PAUK WERKSPOOR meisies I WIM SPAAN VERZEKERT u Opleiding Middenstandsdiploma urea Voetklachten HRRDEVELD V Burgerlijke stand LUISTEREN KERKDIENSTEN KORBAN Een vrouw met twee linkerhanden Andere tijden andere slaapkamers! PIET VAN BEEK D. v. d. Meijden H. B. GAASBEEK G. TROOST Pijpfitters Pijplassers Lassers Constr.-bankwerkers Montagewerkers 27 aug. zijn alle lessen hervat Tranen over Johannesburg Officiële bekendmaking DINSDAGKOOPJES Plakband Spiegel Drinkglazen Dansschool Te Veenendaal Te Leersum Te Rhenen Gevonden en verloren SCHERPENZEEL WAGENINGEN Zondagsdienst doktoren Marktberichten de verschrikkelijke FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Hoeveel anders - Hoeveel moderner en gezelliger ROTAN slaapkamer-ameublementen MRNUFRCTUREN BÉDDEN LEDIKANTEN De zaak waar U ook zo goed slaagt voor Werkkleding Privé- en clublessen AANMELDING GAARNE SPOEDIG GOVERT FLINCKSTRAAT 36 G.V.-monteurs Op confectie-atelier Van Offeren ^Dinsdag 1 sept. '59 v. 9.30-17.30 u. d ORTHOPEDISCHE SCHOENHANDEL Veehouders! 100 meter MUSCARON vliegenstrook Zéér doeltreffend REIN KOK A. W. de H a a s -:-y Ik von et een heel lillijk ding te magge leeze, dat de wooningnood bij ons nog on- rustbaarend groot is, omdat ik feitelik docht dat dat de leste tijd een stuk min der geworde was en dat de vraag om huize een bietjie geslonke was. Mar nou heb ik motte leeze, dat die vraag nog nimmer zoo hoog gewist is. Een lichtpuntjie is dat et gemeente bestuur stappe heb ondernoome - ik hoop van knappe groote stappe - om veur et volgende jaar an meer huize te komme. Da's heel loffelik. Trouwes, ons gemeen tebestuur zit wat dat angaat niet stil. Dat hebbe ze beweeze. Kijk mar es naar et Franse Gat. Je ken gerust van mijn anneeme dat ze dur eige niet met een kluitje et riet in laate stuure en reegelmaatig naar Den Haag rosse om daar te perbeere huize los te peutere. Dat zelle ze nou wel weer doen. En ze zelle dur ook wel wat uitslaan, maar dan motte ze mijn eerst es vertelle waar ze dur mee heen motte .Dat zou deeze heele gewoone jong nou es graag van die hooge heere wille weete. Want je ken wel op huize uitgaan, mar je mot toch ok volges mijn een bietjie weete waar ie ze neer wil poote. Et Franse Gat is vol. Al veuls te vol. Daar had ik veur mijn liever nog een bietjie meer greun tusse gezien. En oover een nieuwe wijk - as daar in de raad es naar gevraagd wordt - hoor ie altijd weer dat dur hard an gewerkt wordt en dat et op een oortie naa veur mekaar is. Mar daar zijn we dur niet mee. Strak- kies krijge we die huize en dan kenne we ze op et pampier laate staan, omdat we niet weete waar we dur mee heen motte. Kijk es, as ik in et veurjaar boontjies en eerepels wil poote dan schaft ik m'n eige een zooitjie pootgoed .an. Mar daar bin ik dur niet mee. Ik mot zorge, dat m'n hoffie ree leit. En dat doe ik dan al heel effies van te veure. Goed omspitte en een laagie mest dur onder. Zeeker, et zei wel heel wat meer moei- lijkheedes geeve veurdat de bouwgrond veur huize klaar leit, mar daarveur denke de minse, die et uitdoktere dan ok op hooger nievoo dan mijn persoontjie. Effies iets anderst. Hierboove zee ik dat ze wat mijn angaat nog niet genogt greun tussen de huizeblokke inwarke. Nou heb Bram netuurlik weer mee staan te neuze en die heb mijn daar op ange- valle. „Dat mot je noodig nog schrijve ok", zee die, „of de minse al niet genogt betaale veur et anleege en et onderhouwe van die paar sprietjies gras." Dat was vanzelf een heel bietjie ooverdreeve van Bram, naar de laage kant dan, want dur staat