DE VALLEI Belegen kaasuq Pindakaas fig Soepgroente 39 Hele rijst qq Pepermunt Ofi Toiletzeep 59 49 SIMON DE WIT BoerenmetworstQK Sclierpenzeel winnaar van voetbaltoernooi Austerlitz Het grote lokaas is er uit Voor de Jeugd "ZoMMpzijzm bij SIMON DE WIT UK reeds f 1.32 verdiend! GRATISI ,0„42 Qoedkop&zt eiit i begrafenis Een vrouw met twee linkerhanden Spannende finale-wedstrijd Aanvankelijk zwak VAV in de prijzen bij Rhenense atletiekwedstrijden AV'34 (Apeldoorn) won enorme wisselcup bij Grebbe-Atletiek „Palthene" (Arnhem) won voor tweede maal Gouden-Tientje trofee Nelis van Dam krijgt heel veel kaarten en cadeaus VZC-dames en heren speelden in Harderwijk xxxxxxxxxx Hulp in de huishouding Personeel gevraagd Fa. Constant Wattez Chocolaterie Voor een A. W. de Haas ADVERTEREN FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Het Scherpenzeelse voetbalelftal heeft kans gezien als winnaar te eindigen in het toernooi van Austerlitz. In de halve finale versloeg het Sterrewijk uit Utrecht met 2-1, terwyl de spannende finale tussen Scherpenzeel en Voorwaarts, eveneens uit Utrecht, eindigde in het voordeel van de Schcrpenzelers, namelijk 5-4. Tijdens de tweede speelhelft van de finale deed zich nog een klein incident voor, dat echter later op sportieve wijze bijgelegd werd. Voor de v.v. Scherpenzeel is deze over winning een stimulans voor de komende competitie. In de wedstrijd tegen Sterrewijk was Scherpenzeel het eerste kwartier vrij zwak. Het herstelde zich echter spoedig zodat Van Eist kans "zag een mooi op gezette aanval af te ronden met een keu rig schot, dat de Sterrewijker doelman uit de touwen moest halen. 1-0 voor Scherpenzeel, een stand waar het echter niet bij bleef. Drie minuten later kreeg R^nes de bal toegespeeld. Hij zette voor naar Verwey die zich geen ogenblik be dacht en met een strak schot de stand op 2-0 bracht. Na de rust kregen de Utrechtenaren met tegenwind te kampen maar deson danks wist de ploeg door te zetten en de achterstand te verkleinen tot 2-1. Dit ge schiedde drie minuten na de rust. Scher penzeel, met de wind in de rug, trok weer eensgezind ten aanval maar de op het doel afgevuurde schoten gingen over, naast of tegen paal en lat. De bevochten voorsprong wisten zij echter te behouden zodat een plaats in de finale verzekerd was. SPANNENDE FINALE In de finale tegen Voorwaarts uit Utrecht begon Scherpenzeel met de wind tegen. Voorwaarts profiteerde van het windvoordeel en nam, door een fout van doelman Becker, de leiding (0-1). Een kans om gelijk te maken ontstond in de 7e minuut toen Scherpenzeel een corner toegekend werd. Het liep echter op niets uit. Voorwaarts daarentegen voelde zich tot grote daden in staat, hetgeen zij duidelijk lieten blijken toen in de 8e minuut de twee op het scorebord verscheen (0-2). Het was nog niet voldoende. Opnieuw kwamen de Utrechtenaren fel opzetten. Doelman Becker, wellicht ietwat nerveus, liet de bal door zijn benen glippen. De tegenstanders waren er als de kippen bij en voerde de score op tot 0-3. Het leek een hopeloze situatie voor Scherpenzeel maar men bleef hard door werken. Succes kwam in de 21e