PARIJSE WAFELTJES zj rm KRUISWOORDPUZZEL NIJVERHEIDSAVONDSCHOOL FLINK MEISJE HRRDEVELD Een vrouw met twee linkerhanden Verkoudheid 1 A GEBR. BUDDINGH N.V. BIO RHENEN Opera Gezelschap Forum TWEEDE BLAD „DE VALLEI' VRIJDAG 4 SEPTEMBER 1959 Nr. 70 HIER PARIJS ICI PARIS FRANSE ZOMERKRANTJES MINDER ALCOHOLISME Goed gericht onderhoud geeft veiliger auto's E.V.O.: Opgave nr. 10 Oplossing opgave nr. 9 Wij willen vrede en vriendschap WAGENINGEN Inschrijving van leerlingen V.E.V. V.A.M. GAWALO SMECOMA SCHILDEREN GEZEL V.V.A. AUTOGEEN LASSEN ELEKTRISCH LASSEN BROOD- EN BANKETBAKKEN TEXTIELGROOTHANDEL STQMEPÜ Onder kruisvuur De bandelozen Iwo Jima FEUILLETON DOOR TOM LODEWIJK Schouwburg Junushoff opera abonnementen Seizoen 1959-1960 (Van onze Parijse correspondent) Een miljoen Parjjzenaars zijn inmiddels in hun hoofdstad teruggekeerd om er on middellijk gekonfronteerd te worden met zwakke radio- en televisieprogramma's, brandende zon, smachtende dorst, gesloten bioskopen en ergerlijke dunne zomcr- krantjes. Een bekend avondblad durfde het zelfs aan om weer uit te komen met zes (oorlogs) pagina's. Nu is een en ander wel te begrijpen. Het gros van de klanten schittert door afwezigheid, want dc Parjjzenaars aan de Atlantische kust en in Saint- Tropez hebben geen tjjd om hun dagblad te lezen. De oplage is hierdoor schrikbarend terug gelopen en enkele bladen schijnen slechts van hun normaal aantal nummers uit de pers te laten rollen. De journalisten nemen het er eveneens van en voorzover ze niet aan het strand liggen te zonnen schjjnen ze te volstaan met het bewerken van de telexkopij en met putten uit de oude doos. „Paris-Presse" speelde het zelfs klaar om de legendarisch geworden zeeslang weer uit het archief op te diepen. Foto's op vierdubbel formaat doen de rest. conserven en ingeblikt vlees leeft om tenminste de buren te tonen, dat hij op vakantie is. Vakantie betekent voor de Parijzenaars nog altijd „de trek naar het zuiden." Bre- tagne, de Alpen, Pyreneeën, Italië, Spanje zijn veel meer in trek dan het noorden, België en Nederland inbegrepen. We hebben hieromtrent een kleine en- quette gehouden, waaruit bleek, dat ook nu nog negen van de tien Fransen er eer lijk van overtuigd zijn, dat het in België en Nederland vrijwel altijd regent. Het zou gewenst zijn als onze toeristische diensten in Parijs eens voorzichtigjes poogden te vertellen, dat ook in de Bene lux de zon kan schijnen. Een ander, nog groter avondblad, schoot dezer dagen met uitstekende vakantieko pij naar voren en publiceerde op de eer ste pagina onder een zeskoloms kop, dat het goede vaderland weer mag hopen, want Frankrijk zal straks niet meer het paradijs der dronkaards zijn. Vooral de jongeren hebben bier en wijn vervangen door voorzichtige fruitsapjes met als ge volg, dat er nog maar 1 halve dronkaard rond loopt op iedere honderdduizend jon gelui van minder dan 25 jaar oud. Voor de categorie van 25 tot 30 jaar stijgt het aantal al tot twee hele drinkerds. Maar weinig dames zijn voor hun der tigste jaar aan de drank verslaafd. In 69 departementen wordt minder gedronken, in zestien meer en in vijf evenveel als twee jaar geleden. In 1958 overleden er in la douce France 15.863 personen aan de gevolgen van alcoholmisbruik, waaronder 4.784 vrouwen. Drinken en welstand gaan blijkbaar niet hand in hand, want hier wordt juist het meest gedronken door werklozen en in de slecht gehuisveste gezinnen. NOTARIS VERDUISTERDE 250 MILJOEN In Saint-Martin-en-Haut heeft de nota ris