeft aange richt, zal taxeren. Het Landbouw schap zal dan trachten by de over heid een tegemoetkoming in de schade te verkrijgen. De Rykstuinbouwconsulent voor Tabaksaangelegenheden uit Wage ningen ir. v. d. Ven deelde ons naar aanleiding van de schimmel ziekte het volgende mede: Het Instituut Verdeling Tuin- bouwgewassen heeft in samenwer king met het consulentschap ta baksplanten op het proefveld ge poot. Deze planten waren by de aanplant volkomen gezond. Door een samenloop van de uitzonder lijke weersomstandigheden in deze zomer is de schimmelziekte opge treden. Niet alleen in Nederland maar ook Duitsland, Engeland en Schotland hebben enorme schade geleden. In Amerika komt deze pe riodiek optredende ziekte veel voor. In het vrije veld is de Valse Meel dauw niet te bestrijden. Neemt men echter de nodige bestrijdingsmaat regelen in acht, dan kan volgens deskundigen de oogst 1960 weer goed zyn. V De Cefa (Chr. Filmactie) heeft voor het komende winterseizoen een aantal goede films op het programma staan. In september wordt weer met de film voorstellingen begonnen in gebouw „El- theto". In het afgelopen seizoen hebben 3500 personen de voorstellingen in Veenendaal bezocht. Het programma voor het seizoen 1959/ '60 is als volgt: 26 september „Moederkruistocht"; 17 oktober „Stille helden"; 14 november „Palace Hotel"; 28 november „Nacht wake"; 12 december „Het meisje Marion"; 26 december „Tranen over Johannes burg", twee voorstellingen om kwart voor zeven en om kwart over negen; 2 januari „De telefoonspion"; 23 januari „Adelborst easy"; 13 februari „De inspecteur slaat toe"; 5 maart „Zielen in conflict". Welke film op 26 maart en 23 april gedraaid zul len worden is thans nog niet bekend. De Veenendaalse fotoclub „Camera Obscura" organiseert dinsdag 8 sept. a.s. in verenigingsgebouw ,,'t Trefpunt" een lezing met projectie van kleurendia's. De avond wordt aangeboden door een impor teur van bekende fotomaterialen en is zowel voor beginnende als voor gevor derde amateurfotografen interessant en leerzaam. De plaatselijke fotohandelaren stellen gratis toegangsbewijzen beschik baar. RIJWIEL GESTOLEN J.l. woensdag werd bij de rijwielstalling van het Bergbad een fiets vermist. De po litie heeft de dader te Zeist aangehouden. Het bleek een patiënt uit de Rekkense inrichtingen te zijn. GESLAAGD Mej. Koos Schipper te slaagde voor het diploma Handelscorrespondentie. Zij leid door het Handelsinstituut Van Rijs wijk te Veenendaal. Woudenberg Nederlandse werd opge- KERKELIJKE BIJDRAGEN Op dinsdag 1 september a.s. hoopt de Kerkvoogdij der Ned. Herv. Gem. te Renswoude voor de 3e maal zitting te houden voor het ontvangen van de kerke lijke bijdragen voor het jaar 1959. De zitting vindt plaats in de consistorie kamer, des avonds v; n 7.00 tot 9.00 uur. Het programma van de Volksuniversiteit is thans definitief samengesteld en aan de leden toegezonden. Het omvat 19 kulturele avonden, verdeeld over de maanden september tot en met maart. Het gehele programma zal zich, evenals vorige jaren, afspelen in ,,'t Trefpunt", waarvan de grote zaal zich byzonder goed leent voor het VU-werk, maar welke toch op enkele „top"avonden wel eens te klein zou kunnen zijn. Gerekend naar andere jaren zijn er enkele avonden in een VU-seizoen, die er „tussen uitspringen", wat het aantal bezoekers betreft. Afgaande op de om schrijving in het programma zullen dit in ieder geval de filmavonden op 16 sep tember en 5 november zijn, resp. „De wonderen der Stille Zuidzee" en „Onder de zon van Ceylon". 