minuut, toen Verwey het eerste tegenpunt scoorde (1-3). Vier minuten later was het opnieuw Verwey die zijn club de nodige inspiratie gaf (2-3). Na de rust werd de hoop op een over winning bij vele Scherpenzelers weer de bodem ingeslagen. Voorwaarts vergrootte de stand tot 2-4, maar dank zij de voor treffelijke teamgeest van Scherpenzeel, joeg Renes even later nummer drie in de touwen (3-4). Over een corner van G. Cozijnsen, die inzwingende tot doelpunt werd, werd even heftig gediscusieerd. Hoewel de bondsgrensrechter het er niet mee eens was, keurde de scheidsrechter het doel punt af. Als compensatie mocht Renes een penalty nemen, een kans die hij uit stekend benutte (4-4). De spanning steeg. De normale speel tijd was verstreken, zodat in de verlen ging een der partijen het winnende doel punt moest maken. J. Renes was het die zijn club naar de overwinning bracht, hetgeen de nodige en verdiende vreugde teweeg bracht. EINDSTAND HALVE FINALE De eindstand van de halve finale tus sen Renswoude en Voorwaarts was na tweemaal een half uur spelen 2-2. Straf schoppen beslisten dat Voorwaarts in de finale kwam. Renswoude moest het toen opnemen tegen Sterrenwijkers om de derde en vierde plaats. Renswoude won deze wed strijd met 5-2 en bereikte hiermede een derde plaats in het toernooi. Zaterdagmiddag organiseerde RAV haar jaarlijkse Nationale Wedstrijden. Op ver schillende nummers kwamen atleten van VAV tot uitstekende verrichtingen. Zo won Loes Rutten voor de zoveelste maal in dit siezoen de 80 meter B meisjes in 11.0 sec. In haar serie had zij een betere tijd gelopen n.l. 10.7 sec. Het verspringen bracht haar - ondanks matig springen - toch no geen derde prijs: 4 meter 39 cm. Koos van Laar werd tweede bij het kogelstoten (9 meter 97.5 cm.), terwijl zij derde werd op de 100 meter B in 13.5 sec. Alie Ditewig werd in 14.0 sec. tweede bij de 100 m. C dames. Voor Bennie Diepenveen werd het een derde prijs bij de 600 meter voor B-ju- nioren: 1 min. 35.3 sec. De winnaar Speel man deed het precies 1.5 sec. sneller. Teleurstellend was het lopen van Wim ter Haar op de 800 meter voor A-jongens. Deze langgerekte sprint kon hij het enor me tempo niet volhouden, raakte los van de kopgroep en kon zelfs de moed niet opbrengen de race uit te lopen. In Rhenen werden zaterdagmiddag de jaarlijkse Grcbbe-Atletiekwedstryden gehou den, wederom georganiseerd door de Rhenense Atletiek Vereniging „R.A.V.", waar aan ruim tweehonderd atleten deelnamen. Het grote lokaas by deze wedstrijden is de enorme wisselcup, destijds beschikbaar gesteld door de heer J. A. Leccius de Ridder en die nog nimmer tevoren definitief werd gewonnen. Ditmaal is dat wel het geval geworden, doordat de „A.V. '34" uit Apeldoorn voor de derde achtereenvolgende maal op de 3000 meter koppelwedstrijd overwinnaar werd. Een tweede fraaie prijs, de „Gouden-Tientje"-trophee, beschik baar gesteld door de heer Mr. J. Deen, werd voor de tweede maal gewonnen door de damesatletiekvereniging „Palthene" uit Arnhem. Deze prijs was ingezet voor die vereniging, die de twee best geplaatste atleten boekte. Hannie Bloemhof van „Pal thene" heeft