Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken van WEEK-tot-WEEK Dit jaar nog geen schop in de grond voor het nieuwe raadhuis Wist LT... WAAR IS DE VALLEI-RIKS? Enorme belangstelling voor officiële opening P. Hey N.V. WIJ WILLEN VREDE EN VRIENDSCHAP do Keuring Ned. Fjordenpaarden te De Klomp Klein-metaalindustrie vestigt zich in Veenendaal J. F. TAK ELST De heer Klei 25 jaar schoolhoofd te Scherpenzeel ACHTERBERG föetzouUf&ale WEKKERS fl7M 33e jaargang VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Nr. 70 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen* Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel UIT DE RAAD VAN VEENENDAAL: Bouw tweede christelijke huishoudschool nootlzakelijk Kortzichtig Blijdschap cn teleurstelling Weer niet gevonden! 1 MG 003214 Voorbeeld voor anderen Russen in New-York Amerikanen in Moskou Ongeluk liep nog vrij goed af T.b.c.-onderzoek draait weer goed Overplaatsing van Vianen naar Veenendaal Laatste dag diplomazwemmen Nu de R weer in de maand is geeft u uw kinderen LEVERTRAAN Assurantie-, Hypotheek- en Woningbureau BROUWER Verenigingsgebouw was te klein Westersingel gaat vliegeren Bloeiende heide Redactie en administratie; Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Girono. 563427 Eedactie; IV. F. ter Boeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven bfj de agentschappen van „De Vallei" in de plaatsen van verschijning VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 oent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 (voorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1.65 per kwartaal Losse nummers 10 cent De Veenendaalse gemeenteraad heeft gisterenavond de noodzakelijkheid ver klaard van een tweede huishoudschool in Veenendaal. Het verzoek hiertoe was gedaan door de stichting tot oprichting en instandhouding van een christelijke huishoudschool voor meisjes, omdat de huishoudschool aan de Stationssingel reeds te klein en het leerlingenaantal nog steeds stygende is. Het besluit van de gemeenteraad houdt evenwel niet in, dat deze tweede huis houdschool er binnen een kort tijdsbestek zal staan. Zelfs een definitief bouw plan bestaat er nog niet en over de plaats van de school zal men zich ook nog moeten beraden. De gedachten van de heer J. Scholten (CH) gingen wat de plaats betreft uit naar Veenendaal-zuid. Daar immers wonen de meeste jonge gezinnen en zal ook het merendeel van de leerlingen vandaan komen. Deze kinderen hoeven dan niet meer de Kerkewijk met zijn intensieve verkeer over te steken. De heer P. G. van Ojik (CH) was eerder geneigd in een andere richting te denken. Naar zijn mening stond de reeds bestaan de huishoudschool al bijna in zuid, ter wijl de heer S. Kroesbergen (AR) dacht dat er in het Franse Gat geen plaats meer was voor zo'n grote school. Mevr. H. Buddingh-de Vries Lentsch (VVD) vond de plaats van de school hele maal niet zo belangrijk. Die grote meis jes gaan toch op de fiets. Meer aandacht besteedde mevr. Bud- dingh aan de richting van de school, die naar haar mening geen christelijke maar een openbare moest worden. Om dit te bewijzen kwam zij met leer- lingijcijfers ter tafel, die zij bij de open bare- en de R.K. lagere scholen had ver zameld. 37 leerlingen - dit getal was volgens spreekster aan de lage kant - van deze scholen gaan naar de Huishoudschool. Hierbij inbegrepen enkele leerlingen van scholen in Lunteren en De Klomp. De rest van Veenendaalse scholen. Ook had mevr. Buddingh haar licht opgestoken bij de directrice van de Chr. Huishoudschool. Uit dit onderhoud was haar gebleken, dat straks 185 nieuwe leer lingen de school zullen bezoeken. Deze leerlingen moeten worden verdeeld over 10 eerste klassen. V» van de nieuwe leer lingen, zei mevr. Buddingh, zou dan naar de twee eerste klassen van de nieuwe school gaan. Dit gedeelte is precies gelijk aan de 37 leerlingen van de openbare en de R.K.