wel meer dan een paar sprietjies. Mar eenigszins gelijk heb Bram toch ok. De schrik zou je as bewoonder van een nieuw huis om het hart slaan as ie hoorde, dat ze nog meer greun ginge maake. In et raadsverslag heb ik ge- leeze dat ze nou op stee je in et Veen al drie kwarties betaalde veur de flooraa en dat vin ik al veul en veuls te hoog. Goed, we kenne dur rustig een stuiver- tie veur oover hebbe. Et is et anzien van de heele gemeente, mar et mot gien be zoeking veur sommige minse worde. De huure zijn toch al om van te klappertande. Ik zee: et anzien van de gemeente. Juust, en hoort nou an die opknapperij van de heele gemeente mit gras en boome en struike en zoo ok niet de heele ge meente mee te betaale? Ik vin et een heel bietjie schuins, dat dat alleenig mar op de bewoonders van de nieuwe wijke mot drukke. As zooiets dan pursee deur de minsheid ampart opgebracht mot worde en niet uit de gemeentekast of een andere pe- blieke ruif betaald mag worde - want daar zei best een reegeling veur zijn - laat dan iedereen meebetaale. Dur een soort belasting of zoo. Bevurbeld een kwartie boove op de vuilisbak en we zijn dur. Mar de minse die zooiets uit motte broeie die zelle wel zegge: dat gaat zoo makkelik niet. Hij kletst heel lekker, dieWout Blauwkous. De Chr. Film Actie afd. Rhenen presenteert u: in gebouw „Irene", op zaterdag 5 sept., 8 uur. Deze boeiende en actuele film laat u zien het pro bleem van het rassenvraagstuk. Voorziet u tijdig van plaatskaarten. Verkrijgb. bij de plaatselijke drogisten Gemeente Veenendaal WACHTVERBOD Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend: I. dat zij bij hun besluit van 25 aug. '59, nr. 4790, in het belang van de vrijheid van het verkeer en de veiligheid op de wegen, hebben vastgesteld een ver bod wachten, geldende voor: a. de zuidzijde van de Dijkstraat, en wel voor het gedeelte, gelegen tus sen de Dr. Colijnstraat en de Mr. Heemskerkstraat b. de zuidzijde van de Eikenlaan; c. de westzijde van de Klaas Kater straat en wel voor het gedeelte, ge legen tussen de Dr. de Visserstraat en de noordelijke rijbaan van het Dr. Slotemaken de Bruïneplein; d. de oostzijde van de Lindenlaan; e. de westzijde van de Van Limburg Stirumstraat; f. de zuidzijde van de Rembrandtlaan en wel voor het gedeelte, gelegen tussen de Kerkewijk en de Gerard Doustraat; II. dat hun onder I. genoemde besluit in werking zal treden met ingang van 1 sept. 1959. Gemeente Veenendaal KOSTELOZE INENTING TEGEN POKKEN Burgemeester en wethouders van Vee nendaal maken bekend, dat op woensdag 2 sept. a.s. te 14.30 uur, ten huize van de heer G. Annot, arts, Kerkewijk 56 alhier, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kosteloze inenting of herinenting tegen pokken. Bij twijfel omtrent de gezondheidstoe stand van de in te enten persoon, raad plege men vooraf de huisarts. Voor een juiste vermelding in de vaccinebewijzen van de namen en geboortedata der kin deren moeten bij de aanmelding worden medegebracht trouwboekjes der ouders alsmede de bij de geboorte van het kind uitgereikte inentingskaarten of oranje- inentingsboekjes. Veenendaal, 26 aug. 1959 Burgemeester en wethouders voornoemd, A. BAKKER D. BLANKESPOOR secretaris GEMEENTE RHENEN HINDERWET Burgemeester en wethouders der ge meente Rhenen maken bekend, dat voor een ieder ter inzage ligt een verzoek om vergunning ingevolge de Hinderwet tot uitbreiding van een petroleumpompin- stallatie bij het pand Cuneraweg 344 te Rhenen. Schriftelijke bezwaren kan een ieder gedurende tien dagen na dagteke ning dezer bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. Mondelinge bezwaren tegen de inwilliging van het verzoek kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde in brengen op een openbare zitting, te hou den op dinsdag 15 september a.s., om 11.00 uur v.m. in het gemeentehuis te Rhenen. Rhenen, 26 augustus 1959 Burgemeester en wethouders van Rhenen: L. BOSCH VAN ROSENTHAL. burgemeester TH. v. d. WILLIK, secretaris doorzichtig A rol op apparaat nu flinke spiegel met lijst en koord; afm. 24 X 24 cm 1 AA nu slechts helder glas met goudlijn 1 IA 6 stuks voor J-*-LV/ Alleen dinsdag 1 september Hoofdstraat 7, Veenendaal, Tel. 3103 VOOR BEGINNERS EN GEVORDERDEN VANGEN AAN in „La Campagne", zater dag 12 sept. Beg. 7 uur, gevord. 8.45 uur. in „Damlust", woensdag 16 sept. 8 uur. Inschrijving aan ons adres Van Deventerstraat 15, Rhenen. .:4t veenendaal In het tijdvak van 12 tot 26 augustus werden aan het bureau van gemeente politie te Veenendaal, de volgende voor werpen aangegeven: Gevonden: bruine kinderportemonnaie met inhoud; overall; horloge; bos sleu tels; autoped; kinderschoentje; stoffen zak; groene autoped; blauwe lederen kin derportemonnaie; muntbiljet van 2,50; zwart hondje; zwarte motorhandschoen; wit-grijze kinderwant; zwarte vulpen; bruine sandaal; 10 zegels; kinderbril; rood zwembroekje en groene baddoek; groene plastic regenjas; zwart-witte kat; zilveren schakelarmbandje, lipsleutel; fo totoestel; wit kinderschoentje; zwart vest en gestreepte broek; rode autoped; bad tas met baddoek en zwembroek; licht bruine herenportemonnaie met inhoud. Verloren: goudkleurig dameshorloge met grijs bandje; bos sleutels; plastic damesregenjas; mandje; rolschaats; zwar te lederen damesportemonnaie, inh. 4,—; militaire regencape; bruin-beige damesportemonnaie, inh. 20,acte- tas; licht suêde jack; zwarte hond; wit damesvest; beige damesportemonnaie met inhoud; groene damesportemonnaie, inh. 5,baddoek en rode zwembroek; spaarbankboekje; blauwe zwembroek; wit kinderschoentje; wit kinderschoentje met hielbandje; rode damesregenjas en kort grijs damesjasje; zwarte lederen fietstas sen; terlenka colbertjasje; beige meisjes- jas; portefeuille met inhoud; beige dames- vest; blauwe portemonnaie, inh. 22,-; bruin lederen motorzijtas met inhoud; doublé dameshorloge; 3 muntbiljetten van 2,50; bruin lederen portemonnaie met inhoud; soldeerpistool; rode damesporte monnaie, inh. 9,wit kinderschoen tje. renswoude Gevonden: een sleuteltje bestemd voor acte- of weekendtas; een wit wollen da mesvest. Verloren: een motortas inh. 2 werphen gels, 2 werpmolens, div. spinners e.a. vis- gerei; een jongensregenjas kl. bruin; een zwarte portemonnaie inh. 40, uitslag dammen De uitslagen van de deze week door de leden van de Scherpenzeelse Damvereni ging gespeelde onderlinge competitie luidden: J. Jansen—N. Wallet 02; D. J. Iprenburg—M. Inkenhaag 0—2; R. Bak ker—G. Jansen 2-r-0; W. van Setten—B. Valkenburg 0—2; J. C. BakkerC. van Peppel 20; StuivenbergJ. van Dijk afgebroken. Uitslagen van de huisdammers: Joh. van SettenB. van Kampen 02; H. van EdeC. de Man 2—0; E. van Setten—G. Vermeulen 0—2; Stuivenberg jr.