Jolyon ook vakantie gekregen, maar., zijn cel heeft geen uitzicht op de zee maar op een grauwe binnenplaats zonder bo men. Tot zijn slachtoffers behoren ook enige Belgische en Nederlandse landbou wers, die in deze streek aan het boeren zijn. De notaris kreeg voor zijn klanten krediet van de Landbouwbank tegen een rente van 2°/o ,maarhij liet zijn brave boeren, burgers en buitenlieden twintig percent betalen. Met deze gi- gantischewinst begon hij te spekuleren. Hij verloor keer op keer en duwde ten slotte het laatste geld (van zijn klanten) in de nationale loterij. Maar zelfs die bracht geen uitkomst. Het aartsbisdom van Lyon verliest ook twintig miljoen, bestemd voor de kerkenbouw, in deze af faire. Krediet? Wel ja, zei hij tegen de boe ren, maarde Landbouwbank is veel te traag. U zult maandenlang moeten wachten. Ik kan U direkt geld verschaf fen tegen twintig percent. De boeren tekenden hun stukken, waarop onze no taris geld kreeg voor twee percent. ZWOELE AVONDEN In de zwoele, Parijse augustusavonden kan van alles gebeuren. Henry J. (niets te maken met het bekende automerk) was niet op vakantie gegaan. Zijn jonge vrouw wel. Het alleen zijn doodmoe schoot hij op een late avond van de ene bistro in de andere en rond middernacht had hij uit alle flessen stevig geproefd. In de bes te stemming zwierde hij van het ene trot toir op het andere in de richting van zijn zevende verdieping totdat hij vlak bij huis plotseling zijn jonge vrouw meende te zien. Hij greep haar onstuimig in zijn beide armen, overdekte haar met kussen en begon haar stevig af te ranselen, toen ze daarvan niet gediend bleek te zijn. Hij verzamelde al zijn dronkemans krach ten en wilde zijn bezit mee trekken, tot dat er plotseling van alle kanten woeden de agenten rond hem stonden. Daarna weet hij niets meer. De andere morgen laat werd hij wakker in de cel. Wenend vroeg hij hoe zijn vrouw hem zo iets kon hebben aangedaan. Het antwoord liet aan duidelijkheid niets te wensen over: „Monsieur heeft zich vergist. Het was de vrouw van onze inspekteur." DAAR GAAN DE BELASTING- FRANKEN Er gaan volgens de cijferaars (of: er zijn) dit jaar zeventien miljoen Fransen op vakantie, die in die vier weken tijd evenveel verteren als ze jaarlijks aan be lasting betalen, namelijk 600 miljard. Wie er dan voor de belastingen zorgen? De buitenlandse toeristen, die weer evenveel terugbrengen. In 1950 waren er nog maar vijf miljoen vakantiegangers. Momenteel echter is het zo erg, dat indien de Parijse Jean Dupont beslist geen geld heeft om op vakantie te gaan hij de luiken van zijn apparte ment sluit, de deur dicht grendelt en ge- DOKTERSLATIJN Ge moet zoeken om een arts te vinden of een tandarts, die u van een rotte kies kan helpen, want het hele medische korps is met verlof. Het kan er trouwens ook van. Uit de cijfers blijkt, dat de Fransen jaarlijks per jaar 577 miljard offeren aan hun dokters, tandartsen en apothekers. De geneesheren ontvangen 180 miljard van deze vette kluif, de schreeuwend dure tandartsen 117 miljard en de rede lijk goedkope apothekers krijgen jaarlijks 280 miljard gloednieuw geld in hun kas. Sedert 1950 zijn deze bedragen ongeveer verdubbeld. Maarwie meet er hier met twee maten? De landarbeiders besteden per persoon en per jaar maar een goede 7000 francs aan de heren en de vrije beroepen 23.500 fracs. De Parijzenaars zijn het minst be vreesd voor de tandarts. Verplichte keuring van auto's is niet de oplossing om technische gebreken, die gevaarlijk kunnen zijn