Nieuwsblad voor Veenendaal Omstreken Voor de KANTONRECHTER MULDER MELIS OPTIEK Nu een farm met 95 melkkoeien en 20 stuks jongvee montuur/ WU WILLEN VREDE EN VRIENDSCHAP Burgemeester Martens van Amerongen reikte EHBO-diploma's uit 33e jaargang WOENSDAG 9 SEPTEMBER 1959 Nr. 71 Uitgave: „De Gelderse Vallei" Veenendaal Verschijnt tweemaal per week in: Stichts en Gelders Veenendaal, Amerongen, Eist, Rhenen, Achterberg, Overberg, De Haar, Kade, Maanderbuurt, Ederveen, Renswoude, Scherpenzeel De familie Van de Hoef in Australië (II) Vee altijd buiten JVieuirs uit de omgeving Weer bijna 100 zwemdiploma's uitgereikt nlE5T....UW EIGEN HQ0FD5TR.51 TEL 3184'VEENENORRL Zes van de zeven nieuw te bouwen woon-winkelhuizen zijn al verkocht Buurtvereniging v. d. Polstraat doet veel voor haar jeugd ELST Zuidoost-Utrecht maakte excursie naar Oudewater en Wijk bij Duurstede (Slot) Wanneer wij er beter van worden Het geleerde werd zaterdag in praktijk gebracht Amerongen heeft een kinderkoor SCHERPENZEEL Floral ia doet het zelf Wat nu weer... ASSURANTIEKANTOOR ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN EN FINANCIERINGEN Redactie en administratie: Parallelweg 10 Veenendaal Telefoon K 8385-2023 - Glrono. 563427 Redactie: W, F. ter Hoeven Advertenties en abonnementen kunnen ook worden opgegeven by de agentschappen van „De Vallei" ln de plaatsen van verschy nlng DE VALLEI ADVERTENTIES Advertentieprijs per mm 15 cent Speciale contractprijzen op aanvraag Minimum per advertentie 4,50 Rubriek Vraag en Aanbod 1-10 woorden 1,elk woord meer 10 cent Abonnementsprijs 1,65 per kwartaal Losse nummers 10 cent In het vorig artikel (zie De Vallei van 26 aug. j.l.) hebben wij de emigratie-geschie denis van de familie Van de Hoef, die vroeger de Ursula Hoeve op Prattenburg be woonde, op de voet gevolgd. Met een bewonderenswaardig doorzettingsvermogen heeft Mister (zo wordt bij in Australië genoemd) Van de Hoef met vrouw en kinderen in het nieuwe vaderland een positie veroverd, die het vertrek uit Holland met de daaraan verbonden risico's volkomen heeft gerechtvaardigd. Het is ongetwijfeld niet van een leien dakje gegaan, maar iedere emigrant wéét, of moet dit althans beseffen, dat het opbouwen van een bestaan in een nienw en onbekend vaderland de nodige spirit vereist. De familie Van de Hoef heeft bewezen aan deze voorwaarde te hebben voldaan. Van keuterboer op het landelijke Prattenburg tot farmer met bijna honderd melkkoeien is het tast bare bewijs van durf en ondernemingsgeest. Zodra de familie Van de Hoef na een lange maar interessante reis de boot had verlaten en voor het eerst in hun leven voet op Australische bodem zette, vond allereerst de hartelijke gezinshereniging plaats met zoon Henk, die deze landver huizing eigenlijk op zijn „geweten" had. Toen alle douane-formaliteiten achter de rug waren werd de reis voortgezet naar het huis dat Henk van tevoren had besproken. Het nieuwe home bleek in Nar Nar Goone te zijn in Gippsland in het zuidoosten van Victoria, vijfenveertig mijl van de grote stad Melbourne. Om enig idee te krijgen van de enorme uitgestrekt heid van dit land, zij vermeld dat deze streek een landbouwdistrict is, ongeveer de grootte van Nederland. De vrouwen gingen eerst aan de slag. De Hollandse properheid, die overal in het buitenland beroemd