-scholen. Daarop baseerde mevr. Buddingh haar stelling voor een open bare Huishoudschool. Verbaasd was mevr. Buddingh over het oordeel van de plaatselijke besturen van twee vakbonden, die door b. en w. waren gehoord, het N.V.V. en de K.A.B. Zij veronderstelde een wederzijdse mis leiding tussen b. en w. en de vakbonden. De vakbonden hadden misschien zo snel hun fiat gegeven omdat zij in de ver onderstelling verkeerden, dat men voor een Huishoudschool ook een bepaald aan tal handtekeningen moet verzamelen - hetgeen niet het geval is. En b. en w. waren dan wellicht weer misleid door de snelle toestemming van de vakbonden. Het verbaasde haar temeer, dat deze beide werknemersorganisaties geen in lichtingen hadden ingewonnen bij de schoolhoofden. Er zit een kern van waarheid in de redenering van mevr. Buddingh, zei de heer F. P. Stal (KVP), maar toch stelde hij het bijzonder op prijs, dat rooms- katholieke leerlingen de Chr. Huishoud school kunnen bezoeken. Deze kinderen behoeven het godsdienstonderwijs niet te volgen, maar toch hebben ook zij gods dienstonderwijs nodig. Het zou volgens dat VVV Veenendaal enige tijd ge leden een plattegrond van Veenendaal heeft uigegeven? dat hier namen op voorkomen waar van vele Veenendalers nog nooit of al thans zelden hebben gehoord? dat er in de nabijheid van de Heu veltjes een stuk grond ligt dat Den Dool hof heet? dat het gedeelte achter kasteel de heer Stal zeer inslaan wanneer op basis van onderling overleg op dergelijke scholen een uur zou worden ingelast voor godsdienstonderwijs, speciaal voor rooms- katholieke leerlingen. Spreker kon zich voorstellen dat een dergelijk voorstel wel eens een huiverige ontvangst kon hebben, doch anderzijds meende hij, dat de in standhouding van de chr. scholen toch ook afhankelijk is van de katholieke leer lingen. De heer T. Verkuijl (PvdA) dacht, dat mevr. Buddingh niet erg op de hoogte was van de procedure die door b. en w. was gevolgd. Het N.V.V. staat geen be paalde school voor, zei de heer Verkuijl nadrukkelijk. Mevr. Buddingh bleef het nonchalant vinden van het N.V.V. om zich niet nader te oriënteren. Kortzichtig, op z'n zachtst gezegd. Mevr. Buddingh zit wel lesjes uit te delen, zei de voorzitter, maar toch is het bijzonder onderwijs in Veenendaal zo overweldigend in de meerderheid, dat b. en w. uit eigen beweging nooit met een openbare Huishoudschool op de proppen zouden komen. Ui de cijfers van mevr. Buddingh kon burgemeester Bakker niet afleiden, dat er nu persé een openbare school moet komen. Ook wethouder C. N. van Kuijk (AR) vond het erg theoretisch gesproken. Al was spreker het dan eens met die 15 neutrale kinderen, hij betwijfelde het sterk dat een openbare Huishoudschool in Veenendaal bestaansrecht zou hebben. Ik ben voor een juiste verdeling, zei burgemeester Bakker nog, en als ik bur gemeester van een overwegend linkse gemeente was dan zou mijn mening wel licht andersom luiden, maar de verhou dingen liggen hier zó. Het voorstel werd aangenomen. Mevr. Buddingh was tegen. Blij waren de heren Scholten, Van Ojik, M. Bastmeijer (CH) en Jac. Slok (AR) met het bij de ingekomen stukken gevoegde ministriële bericht, dat de ver- Prinses Beatrix met „Rotterdam" naar New York vertrokken. Woensdagnacht is II.K.II. prinses Beatrix uit de haven