— P. de Jonge 20; D. VlaanderenJ. v. d. Vliert 2—0; E. van Setten—Stuivenberg jr. 0—2; J. v. d. Vliert—Joh. van Setten 11. „de luchtpost" Wedvlucht op zondag 23 augustus vanaf Orleans. In concours 115 duiven. Gelost pm 6.15 uur. Aankomst eerste duif zondag 16.08.54 en laatste duif maandag 11.44.03. Uitslagen: Gebr. van Schaik 1; J. A. Vink 2; C. Gijsbertse 3; G. Schipper 4, 6, 7; A. J. Gersen 5, 14; B. H. ter Denge 8, 12, 19; A. Marcus 9, 11, 21; P. van Schaik 10; C. G. van Ginkel 13; J. W. van Schaik 15; J. Voogt 16; T. den Hartog 17, 23; W. Wagensveld 18; T. H. Aarsen 20 en B. Veenvliet 22. veene'ndaal Geboren: Elisabeth, d. v. W. v. Harde- veld en J. v. d. Weerd; Dirk Hendrik, z. v. J. Willemsen en I. de Pagter; Martien Johan, z. v. G. de Witte en E. H. W. Ver meulen; Annie, d. v. A. Hensen en J. C. van de Wetering; Margaretha Antonia. d. v. C. Slotboom en G. P. H. Meijer; Renée Martin Frangois, z. v. M. M. Man- ders en M. T. F. van Treeck; Melis, z. v. T. de Kruiff en W. Anbeek; Gijsbert Jo hannes, z. v. P. J. v. Garderen en N. v. Appeldoorn; Aalberdina Heiny, d. v. F. J. v. d. Helm en W. v. Hunnik; Theo, z. v. J. E. Budding en A. van Beek; Jacob Ri chard, z. v. E. de Blauw en E. D. Kroes- bergen. Gehuwd: W. van den Bruinhorst en G. J. van Erven; D. G. de Man en J. van Dorland; W. van de Weerd en A. Bruijs; R. Hiensch en M. A. van der Poel. Overleden: Geurt Straatman, oud 87 jaar, ongehuwd. gelders veenendaal en ederveen Geboren: Aaltje, d. v. J. Snetselaar en J. J. Groeneveld; Johanna, d. v. A. Snet selaar en J. G. van den Brink; Willemien, d. v. G. van Essen en J. B. Wassink. Ondertrouwd: Hendrik van den Dik- kenberg en Hendrika van Kooten; Evert Heiwegen en Hendrika van Garderen. Getrouwd: Wilhelm Elenbaas en J. C. Treep. rhenen Geboren: Carla, d. v. H. Terschegget en C. Huijgens; Pieter Gerrit, z. v. E. C. van den Broek en G. S. vn Manen; René Marcel, z. v. G. Veenhof en G. Krouwel; Jan Willem, z. v. J. Alberts en W. R. Flipse; Willemina Johanna, d. v. J. Al berts en W. R. Flipse; Jan Willem Jozef, z. v. J. Henzen en C. H. Hass; Adrianus, z. v. J. Veenhof en W. Henzen; Johanna Cornelia, d. v. J. van Laar en D. G. Wis- serhof; Frans, z. v. A. Roest en N. Brou wers. Ondertrouwd: Steven van den Ooster kamp en Elsje Willemina van den Brink. Gehuwd: Jan van Weerdhof en Dirkje Rijkse. Overleden: Jan Albertus Pluijgers, 64 jaar. amerongen Ondertrouwd: Hendrik van der Woerd en Leonarda Johanna Niessen. Getrouwd: Hendrik Pul en Gerritje Hardeman; Hendrik van Geijtenbeek en Sandrina Willemina Peters; Bouwe Lut jes en Mechtelina Gerdina van Brenk. Overleden: Gerard v. d. Lee, 88 jaar. scherpenzeel Geboren: Aaltje, d. v. J. P. van de Bo- venkamp en J. v. Westerneng; Gijsbertha, d. v. J. v. d. Vliert en N. van Deelen; Willemina, d. v. A. Dorsman en W. Moer man; Dirkje Adriana, d. v. F. Osnabrugge en G. v. Reenen. Ondertrouwd: Jan Davelaar en Hen drika van Kampen; Johannes Lambertus Antonius Weimer en Cornelia v. Wijk. Getrouwd: Willem Jan Veenendaal en Huibertha Metje Wolswinkel. renswoude Overleden: Mennetje van Essen, oud 87 jaar, wonende te Barneveld. bevestiging en intree kand. s. w. verploeg Kandidaat S. W. Verploeg uit Utrecht zal zondagavond 6 september a.s., na 's morgens vooraf te zijn bevestigd door ds. G. Spilt uit Utrecht, intree doen als predikant van de hervormde gemeente van Waspik in de classis Heusden, waar hij beroepen is in de vacature van ds. K. Schipper, die op 1 maart van dit jaar naar Ederveen is vertrokken. Kandidaat Verploeg werd op 24 april 1930 uit een onderwijzersgezin te Lunte- ren geboren. Hij bezocht eerst het gym nasium, het Larnix-college, te Ede en stu deerde daarna verder nog aan de rijks universiteit te Utrecht waar hij op 10 april 1957 zijn kandidaats- en in septem ber van het vorige—jkar zijn kerkelijk examen deed. Nadat kandidaat Verploeg eerst enige maanden in de wijkgemeente van ds. G. Spilt te Utrecht werkzaam was geweest als leervicaris