hierin een groot aandeel gehad. Nog éénmaal en „Palthene" kan de prijs definitief eigendom noemen. Een opvallende prestatie leverde B. Gi ling van „Olympus" op de 1500 meter. Hij werd eerste met een tijd van 4.00.6 min. en won daarmee de fraaie beker van de „Ritmeester. Het programma, dat uit zeer veel loop nummers bestond, werd vlot afgewerkt. De burgemeester van Rhenen, Jhr. Mr. L. H. N. F. M. Bosch ridder van Rosen thal was de gehele middag aanwezig. Helaas moest de organiserende vereni ging de districtskampioen op de 1500 m Henk van Hoften missen. Van Hoften kwam uit voor „Kometen", daar hij te genwoordig in Velp woont. Hij had een belangrijk aandeel in de overwinning op dit nummer. Wim van de Bijl, ook al een „RAV"-er, gaat de vereniging eveneens verlaten wegens vertrek naar Amster dam. Deze Rhenenaar werd derde op de 100 meter. De uitslagen waren als volgt: 100 m dames A (Gouden Tientje trofee): Hannie Bloemhof (Palthene), 12.7 sec.; T. Onck (Palthene), 13.4 sec. 100 m dames B: R. Groot (Fit), 13.3 sec.; Cr. Groot (Atleta), 13.4; J. M. v. Laar (VAV), 13.5 sec.. 100 m heren A-B: S. v. Veenendaal (Kometen), 11.3 sec.; A. E. Leenders (KNAU), 11.3 sec.; W. v. d. Bijl (RAV), 11.6 sec. 100 m dames C-D: Y. Terwei (Be Quik), 13.8 sec.; A. Ditewig (VAV), 14 sec.; B. Klomp (PEC), 14.2 sec. 100 m heren C: E. v. Beek (Kometen), 11.8 sec.; K. Lieuwens (Suoni), 11.9 sec.; J. Stuivenberg (Fit), 11.9 sec. 1500 m heren A: B. Gilling (Olympus), 4.00.6 min.; K. de Ruiter (AV '34), 4.02 min.; R. Klinker (Hellas). 4.15.2 min. 3000 m koppelrace: AV '34 (Apeldoorn), 7.45 min.; „GAC"-Hilversum, 7.57.6 min.; AV '34 (Apeldoorn), 8.48.6 min. 5000 m heren C-D: A. de Jong (Sprint), 16.32.8 min.; D. v. Winden (Kometen), 16.56.4 min.; W. Buiter (Olymps), 17.04.2 min. Olympische estafette: De Kometen (Arnhem, 3.51.6 min.; Hellas (Utrecht), 3.53.7 min. 800 m heren C: C. de Winkel (Kometen), 2.07 min.; D. v. Winden (Kometen), 2.08.5 min.; N. Verkade (AAV '36), 2.09 min. Verspringen dames B-C: Y. Terwei (Be Quick), 4.71; D. Willemsen (Esca), 4.51; R. Klomp (PEC), 4.29. Speerwerpen dames C-D: J. Brouwers (RAV), 228.70; J. v. Dort (Hermes), 28.26; J. v. d. Sluis (Hermes), 26.16. Kogelstoten dames B: A. Cristianer (Kometen), 9.98.5; J. v. Laar (VAV), 9.97.5; H. Tegelaar (Fit), 9.94. Speerwerpen heren D: C. Looyen (RAV), 41.49; Th. Mol (Zwaluwen), 40.82; Elerie (Kometen), 39.73. Polsstokhoog gecombineerd C-DH. Witzand (Be Quick), 2.70; E. Koldenhof (Kometen), 2.60; C. v. Lienden (Kometen), 2.40. Hoogspringen heren C: E. v. Beek (Ko meten), 1.52; C. v. Lienden (Kometen). I.47; E. Koldenhof (Kometen), 1.47. Kogelstoten heren C: R. Tazelaar (Hel las), 11.50; Th. Mol (Zwaluwen), 11.36; E. v. Beek (Komteen), 11.21. Kogelstoten heren D: A. v. d. Pol (Tempo), 10.50.5; H. Witzand (Be Quick), 10.10; A. E. Leenders (KNAV), 9.60. Speerwerpen heren C: L. Sukkel (Ko rnet en),45.01; E. v. Beek (Kometen), 38.85; W. Glaser (Daventria), 36.73. 