16 september is tevens de openings avond. De kleuren- en geluidsfilm, die dan vertoond wordt is er weer één van de bekende mr. dr. Regout, die vorig jaar zo veel succes had met zijn filmwerk over Amerika. Over het geheel genomen ziet het pro gramma er meer populair uit dan andere jaren, ook al door de inkrimping van het aantal cursussen tot drie en deze drie dan nog slechts verdeeld over twee avon den. Het zijn de cursussen „Het conflict mens-natuur" (docent: mr. dr. M. J. Adriani), „Vermeer en Van Meegeren; van Van Gogh tot Picasso" (docent: H. P. Baard) en „De auto" (docent: H. A. Kluis). Noviteiten zijn een lezing met piano voordracht door Willem Andriessen over Chopin en een excursie welke bij vol doende deelneming eind april zal wor den georganiseerd naar het kasteel Sype- stein in Nieuw-Loosdrecht. Deze excursie zal dan worden voorafgegaan door een le zing in 't Trefpunt door mevr. dr. H. E. s' Jacob. De beeldhouwer Joh. G. Wertheim zal weer een boetseerdemonstratie geven en het is te hopen, dat deze kunstenaar een groter publiek zal trekken dan bij zijn cursus in het vorige seizoen. Populaire lezingen aan de hand van kleurendia's zijn „Indianen in Amerika" door mej. Lucie Schouten en „Zweden, het romantische land van het noorden" door drs. Joh. van Dyck. Twee zeer veel beluisterde radiospre kers zijn prof. dr. P. A. van Stempvoort, die komt spreken over de opgravingen onder de Pieterskerk in Rome en mr. G. B. J. Hilterman over de toestand in de wereld. Van de rest van het programma noe men wij verder: een film met causerie door de heer H. Kleinstra met als onder werp „De film vroeger en nu", een lezing over Sartre door dr. B. M. J. Delfgauw, „het gevangeniswezen" door dr. J. v. d. Grient en „het leven op aarde", behan deld door dr. C. J. H. van den Broek. Stuk voor stuk avonden, die het bezoe ken waard zijn. Voor de goede orde zij vermeld, dat het bestuur van de VU een wijziging heeft aangebracht in de annoncering van de avonden. Werden voorheen vóór iedere bijeenkomst herinneringskaarten gezon den aan de leden, thans zal ter bespa ring van kosten worden volstaan met een aankondiging in ons blad met telkens een korte toelichting op het betreffende programmapunt. De voorverkoop van toegangskaarten is gelijk aan vorige jaren. Inlichtingen en een volledig program ma met data der bijeenkomsten zijn te verkrijgen bij de administratie van de VU, Van Hogendorpsstraat 11. Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 Evenals de vorige week is de Vallei riks ook dit keer niet ontdekt. Hij was door ons uitgegeven bij firma Erven R. de Ruiter in de Hoogstraat. De riks, die ditmaal in het versprei dingsgebied van „De Vallei" uitge geven wordt draagt het nummer en is TIEN GULDEN waard. Om de vinderspremie in ontvangst te ne men moet de riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau in geleverd worden ELST ZAL ZATERDAG FEEST VIEREN Zaterdag zal Eist weer als vanouds feest vieren. Een uitstekend programma is door de Oranje Commissie dan ook op gesteld. Echt voor een elch wat wils. Ook zullen in Eist sommige inwoners een prachtige verlichting aanbrengen, om het geheel nog een feestelijker karakter te geven. Café de „Morgenster" met daar naast één der oudste huizen van Eist is door de eigenaar, de heer D. Nellestijd, reeds prachtig verlicht. Het geheel heeft reeds proefgebrand en het was een sprookjesachtige aanblik. Hopelijk zullen velen dit goede voorbeeld volgen. Of an ders is het misschien een goed idee om het volgend jaar Eist eens in het licht te zetten, het kan als allen samenwerken, een schitterend geheel vormen. MOSKOU Voor een menigte van opeengepakte, dringende en duwende nieuws gierige Russen van alle leeftyden, demonstreetrt mej. Carly Rogers, een Amerikaanse stemmachine, waarvan zy ondertussen de werking uitlegt. De plaats van handeling is: Sokolniki Park, Moskou, het terrein van de Amerikaanse tentoonstelling. Toen Chroesjtsjow en zyn vrienden, op de dag vóór de officiële opening, de ten toonstelling bezochten, liepen zy Carly's stand voorby. Vice-president Nixon maakte Chroesjtsjow op deze stand opmerkzaam, doch deze antwoordde hem kortaf: „Daar voor heb ik geen interesse." Wat by de