is, werd ook op dit kleine stukje Australië het visitekaart je van het lage landje aan de zee. Er werd geboend en geschrobd, terwijl de meubelstukken uit Holland, eenmaal op hun plaats gezet, nog iets van de oude vertrouwde sfeer vasthielden. Intussen besteedden Teunis van de Hoef en zijn zoon Adriaan, die nu vijfentwin tig is, al hun tijd en aandacht aan het fokken van een veestapel. Zij leenden geld en kochten zestig koeien van onge veer vierhonderd gulden per stuk. Nu was het dus zaak om dit aantal uit te breiden en een zodanige opbrengst te verkrijgen, dat na verloop van tijd het vee eigendom zou worden en wellicht la ter de gehele farm. 60 VAN DE OPBRENGST Met de eigenaar van de farm werd de volgende afspraak gemaakt (dit is een zogenaamd share-contract waaronder de meeste Hollanders in dat gebied de farm bewerken: Voor het bewerken van de farm en het kopen van het vee ontvangt mr. v. d. Hoef 60 van de opbrengst, bestaande uit de verkoop van melk en boter, waar bij dan de onkosten geheel door Van de Hoef betaald worden. De eigenaar incas seert 40 BENNEKOM. Vele Bennekommers, die zelf niet telefonisch aangesloten zijn, voe len de behoefte aan een publieke tele fooncel. Vooral ook de pensiongasten, waarvan er dit jaar ongeveer 4000 in Bennekom verbleven, missen de gelegen heid om familie of relatie op te bellen. Hoewel men gebruik kan maken van de telefoon op het postkantoor, is hier weer het nadeel dat men maar op bepaalde uren van de dag kan telefoneren. LUNTEREN. De vroegere plaatsvervan gend leider van de NSB, C. van Geelker ken, is uit de strafgevangenis van Breda vrijgelaten. De nu 68-jarige Van Geel- kelken, was tot levenslange gevangenis straf veroordeeld, maar heeft zijn voor waardelijke invrijheidstelling te danken aan zijn correcte gedrag in de gevange nis. Hij is nu herenigd met zijn vrouw, die al die jaren op een riante villa in Lunteren is blijven wonen. WAGENINGEN. Tijdens de gehouden „technische" dag van het Instituut voor tuinbouwtechniek, hebben meer dan dui zend tuinders uit België, Duitsland en Nederland zich op de hoogte gesteld van de werkzaamheden van genoemd insti tuut. Onder het tentoongestelde bevond zich ook een luidsprekersinstallatie die angstkreten van benauwde spreeuwen uit zond. Volgens deskundigen is dit een ge schikt middel om de spreeuwenplaag te bestrijden. EDE A.s. vrijdagmiddag om 3 uur zal de Commissaris der Koningin, mr. H. W. Bloemers het nieuwe Julianaziekenhuis aan de Stationsweg in Ede officieel ope nen. De opening zal geschieden in de Ta- borkerk. Hierna houdt het bestuur van 5-6 uur een receptie. Op de sluitingsdag, nl. j.l. zaterdagmid dag werden in „Bergbad" voor de derde keer in dit seizoen zwemexamens afge nomen voor de diploma's van de Kon. Ned. Zwembond. De deelneming was weer goed en aan ongeveer 90 kinderen kon één der diploma's A, B, C of D wor den uitgereikt. De examens stonden onder leiding van de zwcminstructeur van „Bergbad", de heer J. W. Rompes, terwijl mevr. Heems- kerk-Lucas uit Driebergen weer als bondsgedelegeerde optrad. De namen der geslaagden zijn: Lwl V "7 ,n diverse mode tinten ZICKOirOtmiMMHCKR Teunis en Adriaan, bijgestaan door de overige familieleden, gingen aan de slag. Het bleek al gauw dat er tussen het boe ren in Holland en in Australië heel wat verschil