voor de verkeers veiligheid, te voorkomen. Dit is de mening van de E.V.O., de or ganisatie van verladers en eigenvervoer ders, wiens leden meer dan 200.000 bestel-, vracht- en bedrijfspersonenauto's op de weg brengen. Het percentage ongelukken met auto's als gevolg van een technisch gebrek is zeer gering. Maar dat mag volgens de E.V.O. geen reden zijn om niet alles in het werk te stellen gevaar opleverende technische gebreken zoveel mogelijk te voorkomen. De enige mogelijkheid daar toe is goed gericht onderhoud. Er bestaat behoefte aan een onder houdsbeurt uitsluitend gericht op die on derdelen, welke voor de verkeersveilig heid van belang zijn en die door de ga ragebedrijven tegen een van tevoren vastgesteld bedrag zou moeten worden verricht. Bij een dergelijke op de veiligheid ge richte onderhoudsbeurt dient o.a. te wor den gelet op het veilig functioneren van e van neus, keel of borst, snuift en wrijft U weg met ONTBIJT IN DE LEEUWENKOOI De Nederlandse temster Tina Berman van het circus Williams, dat momen teel in Berlijn vertoeft, heeft voor een stuntje gezorgd. Op haar verjaardag heeft zij haar vrienden en enige Ber- lijnse journalisten uitgenodigd om in de leeuwenkooi te komen ontbijten. Tina (met bloemen) vond het zeer ge slaagd, maar of de genodigden rustig gegeten hebben, durven we niet te vertellen. stuurinrichting, remmen, veren, spoor- stangen e.d. Deze onderdelen dienen ech ter niet alleen te worden gecontroleerd, maar ook zonodig bijgesteld en daarna vóóral waar nodig gesmeerd te worden. De E.V.O. meent dat een dergelijke onderhoudsbeurt zou kunnen samenvallen met een doorsmeerbeurt. Exclusief de prijs voor de olie. heeft ie organisatie berekend, dat de garagebedrijven 'n der gelijke beurt - inclusief het normale door- smeren - voor een bedrag van 15, zouden kunnen uitvoeren. De E.V.O. ad viseert een dergelijke beperkte onder houdsbeurt iedere 15.000 km resp. twee maal per jaar te laten plaatsvinden. De organisatie heeft zijn visie ter ken nis gebracht van de BOVAG. De bond van garagehouders is gevraagd mede te delen of deze bereid is tegen de genoem de prijs een onderhoudsbeurt als hier boven vermeld in te stellen. Horizontaal: 1. middagslaapje, 5. uurwerk, 10. lied, 12. vrouw van Jacob, 13. korf, 15. nauw, 17. bontjas, 18. meisjes naam, 20. bijb. figuur, 22. voegwoord, 23. voorzetsel, 25. railroad (afk.), 26. lidwoord, 27. het ambt van notaris, 31. rivier in Italië, 32. rund, 34. land in Europa, 41. pers. voornaamw., 42. votre excellence (afk.), 43. muzieknoot, 44. uitroep, 45. on ingewijde, 47. zijde, 49. aardworm, 51. bergweide, 53. rivier in Duitsland, 55. gem. in Gelderland, 58. water in Z.H., 59. de schaduw van een boom, 60. vaartuig Verticaal: 1. duister, 2. meisjesnaam, 3. zwemvogel, 4. meisjesnaam, 6. boom, 7. voetangel, 8. bastaarduitgang, 9. brede, grove lat, 11. voorzetsel, 14. hetzelfde, 15. bekende afkorting, 16. gebod, 17. munt in Turkije, 19. keurig, 21. spoedig, 24. bij woord, 27. zuster, 28. vaarwel, 29. niet dik, 30. vod, 33. eenvoudig, 35. wild zwijn, 36. rivier in Engeland, 37. reeks, 38. gravin uit Het Holl. Huis, 39. interval van negen tonen, 40. tekengereedschap, 45. taaie durende minstens veertien dagen van aardsoort, 46. dam langs een water, 47. lengtemaat (afk.), 48. afstammeling, 50. wereldtaal, 52. muzieknoot, 54. bijwoord, 56. uitroep, 57. bijwoord. Horizontaal: 1. naast, 5. nacht, 10. Ina, 11. br., 13. Leo, 15. per, 17. stronk, 20. pro, 22. ar, 23. rage, 24. E.K., 25. dat, 