60 m meisjes C: C. Bakker (Atleta), 8.6 sec. Verschijnt als bijlage van het streekblad „De Vallei- onder redactie v. tante Jos Correspondentie te richten aan tante Jos, per adres: Parallelweg 10 Veenendaal Beste jongens en meisjes, Zowel Nelis als jullie tante Jos staan versteld van het groot aantal kaarten en geschenken dat jullie hem gestuurd heb ben. Van de postbode hoorden we dat hij al meer dan honderd kaarten had ontvan gen. Ook krygt hij van vele kinderen boeken, puzzels, enz. Het is in één woord fantastisch! Vol gende week zal ik jullie allemaal vertel len wat hy gekregen heeft, omdat dit nu nog niet mogelijk is. Iedere dag nog ont vangt hij geschenken, waarbij er zelfs een onder was van dertig gulden!! Beste neven en nichten, tot volgende week. Jullie Tante Jos ONZE JARIGEN 3 sept. Jan Budding 3 Jan van Ravenswaay 4 Eef van Heemsbergen 4 Grada Kleyer 5 Martien van Dam 5 Klaas v. d. Heuvel 6 Paul Ravenswaay 6 Rob Havinga 7 Anneke van Essen 7 Leni v. d. Bos 7 Emiel van Leeuwen 8 Wim van Meerten Allemaal gefeliciteerd! III. RAADSELS Voor ouderen: I. Welke plaatsnamen krijg je als je de juiste letters invult? V - EES - - K D-V-N-E- R--T-R---M WA - - E - A - R S - ST - - EN Z D-O T II. Mijn eerste deel leeft in de grond, mijn tweede deel is: er en mijn derde deel zit aan een vogel. Mijn geheel is een plaats in Noord-Holland. Zaterdagavond organiseerde de enthou siaste zwemclub „De Woelwaters" uit Harderwijk een polotoernooi, waaraan ook VZC met een dames- en een heren team deelnam. Er werd op twee velden gespeeld. VZC I (dames) speelde in de eerste wedstrijd 1-1 gelijk tegen Woel waters. Strafworpen brachten de zege aan Veenendaal, wat vooral te danken was aan goed keepwerk van Ank Knip- meijer. In de finale verloren de VZC-sters evenwel met 6-0 van de twee klassen hoger spelende Duinkikkers. De VZC-herenploeg bestond uit twee achterhoedes n.l. van VZC I en II. Zo kon het daarom gebeuren, dat Ivo Koo- men middenvoor speelde, terwijl een uit gesproken achterspeler als Ad Slotboom linksvoor lag. In de eerste wedstrijd speelden de VZC-ers 3-3 gelijk tegen Sed- na uit Amersfoort. Ook hier brachten strafworpen de beslissing: Sedna was hierin VZC de baas, zodat het later in de finale de kans kreeg beslag te leggen op de eerste plaats door een overwinning op Woelwaters. VZC versloeg in de verliezersronde in een onaantrekkelijke wedstrijd Duinkik kers I met 2-0. Het enige vermeldens waardige feit was, dat de Veenendalers er - ondanks het feit dat zij met zes tegen zeven speelden - er toch in slaag den een tweede doelpunt te scoren door een snelle aanval van Van de Loosdrecht en Slotboom. 80 m meisjes B: LL. Rutten (VAV), 11 sec.; R. Anraad (Hermes), 11.2 sec.; B. Hardonk (Atleta), 11.2 sec. 10 m meisjes A: I. Raadsen (Palthene), 13.4 sec.; G. v. Tiel (Palthene), 13.5 sec.; D. Koekoek (AV '34), 14.8 sec. 600 m jongens B: L. Speelman (Kome ten), 1.33.8 min.; W. de Vries (Hermes), 1.34.3 min.; B. Diepenveen (VAV), 1.35.3 min. 800 m jongens A: K. Lieuwen (Euomi), 2.03.4 min.; J. L. Ebbink (Cialfo), 2.07.4 min.; H. de Wit (Fit), 2.13.2 min. Hoogspringen jongens A: D. v. Beek (Kometen), 1.52; L. Sukkel (Kometen), 1.47; W. de Vries (Hermes), 1.42. Verspringen meisjes B: C. Bakker (At leta), 4.85; I. Veldkamp (Kometen), 4.42; L. Rutten (VAV), 4.39. Speerwerpen jongens B: B. ten Holten (Hermes), 50.37; D. Pauw (Hermes), 43.53; L. Speelman (Kometen), 43,24. Kogelstoten meisjes A: I. Noordberger (AV '34), 10.72; I. Raadsen (Palthene), 9.28; J. v. Dort (Hermes), 7.77. le rij (naar beneden) neef van Abraham; 2e rij honderd jaar; 3e rij figuur uit de sprookjeswereld; 4e rij plaats in Nd-Bra- bant; 5e rij produkt van het schaap; 6e rij plaats in Utrecht; 7e rij grappenmaker komiek; 8e rij strook gras langs de weg; 9e rij meisjesnaam; 10e rij gat in de grond Op de kruisjeslijn komt de naam van een bloem. Voor jongeren: I Met H zit ik in het kippenhok; met M sta ik hoog boven je; met L kun je in me wandelen; met D ben ik een jongensnaam en met Z een rivier in Noord-Holland. II. EKO - FALK Hier staan de namen van twee dieren, die je allebei in de wei kunt vinden al leen, eerst moeten de letters anders wor den gezet. III. X - - - gereedschap v. het maaien; - X - - een vogeltje; - X - staat op een schip; - - - X een vaartuig; - - X - een cijfer; - X - - een vrucht; X - - - krijg je bij je geboorte. Op de kruisjeslijn komt een getal. Volgende week de uitslag van de raadsel wedstrijd. In raadsel II voor de jongeren is een zetfoutje geslopen. De tweede rij is: ver blijfplaats voor dieven en niet dieren. Hier is nog eens het adres van Nelis van Dam, die al zo lang ziek is en erg graag ansichtkaarten ontvangt: Driftweg7 Eist (Utr.). Ook boeken en speelgoed, waar jullie te groot voor zijn geworden, kan naar adres gestuurd worden, of naar het re dactiebureau, Parallelweg 10. Kees had vakantie. Dat was al vroeg, begin juli, maar hij zat ook op de mulo. Zijn broertje, dat nog op de lagere school was, moest nog veertien dagen wachten. Er waren plannen om samen uit te gaan, maar dan moest Frits ook eerst vakantie hebben en daarom moest Kees zich deze veertien dagen maar zien te vermaken. Als ze straks uitgingen wilde Kees ook graag wat zakgeld hebben, om van eigen geld eens een dikke ijsco of een flesje limonade te kunnen kopen. Hij had al een mooi begin, want toen Kees met goe de cijfers van de eerste naar de tweede klas van de mulo was overgegaan, kreeg hij van zijn vader een rijksdaalder en toen oma op bezoek kwam, deed die er nog een gulden bij. Kees borg zijn centen op in een lege sigarettendoos van vader, waarop hij met sierlijke letters geschreven had: vakantie geld. Maar hij wilde er graag nog een beetje bij verdienen. Een vriendje dat een jaar ouder was dan Kees, ging werken in een pakhuis, maar Kees moest nog een jaar wachten, hij was nog te jong om te mogen werken. Kees hield van zwemmen en vele uren bracht hij in het zwembad door, maar daarmee verdiende je geen geld. Telkens zei hij tegen moeder: „Ik wou dat ik ook maar een middel wist om wat te verdie- MOEDER WIST RAAD Toen Kees drie dagen vakantie had ge had, werd het meisje, dat moeder 's mor gens altijd kwam helpen, plotseling ziek. Dat vond moeder niet prettig, maar er was niets aan te doen. Moeder kreeg het nu erg druk, want ze moest alles alleen doen. Stofzuigen, koken, wassen, strijken enz. Ze zou er best een beetje hulp bij kunnen