bestond. Om te beginnen blijft het vee door het heersende milde klimaat zowel zomer als (Zie verder pagina 2) EERSTE PRIJS VOOR RITMEESTER KOOR Aan het te Oisterwijk gehouden na tionaal zangconcours op zaterdag 5 sept. werd ook deelgenomen door de man- nenzangver. „Het Ritmeesterkoor" o.l.v. de heer Nic. Grandiek. Het koor zong in de le afdeling. Er werd gezongen Cantate Domino en Erde. Met 325 punten behaalde Rit meester de eerste prijs. Zes van de zeven nieuw te bouwen woon-winkelhuizen aan het Dr. SI. de Bruïneplein in Veenendaal-Zuid zyn reeds verkocht. In de nieuwe panden zullen o.a. een dames- en herenkapper, een viszaak, een banketbakker, een zaak in babykleding en een radio-technisch bureau gevestigd worden. Alleen voor het hoekhuis is nog geen koper gevonden. Wanneer precies met de bouw begonnen zal worden, is nog niet bekend. Diploma A (zwemproef): Evelientje van Aller, Bennie van de Haar, Regien van de Pol, Lina Heijnen, Henk Heuvelman, Gerdientje Tollenaar, Teunis Marinus van Hunnik, Dik Eeppers, Piet van der Lee- den, Cor Slok, Jaap Bos, Jan Aantjes, Truus Schoeman, Henny v. d. Boven- kamp, Aart de Man, Jan Huttenga, Heiko Huttenga, Bert van Laar, Wilma de Haas, Diny van Kesteren, Beppie van de Weerd- hof, Jan Breet, Folkert Hazelhoff, Celia Hartog, Ria Oelderik, Jan Pieter Adèr, Marijke de Haas, Wieke van Doorn, Kees Croes, Gerrit van Viegen, Henny van Riemsdijk, Wim Bos, Evert v. d. Haar, Joop van Engelenburg, Trudi Dijkstra, Gerda Schoeman, Dick Recter, Rob van Haarlem, Piet Vermeulen, Gijsbert A. van Zanten, Annie van Kooten, Anneke de Jong, Gerda Jansen, Willy de Ruiter, Ger rit Jan Molenkamp, Bertie Hillebrand, Everhard van Balen, Koosje de Gooijer, Ton Kuipers, Dik de Gooijer, Irene van Kuijk en Theo van de Weerd. Diploma B (geoefend zwemmer): Jea- nette Litjens, Jaap Septer, Gijsbert van der Meijden, Hetty Demoed, Mineke Har deman, Wout v. d. Hoef, Frea Lems, Jacques Scholten, Riekje Hasselaar, Joop van Engelenburg, Gert van de Hoef, Cor nelia Boon, Anneke Baars, Aafke Hoe- vens, Willy Bos, Hanny Molenkamp, Lotte Harting, Netty van der Veer, Irma v. d. Bosch, Netty Coïni, Dinie de Haas, Kees Beemer, Marie José Beemer, Bep Onder stal, Martin l'Abee, René Brinkman, Kees Diepeveen en Henk Brouwer. Diploma C: Cora van Son, Annie Harm- sen, David v. d. Beid, Gerrit Takken en Marianne Brinkman. Diploma D: Benny Suydendorp, Willy Veenhof, Nelleke van de Kuinder. Al vroegtydig hadden de kinderen uit de v. d. Polstraat zich zaterdagavond ver zameld voor het vriendelijk uitziende eigen gebouwtje, dat in 1950 tot stand kwam. Het is al weer negen jaar geleden dat mevrouw Bakker, onder het toeziend oog van burgemeester Bakker,, en vele genodigden, de sleutel in het slot om draaide, waarmede het eigen gebouw, de trots van de buurt, officieel in gebruik genomen werd. Sindsdien werd het ge- .ONTBIJT BIJ DE FAMILIE VAN DE HOEF v.l.n.r. Bep, mevr. v. d. Hoef, Teunis jr., Teunis sr. en Adriaan. houwtje, dat nog steeds keurig onder houden wordt, voor allerlei doeleinden gebruikt, en niet in het minst door de buurtvereniging zelf. Nog steeds is deze buurtvereniging, die het 10-jarig bestaan achter de rug heeft, werkzaam aan ontspanning voor de jeugd. Dat de jeugd zaterdagavond zo in de weer was, vond zijn oorsprong in het feit dat