van Rotterdam naar New York vertrok ken aan boord van het nieuwe vlagge- schip van de Holland-Amerikalijn, de „Rotterdam". Het schip maakt zijn eerste reis. De foto boven toont het geheel ver lichte schip, een sprookjesslot gelijk. Foto onder: prinses Beatrix drukt bij haar aankomst op het schip de hand van ge zagvoerder C. Bouman. Op de achter grond, Z.K.II. prins Bernhard en H.K.H. prinses Irene, die prinses Beatrix uitgeleide deden. betering van Middelbuurtseweg, Talma- straat en de De Sav. Lohmanstraat op korte termijn kan worden uitgevoerd. Teleurgesteld waren deze heren over de afvoering van de kredieten voor de bouw van het nieuwe gemeentehuis en de brandweerkazerne in 1959. B. en w. trof volgens de voorzitter in deze geen schuld. Het zit 'm in de voor lichting van het ministerie van Volks huisvesting, dat de bouwcapaciteit in Veenendaal het bouwen van dergelijke objecten niet toelaat. Dwaasheid, zei de voorzitter en we laten het er niet bij zitten. B. en w. zullen alle moeite doen om het zo spoedig mogelijk in orde te krijgen. Den Haag is van de bijzondere urgentie overtuigd. Wat dat raadshuis betreft, zei wethou der Ant. de Ruiter (CH) lijkt het hier de raad van Amsterdam of Zwinderen wel. De aanbesteding van de De Sav. Loh manstraat en de Middelbuurtseweg ver wachtte de wethouder op korte termijn. Voor de vierde achtereenvolgende keer is de Vallei-riks, welke dit maal uitgegeven was bij levensmid- delenbedrijf Buddingh, Stations singel, niet gevonden. De waarde stygt dus weer met 2,50, zodat de ryksdaalder die deze week uitgege ven wordt en het nummer draagt, 12,50 waard is. Om de vinderspremie in ontvangst te ne men moet de riks vóór a.s. donder dagmiddag 12 uur op ons bureau ingeleverd worden. Voor de officiële opening van het nieuwe bedrijfspand van de N.V. P. Hey Zonen aan de Industrielaan, welke j.l. woensdagmiddag plaats vond, heeft een zeer grote belangstelling bestaan. Een omvangrijk stuk grond langs de Industrielaan werd in allerijl tot parkeerplaats gebombardeerd, terwijl de politie zijn handen vol had met het af- en aanvoeren van een lange ren auto's met genodigden die bij de opening aanwezig waren. Na een vlotte en geestige speech van burgemeester A. Bakker, verklaarde deze het nieuwe bedrijfspand als geopend, waarna diverse sprekers nog het woord voerden. aan het adres van de N.V. P. Hey ver klaarde burgemeester Bakker de nieuwe grossierderij voor officieel geopend. Hierna voerden nog vele sprekers het woord o.a. één der commissarissen der Nadat het eerste deel van de genodig den een plaats gevonden had in het mo derne en ruime bedrijfspand, verzocht de directeur van de N.V., de heer P. Hey, burgem. Bakker het woord te nemen. Deze memoreerde in het kort de, zoals hij het noemde, „Hey"-geschiedenis, die blijk gaf van een vooruitziende blik en een prima zaken-verstand. Het feit dat een dergelijke oude en vertrouwde zaak zich aan de Industrielaan vestigde noem de burgemeester Bakker een voorbeeld voor andere industrieën. „Ze horen hier", aldus spreker. Het nieuwe bedrijfspand noemde spr. een prachtig gebouw zowel uiterlijk als innerlijk, terwijl het bovendien doel treffend was gebouwd. Met de felicitaties N.V., de heer Jansen, namens alle leve ranciers, een personeelslid alsmede een familielid en een afgevaardigde van de afnemers, die de heer en mevrouw Hey een buitengewoon mooi bankstel ten ge schenke gaven. Als laatste sprak de heer P. Hey een dankwoord uit aan het adres van alle sprekers, verdere vrienden, bekenden, re laties en personeel. Ter gelegenheid van de feestelijke opening gaat