gebruiken, nu Willy zo ineens ziek was geworden. En toen dacht moeder aan Kees, die zo graag verdienen wilde en moeder en zoon maakten samen een plannetje. „Je ziet dat ik het erg druk heb Kees" zei moeder „nu Willy er niet is; een beet je hulp kan ik best gebruiken. Zou jij me niet willen helpen?" Kees dacht eens even na. Hij wilde eigenlijk liever in een pakhuis of fabriek werken, dat was mannenwerk en in de huishouding deed je vrouwenwerk, maar ja, moeder helpen in de drukte was ook goed werk. „Wat kan ik er mee verdienen moe der?" moeder lachte. „Pak maar eens een papiertje, dan zullen we samen een lijstje opmaken." Ze gingen bij de tafel zitten en Kees schreef met mooie letters op het papier: tarief. Moeder noemde verschillende werkjes die Kees doen kon en hij mocht er achter schrijven wat moeder ervoor wilde betalen. Toen Kees uitgeschreven ■cc*"' r cc c c CXJ c C c r cccr CCC c c CC CCCTCJ cr c ccvcvcj ccvcc- rc ccc rrrJ volvet 500 gram populair 100 gram de beste kwaliteit die er is per pot droogkokend 500 gramspak %3 2 grote rollen mm \3 Fougère met verfijnd Frans parfum 3 si gemiddelde! prijs bij anderen Op deze paar boodschappen 450 Bovendien: waardevolle Melkkoetjes Geldig van donderdag 3 ijm woensdag 9 september In Veenendaal komen wij gratis horen en bezorgen: Tel. 2015 HOOFDSTRAAT 93 - VEENENDAAL AAN DE SPITS 3V2—4—4'/2 m.m. Markt. Tel. 2272 voor de BOOMKWEKERIJ Aanmelden bij A. Bakker Pothbrug, Woudenberg Welke vooruitstrevende winkelier in Veenendaal wenst zijn zaak uit te breiden met een depêt van een speciaalzaak in Chocolaterie? Brieven onder no. 4911 bur. van dit blad met auto's zijn wij speciaal ingericht 48 persoons auto's disponibel N.V. v/h Fa. Wed. Kerkewijk 91 Veenendaal Telefoon 2845 MAG GEEN GOKJE ZIJN! Volg de zekere weg. Via ,De Vallei' bereikt u een kopend publiek, dat zijn krant leest met de intense belangstelling waarmee streekbladen gelezen worden. was lag 't volgende tarief op tafel: stof zuigen 4 cent; afwassen 5 cent; aardap pelen halen 2 cent; naar de kruidenier 3 cent; schuur opruimen 10 cent; kippen voeren 1 cent; verschillende boodschap pen 2 cent; aardappelen pitten 3 cent; vuilnisemmer buiten zetten 1 cent; tafel dekken 2 cent; fiets schoonmaken 10 cent; was uit de lijn halen 2 cent; naar de post 2 cent. KEES AAN DE SLAG De volgende morgen ging Kees eerst zwemmen en toen hij terug kwam ging hij aan de slag. Hij was een handige jon gen en wist moeder met allerlei karwei tjes prachtig te helpen. Hij stofzuigde de kamer, pitte aardappelen, maakte de schuur schoon, deed boodschappen en moeder was best tevreden. 's Avonds maakte Kees de rekening klaar voor moeder, want zo hadden ze afgesproken. Dat was een heel werk, maar Kees deed het met plezier. In het schrijfbureau van vader vond Kees een echt blok met rekeningen en hij schreef: Nota voor moeder van Kees, voor werkzaamheden op dinsdag 8 juli: Stofgezogen 4 cent; aard. gehaald 2 ct. tafel gedekt 2 cent; fiets schoongemaakt 10 cent; kruidenier 3 cent; kippen ge voerd 1 cent; tweemaal afwassen 10 cent; naar de post 2 cent; aard. gepit 3 cent; totaal 37 cent. En toen betaalde