er in het gebouwtje jeugdfilms ver toond werden, afgewisseld met accordeon- muziek, door de heer v. Barneveld. De filmpjes die door de heer v. Schoon hoven vertoond werden brachten niet al leen de nodige spanning, maar waren te vens leerzaam. De kinderen kregen na melijk een beeld van het werk in een steenfabriek en de vernieuwing van de Kerkewijk, met de daarmee samengaande zandafgraving in het zandgat nabij de Wielingsheuvel, waarbij in Veenendaal nog al goed bekende figuren op het witte doek verschenen. Na de pauze, waarin de kinderen getrakteerd werden op limona de en snoep, volgden enkele leuke teken strips. De filmpjes werden afgewisseld met accordeonmuziek, waarbij de jeugd de verschillende bekende wijsjes uitbun dig meegezongen. De buurtvereniging v. d. Polstraat, is nog één der weinige aktieve buurtvereni gingen in Veenendaal. In het afgelopen jaar werden diverse feesten en uitstapjes georganiseerd, waarvan een opsomming het volgend beeld geeft. Een grote feestavond voor de kinderen tot en met 14 jaar. De jaarlijkse reis met de kinderen, die deze keer de Noltenberg en de speeltuin de Elf provinciën in Hel- lendoorn, als bijzondere attractie had. Een koninginnefeest voor de jeugd waar bij elk kind een prijs kon winnen. Sint Nicolaasfeest waarbij een tractatie van 1.50 per kind. Een echt kerstfeest met sinaasappelen, snoep, chocolade en een kerstvertelling door Jan Weppelman. Dit alles betaald uit eigen middelen. Verder zijn er nog voor de volwassenen toneelavonden geweest, waar onder an dere de toneelwerken „Boete" en „Le vensrariteiten" voor het voetlicht ge bracht werden. De Cultureel Natuur Historische ver eniging „Zoudoost-Utrecht" heeft zater dag een excursie gemaakt naar Oude water en W(jk b(j Duurstede. Het gezel schap dat per toeringcar naar Oudewater was gereden, werd in de raadzaal van het prachtige onde gemeentehuis ontvan gen. De gemeentesecretaris de heer A. W. de Boer heette allen welkom in Oude- water en gaf hierna een bloemlezing van de geschiedenis van het stadje. Ook over de heksenvervolgingen (hek senwaan) werden door de heer De Boer verschillende bijzonderheden verteld. In vroeger eeuwen geloofde men algemeen aan het bestaan van heksen. Iemand die van hekserij werd verdacht stonden aller lei gruwelen te wachten. Zelfs Calvijn en Luther geloofden in hun dagen aan hek sen die een verbond met de duivel had den gesloten, en zijn daardoor mede schuldig aan verschillende terechtstellin gen. Zo kwam de heer De Boer op de heksenwaag waardoor Oudewater be roemd is geworden. Een heks had nl. geen gewicht zo dacht men, en wanneer men nu een bewijs kon tonen dat het gewicht naar de natuurlijke proportiën van het lichaam was, een bewijs dat in Oude water werd uitgerijkt, dan was men geen heks. Velen hadden hierdoor aan de waag van Oudewater hun leven te danken. Na de uiteenzetting werd een bezoek gebracht aan de waag en lieten allen zich wegen. Er was geen heks bij. Ook de oud- katholieke kerk werd bezichtigd, waar o.a. prachtig borduurwerk van vier eeu wen geleden te bezichtigen was. Vervolgens werd een wandeling ge maakt door het stadje met zijn alleraar digste geveltjes. Tegen de avond werd Oudewater verlaten en ging het naar Wijk bij Duurstede. Na een leerzame rondleiding werd tot slot het klank- en lichtspel