het voltallig personeel volgende week een dag uit. Onder het genot van de gebruikelijke traktaties bleef men nog lange tijd ge zellig bijeen, terwijl velen van de ge legenheid gebruik maakten het nieuwe pand te bezichtigen. DEN HAAG De maanden juli, augustus en september van dit jaar zullen ge boekstaafd blyven als de meest verrassende periode van een tijdperk waarin de koude oorlog - naar het scheen onafwendbaar - dreigde uit te lopen op een bittere en vernietigende atoomstryd tussen 's werelds grote machten. Maandenlang spitste de kwestie Berlijn zich toe tot een prestige-zaak waarin voor iedere partij de weg terug steeds moeilijker te vinden werd. Aan beide zijden van het ijzeren gordijn hielden de strijdkrachten zich gespannen gereed om de door ieder gevreesde bevelen uit te voeren, wanneer zij gegeven zouden worden. Tot ieders opluchting vliegen no, in plaats van de dodelijke geleide projectielen, de hoogste staatslieden heen en weer. Hetgeen in ieder geval een heel stuk gemoedelijker en minder gevaarlijk is. De bezoeken van de wederzijdse staats lieden vormen echter niet het enige simp- toom van toenadering. Tussen Rusland en Amerika is, haast onopgemerkt, een nauwere uitwisseling ontstaan, van kun stenaars, wetenschapsmensen en gewone touristen. Bovendien werd in New York een Russische en in Moskou een Ameri kaanse tentoonstelling gehouden. Een oppervlakkige toeschouwer komt, alle wantrouwen van zich afzettend, ge makkelijk tot de conclusie dat Rusland oprecht streeft naar een vermindering van de politieke spanning in de wereld en hij kan dan alleen maar verheugd zijn over de wisseling van het getij. Helaas heeft het verleden ons geleerd, dat een plotselinge ommezwaai - en laten we hopen dat die nu inderdaad is opge treden - het gevolg is van omstandighe den, die, zodra ze verdwijnen of verande ren, een averechtse nawerking kunnen hebben en uitlopen op een koude douche die dubbel koud aandoet na de warmte van een toenadering. Het is op zichzelf nuttig en veelbelo vend, dat de Amerikaanse Billy's en Anne's met een gemiddelde van 15.000 Woensdagavond j.l. omstreeks zes uur vond op de Rembrandtlaan een verkeers ongeval plaats, dat zich aanvankelijk zeer ernstig liet aanzien, maar waarvan de gevolgen naderhand nog meevielen. De 45-jarige wielrijder M. v. d. H. al hier werd aangereden door een hem ach teropkomende bestelauto, waarvan de be stuurder, de heer Z. uit Leerdam, geen kans meer zag de wielrijder te ontwijken, toen deze nadat hij de richting had aan gegeven, doch vrij plotseling de Jac. van Ruysdaelstraat insloeg. De auto had een behoorlijke snelhei 1 en de wielrijder werd bovenop de motorkap geschept. De behandelende geneeskundige achtte onmiddellijke overb enging naar het Ju- lianaziekenhuis noi dzakelijk, doch het slachtoffer kon nog dezelfde avond naar huis worden gezonden. Hij had een hoofd wond en een ontwrphte enkel. Na het oponthoud van maandag j.l. door het uitvallen van het toestel draait het bevolkingsonderzoek op t.b.c. thans weer normaal. Zelfs zo, dat men het aan tal opgeroepen personen per kwartier ge makkelijk aan kan. Degenen, die dus maandag onverrichterzake huiswaarts moesten keren kunnen zich thans zonder te wachten aan het onderzoek onderwer pen. Op het terrein van de heer Hupkes te De Klomp vond maandag 31 aug. een keuring plaats van fjordenpaarden, uitgaande van de vereniging „Het Ned. Fjordenpaarden stamboek". Deze paarden werden enkele jjaren geleden uit Scandinavië hier in Ne derland ingevoerd en bleken goed te gedijen in deze streken. Jaarlijks worden op ver schillende plaatsen