officiële rondgang ook werd overgeslagen was een belangryk onderdeel van het Amerikaanse leven: de auto's. Maar al mocht Chroesjtsjow dan niet ge ïnteresseerd zyn in stemmachines en Amerikaanse auto's, dan was hy toch zeker de enige Rus in Moskou, met wie dat het geval was. Gretig graaiend naar de literatuur, hun makkers verdringend om te zien, en hon derden vragen afvurend op de Russisch- sprekende Amerikanen, die in de diverse stands staan, toont het Russische volk een bijna abnormale belangstelling voor dat gene wat het van het Amerikaanse leven te zien krijgt. Zij staan in lange rijen om het Ame rikaanse model-huis te zien. In de boe kenstand rukken ze de boeken van de planken en voor iedere Rus, die leest, zijn er op z'n minst twee, die over zijn schou der meelezen. In het eerste uur al werden er honderdvijftig boeken gestolen. De Russen staren vol verbazing naar een ma chine, die plastic schaaltjes uitstampt, ze zouden de moderne schilderijen wel uit de lijsten willen snijden en ze kijken honge rig naar de kleren, die op de modeshow worden uitgestald. Voor de Russen is het bezoeken van de Amerikaanse tentoonstelling méér dan een uitje. Ze slenteren niet, ze glimlachen zelden en ze stellen geen beuzelachtige vragen. Voor hen is dit een ernstige aan gelegenheid. Het lijkt of ze hetgeen ten toongesteld wordt verslinden, bang dat De ouden van dagen uit Ederveen maakten woensdag hun jaariykse uit stapje. Ditmaal ging de reis naar Amsterdam via Soestdijk en Hilversum. Toen men voldaan om acht uur weer in Ederveen arriveerde stond het fanfaracorps „Irene" aangetreden om de ouden van dagen een muzikaal welkom te bereiden. Onder de tonen van een vrolyke mars stapten de oudjes by café v .d. Linden uit de autobus. Om een uur vertrok men in de richting Amersfoort. Na een kort oponthoud in Soestdijk ging het richting Hilversum waar men de studio's en het raadhuis be zocht. De toch voeroe verder naar de Loosdrechtse plassen waar de inwendige mens werd versterkt, maar tevens ge legenheid was om eens echt plezier te hebben. Een drietal oudjes, de 85-jarige heer Joh. de Fluiter en de heer R. van Rheen, alsmede mevr. v. d. Kraats, was direct bereid in een snel varend speed waybootje te stappen waarachter water ski's waren verbonden en suisden over de plas, een en ander tot grote vreugde van al de reisgenoten. Van Loosdrecht ging het naar de hoofd stad waar men nu allen in bootjes stap ten voor een rondvaart, maar deze boten waren niet zo snel en spectaculair als die in Loosdrecht. Overigens genoten allen van de tocht door de Amsterdamse grach ten. Via Muiderberg en de Eemnesserpol- der ging het naar Barneveld en zo naar Ederveen. Opgewekt en vrolijk keerde men terug waarna het fanfarecorps hen naar café v. d. Linden begeleide en waar de deelnemers allnr een consumptie kre gen aangeboden. Ook hier gaf „Irene" nog eens een muzikale bijdrage tot de algemene gezelligheid. Tijdens de tocht en bij in- en uitstappen werden de oudjes liefderijk en deskundig geholpen door zuster Ruttenberg, die door allen tante Katrien wordt genoemd. Ook de heren van het comité T. Smit, G. Mul der en C. v. d. Meene stonden steeds ge reed om de bejaarden bij te staan en bo vendien brachten deze heren het gezel schap steeds op de hoogte van de te pas seren bijzonderheden en bezienswaardig heden. De tocht van de Ederveense be jaarden was ook in 1959 prettig en ge zellig. ze ook maar iets over het hoofd zullen zien. Ze lopen vastbesloten van stand tot stand in het voornaamste tentoonstellings gebouw. Wanneer ze uitgeput zijn gaan ze op de grond zitten en bekijken nauwgezet de stapel gratis literatuur welke hun is verstrekt door de op de tentoonstelling vertegenwoordigde firma's. Ze lezen let terlijk elk woord en prenten elke afbeel ding in hun herinnering. Maar deze rondtrekkende massa's zijn de gelukkigen. Zij hebben