bezocht wat door de deelnemers bijzonder werd gewaardeerd. DEN HAAG In een vorig artikel hebben wij er op gewezen dat aan de vermindering van de spanning tussen Oost en West, naast vele goede dingen, ook enkele haken en ogen zitten. Allereerst is een wantrouwen jegens de feitelijke Russische bedoelingen alleszins gerechtvaardigd, daarnaast kan men ontevreden zijn over de gewekte indruk dat Rusland het volste recht heeft op basis van gelijkheid met het westelijk kamp te onderhandelen. Een van de grootste gevaren van de toenadering tussen de USSR en de Verenigde Staten is echter ook een eventueel hier achter schuilend streven naar nauwere eco nomische betrekkingen. Het is een van de meest hartstochtelyk volgehouden wensen van Chroesjtsjow en de zynen, de handel met de landen aan de andere zyde van het y'zeren gordijn zo veel mogeiyk nit te breiden, want dat is een wel haast noodzake- lyke factor voor de verwezeniyking van het Russische zevenjarenplan, dat als alle voorafgaande even enorm opgeschroefde economische opbouwplannen eenvoudig niet kan slagen als het Westen niet de nodige goederen levert (uiteraard tegen goede betaling). PAPIERACTIE CRESCENDO Evenals verleden jaar zal de Elsterse muziekvereniging Crescendo weer een papieractie beginnen. Huis aan huis zal door leden van Crescendo het papier worden opgehaald. Zaterdag zal een be gin worden gemaakt met deze actie, waar van het geld gebruikt wordt voor de aan koop van nieuwe instrumenten. Het is een, soms ook in eigen land nog al bekritiseerde, stelregel van de Ver enigde Staten, dat de handel met Rusland nooit kan worden vrijgegeven. Ook al is dat aanvankelijk voordelig voor de eigen economie. Het „waarom" is eenvoudig. Amerika is rijk en groot en Rusland is, in vergelijking met het goed georgani seerde land van de elektronische reken machines, de geperfectioneerde produktie- processen en de wijd vertakte effecten handel, betrekkelijk arm en in ieder ge val achterlijk. Wanneer deze twee landen komen tot een onbegrensde handel zullen de voordelen voor Rusland op den duur veel en veel groter zijn. De ontwikkeling van het land zal dankzij de Amerikaanse methodes en de ingevoerde Amerikaanse goederen sneller gaan en na verloop van een aantal jaren zal Ruslands opbouw zich in een razend snel tempo hebben vol trokken. Als dan het communisme nog altijd de alles beheersende macht zal zijn, is het gevaar voor het Westen niet te overzien. Op een gegeven moment zal de handel met de Verenigde Staten niet meer nodig zyn en dan zal er een einde zijn gekomen aan de periode van „vrede en vriendschap". Achter Ruslands poli tiek staat dan de kracht van een dank zij het Westen opgebouwde stevig ont wikkelde economie, die volledig gebruik kan maken van alle aanwezige hulpbron nen. De Russen hebben in de afgelopen maanden, ondanks de crisis om Berlijn, onafgebroken gehamerd op wederzijdse handelsbetrekkingen. Het was het grote succes van de reizen van Mikojan en Kozlov, dat zij erin slaagden twijfel te brengen in de harten van diverse Ame- De Amerongse afdeling van de Kon. Ned. Ver. voor EHBO, heeft ver leden week tweemaal de aandacht voor haar werk gevraagd en ook ge kregen. De eerste keer was dat donderdagavond toen burgemeester W. Martens aan negen geslaagde cursisten het EHBO-dipIoma uitreikte. Het