27. Tanger, 29. sik, 30. eer, 32. de, 33. Erp, 35. plein, 37. speld, 39. alles, 40. model, 42. ets, 43. kg, 45. ree, 47. oor, 49. talent, 52. top, 54. br., 55. none, 56. do, 57. bed, 59. steeds, 61. mee, 62 ido, 64. t.t., 65. one, 67. beeld, 68. spons. Verticaal: 2. air, 3. An, 4. sas, 6. alk, 7. Ce, 8. hop, 9. spade, 11. brand, 12. rogge, 14. mokka, 16. era, 18. tra, 19. nee, 21. rei, 26. teller, 27. triest, 28. report, 29. spleet, 31. eelt, 34. rede, 35. pa, 36. N.S., 37. Sm, 38. dl, 41. tobbe, 43. kloet, 44. genet, 46. spoed, 48. ore, 50. ant, 51. Ned., 53. ode, 58. die, 59. sol, 60. sop, 61. men, 63. de, 66. no. (Vervolg van pagina 1) het fundament van vreden en vriend schap. Dit begrip „vrede en vriendschap" heb ben wij overigens kort geleden nog eens "■?n Russische zijde naar voren horer brengen. Dat was tijdens het Wereld- Jeugdfestival, dat onlaftgs in Wenen werd gehouden. Wat daar toen onder verstaan werd, toonden de vele incidenten en de behandeling van de Westerse delegaties en journalisten. Op diezelfde persconferentie van 5 aug. vroeg Chroesjtsjow zich af of er reële mogelijkheden zijn om de betrekkingen tussen de USSR en de USA in de prak tijk te baseren op die begrippen vrede en vriendschap. Hij vertelde dat hij in de volste overtuiging verkeerde dat dat in derdaad het geval kan zijn. „Er bestaan", zo zei hij, „tussen onze landen geen ter ritoriale twistpunten of onoplosbare te genstellingen, er zijn geen kwesties die het tot stand komen van een sfeer van vertrouwen en wederzijds begrip in de weg zouden staan." Het schijnt dat de Russische leider hier, opzettelijk of onopzettelijk, de werkelijk heid uit het oog verloor. Er is één groot verschil tussen Rusland en het Westen, een verschil waaruit alle andere kwesties - die nog altijd bestaan - zijn voortgeko men: de vrijheid. Ruslands regering steunt op dwang en totale beheersing. Weliswaar is de huidige macht van de geheime politie veel minder dan onder Stalin, maar er nog altijd geen enkele vorm van vrije meningsuiting of vrije meningsbeïnvloeding mogelijk. Het pers- stelsel staat onder volledige controle van de staat en is niets anders dan een mach tig propaganda-apparaat, dat eenvoudig geen ruimte laat voor de vorming van een eigen mening. Het communisme is een totalitair systeem en deze regel en het feit, dat het belangrijkste doel het be reiken van de wereldheerschappij is, vor men de onoverkomenlijke barrière tussen de Westerse democratie en het commu nisme. Wanneer men de huidige spanningsver mindering onder de loep neemt, mag men nooit uit het oog verliezen dat de drei ging van een oorlog die hieraan vooraf ging niet is ontstaan uit een agressieve houding van het Westen, maar alleen door een politiek aanvallen van een zich sterk voelend Rusland. Dit is een van de achtergronden waarin gezocht moet wor den naar een antwoord waarom nu plot seling, na het uitsterven van de Geneefse conferentie, Chroesjtsjow naar Amerika zal gaan en Ike naar Moskou, niet met de bedoeling om ultimatums te stellen maar met de wens zich te tonen in het andere land en kennis te maken met de manier van leven en met de bewoners zcïü. Het is helemaal niet uitgpsloten dat Chroesjtsjow heeft ingezien, dat hij zich vergist heeft in zijn mening over het Westen. Hij heeft altijd in de veronder stelling geleefd, dat Rusland op voet van gelijkheid kan onderhandelen met de VS en diens bondgenoten en meermalen werd die mening versterkt door de on enigheid en onzekerheid binnen het kamp