in Nederland keuringen gehouden van deze fjordenpaarden. Behalve te De Klomp vinden deze keuringen ook plaats te Beilen, Hardenberg, Middelbeers en Horst (L.) Er werden te De Klomp 34 paarden ter keuring aangeboden. Er werden door de jury vele prijzen toegekend. De jury be stond uit de heren: C. Hey, Ede; J. Ho ving, Hardenberg; J. Merkx, Haaren (N. Br.); H. Smit, Zwolle en W. van Helden, Maassluis, inspecteur. De uitslagen waren: Rubriek M 1; Hengstveulens: Una 2, eig. R. van Harn, Ede, 3e pr. Rubriek V 1; Merrieveulens: Dora, eig. G. Legemaat, Veenendaal, le pr.; J. Bos, Rher.cn een 2e -pr Dienche, tig. W. Kar», Apeldoorn een 2e pr.; Dorie, eig. Fr. Mid delman, Veenendaal een 3e pr. Rubriek eenjarige merries: Cora van J. J. de Gooyer, Voorthuizen, le pr.; Cor- rie van A. van Roekei, Veenendaal, 2e pr.; Coosje van C. van Doorn, Veenen daal, le pr.; Cardia van A. van Doorn, Veenendaal, 2e pr.; Celia van A. v. Veld huizen, Renswoude, 3e pr. Rubriek tweejarige merries: Betsie van M. J. Wilbrink, Beekbergen, 2e pr.; Bea trix van H. Joosten, Ede, 2e pr.; Drika Dony van C. van Doorn, Veenendaal, 3e pr.; Samma van H. Kikkert, Acheerveld, 3e pr. Rubriek drie- en vierjarige merries: Een momenteel in Vianen gevestigde fabriek, welke stalen schoolmeubelen, leerlingensets, tekentafels en dergelyk soort materiaal vervaardigt, heeft be sloten het gehele bedrijf over te plaat- GEEN SPREEKUUR Burgemeester A. Bakker van Veenen daal is voorlopig verhinderd spreekuur te houden. Het eerstvolgende spreekuur vindt plaats op 29 september a.s. van 10.30 tot 12 uur. DRS. TIGCHELAAR ZENDINGS- PREDIRANT Drs. J. J. Tigchelaar, die van juli 1958 tot februari 1959 in Veenendaal werkzaam was als vicaris bij de Ned. Herv. gemeen te, is thans toegelaten als zendingspredi kant. Hij zal binnenkort worden uitgezon den naar het zendingsveld in Indonesië. VERKEERSBORD OPNIEUW OMVER GEREDEN Het verkeersbord dat ter hoogte van de Frisia langs de Kerkewijk staat is in één dag tijds tweemaal omver ge reden. De eerste keer betrof het een chauffeur die uit de Sandbrinkstraat komende de bocht te ruim nam. De beschadigde paal werd zo snel moge lijk vervangen door een nieuwe, maar ook diens levensduur was maar kort. Nog geen dag later koos een Belgische automobilist de paal als doelwit, het geen hem de nodige centen kostte. De politie heeft nu een witte streep aan laten brengen, in de hoop dat men er in het vervolg omheen rijdt, in plaats van er tegen Het nieuwe bedrijfspand van de N.V. P. Hey en Zonen aan de Industrielaan. sen naar Veenendaal. Reden hiertoe is dat men in Vianen niet voldoende gelegenheid heeft uit te breiden, een omstandigheid welke Vee nendaal te over heeft. De eigenaar van het bedrijf, de heer Oosterbeek, heeft het pand van de fa. Schoonhoven aan het Panhuis gekocht, dat ingericht zal worden als bedrijfs ruimte. De bedoeling is dan binnen af zienbare tijd tot uitbreiding over te gaan. Het bedrijf heeft momenteel 25 man personeel. De naam van de firma luidt: Medi sche Apparaten- en Ziekenhuismeubel fabriek A.F.O. De fa. Schoonhoven heeft zich in middels aan de Industrielaan gevestigd. Zaterdag 5 september a.s. zal men voor het laatst in dit seizoen in het Bergbad kunnen diploma-zwemmen. Op deze datum zal het bad tevens haar poorten sluiten, na een zeer druk seizoen achter de rug te hebben. verpakt in de bekende ronde flesjes, rijk aan vitaminen. SINATRAN, SANOSTOL HALLITRAN druppels, capsules vitamine A-D Prattenburg naar de naam Het Grootveld luistert? dat er verder namen op voorkomen als „Het Palmen Griftgat", „Dille Wijnen" „Broek en