geleerde kon zaterdagmiddag direct al in praktyk gebracht worden by een grote realistische buitendemonstratie, waarmee het oefenseizoen werd geopend. Dat van de zijde van het gemeente bestuur met grote belangstelling de werkzaamheden van de eerste-hulp- brigade werd gevolgd, was ook nu weer te merken. Donderdagavond was bur gemeester W. Martens met wethouder K. de Bonte aanwezig bij een genoeg lijk samenzijn in hotel „De Kroon", waar een negental pas geslaagde EHBO- cursisten voor het voetlicht werden ge haald. Met een persoonlijk woord voor iedere cursist reikte de burgemeester het eenheidsdiploma en insigne uit aan de dames G. van Ree, D. Boelhouder en J. van Tolg en aan de heren T. van Laar, A. Blankestein, C. van Laar, A. T. Willemse, W. van Pol en M. J. van Venraay. In zijn toespraak merkte de NIEUWS UIT HET NUTSDEPARTE- MENT Het plaatselijke Nutsdepartement gaat maar activiteiten weer ontplooien. Zoals gebruikelijk wordt begonnen met een al gemene ledenvergadering die vastgesteld is op donderdagavond 15 september a.s. in het Clubhuis. De agenda vermeldt naast de gebruikelijke punten ook enkele zeer belangrijke voorstellen. Eén daarvan is de uitbreiding van het Nutsbestuur met twee jeugdige leden. Men wil door het benoemen hiervan een begin maken met het aantrekken van jeugdige leden. Nog te weinig jongelui zijn lid van het depar tement. Ook staat er een kleine contri butieverhoging goed te keuren, terwijl er verder mededelingen zullen worden ge daan over het nieuwe programma en de viering van het 175-jarig bestaan. burgemeester op dat de achtergrond van de EHBO is: liefde voor de mede mens. Hij constateerde voorts dat de EHBO één der belangrijkste plaatse lijke verenigingen is. Voor L. D. Boelhouder, voorzitter der plaatselijke EHBO, was dit een ge legenheid om zijn vreugde uit te spre ken over de belangstelling van het ge meentebestuur. Hartelijke dankwoor den waren er voor de docent dr. A. C. Kars en voor instructeur G. v. d. Craats uit Veenendaal, die voor de opleiding der cursisten hadden gezorgd. De waar dering voor het onderwijs bleek uit (Zie verder pagina 2) Het christelijk gemengd koor „Asaf" is geslaagd met de oprichting van een kinderkoor. Maandagavond j.l. ver schenen meer dan 50 jongens en meis jes op de eerste repetitie-avond. De leiding van het koor is in handen ge steld van de dirigent M. Netelenbos uit Tiel. DE NUTSBIBLIOTHEEK GAAT WEER OPEN Vrijdag 11 september a.s. is het weer mogelijk om boeken te lenen uit de Nutsbibliotheek. De uitlening vindt plaats in Zandvoort 13. Het is goed er op te wijzen dat men geen lid behoeft te zijn van het plaatselijk Nutsdepar tement om opgenomen te worden in de lezerskring. Iedereen kan boeken lenen. G. v. B. uit Lunteren reed met een snelheid van 80 km met zijn motor over de Dorpsstraat in Lunteren en om zich hiervoor te verantwoorden verscheen hij voor het kantongerecht in Wagenin- gen. Ik was twintig minuten te laat voor mijn werk, legde verdachte uit, en daar om moest ik een beetje opschieten om nog op een redelijke tijd in Schaarsbergen te zijn. Ik had me die morgen namelijk ver slapen. In het dorp heb ik langzaam ge reden en na de kerk mijn snelheid pas weer verhoogd. U reed tachtig kilometer per uur, wist rechter v. d. Brand. Als u te laat bent, mag dat nooit op deze