werd hij op 10 juli van dit jaar, na een te Utrecht ge houden colloquium toegelaten tot de evangeliebediening in de Nederlandse Hervormde Kerk. cursus technische school De Technische School te Wageningen stelt de mogelijkheid open tot het deel nemen aan een tweetal cursussen, waar van de inschrijving laatstelijk op 1 sept. a.s. in het schoolgebouw Grindweg 9 kan geschieden. Voor nadere bijzonderheden leze men de advertentie in dit blad. VEENENDAAL Oude Kerk 9.30 uur ds. Vermaas, 5 uur ds. Vroegindewey. Julianakerk 9.30 en 5 uur ds. v. d. Pol. Vredeskerk 9 en 10.30 uur ds. Vroeginde wey, 5 uur ds. Vermaas. Sionskerk 9.30 en 5 uur ds. v. d. Berg. Veeneind 3 uur ds. v. d. Berg Dijkstraat 2.45 uur ds. v. Viegen. Gcr. Kerk Kerkewijk 9 en 10.30 uur mr. dr. Ozinga van Lunteren, 5 uur ds. Overduin. Ger. Kerk OCB 9 en 3 uur ds. Smelik. Chr. Ger. Kerk Beatrixstraat 9.30 en 5 uur ds. Heersma. Chr. Ger. Kerk Hoofdstraat 9.30 en 5 uur ds. De Smit van Soestdijk. Ger. Gem. syn. geb. Eltheto 9.30 en 5 uur Leesdienst. Ger. Gem. Fluitersstraat 9.30 en 5 uur Leesdienst. Ned. Prot. Bond 10.30 uur ds. De Pree. Leger des Heils zaterdag 10 uur heili- gingsdienst, zondag 12 uur zondags school, 6.45 uur openluchtsamenkomst, .7.30 uur verlossingssamenkomst. R.-K. Kerk Salvatorkerk Patrimonium laan 8 en 10.15 uur H. Mis, 7 uur Lof. H. Willibrordkerk, Nieuweweg 8 en 10.15 uur H. Mis, 5 uur Lof. Herst. Apost. Gem. i. d. eenh. d. Apost. 10.15 en 16 uur, woensdag 19.30 uur. Ned. Herv. Kerk „Sola Fide" 10 uur ds. Langman van Amsterdam, 5.30 uur ds. Pelleboer van Wageningen. RHENEN Ned. Herv. (Ger.) Evang. 10 en 5 uur de heer v. Selm, Vinkeveen. Herv. Gem. 10 uur ds. Dijkstra 6.30 uur ds. Kooreman. Ger. Kerk 10 en 5 uur ds. Slingenberg van Ede. Ger. Gem. Syn. 10 en 5.30 uur leesdienst. Ger. Gem. Plantsoen 10 en 5.30 uur lees dienst. Oud Ger. Gem. 10 en 6 uur leesdienst. ELST Ned. Herv. Kerk 10 uur ds. v. d. Peut van Renswoude, 7 uur ds. Vroegindewey van Veenendaal. Ger. Gem. 9.30 en 6 uur Leesdienst, don derdag 3 sept. 7.15 uur ds. Dorrestijn van Opheusden. Oud Ger. Gem. maandag 31 aug. 7 uur ds. Toes van Kinderdijk, vrijdag 4 sept. 7 uur ds. Mieras van Krimpen a. d. IJsel. ACHTERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. Viegen. Oud Ger. Gem. 9.30 en 6.30 uur Leesdienst. OVERBERG Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur de heer Meyer van Veenendaal. Oud Ger. Gem. 10 en 7 uur Leesdienst, woensdag 2 sept. 7 uur ds. Poel van Ede. RENSWOUDE Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Terlouw van Rotterdam, 6.30 uur ds. v. d. Peut. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Molenaar (bev. ambtsdr.). EDERVEEN Ned. Herv. Kerk 10 en 6.30 uur ds. Schip per. Ger. Gem. 9.30 en 6.45 uur Leesdienst, dinsdag 1 sept. 7.30 uur de heer Steen bok van Gouda. Oud. Ger. Gem. 9.30 en 7 uur Leesdienst. SCHERPENZEEL Ned. Herv. Kerk 9.30 uur ds. Baart van Heteren, 6.30 uur ds. Troelstra van Wa geningen. Ger. Kerk 10 en 6.30 uur ds. v. d. Veen. Vrijz. Herv. Bethel 9.45 uur de heer Ni- naber. VEENENDAAL: dr. Remmer. Tel. 2061. RHENEN, Dr. Paris, Tel. 432. EDERVEEN, DE KLOMP, LUNTEREN: dr. v. Ringelestijn te Ederveen. Tel. 08387- 201. RENSWOUDE: dr. Th. S. ter Velde. Tel. 450 (eigen praktijk). SCHERPENZEEL: dr. Renken. Tel. 03497- 250. ELST, AMERONGEN, LEERSUM: dr. Bakker, Leersum. Tel. 03434-495. scherpenzeel Aanvoer eieren 850.000 stuks. Prijzen: henne-eieren 8,tot 11,50 per 100 stuks. Kippe-eieren f 12,75 tot 13,25. Middenprijs 13,25. Handel matig. Aanvoer biggen: 124. Prijzen: 