Waterland", ,,'t Holle Goed", „De oude trekpot" en „Hondsenelleboog"? dat voor enkele straten of gedeelten daarvan in Veenendaal-zuid een wacht- verbod is ingesteld? dat de politie in dit verband nog geen processen-verbaal heeft opgemaakt maar de betrokken automobilisten die in overtreding waren een waarschuwing heeft gegeven? Alle verzekeringen Hypotheken Verkoop vaste goederen Woningbeheer Taxaties beëdigd als makelaar en taxateur Veenendaal - Kanaalweg 2 - Tel. 2918 VERTROETELD. Alle Ame rikaanse vrouwen verdienen op haar tenen te worden getrapt, schrijft een Amerikaanse burger aan de Engelse soldaat die voor het Buckingham-paleis te Lon den een Amerikaanse toeriste onder de voet liep. Bij zijn brief sloot hij tien shilling in als troost voor de tien dagen zwaar die hij voor dit ruwe optreden kreeg opgelegd. En de Ameri kaan schrijft dan nog verder in zijn brief: U kunt u niet voor stellen hoe erg de Amerikaanse vrouwen vertroeteld en ver wend zijn. „STAKING." Het Mexicaan se ministerie van financiën is tot de ontdekking gekomen dat een textielfabriek in de hoofd stad al sinds twee jaren het be talen van belasting omzeilde door het te laten voorkomen of er al die tfld door de arbeiders werd gestaakt, hoewel er dage lijks 250 mensen de fabriek bin- D Telefoon 2576 - Hoofdstraat 106 aan. Daarentegen drinkt de heer Ruinard, fabrikant van cham pagne, uitsluitend champagne, te beginnen bij zUn ontbijt. WANTROUWEN. Bij de zo veelste Algerijn, die te Parijs door een landgenoot is doodge schoten, vond men op de arm getatoueerd: „Geen vertrouwen in mijn kameraden." nenstroomden en daar hun dagtaak vervulden. volop timeter lang. VIS. De heer Marcel Bas- serve zat rustig aan de oever van een mooi Frans meertje te vissen, toen hij plotseling beet kreeg en het water in werd ge trokken. De vis zwom met zijn „buit" tweemaal de hele vijver rond, werd toen echter ver moeid, waarna de heer Basser- ve weer aan land kon klauteren en ook de vangst op het droge kon halen. Het bleek een karper te zijn van tien kilo en 90 cen- OOGST. Op het strand van Kamaruka, op een uur afstand van Tokio, telt men op mooie zondagen wel anderhalf miljoen mensen, van wie de meesten zich in zee begeven. Het zieken huis in de nabijheid heeft voor hen een speciale afdeling: elke zondag worden ongeveer hon derd mensen uit het water ge haald, die hun bad allen met de dood moeten betalen. LIZ. De filmster Liz Taylor, die in Spanje een film speelt, heeft het huis en het dorp waar zij oorspronkelijk was neerge streken moeten verlaten, omdat geen van de inwoonsters bereid was bij haar in dienst te treden. Als reden voerden de Spaanse vrouwen aan, dat de actrice viermaal getrouwd was geweest en wat nog erger was drie maal gescheiden! GEWOONTE. De heer Stan ley, eigenaar van de fabriek van sigarettenaanstekers „Silver Match", steekt zijn eigen siga retten uitsluitend met lucifers ERFENIS. Twee Siamese kat ten te San Francisco hebben 25.000 dollars geërfd. STOF. De Parijse couturier Jacques Esterel heeft voor de modellen van zijn najaarscollec tie zeventien kilometer garen en 600 meter stof verwerkt. En bovendien 43 tubes aspirine. WIE ZEI DAT? „De zenuw zieke is iemand die luchtkaste len bouwt; de psychopaat iemand die ze bewoont, en de psychiater iemand die de huur int." (Dr. Ross, Londen) Frida van G. Henken, Veenendaal, le pr.; Anna van G. Jansen. Ederveen, 2e pr.; Ada van J. Doest, Renswoude, 2e pr.; Marjanne van G. Lieftink, Barneveld, 2e pr.; Jansje van A. v. Veldhuizen, Rens woude, 2e pr.; Majella van J. Breescho- ten, Veenendaal, 2e pr.; Jacoba van W. Kers, Apeldoorn, 3e pr. Rubriek vijf- t.e.m. achtjarige merries: Johny van A. van Roekei, Veenendaal, 2e pr.; Una van R. van Harn, Ede, 2e pr.; Gonda van P. Kerkstra, Rhenen, 3e pr.; Nelly van Joh. Breeschoten. Veenendaal, 3e pr.; Rietje van J. Bos, Rhenen, 3e pr.; Ingri.d van G Logemant Vo-nendaal. 