van de Nato-partners. Hij legde deze in terne moeilijkheden uit op de voor hem voordelige manier en nam aan, dat ze voortkwamen uit een besef van zwakheid tegenover het communistische blok. Een vergissing die fataal voor hem had kun nen worden. Rusland is nog lang niet in staat zich in enigerlei opzicht met het Westen te meten. Zelfs militair is het Westen nog steeds sterker dan Rusland, al vreest ieder, dat die voorsprong elk jaar slinkt. Het is daarom eerder een grote over winning van Chroesjtjow dat hij nu naar Washinton zal gaan voor een persoonlijk gesprek met Ike Eisenhower, dan een terugtocht. Het wekt de indruk, dat de Sovjet Unie kan onderhandelen op basis van gelijkheid. Bovendien spelen de be zoeken nog in een andere kaart van Rus lands buitenlandse politiek. Rusland heeft altijd de mogelijkheid van vreden open gehouden. Een voorlopige vrede tussen de staat Amerika en de staat Rusland, met geen ander doel dan de gezamenlijke beheersing van de wereld. Op deze mo gelijkheid zijn de Ver. Staten nooit inge gaan. Natuurlijk niet. Daarvoor zijn zij te nauw verbonden met Europa en lan den in andere werelddelen. De twee in drukken - van gelijkheid en van gedeel de wereldheerschappij - vormen een van de gevaarlijke kanten van de toekomstige bezoeken van de staatslieden. (NADRUK VERBODEN) (Wordt vervolgd) op vrijdag 11 september a.s. des avonds van 7.30-8.30 uur voor: Autotechniek - Brood- en banketbakken - Elektrotechniek - Instrument maken - Landbouwmechanica - Meubelmaken - Sanitairtechniek - Schil deren - Smeden-machinebankwerken - Timmeren CURSUSDUUR: De" opleiding is gesplitst in een 3-jarige cursus A en een 2-jarige vervolg cursus B. Bezitters van een eindgetuigschrift van een Technische school worden tot cursus B toegelaten. Zowel aan het eind van cursus A als aan het eind van cursus B kan een getuigschrift worden uitgereikt. De op leiding omvat praktijk, vaktekenen met bijbehorende vaktheorie en algemeen vormend onderwijs. Aanvang der lessen: donderdag 1 oktober 1959 Voorts is aangifte op die avond mogelijk voor de navolgende opleidingen: adspirant V.E.V.- en hulpmonteur, sterkstroommonteur hulpmonteur, tweede en eerste monteur gezel gasfitten, waterfitten en loodgieten landbouwmecanicien gezel en vakbekwaamheid Vestingswet meubelmaken, timmeren en smeden-machinebankwerken C.O.C.A.M./N.V.L.-diploma N.V.L.-diploma gezel Stichting Bakkersbedrijf Inlichtingen worden op de inschrijvingsavond verstrekt Het Bestuur PATRIMONIUMLAAN 28 - VEENENDAAL vraagt voor direct voor prettig, afwisselend magazijnwerk Leeftijd beslist boven 16 jr. AANMELDEN OP BOVENSTAAND ADRES BERTRIXSTP.37TEL.245 VEENENDAAL Zaterdag 5 sept. 7.30 u. Zondag 6 sept 3 u. Vertoning van de sen sationele wild-westfilm met Audie Murphy, Gia Scala. In cinemascope en kleuren. Toegang 14 jaar. Zondag 6 sept. 7.30 u. Vertoning van de sen sationele film met William Kendall, Mamie van Doren, Bill Healy and his Comets. Schokkende onthullin gen over de georgani seerde jeugdige gang sters. Toegang 18 jaar. Donderdag 10 sept. 8 u. Vertoning van de sen sationele oorlogsfilm met John Wayne en John Agar. Toegang 18 jaar. Plaatsbespreken aan de zaal of telefonisch: 791 (20) „Geef mij het kind", zei Jan. „Laat mij het maar houden", ant woordde Annelies, maar ze wankelde op haar benen. „Ik leg Ruth je in de wagen onder een plaid", stelde hij voor. „Als je dan, per se wilt wachten." „Ja Jan", fluisterde ze, „ik wil perse wachten." En zo wachtten ze. Eén voor één do ken ze