58,tot 75,per stuk. Handel redelijk. (40) Onmiddellijk grijpen twee bewakers Aram vast en Korban buldert hem toe: „Daar zult ge voor boeten, hond! Hoewel ik moet toegeven, dat ge goed gebruik van uw vuisten weet te maken! Wie zijt ge?" „Heer Aram van Barranca," antwoordt Aram kort, terwijl hij de ander recht in de ogen kijkt. „En ik verzeker u, dat zo ge ons niet onmiddellijk vrijlaat, de gevolgen voor uw rekening zullen zijn!" Weer barst Korban los in een bulderend gelach, terwijl Grubalt zich tot Aram wendt. „Heb dank voor uw moedig optreden, heer Aram," fluistert hij. „Ik weet thans, dat ik mij vergist heb in u en ik bied u mijn excuses aan voor mijn ge drag. Ik„Zwijg, hond!" brult Korban hem toe. „Wanneer er gesproken moet worden, zal ik dat doen! Ge wilt uw bruid terughebben, nietwaar? Luister, voor vijftigduizend goudstukken kunt ge haar krijgen! Vijf tigduizend goudstukken, hoort ge? En niet één min der!" (Wordt vervolgd) (18) Maar toen de bespreking al was afgelopen, was hij nog gezellig een partijtje blijven biljarten met een paar kennissen. Niet dat dit hem zo drukte... maar hoe dikwijls was hij al niet laat thuis gekomen om de sfeer thuis te ontlopen? Om niet te hoeven horen naar de klachten van Annelies en niet geconfronteerd te worden met zijn eigen tekortschieten als echtgenoot en huisvader? Langzamerhand was hij al meer uithuizig geworden, had het daar door Annelies steeds moeilijker ge maakt, had haar steeds verder de put ingewerkt en was daardoor ook steeds méér weggebleven. Hij zag duidelijk de vicieuze cirkel, waarin zjjn bestaan gevangen zat. Hij had niet naast An nelies gestaan in haar moeilijkheden. Hij had de grenslijn scherp getrokken: hém de wereld, haar het huis. Hij de kostwinner, zij de huishoudster. En toen zij in haar taak bleef steken, had hij haar niet geholpen en gesteund, maar zich aan haar en haar tekort komingen geërgerd. En nunu had hij haar inder daad alleen laten staan. Urenlang had ze daar thuis in angst gezeten, alléén terwijl hij genoeglijk biljartte. Simpel en alleen het feit, dat hij weer terug gekomen was in het restaurant waar hij zijn bespreking had gehad, om er met vrienden een stukje te eten, had de portier in staat gesteld te zeggen: „Meneer, er is al twee uur geleden dringend voor u opgebeld, maar ik wist niet beter, of u was al weg. Of u direct uw huis wilt bellen!" En jatoen had hij Annelies' ang stige stem gehoord, was hem het beeld van zijn jongste lieveling Ruthje scherp voor ogen gekomen, had hij met haas tige woorden afscheid genomen van zijn vrienden en was als een dolleman naar Maarnveld gereden. Zichzelf ver wensend al die tijd, halfluid biddend dat zijn Ruthje toch terug mocht ko men, dat er niets ergs zou zijn ge beurd, zich vaag voornemend het an ders te gaan doen, het goed te maken tegenover Annelies. Hij duwde de deur open. Ze viel in zijn armen. Ze had zich flink gehouden, maar nu stroom den de tranen over haar wangen, ha perde haar stem „JanJano, dat je er bentik ben zo bang Hij wist geen woorden zo gauw. Hij sloeg zijn armen stijf om haar heen en streek haar over de glanzende haren, zocht toen onhandig in zijn zak en veegde met zijn eigen zakdoek de tra nen van haar gezicht. „Stil maar, m'n lief", zei hij zacht, „stil maarwe komen er wel door wij samen." HOOFDSTUK XI ,,'t Mevrouwtje is een flinke ene" Langs de donkere weg reed de wa gen. Jan achter het stuur, Annelies naast hem. Mevrouw Verhaar zou wel op de kinderen letten. Weldra sloten zich de donkere boom kruinen van het Mastbos over een smalle