manier verholpen worden, doceerde de officier. Dan moet u de gevolgen maar nemen. Dit is ten enemale onduldbaar. Eis 75,- of 15 dagen met een voorwaar delijke ontzegging van de rijbevoegdheid voor de tijd van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Verdachte schrok er van. Op zo'n eis had hij kennelijk niet gerekend. De maximum-snelheid wordt zo vaak overschreden, dat op dit punt maar eens streng opgetreden moet worden oordeelde ook rechter v. d. Brand. Het werd daarom voor Van B. 50,- of 10 dagen en een voorwaardelijke ontzegging van drie maanden met een proeftijd van 2 jaar. U was zelfs al een stuk van de ge meente Renkum gepasseerd, antwoordde rechter v. d. Brand. Ik heb het werkelijk onbewust ge daan, verzkerde verdachte het gerecht. Stelt u zich in het vervolg voor u gaat venten maar eerst beter op de hoog te van de gemeentegrenzen, dan loopt u in ieder geval geen risico's, raadde de rechter aan. De eis luidde 5 of 1 d., doch in ver band met verdachtes moeilijke financiële omstandigheden maakte rechter v. d. Brand er 2.50 of 1 d. van. Mevr. A. V.-v. d. B. uit Bennekom had op de Parkweg te Ede over het trottoir gefietst en daarvoor moest zij zich vry- dag voor het Wagenings kantongerecht komen verantwoorden. Ik had boodschappen gedaan en stap te toen bij de winkel op de fiets en reed zo het trottoir af. 't Was dus maar een heel klein eindje, verdedigde verdachte zich. Ik zag de agent aankomen, dus als ik geweten had dat het niet mocht, zou ik het niet gedaan hebben. Ik dacht dat het op deze manier niet hinderde. Het maakt natuurlijk niets uit in welke richting u over het trottoir rijdt, lichtte rechter v. d. Brand toe. De wet verbiedt het allemaal. 5.of 1 d. eiste de officier. Erg veel, vond verdachte. Als ik nu maar raak gefietst had Voor deze keer dan 2.50 of 1 d. be sliste rechter v. d. Brand. Mej. A. L. uit Wageningen was in haar woonplaats met haar fiets door een rood stoplicht gereden en dat bracht haar vrij dag voor het Wagenings kantongerecht. Het gebeurde 's avonds omstreeks half acht en normaal brandt omstreeks die tijd alleen een geel knipperlicht. Ik werd verblind door de laagstaande zon en zag daardoor niet, dat het licht dit maal rood was, pleitte mej. L. Eis 7.50 of 1 d. Het is een redelijk verweer, vond de rechter. Inderdaad brandt het knipper licht op het bewuste punt anders al om half zeven. Het vonnis luidde hierop 5.- of 1 d. J. v. d. K. uit Ede had in het donker gereden met een bromfiets zonder ver lichting. Was de lamp al lang kapot, infor meerde vrijdag rechter v. d. Brand voor het Wagenings Kantongerecht. Al een heel tijdje, antwoordde ver dachte, en ik reed er dan ook nooit meer mee. In verband met ziekte van mijn va der moest ik echter die avond vlug naar de dokter en daarom pakte ik maar even de oude bromfiets. Zowel voor het voor- als het achter licht werd het 2.50 of 1 d. rikaanse zakenlieden omtrent de beteke nis van de handelsblokkering. Op de (Zie verder pagina 2) INSCHRIJVING WONINGBOUW Namens de heer J. J. van Snippenberg te Scherpenzeel werd zaterdagmorgen 5 september 1959, door architect Alb. H. Nes te Barneveld, in hotel café restaurant „de Holevoet" te Scherpenzeel, in het openbaar aanbesteed, het bouwen van een woning aan de Glashorsterdijk te Scher penzeel. Ingeschreven werd