3c pr.; Nora van Fr. Middelman, Veenendaal, 3e pr.; Deny van H. v. Engelenburg, Vee nendaal, 3e pr. Voorts een 2e pr. voor Meilink, Rhenen. Rubriek negen- t.e.m. twaalfjarige mer ries: Lena van C. Mastenbroek, Eder veen, le pr.; Musse van R. van Wijde, Ederveen, 2e pr.; Willy van wed. A. van Harn, Ede, 3e pr. Rubriek 7 Modelhengsten: Jarl. Boj- holm van de Ned. Ver. Fjordenpaarden stamboek, le pr. per jaar als tourist naar Rusland trekken om daar met hun Amerikaanse toestellen de torentjes van het Moskouse Kremlin te filmen om ze thuis voor familie en vrienden af te draaien, en het is even mooi, dat Russische Olegs en Olga's langs het beursgebouw in Wallstreet wandelen, zo kan men zich afvragen, wat blijf er over van de vreugde als de Russische re gering de leuze blijft verkondigen, dat het communisme de wereldheerschappij zal en moet veroveren? Hoe ver de verbetering in de verhou ding tussen Amerika en Rusland ook kan doorgaan, het moet duidelijk zijn dat het eindpunt, een vriendschappelijk naast el kaar bestaan, onbereikbaar is. Daarvoor zijn de geschillen in de ideologie te groot. Altijd zal een zekere afstand tussen beide stelsels blijven bestaan en mocht eens het IJzeren Gordijn worden opge trokken (wat nog altijd een onmogelijk heid lijkt) dan zal daar voor in de plaats komen een stenen muur van wederzijds wantrouwen. Onvermijdelijk zal dan weer een lange serie incidenten volgen. Chroesjtsjow heeft het herhaaldelijk gezegd - en met overtuiging: „Wij zullen het Westen overwinnen; indien het niet met militaire middelen zal lukken, dan zullen wij andere vinden en gebruiken." Deze uitlating is lijnrecht in tegenspraak met die tijdens zijn persconferentie op 5 augustus in de Swerdlow-zaal in het Kremlin, waarin hij stelde dat de ver houding Rusland-Amerika moet rusten op (Zie verder 2e blad) MOEDERCURSUS N ELST De vereniging „Ziekenzorg" te Eist zal ook dit jaar weer een moedercur sus organiseren. Maandagavond 14 sept. hoopt men te starten in het wijkge- bouw aan de Veenendaalsestraat. Be langstellende dames zijn hartelijk wel kom. Inlichtingen over deze cursus kan men verkrijgen bij zuster C. Terwey in het wijkgebouw. CURSUS E.H.B.O. Ook dit jaar weer zal de E.H.B.O. afd. Eist in de wintermaanden een cur sus eerste hulp bij ongelukken organi seren. Reeds meer dan 20 personen gaven zich voor de cursus op, welke 17 september in het wijkgebouw een aanvang zal nemen. De heer N. Klei, hoofd van de school met de bybel te Scherpenzeel, her dacht dinsdag 1 september de dag, dat hy 25 jaar geleden als schoolhoofd te Scherpenzeel werd geïnstalleerd. De heer Klei, die op 27 maart 1897 te Ulrum in Friesland werd geboren begon zyn loopbaan by het onder- wys te Musselkanaal. Vandaar vertrok hy naar Nieuw-Buinen en ver volgens naar Stadskanaal. In november 1921 nam hij een be noeming aan als onderwijzer te Apel doorn waar hij in 1930 vertrok naar Willige Langerak, waar hij werd ge ïnstalleerd door wijlen ds. A. J. Westra Hoeksema, destijds predikant te Mijns- herenland en later Ned. Herv. predi kant te Scherpenzeel. 