grintweg. Voorzichtig stuurde Jan de wagen verder. In de verte zag hij een lichtschijn. Een zwaaiende lantaarn bracht hem tot stilstand. Een ruig hoofd keek naar binnen. „O, meneer Belders", zei de man, die met de zaklantaarn had gezwaaid, „u ziet, we zijn nog bezig. Nee, we hebben haar nog niet gevonden." Jan stapte uit de wagen. Annelies was er al uit. Ze herkende de man, het was Maartense, de melkboer. Hij tikte beleefd aan zijn pet. „Mevrouw". Beiden stapten met hun gids mee, het donkere bos in. Andere lichten do ken op. In de verte hoorde ze roepende stemmen. „Hoeveel man zijn er wel op zoek?" informeerde Jan, om toch iets te zeg gen. „Zeker wel vijftig", antwoordde de ander. „Allemaal voor onssprak An nelies zachtjes. „Ja mevrouw, wat dacht u dan?" zei de man met iets van een glimlach, we hebben toch allemaal kinderen? U kunt toch op uw eentje dat bos niet in? U zou er niet eens de weg weten. Nee, u moet maar denken", ging hij voort in een onhandige poging tot een beet je troost, „heel Maarnveld leeft met u mee op het ogenblik hoor. Zelfs de vrouwen wilden mee. Zo'n kleine peu ter in zo'n groot bos „Als ze maar nietbegon Anne lies. Ze durfde de zin niet afmaken. „Kijk es, mevrouw", zei de melkboer nuchter, „er kan natuurlijk altijd wat gebeuren. Maar ik denk toch dat de kleine meid alléén maar ergens onder gekropen is en in slaap gevallen. Het is jammer dat het donker is, overdag heb je tienmaal meer kans om ze te vinden. We hebben het wel eens méér gehadd'r is er eens eentje twee dagen weg geweest Hij zag hoe Annelies rilde bij de ge dachte aan haar kleine blonde kindje, twee dagen in dat grote bos. „Nou ja, mevrouw", voegde hij er meteen aan toe, „maar dat zat wel even anders hoor." Hij vertelde maar niet, hoe anders het dan zat. Hij had al spijt genoeg dat hij zich versproken had. „Kunnen wij zelf niet meezoeken?" vroeg Jan. „Meneer", was het antwoord, „ik be grijp wel dat u het zou willen, maar als je in dit bos de weg niet weet ver dwaal je zélf en dan moeten we er drie gaan zoeken. Als ik u was, ging ik naar huis, kikkerde mevrouw een beetje op en wachtte af. U snapt wel, als we het kind vinden, weet u het meteen." Jan dacht aan het vooruitzicht, uren te moeten wachten wellicht, in kna gende onzekerheid, met Annelies. „Ik blijf maar liever hier", zei hij. „Nou, weet u wat? Gaat u dan met mij mee. Wacht, daar heb je Wansink. Zeg, meneer en mevrouw willen graag zelf meezoeken. Ze kunnen niet thuis blijven zitten. Wat je snapt. Zullen wij dan zo met z'n vieren eens gaan kijken in de buurt van de Wolfskuil? Ze zit ten allemaal naar de kant van de grens, want daar is het meidje het laatst ge zien, maar wie zegt dat ze niet wéér de weg overgestoken is?" „Mevrouw ook mee?" vroeg Wan sink. Zo'n luxe poppetjegeen knip voor d'r neus waard „Ik ga mee", zei Annelies beslist. „Ik heb nog een heel sterke lamp in de wagen", voegde Jan er aan toe. „Nou die kunnen we gebruiken", vond Wansink en keek speurend naar de voeten van Annelies. Als ze op die trippelhakjes het bos in moest! Maar Annelies had een paai' stevige wandel schoenen aangetrokken, ze kon er wel tegen. En zo ging de kleine groep het don kere bos in, de melkboer voorop, dan Wansink, dan Annelies. Jan sloot de stoet. Huiverend waagde Annelies zich in de kille duisternis, huiverend om haar kind, haar kleine meid, die hier ergens moest zijn. Schor riep haar stem telkens weer „RuthRuthje!" en het enige ant woord was het ruisen van de bladeren, het kraken van takken, het geluid van een opgeschrikte vogel. Een haas