door: Lagerwey te Lunteren voor 21.911, Fa. Klomp te Lunteren voor f 18.200, Otte te Veenendaal voor 17.900,W. de Geit te Veenendaal voor 17.923,—; Gebr. Van Doorn te Veenendaal voor 17.620,—; A. v. d. Fliert, Barneveld voor 16.549,—; R. v. Eist te Scherpenzeel voor 15.950,—. De bouw werd gegund aan de laagste inschrijver. Op donderdag 10, vrijdag 11 en zater dag 12 september aanstaande organiseert de Floraliavereniging „Scherpenzeel" haar jaarlykse tentoonstelling in de gemeen- telijke eierhal. Dit is voor de eerste maal dat de Flo raliavereniging zelfstandig de organisatie van deze jaarlykse tentoonstelling op zich neemt. Tot dusver was het een aangelegenheid die de Scherpenzeelse VVV behartigde. Door iets goeds te brengen wil de Flora liavereniging tonen dat zij bestaansrecht heeft. Aparte afdelingen worden inge richt voor bloemen verwerkt in koperen vazen, ketels, emmers, enz. De inzendin gen van de schooljeugd worden woens dagmiddag na schooltijd verwacht terwi.il de ouderen hun vrije inzendingen woens dagavond aanstaande kunnen inleveren bij het bestuur in de gemeentelijke eier hal. VOORWAARTS GAF CONCERT De Arbeidsmuziekvereniging „Voor waarts" uit Zeist, gaf maandagavond in de muziektent aan de Burg. Roovaards- laan te Scherpenzeel, een ruilconcert. Vooraf werd een kleine rondgang door het dorp gemaakt waarna de volgende nummers ten gehore worden gebracht: 1. L'Ami Victor, van J. Chaillet; 2. De Vogelkoopman, van S. P. v. Leeuwen; 3. L'or et L'argent, van Fr. Lehar; 4. Ouver ture Soyeuse, van H. Kessels; 5. Strauss Herinneringen, van H. Lureman. Na de pauze volgde de Taptoe. In de baai van Flensburg zijn momen teel Westduitse deskundigen bezig onge veer 80.000 met gas gevulde granaten, die daar op het einde van de laatste wereld oorlog in het water geworpen waren, te bergen. Volgens het blad „Daily Mail" ver wacht de onlangs gehuwde prinses Paola in het komende voorjaar een baby. De Belgische ambassade in Rome zou het be richt bevestigd hebben. Op een fruitveiling in Kapelle-Bieze- linge heeft een fruitkweker negen peren aangevoerd, die tezamen precies 8 kilo wogen. Er was één peer bij die 1050 gram woog. De Amerikaanse raketspecialist Weh- ner von Braun (van Duitse fkomst) heeft verklaard dat de V.S. volgend jaar een poging zullen doen een mens in de ruimte te schieten. Een verloofd paar, een 20-jarig meisje en een 17-jarige jongen, uit Venray die op vakantie waren, hebben hun ouders geschreven dat zij zonder geld in Lourdes verblijven. De vaders gaan hen nu op halen. In het afgelopen jaar kwam tachtig procent van de 29.5 miljoen buitenlanders, die over de Oostenrijkse grens kwamen, per auto. Een Russische geleerde heeft ontdekt dat radar de genezing van hoge bloed druk kan bevorderen. Hij heeft een toe stel ontworpen dat impulsen van ultra- hoge fequentie uitzendt. In het Parijse stadcentrum hebben vier gemaskerde bandieten een bank overvallen. Zij maakten ongeveer vijf miljoen frank buit en wisten te verdwij nen voordat de politie arriveerde. Vijftig studenten die opgravingen heb ben verricht in de ruïnes van een Ro meinse stad, hebben een mozaïekvloer, beschilderde muren, ijzer- en vaatwerk ontdekt. 'KERKE WIJK 16? -TEl.JOOO'VEENENDAAl Gevolmachtigde van de Insurance Company of North America

De Vallei | 1959 | | pagina 1