op, de mannen van Maarnveld, met hun lampen en hun stokken. Een beetje teleurgesteld, omdat zij het kind niet gevonden hadden, maar toch allen blij, dat het terecht was. En toen moest Jan Belders erkennen dat zijn Annelies het goed bekeken had. „Ze zijn zeker al weg?" informeerde Oldebennink. „Nee", zei Wansink „mevrouw wou per se wachten tot jullie terug waren. Eerder ging ze niet weg, zei ze." „Is 't meidje er ook nog?" vroeg de vijfenzestigjarige Grootveld wiens oude benen hem dapper door het bos ge dragen hadden. ,,'t Meidje is er ook nog", zei Anne lies met een glimlach, „ik zal ze jullie laten zien". En toen tilde ze het slapen de kind behoedzaam uit de wagen, droeg haar langs die donkere mannen- gestalten, zag verweerde koppen en slimme boerengezichten zich buigen over het kind. „Ik moet haar nu gauw naar huis brengen, maar ik wou u eerst allemaal bedankenhéél erg bedanken Jan greep haar bijtijds. Wansinks ster ke armen namen het kind over. ,,'t Mevrouwtje is nou aan 't eind", zei Oldenbennink, goedig-meewarig, toen Jan haar naar de auto droeg. ,,'t Mevrouwtje is een flinke ene", vond Grootveld, „ze mag d'r dan een beetje flodderig uitzien zo af en toe, maar als puntje bij paaltje komt En toen gingen ze druk pratend naar huis, in de hoop dat moeder-de-vrouw dóór zou slapen, want anders moesten ze natuurlijk eerst weer een half uur alles aan d'r neus hangen. En ze ver langden allemaal erg naar hun bed. HOOFDSTUK XII Annelies keek door haar oogharen naar de zonnestralen, die door de kier van het gordijn gleden en speelde ach teloos met de franje van haar bedsprei. In de keuken hoorde ze Grietje bezig met de afwas. Ze keek naar het tafeltje naast haar bed. Daar stonden de vruchten die de doktersvrouw die morgen had gebracht. De eieren van melkboer Maartens wa ren al in de kast geborgen. Mevrouw Verhaar had die morgen een verrukkelijk soepje gebracht. Ze werd door en door verwend, dacht ze. Die vreselijke nacht had haar een harde klap gegeven. Het gespannen leven van de laatste maanden had zich I gewroken. Verzwakt lag ze nu op haar bed. Rusten, rusten, had de dokter haar voorgeschreven en zich vooral geen muizenissen in het hoofd halen. De kinderen? Jan logeerde bij de Wageningen Cavalleria Rusticana Mascagni en Paljas Leoncavallo Katja Kabanova Janacek Tiefland d'Albert Der Wildschütz Lortzing Een operette Prijzen der abonnementen: le rang 22,25 2e rang 18,50 3e rang 15,00 4e rang 9,50 Prospectus en inschrijfformulieren verkrijgbaar aan de cassa en andere bekende adressen. De inschrijving sluit op 3 oktober 1959. Na afloop der voorstellingen ver voer per autobus naar nabij gelegen plaatsen (ook Betuwe) mogelijk. Verhaars, had het daar best naar zijn zin, vooral omdat hij elke avond even moeder goedendag mocht komen zeg gen. Els was opgenomen in het gezin van Beeremans de „jonge baas" en An nelies had nu punten van aanknoping te over, wanneer Bets Beeremans een praatje kwam makenal ging het niet over Chopin of expressionisme in de schilderkunst. Alleen de kleine Ruth bleef thuis, en als ze van het poppenschooltje terugkwam zocht ze Els wel op bij de Verhaars. Carel Maes was aan de deur geweest, hoorde ze, toen ze lag te slapen. Hij had niet willen storen. De volgende dag was er een prachtige bos rozen geweest. „Voor de schrik", stond er bij. Daar na had ze niets meer vernomen, ze be greep het wel. Carel deugde niet voor de ziekenkamer. Die moest vrolijk en opgewekt stralend gezelschap hebben. Het liet haar koud. Carelnou