glipte angstig voor hun voeten weg, een vleermuis fladderde haar bijna in het gezicht. Telkens struikelde ze over dorre takken, dan hield Jans hand haar tegen dat ze niet zou vallen. Janhij zei geen woord. Hij liep maar achter haar aan, doch ze wist dat al z'n gedachten nu rond haar wa ren, dat alles er op gespannen was dat haar niets zou overkomen, dat hij zich voorbereidde om als er wat gebeurd zou zijn. „Moet u nou es horen", zei Wansink, „nou willen wij even dit stuk in, Maartense en ik. Nou wou ik graag dat u gewoon hier bleef staan en af en toe signalen gaf met de lamp. Als u nu ons hoort roepen, roep dan terug en knip per met de lampanders raken we hier zelf de kluts kwijt. Blijft u hier staan, loopt u niet weg, we hebben hoogstens twintig minuten nodig. U bent nou zogezegd „De centrale post", vulde Jan aan, „goed, ik ga hier op die boomstronk zitten en zal mijn ogen en oren goed de kost geven. Straks komen jullie hier weer terug." „Reken maar", zei Maartense met 'n bemoedigend knipoogje naar Annelies. Ze glimlachte haars ondanks. Die twee deden alles om haar op te beuren. Haar hart werd kleinal die men sen uit Maarnveld, mensen die haar zo onverschillig waren, waaraan ze langzaam een hekel was beginnen te krijgen, die offerden hun nachtrust op, of het de gewoonste zaak van de we reld was. „Heel Maarnveld leeft met u mee." Ja ja, dat was maar geen schoon gezegde. Ze déden het. (Wordt vervolgd). Dat merkt u pas als u onze moderne hebt gezien. Leuk voor mensen die binnenkort hun eigen huis gaan inrichten. Maar zeker ook voor de genen die graag met hun tijd mee gaan en aan een nieuw slaapkamer ameublement toe zijn. Laat u eens uitvoerig en vrijblijvend inlichten over de vele mogelijkheden die u vindt in de nieuwe toonkamer van VEENENDflRL GORTSTR.39 TELEF. 2321 VAN BETERE KWALITEIT KOOPT UW BEDDEN, LEDIKANTEN. DEKEKS, enz. BIJ Emmalaan 28, Veenendaal, Telefoon 2039 Hoofdstraat 46 Veenendaal beëdigd als Makelaar en taxateur in roerende en onroerende goederen, verzorgd gaarne voor U VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN WONINGBEHEER TAXATIES AAN- EN VERKOOP VAN VASTE GOEDEREN. Hoofdweg 101a Telef. 259 Ederveen 20 JARIGE ERVARING - EXTRA HULP BIJ STUDIE MOEILIJKHEDEN BEDRIJF TE UTRECHT vraagt voor haar montagewerken in het BOTLEKGEBIED (Rotterdam) (elektrisch) (autogeen) Nadere inlichtingen kunnen verkregen worden op maandag 31 augustus a.s. tussen 19 en 20 uur bij het Gewestelijk Arbeidsbureau, Kerkewijk te VEENENDAAL, alwaar een Werkspoor-ver tegenwoordiger aanwezig zal zijn. Eventueel gemaaakte reis. en verzuimkosten zullen worden vergoed. VEENENDAALSE MUZIEKSCHOOL „ARS MUSICA" Dir. Kor Dijkstra, Stationssingel 10, tel. 2339 Wegens uitbreiding van het aantal leerkrachten kun nen nu weer nieuwe leerlingen worden ingeschreven, speciaal in de vakken: PIANO, VIOOL en ORGEL. worden nog enkele gevraagd ter opleiding tot borduurster of naaister Aanmelden: LEINWEBERSTRAAT 57 MO KIL Ij KK IN PgNLIjKI V OI 0*im vnI- m tchecntpeciallwW aal U dMkundig advlaaraa. SCHOENFABRIEKEN II STOMERÜ BERTRIXSTR 37 TEL 2<I5 VEENENDARL VROON Hoofdstraat 105 Veenendaal voor gebruik in vee stallen en varkens hokken. Verkrijgbaar bij drogisterij Gelderland 10 hoek Hoogstraat Veenendaal VOOR UW atv'n met auto's zijn wij SPECIAAL ingericht 4-8 pers. auto's disponibel Tevens inlichtingen ver krijgbaar (ook 's avonds) Dr. Colijnstraat 47 en J. P. C. Leinweberstraat 79 N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91, Telef. 2845 VEENENDAAL

De Vallei | 1959 | | pagina 2