1 september 1934 volgde de benoeming van de heer Klei tot hoofd van de school met de Bijbel te Scherpenzeel. Ter herdenking van dit feit was door het schoolbestuur een huldigingsavond belegd in het vereni gingsgebouw aan de Molenweg. De be langstelling bleek zo groot, dat besloten werd om het kerkgebouw te gebruiken. Nadat deze bijeenkomst door de voor zitter van het schoolbestuur, de heer A. J. Rijlaarsdam, op de gebruikelijke wijze was geopend en hij allen harte lijk welkom had geheten, in het bij zonder burgemeester en wethouders van Scherpenzeel, de inspecteur van het onderwijs, de heer H. M. Bos uit Ede, ds. v. d. Veen en ds. v. d. Linden en ds. Den Hartog uit Amersfoort, voerden diverse sprekers het woord, o.a. de inspecteur van het onderwijs, de heer H. M. Bos, de burgemeester van Het bestuur van de buurtvereniging Westersingel heeft het voornemen op gevat ook dit jaar weer een vlieger wedstrijd voor de jeugd te organiseren. Voorheen is deze vliegerwedstrijd al tijd en groot succes geworden, zodat ook thans weer een groot aantal deel nemers wordt verwacht. De deelne ming is alleen opengesteld voor de kin deren van de leden van de buurtver ,Re _W6dStrijdJ Z_al °P ZaterdaR I Calluna XVI "rijkversierd Deed haar intocht in de heideweek Scherpenzeel, mr. C. P. Hoytema van Konijnenburg, ds. P. W. v. d. Veen, ds. H. v. d. Linden, de heren H. Brons, J. K. Rees, R. van Ginkel en C. Middel dorp, die, allen de jubilaris in uiterst waarderende woorden toespraken en hierin ook de echtgenote van de jubi laris betrokken. De heer Klei dankte allen afzonderlijk voor de hem toege zwaaide lof en waardering. Na afloop van deze bijeenkomst werd de avond verder onder gezellig samen zijn doorgebracht in de bovenzaal van het verenigingsgebouw, waar de be zoekers gelegenheid werd gegeven hun felicitaties aan te bieden. Tijdens het ontvanguur werd de ju bilaris en zijn echtgenote een reeks geschenken aangeboden, waaruit nog maals bleek hoezeer de heer Klei door de ouders, oud-leerlingen en leerlingen van zijn school wordt gewaardeerd. De vakanties zijn goeddeels voorbij En 't is weer bloeitijd van de hei Wel lijkt 't mij dit jaar erg vroeg Van die tinten krijgt men nooit genoeg Het is een lust voor ieders oog Was 't voor de heide ook te droog? Persoonlijk geloof ik dat toch niet Als men die bloeiende heide ziet 't Is weer 't zelfde als telken jare En de bijen gaan weer honing garen Ze weren zich ook nu terdege Dat constateert men allerwege Wanneer zij de heidekoning puren Wanneer zij de heidehoning puren Van de ochtend tot de avonduren Ook 't heidefeest werd weer gevierd 12 september a.s. worden gehouden. Er zullen weer waardebonnen beschikbaar worden gesteld, zodat de prijswinnaars zelf een prijs kunnen uitzoeken. Een onpartijdige jury zal de vliegers zo wel op de grond als in de lucht be oordelen. WINTERPROGRAMMA N.C.V.B. De N.C.V.B. afd. Achterberg opent op 30 september a.s. het winterpro- gramma met een vergadering, waarin zal spreken ds. Dijkstra, herv. pred. uit Rhenen, over het christelijk gezin. Volgens een mededeling van het be stuur zijn de verdere maanden t.e.m. mei 1960 bezet. Deze gestaag groeiende vereniging ontwikkelt een steeds grotere activiteit en is hierdoor ook in staat steeds meer gezinnen te bereiken. Belangstellenden voor deze avonden zijn hartelijk welkom. Enthousiast gevierd, naar ieder bleek Wat ik van bloeiende heide vind Is die mooie kleur, die paarse tint In 't avondrood lijkt 't of ze gloeit Een schouwspel, dat ons steeds weer boeit Hebt u nog een snipperdag te goed Benut hem gauw, en ga met spoed Eens naar de bloeiende heide kijken Met bijna niets te vergelijken Tenminste, zo vergaat het mij 'k Geniet steeds weer van bloeiende hei J. M. voor betere uurwerken H0QFDSTR 91 VEENENDAAL IIIII

De Vallei | 1959 | | pagina 1