toegangsbewij zen. Buiten de zich waaiervormig rond de ingang uitstrekkende ringen van Sovjet- politie, buiten de door de politie be schermde omheiningen, die het tentoon stellingsterrein omgeven, staan de onfor- tuinlijken, die niet de kans krijgen om binnen te komen. Er is al een zwarte- markt in toegangsbewijzen, welke door de Sovjet-regering voor tien cent per stuk worden verkocht. Op welke wijze die zwarte handel plaats heeft, is echter een duistere zaak en niemand schijnt te weten waar men de kaartjes kan kopen. Iedere Amerikaan, die de tentoonstel ling bezoekt of verlaat, wordt aangehou den met het verzoek om een toegangs bewijs. Communistische taxichauffeurs, die minachtend fooien afslaan, zullen ne derig om een kaartje vragen. Kellners, winkelbedienden, vreemden op straat, al len smeken om de zozeer begeerde stuk jes van het armzalige papier, dat hun toegang kan verlenen tot de tentoonstel ling. En dit alles, ondanks het feit, dat de Sovjets zelf onlangs een véél grotere ten toonstelling over „Economische Prestatie" hebben geopend met 71 paviljoens en over de 100.000 inzendingen. Bovendien is de Amerikaanse tentoon stelling stevig ingesloten door een on langs opgerichte kermis met vele ver makelijkheden, o.a. stands waar gooche laars gratis voorstellingen geven, als mede een tentoonstelling over het Russi sche leven, waarop een nieuwe Russische auto, te zien is, welke nog niet in pro- duktie is. (Zie verder 2e blad) AMERONGEN IN DE AETHER Door de verslaggever H. van Stipriaan zijn dezer dagen vraaggesprekken ge voerd met enige inwoners van Ameron gen. Deze vraaggesprekken zullen worden verwerkt in het programma „Vrijdag avondretour" op vrijdagavond 4 septem ber a.s. om 9 uur over Hilversum I. KAAL MET PECH. Einde lijk is bekend geworden waar om de filmster Yul Brynner er hardnekkig aan vasthoudt om met een kaalgeschoren schedel rond te lopen. Het is een over geërfde of streekeigen voorlief de voor een glanzende hoofd huid. Want Yul is afkomstig uit een Zwitserse kanton dicht bij Zürich hebben de Zwitsers ont dekt. En in die kanton lopen ólle mannen kaalgeschoren rond. Niet alleen tegenwoordig nee, men herinnert zich niet dat het ooit anders is geweest. De Zwitsers hebben zich voor het Brynner-hoofd de laatste dagen geïnteresseerd omdat de beroemde „star" in hun land is neergestreken met een prach tige Leika om zyn nek. Yul is namelyk een verwoed fotograaf cn heeft een opdracht van een groot Amerikaans weekblad losgekregen om in zyn vrye tyd tussen twee films in foto's te maken, in Zwitserland. Zijn eerste doel i s Charles Chaplin onverwacht op de kor rel te nemen. Daarvoor heeft hij een mooie kans, want Char- lot (70) vertoont zich elke mor gen in de straten van het Zwit serse dorp Vevey, waar hij sinds lang woont, gekleed in een wit shirt en gezeten op een hoge Engelse fiets. Hij is dan op weg naar de tennisbaan voor zijn ochtendontspanning. Zo'n plaatje lusten de Amerikanen wel, ondanks het feit dat de grote Engelse komiek hun land mijdt en er wel eens onvrien delijke dingen over heeft ge zegd. Maar nu bereikt ons het be richt dat Chaplin aan de Franse Rivièra is gearriveerd. Wat een pech voor Yul! Of hy hem ach terna reist? Dat is nog niet be kend. KOE. Een jodelaar, die in een folkloristisch programma te Montreux optreedt, begint elke avond zijn programma met de volgende toespraak: „Ik ben een kleine Zwitserse herders jongen. Sedert mijn kinderjaren heb ik er al van gehouden om voor de koeien te jodelen." GELD. Wie geld heeft moet zien het te houden, denken blykbaar de Engelse miljardairs Van de dertien die er nog in dat land zyn wonen er acht op het eiland Jersey. Want: de be lasting is er de helft lager dan op hun grote eiland. HOND. Wij hadden nooit gedacht dat een Engelsman uit zijn rol van Engelsman zou kunnen vallen. Dat dit is ge beurd, moet dan ook, lijkt