moeder haar hulp 37 cent uit en omdat hij het zo goed gedaan had, deed moeder er nog 8 centen bij en dat was dan weer 45 cent verdiend. In een pakhuis verdiende je wel meer, maar dit was toch ook prachtig. En moe der was 's avonds helemaal niet moe, omdat Kees zo fijn geholpen had. Voor Kees naar bed ging deed hij de 45 centen in het sigarettendoosje, bij de drie en halve gulden van zijn rapport. En toen rekende hij uit dat hij die veertien dagen voor ze met vakantie gin gen, wel twee kwartje per dag kon ver dienen, dat was dan in veertien dagen bijna zeven gulden. En voor zeven gulden kon je heel wat ijsjes en flesjes cola kopen. O zo! (19) „O Jan", zei ze opeens, „ik heb het zo met mezelf te kwaad." „Om Ruthje?" vroeg hij. „Neeookmaar om mezelf.. en al die mensen die nou voor ons in de weer zijn." „Tjadat is het dorp", filosofeerde Jan. „Je hoort er bij of je wilt of niet." Achteloosweg had hij het punt aange raakt, waarop ze het meest onzeker was. Ze spon verder aan haar gedach ten, terwijl ze daar zaten in de vol slagen duisternis, een stukje donker blauw tussen zwarte boomkruinen Lo ven hun hoofdver weg tussen oe struiken af en toe een lichtflits, een roep en dan riep Jan „Hallo!" en flit ste met-zijn lantaarn. „Stil!" zei opeens Annelies en stond bevend op. „SssstJan.. Jan „Jawat?" fluisterde hij ver schrikt. Ze sidderde zo dat hij bang was dat ze zou vallen. „Hoorzei ze en liep opeens van hem weg. Hij volgde haar, pleitend: „Niet doenAnnelieszo raak je verdwaald. Blijf nou hier!" „Stil!" snauwde ze bijna en bleef staan. Toen hoorde hij het ook. Een onbeheerste snik kwam omhoog uit zijn keel, Annelies klemde zich te gen hem aan, haar handen knepen in zijn jasmouw. „Hóórzei ze. Heel in de verte hoorden ze een vreemd geluideen geluid als van een zacht stemmetje „Ruth", fluisterde Annelies. „Nee, je vergist je", zei hij, bang om haar ijdele hoop te geven, maar zij ijlde al vooruit in de richting van het ge luid. Jan snelde haar na. Pas op!" riep hij gesmoord „je zult vallen! Annelies!" opeens stond ze stil, hijgend. „Ik hoor het niet meer", zei ze wan hopig. „Blijf staan", commandeerde hij, „wees héél stil. Mischien Zo stonden ze daar in de stikdonkere jpdc eenzaamheid van het bos. Ze hoorden de stemmen van de beide anderen niet meer, zagen geen lichtflits. Bezorgd dacht Jan dat ze nu toch waren weg gegaan. Zouden ze de weg terug kun nen vinden? En de anderen? Roerloos stond hij, Annelies leunde tegen hem aan. Toen hoorden ze, niet eens zo ver af, een fijn zacht stemmetje, een beetje beverig als na veel huilen: „Ik ga sla pen ik ben moe „Jan!" Annelies' stem brak in een wilde huilbui, die klonk als lachen en schreeuwen tegelijk. „Ze zingt, die schat, Ruthje. Hóór je?" „Ze zingt haar avondgebedje. Ze zingt omdat ze zo bang is. O JanZe rukte zich los, roepend: „Ruth! Ruthje! LieverdRuth!" „Mammie!" klonk het opeens fel en angstig. Jan liet zijn lamp flitsen tussen de donkere bomen. En in dat licht zag hij de twee: Annelies, het kind in haar ar men, het wild kussend, daar tussen door zoete liefkozingen fluisterend. „Waar was je dan, lieverdjewaar heb je dan