ja, een aardig intermezzo, maar wat had je aan hem als het er op aan kwam? En Carel van zijn kant dacht langs ge lijke lijnenAnnelies, mooi, char mant, om mee voor de dag te komen, maar je kwam er toch nooit verder mee, vrouw en moeder bovenalnee 't was aardig geweest, maar hij zou er nu maar een punt achter zetten. Allerlei gedachten trokken als beel den langs Annelies' gesloten ogen, als ze daar zo stil lag en de vage geluiden hoorde uit de keuken, van de straat. Daar was Wansink aan de achterdeur, moest iets zeggen tegen Grietje 't Was nu geen vreemde man uit Maarnveld, het was de man die bij hen was geweest daar in het donkere bos, de man die hen geholpen had. De melk boer maakte aan de deur een grapje, zijn stem was haar nu vertrouwd, ze kende die stem uit de donkerste nacht van haar leven. Jan vertelde dat de wachtmeester hem bijna op de bon had geslingerdZe glimlachte, want de wachtmeester was een vriend geweest in dat verschrikkelijke uur. En Grietje verhaalde van Grootveld, die zijn zes en zestigste verjaardag had gevierd. Haar ogen lachten, want Grootveld dat was de grof-goedige stem die had ge vraagd of ,,'t meidje" er nog was. En Ruthje, die vertelde honderd uit, van allemaal vreemde mensende een had haar in de wang geknepen, de ander had een praatje met haar ge maakt, een oude man had haar een ap pel gegevenze was het kind van het dorp, want heel het dorp was er op uit geweest om haar te zoeken. Zoals de zonnestralen speelden door de kamer, speelden die vriendelijke gedachten Annelies door het hoofd. Hier lag ze, in Maarnveld, in haar eigen huis. En geen vijanden rondom, maar vrienden, mensen die klaar ston den als je in nood was. Mensen met hun hebbelijkheden en onhebbelijk heden, ja, zij hóórde er bij. Ze betrap te er zich op, dat ze weer zin kreeg het dorp in te gaan, te winkelen. Want nu waren er tientallen, die ze vriende lijk zou kunnen groeten, dankbaar zou kunnen toeknikken. Het was allemaal zo anders nu, dacht Annelies, nog niet beseffend, dat de grootste verandering zich bij haar zelf voltrokken had. Die avond was ze alleen met Jan. Hij had zelf koffie gezet en ze proefde voorzichtig. „Je kunt het", zei ze waarderend, i „heerlijk, Jan!" ,,'k Heb het vaak genoeg moeten doen", zou hij bijna gezegd hebben, maar dat kon nu niet. Want die dagen dat Annelies koortsachtig en buiten bewustzijn woelde in haar bed, on samenhangende zinnen mompelend, machteloos met klamme handen slaand naar ongeweten dreigingen, had hij daar gezeten als een stenen beeld, de ogen vastgegloeid op haar vervallen bleek gezicht, en had gedacht „mijn schuldmijn schuld". Nu was er een schuwe glimlach op zijn gezicht, nu hij zich voorzichtig neerzette naast haar bed. „Hoe gaat het zo meisje?" „Best", zei ze en haar stem was innig tevreden. „Alles?" vroeg hij. „Alles", antwoordde ze, „ik heb de tijd gehad Jan, om es na te denken. Ik ga 't voortaan anders doen." „Nee", weersprak hij, „niet jij, maar ik". „Wij samen", zei ze zacht. „Wij samen", herhaalde hij, „juist ja, dèt is het, Annelies. We moeten 't samen gaan doen. We hebben te veel langs mekaar heengeleefd. Ik mopper de op jou, jij mopperde op mij, we hadd«i gelijk en allebei ongelijk. En dit moest gebeuren". „Ruthje", glimlachte ze, „onze kleine lieve schat. Die bracht ons weer tot elkaaren ze heeft mij ook tot tot andere mensen gebracht. Ik heb het wel mooi versierd, Jan", zei ze met een verdrietige glimlach, „wat ben ik toch een (Slot volgt)

De Vallei | 1959 | | pagina 3