ons, helemaal op rekening van de whisky worden geschreven. De heer James Halliwell, 46 jaar, kwam uit een hotel en wilde in zyn auto stappen toen een hond blaffend op hem af kwam. Wat deed toen de heer Halliwell? Wel, hy ging op han den en voeten staan en begon ook te blaffen, blykbaar in de mening dat hy op deze wyze het beste de stryd kon aanbin den. Voor de rechter zei hij: „Het was misschien idioot om een hond op deze wijze te antwoor den." De rechter ging hier niet op in, maar veroordeelde de heer H. tot een boete van 350,- niet omdat hij in het openbaar had geblaft maar omdat hij erna achter het stuur was gaan zitten en weggereden. Want, oordeelde de rechter, een En gelsman die blaft, kan onmoge lijk nuchter zijn. NEST. De Franse stad Nice is een broeinest van gepen sioneerde generaals: er wonen er niet minder dan 103. VOET. Uit balorigheid over de lastige Amerikaanse toeris ten, die hen aangapen en blyk baar helemaal niet beseffen hoe vermoeiend en vervelend het is stram in de houding voor het koninklyk verbiyf Bucking ham te Londen te moeten para deren, heeft één van de grena diers boven op de voet van een Amerikaanse tocriste getrapt toen deze op de voorgeschreven route voor zyn voeten kwam. Het slachtoffer kreeg hierdoor een pijnlijke voet, maar had nog de kracht zich naar de com manderende officier te slepen, bij wie zij haar beklag maakte. Resultaat: tien dagen zwaar voor de grenadier. HYPER. De voetbalclubs sloven zich uit in het vinden van de hyper-modernste metho des om hun spelers wonderen te laten verrichten. Zo heeft een Schotse club nu een hypnotiseur in dienst genomen. Het is de bekende heer Henry Blythe te Torquai, die zijn „training", na de spelers in een hypnotische slaap te hebben gebracht, be gint met de woorden: „Denk nu alleen aan voetbllen, aan het gezamenlijk leveren van een topprestatie, die onze club be roemd zal maken tot over de hele wereld." In Schotland wacht men nu met spanning het begin van de competitie af. Naar 'k meen, is 't telen van tabak Echt een apart, bijzonder vak Waarbij, naast grond van 't goede soort Ook gedegen vakmanschap behoort Maar weinig wordt er stilgestaan Bij 't geen, reeds is voorafgegaan Voordat men thuis, op z'n gemak Geniet van een geurige pijp tabak De tabaksteelt is de laatste tijd In deze streek sterk uitgebreid Vooral in Eist, ook in Amerongen Ging de teelt omhoog met grote sprongen Was voor de oorlog 't areaal niet groot 't Beeld, wat de wereldoorlog bood Was veel uitbreiding van de bouw Overal, waar ze maar groeien wou Ging het tot heden veelal goed De schimmelziekte, die nu woedt Bezorgt onnoemelijk veel schade Deskundigen neemt men nu te rade De ziekte, komend uit 't buitenland (Zo las ik verder in de krant) Is voor de tabaksverbouw funest Eerst te droog, de schimmel doet de rest 'k Zit echt niet in 't sigarenvak Ben evenmin kenner van tabak Doch 'k weet wel, dat zeer velen Die schimmelziekte parten spelen Kijk maar in 't tabakscultuurgebied 't Is overal schimmel wat men ziet J. M. DAM-DAM-RACE In de Schrootliaven liet Zaandams burgemeester G. J. D. Franken zich in het Noordzcekanaal zak ken om zich over de bodem naar de overkant te „spoeden". De burgemeester volgde het coentunnel-trace. Links: Burgemeester Franken wordt voor zien van loden onderwaterlaarzen. Hy ging echter beslist niet met „loden schoe nen" te water, zoals uit de foto „rechts" blykt. KANDIDATENLIJST De PvdA, afdeling Scherpenzeel heeft de kandidatenlijst voor de komende ge meenteraadsverkiezing samengesteld. De lijst ziet er als volgt uit: 1. J. H. Renken; 2. P. de Jonge; 3. Jac. v. d. Weert; 4. C. ter Burg; 5. J. C. v. Bruggen; 6. T. Root- selaar; 7. A. van Bruggen; 8. D. Plaisier; 9. A. C. ter Burg; 10. G. Aarsen; 11. J. v. d. Wetering; 12. N. Wallet jr. voor betere uurwerken H00FDSTR. 91 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 1