gezetenmammie is weer bij je Met grote stappen baande Jan zich een weg door het struikgewas. „Ruthje", zei hij onzeker. Ze stonden op een open plek. De maan brak door de wolken. Hij zag het gezichtje van zijn kleine meid, gestreept van tranen en vuil, grote schuwe ogen. „Ik was zo bang.zo donker in het bos." „En ging je toen maar zingen, lie verd?" snikte Annelies. „Dan was ik niet zo bang", fluisterde Ruthje. Jan strekte zijn armen uit. „Geef haar mij, Annelies." Annelies schudde het hoofd. „Licht jij me maar bij, ik draag haar." „Je zult moe worden." „Ik ben niet moe." „Stil es...." Uit de verte klonk een roep. „Da's Wansink", wist hij, „die vra gen zich natuurlijk af waar wij geble ven zijn. „Hallo, hallóóóó!" riep hij met beide handen aan de mond. „Lopen Annelies, die kant uit", wees hij. Zo gingen ze. Annelies met het kind, hij ging voorop met de lantaarn, tel kens roepend. Nu hoorde hij ook dui delijk de stem van Wansink, zag zijn flitsend licht. „Nou meneer Belders, je bent ook een mooie", mopperde de man, „ik dacht...." opeens viel zijn mond als met een klap dicht. We hebben haar", zei Jan schor. „En", klonk het gespannen. „Zo te zien niks aan de hand." „Meneer", de sterke hand van Wan sink klemde zich om die van Jan. „Wat een geluk, mensen! Mevrouwuhebt d'r zelf gevonden?" Hij richtte zijn lamp op Annelies, zag haar zoals ze daar stond met het kind, een winkel haak in haar mantel, de haren ver ward, een rode striem van een tak op het gezicht, maar met schitterende ogen, het halfslapende kind vast in de armen geklemd. „Nou mevrouw", zei Wansink en er klonk respect in zijn stem, „je bent een moeder van de bovenste plank!" Annelies wist niet, waarom ze daar zo wildblij mee was. „Nou", ging Wansink zakelijk voort, „nou eerst Maartense een seintje ge ven en dan als de wind naar de drie sprong terug." Maartense was spoedig opgespoord, hield maar met moeite een krachtterm binnen, toen hij Annelies met het kind ontwaarde. „Waar zat ze nou?" vroeg hij aan Annelies, toen ze naast hem voortstapte. Ze liepen als twee oude kennissen en ze praatten alsof ze dat iedere dag zo deden. „Dat weet ik niet", zei Annelies, want ik weet hier ook geen weg. Maar ik hoorde opeens een geluid.... en daar zijn we' op afgegaan." „Riep ze?" vroeg Maartense. „Nee.Annelies' stem klonk innig vertederd, „ze zong haar avondgebedje, dan was ze niet zo bang, zei ze." „Nou", zei Maartense getroffen, „mens wat je zegt.... die kinderenEn toen was ze opeens met Maartense aan de praat. Hij had er zes. Nou, mevrouw mocht het niet willen, het was me een stel, zei hij afkeurend, maar blinkend van trots op „dat stel". Op de driesprong stond Oldenben- nink, de brandmeester, met de signaal hoorn en langgerekt klonk het signaal „Inrukken" door het stille bos. „Gaat u maar vast, mevrouw", zei de wachtmeester, „het kind is dood-op en u ook. Wij komen wel thuis." „Nee", zei Annelies koppig, „het kind slaapt al. Ik wacht tot <ze allemaal te rug zijn." „Nou, u moet 't weten", zei wacht meester Verkaik schouderophalend, maar in zijn stem klonk waardering. (Wordt vervolgd).

De Vallei | 1959 | | pagina 4